FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
MEDITACIJA - Page 3 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
MEDITACIJA - Page 3 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
MEDITACIJA - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
MEDITACIJA - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
MEDITACIJA - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
MEDITACIJA - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
MEDITACIJA - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
MEDITACIJA - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
MEDITACIJA - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
MEDITACIJA - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
MEDITACIJA - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
MEDITACIJA - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
MEDITACIJA - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
MEDITACIJA - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
MEDITACIJA - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
MEDITACIJA - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
MEDITACIJA - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
MEDITACIJA - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
MEDITACIJA - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
MEDITACIJA - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
MEDITACIJA - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
MEDITACIJA - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
MEDITACIJA - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
MEDITACIJA - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
MEDITACIJA - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
MEDITACIJA - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
MEDITACIJA - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
MEDITACIJA - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
MEDITACIJA - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
MEDITACIJA - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

MEDITACIJA

+18
roguefox
goxxon
Fratt
ivo
LUKSA
Franco G
urbana_gorila
DoomsdayST
Molokai
mariobab
glock
zlatko1
Mraz
duke
tonka
Mladen
trolshein
™pico
22 posters

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by duke 19.06.12 18:07

@ trolshein Hvala za opširan odgovor, zanimalo me baš ono "zadržati koncentraciju" znam da je teško, probo sam MEDITACIJA - Page 3 69343

@franco Prihvačam vaše komentare, ali želim uzeti u obzir oba aspekta!
more me neke činjenice poput "zašto ima više bolesnijih ljudi otkako se pojavila moderna medicina" i "zašto Hira Ratan Manek još nije čorav"
može se reći da više težim ka ovoj "alternativnoj medicini" ali samo zato što sam do sad iskusio samo ovu normalnu, a sad želim i ovu drugu, jer čo'ek nezna dok ne proba! a ak pod stare dane očoravim, bar ču se uklopit u društvo MEDITACIJA - Page 3 478256

duke
mr.spika
mr.spika

Broj postova : 1239
Datum registracije : 04.04.2012

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by trolshein 19.06.12 18:10

LUKSA je napisao/la:

Jednom prilikom mi je srna došla na dva metra koliko sam bio miran ( dali treba opisati taj moment ?! )
Jednostavno predobra i korisna stvar ,a zahtjeva jako malo vremena!

Kad srnjak skuži da si samo na par metara od njega, pa ptice, nemogu opisati to zadovoljstvo! Buđenje dana i završetak dana!

topla preporuka! MEDITACIJA - Page 3 304316 MEDITACIJA - Page 3 747986 <3

O tome se radi i između ostalog. Usklađenosti. Nadrealno a opet genuino iskustvo. Nikad još ne doživjeh jer ne meditiram vani MEDITACIJA - Page 3 150683
trolshein
trolshein
spikač
spikač

Male
Broj postova : 527
Godine : 43
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 26.11.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by trolshein 19.06.12 18:41

@Franco G
Sve jest vibracija prema suvremenoj kvantnoj fizici i teoriji struna.
No osobno mislim da svakako treba biti oprezan. O čemu UG piše jest moguće ali pitanje tko to sve može primjeniti u praksi, možda svatko, ali ( kako ide TBF-ova pjesma a di je istina?,
prikrivena, ušivena u pergamentima bez imena. ). Primjerice ( ima i na Youtube-u ) svojevrsan Iceman, zapravo čovjek je u mogučnosti trčati gol maraton u Sibiru. Ali bavi se budističkom meditacijom godinama i u mogučnosti je kontrolirati autonomni živčani sustav. Postoje kvantna išćašenja onog što smatramo realnošću primjerice klinka u Rusiji ima rendgenski vid tj vidi kroz druge dimenzije ( bilo u Jutarnjem prije ...). Ali to ne može svatko; rijetki su rođeni sa time a drugi se mogu kroz RAZUMAN napor " uskladiti". Navodno je primjerice Charles Manson prakticiral kundalini yogu dok nije skrenul. To se smatra opasnim u indijskoj yogi za nekog tko nije dovoljo emocionalno i razumno sazrio jer zapravo budi " latentnu " energiju čovjeka koju individua mora moći i kontrolirati ili... Prema kvantu sve je moguće a opet živimo među tvrdim zidovima. Takav realizam je zdrav, ja iskreno ne bih prakticirao takvu solarnu yogu, jer zid je tvrd, ali tko je iznad toga... neka leti MEDITACIJA - Page 3 304316
trolshein
trolshein
spikač
spikač

Male
Broj postova : 527
Godine : 43
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 26.11.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by LUKSA 19.06.12 19:09

mislim , odnosno smatram da svaka ekstremna zadiranja u određena područja mogu izazvati i ekstremna pobuđenja stanja svijesti!
Znamo da Apnea zahtjeva i meditaciju!
Ajmo mi na lakše teme!

Ljudi meditirajre i otvoriti će vam se jedan sasvim novi svijet!

Zašto?

Mene fasciniraju susreti sa divljim životinjama i kada si toliko miran, dođu! vidiš ih, i takvu sreću nemogu opisati!
Naravno da nakon meditaicije nema naglih pokreta, ali čim napraviš , to stvorenje bježi!
dakle bio sam okupan, svježe namirisan sa gelom za tuširanje nakon trčanja ali ne , one su tu!
Doduše srneće divljaći imamo jako puno, pa si nam najbliže!
ali ovo sa srnom je bio i pogled i susret i nije bilo straha,lagano se udaljila nakon kontakta očima!
Treba to to doživjeti!
nema tu pravila!
A da meditacija pomaže da ljudi odu u nešto što je nama nepojmljivo, je!
ali ja sam jednostavan , pa ostajem na ovom što volim! MEDITACIJA - Page 3 304316 MEDITACIJA - Page 3 747986
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Franco G 19.06.12 23:27

@duke26

Razlog da danas ima puno više bolesnika nego ranije jest uspjeh suvremene medicine. Naime, prije su ljudi brzo umirali -bez antibiotika, intenzivne njege, mnoštva lijekova ...

Pogledaj nešto drugo: koliki je prosječni životni vijek u srednjem vijeku, u vrijeme Bismarcka, i danas. Koliko je ljudi spašeno otkrićem lijeka protiv bjesnoće, lijeka protiv TBC-a.

@trolshein

Lipo od tebe da me učiš o kvantnoj fizici i vibracijama jer sam kvantnu fiziku predavao niz godina a poslije i kvantnu teoriju polja. Među ostalim, predavao sam i kontroverznom Davoru Pavuni, koji često teatralno ističe kako sam ga ja naučio kvantnu fiziku.

Kvantna fizika i teorija superstruna (superstrings) nemaju veze s nabacivanjima Gorile ili drugih o vibracijama. Uz jednu napomenu: kvantna fizika i teorija relativnosti su apsolutno dokazane i provjerene (sjeti se Hirošime) a teorija superstruna i supermembrana je još uvijek ozbiljna spekulacija kao i teorija multiverzuma.
Dosta sam upućen u te stvari a i njihove tvorce - prije par godina bio sam na večeri u Splitu s 'kraljem superstruna' Edom Wittenom i njegovom suprugom Chiarom Neppi, također fizičarkom a na međunarodnom kongresu u Barceloni predsjedao sam sekciji u kojoj su govorili Alan Guth i Andrei Linde, tvorci suvremene inflatorne kozmologije - inače oba su kandidati za Nobela. I sam sam imao pozvano predavanje iz kozmologije na tom kongresu.
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by glock 20.06.12 0:00

ej,Franco G,znaš za onu narodnu "uči pop vladiku".

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by urbana_gorila 20.06.12 0:49

...ah ti fizičari, od potencijala njihovih električnih spužvi jedino im je ego veći...
Šteta...
urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Franco G 20.06.12 1:15

Gorila, u krivu si. Svaki čovjek može ponekad biti u krivu. Nije to nikakav ego - svoj ego mogu jedino tražiti kroz međunarodnu evaluaciju - već su to godine i godine učenja, studiranja, istraživanja. Puno teže nego pročitati nekog indijskog kvazi-gurua i oduševiti se s njim.

Gorila, ne radi se ovdje o dokazivanju i uvjeravanju. Razmisli, naprosto, da se izlažeš velikoj opasnosti od UV zračenja po savjetu nekog prevaranta. Pa ne pitaj fizičare - pitaj liječnike. Za tvoje dobro.

Gorila, tvoje vibracije i solarne egzibicije su isto toliko vjerodostojne kao i Anitine (Tonkine) egzibicije s Armagedonom (from Hebrew: הַר מְגִדּוֹ‎, Har Megiddo, lit. Mount Megiddo; Ancient Greek: Ἁρμαγεδών Harmagedōn, Late Latin: Armagedōn ili kratko Susvita (sud svijeta) - Anita hoda po rubu hereze sa stanovišta katolicizma.

Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by trolshein 20.06.12 7:07

Franco G je napisao/la:


Lipo od tebe da me učiš o kvantnoj fizici i vibracijama jer sam kvantnu fiziku predavao niz godina a poslije i kvantnu teoriju polja.
Kao prvo ne učim već napominjem i stavljam u kontekst. A teroija kvanta struna ili superstruna ima sve veze sa onime o čemu Gorila priča ( pa to bi onda s obzirom na kvalifikacije trebali uvažiti ) Između ostalog svijest zapažanjem određuje stvarnost na kvantnoj razini tj dali će se npr foton manifestirati kao čestica ili val ovisi o zapažaču ili postavkama mjernog instrumenta.
Hawking je objavljeno je prije koji dan otišao korak dalje u dokazivanju teorije, a iako nije službeno dokazana sve se čini da će biti ukoliko je moguće. Pa i Boltzmana su kolege ismijavali jer suvremenom tehnologijom nije mogao dokazati atom da bi 15-20 godina poslije njegove smrti dokazali njegove tvrdnje.
trolshein
trolshein
spikač
spikač

Male
Broj postova : 527
Godine : 43
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 26.11.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by ivo 20.06.12 9:09

Pratim ovu raspravu i slatko me nasmijava, što prema mojem subjektivnom dojmu jako blagotvorno djeluje na moje mentalno i duševno stanje. Kako se, kao i u svim sličnim situacijama, polemičari , po samoj svojoj definiciji, podijele u dva tabora, tako su i simpatije, bolje rečeno pamet (bila ona velika ili mala) ovog pasivnog čitača otišle bezrezervno na stranu šjor Franca, tj njegovih argumenata. Možebit sam i nehotice pristran, jer mi je jedan od dražih prijatelja teorijski fizičar, također šjor Francov bivši student. No nisam se zbog tog oglasio. Povod je pokušaj da vlastitim iskustvom demistificiram metafizičku zabludu (ili doživljaj, ako je zabluda preteška riječ) kolege Lukše. Dakle, pojašnjavam dio o susretima sa srnama. Kao lovcu sa višedesetljetnim iskustvom, bezbrojne su mi večeri i sumraci protekli na lovačkom tronošcu ili prikladnu panju, u iščekivanju kojekakve divljači. Srne su mi u više navrata prilazile na nekoliko metara, da sam vještiji u gađanju kamenom, možda bi moja lovačka bilanca bila kudikamo bogatija, nesrazmjerno utrošenom streljivu. Svaki put sam bio miran i svaki put su mi srne došle iz pravca vjetra (još jedna zabluda : "divljač uvijek ide uz vjetar"). Da umirim "prijatelje" životinja (ne dam pred sebe kad je u pitanju njihova zaštita, ali to je druga tema), u pravilu nisam pucao, jer sam čekao nešto drugo, najčešće lisicu ili prase. Naglašavam da u tim trenutcima nisam bio meditativan, a ni okupiran razmišljanjem o bitku, moja je pažnja išla u sasvim drugom smjeru, za nekoga okrutnom. Point: srna je ćorava ko kupus, slabo razlikuje boje, donekle uočava pokret, ali dosta dobro njuši i čuje. Tad bih im, nakon podužeg gledanja, čak i oči u oči (kad bi im vjetar napokon donio strani miris, pa bi okrenule glavu prema meni i zdvajale nad tada mladim đubretom koje tu sjedi ili stoji), iz zafrkancije skinuo šešir na pozdrav, a one bi se udaljile, koji put hodom, a ponekad skokom.
Većina životinja (izuzevši ptice) vidi bitno slabije od čovjeka, ali im je osjet mirisa i sluha vrlo izoštren, poglavito divljoj svinji, medvjedu i vuku. Isti sam slučaj imao s lisicom koja mi je doslovce prošetala kraj noge dok sam sjedio skriven u visokoj bujadi (paprati), pa na 10 metara zastala i počela grozničavo kopati za mišem ili voluharicom. Ova digresija imat će po Luku Omana tragičan završetak. Kako nisam bio u transcedentalnom zanosu, lisicu sam ustrijelio, jer je babi Mandi klala piliće koje sam obožavao pohane jesti za marendu.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Fratt 20.06.12 9:43

Mraz je napisao/la:crkva čija uvjerenja su mi dio života nasilno gurali niz grlo mi se toliko zamjerila da organski ne podnosim spomen iste.

Prokleta pedofilija u crkvenim redovima,kada će je konačno iskorijeniti!!?? MEDITACIJA - Page 3 865284

Inače potpisujem Đubre,srna je divna i plemenita divljač ali nažalost i najjednostavnije "uhvatljiva"...lako joj se prišuljaš i jednako lako ona dođe na par koraka od tebe ukoliko se ne mičeš.
Meni su u pogonskom lovu (zbunjene i dezorijentirane) dolazile na par koraka a na sebi sam imao reflektirajući prsluk i kapu,isticao sam se znači kao Goxxon u punču ali se nisam micao...
I opaska-upucao je lisicu jer mu je vjerovatno bila jedina konkurencija,pošto je krao kokoši po naseljima iznad Splita kako bi se prehranio u studentskim danima,to mučko đubre.

Sve u svemu,pratim temu! MEDITACIJA - Page 3 747986


Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Mraz 20.06.12 9:47

Hahahahahahaha MEDITACIJA - Page 3 368870 Moram to editirati asap, izgleda grozno.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by goxxon 20.06.12 13:22

@Mraz: da li su, dok su te gladili po kosi govorili: "Jel` da, da će ovo biti naša mala tajna?" MEDITACIJA - Page 3 747986
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by zlatko1 20.06.12 18:07

Tema se bas zanimljivo prosirila.I vrlo mi je drago da se tu nalaze raznorazni strucnjaci koi,kako mi se cini,ne prezaju od deljenja znanja.Ja cu izneti neko svoje razmisljanje i jedan malo blesav primer iako gledajuci na neke forumase,pa skoro vecinu,u sustini mogu reci da sam neznalica.Iznecu jer me bas zanimaju misljenja,mislim,ako ih budu.
Vidim pomenuse se neke srne,svinje i raznorazne zivotinje u tom kontekstu da covek moze da utice svoim osecanjima,postupcina ili cemu god na njihovo ponasanje.Naime pomenucu da ja imam neko razmisljanje,da nekazem verovanje(jer u skoro nista bas nisam siguran) da bi covek mogao da utice na svoje telo i na procese koje ne bi trebao fizicki da utice i to svojom voljom.Samo se tako razmisljam da sada nije jednostavno dosao trenutak.Takodje nesto mislim(mada nekazem da je tako vec cisto onako pustam mozak na pasu bez veze)da ako bi mogao dovoljno da se koncentrise to bi mogao da uradi.Ali potpuna koncentracija bez ikakvih primesa dugog.
E evo ga i primer sa jednom svinjom.Mojom svinjom koja je pokoj joj dusi zavrsila na raznju ,cinimi se za neki praznik.Kod svinja kao i kod vecine zivotinja postoi tacno odredjeno doba za parenje posle koga ona ako je muzijak dobar ostane skotna ili sprasna tacnije.Ako ne ostane,ona opet dobije teranje posle odredjenog vremena.Ova moja iz nekog nepoznatog razloga nije mogla da ostane sprasna,verovatno zbog neke bolesti.Ali u tom boksu gde je i sama bila,bili su sa njom i 10-tak prasica.Ona je tako s njima jela i spavala.Tako u toku dana ona bi jela sa prasicima,ali kada bi legla prasici bi je muvali kao da je doje,posto su i dojili majku u susednom boku u isto vreme(setali su tamo vamo).I to je tako trajalo nekoliko dana.Dok jednog dana nije i spustila mleko.To je za mene neverovatno.I donekle neobjasnjivo.Inace zivotinje pred samo kocenje pustaju mleko ne ovako.Medjutim ona jeste.Kako?
Tacno je to da su je oni muvali i tako nadrazivali,ali ona nije imala mleko(bila je zasusena) i ne bi trebalo zbog toga da pusti.Ali nadrazaji uz njen instikt ili osecaj(koi je potpuno vezan za to sto je prasici muvaju) su naterali da uradi nesto sto po prirodi ne bi tebalo da moze.Znaci podstakla je ili probudila svojim instiktom,necim (nemoze biti volja)da mlecnu zlezdu da iako je zasusena ponovo pusti mleko.
Taj blesavi primer,mi je dao ideju da je zivotinja uradila nesto samo zbog osecaja koi je imala.A covek bi trebao da je mozdano daleko superiorniji od svake zivotinje,pa bi i on trebalo sa svoim telom dosta vise stvari da radi od zivotinja.A kad pomenu.I jedan covek muskarac,u jednoj naucnoj emisiji je voljom,nadrazajima takodje kao ova moja svinja pustio mleko.To sam gledao.Ovo je jos blesavije. MEDITACIJA - Page 3 865284
Pozdrav
MEDITACIJA - Page 3 747986
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by LUKSA 20.06.12 18:34

I NISAM LUKŠA NEGO LUKSA!

A svatko ima pravo na svoje mišljenje a tako i na sprdanje sa onime čime se ljudi bave, prakticiraju ili što već!

Nisam razmišljao o tome koliko je koja životonja sljepa, pametna ili što drugo, nego podijelio svoj doživljaj u meditaciji, odnosno poslje nje!

Veseli i zdravi bili lipički studenac pili! MEDITACIJA - Page 3 478256 MEDITACIJA - Page 3 478256 MEDITACIJA - Page 3 478256
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by roguefox 20.06.12 19:08

Zanimljiva je ova priča o svinji i dojenju, ali možda za nju postoji objašnjenje koje nužno ne zahtijeva djelovanje nekih misterioznih sila. Daleko od toga da sam ja neki stručnjak za svinje i dojenje, no rekao bih da se ovdje radi o jednostavnom refleksu. Reproduktivni sistem tijela i sistem za dojenje zasigurno su povezani djelovanjem hormona, ali fizički su odvojeni, pa je moguće da je jedan oštećen dok je drugi sasvim u redu. Ako je prasica imala, recimo, nefunkcionalne jajnike, zašto bi i dojke morale biti "u kvaru"? A dojenje je refleks (nesvjesna akcija izazvana određenim stimulansom). Ako prst stavimo u usta i dodirnemo stražnju stranu ždrijela, osjetit ćemo kako pokušavamo povratiti (željeli mi to ili ne). Ili kad nas liječnik udari onim malim gumenim čekićem po koljenu, noga nam poleti naprijed, ma koliko god je mi snagom volje pokušavali spriječiti. Vjerujem da se isto dogodilo i sa ovom svinjom, kad su je praščići druge mame počeli sisati, ona je nesvjesno počela puštati mlijeko... Nemam neki praseći primjer, ali prilažem povijesni primjer dojilja na kraljevskim dvorovima. Te žene često su pozivali kako bi othranile plemićku dojenčad, ali nije bilo nužno da ona paralelno othranjuje i vlastito dojenče. Kad je beba počela sisati mlijeko je teklo...

Siguran sam da postoje mnoge, još uvijek neistražene stvari koje naše tijelo može učiniti, ali prije nego što ih počnemo objašnjavati vibracijama struna u desetoj dimenziji, mislim kako bi trebali isključiti sva jednostavnija objašnjenja. Naravno, prije toga treba (eksperimentalno, nekom vrstom mjernog uređaja u kontroliranim uvjetima) utvrditi postoji li efekt uopće ili je to samo subjektivni doživljaj. Recimo, i ja volim gledati zalaske i izlaske sunca jer lijepo izgledaju, pa me razvesele i potaknu na razmišljanje o veličini svemira, ali nekih drugih efekata na svoje zdravlje nisam primjetio. Mislim kako bi bilo sjajno da pobornici solarne meditacije eksperimentalno dokažu njeno blagotvorno djelovanje na zdravlje, jer to bi uistinu bio velik napredak za čovječanstvo u pogledu besplatnog lijeka, svima dostupnoga.
roguefox
roguefox
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Godine : 39
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 12.03.2012

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by zlatko1 20.06.12 19:40

Bas lepo objasnjenje.I iz tog razloga i nisam bio siguran da je stvar samo psihicke prirode vec i fizicke.Mada za svinju se nebi reklo da ima psihicku prirodu,ali opet cim ima mozak mora da ima i malo psihe iako ona nije svesna kao nasa vec cisto instiktivna.I ja ne bi bas sve pokusavao.Mada neznam dal ste culi,tj.verovatno jeste,ali meni je to delovalo kao mlacenje ili lupanje.Ali jbg.radi se o dokumentovanim podacima.Ima takodje opet ,valjda,grupa svestenika,monaha(nisam siguran,verovatno ce neko bolje znati)koi bez opekotina hodaju po zaru.Ako ste culi za to i sl.kako to naucno objasnjavate.U njihovim objasnjenjima kaze da je to do istreniranosti ,valjda duha,volje.Sta kazete na to?
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by DoomsdayST 20.06.12 21:11

http://en.wikipedia.org/wiki/MythBusters_%282008_season%29#Fire_walking

MEDITACIJA - Page 3 747986
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by crospider 20.06.12 22:15

oni nemogu odvojiti vjeru od crkve, eee to je ta zamka koja je mnoge odvela na krivi put , osobno znam mnogo ateista pa čak sam i sam bio utonuo u taj oblik i način života, koji je zapravo samozavaravanje, ili kako je to moj djed slikovito rekao: ma pusti ih, oni (ateiste) lažu sami sebi. i to je istina, negiranjem Boga, negirate sami sebe, e sada treba imati um da se to shvati

ključ spoznaje Boga je u tome da odvojite Boga od zemaljskih religija i svih materijalnih ograničenja i sve če vam biti puno jasnije, (često mi se čini da religije služe tome da bi ljude otjerale od Boga i po broju ateista očito da su uspješne u tome)
meditaciju bi preporučio svakome bez obzira na vjeru ili nevjeru MEDITACIJA - Page 3 747986

zapravo svi mi bi trebali pokušati ubiti negativne emocije koje nas svakodnevno napadaju, poput mržnje, laži,pohlepe, požude , proždrljivosti, ega, taštine, umišljenosti, itd..
crospider
crospider
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 34
Godine : 41
Lokacija : kopno
Datum registracije : 28.06.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by cidnam 20.06.12 23:07

vjera nije slijepo sljediti tradiciju CRKVE vjera je u čovjeku a za mene je iskušati sve i saslušati svakog, a od svega tog uzeti ono što ja smatram da je dobro, na kraju krajeva bili mi krščani,muslimain,pravoslavci,budisti.........to i nije toliko bitno bitnije je puno više
BITI ČOVJEK

cidnam
lingua
lingua

Female
Broj postova : 227
Godine : 37
Lokacija : vinkovci
Datum registracije : 25.06.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by tonka 20.06.12 23:57

ma kako vjeru poistovjetiti s crkvom??
MEDITACIJA - Page 3 30210 kao da nema vjernika među hindusima, budistima, muslimanima, židovima.....al vjera mora biti povezana uz građevinu, bogomolju, uz svetu knjigu, uz svećeništvo, uz sveti dan,...
al MEDITACIJA - Page 3 806172
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by glock 21.06.12 0:01

laže selo,lažu ljudi,heh,poštenije je negirat boga nego se klet u njega ,a živjet i radit malo drugačije od onoga kako je on navodno zamislio,tj.oni koji su to izmislili u njegovo ime.odnosno i njega samog.I tako se svi lažemo i mažemo,čak i popovi u to ne vjeruju samo moraju imat oružje kojim će držat mase u toru tj .stado na okupu.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Igsy 21.06.12 12:47

Kolege, držite se teme. Uzalud vam naklapanja o vjerovanju i religiji, postojanju Boga itd. kada svi dobro znamo da šta god napisali i koliko god vam argumenti čvrsti bili, jedni druge nećete uvjeriti u suprotno od onoga u što vi vjerujete.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 35
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Franco G 22.06.12 12:02

@Igsy
Posve si u pravu da koliko god vam argumenti čvrsti bili, jedni druge nećete uvjeriti u suprotno od onoga u što vi vjerujete.

No, po meni, to i nije svrha ove teme (Meditacija). Gledajte, okupili smo se na ovom forumu jer smo našli teme i ljude interesantnim. Članovi foruma imaju razna zanimanja i to je prednost foruma jer o nekoj temi netko će moći kompetentno govoriti.
Otkriva se da dosta članova foruma ima i drugih interesa, primjerice meditacija i slične teme ovdje načete.

Svrha ovakovih rasprava (poput meditacije) NIJE da se one koji misle ili vjeruju različito UVJERI da su u krivu ili da ih se PREOBRATI. Svrha ovakove rasprave treba biti da se međusobno bolje upoznamo i s poštovanjem odnosimo jedni spram drugih.

Ako netko mislida se to ne može onda je to jadno. Jer, ispada da 99% forumaša obožava životinje, prirodu, a međusobno iskazuje netrpeljivost!

A propos teme meditacije, par komentara:

1. Ne može se raspravljati o meditaciji a da se ne dotaknu pitanja vjere/ne-vjere, znanosti i pseudoznanosti, vjere i religioznosti, agnosticizma versus ateizma i sl. Meditacija po sebi je uvijek u zapadnoj civilizaciji bila vezana uz religioznost ili neke vidove religioznosti - agnostici i ateisti su tek u novije doba uvozom izvedenica istočnjačkih religija utonuli u meditaciju.

2. Razgovor o ovoj temi treba biti maksimalno tolerantan jer ozbiljna meditacija često dira duboko u nečiju egzistenciju, pogotovo religiozna meditacija - svako ismijavanje toga duboko povređuje nečiju osobnost.

3. U raspravi se ne mogu bezumno osporavati znanstvene činjenice - to je iracionalno i ne vodi ničemu. No znanost sama ne može zahvatiti transcendentno (onostrano) ako postoji - stoga je nemoćna u raspravi o postojanju Onostranog.

Mogao bih ovako nastaviti, ali možda je ovo dovoljno da probamo drugi, međusobno uljuđeniji i osobniji pristup ovoj raspravi.
Jasno je da će svatko sa svojeg motrišta i iz svog svjetonazora razmišljati i promišljati ovu temu.

Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by ™pico 22.06.12 23:30

Franco G je napisao/la:@Igsy
Posve si u pravu da koliko god vam argumenti čvrsti bili, jedni druge nećete uvjeriti u suprotno od onoga u što vi vjerujete.


Svrha ovakovih rasprava (poput meditacije) NIJE da se one koji misle ili vjeruju različito UVJERI da su u krivu ili da ih se PREOBRATI. Svrha ovakove rasprave treba biti da se međusobno bolje upoznamo i s poštovanjem odnosimo jedni spram drugih.

Ako netko mislida se to ne može onda je to jadno. Jer, ispada da 99% forumaša obožava životinje, prirodu, a međusobno iskazuje netrpeljivost!

Ljepo rečeno kolega.... ponekad bit nije u uvjeravanju nekoga drugoga u svoj (stav, mišljenje,vjera, tehnika.....) nego u pokušavanju razumijevanja i shvačanja tog nekoga drugog.....
™pico
™pico
bomber
bomber

Male
Broj postova : 143
Godine : 41
Lokacija : Sežana
Datum registracije : 07.05.2011

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by LUKSA 23.06.12 0:59

Uh Franco! znao sam da si izuzetno načitan i toleranran oduvijek, ali ovaj tvoj zadni post jednostavno sve opisuje što sam htio reći!
Mašala! MEDITACIJA - Page 3 304316 MEDITACIJA - Page 3 747986
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by zlatko1 23.06.12 20:33

Takodje bih pohvalio ovo sto je izneo Franco.Bas pravilno,koliko je to moguce,receno.
A sad nesto o meditaciji.Postoje uvernja kod nekih ljudi,a kojima sam sam bio svedoka,da osoba koja istu praktikuje vecinom,da neispadne pregrubo,zastrani,ili tacnije i blaze receno ode u krajnjost da postane fanatik u necemu(nekom svom svetu ili sl.).Pa sada nisam nacisto bas,mada neznam ni sam zbog cega bih i bio,jer u sustuni i nije bas bitno.Al ajd.
Interesuje me recimo.Koliko je to dokazana metoda?
Na netu neke knjizice kazu,sta ja znam,da pomaze coveku da pojaca koncentraciju,povecava inteligenciju(valjda pamcenje),pa cak se i fizicki menja struktura mozga.
Deluje malo bez veze.
Ali da nebude to ono da covek kada pocne da je praktikuje od silne zelje,volje i verovanja jednostavno zamisli da to uspeva.A medjutim samo zamislja.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Franco G 23.06.12 23:30

@zlatko1, @LUKSA, @špico

Puno hvala na komentarima. Mislim da Zlatko iznosi vrlo ozbiljna pitanja koja stalno valja imati na umu. Jako mi je drago da Luksa i Špico podržavaju glavnu poruku.

Možda da započnem s najmanje poznatom tematikom na ovom forumu (Anita je iznimka) - Kršćanskom meditacijom. Zašto? Pa upravo zato jer smo dio kršćanske civilizacije koja je ostavila duboke korijene u svakom zapadnjaku, čak ako je agnostik ili ateist.

Ponajprije, meditacija je jedan vid molitve u katolicizmu (dalje se ograničavam na katoličanstvo jer ga najbolje poznajem, iako duboku duhovnost pravoslavlja izuzetno cijenim.

U katolicizmu nalazimo 4 molitve: usmena (oratio), meditacija (meditatio), kontemplacija ili zrenje (contemplatio) i mistična. Treća i četvrta su transcendentna milost po katoličkom nazoru i predstavljaju vrh dodira s Onostranim.

Kontemplativni redovi: karmeliti (karmelićani), kartuzijanci, benediktinci, ... su upravo oni koji se bave kontemplacijom i mistikom. Ako sretnete takve redovnike znat ćete odmah da se radi o tomu.

O 4 stupnja iz pera jednog karmelićana (OCD, Ordo Fratrum Discalceatorum B.M.V. de Monte Carmelo):


4 stupnja molitve

Katolički vid molitve je Lectio Divina:

Lectio Divina

Sozercanje (od korijena zrenje; sozercati - sagledati) ili kontemplacija (lat: od korijena templum) je prevod grčke riječi teorija (gr: θεωρία - zrenje, viđenje, motrenje) koja znači duhovno sagledavanje odnosno opažanje uzvišene ljepote u stvarima. - iz srpskog wikija

http://www.kriz-zivota.com/blog/mystic/mistika

Držim da, ne osporavajući ničiji interes za istočnjačkim meditacijama, nije nimalo štetno da se upozna vlastito ozračje - zasigurno bi mnogima donilo iznenađenja.
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by zlatko1 24.06.12 12:35

I ja se slazem sa tobom Franco da takva pitanja i slicna treba imati na umu jer ona nece dozvoliti zastranjivanje i preterivanje.Ali medjutim nazalost i smanjice posvecenost,tj.koncentrisanost u meditaciji,mada mozda ne nuzno.Ali sa moje tacke gledista treba ipak biti realan bez obzira koliko nesto slatko i privlacno izgleda.Ja mozda iz neznanja nekako meditaciju vise vezujem za nekakva osecanja,misli i sl.a manje za veru u boga.Mada uopsteno veru ok.Jer recimo znam,bar iz onoga sto sam citao i video da je snaga koncentracije veoma mocna stvar.Recimo jedan primer je Ajnstajn.Poznato mi je koliko sam ja upucen(a pozeljene su ispravke ako nije tako)da je njegova pa skoro najvaznija osobina bila ogromna moc koncentracije na jednu stvar.Mogao je potpuno da se udubi u nju.Pa tu jos imamo i Autisticare koi nesto slicno imaju(mada ne bukvalno si).Tako da,neko je moje misljenje da snaga koncentracije i vezbanje istog,kontrola istog i sl.je mnogo korisna stvar.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Sandman 24.06.12 18:27

nisam odmah krenuo čitati ovaj post, pa se nakupilo stranica komentara ...
mogu vam reći da sam ugodno iznenađen komentarima forumaša,
strašno mi je žao što vas ne poznam i što nemam priliku sa svakim od vas porazgovarat, razmijeniti bogatstvo znanja i iskustva, valjda će se i to promijeniti MEDITACIJA - Page 3 747986



Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by zlatko1 24.06.12 19:40

Ako se to odnosi i na mene,polaskan sam komentarom i posto je vrlo tesko da se sretnemo,a tako je i sa nekolicinom forumasa, ovde imas priliku da koliko toliko nas upoznas.
A sada imao bih jedno pitanje za Franka i izvinjavam se na tome jer ce biti totalno skretanje sa teme,al sam dosta radoznao,a i opet nije lose obogatiti neku temu nekim pametnim stvarima pa iako ona nisu vezana sa njom.A nadam se da u ovom slucaju radoznalos nije i bezobrazna.
Pomenu da si predavao kvantnu fiziku i sl.znaci da znas podosta o tome.
"Kvantna fizika"deluje prilicno gadno za obicnog coveka.Sam pomen toga deluje teze cak i od Spanskog sela,a znamo da je ono tesko. MEDITACIJA - Page 3 448217 Pa dakle moje je pitanje.Koliko je to zaista komplikovano kako se cini?
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

MEDITACIJA - Page 3 Empty Re: MEDITACIJA

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.