FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Divlji kamp Drava 2024
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty31.08.24 7:16 by NAVIGATOR

» chris reeve sebenza folder
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty31.08.24 7:14 by NAVIGATOR

» 24 sata divljine
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty16.07.24 0:39 by Mladen

» Kožni strop
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty09.07.24 12:12 by oetzi

» Fallkniven noževi
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty28.06.24 12:22 by laredo

» Garmin GPSMAP 66S
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» Sretna 2024.godina
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Specijalizirano oružje za preživljavanje

+19
Tandrax
Salix
Sule_HR
ruger357
Ikarus
chumaman
Drvo
Okibex
Revengo
FrankyRC
maxina
Fratt
wolwerine502
puls
Frenky
goxxon
Hombre
ivo
poljičanin
23 posters

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 13.05.14 10:08

Slijedeća skupina od 3 karabina koji koriste pištoljsko streljivo nastavak su priče o jednostavnim i učikovitim oružjima za preživljavanje. Ono što veže ova tri oružja nije to što ih proizvođači reklamiraju kao oružje za preživljavanje, niti ih prodavači tako reklamiraju, ali ono što je važno je da ih u oružje za preživljavanje svrstavaju mnogobrojni forumi i blogovi koji se bave preživljavanjem, osobito u SAD-u. Važno bi bilo napomenuti kako zakoni pojedinih država u SAD-u neka od ovih oružja ne dozvoljavaju za civilnu uporabu, odnosno, nema zakonskog kriterija koji bi reako zabranjujemo poluautomatske karabine s pištoljskim streljivom, nego se zabrane pojedina oružja koja odgovaraju tom kriteriju, a druga, identičnih značajki ne (svaka država donosi svoje propise, pa nema generaliziranja, svugje je to različito).

The Hi-Point carbine

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Hp995carbine22

U ovu seriju spadaju modeli 995 i 4095, proizvode se u kalibrima 9x19mm Parabellum, .40 S&W, i .45 ACP. Razvijani su kao jurišno oružje policije, ali su kasnije došli na civilno tržište. Sama konstrukcija je jednostavna uz uporabu polimera i aluminija gdje godje to moguće. Zajedno s jednostavnim zatvaračem ovo daje jeftino oružje. Neuobičajeno je korištenje pištoljskog rukohvata sa spremnikom. Kod ranijih modela karabina 995 to je bio spremnik od 10 metaka...

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 HP995-15rdfront3

... dok kod redizajniranog novijeg modela je to spremnik s 15 metaka. Težina oružja je 2,6 kg; duljina 83 cm, od čega je cijev 42 cm. Brzina zrna na izlazu iz cijevi je oko 390 m/s, jasno, ovisno o streljivu i kalibru, ali svakako, brže nego kod pištolja za isti metak zbog veće duljine cijevi i veće iskoristivosti razvijene energije.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Newstk2

Serija 4095 je rbusnija, teža (3.2 kg), s nešto duljom cijevi od 440 mm.


Beretta Cx4 Storm

Talijansko je čedo, također poluautomatski karabin. Proizvodi ga poznata talijanska industrija oružja Beretta. Kompatibilan s okvirima Berettinih modela pištolja i koristi pištoljsko streljivo kalibra 9×19mm Parabellum, 9×21 IMI, .40 S&W i .45 ACP. U izradi je široko primijenjen tehnopolimer koji je omogućio da se izradi veoma lagan (2,575 kg) i tehnički napredan karabin duljine 755 - 810 mm (ovisno o kalibru), s cijevi duljine 422,5 mm

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 800px-Beretta-Cx4-Storm-p1030164


Thureon Defense "GA" Carbine 9mm

Sam izged ne daje ništa revolucionarno u odnosu na opisane modele, radi se u nekoliko inačica, u kalibrima: kalibrima 9x19mm Parabellum, .40 S&W, i .45 ACP, čime ni malo ne odskače od ove klase. Komatibilan je s Glock spremnicima za samokrese, s dvije duljine cijevi 16.5” ili 19”.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Newrnd%20hguard%20longsmall

Cijenovni razred svih navedenih modela je oko 1000 $.

poljičanin
lingua
lingua

Broj postova : 428
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 13.05.14 11:37

Ovakvog ima jedan moj prijatelj,bata Milivoje...strojček i pol,pravilni rad i da se lijepo i precizno brzo pucati s tim PA-om.
Kalibar 9 mm.

http://cdn.marlinforum.com/images/8/8/3/rada40fb15783-2.jpg
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ivo 13.05.14 12:33

Ah, bata Milivoje, junak bez straha i mane, legenda zabočkog kraja ! Legionar, paraglajder, pilot, donžuan glasovit; čovjek koji je prvi među Zagortzima u svom ribnjaku uzgajao krokodile  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 865284  !!!
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 61
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Frenky 13.05.14 22:18

hm, karabini s pištoljskim kalibrima, najslavnija je vinčesterka iz kaubojskih filmova, lever action, model 1873 u kalibrima 0,44-40  ,0,38-40, 0,32-20, i 0.22 rimfire.

međutim, to se osim praktičnosti (john wayne iz istog redenika sa opasača puni colt i winchesterku), pokazalo kao lošije rješenje, radi manje preciznost, dometa i probojnosti od pravih puščanih kalibara.

tako da se taj tip "univerzalnog" streljiva nije dalje razvijao, za razliku od samo pištoljskih i samo

karabinskih, tj puščanih kalibara.

ok, iznimka je 0.30 carabine, koji je primarno konstruiran za M-1, a koriste ga auto mag III i neki revolveri.

vjerujem da je tradicionalni zagorski štuc od m-48 efikasniji glede preciznosti i dometa (ako mešter ni preteral) od ovih američkih plastikanera.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 14.05.14 16:08

Želio sam napraviti jedan pregled, retrospektivu do sada proizvedenih modela, pa prolazim kroz ponudu nekakvim redom, a ispalo je da su to kalibri. Iskreno, kada bih ja sebi birao, osim TP-82m najprije bih izabrao SKS Simonov (odgovara nama poznatoj PAP M-59, a ne M-59/66), s nekim plastičnim kundakom.

Do ovih većih kalibara i lever-action tek mislim doći. E, sad, i ovi karabini s pištoljskim kalibrom .40 S&W, i .45 ACP u nas bi zadovoljavli za samoobranu i lov svega do divlje svinje i medvjeda, ali kada dodamo poluautomatsku paljbu:



poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ruger357 14.05.14 22:25

Sad tema je čista zgodna samo,realno,nabavljati nešto ovako specijalizirano kaj je namijenjeno pilotima,astronautima..ajmo redom..na sajmu oružja i opreme u nurnbergu je prije kojih 10 godina fabrika TOZ izložila taj famozni tp82 pa sam ga imao u rukama..kalibar sačme 32 ali ruski 32,sa mesinganom čahurom,32 kal sačmeni kojeg se kod nas zna naći ne paše,mogućnost nabavke streljiva nemoguća;kugla 5,45x39 opet nema u dućanima u hr ni za lijek,jedino ako tko još ima od rata a nebi smio imati.. luftwafe driling košta ko dobar auto i to novi auto,ko ga ima ako ga proda kupit će oružja za četu,da ne spominjem da je kal.sačmene cijevi 12/65 tako da sačmene patrone za to nećeš kupiti,možeš prepraviti patrone 12/70 ali treba nešto znanja a opet se vraćamo na početak-cijenu. ovaj američki scaut sam prije par godina imao prilike vidjeti uživo,dobar bravar bi ga napravio,hvala ali ne..marlinku koju je kolega fratt naveo u linku imam,precizna stvar do 50m, odstrelio sam par lija s njom ali za loviti nešto veće,na većoj daljini..imam i lever action rossi pumu 357mag,s optikom do 100m precizna,lagana,ali..po mojem ono kaj zadovoljava sve naše potencijalne uvjete preživljavanja,od lova do obrane od ljudi-zveri,je sačmara,kal.12/76 i to pumperica..kao prvo patrona u 12kal ima u svakom lov.dućanu,za nju se i u hr mogu nabaviti patrone za osvjetljenje,patrone sa gumom koje su za policijsku upotrebu ali ponekad je bolje nekog onesposobiti nego ga odrobijati. kugla iz 12-ice  će sasvim fino zaustaviti i vepra i medvjeda ako je pucano iz dovoljne blizine i ako je strelac hladne glave.ove se puške mogu rabljene naći za 100 eura i manje a mogućnost da pumpa zašteka je jaako mala. pošto jednu imam i to mossberga 500 a prošlo ih je kroz moje ruke barem 20, nikad nisam imao zastoja..sad jasno i tu ima i boljih i lošijih,i održavanih i neodržavanih ali uz nekakvo min.održ.šanse da pumpa šteka su jako male što je i razlog da su i danas to jedini tipovi sačmarica koje koristi i vojska i policija.

ruger357
bebač
bebač

Male
Broj postova : 8
Godine : 124
Lokacija :
Datum registracije : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by chumaman 14.05.14 23:20

ruger357 je napisao/la:Sad tema je čista zgodna samo,realno,nabavljati nešto ovako specijalizirano kaj je namijenjeno pilotima,astronautima..ajmo redom..na sajmu oružja i opreme u nurnbergu je prije kojih 10 godina fabrika TOZ izložila taj famozni tp82 pa sam ga imao u rukama..kalibar sačme 32 ali ruski 32,sa mesinganom čahurom,32 kal sačmeni kojeg se kod nas zna naći ne paše,mogućnost nabavke streljiva nemoguća;kugla 5,45x39 opet nema u dućanima u hr ni za lijek,jedino ako tko još ima od rata a nebi smio imati.. luftwafe driling košta ko dobar auto i to novi auto,ko ga ima ako ga proda kupit će oružja za četu,da ne spominjem da je kal.sačmene cijevi 12/65 tako da sačmene patrone za to nećeš kupiti,možeš prepraviti patrone 12/70 ali treba nešto znanja a opet se vraćamo na početak-cijenu. ovaj američki scaut sam prije par godina imao prilike vidjeti uživo,dobar bravar bi ga napravio,hvala ali ne..marlinku koju je kolega fratt naveo u linku imam,precizna stvar do 50m, odstrelio sam par lija s njom ali za loviti nešto veće,na većoj daljini..imam i lever action rossi pumu 357mag,s optikom do 100m precizna,lagana,ali..po mojem ono kaj zadovoljava sve naše potencijalne uvjete preživljavanja,od lova do obrane od ljudi-zveri,je sačmara,kal.12/76 i to pumperica..kao prvo patrona u 12kal ima u svakom lov.dućanu,za nju se i u hr mogu nabaviti patrone za osvjetljenje,patrone sa gumom koje su za policijsku upotrebu ali ponekad je bolje nekog onesposobiti nego ga odrobijati. kugla iz 12-ice  će sasvim fino zaustaviti i vepra i medvjeda ako je pucano iz dovoljne blizine i ako je strelac hladne glave.ove se puške mogu rabljene naći za 100 eura i manje a mogućnost da pumpa zašteka je jaako mala. pošto jednu imam i to mossberga 500 a prošlo ih je kroz moje ruke barem 20, nikad nisam imao zastoja..sad jasno i tu ima i boljih i lošijih,i održavanih i neodržavanih ali uz nekakvo min.održ.šanse da pumpa šteka su jako male što je i razlog da su i danas to jedini tipovi sačmarica koje koristi i vojska i policija.

Right
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 140x5d5

Niti sam znalac niti pretjerani ljubitelj oružja ali za survival u svakom smislu bi birao sačmaricu , zbog svega što navodiš a i uvijek se sjetim
Mad Maxa  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 478256 
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 15.05.14 0:01

@ruger-istu Rossijevku ima moj frend Milivoj,isti kalibar.
Još samo reci da imaš Winchester lever action u 30-30 kalibru i posumnjat ću da si on. Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 747986
Potpisujem sav tvoj post.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ivo 15.05.14 7:52

I ja, osim zadnje rečenice. Razlog zbog kojeg vojske i policije koriste pamp ekšn je posve drugi. Također, sačmene patrone za 12/65 se daju kupiti, ali to je sitna netočnost, koja ne mijenja smisao dobrog posta.
A bata Milivoje se, koliko mi je poznato, ipak najviše diči svojom kraćom cijevi  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 747986 .
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 61
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 15.05.14 9:08

Mislim, i možda griješim, ali zakonski ne možemo imati takvo oružje RH, znači imati oružje i nositi ga sa sobom u svrhu ako nam se nešto dogodi, onda imati sa sobom oružje za preživljavanje. S tim što u RH nema ni svrhe - nema točke iz koje za 10 sati hoda nećeš doći do nekavog naseljenog mjesta, pa tako i oružje za preživljavanje u nas nema svrhe. Van lovišta oružje mora biti u zaključanom sanduku, odvojeno od streljiva koje također mora biti zaključano. Dakle, ovo oružje koje sam opisivao, eventualno bi se moglo koristiti za streljaštvo. U toliko mi nije bila nakana ni pisati o nečem što bi mogli koristiti kao oružje za preživljavanje u nas (a rijetki od nas su uopće u životu prešli preko teritorija na kojem bi im se u slučaju nezgode to trebalo), nego čisto malo encikolpedijski napraviti pregled što postoji u tom svijetu.

Što se tiče mesinganih patrona kalibra 32 za TP 82, riječ je o klasičnom kalibru 32. Imao sam nekoliko patrona kalibra 16 iz obiteljskog naslijeđa, proizvedenih 30-tih godina prošlog stojeća i sve su bile u potunosti mesingane čahure.

Kalibar 5,45 x 39 se koristi i za lov, pa mislim da streljvo samo po sebi ne bi trebalo biti nelegalno, što se tiče dostunosti u nas, to je druga stvar.
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 WPA_545X39_SP_55_GR

Svakako, kada maknemo emocije, uporaba sačmarice, i to zbog mogućnosti korištenja različite sačme i kugle je najbolji izbor, još kada dodamo mogućnost višestrukog ponovljenog pucanja izbor se gotovo sam svodi na pump-action oružja. Samo da dodam, jako rijetko se pumperice koriste u vojsci, za tu namjenu daje se prednost strojnici, osobito zbog mogućnosti prigušenja zvuka. Istina, masovno su se koristile u I.SR, od strane amerikanaca za čišćenje rovova, ali su njemci streljali sve zarobljene s tim oružjem, doduše i one sa snajperima.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ruger357 15.05.14 17:41

mmda, ajmo redom..patrone 12/65 se proizvode još uvijek kao i 16/65 samo u malim serijama i nema ih baš svugdje..recimo domaća fabrika M90 proizvodi nešto malo 16/65 a 12/65 uopće ne..a većina firmi ih niti nema u katalozima,na to sam mislio,da nisu lako dostupne. prije godinu dana je u lovcu u zg bila jedna ruska jednometka iž-18 u kal 32, ja sam ju kupio, nabavio patrone sačmene 32 i vidi čuda, nedu u cijev uopće..na pušci je lijepo pisalo "cal.32/70 russian" a ja lakonski mislio ma to je isto..e pa nije,morao sam dati puškaru da proširi ležište jer rus ima uži konus..svaka škola košta,uz nešto love koštala me i 2 dana na netu dok nisam našao podatke o ovom ruskom "izumu". i nije nelegalno imati metke 5,45x39 ako imaš legalno takvu pušku samo što ne vjerujem da je bilo ko ima u hr..i da,nekad je i trepča punila male serije patrona u cijele mesingane čahure,reklama je bila u to vrijeme "vječne čahure". pošto smo tada svi više-manje punili patrone sami jer je to još bilo legalno a ponuda u jugi nikakva,kupio i moj otac kutiju..problem je jasno bio u tome što se papirnata ili plastična čahura dala lako zatvoriti sa papirnatim ili plastičnim poklopcem dok je za zatvaranje mesingane bilo potrebno smisliti sto čuda,znam da smo ih čak i pčelinjim voskom zatvarali..no izvinite na piskaranju,podsjetilo me to na neka davna vremena..

ruger357
bebač
bebač

Male
Broj postova : 8
Godine : 124
Lokacija :
Datum registracije : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by maxina 15.05.14 21:29

"podsjetilo me to na neka davna vremena.."

S obzirom na broj godina nije ni čudo.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 15.05.14 23:15

Dobro, ruger357, provalio si mi to s "cal.32/70 russian", pa da i ja tebi onda dam neku informaciju:
odreže se plutveni čep, nekih 3, 4 mm, da bude okrugla kriška pluta, staviš to na vrh mesingane čahure patrone i stisneš unutra jelovom daskom, tako da mesing presječe pluto. Prsten koji je višak skineš ili jednostavno pukneš. Brtvi dobro i pouzdano. Zadnji put sam to vidio kako se radi prije 30 godina.


poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 28.08.14 9:01

http://hr.rbth.com/science/2014/08/21/zasto_ruski_astronauti_lete_u_svemir_naoruzani_29533.html

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 12.09.15 23:11

Model CoPilot tvrtke Wild West Guns u kalibrima: .457 WWMagnum, 45-70, .50 Alaskan, 30/30, 35 Rem, 44 mag, 357 i 45 Colt, te sačmeni .410. Zanimljiva puška, zapravo karabin, inox, kundak od kevlara, duljina cijevi 412 mm, ukupne duljin 87 cm, težine 2,8 kg. U tubularni podcijevni spremik stanu 4 metka. Iznimne čiste linije oružja, mogućnost nošenja u rastavljenom stanju, vrhunski materijali izrade, brzina projektila od 610 m/s s masom zrna od 25 grama u kalibru .457 Wild West Magnum...

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 1992363

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 1992361

Na internetu se može pronaći i pod nazivom Alaskan model, koliko zbog kalibra .50 Alaskan, toliko i zbog zemlje na kojoj se koristi. Sam naziv puške asocira na ciljane korisnike, posade malih zrakoplova koji lete nad Aljaskom i u svojoj opremi moraju imati oružje za preživljavanje.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by maxina 13.09.15 11:07

Ne mogu otvoriti fotke.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 13.09.15 13:00

http://forum.guns.ru/forums/icons/forum_pictures/001992/1992361.jpg

http://forum.guns.ru/forums/icons/forum_pictures/001992/thm/1992363.jpg


poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Sule_HR 13.09.15 15:23

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 CoPilot9
Sule_HR
Sule_HR
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 30
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 17.12.2013

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 13.09.15 16:12

Maxina, iskreno, nije mi jasno u čemu ti je problem, ja otvaram slike i na lapropu, i na mobitelu i na tabletu.

Sorry,izgleda da je do mog kompa.
m

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Salix 13.09.15 16:55

Moje mišljenje.
Pušku rijetko tko nosi, a da mi treba za preživljavanje osnovno bi bilo da je izdržljva, lagana i što preciznija.
Samostrel je upitan. Imao sam pištoljski. Može se rastaviti pa zauzima dosta malo, lagan je, ima dosta snage. Mana mu je što treba uvježbanog strijelca, promašaj je gotovo sigurno izgubljena strelica, pogodak u tvrdo je pucanje iste. Nošenje samostrela sa kundakom mi se čini priličan posao, samostrel + dosta dugih strijela.

Luk mi izgleda velik, strijelac mora biti uvježban. Dobro je što su strijele relativno velike pa bi se možda mogle pronaći. U nuždi bi se mogle izraditi.

Pračka. Obična teško, ali moderna možda. Može ispucati po potrebi strijelu, željeznu kuglicu, kamen.
Vjerojatno traži uvježbanog strijelca. Prednost male dimenzije, municija sitna, moguća alternativa ( pijesak ).

Ima još jedno oružje, malo neobično ali potencijalno efikasno. Blow gun - puhaljka.
Kao sportski rekvizit ( 120cm rastavljiv na 1/2 ) meta se postavlja na 10m sa centrom od 3cm.
Za preživljavanje bi trebala duža i šira cijev sa masivnijim strelicama ( lovački ili diy ).
Mislim da su orginali iz prašume vrlo dugi i 3m ( gađaju majmune na drvetu ).
Prednost mu je što ima dugu cijev ( preciznost ). Strelice mogu biti različite, pa i sa mulinelom ( riba ), relativno su vidljive zbog " čepa ".

Salix
tipko
tipko

Male
Broj postova : 77
Godine : 52
Lokacija : SK
Datum registracije : 08.09.2015

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Sule_HR 13.09.15 20:16

maxina nije do tvog kompa zato sto ne vidim niti ja, zato sam izguglao tu pusku pa sam ja stavio sliku
Sule_HR
Sule_HR
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 30
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 17.12.2013

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 13.09.15 20:23

Na drugom mobitelu ni ja ne vidim.

Evo onda jedna recezija:

http://www.realguns.com/archives/184.htm

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Tandrax 23.09.15 15:23

Pozdrav forumaši

Malo gledam ove teme o oružju i pištoljima i lovstvu i zanima me jedna stvar ako mi može netko objasniti od forumskih lovaca i oružara.

Naime jasno mi je da za dobiti lovačku pušku (karabin ili sačmarica) potrebna je lovački ispit i dozvola, članstvo u lovačkoj udruzi i savezu i onda nabavna dozvola za oružje po želji...

No koja je procedura za nabavit pištolj ?
Npr da ja sad želim kupit neku beretu od 9mm koje dozvole i koje procedure trebam proći ?


Tandrax
bomber
bomber

Male
Broj postova : 177
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 16.07.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by DoomsdayST 23.09.15 15:44

Pištolj kao lovac...?

Isto kao i ostalo oružje, iako nisam siguran da možeš imati kratku cijev kao lovac za samilosni hitac, a bez da imaš sačmaricu/karabin... Bolje će ti reći koji lovac ovde...

Ako misliš ne kao lovac, nego onako, da imaš pištolj, malo teže ćeš dobiti dozvolu...

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 855911
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Hombre 23.09.15 16:05

Tandrax je napisao/la:No koja je procedura za nabavit pištolj ?
Npr da ja sad želim kupit neku beretu od 9mm koje dozvole i koje procedure trebam proći ?

Procedura koju trebaš proći detaljno je razjašnjena u prijedloga Zakona o nabavi i registraciji oružja građana koji je već trebao proći proceduru.

U praksi to izgleda ovako. Trebaš biti faca političar, uglednik, bogatun... Sve ostalo što se tiče procedure je banalnost.
Ako ne spadaš pod gore štedi vrijeme jer dozvolu nećeš dobiti. Tako je bilo u prošlom sistemu, tako je i sada.
Amen!

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 23.09.15 16:40

Nije baš tako Hombre,nemojmo kakiti.
Svatko tko hoće postati lovac a da nije evidentiran kao neki prijestupnik (diskreciono pravo policije da neda dozvolu nekome koji mlati ženu i razbija birtije) može nakon polaganja lovačkog ispita,dobivanja lovačke iskaznice HLS-a,polaganja liječničkog psiho-fizičkog ispita,zatražiti nabavnu dozvolu za kupnju/nabavu prvog lovačkog oružja (duge cijevi).
Nakon registracije tog oružja ponovno može zatražiti nabavnu za dobivanje kratkog oružja u svrhu samilosnog hitca.
Lovac kao takav može imati 300 komada oružja i 100 DiN dozvola,jednako je valjda i sa strijeljaštvom,ideš u streljački klub,nabavna i ista procedura...
Ja znam dečke koji su moji kolege,imaju hubertuse i škrlake od svojih očeva,tanđare i uredno love i posjeduju dozvolu za držanje i nošenje,imovinski status tu ne igra ulogu.
Isto tako znam par njih koji voze bijesne aute i imaju perja ali nakon što su evidentirani kao izgrednici pod utjecajem ne mogu dobiti nabavnu ni da si oči iskopaju,usprkos tome što su si na ti sa gazdom-harmonikašem HLS-a.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Tandrax 23.09.15 16:56

Hvala Fratt

Dakle ja kao lovac koji ima osnovno lovačko oružje (sačmaricu 16) mogu zatražit oružje kratke cijevi ( pištolj) za svrhu lova- samilosni hitac ?

Jel to 100 % tako ?
Jer sam čuo da prethodno moraš bit članstreljačkog društva i streljane za pištolj ...

Tandrax
bomber
bomber

Male
Broj postova : 177
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 16.07.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 23.09.15 18:09

Evo ti pa gledaj...

http://www.lovac.info/zakoni/Pravilnik_o_nacinu_upotrebe_lovackog_oruzja_i_naboja.doc

Znači zatražiš u nabavnoj " izdavanje nabavne dozvole za kratko oružje u svrhu davanja samilosnog hitca u lovu" i to je to,registriraš od TT-jca nadalje,7.65 ima premalo džula dok tetka ima dovoljno.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Tandrax 23.09.15 18:37

Hvala Gospodine Fratt

Vaš odgovor iznimno mi je pomogao i dao smjernice za riješavanje svih nedoumica koje sam imao Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 747986

Jedino ne razumijem ovo "tetka"
Mislite na TT ?

Tandrax
bomber
bomber

Male
Broj postova : 177
Godine : 36
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 16.07.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by goxxon 23.09.15 18:47

hehe
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 23.09.15 19:05

Mislim na streljivo 7,62x25 TT u svojim varijantama.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 3 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.