FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Šivanje rana u prirodi

+34
Vanja1010
goxxon
škorpion
PoisonIvy
jratko30
Target
kengur32
glock
sumska_magla
Marko
Cave Bear
urbana_gorila
maks1969
zippo
Mraz
forestman
commando
Mile
Dawor
Samobaniran
Zeljko
elvin
rinos
robertino
bushman
gladiator
Stule
LUKSA
antun
tonka
LEGION66
Stoney
Mshai
Mladen
38 posters

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 29.10.09 21:24

kaj ti to vadis mljecne zube?
zub da bi se prstima izvadil mora biti vec jako nacet, njihat se, pa klestima zubar nekad mora snagu da upotrijebi...no doduse zub kad tako prokleto zaboli on vise nije jak u korijenu

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 30.10.09 18:33

evo nesto o ovoj temi
naravno ne kuzim sto pricaju:((
ako netko pogleda, neka napise sto to zena stavlja na ranu....molim lijepo!

LINK

ono koji su na fejsu nek pogledaju video od Dave Canterbury

sam si siva ranu, iglu dvesto put premece po prstima i onda ubada, a nesterilno do bolaaaaaaa

mozda bu funkcioniralo ako stavim direktni link

SIVANJE RANE

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Stoney 30.10.09 21:41

Evo prvo gledam clip od Dave-a i usporedno pisem komentare. Prvo sam primjetio da je rekao da je u kuhinji (doma) i da je on "obican covjek" i zato da nece ic u bolnicu nego da ce to napravit sam. Maramu sa kojom brise i "dezinficira" ranu cesto u ostalim clipovima koristi na glavi za znoj a ni sad mi se ne cini nesto cista.
Inace se on ponosi kako ima savrsene kit-ove, ali kad ovaj puta trazi iglu, slika se izbljedi i vrati natrag na mjesto di ju je on nasao. Cudno malo, ali ok zasad.
Bode se i to jednu i drugu stranu zajedno (odjednom), krivo. Kljesta koristi samo za "vadjenje" igle sta nije previse pametno jer je puno lakse sa kljestima jer moras manje snage koristit tako da bolje i lakse probijes kozu. -Sa psihicke strane nemas onaj osjecaj da ti to sam sebi radis i da ti se svaka funkcija u tijelu bori protiv samoozljedjivanja, a i imas nesto za dobro stisnut kad zaboli malo jace. E da, i trebao je stavit nesto u usta kako si nebi pregrizao jezik a on pametan govori (a mogao je samo to snimit i poslje samo ubacit svoj glas kako objasnjava sta je taj tren radio, ali to je dr stvar)
Bode pod nekim totalno cudnim kutem i ubodi su preblizu ruba rane, ocito mu nije bitno ako ce drzat ili ne.
mislim da cam cuo lagani udarac kako je ta "igla" udarila u pod... ruke mu nisu nesto ciste posto ima crne nokte, a i kljesta mu moraju bit dezinficirana bas maloprije kad ih je izvadio iz prljave torbice bez da je barem preko vatre prosao - totalno pametno.
Na drugome ubodu valjda si pokusava pronac kost. Stisce saku i onda mu jos vise krvari zbog napinjanja misica. Trebao ih je pokusat opustit (jos jedna stvar u cemu ti pomaze griženje necega sazubima) kako bi se adrenalin i samo stanje napetosti pobrinulo da se rana koliko toliko zatvori i sprijeci gubitak krvi.
Pomice prst koji siva kao da pokusava plest umjesto stisnut tu ranu a vjerojatno si je sa tim pomicanjem i pogorsao stanje rvarejna, ali to cu jos vidjet.
Jos jedan pad alata na pod... sretno stim na zemlji.
Ma neda mi ga se vise gledat. Jedino sta je dobro napravio je stanje u kojem je to isao radit. Prvo je pocekao neko vrijeme da vidi ako ce se rana zatvorit a posto vec ima pored sebe med-kit mogao je staviti neku vrstu komprese ako bas nista drugo, ali ok... Ruke mu se ne tresu i tu se vidi da je stvarno bivsi vojnik i da ne pada bas tako lako pod stres ili paniku a vjerojatno je vidio svoj dio gadnih rana tako da mu ovo (vidno) nije nista sokantno.
Sve u svemu... predpostavljam da se je zelio malo iskazati sa ovim videom kako je vojničina i kako ima hrabrosti ovo napravit jer je vecina njegovih videa u sustini govorancija o proizvodima koje je on testirao i prodaje preko svoje stranice. Siguran sam da je nakon snimanja isao na hitnu (kao sta je i trebao na pocetku price napraviti)
Moj savjet mu je neka se on drzi pricanja o proizvodima jer bi mu od ove u prirodi nakon par dana nastala jos i gangrena koliko je dobro to napravio, ali svaka cast na trudu.

Prvi clip koji si poslala mi izgleda zanimljivo. Fora biljka i siguran sam da bi puno pomogla. Ova njezina rana ne izgleda bas kao da se treba sivati ali kako nevidim dovoljno dobro, mozda i treba. Vjerojatno joj se vec stisnula i kako joj je doslo ocito slabo, mozda bi joj bilo bolje da se erm... naljuti. Recimo da se dere na nesto i da joj je to nesto sta ju je porezalo krivo za oziljak koji ce ostavit. Ako se uspije naljutit i podignut adrenalin, rana ce se jos dosta zatvorit i vjerojatno joj nebi bilo potrebno sivanje, a uz tu biljku koja joj je stisnula ranu nebi trebalo sivanje.
Josjedna stvar da me nebi ljudi krvi skuzili...

Ako vam jos toči krv iz recimo noge. Nemojte se dizat ili micati nogu. Pomaknite ju jednom da vidite ranu i to je to od pomicanja. Pustite neko vrijeme da vam krv prestane tocit (ako je za sivanje ce sigurno nastavit tocit ali ne onoliko kao na pocetku).Nemojte divljat okolo jer ce to ubrzat rad srca i onda gubite vise krvi. Bolje je da ostanete sjediti i prvo se smirite ako vam je slabo i ne gledajte u ranu. Kad slabost prodje cekajte jer ako nije vani hladno, vjerojatno ce vam postat toplo, i to jako. To je dobro. Znaci da je sistem poceo radit i zatvarat ranu kao sta je i namjenjeno. -Zato se ljudi tresu prije recimo ogromnog ispita, natjecanja, tuče na cesti i slicno. Previse napetosti i tijelo napinje misice jer misli da ce bit napadnuto i da ce se morati braniti a ako zadobije ozljedu ce morati stisnuti se kako bi sprijecilo veliko krvarenje. Ako se ne tresete...u ovoj situaciji (kao i na ispitima) je dobro, ali ako ste napadnuti, to nije dobro jer su vam refleksi i dalje kao da ste ispred TV-a odn. nula.
Ako vam se ruke totalno prestanu trest ili trebate shvatiti da ste u ozbiljnoj situaciji i zabrinut se (to ce sigurno pomoc pri napetosti) ili rana nije za sivanje.
Kad krv prestane koliko toliko tociti, nije vam slabo, ruke se jos MALO tresu, ako bas treba mozete pocet sivati i ako ne napravite nista kao ovaj na clipu...mozda to i dobro napravite Šivanje rana u prirodi - Page 3 368870

Uzivajte mi i nemojte se rezat. Ipak...nismo mi svi Bear Grlys da mozemo sve na brzinu precizno napravit.
Pardon sta sam se ovoliko raspisao, lako cu obrisat ako je predugo ili bezveze.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by rinos 31.10.09 0:12

=) Sam svoj flaster
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Dawor 31.10.09 17:20

Stoney nediraj mi Dave-a Šivanje rana u prirodi - Page 3 86830
Njegov sam obožavatelj več kojih godinu dana i čovijek
zna što priča. Osim što se potuca po šumi od malih nogu
ima i iza sebe devet godina službe u Američkim Rangersima
(koji se inače smatraju elitom), ima svoju školu preživljavanja
u prirodi a sad, na "žalost" nas 13 000 pretplatnika na Youtube-u,
odlazi u novi šou Dual Survivar na Discovery-u pa mu je zabranjeno
postat filmove na Youtube-u. I vjeruj mi da nije išao na Hitnu jer
da ga pratiš tako dugo kao i ja znao bi da je čovijek od rijeći i nije ga
sramota reći kada je zaj...
Što se prodaje proizvoda tiće on sam kaže da od toga živi ali isto tako
neprodaje ništa što nije sam testirao (i pokazao to na Youtubu) i nije sam s tim zadovoljan.
Dawor
Dawor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 157
Godine : 42
Lokacija : Daruvar
Datum registracije : 27.01.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Stoney 31.10.09 19:53

Ma sve ok...i ja sam dosta puta gledao njegove clipove, ali ovo nije napravio dobro, nikako.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Dawor 31.10.09 21:27

Evo danas je stavio filmić na Youtube baš zbog
komentara na higijenu prilikom toga šivanja.
Koristio je samo ono što je imao u kitu (zato je imao
tako veliku iglu i malo joda), priznaje da je moglo i bolje ali
prst je okej nema natečenja niti infekcije.

Meni se baš svidio taj filmić o šivanju rane jer
pokazuje da to ipak nije baš tako jednostavno
kako si ljudi misle. Šivanje rana u prirodi - Page 3 374724

A naravno da je sve OK =)
Dawor
Dawor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 157
Godine : 42
Lokacija : Daruvar
Datum registracije : 27.01.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Mile 01.11.09 9:13

da i ja ga gledam filmice od njega, sve sam pogledo i stvarno prizna kad pogrijesi ,mislim da je u filmicu reko da mu je igla tupa, par puta je jos vise razdero kozu, al ono je stvarno bolno......... vatrica je medicinska sestra ako se ne varam : jel nam mozes reci kakva igla se koristi i kako sterilizirat iglu i ranu Šivanje rana u prirodi - Page 3 469245
Mile
Mile
bomber
bomber

Male
Broj postova : 175
Godine : 29
Lokacija : starigrad-paklenica
Datum registracije : 07.06.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Mile 01.11.09 9:18

https://www.youtube.com/user/wildernessoutfitters#p/a/u/0/NaY9VGLmCD8
evo nema infekcije

vatrica oprosti sad sam vidio stranu 1 i 2 tamo sve pise Šivanje rana u prirodi - Page 3 469245
Mile
Mile
bomber
bomber

Male
Broj postova : 175
Godine : 29
Lokacija : starigrad-paklenica
Datum registracije : 07.06.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by LUKSA 01.11.09 9:38

Koliko sam ga ja skužio imamo nešto zajedničko a to da smo se sredili Morom!

Mislim da spominje kako se sredio Mora nožem a poslije kako to govori o oštrini Mora noževa!

Pa di si buraz! Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986 Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986

I vidiš za njega nisam ni znao ali sam nedavno vido njegov video gdje predstavlja sve Mora noževe.( nije tema )

Ja nisam šivao svoju ranu, tu se nema što šivati, stavio sam papirnatu maramicu i otišao na livadu potražiti stolisnik i trputac ili bokvicu , to sažvakao da slina napravi više soka!
i stavio na ranu!

I za sve još jednom preporučam mast Gavez od Biofarma ( stolisnik, gavez, hammemelis,crni sljez) ima za kupiti u svakoj ljekarni ili DM-u, može se staviti u manju plastičnu kutijicu i u survival kit!

Danas je drugi dan otkada sam se sredio , jučer sam bio na penjanju i rana super zacijeljuje, ali stalno mažem i mjenjem flastere, najmanje 5 x dnevno
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by commando 01.11.09 10:27

Ako nemate ništa od medicinskog pribora
sa sobom posjekotinu možete zatvoriti
tako da je premažete smolom od bora.
commando
commando
lingua
lingua

Male
Broj postova : 230
Godine : 58
Lokacija : zg-53nja
Datum registracije : 19.02.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 01.11.09 17:40

ja volim biti realna pa bas i da je sam bog u pitanju
ovo nije uradeno dobro, to sto on to prizna ne umanjuje cinjenicu da je to ne lose nego vrhunski lose uradio i kao takvi majstor bome je onda vec moral nauciti KAKO I ZASTO, a ocito nije naucil
toliko prtlja po prstima s tom iglom i koncem, dodatno zagaduje sve to,morao je paziti da sto manje zagaduje ranu i pribor za sivanje, to je neoprostivo, odasilje krivu sliku ljudima, drago mi je da je stoney napisal (nisam htjela ja prva:))) ali filmic zaista djeluje kao da se covjek kurci
to sto mu se rana nije inficirala...imal je jebenu srecu, ljudi moraju znati, ako ce vec raditi takve stvari, kako to uraditi i koje su moguce posljedice ako se lose uradi

osim toga odaslal je krivu sliku i tako fino pricajuci u trenutku dok probada kozu, to boli itekako, kaj on neosjetljiv na bol ili je stvarno frik nad frikovima?

ovaj filmic je dobar ako bi naslov bio
KAKO NE SIVATI RANU

osim toga... takvu ranu stvarno nije potrebno sivati i time si nedaj boze nanjeti vecu stetu, dovoljno bi bil skupiti rubove koze i fino tako stisnuti zavojem

mislim ako ste u divljini, ako pak niste prepustitie strucnjaku d aprocjeni oce li ili nece:)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Dawor 01.11.09 20:21

Vatrice hitno na tečaj engleskog. Šivanje rana u prirodi - Page 3 747986
Šivao je ranu jer mu taman počinje sezona lova
a on lovi sa lukom i strelama pa je htio da mu to
što prije zaraste. I rekao je na početku filmića da
mu je prst več skoro utrnuo.
Što se tiće prtljanja sa prstima po igli itd. Nije higijenski
ali nije ni tak strašno. Što si ja sam posječem, izgrebem,
spalim i izlupam prste i to u gadnoj prljavštini, ulju, nafti
itd. ovo nije ništa. Imam dobar imunitet. Šivanje rana u prirodi - Page 3 469245

A već sam ranije komentirao da šivanje rane nije
tako jednostavno i slažem se s tobom da to treba
prepustit profesionalcima.
Dawor
Dawor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 157
Godine : 42
Lokacija : Daruvar
Datum registracije : 27.01.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 01.11.09 20:38

ok, da bi rec vise rekla!!
delajte kaj ocete, ali nemojte nikad reci da niste bili upozoreni

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by LEGION66 01.11.09 21:52

Kod porezotina koristim pepel od cigarete, fino zaustavi krvarenje, samo kaj ne izgleda prelijepo.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Stoney 02.11.09 14:20

Pepel (samo onaj bijeli ne crni) odlično dezinficira. Znam da su to pred XY godina ljudi to koristili za prat sudje, kosu, robu... Nebi osobno volio probati na kosi ali stavio sam u litru vode i za nekih pola sata, mal duze sam ju prokuhao i bila je puno bistrija (i nije smrdila) od druge litre u koju nisam stavio pepela a jednako dugo sam ih kuhao. Nevjerujem da je 100% kako treba, ali barem je nesto za dezinfekciju.

Filmic gledam opet i opet i nemogu se načuditi kako lik idalje ima taj prst. Toliko svega je nabacao unutra i da mu se nista nije upalilo, inficiralo, pa niti gnoj stvorilo... savrsen imunitet, stvarno. Ocito je veca vojničina nego što se prikazuje, svaka čast jer da sam to bio ja, nebi vise imao prst nego bi jos i gangrenu pokupio.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 02.11.09 15:26

meni je prvi filmic sjeo:) ja sam prihvatila da je nesto cudno u svemu tome, ne znam definirati sto, da je nestrucno to stoji, ali jos mi nesto kopka glavu

no jos vise mi kopa glavu drugi filmic, pogledaj kako ta rana izgleda treci dan...majke ti, skoro da je nije ni bilo, obicno rana zacjeljuje do 7 dana, njegova je treci dan vec sa izvadenim koncima i super izgleda

ne mogu se oteti dojmu..da nesto u svemu tome nestima, a najmanje mislim da je u pitanju njegov imunitet

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by gladiator 02.11.09 17:24

vatrica je napisao/la:kaj ti to vadis mljecne zube?
zub da bi se prstima izvadil mora biti vec jako nacet, njihat se, pa klestima zubar nekad mora snagu da upotrijebi...no doduse zub kad tako prokleto zaboli on vise nije jak u korijenu

ma da mljecne, to klimanje potraje cijeli dan, nikom u kuci nije jasno zasto to radim, al eto. =)
gladiator
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 28
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 08.03.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 02.11.09 18:44

pa vjerojatno zato jer se bojis zubara pa ti ovako zgodnije:) ili?pazi da su ti prsti cisti, stavi kasnije komadic sterilne gaze na ranu i drzi stisnute zube dok traje krvarenje
sory, nisam mogla odoljeti da ne dodam ovo:)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by gladiator 02.11.09 21:21

hehe, ma ne bojim se zubara, ovo mi je zgodnije.
gladiator
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 28
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 08.03.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by forestman 14.02.10 21:35

Evo ja upravo jucer zasio ranu na prstu 5 punata! Rana je ok ne krvari i mogu nesmetano mrdati prstom, sto sa zavojima nebi bilo bas moguce.
forestman
forestman
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 36
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 25.12.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Mraz 03.03.10 11:19

Ako je rana uredna (znaci posjekotina a ne razderana koža) i nije nešto ekstremno najbolja solucija bi po meni bili butterfly flasteri (na žalost ne znam hrvatski izraz za to)- dobro spajaju kožu a ne zatvaraju ranu pa se lako čisti i brže zacjeljuje kada je na zraku. Nebih sam petljao oko šivanja ako stvarno nije neophodno, iako bih rado probao na nekome hehe Šivanje rana u prirodi - Page 3 469245

Od alata mislim da u tu svrhu nema bolje stvari od medicinske pincete za držanje igle i svega ostalog. Nikuda ne idem bez svoje, može poslužiti za puno toga =)
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by zippo 03.03.10 15:32

Mrazomor je napisao/la: Nebih sam petljao oko šivanja ako stvarno nije neophodno, iako bih rado probao na nekome hehe Šivanje rana u prirodi - Page 3 469245

mozeš probat na nogici od svinje tako se bar uce na medinciskom fakultezu Šivanje rana u prirodi - Page 3 69343,
a i paukova mreza pomaze pri brzem zacijeljivanju rane a i zaustavlja krvarenje(isprobao na sebi)
zippo
zippo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 359
Godine : 36
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 12.11.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by maks1969 03.03.10 21:56

vatrica je napisao/la:
Evo, prenosim informaciju koju sam dobio od doktora hitne pomoći kad sam jednom prilikom postavio upravo to pitanje. Rečeno je da je najbolje ranu dezinficirati i staviti kompresu, povezati i što prije unesrećenog odvesti u bolnicu (što nam realno velika večina naših terena i odlazaka u prirodu dopušta). Razlog zašto su mi tako rekli je u tome da gotovo svi ljudi koji su im došli naknadno u bolnicu nakon samostalnog šivanja rana su bili u goroj situaciji nego što su trebali biti. Rane su im se inficirale. Higijena ruku, zavoja i svih sredstava kojima će se šivati mora biti tip-top - a rijetki su oni koji to imaju u prirodi.

ja se potpunosti slazem sa ovim i sa onim sto je nadopunil stoney
usput nadam se da nikad nikome nece zatrebati sivanje i zbrinjavanje vecih rana
ako zatreba, prvenstveno se treba rukovoditi gore navedenim, zaustavit krvarenje i sto prije doktoru
nemam pojma dal vojska uci sivanje rana, u tom slucaju mora da imaju sterilni set za sivanje u svom kitu ili kak se to vec kod vojske zove
ovo nije za salu i ovoj tematici treba pristupiti vrlo ozbiljno i odgovorno, uostalom kao i vecini temama ovdje, od neke biljke se mozemo otrovati, od lose zbrinute rane umrijeti

ima i onih trakica za ljepljenje rana...ali laik ne moze dobro procjeniti situaciju, osim toga zagadene rane se nesmiju zatvarati...oprezno s time

Ne uči.Jedino što te nauče je kako pravilnbo podvezati ud koji jako krvari,da se ne stegne prejako i da se povremeno malo otpusti da tkivo ispod ne odumre.
Uče te osnovama prve pomoći a to si prošao ako imaš vozačku dozvolu.
uče i to da se rane ne ispiraju alkholom nego običnom vodom.I uči se transport ranjenika u ratnim uvijetima.
Za sve ostalo maš bolničare i lječnike.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by maks1969 03.03.10 22:01

zippo je napisao/la:
Mrazomor je napisao/la: Nebih sam petljao oko šivanja ako stvarno nije neophodno, iako bih rado probao na nekome hehe Šivanje rana u prirodi - Page 3 469245

mozeš probat na nogici od svinje tako se bar uce na medinciskom fakultezu Šivanje rana u prirodi - Page 3 69343,
a i paukova mreza pomaze pri brzem zacijeljivanju rane a i zaustavlja krvarenje(isprobao na sebi)
samo je problem ako je rana preduboka pa se mora šivati u dva tri sloja.Bolje je podvezati odmah ranu i povremeno malo popustiti.a sumnjam da itko osim Ramba može sam sebi šivati ranu.Ranu možeš i spaliti no opet to je teorija.Ne znam nikog tko je to probao.
Čuj kompresivni zavoj i još neke sitnice moraš imati sa sobom ako ideš u divljinu no najvažnije je ipak nekom reći gdje ideš i ići u društvu.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by urbana_gorila 04.03.10 17:44

Iz osobnog iskustva svima bih preporučio da u obaveznu prvu pomocć stave "Sterostrip"! To su "one trakice za ljepljenje rana" spomenute 2 posta više.
U principu su kao i flasteri samo sa jako jakim ljepilom. Stvar je da ih treba dobro zategnuti i fakat relativno brzo i zaustavljaju krvarenje i zacjele ranu (po mom iskustvu skoro pa brže od šavova...). J sam ih koristio za krpanje rupa i posjekotina do recimo 5 šavova, s tim da ako je rupa (ili posjekotina) veća treba ih staviti malo gušće.
A što se tiće čišćenja rane...stisnuti zube i naliti čistog alkohola u otvorenu ranu... Jbg, peće ko sam vrag ali barem ste sigurni da je ubilo sve što je ikada bilo unutra.
Nadam se da je ovo bilo korisno...
urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by maks1969 04.03.10 21:27

http://firstaid.about.com/od/softtissueinjuries/a/06_stitches_2.htm

Ovdje piše što treba.Samo izbjegavaj alkohol,uzrokuje i oteknuće rane.A to nije dobro.Lječnici to ne preporučuju.Imaš antiseptike koji nisu na bazi alkohola nisu niti približno toliko bolni a bolje od alkohola riješavaju eventualnu infekciju.

Vidi ako u blizini imaš ured crvenog križa javi se njima oni redovito imaju tečajeve prve pomoći.


* Čišćenje

Za jednostavne rane čišćenje može biti obavnjeno korištenjem nekoliko različitih rješenja, uključujući: mlaz vode (pod uvjetom da nije zagađena), sterilnu fiziološku otopinu ili antiseptičko sredstvo (dezinficijens). Za jednostavne Rane čišćenje može biti obavnjeno korištenjem nekoliko RAZLIČITIH rješenja, uključujući: mlaz vode (pod uvjetom da nije zagađena), sterilnu fiziološku otopinu ili antiseptičko sredstvo (dezinficijens).

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Mraz 23.03.10 9:29

Za one koji su u mogučnosti kupiti kit za šivanje rana (surgical suture) evo link sa značenjima simbola i vrstama kitova (igle i konci). Također link na stranicu s načinima šivanja rana, vezanje čvorova i uglavnom svime šte bi trebalo znati prije nego se itko upusti u šivanje rane jer nisu ni sve vrste šavova iste.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Gost 23.03.10 9:44

Inace ako niste u stanju sanirati ranu u higijensko prihvatljivim uvjetima nikada je nemojte totalno zatvoriti.
Iz mog iskustva slazem se sa Mrazomor-om butterfly flasteri ili slican proizvod Steri-Strip od 3M-a uvrh glave su za manje intervencije.

Ovo je oziljak rane lista stare par godina sanirane Steri-Strip-om nakon sto mi je prednji zupcanik MTB-a usao duboko u meso:
Šivanje rana u prirodi - Page 3 Rimg0003b

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Cave Bear 26.07.10 14:44

vatrica je napisao/la:jos jedno pitanje...vi koji znate i te specijalne neke stvari...a sto kod zubobolje tamo negdje u divljini gdje se danima ne dode do doktora?
zvakanje karanfilica pomaze
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by antun 26.07.10 21:14

E jel postoji kit za presadjivanje organa?
antun
antun
spikač
spikač

Male
Broj postova : 805
Godine : 82
Lokacija : shuma
Datum registracije : 01.05.2009

[Vrh] Go down

Šivanje rana u prirodi - Page 3 Empty Re: Šivanje rana u prirodi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.