FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Zalihe za slučaj raspada sistema Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Zalihe za slučaj raspada sistema

+60
survival_996
Hombre
chumaman
TomoZg
starttheriot
ivo
Bjesomar
hydra
Axter
Migach
Molokai
zenomorf
trolshein
crospider
goxxon
poletan
fero
Mraz
smartbox
Grubi
way
Target
yasko
Šimun
Gamad
miles
puls
Guru
DoomsdayST
jura
žohar
Lovac23
Guybrush
.
Ernest
Branimir76
PJER
RubberDuck
sinke
Igsy
Aries
rinos
Fratt
Ikarus
NAVIGATOR
ebola
Sandman
Surfer
loser
neven
amiklic1
Login
divlji grab
tucakovic
Freeman
dman
damjan
bolle
tonka
Stoney
64 posters

Stranica 1 / 12. 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Zalihe pred katastrofu

Postaj by Stoney 12.12.09 0:39

Katastrofe bile one prirodne ili ljudski uzrokovane, se događaju i nikada neće pestati, bas zato treba znati kako se pripremiti.
Postoje naravno 2 glavna scenarija kako se spasiti nakon katastrofe, a to je ostati ili napustiti svoj dom.
Ta odluka naravno ovisi o situaciji jer se nemože znati što je bolje napraviti prije uvida u samu situaciju i saznanja ako je bolje tamo di idemo/ostajemo ili ne.

Ostajanje:
-Nemojte zboraviti da ova opcije u vecini slučajeva je kriva, ali ljudi ipak to naprave kako bi zaštitili svoju kuću-iako u realnosti znaju da je to nemoguće.
Neka generalna pravila bi bila da je ta prostorija/e u vama brzo dostupnoj lokaciji, da nema lako pomične zidove (krov ili knauf recimo) ili neka slabašna vrata pošto tjekom skoro svake katastrofe nastupa opća krađa, pogotovo u većim gradovima.
Ideja je totalna izolacija od vanjskog svijeta ali da vi imate pristup vanjskom svijetu kada to poželite. Stakleni prozori su veliki minus pošto (ovisno o katastrofi) neželite da netko zna da ste unutra. To znaci da nema svjetla tjekom mraka pošto se sjene primjete jako lako, a ako pokrijete prozore krpama ili slično, to je očito i svatko će znat da netko pokušava nesto sakriti iza toga prozora. Ista stvar vrijedi za podrume. Jednostavno NE!
Podrumi su dobri za držanje i čuvanje namirnica ali za boravak unutra ne. Sigurno ćete postaviti vreće sa pijeskom na ulaze kao što su vrata i slično. Vecina poplava "poludi" iznenada i dolazi u ogromnim valovima. Jedan od tih valova će kad-tad srušiti "barikade" na prozorima i vratima tako da nemate vremena otrčati van ili u potkrovlje.
Jer podrum bi se po svim izgledima jako brzo napunio a penjanje po stepenicama i nošenje namirnica je vjerojatno nemoguće u tim uvjetima tako da izbugite svoju zalihu.
Potresi- uvjek postoji naknadno podrhtavanje a nekada moze potrajati i do 24 sata nakon prvog "vala". Kako možete znati da temelje i ziovi nisu došli do same granice pucanja? Nikako jer se takve stvari nemogu vidjeti golim okom ili "malim pucanjem" po djelovima zida. Lakše je razgradit krov u jednom dijelu nego čekati i moliti se da se kuca ne srusi na vas.
Nemate preglednost svoje okolice koju imate sa vrha kuće/zgrade i komunikacija je lakša sa visine. Bila ona dovikivanje sa zgrade u zgradu, radio signal, mobiteli (mala šansa ali vrjedi pokušati), pisanje SOS na krovu za helihoptere itd itd itd.
Skupljanje zaliha je prilično osnovno i jednostavno.
Dugotrajna hrana po mogućnosti u konzervama jer je manja šansa da će se pokvariti, suha hrana/vojna krana, suho dimljeno meso (nezahtijeva termičku obradu ili nisku temperaturu za održavanje), energetske čokolade, slatkiši (malo luxuza i energije) itd itd itd. Raznolikost je bitna.
Nemojte gledati što volite jesti, u tim situacijama vam nimalo neće biti bitno jer ljudi u izolaciji izgube pojam onoga što su voljeli raditi i jesti pošto mozak prijeđe na "Što mi treba?" od prijašnjeg "Što želim/volim?". Vremena tih promjena i privikavanja variraju zbog stupnja inteligencije. Što imate veći IQ, to vam se tijelo i mozak brže priviknu na nemogućnosti tako da bolje iskorištava sve zalihe koje mu dajete.
Konzervirano voće i povrće je idealno za održavanje energije kao i morala. Žlice, vilice, sapun, cigarete (nepušači koji oko sebe imaju cigarete ne ostanu dugo nepušači) i slični svakodnevni "pristojni" predmeti takodjer pomažu sa moralom jer uvelike utječu na mentalitet pošto vam daju osjećaj luksuza nasuprot prljavštini, mirisima nehigijene i jedenja danima sa rukama. Daje vam osjećaj ljudskosti nasuprot zatvorene životinje koja zna da nesmije/nemože izaći van.
Kad sam već kod morala, očekujte da će te imati JAKO puno slobonog vremena, necete moći spavati koliko i prije (zbog prijašnjih navika umaranja tjekom kretanja,rada itd) a pošto se nećete previše kretati, probava i metabolizam će vam se usporiti drastično. Imunitet pada jako naglo zbog manjka fizičkih i mentalnih radnji kao i vjerojatne nehigijene u tim uvjetima.
Očekujte da će te osjećati gore nego ikad u životu i svi oko vas će biti krivi za to, a jedino što može pomoći je da se hranite raznolino, puno zdravije nego prije pošto morate nadoknaditi manjak hormona koje tjelo luči prilikom fizičkih i mentalnih napora.
Uz to naravno morate imati "luksuze" koje sam spomenuo i način zabave/zaokupljanja vremena. Nekome bi to mogao biti game-boy sa 300 rezervnih baterija i solarni punjačem, 300 krizaljki sa puno extra olovaka, 500 knjiga itd. Svatko ima svoje nešto a najbitni je je to da imate više stvari koje možete raditi i zabaviti se pošto prilicno brzo nestane tema za razgovor.
Sami nemojte očekivati da možete preživjeti duze od mjesec dana jer vam psiha to jednostavno neće dopustiti i izac ćete van ili uništiti zalihe jer će vam ti predmeti postati razlogom "samovoljnog zatočeništva".

Voda je naravno neizbježna i mora odgovarati dužini planiranog (maximalnog) vremena boravka za koje pripremate zalihe (isto kao i hrana). Računajte 3 litre pitke vode na dan, a sa hranom duplo više nego što pojedete inače. Bit će vam dosadno...jest će te iz dosade.
Pošto morate očekivati da voda neće teći iz špine ili da će biti kontaminirana, morate sami napraviti zalihe. Ono je najeftiniji dio svega. Plastične bačve koje stanu u standardne metalne bačve (zaštita kako nebi pukla plastika) su idealne za ovakve slučajeve. Bolje je držati zalihu i manjim i odjeljenim djelovima jer ako imate samo jednu "cisternu"...može puknuti ili unutra pronađete uginulu zivotinju (ili jos gore ne pronađete ju).
Napravite 2 djela. Za piće i za higijenu. Nemojte očekivati tuširanja ili kupanje u kadi. Koristite mokru krpu i sapun jer je ostalo nepotrebno bacanjne vode. Kosu odrežite čim prije jer pranje nje je u ovim uvjetima uzaludno, bespotreno trošenje vode i ubrzo kada to shvatite (a ne odrežete kosu) i izvor bolesti, pošto samo voda neće pomoći, a šampon/sapun bi se puno bolje iskoristio za ostatak tijela.
Ako nemate mogućnosti neprimjetnog izlaska vani, morate koristiti metodu kante + vapno za "veliku nuždu" pošto bi u određenim situacijama konstantno izlaženje i ulaženje predstavljalo veliki rizik, a znate svi mogućnosti zaraze i bolesti ako to ne zbrinjavate. Za "malu nuždu" koristite jednostavno boce. Nije humano, udobno ili ugodno ali vam može spasiti život u određenoj situaciji.

Nabavite radio na manualni pogon ili barem nabavite solarni punjač baterija (ako bas morate-brdo baterija) kako bi te mogli dobivati informacije iz vanjskog svijeta,a možete biti sigurni da nećete prestajati slušati. Satelitski telefoni- uzasan luxuz ali definitivno plus. Nešto za signalizaciju ako zaglavite u poplaci na krovu i slično. -Ako imate volje ovo sve čitati, vjerojatno vec imate svoje ideje u vezi takvih stvari.

Odlazak:
U ovom slučaju koji je po meni u većini slučajeva najbolji morate znati svoje mogućnosti. Da li samo idete 10km do sljedećeg grada? Koji prijevo imate? Koliko je taj prijevoz siguran? Što ako netko pokuša oduzeti vam taj način prijevoza? Da li idete na drugi kraj države do rodbine? Kod koga idete? Da li tamo možete zivjeti? Da li idete u šumu?
Bilo kako bilo, morate znati točno koliko su vaše mogućnosti. Prevelik je izbor mogućnosti za jedan članak tako da moram prepustiti oduke i izbore na vašu kreativnost i znanje.
Djeca ili stariji ljudi nemogu nositi potrebnu opremu ili dovoljno hrane/vode za sebe. Način prijevoza mora biti siguran, ne jednokratan (imate 5 ljudi u svojoj obitelji/zajednici a prijevoz vam je motor do lokacije udaljene 200 km-nebi moglo!)
Nemojte računati na državne ustanove da vam pomognu. U velikoj većini pomoc može doć za 2 dana, tjedan, mjesec, 3 mjeseca a možda niti neće.
Nemojte zaboraviti i da su pripadnici policije i vojske samo ljudi i da se u takvim situacijama gleda iz vojne perspektive. -Bolje da se 300 vojnika povuče 100 km natrag i regrupira, nego da se izgubi tih 300 vojnika.
"Vojska je brza koliko i njezine zalihe" -Napoleon. Mislim da je Moko nedavno rekao da vojnik nemože nositi niti za sebe dovoljno municije za obranu. Velike vjerojatnosti su da će na prvi mah policija i vojska biti zauzeta dovođenjem svojih obitelji u baze ili odlazak kod obitelji kako bi ih obranila.
Postoji bezbroj slučaja kroz povijest gdje se je civilno pučanstvo ostavilo da se bori samo za sebe pošto vojska ili nije uspjela odreagirati na vrijeme, ili nije imala u tom vremenu mogućnosti za obranu pučanstva.
Bilo kako bilo, spremite stvari i neka budu pored vrata sa spremnom kartom i već istraženim terenom sa dobrim poznavanjem mogućnosti skupine koja će ić sa vama.
Sretno ljudi i nadam se da ca vam svima ovo biti još jedna stvar koju znate ali nećete trebat ikad koristiti.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by tonka 12.12.09 11:12

samo gle..pa češ vidjeti kako će nam trebati....živjele konzerve i atomska skloništa!
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by bolle 12.12.09 11:19

nas četvorica se vozilo na automatiku ne 200km ali i čuda se dešavaju
bolle
bolle
lingua
lingua

Male
Broj postova : 244
Godine : 52
Lokacija : Gračac
Datum registracije : 06.10.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Stoney 12.12.09 17:53

Hmm...iskreno sam mislio da ce ovo privući veću zainteresiranost nego što je Zalihe za slučaj raspada sistema 592423
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 12.12.09 18:16

stoney sigurno ima puno zainteresiranih ali sto reci...
..da se osiguram za sve sto se moze desiti potrebno je imati podzemno skloniste od par 1000 m2, sa odvojenim napajanjem i ventilacijom ,sustavom za pročiščenje vode i zraka, farmom koza i pilića, velikim vrtom pod lampama i pokretnom trakom za trcanje pored velikog lcd-a na kojem se pomice slika krajolika..i po mogucnosti takvih sklonista na vise strateskih mjesta na svjetu te uvjek spremna podmornica i helikopter kao prijevoz izmedu lokacija.
..ali ni to ti ne mora pomoci ako dode do nekog sr*nja..a sve to kosta par miljardi eura
meni je trenutno jako tesko napraviti zalihe i za mjesec dana tako da mislim da ce biti najbolje ako bude potrebno...nabaviti sve uz put, maznes kamion, na putu opljačkaš interspar, provalis u vojno skladiste kod luckog i odes dalje prema kordunu u neki stari vojni bunker..postavis mitraljez na ulaz i cekas sa termal vision naocalama drage ti goste Zalihe za slučaj raspada sistema 747986
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by tonka 12.12.09 18:43

Zalihe za slučaj raspada sistema 478256 Zalihe za slučaj raspada sistema 478256 Zalihe za slučaj raspada sistema 478256 imam ja o ovome materijala, moram se vratit i na čipove, bit će postova Stoney...ljudi moji jel vama miriše zrak na blizinu ovakvih događaja...
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by bolle 12.12.09 18:58

Paranoja uzela mi dušu,sve mi uzela...
bolle
bolle
lingua
lingua

Male
Broj postova : 244
Godine : 52
Lokacija : Gračac
Datum registracije : 06.10.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by tonka 12.12.09 19:01

Zalihe za slučaj raspada sistema 478256 Zalihe za slučaj raspada sistema 478256 Zalihe za slučaj raspada sistema 478256 ali nijeeeee, ne, ja sam optimist ali i realist,
nisam paranoja, ne Zalihe za slučaj raspada sistema 478256
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Gost 12.12.09 19:10

sanjala sam pred par godina i san se ponavlja vrlo cesto

stojim na uzvisini i gledam pred sebe, onako divim se pogledu
i ugledam gljivu u daljini, dalekoj daljini
u djelicu sekunde svatim o kakvoj se gljivi radi
okrenem se i pocnem trcati
i svatim
nema svrhe, nema pomoci, stanem i cekam....
i naravno nakon toga budenje...

vazno je znati da u trenucima iza totalne katastofe, a ostali smo zivi...ne mozemo racunati na nikoga osim na same sebe, to je stoney jako lijepo napisal, cijeli clanak mu je pametno i lijepo srocen, zato i o takvim stvarima treba razgovarati
dok ne dode neka pomoc....treba zivjeti, bolje reci prezivljavati..
a mozda pomoc nece nikada ni doci, jer nece imati otkuda ni da dode
a ja bas nebi voljela da budem mula koja ce skrstenih ruku da sjedi i cmulji suznih ociju cekajuci oce li vise ili ne netko i da se na mene sjeti
ja to moram sama
hvala stoney na trudu

P.S: voljela bih da se ne svati ovaj clanak kao da smo ljudi od paranoje, vec ljudi koji su svjesni da sada jesno, za par minuta nas moze strefiti potres i ode sve
bez panicarenja, ali ipak spremni

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 12.12.09 19:14

ponovit cu...
mislim da ce biti najbolje ako bude potrebno nabaviti sve uz put... maznes kamion, na putu opljačkaš interspar, provalis u vojno skladiste kod luckog i odes dalje prema kordunu u neki stari vojni bunker..postavis mitraljez na ulaz i sa termal vision naocalama cekas drage ti goste
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Stoney 12.12.09 19:16

Hvala vatrice =)
Javi ako je jos koji generalni planovi zanimaju (kao recimo zombiji Zalihe za slučaj raspada sistema 469245 )
Kada je bio onaj potres prosle zime (mislim) u Italiji...sjedio sam u stanu u puli na 5 katu a komad žbuke (postavljena izolacijs i sl pred 6 mjeseci) mi je pao na TV. Možda je bilo loše postavljanje jer se stvarno nije osjetio neki preveliki potres, ali na 5 katu je bilo ocito pojačano a meni je palo na pamet šta bi bilo da je i plafon/ploča (ili cjela zgrada) u takvom stanju.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Gost 12.12.09 19:27

jest zanima me jos....ali ispast cu stvarno paranoicna, a zaista se ne bojim, samo zelim znati

neuklarno zagadenje, dekontaminacija..pricali smo bili nedavno da suncokret "skida" radijaciju sa vode, nejasno mi dal je u tom slucaju suncokret imun na zracenje ili sta?!
sigurno ima jos nekih takvih stvari koje bi pomogle u slucaju da nismo bas sprzeni ko pilici

iako....ne vidim spas u toj situaciji

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by tonka 12.12.09 19:28

možda nam je bolle u pravu..možda ovakve postove pišemo zbog straha od smrti...ja sam tu mirna, ali miriše mi zrak, što mogu.
Ja se ne bojim već jako dugo jer odkad sam se počela o svemu tome zanimati strah je nestajao sa svakom spoznajom. Danas sam mirna i obožavam te teme, al ljudi moji prije desetak g samo sam o tome čitala. I ustvari je bio strah od nepoznatog. Danas toga u meni niš nema, ali susrećem ljude koji imaju istu žeđ koju sam i ja imala i koja me dovela do čitanja o tome svemu.
I do mira uvezi ovih događaja.
Ljudi puno pišu, pitaju jer su izgladnili, i skapavaju od žeđi. U duši. I istina o ovim događajima dođe kao vitaminska bomba i kao sumamed.
Tome stalno svjedočim.
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 12.12.09 19:34

vatrica je napisao/la:iako....ne vidim spas u toj situaciji

postoji sansa za spas u svakoj situaciji..i u najtezim nesrecama bilo je prezivjelih, i hiroshimu su neki prezivjeli i cernobil i ostale zataskane katastrofe su ipak sacuvale koji zivot..potrebna je samo volja za opstankom...
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by tonka 12.12.09 19:38

a pa ljudi ne možete sve preživjeti..počmite se pripremati i na smrt..učinite je prijateljicom...koja vas uvodi u novo rađanje..ovi postovi dosta nastaju zbog vašeg straha od smrti..treba to sebi priznati i polako ga se oslobađati...meni je sve to avantura..ima puno sitnica u ovim postovima koje otkivaju strah od smrti, a to nije dobro, jer nije ta daleko..
možda bi trebala posebna tema o smrti pa da se pišemo..to bi bilo dobro, što mislite? tema ide u ovaj forum
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Stoney 12.12.09 19:46

Sorry, ali ne. Ovo sam napisao jer je vatrica pred koji dan pitala na nekoj drugoj temi nesto o hrani ili slicno pa sam se ponudio. Jednostavno je zamisliti situaciju da si u jednoj sobi i onda sta ti sve treba, samo treba malo razmisliti na 15 min i onda pises.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Gost 12.12.09 19:56

nemam strah od smrti, ne panicni, strah od bolesti da, smrti ne, mislim da je krivo razmisljanje da se treba pripremiti za smrt, barem na ovom forumu kojem je tema prezivjeti
smrt ce i tako doci sama, bili pripremljeni ili ne, ali ako budemo pripravni za prezivjeti i imali snagu volje da pokusamo....mozda i uspijemo
druga stvar je ako bi se nasli u situaciji kada bi tocno znali da je to to i da izlaza nema, tada ce svak po svom, netko moliti, netko posvat zato bas on, netko imati zelju telefonirati po zadnji puta veoljenima...
no ja zelim izbjeci prepustanje i pokusati sve uraditi da prezivim, ne zbog straha od smrti, vec zelje i ljubavi prema zivotu

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by dman 09.03.10 0:39

da pohvalim i ovaj clanak,s tim da ti tu necu filozofirati Zalihe za slučaj raspada sistema 747986
dman
dman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 36
Lokacija : Subotica - Vojvodina
Datum registracije : 04.07.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Freeman 28.08.10 1:43

Kako si ga moćno napisao, svaka ti čast! Alal vera!
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by tucakovic 08.01.11 21:08

Ratno iskustvo uči da treba spremiti veću količinu soli. Mnoge stvari čovjek može ovako ili onako pribaviti ili suplementirati ali so jako teško. Zapravo nikako sem ako je na moru ili u Tuzli Zalihe za slučaj raspada sistema 747986 A tako je neophodna, sve je bljutavo bez nje, ma nije zbog hedonizma, nego je stvarno neophodna organizmu. Ovisno o tome je li čovjek sam ili sprema za porodicu, te ovisno koliko će nepogoda trajati varira i količina, no najbolje je uzeti vreću od 50 kg i mirna Bosna. I ne, nije to puno, može rat ili šta već potrajati 6 godina i šta je onda 50 kg? A daćeš malo nekome, ovo ono... Sem toga so je jeftina.

Rođak je to radio i isplatilo mu se.
Potrepštine je stavio u gvozdeno bure od 200 litara i zakopo ga u zemlju.

tucakovic
bebač
bebač

Female
Broj postova : 4
Godine : 26
Lokacija : bosna
Datum registracije : 24.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by divlji grab 09.01.11 17:48

Katastrofalna situacija nije nemoguća, zapamtite to. Kao prvo, sama činjenica da je priroda uzela samo u 2010oj godini više ljudskih života nego što je to napravio terorizam u zadnjih 40 godina ( a to je 250 000 života ), sama je dovoljna da ljudski rod bude na nekoj blagoj dozi svakodnevnog opreza prema onome što donosi budućnost. Dodao bih uz to ( ne pripada prirodnim katastrofama nego idiotima koji se pale na razne "mjere sigurnosti" te zbog toga razvijaju oružja za uništavanje velikih masa ljudi i svega ostalog usputno, ali ne znači i da je manje bitno, štoviše, puno puno razarajuče i sa dugoročnim zdravstvenim oštećenjima ),da svjetske sile posjeduju takva oružja kakva naš um ne može ni zamisliti. Što želite: hoćete atomsku bombu, nuklearnu bombu, oružje na bazi elektromagnetnih valova, oružje kojim se upravlja ljudskim umovima na daljinu, samo recite, sve to ima za nabaviti na ovom, još uvijek plavom planetu(izdaleka).

Stoney je pokrenuo temu, i nek je to učinio. Malo se zapitajte na svemu ovome: od toga, što on veli,što učinit u trenutku kad nas zadesi potres, oluja, tsunami, što učiniti u trenutku kada pada sustav naših vrijednosti i vjerovanja, od toga koliko će naše razne službe moći pomoći baš svima ugroženima, od toga koliki će broj ljudi biti na ulici i biti izložen raznim tipovima kriminala, od toga kako će se tko nositi sa STRESOM koji je vrlo vrlo nezgodan u situacijama kojima nismo vični, od toga koliko će ljudi vjerovati ili neće vjerovati u svoje religije i koliko će se u tomu svemu snaći neke sekte koje će privući veći broj članova ,pa da spomenem pred kraj šta je sa opskrbom hrane, vode, goriva, medicinske opreme i pomagala ( jer tada bolnice ne funkcioniraju ) itd.,itd.,itd...

Ono što je meni na pameti jest to da idem u PLANINU. Cijeli se forum u biti vrti oko teme planine, tj. boravka na njoj, u prirodi, načinima preživljavanja, raznim oružjima i oruđima itd.
U planini lako možeš napraviti sklonište- i rezervno sklonište ( pogotovo ako ti je poznat teren te znaš unaprijed s čime raspolažeš- oružje, oruđe, pitka voda, prehrana), može ti biti skrovište od kako velikih katastrofa tako i raznih ratova.
U planini se lako sakriti, kamuflirati, prehraniti, obraniti, pobjeći, mrak ti može biti prijatelj, kretanje se ne svodi na par ulica, blokova ili kvartova kao u gradu ( manje će biti i bolesti nego u gradu ), jednostavno imaš više šanse za preživljavanje katastrofe.

Svojedobno sam radio na jednom malom otoku u jugoistočnoj Aziji, i pred sam trenutak potresa znate što učine lokalni ljudi? Prvo pojedinci zvone na sva okolna zvona i na taj način upozoravaju ljude na predstojeće stanje, i znate što onda čine ostali ljudi? POGODITE!!
UZMU NAJPOTREBNIJE STVARI I NAMIRNICE I BJEŽE U PLANINU!!


Hvala što se me istrpili!!

Zalihe za slučaj raspada sistema 611886

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 17.03.11 21:54

Ova tema se nadovezuje na ovu:
https://survival.aforumfree.com/t3523-globalni-raspad-sistema-i-samoodrzivost

U njoj su bile spomenute zalihe, pa da neofftopičarimo otvaram novu temu. Molim vas da u ovoj temi neraspravljamo o tome da li će se nešto desiti ili neće, i da neraspravljamo o tome da se u nekim situacijama teba kretati i sakupljati zalihe, a u nekima ostati stacioniran. Ovo je situacija gdje ste stacionirani neko vrijeme. Uzmite predpostavku da će se desiti pad sustava te čemo ovisiti o sebi i našoj pripremljenosti (znanje, zalihe, postupanja). Uzmite u obzir da će biti nestašica hrane, ljekova, alata, zaklona i svega nužnog za preživljavanje.




Koja je vaša lista predmeta zalihe uzevši u obzir realne mogučnosti prosječnog građana naše zemlje, na koji rok i gdje uskladištena?

Kakva hrana, koja količina hrane po osobi, konkretni primjeri liste namirnica hrane i pića u vašim zalihama? Kakvi alati ,oružja i oruđa? Kakva goriva, izvori struje i grijanja su na toj listi zaliha?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 17.03.11 22:58

Pošto USA FEMA ima slične popise opreme, poslužit ću se nečim što sam davno prevodio iz njihovih uputa:

Lijekovi i medicinska oprema:
1. Flasteri raznih veličina
2. Sterilne gaze 12x20 cm
3. Gaza u roli
4. Trokutaste marame
5. 8x8 cm sterilne komprese
6. 10x10cm sterilne komprese
7. maramice za ruke /asepsolete
8. latex rukavice
9. kirurški skalpel, ručica s lamicama
10. ljepljiva traka 5cm širine
11. antibakterijsko sredstvo
12. Hladni oblog
13. škare (male)
14. pinceta
15. sigurnosne kopče, razne
16. pamučni jastučići
17. termometar
18. tuba lubrikanta
19. sredstvo za zaštitu od sunca
20. priručnik prve pomoći
21. konac za šivanje, kirurški
22. kirurške igle za šivanje
23. aspirin i druga sredstva protiv bolova
24. laksativ
25 sredstvo protiv proljeva
26. antacid (želučane tegobe)
27. vitamini i mineralii
28. sredstvo protiv opeklina
29. sredstvo za snižavanje temperature

Sanitarna i higijenska oprema:
1. ručnik
2. sapun, mali ručnik
3. velike čvrste plastične vreće
4. plastična kanta s poklopcem, cca 25 litara
5. pasta za zube, četkice
6. dezinficijens i klor
7. šampon
8. četka
9. mala lopatica za kopanje izmeta
10. toaletni papir
11. žileti, krema za brijanje
12. sredtvo za zaštitu usana
13. ogledalo
14. potrepštine za žene

Oprema i alati:
1. ručni otvarač konzervi
2. portabl radio, najbolje s dinamo pogonom, dodatne baterije
3. nož
4. baterijska svjetiljka i pričuvne baterije
5. signalna baklja i rakete
6. sredstvo za dezinfekciju vode
7. šibice i upaljač, u vodootpornom omotu
8. šećer, sol, papar
9 kliješta, lopata i ostali alat za radionicu i za poljoprivredu
10. čvrsta ljepljiva traka i škare
11. aluminijska folija
12. plastična folija
13. zviždaljka
14. plastična vreća s mogućnošću zatvaranja
15. malo kuhalo i pričuvno gorivo
16. mala kanta za vodu itd.
17. šator za sve osobe
18. kompas
19. radne rukavice
20 papir, olovke
21. knjige, društvene igre
22. igle i konci
23. sat
24. sjekira
25 brus za oštrenje
26 konopac 3-5 mm
27 konopac 10-12mm

Hrana/piće

1. voda
2. gotovi obroci
3. suho povrće i voće
4. konzervirani sokovi
5. mlijeko u prahu
6. vrećice s gotovim juhama
7. visokoenergetska hrana
8 vitamini
9 suhi keksi
10 žitarice


OSTALO
1. kompletna presvlaka odjeće
2. čvrste cipele ili čizme
3. kišno odijelo
4. šešir
5. rukavice
6. čarape
7. donje rublje
8. zimsko donje rublje
9 sunčane naočale
10. deke i pokrivači
11. vreće za spavanje
12. vatreno oružje i streljivo...



amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 17.03.11 23:02

E, sad. Kako sve to spremiti?
ja bih preporučio dva načina. jedan je u veliku zračnicu od kamiona, razreže se na jednom mjestu da se dobije cijev, pa se kod vulkanizera vulkanizira jedna strana.

Unutra se zatim napuni oprema, pa se zalijepi i druga strana. To tako može stati godinama bez problema. Guma je jako otporna i lako se rukuje njome.

Drugi način je u veliku plastičnu kantu, s poklopcem.

Potrebno je odasbrati prikladno i skriveno mjesto gdje će se sve te stvari držati (zakopati??), tako da ih nitko ne nađe.

Savjetujem to sakriti najmanje par km. od najbliže kuće, na stvarno skrivenom mjestu kojeg ipak možete lako naći, i o mjestu upoznati ostale odrasle s kojima planirate, ako ikad zatreba, to koristiti.


amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Freeman 17.03.11 23:03

amiklic1 Zalihe za slučaj raspada sistema 393492
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 17.03.11 23:06

bazirao bih se na hrani za 10 dana do 2 tjedna (naravno, jako racionalno trošenje), za nas 4 vode 2 litre po glavi/dan. stavio bih barem na nekoliko mjesta po 100 litara (300-400 ukupno).

Također, ne mislim da je dobro staviti sve zalihe na jedno mjesto. Birajte mjesto koje se lako osmara, jer prije nego dođete po sve to morate biti sigurni da se netko ne mota tuda i da vam neće sve to oteti...

jako važna stvar su vitamini i minerali. naime, iako možemo puno toga iz prirode pojesti, vitamina je jako malo u takvoj hrani, najčešće, pa su neophodni za prvo razdoblje dok se ne organiziramo.

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 18.03.11 8:36

Svaka čast ljudi dobri savjeti i sviđa mi se onaj popis.


Najveći problem je kako to sve sakupiti, jer večina je na "preživljavanju" več danas sa današnjom lovom.


Gledao sam serijal "Hoods Woods" koji osim preživljavanja u prirodi, u dvije epizode se osvrnuo na urbane situacije. Prva epizoda je o "kućnom sistemu" prikazao je kako si je kuću sredio, svoje zalihe, te naćin na koji nabavljati zalihe. Druga epizoda je o urbanom preživljavanju "na putu".

Način nabavljanja zaliha koji on spominje je otprilike sljedeći: Ako odemo u trgovinu i kupujemo paket konzervi tune od 3 konzerve, izdvojimo koju kunu više i kupimo onaj paket od 4 konzerve. Pojedimo 3 a četvrtu stavimo u zalihe. Ista stvar je i sa manje trajnijim namirnicama. Vodimo evidenciju trajnosti robe u zalihama, i kada nam se nešto jede jednostavno pojedemo to i obnovimo kupnjom iste te robe. Tako cijelo vrijeme održavamo rok trajnosti zaliha, sto omogučava da se zalihe nesastoje isključivo od konzervi i sl. hrane ,no ipak one moraju biti u večini.

Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by neven 18.03.11 9:19

Login je napisao/la:Svaka čast ljudi dobri savjeti i sviđa mi se onaj popis.


Najveći problem je kako to sve sakupiti, jer večina je na "preživljavanju" več danas sa današnjom lovom.


Gledao sam serijal "Hoods Woods" koji osim preživljavanja u prirodi, u dvije epizode se osvrnuo na urbane situacije. Prva epizoda je o "kućnom sistemu" prikazao je kako si je kuću sredio, svoje zalihe, te naćin na koji nabavljati zalihe. Druga epizoda je o urbanom preživljavanju "na putu".

Način nabavljanja zaliha koji on spominje je otprilike sljedeći: Ako odemo u trgovinu i kupujemo paket konzervi tune od 3 konzerve, izdvojimo koju kunu više i kupimo onaj paket od 4 konzerve. Pojedimo 3 a četvrtu stavimo u zalihe. Ista stvar je i sa manje trajnijim namirnicama. Vodimo evidenciju trajnosti robe u zalihama, i kada nam se nešto jede jednostavno pojedemo to i obnovimo kupnjom iste te robe. Tako cijelo vrijeme održavamo rok trajnosti zaliha, sto omogučava da se zalihe nesastoje isključivo od konzervi i sl. hrane ,no ipak one moraju biti u večini.


Čitam vaše postove, i svatko je u pravu na svoj način.To što ste napisali jako je zanimljivo.Međutim kod kuće moja supruga je nevjerni toma misli da previše paničarim
nagovaram je da napravimo određenu zalihu hrane i ostalih potrepština i uvijek me čudno
gleda.Stanujem na 16-tom katu nebodera i imam doma nepokretnu osobu, u slučaju potresa potrebne su dvije osobe da je stave u kolica i onda stepenicama spuste do prizemlja, jako teško.Plus toga njena hrana je drugačija od naše tako da samo za nju
moram imati zalihu + naša oprema.Jako zeznuto ekipa.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 55
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by loser 18.03.11 9:22

Zapravo je u hrani iz prirode puno minerala i vitamina, dok je uglavnom deficitarna u energetskoj vrijednosti. Suprotno je sa konzerviranom i trajnom hranom, ako nam ona predstavlja glavninu ishrane onda će nam trebati vitaminsko/mineralni dodaci.
Kod zaliha hrane nikako ne treba izostaviti mahunarke, _puno_ žitarica, i naravno, krumpir (redovno rotirati, ofkors...). Sjeme, ručni alat i znanje uzgoja potrebnih biljaka i životinja trebaju biti visoko na listi.
_Puno_ toalet - papira i što više soli, šećera, meda. Čuvaju se neograničeno dugo, jeftini su (sada), a treba ih mnogo. Sol posebno, jer trebat će je puno za prehranu, konzerviranje, za životinje, kao pomoć u lovu a i dobra je kao sredstvo razmjene. Izračunajte koliko toalet-papira trošite mjesečno, pa računajte dalje. Može ga se zamijeniti i drugim stvarima, ali zaista...
Plastična folija (građevinska i za plastenik) ljepljiva traka i ter-papir. Odlično se čuvaju u mraku i na svježem (pod zemljom, propisno upakirani).
Čavli, vijci za drvo i žica (paljena).
Ulje za mješavinu i lancol, pomalo od svakoga, čak i ako nemate motornu pilu.
Alkoholni ocat (konzervans, dezinficijens), varikina, Izosan (ili sl.).
Teglice za zimnicu, plastične kante sa poklopcem i kanisteri.
Materijal za izradu WC- a bez ispiranja(composting toilet). Izmet se može kompostirati i iz njega dobiti visokovrijedan kompost za vrt, dok urin treba skupljati odvojeno i razrijeđenog koristiti kao gnojivo.
Stvari koje treba držati pod zemljom dobro se čuvaju u plastičnim kantama sa poklopcem (preporučam zbog cijene i praktičnosti). Sitnije stvari vakumirati, kantu dobro zatvoriti a spoj kante i poklopca _dobro_ napuniti parafinom ili nekim sličnim materijalom. Sve zajedno još zatvoriti u čvrstu plastičnu vreću (iz iskustva...).
Nadam se da nisam pretjerao... Zalihe za slučaj raspada sistema 350615

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by neven 18.03.11 9:35

loser je napisao/la:Zapravo je u hrani iz prirode puno minerala i vitamina, dok je uglavnom deficitarna u energetskoj vrijednosti. Suprotno je sa konzerviranom i trajnom hranom, ako nam ona predstavlja glavninu ishrane onda će nam trebati vitaminsko/mineralni dodaci.
Kod zaliha hrane nikako ne treba izostaviti mahunarke, _puno_ žitarica, i naravno, krumpir (redovno rotirati, ofkors...). Sjeme, ručni alat i znanje uzgoja potrebnih biljaka i životinja trebaju biti visoko na listi.
_Puno_ toalet - papira i što više soli, šećera, meda. Čuvaju se neograničeno dugo, jeftini su (sada), a treba ih mnogo. Sol posebno, jer trebat će je puno za prehranu, konzerviranje, za životinje, kao pomoć u lovu a i dobra je kao sredstvo razmjene. Izračunajte koliko toalet-papira trošite mjesečno, pa računajte dalje. Može ga se zamijeniti i drugim stvarima, ali zaista...
Plastična folija (građevinska i za plastenik) ljepljiva traka i ter-papir. Odlično se čuvaju u mraku i na svježem (pod zemljom, propisno upakirani).
Čavli, vijci za drvo i žica (paljena).
Ulje za mješavinu i lancol, pomalo od svakoga, čak i ako nemate motornu pilu.
Alkoholni ocat (konzervans, dezinficijens), varikina, Izosan (ili sl.).
Teglice za zimnicu, plastične kante sa poklopcem i kanisteri.
Materijal za izradu WC- a bez ispiranja(composting toilet). Izmet se može kompostirati i iz njega dobiti visokovrijedan kompost za vrt, dok urin treba skupljati odvojeno i razrijeđenog koristiti kao gnojivo.
Stvari koje treba držati pod zemljom dobro se čuvaju u plastičnim kantama sa poklopcem (preporučam zbog cijene i praktičnosti). Sitnije stvari vakumirati, kantu dobro zatvoriti a spoj kante i poklopca _dobro_ napuniti parafinom ili nekim sličnim materijalom. Sve zajedno još zatvoriti u čvrstu plastičnu vreću (iz iskustva...).
Nadam se da nisam pretjerao... Zalihe za slučaj raspada sistema 350615

Hajde da netko to što je potrebno za cca dva tjedna pretvori u kune pa da vidimo
kako bi to izgledalo sa financijske strane.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 55
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 12. 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.