FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Toplinska obrada-demistifikacija ;)

+37
echelon
dzolix
gibo
marko5000
gorky
Bushcrafter
Okibex
oštrač
Maglic
siga
Pilgrim
DoomsdayST
damjan
djuragekon
chikaperadetlic
Ernest
Strider
Djuraaa
Target
Knife_maniac
Valar God
Igsy
zlatko1
ivo
Mije
machinist
Koaksijalac
marinko
Marko
oetzi
cutlass
Monkey_Bussines
PJER
nordfjord
scout
Mraz
djomla
41 posters

Stranica 4 / 4. Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty odgovor

Postaj by oštrač 10.08.14 12:36

Bushcrafter je napisao/la:Molim pomoc. Kalio sam noz od lista motorke navodno aisi 1075  i napravio sam 3 puta normalizaciju i 4. Put noz stavio u ulje zagrijqno na 40C. Ulje se zapalilo i ugasilo nakon 3-4 sekunde. Da li je kaljenje dobro obavljeno? Jer turpija klizi ali kad povucem po tankom bridu dje ce bit rezni dio dade se skidat turpijom. Te ako netko ima prijedlog kako da popustim noz. Koja temp.koliko dugo. Hvala
Znaš gde si napravio grešku.Kada kališ sečivo uvek ga zagrej na temperaturu malo višu od temperature kaljenja.Recimo do naranđasto- žute boje .I onda, dok ga preneseš do sredstva za kaljenje ona će pasti do otvoreno crvene boje ( boje trešnje)..A ti si ga zagrejao na trešnjavo crvenu boju o onda ti se vrh sečiva ( pošto je tanji), ohladio brže , a na leđima i ramenima gotovo i da nije pala temperatura pa si dobio veliku tvrdoću na leđima i ramenima a rezni brid je ostalo ne okaljen.
Tu si napravo grešku.
S , druge strane, znam da mnogi nisu zadovoljni sredsvom za kaljenje gde se ulje zagreje na 40 C.Gledao sam vrhunske majstore koji kale mačeve u ulju koje nije grejano.Tu možemo da diskutijemo ( šta je bolje , a šta nije)
.Neki su zadovoljni time ,a neki nisu.
Ja bih na tvom mestu uradio ovako..
Sipaš vodu i preko nje dodaš ulje .Ulje pliva preko površine vode oko 1cm.Kada zagreješ sečivo , prilikom uranjanja u sredstvo za kaljenje , ulje će da se zalepi na secivo i neće dozvoliti da , prilikom daljeg uranjanja popuca u vodi.
Druga stvar koju možeš uraditi , koju radi moj kolega ( koji pravi fenomenalne noževe i katane ) , jeste da uzmeš silikon vatrostalni koji ide na 1200C.Pa namažeš tankim slojem rezni deo , a ostali malo debljim ( ako radiš diferencijalno),ako radiš potpuno onda možeš da celog namažeš silikonom da ne bude mnogo debeo ni mnogo tanak sloj.I Kada kališ ga u vodi gde je dodato malo soli. praška za pranje veša i deterđenta zagrejanog na nekih 40- 60 C.Zagreješ da se to sve rastvori ..I onda ga kališ u tom sredstvu.
S, druge strane , po mom mišljenju preradjeno ulje je bolje sredsvo za kalljenje ( oštrije je ), od novog ulja koje greješ na 40C.Meni kada se zagreje ulje od kaljenja i kada novo sečivo stavim u tom ulju - ja dobijam slabiju tvrdoću...pa dodam novo prerađeno ulje ili svinjsku mast da bude hladno..Nekada dodam i suncokretovo ulje -zavisi šta hoću..
Što se tiče žarenja i normalizacije , da ne komlikuješ postupak jer to optrećuje dosta mozak uradi sledeći put ovako:
Pečeš ribu na ražnju Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 747986 .Okrećeš je sa sve strane dok ne porumeni da bude dobro ispečena po preseku kada malo zarežeš nožem. Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 747986...Poređenje je takvo ali istinito sa ovim što ću ti reći.
Posle kovanja , staviš ćumur ispod , pa sečivo i ćumur odozgo.I onda ideš za grejanjem na tepmeraturu žute boje ili naranđasto - žute boje .Polako - ne brzo.Okrećeš nož u toku grejanja.Kada dostigne temperaturu pomenutu, onda kao kada pečeš ribu Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 747986.Okrećeš , pa dodaješ ćumur po malo .Podigneš vrh, da ne pređe u otvoreno žutu boju ( on je dosta tanak).To radiš jedno pola sata.Tačnije između 20-30minuta.Kada dostigneš tepmeraturu žarenja.Naviješ sat da zvoni posle 30 minuta.
Kada to uradiš , gasiš vatru , pa dodaš još ćumura odozgo , koji će da se užari .Pokriiješ nekim limom, ali da ne dodiruje užareni cumur.Da ima luft iznad ćumura i lima oko 2cm.Pratiš šta se dešava.Kada temperatura padne na nekih 200C , onda ga prekriješ pepelom koji je malo zagrejan na rešou ili onaj koji imaš okolo vatre.Nema žarenja 3- 4 puta.Samo jednom .Možeš da radiš žarenje i oko 40 minuta.Posle 24h biće mek kao mladi sir.
Pre kaljenja, greješ sečivo polako na nekih 400- 500C.I tu ga držiš nekih 5 minuta i odna brzo na tepmeraturu kaljenja.Možeš , a i ne moraš.To radiš ,jer se javljaju naponi posle brušenja.Nisu oni toliko stašni .Ali mišljenja sam da je bolje da se ne radi grejanje pre kaljenja , jer ti mali naponi - da će ti veću tvdoću ,a neće doći do unutrašnjih pokutina.Ovo što pišem je moje iskustvo i iskustvo .Probao sam i onako i ovako.
Voleo bih da čujem mišljenje drugih kolega ovde na forumu ...
Pitaj slobodno šta ti nije jasno ...
Evo staviću par slika :
Tu su nekoliko noževa
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 2nty1c5
Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 293u3kh
Izvnite što sam malo odužio.To radi sa ciljem da imamo što više znanja na forumu i olakšamo muke i probleme ,jedni drugima kroz koje prolazimo dok radimo...

oštrač
lingua
lingua

Broj postova : 266
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by oštrač 10.08.14 12:51

. Te ako netko ima prijedlog kako da popustim noz. Koja temp.koliko dugo. Hvala[/quote]
Ja popuštanje radim na rešou.Imam 2 rigle- jednu veću i jednu manju.I radim do zlatno žute , bakarne boje ili ljubičaste boje Nekada i do plave.Kantica sa vodom pored mene.Obavezno.Kada dostigne želju bolju , nakvasim ga malo vodom i fiksiram boju .Pomerim sečivo, pa ga malo suđerom sa vodom pređem i opet na rernu .
Recimo da koren noža uradim do zlatno žute boje, a ostali deo do bakarne ili ljubičaste.
Za sve to vreme imam malu stegu i turpiju za oštrenje lanaca i mali čekić od 200 grama ( da čujem zvuk unutra),  pa proveravam i štelujem odziv sečiva, tvrdoću - onako kako meni odgovara i zašta je taj nož namenjen.Tu ima puno toga da se kaže
Mogu i celog da ga popustim do ljubičste boje ili neke druge- sa jednakom tvrdoćom.Postupak je malo teži i komplikovaniji od popuštanja u rerni..Ali daje daleko bolje rezultate.
Ako nekoga bude interesovalo mogu detaljno obajsniti.
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by dzolix 11.12.14 19:24

Koji ti je nachin najbolji  tako kad radish na reshou popushtanje za postizanje josh vece tvrdoce ,,,,moze li se postici josh veca popushtanjem

dzolix
bomber
bomber

Male
Broj postova : 124
Godine : 52
Lokacija : Omis
Datum registracije : 21.10.2014

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by siga 11.12.14 20:56

Nisam stručnjak i sigurno ima ljudi koji bolje znaju, ali samo ime ti govori, popustanje je smanjivanje tvrdoće dobivene kaljenjem, koja je prevelika i takav nož je krt. Ako trebaš povećati tvrdoću, ponovi kaljenje.
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by dzolix 11.12.14 22:38

Negdje sam prochito u vezi nekih chelika pa stoji da nakon kaljenja ide u rernu pa u vodu to se ponovi par puta i da onda postaje tvrdji a U pravu si vecinom se smatra da je popustanje smanjivanje napetosti u ch. imash na wiki,,, toplinska obrada,,, pa stoji vrste popushtanja pa onda stoji jedna od vrsti koja utiche da dolazi do povecanja tvrdoce

dzolix
bomber
bomber

Male
Broj postova : 124
Godine : 52
Lokacija : Omis
Datum registracije : 21.10.2014

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by echelon 10.12.15 0:38

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 21doc5g

Evo i jedne slike.....radi se o čeliku 52100....točno se vidi na ljevom komadu poslje kovanja kad se ne napravi normalizacija...kakva je gruba struktura....a vidljivo je i na desnom komadu kad se sve odradi kako treba i napravi normalizacija 4 puta do nemagnetičnosti...te se zakali.....ovaj put u zasoljenoj vodi. Nadam se da mi nećete zamjeriti što sam ovo podijelio s vama.
echelon
echelon
bomber
bomber

Male
Broj postova : 126
Godine : 44
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 11.02.2015

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by Hombre 10.12.15 5:08

O kakvom zamjeranju ti pričaš.
Pa cilj je nešto podijeliti s prijateljima.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by gorky 10.12.15 9:17

echelon je napisao/la:
napravi normalizacija 4 puta do nemagnetičnosti...te se zakali.....ovaj put u zasoljenoj vodi. Nadam se da mi nećete zamjeriti što sam ovo podijelio s vama.

Daj malo pojasni ovo 4 puta do nemagnetičnosti.. mislim da nisam shvatio sve iz tvog opisa Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 166116

Nema nikakvih zamjerki. Dapače, uvijek rado pogledam zanimljive ideje, zaključke itd. Samo piči!
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by dankobananko 10.12.15 9:32

gorky je napisao/la:
echelon je napisao/la:
napravi normalizacija 4 puta do nemagnetičnosti...te se zakali.....ovaj put u zasoljenoj vodi. Nadam se da mi nećete zamjeriti što sam ovo podijelio s vama.

Daj malo pojasni ovo 4 puta do nemagnetičnosti.. mislim da nisam shvatio sve iz tvog opisa Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 166116

Nema nikakvih zamjerki. Dapače, uvijek rado pogledam zanimljive ideje, zaključke itd. Samo piči!

zagrije ga do nemagnetičnosti i ohladi na zraku i tako 4 puta(ja radim 3 put)
Po meni potrebno samo kod kovanih komada, ili ako ste slučajno pregrijali. Kod SR iz flaha nepotrebno jer ionako daju vrlo sitno zrno nakon kaljenja.
dankobananko
dankobananko
tipko
tipko

Male
Broj postova : 77
Godine : 46
Lokacija : hrvatska
Datum registracije : 02.10.2014

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by gorky 10.12.15 9:55

aha, dakle nakon što se napravi normalizacija 3 ili 4x onda se zakali i dobije strukturu kao na desnoj fotki ako sam dobro shvatio!? Dakle komad na desnoj fotki nije popušten već je 4x normaliziran i onda zakaljen?... uh nadam se da nisam zakomplicirao s pitanjem Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 747986

gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by echelon 10.12.15 12:49

Radi se o košuljici valjkastog ležaja (made in sweden)....Prekovana u flah od 4 milimetra...i onda odrađena normalizacija 4x jer to inače najmanji broj normalizacija koji inače radim.....i sve to na staroj kovačkoj vatri.
echelon
echelon
bomber
bomber

Male
Broj postova : 126
Godine : 44
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 11.02.2015

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by šumski divljak 26.02.16 10:33

Hvala na trudu, kao početniku, ovaj članak mi je od velike pomoći.
šumski divljak
šumski divljak
bebač
bebač

Male
Broj postova : 4
Godine : 32
Lokacija : Međimurje
Datum registracije : 01.12.2014

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by IvicaRazum 27.10.16 15:53

Normalizacije se rade na temperaturama na kojim si kovao celik, tj prva normalizacija treba biti na toj temperaturu. Dakle na narandzastom usijanju ako je u pitanju 52100 svaka sledeca treba da bude na nizoj temperaturi od prethodne sve dok se ne dodje do crvene boje. Posle toga ide meko zarenje tu se celik jedva usija da tako kazem. 52100 je jako tezak za odraditi kako treba bez kontrolisanih uslova, digitalne elektricne peci. Gore je slika jako sitne strukture i to je ono sto se trazi ali je samo jedna od stvari vezana za taj celik. Ta sitna struktura treba da u sebi ima tacnu dovoljnu dozu oslobodjenog ugljenika u rastvoru, a to se desava i ostvaruje na temperaturama iznad nemagneticnosti u ''narandzastom'' usijanju i par ciklusa nize. 52100 se moze raditi na tradicionalan nacin prostijih celika ali se iz njega ne moze izvuci maksimum. Taj proces od 3-4 puta na nemagneticnosti je ni na nebu ni na zemlji za 52100, dobivena je sitna struktura jer se nije prelazilo 800c pri kaljenju. Svakako je lep osecaj praviti i kaliti nozeve sa onim sto imas. Eh da 52100 nikako u vodu jer je to prevelika brzina hladjenja za njega i takav celik je pun stresa dakle samo u zagrejano ulje.

IvicaRazum
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 41
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 28.06.2010

[Vrh] Go down

Toplinska obrada-demistifikacija ;) - Page 4 Empty Re: Toplinska obrada-demistifikacija ;)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 4. Previous  1, 2, 3, 4

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.