FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Opet strop Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Opet strop Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Opet strop Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Opet strop Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Opet strop Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Opet strop Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Opet strop Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Opet strop Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Opet strop Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Opet strop Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Opet strop Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Opet strop Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Opet strop Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Opet strop Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Opet strop Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Opet strop Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Opet strop Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Opet strop Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Opet strop Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Opet strop Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Opet strop Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Opet strop Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Opet strop Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Opet strop Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Opet strop Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Opet strop Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Opet strop Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Opet strop Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Opet strop Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Opet strop Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Opet strop

+4
Ikarus
maxina
djomla
franciscus
8 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Opet strop Empty Opet strop

Postaj by franciscus 28.02.17 17:24

Imam pitanje, a odgovor bih molio posebno od onih koji će ovo moje pitanje procijeniti banalnim: ono što treba da mi bude oštro, oštrim na King Waterstone 1000/6000 i služi mi to sve skupa dosta dobro. Ali, čovjek k'o čovjek, 'oće preko 'leba pogače, pa bih ja to još malo preko stropa prevlačio. E sad, ja sam sebi onomad napravio neki stroip od JNA opasača i mazao ga Purolom, pa mi je sve to skupa pravilo sranye s prašinom i odustao sam na neko vrijeme, pa me je sad opet spopalo. Ima m još tog opasača, pa sam si mislio napraviti nekakav dvostrani strop i na njega nešto namazati, ili na jednu stranu nešto namazati a drugu ostaviti golom, pa da na tom stropu dooštrim ono što sam prije naoštrio na kamenu. Našao sam neku ponudu compounda koji ne bi trebali tako prašiti ovdje, pa me sad zanima da li bi nešto od toga išlo nakon kamena, a da ne bude suvišno, odnosno, besmisleno. Nisam još izrezao ni podlogu ni kožu, tako da je svaki savjet dobrodoš'o i fala.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 01.03.17 15:08

Što ste takvi, pobogu? Ovdje ima makar deset ljudi koji o ovome znaju sve, a nitko ni riječ Opet strop 166116 Ozbiljno mi treba savjet, ne bih htio upropastiti fin materijal: imam komad mermera 300x85x42 mm, fino obrađen. Na stranu 300x85 namjeravam zalijepiti brusni papir i ta mi strana treba ponajviše služiti za ravnanje brusnog kamenja. Na dvije strane 300x42 namjeravam zalijepiti kožu od opasača i te mi dvije strane trebaju služiti kao strop, tako da mogu povremeno napraviti akciju brušenja svega što treba nabrusiti, pa to onda dovršiti na stropu. Možda bih mogao i razrijediti te akcije brušenja tako da za svaki dan provučem to što mi treba po stropu i guram tako dok brušenje ne bude neophodno? E sad, ja bih obje strane kože zalijepio tako da lijepim glatku stranu, a na onu rutavu nešto namažem. ŠTA? Za slučaj da me i dalje budete ignorirali, ja sam smislio da na jednu stranu nanesem zeleni compound, a na drugu ništa, pa ću tako. Ima li netko neki drugi prijedlog?
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by djomla 02.03.17 8:00

Dobro stropanje je rijetko kad suvišno, naročito ako se oštri iz ruke-bez vodilica. Kod naručivanja abrazivnih smjesa, traži onu gdje se navodi veličina abrazivnih čestica. Kromov oksid je vrlo čest izbor (zelena smjesa), mislim da je veličina čestica 0.5-1 mikron. Koliko ja znam, čista koža ti nije učinkovita. Sačuvaj si remen, šteta ga je rezati. Poslužit će bilo kakav čvršći tekstil (npr od traperica) ili nekakva imitacija kože...

U mom videu na temu oštrenja ima nešto i o stropu pa pogledaj ako ti se da, premotaj na 28. minutu da ne gledaš sve...

djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by maxina 02.03.17 12:01

Ja se nisam maknuo od komada kože i Purol paste.
Stropam u radioni,niti blizu dnevne sobe tako da me ne smeta prašina.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 02.03.17 16:15

djomla je napisao/la:Dobro stropanje je rijetko kad suvišno, naročito ako se oštri iz ruke-bez vodilica. Kod naručivanja abrazivnih smjesa, traži onu gdje se navodi veličina abrazivnih čestica. Kromov oksid je vrlo čest izbor (zelena smjesa), mislim da je veličina čestica 0.5-1 mikron. Koliko ja znam, čista koža ti nije učinkovita. Sačuvaj si remen, šteta ga je rezati. Poslužit će bilo kakav čvršći tekstil (npr od traperica) ili nekakva imitacija kože...

U mom videu na temu oštrenja ima nešto i o stropu pa pogledaj ako ti se da, premotaj na 28. minutu da ne gledaš sve...
Krasno predavanje, najljepše se zahvaljujem - odgledao sam od početka do kraja. Da se odužim makar malo, evo finog trika za uštedu dvostrano ljepljive trake i podloge sa koje je ponekad teško odstraniti ostatke iste:

Tvoj video i tvoji savjeti su odgovorili na sva moja postavljena i nepostavljena pitanja. Hvala na kvadrat! Kad završim, stavit ću pokoju sliku. Sretno, Franc
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 02.03.17 16:18

maxina je napisao/la:Ja se nisam maknuo od komada kože i Purol paste.
Stropam u radioni,niti blizu dnevne sobe tako da me ne smeta prašina.
Eh, moja je radiona u kuhinji/trpezariji, ali moj problem sa prašinom ne generira (samo) moja supruga, već se taj problem odnosi prvenstveno na to da jako puno radim sa raznim završnim premazima, često simultano sa ostalim operacijama, a tu prašine naprosto ne smije biti. Ja je ne mogu izbjeći u potpunosti, ali stoga tražim svaki način da eliminiram što je moguće više izvora.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Ikarus 03.03.17 11:58

Moje mišljenje Gosp.Franc
Ako je mermer, mramor onda nemojte na njega lijepiti brusni papir jer od toga nebude baš nešto.
Obično se za ravnanje brusnog kamena ili koristi drugi kamen, ili dijamantne ploče (dmt ili neki drugi proizvođać)

Abraziv na brunson papiru će se dosta brzo potrošiti.

A šta se stropa tiće ja bi osobno iskoristio kožu (jedino ako nije sentimentalna vrijednost) ali ne na mramoru nego na drvu, jer onda se može stropati iz ruke a i sa stola pa kako vam više paše.

Šta se tiće pasti za stropanje, ako kod vas ima Bauhaus, na dijelu di su svrdla postoje oni paketi u "blister" pakiranju (prozjerna plastika) i u njima zna biti smeđa i plava pasta za poliranje i onaj krpeni kolut za bušilicu, odma pored toga stoje i iste takve paste za poliranje bez tog nastavka, te paste su odlične i ja ih koristim sigurno već 5g.
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by zuzonja 03.03.17 13:55

Sve sta je Ikarus napisa stoji. Brusni papir se odma potrosi i to ide gori doli jedno 10ak puta da bi se naostria tupi noz. Tesko da je nekome zivot toliko dosadan da lipi pa skida pa stavlja pa... Takodjer strop na komad ravnoga drva i da moze iz ruke. Jer nekad je ipak gust uzet strop u jednu, noz u drugu ruku, sist na stolicu u vrtal/dvor i stropat dok sunce grije Opet strop 69343
Kad smo vec kod pasti. Od navedenih zelene i purola koja je finija za stropanje? Opcenito koja je finija pasta izmedju te dvi? Jer ja ni sam vise ne znan kako tumacit rezultate.
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Ikarus 03.03.17 16:06

Zelena je finija, purot ima veći abraziv...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 03.03.17 16:39

Ikarus je napisao/la:Moje mišljenje Gosp.Franc
Ako je mermer, mramor onda nemojte na njega lijepiti brusni papir jer od toga nebude baš nešto.
Obično se za ravnanje brusnog kamena ili koristi drugi kamen, ili dijamantne ploče (dmt ili neki drugi proizvođać)

Abraziv na brunson papiru će se dosta brzo potrošiti.

A šta se stropa tiće ja bi osobno iskoristio kožu (jedino ako nije sentimentalna vrijednost) ali ne na mramoru nego na drvu, jer onda se može stropati iz ruke a i sa stola pa kako vam više paše.

Šta se tiće pasti za stropanje, ako kod vas ima Bauhaus, na dijelu di su svrdla postoje oni paketi u "blister" pakiranju (prozjerna plastika) i u njima zna biti smeđa i plava pasta za poliranje i onaj krpeni kolut za bušilicu, odma pored toga stoje i iste takve paste za poliranje bez tog nastavka, te paste su odlične i ja ih koristim sigurno već 5g.
Gospodine Ikarus, pa ne moramo si ovdje persirati Opet strop 747986 Najljepše se zahvaljujem za mišljenje, dalo mi je novog materijala za razmišljanje (uvijek to radim - prvo razmišljam pet puta više nego što treba i onda uradim ono što sam smislio - žena mi je više puta prijetila razvodom zbog toga). Ja ne bih na mramor lijepio ništa direktno, nego bih koristio tehniku iz linka koji sam stavio u poruci prije, a brusni papir ja svakako koristim za ravnanje kamena, ali samo finog. Za ravnanje grubljeg kamena koristim nekakav turbo grubi ruski kamen čije su mi specifikacije nepoznate, a dobar mi je samo za to, inače je bezveze totalno. Probao sam wet/dry papir i nisam bio sretan, pa sam zadnji put probao i Norton 3X gradacije 280 i on mi nasuho skroz dobro radi posao ravnanja, s tim da ga poslije opet mogu koristiti za druge stvari - taj papir stvarno vrijedi šta košta. Ovaj opasač za mene ima sentimentalnu vrijednost, ali je ona takve naravi da ga sa užitkom režem na komade Opet strop 747986 Poslušat ću i neću ga lijepiti na ovaj komad mramora, taman imam jednu laminiranu kuhinjsku dasku za rezanje koja mi je em' premalena, em' izlakirana, a ja to stvarno ne volim, pa ću nju srezati na mjeru. Bauhausa nema u mojoj blizini, ali sam našao mislim istu stvar - Wolfcraftov set sa dva koluta za poliranje i onom skalamerijom za montažu koluta i plavom i smeđom kockicom. Za šta se koristi smeđa - mislim, da li je ona finija od plave ili obrnuto?
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 03.03.17 16:44

zuzonja je napisao/la:Sve sta je Ikarus napisa stoji. Brusni papir se odma potrosi i to ide gori doli jedno 10ak puta da bi se naostria tupi noz. Tesko da je nekome zivot toliko dosadan da lipi pa skida pa stavlja pa... Takodjer strop na komad ravnoga drva i da moze iz ruke. Jer nekad je ipak gust uzet strop u jednu, noz u drugu ruku, sist na stolicu u vrtal/dvor i stropat dok sunce grije Opet strop 69343
Nisam namjeravao oštriti ništa na brusnom papiru, to radim drugačije, baš sam ga namjeravao koristiti samo za ravnanje kamenova i (kad imam takvu potrebu, a nije da je nikad nemam), za "lapping" dlijeta i dijelova blanja. Što se stropa tiče, već sam se složio Opet strop 747986 Hvala za odgovor.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Ikarus 03.03.17 17:53

Da to je taj set!
Smeđa je grublja a plava finija.

Bacite koju sliku da vidimo kako napredujete! Opet strop 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 03.03.17 19:10

Ikarus je napisao/la:Da to je taj set!
Smeđa je grublja a plava finija.

Bacite koju sliku da vidimo kako napredujete! Opet strop 393492
Hoću, naravno. Još jednom se zahvaljujem za savjete, saznao sam sve šta mi je trebalo. Sretno, Franc
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 04.03.17 22:54

Eh, kako se stvari znaju izvrnuti naopako, ali baš: jučer odem u trgovinu, nađem onaj set na kojeg me je Ikarus uputio, pa k'o velim, hajde prvo da pitam jel' to-to. I pitam, i Ikarus mi kaže da to jest to i super, kupit ću ga danas. I ustanem jutros, napravim neki plančić - odem kupiti taj set, nakon toga odem do brata da mi izreže dasku na mjeru, sve to traje naksimum sat i pol, dođem kući, složim strop, nabrusim alat i završim posao kojeg sam namjeravao danas završiti s tim naoštrenim alatom Jest' vraga: kad je žena vidjela da se u subotu ujutro oblačim za razgulit' napolje, veli da hoće i ona sa mnom. Dobro, nek' ide. Odem do trgovine (2 km), e nema onog seta - bio jedan i neki junak ga kuoio maloprije. Nije mi pravo, ali hajde - ima i drugih trgovina: 6 km vožnje, nema čega nema, pa nema ni onoga što ja tražim. OK, ne odustajem: još 7 km, u dvije trgovine ista stvar, ali naletim na nekakve lipove lajsne, lijepe, ravne, jeftine, po nekakvih (preračunato) 5-6 Kn po komadu, pa kupim dvije - jednu od 10 mm i drugu od 18, širine k'o moj opasač, da ne moram do brata. Tu se nekako moja šefica sjeti da nešto treba i pojesti, pa hajde - još neka 3 km do jezera, satić-dva za ubacit nešto u sebe i 'ajde nazad. I vidi vraga - na nekih 5 km od kuće, veli žena: "Eno ti nekakav Baucentar lijevo". Pogledam, jest stvarno. Nisam imao pojma da je to otvoreno, ali tad kad sam ja pored njega prolazio bilo je zatvoreno - normalno, subota je poslijepodne. Dođem kući, pogledam po Internetu o čemu se radi i naletim na ovu sliku iz te radnje (obratiti pažnju na donji desni kvadrant):
Opet strop DSC_0011
Malo popyzdim, brzo me prođe, pa dobro - kupit ću u ponedjeljak. Od posla nema ništa, da pospremim stvari - kad sam vraćao opasač u kutiju gdje mi koža stoji, nađem jednu antiknu kožnu pernicu (98% da je moja iz prvog razreda), malo tanja koža, ali skroz dobra za ono što sam krenuo raditi, kruta i povelika. Kad sam vraćao borer u kutiju od (Einhellovog kineskog) Dremela, vidim u toj kutiji kutijicu u kojoj stoji neki zeleni vrag - vidio sam ja tu kutijicu i prije, ali nikad je nisam zaozbiljno uzimao. Izvadim je vani i vidim da je to zelena masa za poliranje, skroz stvrdnuta. Otprilike znam kakve su to mase, pa zavrijem pola šolje vode u mikrovalnoj i ubacim tu bočicu unutra. Smekša se i miriše na plastelin. Dakle, počeo sam od momačkog komada mramora i JNA opasača, a završit ću sa lipovom letvom, antiknom pernicom i stvrdnutom kineskom zelenom masom. Sve je to OK, stavit ću par slika kad završim.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by djomla 05.03.17 10:01

Imao sam također neku kinesku zelenu masu (s aliekspresa), škart veći. Isprobaj prije nego li utrljaš u kožu. Ja sam jedan poveći komad zamuljao i sad mi se to ne da čistiti...
djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 06.03.17 9:59

djomla je napisao/la:Imao sam također neku kinesku zelenu masu (s aliekspresa), škart veći. Isprobaj prije nego li utrljaš u kožu. Ja sam jedan poveći komad zamuljao i sad mi se to ne da čistiti...
Kasno pročitao Opet strop 166116 Utrljao, slabo šta i ostane na koži, ali 'ajde, dat ću mu malo vremena, da vidim kako to hoda. Kakogod, ako i budem morao sve to očistiti, neće ni biti teško Opet strop 747986 Ali 'ajde, nije mi preteško ni drugi strop napraviti (čim stignem, stavit ću slike od ovoga - kad sam ga završio, bio mi strašan nered na stolu, pa me bilo sram to objaviti).
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 10.03.17 21:18

Eh, evo: dok sam smišljao, gledao sam opasač, pa je strop širine opasača, ali sam na njega na kraju nalijepio drugu kožu, a mogao je biti i širi (i trebao je biti i naredni će i biti). kad sam lijepio, nisam gledao koja je koja strana kože, pa sam na jednu stranu nalijepio kožu sa rutavom stranom gore, a na drugu sam je nalijepio sa glatkom stranim gore. Dobro, tu sam glatku stranu obrusio sa 220 brusnim papirom. Usput, prije lijepljenja, kože na drvo, na onaj mermer iz prvog posta sam nalijepio 220 brusni papir i izravnao sve strane letvice, pa blanjom skinuo rubove.

Koristio sam onu zelenu masu koju sam gore spomenuo, pa sam je nanio na jednu stranu (onu rutavu). Drugu sam ostavio čistu, dok ne vidim šta će dalje biti. Isprobao na brzinu (morao na put, ali me zanimalo): stalno nosam okolo Kershaw 1640, stalno ga za nekog vraga koristim (jadan se narezao papira da mu može bit'), a rijetko ga oštrim. I: uzmem njega, uzmem ovo:
Opet strop Smiths-diamond-combination-sharpener-dcs4-large
naoštrim i provučem jedno stoput po zelenoj strani i jedno dvjesto puta po goloj koži i, bogami, nije uopće loše, skoro da bih mogao reći da je odlično.
Strop sam stavio u nosač koji koristim za kamenje, pa evo i slika:
Opet strop 2lv09ao
Opet strop Bzc45

Hvala vama koji ste mi pomogli, puno ste mi pomogli.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 10.03.17 21:22

Zaboravio: kad sam kožu zalijepio, zaštitio sam je krep trakom (valjda se tako kod nas zove "masking tape") i dobro prstima utrljao u drvo "spoon butter" iz moje manufakture. Onda sam otkrio kožu i natopio je mineralnim uljem, pa sam nakon toga nanio zelenu čaroliju.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by maxina 10.03.17 21:27

franciscus je napisao/la:Zaboravio: kad sam kožu zalijepio, zaštitio sam je krep trakom (valjda se tako kod nas zove "masking tape") i dobro prstima utrljao u drvo "spoon butter" iz moje manufakture. Onda sam otkrio kožu i natopio je mineralnim uljem, pa sam nakon toga nanio zelenu čaroliju.

Bogami,ovakav spa tretman,da ne kažem predigru, bi svatko poželio!
Svaka čast na detaljnom opisu tvojih majstorija.Može se tu svašta naučiti.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 10.03.17 21:41

maxina je napisao/la:
franciscus je napisao/la:Zaboravio: kad sam kožu zalijepio, zaštitio sam je krep trakom (valjda se tako kod nas zove "masking tape") i dobro prstima utrljao u drvo "spoon butter" iz moje manufakture. Onda sam otkrio kožu i natopio je mineralnim uljem, pa sam nakon toga nanio zelenu čaroliju.

Bogami,ovakav spa tretman,da ne kažem predigru, bi svatko poželio!
Svaka čast na detaljnom opisu tvojih majstorija.Može se tu svašta naučiti.
Hvala za lijep kompliment, posebno vrijedan jer je od tebe došao - čitajući tvoje postove, očigledno je da smo na istom sonu: poštujem materijal, poštujem tuđe znanje i iskustvo, razmislim, procijenim i uradim ono što radim što mogu bolje. Naredni put ću napraviti još bolje Opet strop 747986
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 10.03.17 21:45

Jep, nema edita, pa da i to spomenem: u onu zelenu čaroliju sam dodao malo svog "Spoon Buttera" (općenito, to je smjesa pčelinjeg voska, mineralnog ulja i propolisa), čisto da dobijem konzistenciju za mazanje na hladno.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 10.03.17 21:58

I još jedan addendum: onih sto-dvjesto mahanja po stropu je izvedeno po djomlinoj metodologiji )hvala, djomla!) - počeo sa recimo dvajst puta po jednoj, pa dvajst po drugoj strani, pa smanjivao broj. Rezultat testiran sad na putu: išao sa kolegom, bili u dvokrevetnoj sobi, on ponio kobasice što ih je on pravio i uzme ih rezat. Ja mu dam nož čisto da vidim šta on veli i komentar je: "Jebote, što Amerikanac napravi nož." Ja mu pokažem ono malo ugravirano "China", na šta će on "Pa ja, pa i prugu su im oni napravili".
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Ikarus 11.03.17 21:34

@Franciscus drago mi je da ste primjetili razliku, slobodno pitam na kojoj granulaciji završavate sa oštrenjem (prije stropanja)?

Šta se tiće stropanja, predložio bi veliko veliko smanjenje broja potezanja,(obrazložit ću) i jako lagan pritisak....

Kada se nož puno stropa i relativno jako stišće događa se efekt kao kada želite prerezati žicu bez kliješta, počnete ju prelamati sa jedne na drugu stranu dok ne pukne, to se događa i sa samom "ivicom" reznog brida na nožu, kod previše stropanja sama ivica ili apex ili vrh reznog brida se lagano savija lijevo desno i to ga oslabljuje, to se kasnije rezultira na taj način da se sam vrh tog reznog brida odlomi (mi to primječujemo kasnije u radu kao ubrzano zatupljenje)

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by ivo 11.03.17 21:44

Stropu se često pridaju čudotvorne moći, a po mom se skromnom sudu radi o sasvim nepotrebnoj radnji na kvalitetno nabrušenu nožu.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by zuzonja 11.03.17 21:45

ivo je napisao/la:Stropu se često pridaju čudotvorne moći, a po mom se skromnom sudu radi o sasvim nepotrebnoj radnji na kvalitetno nabrušenu nožu.
Sklon san podilit ovakvo misljenje.
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Ikarus 11.03.17 21:49

Istina Gosp.Ivo ali treba doći do toga...

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by maxina 11.03.17 21:57

Slažem se ali Ikarus je u pravu,treba vremena,probavanja i dosta slušanja iskusnijih da dođeš do toga.
Ja završavam oštrenja na Lansky-ju(koji nije Ivin) s...
http://lansky.com/index.php/products/ultra-fine-hone/
i ne stropam više uopće.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 12.03.17 0:13

Ikarus je napisao/la:@Franciscus drago mi je da ste primjetili razliku, slobodno pitam na kojoj granulaciji završavate sa oštrenjem (prije stropanja)?
Narsvno - ovo što sam napisao odnosilo se na oštrenje dovršeno na finoj strani Smiths dijamantnog oštrača prikazanog na slici. Granulaciju zaista ne bih znao, ali prefina nije, iako i bez naknadnih radnji nož nakon nje može brijati - ne dobro, ali može. Ono što mene puno više zanima jeste nešto što nisam stigao probati, ali hoću: kako se oštrice ponašaju nakon završetka oštrenja na 6000 waterstone, odnosno koliko puta mogu oštricu (dlijeta, noža, sa čime već radim) nakon što upotrebom izgubi potrebnu oštrinu dooštriti na stropu (ako mogu), prije nego li je moram ponovno naoštriti na kamenu. Sve to zato što nije baš zgodno u pola posla postavljati sve šta treba za to oštrenje, pogotovo kad se uzme u obzir da previše prostora baš i nemam. Kad to malko istestiram, napisat ću do čega sam došao. Savjet za smanjivanje broja poteza prihvatio - hvala. Sila kojom pritiskam sječivo je svakako i bila mala, tek tolika da sječivo ne skakuće Opet strop 747986
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Ikarus 12.03.17 9:47

Šta se tiće korištenja stropova u drvodjelstvu, oni (drvodjelci) su jako protiv toga, to se dosta da pročitati na njihovim forumima, imaju i razloga za to.

Npr, kada se nož skine sa ramena od 6000 ili 8000 a da je dobro i naoštren, teško da će poslije stropa biti bolji, zbog granulacije pasti koje se koriste u istima.

Ono šta mi primječujemo kao veliko poboljšanje poslije stropanja noža a nakon oštrenja je zapravo naša nekonsistencija držanja kuta prilikom oštrenja, strop kao takav je puno mekši od kamena i onda sa istim pritiskom i formom pogađamo i dijelove na oštrici koje nismo "pogodili" prilikom oštrenja i normalno skidamo (mikronske) ostatke metala sa same oštrice.

To i je najveća prednost stropa šta ne zahtijeva toliku preciznost držanja kuta kao kamen prilikom oštrenja.

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by franciscus 13.03.17 20:50

Ikarus je napisao/la:Šta se tiće korištenja stropova u drvodjelstvu, oni (drvodjelci) su jako protiv toga, to se dosta da pročitati na njihovim forumima, imaju i razloga za to.
Pa sad, ima drvodjelaca i drvodjelaca - kad radiš sa malim nožem (3-4 mm širine oštrice od 1,5-2 mm debljine na vrlo tvrdom drvetu), onda ti se nož tupi, da je ne znam kako dobar i zna se desiti da ga za jedan posao od sat vremena moraš dooštravati, nekad i dvaput. Ako me stropanje može spasiti od tog međuoštrenja, ima smisla. Nisam još probao, ali hoću. Da napomenem: većina mog reznog alata je single bevel, tako da će se stropanje svoditi na peglanje leđa.

Ikarus je napisao/la:Npr, kada se nož skine sa ramena od 6000 ili 8000 a da je dobro i naoštren, teško da će poslije stropa biti bolji, zbog granulacije pasti koje se koriste u istima.
Sto-posto tačno, barem prema onome što sam upravo probao - nije bolji, ali nije ni gori. Ustvari, k'o da ništa nisam ni radio, ali meni je to OK - ono šta izvučem sa 6000 meni je dosad bilo dovoljno oštro, pa će mi valjda i odsad biti.

I još nešto: isprobavajući kako to sve skupa hoda, po stropu sam provukao jedno pedeset različitih X-Acto oštrica i dobio skroz dobre nožiće i dlijeta i šta već ima po tim kompletima. Ja ih nisam puno koristio, jer mi nikad nisu bili dovoljno oštri, ali ovako će ići. Nisam džaba radio Opet strop 747986

franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Opet strop Empty Re: Opet strop

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.