FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Suživot divljih životinja i čovjeka

+21
palac
ray45
Marko
Adept
Cave Bear
Aries
maks1969
Knife_maniac
ggliga022
bushman
LEGION66
ficovk
Stoney
Quanah
LUKSA
mariobab
gladiator
bowhunter
Stule
Mshai
Mladen
25 posters

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Mshai 27.08.09 23:44

dravski vuk je napisao/la:
nisu svi humani ...
na filmičima se vidi kakva su to mučenja....
kad se kremenadli stave na stol ...
briga koga što je zaklana životinja...
i mi smo takvi ...
O tome ja i pričam...

Neka svatko jede što misli da je najbolje za njega, ali čovjek treba osvjestiti zahvalnost u sebi za život životinje koju jede. Pričamo o ljubavi prema prirodi, kako je obožavamo, kako obožavamo provoditi vrijeme u njoj, kako je priroda naš jedini pravi dom... ali rijetki su oni koji imaju osjećaj za zahvalnost prema onome što jedu - bez obzira bila li to biljka koja je rasla pod suncem i dala plodove ili sebe samu da bi mi bili siti, ili da je riječ o životinji koja je također živjela do trenutka kad joj je život oduzet...

Da se razumijemo, mislim i stojim iza toga da ako je čovjek gladan, neka uzme i nahrani se bilo mesom ili biljem... ali ne da se prežderava. Ako se treba oduzeti život da bi bio sit, napravi to brzo, na isti način kao što bi odrezao glavicu salate iz vrta. Bez iživljavanja. I neka ma samo na tren čovjek zastane prije jela i kaže jedan hvala u sebi za to što jede.

Već bi sve bilo drugačije.

Mshai
spikač
spikač

Broj postova : 517
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Gost 04.03.10 12:06

Mshai je napisao/la:Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Hrv_medo

Norvežanin ustrijelio medvjeda od 2m i 320kg

Članak je autor na portalu izmjenio od jučer. Autor ga je napisao skoro presretan i ponosan na mrcinu od medvjeda kojeg je to kopile od norvežanina ustrijelio. Gospon lovac je ustrijelio i 400 jelena i napucavao životinje i po Africi. Medo je "pao od tri metka, brza i precizna", kažu. Meni stvarno nije jasno, propuštam li ja nešto ovdje? Kakva čast, ponos, sreća i zadovoljstvo? Medvjed koji je bio stariji od 20 godina, i nikad nije počinio nikakvu štetu čovjeku - nagrađen je sa oduzimanjem života. Pa hvala lijepa gospodo lovci. Upravo radi ovakvih pizdarija moj respekt prema onim malobrojnim dobronamjernim lovcima iz dana u dan drastično pada. Koliko licemjeran mora biti čovjek koji će mi na to pitanje lovca odgovorit da su oni ovdje da bi održavali RAVNOTEŽU. Kakvu prokletu ravnotežu će održavat čovjek? Pa nek se okrenu oko sebe i pročitaju ekološke vijesti po pitanju održavanja ravnoteže bilo čega od strane čovjeka na Zemlji. Kad je jednom toliko savršenom sustavu kao što je sustav Prirode trebao zatucani čovjek da joj pomaže održavati ravnotežu? Nikad, čovjek je samo došao uzimati, a pojedinci koji pokušavaju postić ravnotežu i minimalizirati vlastitu štetu prema prirodi su u toliko malom broju da ih gotovo nema.

Svjestan sam da ima lovaca ovdje na forumu, i nikog ne osuđujem kao osobu, već kao ljubitelje tog "sporta"/"dužnosti" u kojem su se pronašli. Ma i da nahranili 100 životinja osobno svake zime to neće ništa umanjiti jad onih životinja koje su pale radi iluzije da čovjek unosi balans. Ok, živiš u prirodi, i loviš koliko ti je dovoljno da ne bi bio gladan. Ali lov iz sporta i lov radi "balansiranja" bi zabranio istom rigoroznošću kao što je i npr. pedofilija u svijetu. Ja sad ne znam... jesam li ja s potpuno krivog planeta da mene to toliko pogađa i ljuti, ili je sve otišlo u tri p... materine.

Idem sad, nadrkan i ljut jer bi tom norveškom klipanu s kundakom njegove vlastite puške poravnao prste obje ruke do neprepoznatljivosti, pa nek si do kraja života sanjari kak će on upucat išta više. I onda nek si jadan i šugav gleda sve te "trofeje" životinja po zidu svoje kuće koje su pale radi njegovih osakačenih vrijednosti naspram ostalih živih bića na Zemlji.



Slobodno se izjasnite po pitanju lova radi sporta i lova radi balansiranja prirode. p.s. Vuče nadam se da se ne ljutiš što sam ti unakazio temu s labudovima, no "Suživot divljih životinja i čovjeka" je vrlo blizak ovome što se jučer dogodilo.
Po meni imas veoma plemenito misljenje,i ovo sto kaze sivi vuk da je lov izgubio dostojanstvo to je istina.....da se mene pita lov ne sve vrste medvjeda i vukova na riseve i druge rijetke zivotinje treba zabraniti....to je kod nas donekle dovedeno u red....ali u drugim zemljama nazalost nije a mi smo ipak svi stanovnici Zemlje planete pa je Norveski medvjed i Srpski i Hrvatski i Kineski i svaciji.....ali sto se tice lova na sitnu divljac to je vec drugo.....ravnoteza(bar u BiH) i zakoni lovstva su tolioo usavrseni da lov predstavlja i lov na zivotinje i briga o njima....zabranjen je odstrel zenke patke i fazana a za zeca je propisano toliko lovstaja i zabran da ga malo ko i lovi.....lov jeste danas postao zabava bez imalo dostojanstva ali opet 99% lovaca lovi samo fazane,patke i druge ne ugrozene (cak i pre namnozene zivotinje) cime nije ugrozena nikakva ravnoteza....poenta je da lov nije samo ubijanje zivotinja vec i briga o njima ako shvatite moju pricu.......

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by maks1969 04.03.10 21:41

Na primjer kod nas dolaze Talijani.Love fazane iz uzgajališta.Ti fazani niti ne lete pa ih gađaju kao piliće.ako je to lov onda stvarno...
Lov je meni prihvatljiv samo ako nemaš što drugo za jesti.Ovo mi je bez veze.
No lovci se bave ne samo lovom nego i drugim aktivnostima,hrane divljač preko zime i tako pomažu njenom opstanku.
Ima ih u lovačkom društvu koji nerado ubijaju ali to im je dobra prilika za biti u prirodi i na svježem zraku.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Aries 05.03.10 12:10

Sumski Orao je napisao/la:poenta je da lov nije samo ubijanje zivotinja vec i briga o njima ako shvatite moju pricu.......

Da, samo je danas malo takvih... Evo na primjer, prije rata (krajem 80-tih) na Čvrsnici je bilo oko 400 divokoza... Djed mi je bio lovočuvar gore i on ih je brojao... Iako je relativno jednostavne naobrazbe (dvogodišnju školu za lovočuvara je završio negdje 1950-1952 u BG - tad se samo tamo školovalo) imao je sluha za prirodu - uvijek je službeno prijavljivao dosta manje grla nego što ih je izbrojao (kako bi ih se onda i manje davalo za odstrijel). Sadašnji podaci su dosta nepouzdani navodno 40-80 grla (i ovo su podaci iz prve ruke)... A prije ih je bilo dovoljno pa su ih lovili žive i prebacivali na Biokovo... Bio sam klinac...

Zadnjih 4-5 puta kad sam bio gore nisam vidio ništa, ni traga (a svaki put sam bio u tjednu i sam ili nas max. dvoje - nikad vikednom kada su vikendaši gore). Nažalost, puno je krivolovaca (i oružja iz rata)... Poznam par tzv. lovaca... Dođu s 2-3 terenca dokle god se može, još se hvale kako su izišli tu i tu s autom??? Ponesu mesa i pive pa derneče, a eventualno prohodaju 2-3km... Nažalost, znam da ima i tzv. lovaca koji pucaju, a da i ne iziđu iz auta...

Problem je puno kompleksniji - jako je loš prijenos znanja. Djed je bio dosta poznat u tom kraju. I dan danas ga zovu mladi lovci i traže savjete, uče od njega. Pitaju kako razlikovat ženku od mužjaka itd... Nisam lovac, ne znam što se uči za vrijeme školovanja za lovca ali je nedopustivo da ljudi koji postanu lovci nemaju znanje (nemam ga ni ja ali ja ne lovim), ali da znaju ubijat... I da znanje ne mogu steći u svom lovačkom društvu jer vjerovatno nemaju od koga (čast izuzecima!). Danas se upravljanje lovištem svodi na puštanje 500 fazana iz uzgoja (i/ili drugih specija koje u pravilu nisu autohone) koje se odmah nakon toga potamane... OK, radi se i prehranjivanje zimi - to je za pohvalu!

Po meni bi trebalo zabraniti lov svima na malo duže razdoblje... Sam lovostaj više nije dovoljan... Zato sam izričito protiv VO u prirodi. Jako me žalosti kad vidim današnje stanje, a znam kako je nekad bilo...

Probajte loviti fotoaparatom - morate primjeniti ista znanja i vještine kao u lovu, a imate trajnu uspomenu na taj trenutak uz spoznaju da Prirodi niste nitimalo naudili.

ps - sve ovo napisano se odnosi na Čvrsnicu, možda je situacija negdje drukčija (zapravo, iskreno se nadam da jest)


Zadnja promjena: Aries; 05.03.10 13:07; ukupno mijenjano 1 put.
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 53
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by maks1969 05.03.10 12:15

Aries je napisao/la:

Po meni bi trebalo zabraniti lov svima na malo duže razdoblje... Sam lovostaj više nije dovoljan... Zato sam izričito protiv VO u prirodi. Jako me žalosti kad vidim današnje stanje, a znam kako je nekad bilo...

Ovo bih potpisao.Što jest jest,nema spora upravo bi to trebalo.no vjerujem da to ne bi prošlo jer je veliki problem i krivolov.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Cave Bear 04.06.10 17:05

sivi vuk je napisao/la:hranidbeni lanci u prirodi određeni su vjekovima...
starije i bolesne jedinke neke vrste ..
iz sustava u prirodi najbolje uklanjaju grabežljivci sami ...
pišem ovaj post jer čovjek nikad ne može biti za takve selekcije mjerodavan...
čovjek zna paliti vatru...ima oružje ...ima moć..
on ne bira slabije ...on želi trofeje...želi zdravo meso...
trofejne rogove ili krzna imaju najjače jedinke...
tako da su najviše ugrožene..
ubojiti hici iz oružja puno su efikasniji nego
spretnost, hitrina i zubi grabežljivaca.
čovijek iz prirode uzima najbolje ...
a selekciju i dalje vrše grabežljivci...
među mojim prijateljima ima lovaca..
ali u temama vezanim uz samu prirodu...
ne mogu se složiti sa njima...

To jest obrnutu selekciju-bolesni i slabi ostaju zivi a snazni umiru sto ce dovesti do zatiranja vrste.
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Adept 04.06.10 18:32

Je, i vrste će se zatrati i sve će izumrijeti i to nam je to Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 747986
Hajde, molim te...
Bez komentara
:migg:
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Marko 04.06.10 22:58

Gero je napisao/la:evo vam zašto imamo suživot...

https://www.youtube.com/watch?v=_ZLkxIWSgdQ

. kod nas dva tri muža drže svinju, mesar ga upuca u celo(s onim cudom, neznam kak se zove tocno), i svinja umre odmah i nista se ne muci.
nekad su s nozem ali sad vise ne.

nije mi bed biti na kolinama,radim sve kaj mogu, al kad se kolje, tj. taj trenutak preskocim.

edit: oke, svinja je mozda malo veca, al svejedno mislim da su dva tri muza to mogla rijesiti.
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by ray45 27.02.11 12:50

- pogledajte čovjeka,današnjeg lovca...
nabavio je skupu odjeću da mu bude udobno.. da mu nije hladno...kupio je najskuplju
puščetinu... i krenuo da ubije /ne da ulovi,moliću lijepo/ nego da ubije zeca ili srndaća koji od dubokog snijega ne mogu ni da se kreću a kamoli da bježe.

- mogu da razumijem ako je čovjek gladan...pa nema šta da jede,ali i tada uzmi čovječe klihu /drvenu motku / pa idi i lovi sebi hranu da se prehraniš,to je prirodno...zec i jelen imaju brze noge,a ti imaš razum pa ih stigni.

ray45
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 30
Godine : 79
Lokacija : tuzla
Datum registracije : 27.02.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Mladen 27.02.11 13:04

ray45 je napisao/la: - pogledajte čovjeka,današnjeg lovca...
nabavio je skupu odjeću da mu bude udobno.. da mu nije hladno...kupio je najskuplju
puščetinu... i krenuo da ubije /ne da ulovi,moliću lijepo/ nego da ubije zeca ili srndaća koji od dubokog snijega ne mogu ni da se kreću a kamoli da bježe.

- mogu da razumijem ako je čovjek gladan...pa nema šta da jede,ali i tada uzmi čovječe klihu /drvenu motku / pa idi i lovi sebi hranu da se prehraniš,to je prirodno...zec i jelen imaju brze noge,a ti imaš razum pa ih stigni.

Ovaj post vrijedi da se prekomentira..
Nije samo u lovu ovakvi sistem ..
Ovo se događa u svim segmentima života čovjeka ..
Udobnost ili ono da nam sve bude lakše ..
To nam nosi materijalizam, nosi čovjeku moć..
Dok ga stvarno ne zadesi nešto o čemu ni ne sluti ..
tu počinje muka..


Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by palac 27.02.11 14:25

da u tom nam slučaju ne treba internet, uzgajajmo golubove pismonoše ili šaljimo dimne signale, žalosno je da čovijek od 66 godina piše gluposti a othranjen je na čemu ? ?
lovci koji imaju najskuplju odječu ne idu po dubokom snijegu u lov, lovi se fino sa čeke, a ispod čeke parkiran terenac, u ruci puška, ne mora biti najskuplja, dobra je i ona od 10000€.
mislim da protivnici lova pišu iz čiste ljubomore, ovo je forum preživljavanja i što se tiče hrane u prirodi sve je dozvoljeno i glupost je ovdje pisati o nekakovim zabranama, ko voli jesti visibabe nek ih jede nisam mu zavidan i isto tako tražuim da mene ne maltretira s nekakvim provokacijama protiv lova i lovaca
palac
palac
bomber
bomber

Male
Broj postova : 103
Godine : 66
Lokacija : zagreb sesvete
Datum registracije : 08.08.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Stevan Feher 27.02.11 15:17

Zbog hrane za preziveti da, ali zbog sporta .... ne moze niko da me ubedi da je to zdrav razum!!!

Primer 1

Ovde u Vrscu kod mene ima dosta divljih pataka. Svake godine dolaze Italijani i placaju po 100€ dnevno da bi mogli ubijati patke, ne loviti, jer to sto ulove ne nose sa sobom, nego cisto radi sporta, jer je to kod njih zabranjeno ili moraju da plate petostruko vise. Zadrzavaju se i po nedelju dana, a posle njih dolaze drugi i tako u krug. Te ubijene patke onda zavrsavaju na trpezama lokalne vlasti koja je puna para ( sto od jadnog naroda koji su pokrali, sto od prirode koje su oskrnavili na taj nacin sto su ONI ( odakle im pravo ) dali prokletim Italijanima dozvolu za debele pare )). A Italijani srecni i zadovoljni odlaze kuci posle nakon sto su se naubijali!

Primer 2

Znam odredjene osobe, takodje iz Vrsca koji ubijaju srne samo iz razloga sto im se to vise isplati. Da bar kazu da vise vole srnece meso pa ajde, nego ne. Razlog je taj sto im je mnogo jeftinije da napune zamrzivace sa srnetinom nego da kupuju svinju. A takodje su puni kesa!


primer 3

Nedavno sam bio na Vranjanskom planinarskom maratonu, na Vranjanskim planinama. Zanesen lepotom sume pitao sam vodica sta od divljaci moze da se nadje tamo. Rekao mi je da ne zna, jer su lovci skoro sve pobili i godinama pune zamrzivace. Lov se danas, barem tamo, sastoji iz toga sto se lovci skupe svi zajedno u sumi, obezdane od alkohola i onda pucaju u prazno gde stignu, jer vise nemaju sta da love posto su sve pobili. Jako me je potresla ta prica i zbog toga ne odobravam lov u tu svrhu sporta.



Gospodine Palac, nemojte me pogresno shvatiti. Ne kazem da su svi lovci takvi, naravno da medju njima ima i pravih ljubitelja prirode, ali cinjenica je da ih ima jako puno koji imaju iskrivljenu sliku lova i lovca uopste. Verujem da ste vi lovac sto sam mogao iz vaseg posta da zakljucim, i verujem da ste dobar covek i pre svega ljubitelj prirode bas zbog toga sto ste deo ovog foruma. ako ste se nasli uvredjenim zbog neke moje recenice, izvinjavam se. Nije mi to bila namera.

Meni bi lakse bilo da pucam u coveka, jer covek ima razum a zivotinja ne. Ona je vodjena iskljucivo svojim instiktima i sve sto radi radi samo da bi prezivela. Bas iz tog razloga vise postujem zivotinje nego ljude!


Stevan Feher
Stevan Feher
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 49
Godine : 42
Lokacija : Vrsac, Srbija
Datum registracije : 18.01.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Jolender 27.02.11 15:54

Lovci ubijau iz zabave, iz najnižih pobuda.

Ubiti divlju životinju koja se sama o sebi brine u prirodi je zločin, većina lovaca će reću da se oni brinu o njima a u biti većina njih su i krivolovci.

Gsp. palac, ja ovakav komentar neću napisati na forumu Lovaca, tamo možete razmjenjivati priče o ubijanju divljih životinja iz zasjede (čeke) a na forumu ljubitelja prirode hoću i branit ću taj stav argumentima.

Lovci su ljubitelji ubijanja a ne prirode jer njihov suživot sa divljim životinjama je preko nišana iz zasjede.

A što se tiče zvijeri i "štetočina", ima li veće od čovjeka?
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Filip 27.02.11 18:05

Kolko ja znam pravim lovcima nije bitan odstrijel,pravi lovci su ljudi koji se najviše brinu o prirodi,više nego oni koji samo protestiraju protiv lova.Lovci prvo hrane divljač,brinu se o njoj,sade šume.....A odstrijel je kruna i vrhunac lovstva.
Filip
Filip
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 26
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 03.11.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Jolender 27.02.11 19:34

Filipe, dobro si napisao i to jeste tako kako si napisao, ali nažalost u teoriji.

Moj komentar je zasnovan na praksi a ne na teoriji, moj susjed lovac na balkonu suši ni manje ni više nego deset krzna lisice, rekao bi da je ovisnik o ubijanju, jednom prilikom sam upoznao lovca koji se kune u ovo što si napisao a kasnije čujem da prodaje krzno medvjeda kojeg je ilegalno ustrijelio i zamrznuo.
Imao sam priliku ići kao gost u lov i uvidjeo da sve i jedan piju alkohol prolikom lova što je protivno zakonu o oružju i sl. mogao bi nabrajati u nedogled negativne strane "lova".
U glavnom veliki sam protivnok lova, štetočine bi mogli rješavati lovočuvari profesionalci.
Dok god su lovišta u društvenom vlasništvu bit će ovako, (svačije = ničije).
U šumi volim sresti divlju životinju ali je nažalost radi lovaca i uništavanja njihovih prirodnih staništa to danas prava rijetkost.
Ja sam često u prirodi i poslom a lovca ne volim sresti ni "nacrtanog".
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by ray45 13.03.11 14:36



- Krzno nose lijepe životinje i ružni ljudi

ray45
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 30
Godine : 79
Lokacija : tuzla
Datum registracije : 27.02.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Elp 18.03.11 16:43

Moje skromno misljenje...

Prije svega da razjasnimo, postoje tri vrste lovaca i to:
-lovci sportisti
-lovci prirodnjaci
-lovci mesari

Prva grupa je u potrazi za trofejima i slavom. Glavna preokupacija im je odstrel kapitalnih primjeraka koje ce danas-sutra pokazivati na zidovima, hvaleci se i prepricavajuci tok dogadjaja koji su prethodili rezultatu.

Druga grupa (kojoj tezim) su lovci koji ubijaju u cilju unapredjenja lovista, dakle biraju slabe jedinke, zatim one koje su u ranijem periodu ranjavane, pa su dozivjele uslovno receno mutacije, u vidu deformacije rogova, sepave zivotinje, i sl. kao i odstrel u cilju odrzavanja populacije. Glavni ciljevi tih lovaca nisu nikakvi trofeji ili meso, vise se baziramo na izradu hranilista, pojilista, solila, ciscenja terena, uredjivanja staza i sl.

Trecu grupu ne treba posebno predstavljati, ime im sve govori.

Kljucna rijec je samosvijest. Kao sto je bilo kome od vas drag zivot, i sama zivotinja voli da zivi. Humani odstrel zivotinje u agoniji, bilo da se radi o ranjavanju od strane lovaca ili vukova, medvjeda i sl. je nesto sto smatram pozitivnim. Naravno, ne mozete ni to uzimati kao opravdanje za ubijanje. U slucaju krajnje nuzde, prezivljavanja i tome slicno, kada se sredstva da bismo izvukli zivu glavu ne biraju, svako ubijanje u potpunosti opravdavam. Najbolji primjer takvog odnosa prema prirodi su vam indijanci. Nikada nisu ubijali prekomjerno, a svaki dio zivotinje koju bi ubili koristili su u potpunosti.

Lovacki kodeks danas nalaze da po odstrelu iskazete postovanje ubijenoj zivotinji. Stavljanjem svjeze otkinute grancice cetinara u usta divljaci, da bi se time simulirala posljedna travka koju je zivotinja uzela, rezanje grkljana da krv iscuri, kako mi to kazemo "adeta radi", vracanje prirodi onoga sto ne mozemo iskoristiti, kao sto je koza, paponjci, utroba, ucinili ste sam cin ubijanja manje krvavim.

Nikada nisam niti cu ubiti zivotinju od koje nemam koristi. Vuk je stetocina po stoku, ali to ne znaci da ga treba heb. Njegova funkcija u lancu ishrane i eko sistemu uopsteno i vise je nego znacajna. Najmanje je koristan na zidu.

Medvjed je zakonom zasticen sa dobrim razlogom, pa ipak to ne sprijecava krivolovce da ovu divnu zivotinju progone i ubijaju.

Kune, lasice, risovi, divlje macke, lisice, vidre, jazavce, i ostale zivotinje koje su lovljene zbog svog dragocjenog krzna ne diram ni pod razno. Drago mi je kada ih vidim u sumi, a znam da cemo jednog dana o njima citati u enciklopedijama izumrlih vrsta.

Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by ray45 19.03.11 5:48


- Elpenor... divno si objasnio kako bi trebalo da love lovci...tako,kako si napisao i ja mislim.
Ali,zar ne vidiš da tvoj avatar drugačije govori...vidiš da je na tvom avataru naciljan zdrav i mlad jelen kojeg hoćeš svakog časa da ustrijeliš,iako u svom postu govoriš drugačije.
Pitam se da li su usklađeni tvoja djela i misli.

ray45
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 30
Godine : 79
Lokacija : tuzla
Datum registracije : 27.02.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Elp 19.03.11 16:49

Hehehe, ma slika je stavljena bez razloga. Prije je bio lovac Elmer. Ne znam sto sam promijenio. Ono sto je sigurno, to je da se drzim navoda... Na svakih 10 izlazaka u sumu, u samo 3 navrata nosim pusku. Ostalo je sjekirica ili noz. A da ne govorim o broju ubijene divljaci. Na prste dvije ruke se moze nabrojati sto sam ubio u proteklih 6 godina... Samo sto za razliku od 95% lovaca koji bi se ovakvog bilansa sramili, ja to sa ponosom priznajem. LP
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by ray45 22.03.11 8:53



- to je,odista vrijedno ponosa.

ray45
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 30
Godine : 79
Lokacija : tuzla
Datum registracije : 27.02.2011

[Vrh] Go down

Suživot divljih životinja i čovjeka - Page 3 Empty Re: Suživot divljih životinja i čovjeka

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.