FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Zalihe za slučaj raspada sistema

+60
survival_996
Hombre
chumaman
TomoZg
starttheriot
ivo
Bjesomar
hydra
Axter
Migach
Molokai
zenomorf
trolshein
crospider
goxxon
poletan
fero
Mraz
smartbox
Grubi
way
Target
yasko
Šimun
Gamad
miles
puls
Guru
DoomsdayST
jura
žohar
Lovac23
Guybrush
.
Ernest
Branimir76
PJER
RubberDuck
sinke
Igsy
Aries
rinos
Fratt
Ikarus
NAVIGATOR
ebola
Sandman
Surfer
loser
neven
amiklic1
Login
divlji grab
tucakovic
Freeman
dman
damjan
bolle
tonka
Stoney
64 posters

Stranica 3 / 12. Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Fratt 20.03.11 20:09

Kockanje.
U nastojanju da održim svoju obitelj na broju nebi išao negdje gdje bi morao testirati nekoga ili sebe.
Okupio bi ili se pridružio skupini koja radi brojnosti ima veće šanse za nekim preživljavanjem,ovo "one man survival" je holivudska izmišljotina...

Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Broj postova : 4003
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by NAVIGATOR 20.03.11 20:15

imao sam prilike u životu provesti nekih dva tjedna na drugom kontinentu kao lovina, zapravo s cijelom grupom. prva stvar koju smo napravili je bila razlaz. i inače mi ne paše okruženje grupe, plemena. mislim da neki realan rizik i ne bi bio pre velik nakon recimo velikog potresa ili oluje za skoknuti do prvog dučana i s police si u ruksak zbacati konzerve mesa i flaširanu vodu i mars ili snickers čokoladice.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 20:21

Ali zar nije pametnije imati zalihu hrane i vode za mjesec dva i držati se po strani?
Ako se oslanjaš samo na pištolj u takvoj situaciji onda baš nisi pametan kako se pokušavaš prikazati.

ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 20.03.11 20:30

Također nisam zagovornik zveckanja oružjem, u takvoj situaciji bih ga definitivno nosio (hs2000 i 6 punih spremnika imam, dva od njih sa holow point zrnom za divljač, naravno dozvola za nošenje lovačka), ali ispod jakne da neuznemiruje i neprivlaći pažnju.

U sukobima sa ostalima koji se bore za svoj dio kolača nebih ga vadio dok nemislim pucati, jer ako mislim njime samo prijetiti, izlažem se opasnosti da netko drugi bude brži ili da izazovem sukob bespotrebno koji bi mi promjenio život (ako nekoga ubijem). Ma u kakvoj se situaciji našli da moramo preživiti osnovno je da ostanemo ljudi i da zadržimo moralne vrijednosti u što večoj mjeri koliko je moguće. Ja nebih mogao ići okolo i ubijati ljude za par konzervi, pa makar to značilo da ću gladovati (no opet možda budem drukčije razmišljao kada budem imao djecu).



Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by NAVIGATOR 20.03.11 20:33

pa napomenuo sam da nešto konzervi i zimnice uvijek imam, tako da bi prvih tjedan dva imao kaj za silu jesti ali ne bi čekao da prođe tih tjedan dva pa tek onda išao u nabavku hrane, učinio bi to momentalno čim se uvjerim da su svi moji ok. u dučanu bi naletio na također prestrašene zgubljene ljude kakvih je većina, zlatna glock kartica bi bila za potencialne lokalne šerife koji misle da im je u domeni preraspodjela neophodnih, traženih sirovina i za eventualne zavisnike koji bi mi na brzinu teško stećene zalihe htjeli otuđiti za neki uzvišeniji cilj(prodaju ili njihov želudac)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 20.03.11 20:36

amiklic1 je napisao/la:Ja sam prije proizvodio male aksijalne generatore, možeš vrtit rukama, nogama, vjetar, hidro, ma sve živo. Složit ću sebi jedan, da ga mogu vrtit ručno/nožno i punit baterije.

daj malo objasni na koji nacin to slazes da i mi sebi slozimo po jedan Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 393492
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 20:39

NAVIGATOR je napisao/la:pa napomenuo sam da nešto konzervi i zimnice uvijek imam, tako da bi prvih tjedan dva imao kaj za silu jesti ali ne bi čekao da prođe tih tjedan dva pa tek onda išao u nabavku hrane, učinio bi to momentalno čim se uvjerim da su svi moji ok. u dučanu bi naletio na također prestrašene zgubljene ljude kakvih je većina, zlatna glock kartica bi bila za potencialne lokalne šerife koji misle da im je u domeni preraspodjela neophodnih, traženih sirovina i za eventualne zavisnike koji bi mi na brzinu teško stećene zalihe htjeli otuđiti za neki uzvišeniji cilj(prodaju ili njihov želudac)

Mislim da je ova rasprava otišla u krivom smjeru.

ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Fratt 20.03.11 20:42

Lokalni šerifi ne nose baby glockove nego u najmanju ruku M70 ili neku drugu automatiku i vole se kretati u društvu sebi sličnih.
Tako da bi vjerovatno brzo postao statistika a tvoj glokić bi postao igračka Vuletove konkubine.
Mislim da je to realniji scenarij od ovog da ti ulaziš u Mercator i trpaš kolica pa kad si gotov bacaš slatkom musavom klincu konzervu Argete prije nego sve utovariš u svoj Dodge Ram.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 20.03.11 20:46

Ljudi, još nitko mi nije odgovorio na jednostavno pitanje.
Što mislite o uljnim svjetiljkama kao glavnom izvoru svjetlosti stana ili kuće u slučaju trajnog nestanka struje?

Neka iskustva, možda i plinske svjetiljke?

Zaboravite Divlji Zapad, Mad Max 4, Rambo 6 i skrivanje u prašumama Like i Gorskog Kotara sa Mora nožićem i solarnom ćelijom za napajanje 2 AA baterije



Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 20:53

Kaj ja znam, meni se čini ok, ali me muči da bi raspad sistema dočekal doma.
Pa imal bi svako malo posejte doma da vide ljudi kaj imaš i da se posluže.

ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 20.03.11 21:15

ebola je napisao/la:Kaj ja znam, meni se čini ok, ali me muči da bi raspad sistema dočekal doma.
Pa imal bi svako malo posejte doma da vide ljudi kaj imaš i da se posluže.


Gle, nisi Osama Bin Laden niti Billy the Kid pa da će krenuti potjera za tobom i moraš napustiti kuću i biti mobilan.

Ako dođe do GRS-a nitko neće tebe tražiti.

Osim toga, čovjek je najranjiviji na otvorenom.

Od čega ćeš bježati i kuda?

Od potresa ćeš bježati?

Od trećeg svjetskog rata?

Od hiperinflacije?


Kad sam govorio o rezervnoj poziciji, radi se o mjestu koje nam može omogućiti da se prehranimo, napijemo i ogrijemo sami uz veći stupanj sigurnosti nego u gradu gdje postoji ogromna većina koja neće imati ništa od toga osigurano.

Ali sam nitko ne može preživjeti osim Ramba.
Jedino u dobro organiziranoj zajednici koja se brine sama za sebe.
Zato i rezervna pozicija treba biti birana na osnovu zajednice i okruženja.
Ako biraš rezervnu poziciju jer tamo već živi netko koga poznaješ ili ste si dobri,
šanse za tvoje preživljavanje su veće.
Krdo je uvijek jače.




Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 20.03.11 21:47

glupo krdo ima manje sanse za prezivljavanje od pametnog pojedinca, sanse su ti vece u grupi ljudi jedino ako je to grupa ljudi koja je ili jednako sposobna ili sposobnija od tebe
..nazalost velika vecina ljudi je nesposobna pa nebi bilo dobro da su ti jos oni dodatni teret
..iako uvijek bi bilo dobro imati oko sebe pametnu i sposobnu grupu ljudi koji ce se svaki brinuti za svoje podrucja djelovanja tako sve bude dobro pokriveno i organizirano.. nazalost takvu grupu je vecini nama nemoguce naci pa se lakse snaci sam i pobrinuti iskljucivo za svoju uzu obitelj..
..bas iz tog razloga su moguca samo dva scenarija.. ili ce biti kao u new orleansu ili kao u japanu.. nazlost mislim da smo daleko ispod japanskog nivoa sto se tice brige za zajednicu tako da ce najvjerojatnije biti kao u new orleansu.. uostalom vec je na nasim podrucjima i bilo vecih katastrofa, nakon potresa u skopju vise ljudi je umrlo od metaka vojske nego od potresa, mislis da je vojska morala pucati na civile zato sto su bili dobri i pomagali jedni drugima
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by rinos 20.03.11 22:25

Kako je to bilo u New Orleansu i dosta pametnog razmipšljanja što napraviti u sličnoj situaciji,neke stvari se ne mogu primjeniti ali većina važi za bilo koje područje..
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 21.03.11 8:14

E dečki zastranili smo malo u OT. Naglasio sam u prvom postu da se bavimo u ovoj temi:
ZALIHAMA ZA STACIONIRANO PREŽIVLJAVANJE KATASTROFE U KUĆI/VIKENDICI/SKLONIŠTU
Mobilno preživljavanje je isto opcija ali to nije tema ovdje, za to se može druga tema otvoriti, kao i za rasprave o scenarijima.

I sam sam sudjelovao u OT pa ajmo se vratiti nazad na konkretne aktikle iz zaliha, popise, skladištenje, nabavu i sl.

Gdje ima i po kojoj cijeni nabaviti one bijele kante kao od jupola?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by loser 21.03.11 8:41

Za kante i plastične bačve bi vrijedilo pokušati u INA-OKI, u Zagrebu na Žitnjaku. U sklopu tvornice imaju dućan sa plastičnom robom. Ja sam pred par godina nekoliko kanti dobio iz pekare, u odličnom stanju, samo lagano pranje i to je to... Vrijedilo bi se raspitati po lokalnim pekarama, u tim kantama im dolaze razni koncentrati i smjese. Vjerujem da i soboslikari imaju viška kanti, pa ako im platite marendu i pivu možda dođe do dogovora! Meni je to uspjelo sa jednim fasaderom, imao je neki materijal pakiran u plastičnim vrećicama unutar takvih kanti, pa mi je sačuvao 15-ak komada. Većina tih kanti za boju je od materijala prikladnih za kontakt sa hranom (provjerite oznake na dnu kante), ali ja ipak sve od hrane što pakiram u njih još vakumiram u vrećice.

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 21.03.11 8:59

Htio bih danas otići kupiti kanister za naftu.
Ima li netko saznanja o tome da li je bolji metalni ili plastični?
Cijena je ista.
Metalni mi se čini sigurniji što se tiče nekakve izloženosti vatri ali s druge strane sam pročitao da metalni imaju tendenciju hrđati i još koješta i time prljati samo gorivo.
Govorim o kanisterima koji su napravljeni baš i samo za gorivo

Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 21.03.11 9:13

ne znam skupi su mi ti kanisteri za gorivo, dodu vise nego gorivo koje stane unutra.. bilo bi bolje nabaviti novu nekoristenu bacvu od 250 l za motorno ulje ili bi kupio obican pvc kanister za vodu...
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 21.03.11 9:34

Surviver je napisao/la:Htio bih danas otići kupiti kanister za naftu.
Ima li netko saznanja o tome da li je bolji metalni ili plastični?
Cijena je ista.
Metalni mi se čini sigurniji što se tiče nekakve izloženosti vatri ali s druge strane sam pročitao da metalni imaju tendenciju hrđati i još koješta i time prljati samo gorivo.
Govorim o kanisterima koji su napravljeni baš i samo za gorivo


Ja sam kupio kanistere za gorivo od 20 l.

http://www.delani.hr/

Ali pazi da ne točiš gorivo u kanistere za vodu jer je gorivo agresivno i može oći do ljuštenja kanistera pa ne bi bilo dobro da ti to završi u motoru.


ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 21.03.11 9:45

damjan je napisao/la:ne znam skupi su mi ti kanisteri za gorivo, dodu vise nego gorivo koje stane unutra.. bilo bi bolje nabaviti novu nekoristenu bacvu od 250 l za motorno ulje ili bi kupio obican pvc kanister za vodu...


Čuj, i ja bi radije kupio običan kanister za 20 kuna nego kanister za gorivo za 200 ali siguran sam da postoji dobar razlog za razliku u cijeni.

Osim što je plastika na kanisteru za gorivo puno tvrđa, mislim da postoji i kemijska razlika u materijalu, jer neki PVC materijali mogu dovesti do kemijske reakcije i moguće eksplozije, a ja to gorivo namjeravam držati u podrumu dulje vrijeme.

Ako se netko razumije u ovu materiju, bilo bi dobro da nam objasni
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Aries 21.03.11 10:07

amiklic1 je napisao/la:Što se tiče solarnog punjača, kupiš ovo:
http://cgi.ebay.co.uk/3-5W-5V-Solar-Cell-Panel-Charger-Battery-Power-Supply-/230593837987?pt=AU_Solar&hash=item35b076bba3

kakva su ti iskustva s ovim punjačem i kako ga transportiraš u ruksaku (da ga ne oštetiš)?
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 21.03.11 10:13

Surviver je napisao/la:
damjan je napisao/la:ne znam skupi su mi ti kanisteri za gorivo, dodu vise nego gorivo koje stane unutra.. bilo bi bolje nabaviti novu nekoristenu bacvu od 250 l za motorno ulje ili bi kupio obican pvc kanister za vodu...


Čuj, i ja bi radije kupio običan kanister za 20 kuna nego kanister za gorivo za 200 ali siguran sam da postoji dobar razlog za razliku u cijeni.

Osim što je plastika na kanisteru za gorivo puno tvrđa, mislim da postoji i kemijska razlika u materijalu, jer neki PVC materijali mogu dovesti do kemijske reakcije i moguće eksplozije, a ja to gorivo namjeravam držati u podrumu dulje vrijeme.

Ako se netko razumije u ovu materiju, bilo bi dobro da nam objasni

sad sam nesto malo guglao i osim sto bi gorivo trebalo cuvati u kanisterima predvidenim bas za gorivo jos bi ga trebalo tretirati sa nekim sredstvom za stabilizaciju kako bi trajalo duze od 6 mjeseci.. al i onda traje do maksimalno 2-3 godine.. neznam kakva je situacija s naftom, ovo su podaci za benzin i dizel...
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Igsy 21.03.11 11:10

Ja sam uljevao nedavno benzin star oko 5 godina u auto, čuvano u običnim plastičnim (malo debljim) kantama u mračnom podrumu na oko konstantnih 16 stupnjeva i osim što je malo smrdio po pokvarenim jajima, sve ostalo je bilo normalno, kao i vozne osobine motora. Vjerojatno mu je pala oktanska vrijednost i kakvoća ostalih aditiva, ali i dalje je bilo funkcionalno.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by NAVIGATOR 21.03.11 11:21

u bazama po antarktici smo viđali bačve s dizelskim gorivom stare više desetaka godina i još u upotrebi. radi se o gorivu za brodove, ratrake, bagere i neka specialna snježna vozila. mislim da je u tim bačvama običan dizel sa nekim dodatkom protiv smrzavanja. također imaju velike količine benzina u bačvama, za grijanje (na tom kontinentu ne raste niti jedna biljka pa nema drva za ogrijev) također stoji u bačvama u spremištima godinama. znam da je čigra kad je prolazila sjeverozapadnim prolazom koristila dizelsko gorivo staro desetlječima koje su pokupili negdje u sjevernom polarnom krugu i nije bilo problema. sva goriva su bila skladištena u 230litarskim čeličnim bačvama.

Fratt
ipak će Vuletova konkubina morati nabaviti neku drugu igračku
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Fratt 21.03.11 11:42

NAVIGATOR je napisao/la:
Fratt
ipak će Vuletova konkubina morati nabaviti neku drugu igračku

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 747986 pa da slomi nokat,netreba njoj...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by sinke 06.04.11 15:25

neven je napisao/la:
... ja nisam osoba koja bi nekoga ostavila i pobjegla da sebe
spasim, svjestan sam rizika ali jednostavno sam takav.Previše volim tu osobu da bi je mogao ostaviti.

svaka cast, u potpunosti se slazem s tobom. Ljubav je sama po sebi nagrada.
sinke
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 44
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by sinke 06.04.11 15:39

NAVIGATOR je napisao/la:pa napomenuo sam da nešto konzervi i zimnice uvijek imam, tako da bi prvih tjedan dva imao kaj za silu jesti ali ne bi čekao da prođe tih tjedan dva pa tek onda išao u nabavku hrane, učinio bi to momentalno čim se uvjerim da su svi moji ok. u dučanu bi naletio na također prestrašene zgubljene ljude kakvih je većina, zlatna glock kartica bi bila za potencialne lokalne šerife koji misle da im je u domeni preraspodjela neophodnih, traženih sirovina i za eventualne zavisnike koji bi mi na brzinu teško stećene zalihe htjeli otuđiti za neki uzvišeniji cilj(prodaju ili njihov želudac)


mislim da bi bilo bolje izbjegavati dučane... uvijek postoji mogučnost da nečije tuđe oružje bude brže ili preciznije od tvog i samo bi obitelj ostavio bez svog dragocjenog iskustva. što se tvojih postova tiče zvučiš mi kao osoba koja je jako sposobna snači se u prirodi bez nepotrebnog rizika odlaska u dučan
sinke
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 44
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by neven 06.04.11 15:47

sinke je napisao/la:
neven je napisao/la:
... ja nisam osoba koja bi nekoga ostavila i pobjegla da sebe
spasim, svjestan sam rizika ali jednostavno sam takav.Previše volim tu osobu da bi je mogao ostaviti.

svaka cast, u potpunosti se slazem s tobom. Ljubav je sama po sebi nagrada.

Hvala Sinke i ugodan ti dan.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 55
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by sinke 06.04.11 16:12

=) iss drugi put preuređujem ovaj post, stavio sam 2 smješka i nijedan mi se nije činio prikladan

također
sinke
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 44
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 15.04.11 7:38

Samo da javim da sam jučer bio u Metrou i kupio slijedeće stvari za zalihe po povoljnim cijenama:

Bijele klasične svijeće "vulgaris" Aro po odličnoj cijeni od 1,21 kune /komad u Metrou.

Kupio sam i rižu dugo zrno, vreće od 5 kila, cijena 5,56 /kg, koje ću sam vakumirati i spremiti.

I našao sam odličnu plastičnu kutiju za spremanje hrane od 28 litara, koja navodno drži pod vakumom(moram priznati da je vrlo solidna i da stvarno zatvara poklopac) za 122 kune.

Ako i vi nađete nešto da je jeftino za zalihe, javite
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 27.05.11 23:55

Popis najpotrebnijih stvari za vrijeme opsade Sarajeva.
Onima koji ne razumiju engleski savjetujem neka ga nauče.



100 Items in greatest demand during the siege of Sarajevo

1. Generators (Good ones cost dearly. Gas storage, risky. Noisy…target of thieves, invites marauders; maintenance etc.)
2. Water Filters/Purifiers
3. Portable Toilets
4. Seasoned Firewood. Wood takes about 6 - 12 months to become dried, for home uses.
5. Lamp Oil, Wicks, Lamps (First Choice: Buy CLEAR oil. If scarce, stockpile ANY!)
6. Coleman Fuel. Impossible to stockpile too much.
7. Guns, Ammunition, Pepper Spray, Knives, Clubs, Bats & Slingshots.
8. Hand-can openers, & hand egg beaters, whisks.
9. Honey/Syrups/white, brown sugar
10. Rice - Beans - Wheat
11. Vegetable Oil (for cooking) Without it food burns/must be boiled etc.)
12. Charcoal, Lighter Fluid (Will become scarce suddenly)
13. Water Containers (Urgent Item to obtain.) Any size. Small: HARD CLEAR PLASTIC ONLY - note - food grade if for drinking.
14. Propane Cylinders (Urgent: Definite shortages will occur.
15. Survival Guide Book.
16. Mantles: Aladdin, Coleman, ect. (Without this item, longer-term lighting is difficult.)
17. Baby Supplies: Diapers/formula. ointments/aspirin, etc.
18. Washboards, Mop Bucket w/wringer (for Laundry)
19. Cookstoves (Propane, Coleman & Kerosene)
20. Vitamins
21. Propane Cylinder Handle-Holder (Urgent: Small canister use is dangerous without this item)
22. Feminine Hygiene/Haircare/Skin products.
23. Thermal underwear (Tops & Bottoms)
24. Bow saws, axes and hatchets, Wedges (also, honing oil)
25. Aluminum Foil Reg. & Heavy Duty (Great Cooking and Barter Item)
26. Gasoline Containers (Plastic & Metal)
27. Garbage Bags (Impossible To Have Too Many)
28. Toilet Paper, Kleenex, Paper Towels
29. Milk - Powdered & Condensed (Shake Liquid every 3 to 4 months)
30. Garden Seeds (Non-Hybrid) (A MUST)
31. Clothes pins/line/hangers (A MUST)
32. Coleman’s Pump Repair Kit
33. Tuna Fish (in oil)
34. Fire Extinguishers (or..large box of Baking Soda in every room)
35. First aid kits
36. Batteries (all sizes…buy furthest-out for Expiration Dates)
37. Garlic, spices & vinegar, baking supplies
38. Big Dogs (and plenty of dog food)
39. Flour, yeast & salt
40. Matches. (“Strike Anywhere” preferred.) Boxed, wooden matches will go first
41. Writing paper/pads/pencils, solar calculators
42. Insulated ice chests (good for keeping items from freezing in Wintertime.)
43. Workboots, belts, Levis & durable shirts
44. Flashlights/LIGHTSTICKS & torches, “No. 76 Dietz” Lanterns
45. Journals, Diaries & Scrapbooks (jot down ideas, feelings, experience; Historic Times)
46. Garbage cans Plastic (great for storage, water, transporting - if with wheels)
47. Men’s Hygiene: Shampoo, Toothbrush/paste, Mouthwash/floss, nail clippers, etc
48. Cast iron cookware (sturdy, efficient)
49. Fishing supplies/tools
50. Mosquito coils/repellent, sprays/creams
51. Duct Tape
52. Tarps/stakes/twine/nails/rope/spikes
53. Candles
54. Laundry Detergent (liquid)
55. Backpacks, Duffle Bags
56. Garden tools & supplies
57. Scissors, fabrics & sewing supplies
58. Canned Fruits, Veggies, Soups, stews, etc.
59. Bleach (plain, NOT scented: 4 to 6% sodium hypochlorite)
60. Canning supplies, (Jars/lids/wax)
61. Knives & Sharpening tools: files, stones, steel
62. Bicycles…Tires/tubes/pumps/chains, etc
63. Sleeping Bags & blankets/pillows/mats
64. Carbon Monoxide Alarm (battery powered)
65. Board Games, Cards, Dice
66. d-con Rat poison, MOUSE PRUFE II, Roach Killer
67. Mousetraps, Ant traps & cockroach magnets
68. Paper plates/cups/utensils (stock up, folks)
69. Baby wipes, oils, waterless & Antibacterial soap (saves a lot of water)
70. Rain gear, rubberized boots, etc
71. Shaving supplies (razors & creams, talc, after shave)
72. Hand pumps & siphons (for water and for fuels)
73. Soysauce, vinegar, boullions/gravy/soupbase
74. Reading glasses
75. Chocolate/Cocoa/Tang/Punch (water enhancers)
76. “Survival-in-a-Can”
77. Woolen clothing, scarves/ear-muffs/mittens
78. Boy Scout Handbook, / also Leaders Catalog
79. Roll-on Window Insulation Kit (MANCO)
80. Graham crackers, saltines, pretzels, Trail mix/Jerky
81. Popcorn, Peanut Butter, Nuts
82. Socks, Underwear, T-shirts, etc. (extras)
83. Lumber (all types)
84. Wagons & carts (for transport to and from)
85. Cots & Inflatable mattresses
86. Gloves: Work/warming/gardening, etc.
87. Lantern Hangers
88. Screen Patches, glue, nails, screws,, nuts & bolts
89. Teas
90. Coffee
91. Cigarettes
92. Wine/Liquors (for bribes, medicinal etc)
93. Paraffin wax
94. Glue, nails, nuts, bolts, screws, etc.
95. Chewing gum/candies
96. Atomizers (for cooling/bathing)
97. Hats & cotton neckerchiefs
98. Goats/chickens

From a Sarajevo War Survivor:

1. Stockpiling helps, but you never know how long trouble will last, so locate near renewable food sources.
2. Living near a well with a manual pump is like being in Eden.
3. After awhile, even gold can lose its luster. But there is no luxury in war quite like toilet paper. Its surplus value is greater than gold’s.
4. If you had to go without one utility, lose electricity - it’s the easiest to do without (unless you’re in a very nice climate with no need for heat.)
5. Canned foods are awesome, especially if their contents are tasty without heating. One of the best things to stockpile is canned gravy - it makes a lot of the dry unappetizing things you find to eat in war somewhat edible. Only needs enough heat to “warm”, not to cook. It’s cheap too, especially if you buy it in bulk.
6. Bring some books - escapist ones like romance or mysteries become more valuable as the war continues. Sure, it’s great to have a lot of survival guides, but you’ll figure most of that out on your own anyway - trust me, you’ll have a lot of time on your hands.
7. The feeling that you’re human can fade pretty fast. I can’t tell you how many people I knew who would have traded a much needed meal for just a little bit of toothpaste, rouge, soap or cologne. Not much point in fighting if you have to lose your humanity. These things are morale-builders like nothing else.
8. Slow burning candles and matches, matches, matches.
9. More matches

Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 15.07.11 10:33

JUČER kupio za zalihe: 10 paketa špageta po 500gr sa trajanjem do 2014.g.
2 zatvorena plastična pakiranja malih BIC upaljača po 4 komada u paketu,
10 šteka Pall Mall-a, 4 malih dukata, 2 paketa Prve pomoći,i došao mi je moj novi genijalni mali radio aparat iz Kine.
Možda napravim malu reportažu o njemu. Super je. Radi na solarno, na ručni generator, na struju, na AAA baterije. Puni što god treba preko USB porta, ima LED svjetiljku, alarm i ima odličan zvuk.Čudo tehnike

Pripreme su u punom jeku

Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 3 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 12. Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.