FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

+5
commando
bowhunter
LUKSA
Mladen
mariobab
9 posters

Stranica 4 / 4. Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Gost 03.04.09 19:46

to meni nije previse jasno kaj one gube ako se ispeku? bjelancevine se samo skrute ko kod jaja, dobro ako i gube nesto, ali zasto ih pobogu jedu zive??

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by LEGION66 03.04.09 20:13

Jednostavan način "lova" na gliste je navečer kad izlaze iz zemlje uz pomoć baterijske lampe. Glistu osvjetliš u travi i odrediš gdje joj je glava odn. dio kojim je izašla iz rupe. Drugim dijelom se drži za rupu i na najmanji krivi potez ona pobjegne u rupu. Znači treba polako hodati po travi i dobro gledati, kad se uoči brzo ju uhvatiti. Najbolje ih je loviti uz rub travnjaka, vrtu među povrćem ili na samom travnjaku. Tako sam ih ja lovio dok sam išel u ribičiju.
Još jedan tip, naime, svaki put dok idem na Brač na ljetovanje obavezno uzmem blinker i kedericu. Uz obavezne morske mamce, dagnje, komadi lignje i friško iskopani, u pličaku, morski crvi, jednom sam uzeo od doma 2-3 kutije mesnih crva. Na opće čuđenje domorodaca s čim ja to lovim i još veće dok su vidjeli punu čuvaricu šparića, fratri, pirki, cipli i knezova. Dakle dok idete na more i mislite pecati obavezno uzmite koju kutiju crva, kojih ima u svakom ribičkom dućanu po 5 kn/kutija i biće za na gradele.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Damir 03.04.09 23:59

Zapeli smo za gliste ali one meni bas ne idu, pune su zemlje pa mi smeta pod zubima. Radje lovim crvetine koji ne jedu zemlju.

Istina je da se kuhanjem/pecenjem unistavaju neki proteini i slicno, isto to se dogadja kad pecemo meso ili kuhamo voce ili povrce ali :
-visoka temperatura unistava parazite i bakterie
-mi nismo nauceni na tako primitivnu hranu.
To znaci da kuhanjem izbjegavamo (jako) moguce probleme sa stomakom. U survival situaciji bi nam ti problemi tesko pogorsali stanje i smanjili mogucnost prezivljavanja.

Sad, ako se bas ne moze rostiljati OK. Ali ako se moze, ja mislim da je ipak bolje ispeci i zrtvovati nesto hranjivih tvari nego reskirati.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Gost 04.04.09 9:06

ja sam apsolutno za to da ako se ima mogucnosti, skuhamo ili ispeceno hranu na koju nismo navikli..

...na tu temu bi se rado nadovezala pitanjem...a sto ako se otrujemo hranom, ako si konzumacijom necega napravimo vise stete nego dobra i zaradimo probleme? ima li kojih biljaka koje recimo pomazu kod proljeva, povracanja, biljke koje poticu na povracanje (u cilju sto brzeg oslobadanja otrovnih tvari iz zeluca, a ne pomogne prst u ustima), dal ima biljaka, s pretpostavkom da smo ju pojeli, a ne smije se izazivat povracanje ?
uglavnom..... prva pomoc u slucaju trovanja hranom?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Damir 04.04.09 15:28

Ima ima ...samo ti svasta jedi... najbolje je da se zakopas u zemlju do usta i ostanes tako sto vise mozes. I tako svaki dan...
To te nece ozdraviti, ali ti pomaze da naviknes na tu situaciju, pa kad te zakopaju nece ti biti cudno! Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 747986 Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 747986 Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 747986 Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 747986

A ozbiljno... ako pojedes nesto otrovno u survival situaciji znaci da si napravila sranje u sranju...nisi slijedila proceduru o nepoznatoj hrani, (to ti je ono: komadic na jezik, cekas, pa komadic prozvces, cekas, pa komadic pojedes , cekas, pa pojedes nesto vise itd itd...to ne radi u slucaju parazita a ni sa gljivama, ali nije ni potrebno...ono sto se izvuce iz najhranjivije gljive je manje od onog sto se potrosilo za branje iste) a takve pogreske su inace jako skupe. U slucaju dileme je zdravije ostati gladan.
U principu se povraca (2 prsta u grlo, ili pijes jako slanu vodu) ... pa onda pojedes i 50g ugljena (prah u vodi, ugljen adsorbira (upija u sebe) puno otrova). Ako ne uspije a nisi se dovljno vjezbala za podzemlje.... :bog:

A povracanje ti je i opasno (trece sranje) jer ako ti kontaminirani sadrzaj zeluza (a i same kiseline) pogrijese izlaz i zavrse prema plucima, dodas svemu i upalu pluca...the end (bas zato na hitnoj umecu sondu). U slucaju kiselina, luzina i naftnih derivata se nesmije povracati jer dodas jos vece ozljede.
Tema ljekovitog bilja je interesantna ali bilje je vezano za podrucje, bilje koje poznajes (bilo ono jestivo, ljekovito ili otrovno) raste u tvom kraju (pogledaj npr sparuge,.. 50km od mora i vise ih nema) Tako da je ta tema vise vezana za duzi opstanak ili svakodnevni zivot na nekom podrucju nego za survival. Ja mislim da se je tu najbolje drzati onih generalnih savjeta (npr: bilje koje sadrze mljecnaste tekucine ili ima neugodan miris ili okus se ne jede).
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Gost 04.04.09 23:15

no glec nekaj damire....ja ti jos uvijek ne raspoznajem bilje, jedno mi kad gledam slike na netu, a u prirodi mi to sasvim drugacije, tako da naravno da nebum pripremljena dovoljno
i glec nebum gutala luzine i kiseline, taj dio mi dobro znan da se ne smije ni piti ni posle povracati

mene ti i zanima duzi opstanak, jer su male sanse da se ja izgubim na kratko, ja kad bum zaglibila onda bu se to culo na daleko Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 747986 to ti bu neka katastrofa u pitanju Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 611886 iz koje se ja ne budem iskobeljala bas lako
zanima me sve vrsta bilja od - do....okolo naokolo kugle zemaljske, valjda ih nema tak puno koje bi pomogle u toj situaciji

a zapravo da ih i naucim ovdje...u prirodi ih nebum prepoznala..tako da ono kak god okrenem ..nebu dobro

bilje koje sadrze mljecnaste tekucine ili ima neugodan miris ili okus se ne jede)

to nisam znala, jel to doista dobar orijentir?kaj maslacak nema mljecnastu tekucicnu a jestiv je?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Gost 05.04.09 20:58

crvena djetelina, hrastova kora....zaustavljaju proljev, ja pronaslaRasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 15

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by mariobab 05.04.09 21:06

Hrastova kora je odlična i protiv bakterija u ždrijelu, tanin oblaže stijenke (grglja se) i bakterije se ne mogu razmnožavati.Nije ukusno ali pomaže.Provjerio.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Damir 06.04.09 0:44

Istina. Ali treba biti oprezan sa tim. Uvecano uzimanje tanina blokira probavne enzime (a i sve proteine...kombinira se sa njima) i smanjiva upijanje zeljeza, cinka i raznih vitamina.
Pomaze jesti borovnice a i plod od bazge.

A ono za mljecnaste tekucine ...da, pa i smokva se jede ali u principu vecina takvog bilja je otrovna... pa ako ga bas ne poznamo bolje je ne jesti. To ne kazem ja nego strucnjaci u prezivljavanju, mozes procitati u bilo kojoj knjizi.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by trkač 06.04.09 23:34

Jedno od vrlo efikasnih sredstava kod trovanja hranom je drveni ugljen. Ugljen sa vašeg ognjišta u prirodi se puno ne razlikuje od onog u tabletama. Progutaju se male grudice ili se zdrobi u prah.
trkač
trkač
bomber
bomber

Male
Broj postova : 125
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 07.03.2009

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Gost 07.04.09 16:32

Trovanje gljivama, biljkama

Ukoliko primetite prve znake trovanja, odmah treba pristupiti ispiranju želuca. Najpre se izazove povraćanje - guranjem prsta u grlo, draženjem resice, čašom slane vode… a nakon toga se ispira želudac. Sredstva za čišćenje želuca i creva: ricinus, gorka so, prašak životinjskog uglja ili bele gline, jaka crna kafa, topli napici. Posle ukazane prve pomoći, ako postoje uslovi potražiti medicinsku pomoć.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Damir 08.04.09 20:13

Ova tema me je sjetila na jednu odlicnu knjigu koju je koristila moja mama i koja mi je, do malo prije, bila zakopana na tavanu! Zove se "Prirodno lijecenje biljem"

Pogledajte podforum linkova!!!
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Gost 08.04.09 23:51

ja upravo tu knjigu cijelo vrijeme imam na umu i ne mogu ju naci, a imali smo ju, a i sjecam se da sam nekad mislila: "jaooo koja je to glupost od knjige, odes u apoteku i kupis kaj ti treba"

ocito sam sazrela (konacno) Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama - Page 4 Empty Re: Rasprave o prehrani u izvanrednim situacijama

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 4. Previous  1, 2, 3, 4

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.