FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Pribor prve pomoći - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Pribor prve pomoći

+22
Filip
jratko30
Mraz
Ito Ogami
snajps
Igsy
Adept
Drvo
Slym
Fottach
neon
kile_
M5
Mile
spyder
commando
LUKSA
Mladen
bowhunter
Stule
Ivan
mariobab
26 posters

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by glock 23.02.11 19:27

Ris,i nije baš tako,moram reći.Eto ti Prpe na Velebitu,ugrizen par puta i zadnji put,prije godinu dvije kad je došao u Gospićku bolnicu reko mu dok da se više ne zaebava jer bi idući put moglo biti smrtonosno bez obzira gdje bio ugrizen.Kod njega se imunost smanjuje tj. nestaje.A potegel ga je muški u palac i još je sam vozil s Oštarija do Gospića i sve je snimljeno kamerom.

glock
mr.spika
mr.spika

Broj postova : 1128
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Ris 23.02.11 19:43

glock je napisao/la:Ris,i nije baš tako,moram reći.Eto ti Prpe na Velebitu,ugrizen par puta i zadnji put,prije godinu dvije kad je došao u Gospićku bolnicu reko mu dok da se više ne zaebava jer bi idući put moglo biti smrtonosno bez obzira gdje bio ugrizen.Kod njega se imunost smanjuje tj. nestaje.A potegel ga je muški u palac i još je sam vozil s Oštarija do Gospića i sve je snimljeno kamerom.
vjerojatno i to ovisi od čovjeka do čovjeka.jer svako reagira drugačije.onda ima i drugih bitnih čimbenikai-količina otrova koja je ubrizgana,jer zmija dok ugrize prvi put,nekad i ne ispusti otrov.mlade zmije npr.još nemogu procijeniti količinu otrova pa se one smatraju i najopasnijima jer najvjerojatnije sve izrokaju....a tu je onda još težina osobe,-ponašanje osobe"panika",-sam pristup prema ugrizu.i još puno toga...
Ris
Ris
spikač
spikač

Male
Broj postova : 509
Godine : 36
Lokacija : Podravina
Datum registracije : 22.12.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by snajps 24.02.11 13:48

(homemade) sisaljku je u toplim mjesecima dobro imat sa sobom i ne zauzima puno opreme!
NEGO ajmo sad konkretno.
Sa kolegom sam na Velebtu, Bogu iza tregera i frenda je ujela zmija otrovnica za ruku/nogu (nedaj bože tijelo). Puno toga sam čuo, svak izvor tvrdi drugačije.
Ajmo, ko na "prvoj pomoći" za vozački. Tko stvarno zna neka nas nauči.
IMOBILIZACIJA:
snajps
snajps
tipko
tipko

Male
Broj postova : 57
Godine : 43
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 29.07.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Ris 24.02.11 14:17

"Prva pomoc kod ugriza zmije

Na ovim prostorima najvise ugriza ima u proljece i ljeto kada su zmije najaktivnije. Gotovo svi ugrizi poticu od ridjovke ili poskoka. Treba napomenuti da lose izvedena prva pomoc moze samo pogorsati stanje ugrizene osobe. Ako je doslo do ugriza treba uciniti slijedece:

1.

Pricekati nekoliko minuta. Ako nakon 5 - 10 minuta ne dolazi do oticanja ugrizenog mjesta, onda nije doslo do trovanja. Moguce je da zmija nije otrovnica ili da zmija otrovnica nije ubrizgala otrov u ranu.
2.

Ohrabriti ugrizenog. Vrlo ozbiljna trovanja su rijetka, a smrtni su slucajevi gotovo nepoznati ako se lijecenje vrsi u roku od 6 do 10 sati nakon ugriza. Zapravo, smrtni slucajevi izazvani zmijskim ugrizom toliko su rijetki da u krajevima gdje je poskok cesta zivotinja vise ljudi pogine od elementarnih nepogoda (potresa, poplava) nego od ugriza.
3.

Imobilizirati ugrizeni dio tijela. Nogu ili ruku treba omotati citavom duzinom (ne precvrsto) do dolaska u bolnicu
4.

Ne loviti zmiju! Rezultat lova su najcesce dodatni ugrizi.
5.
Sto je prije moguce, odvesti ugrizenog u bolnicu. Tokom transporta ugrizeni dio tijela sto je moguce manje micati. Pomicanjem se otrov brze siri. Ako dodje do povracanja, okrenuti ugrizenog u bocni polozaj.

znanje.org"tekst preuzet sahttp://www.diskusije.net/zivotinjsko-carstvo/zmije-5078/
Ris
Ris
spikač
spikač

Male
Broj postova : 509
Godine : 36
Lokacija : Podravina
Datum registracije : 22.12.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Stevan Feher 24.02.11 14:55

Kao sto mnogi znaju, protein se sastoji od aminokiselina koje su medjusobno povezane peptidnim vezama. Usled zagrevanja tj, izlaganja proteina temperaturama od 60 stepeni C i vise dolazi do denaturacije proteina tj do raskidanja peptidnih veza kojima su aminokiseline u proteinu povezane, i protein gubi na aktivnosti. Sto je temperatura veca denaturacija je brza i suprotno. Tako da mislim da bi to moglo pomoci u kombinaciji sa svim ostalim da se makar stigne bezbedno do bolnice.
Stevan Feher
Stevan Feher
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 49
Godine : 42
Lokacija : Vrsac, Srbija
Datum registracije : 18.01.2011

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Stevan Feher 24.02.11 15:03

U svakom slucaju posto ( ja bar mislim, ispravite me ako gresim ) su najcesci ugrizi u predelu izmedju skocnog zgloba i kolena, trebalo bi napraviti neke kamasne od nekakve tvrde koze, koju zmijski zubi ne mogu da probiju, ili mozda postaviti nekakve tanke drvene letvice oko donjeg dela noge i medjusobno ih povezati ili zalepiti samolepljivom trakom. To sigurno nece progristi Pribor prve pomoći - Page 3 747986. I naravno oprez.
Stevan Feher
Stevan Feher
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 49
Godine : 42
Lokacija : Vrsac, Srbija
Datum registracije : 18.01.2011

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by dado01 24.02.11 22:06

Imam pitanje u vezi teme pribor prve pomoći za iskusnije forumaše.U kućnoj prvoj pomoći imam dosta vojnih prvih zavoja JNA i njemačkog porijekla(ostaci iz rata) ali im je rok trajanja izašao 2009 godine.Oni su u hermetičkoj plastičnoj zaštiti i nisu otvarani.Savjet, da ih bacam ili još valjaju.

dado01
bebač
bebač

Male
Broj postova : 6
Godine : 53
Lokacija : bjelovar
Datum registracije : 09.12.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Igsy 24.02.11 22:31

Ja ima kutiju vojnih nacističkih prvih zavoja i gaza iz Drugog svjetskog rata. Ne piše rok trajanja, samo godina proizvodnje. Koristio sam ih kao tkaninu i za izradu filter gaza za gorivo i tako. Ti tvoji još uvijek se mogu iskoristiti i za prvobitnu namjenu ako nemaš ništar novije, ali nije baš preporučljivo jer ti više nitko ne garantira da su i dalje sterilni.

Pribor prve pomoći - Page 3 Fotografija669
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 35
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by snajps 25.02.11 12:12

@ Ris - sve ovo preuzeto sa "izvora" je li-la, jer svaki izvor koliko god googlash kaze drugacije.

jedni tvrde ne zarezivati odnosno spajati ranice dok drugi rezati i SIGURNO isisavati otrov. jedni tvrde da treba omotati ekstremitet cijelom dužinom dok drugi samo podvezti i svako malo popuštati. neki opet da treba ranu lediti, tretirati c vitaminom itd itd. jedni ne dozvoljavaju konzumiranje tekućine dok drugi govore suprotno.
to su naši izvori e pa sad snađi se druže!
da uzmemo od svakoga 50:50? suludo! nije ovo paničarenje, misim da je to osnovno znanje koje bismo morali svi posjedovati odlascima u potencijalno opasne zone gdje se koliko god pazili može dogodit nesreća.

jel mjesto ugriza mora biti imobilizirano iznad ili ispod razine srca? ako se radi o nozi treba ležati sa podignutim nogama?

@Stevan Feher ranu NE PALITI odnosno grijati jer zmijski otrov nije termolabilan! Termolabilnih otrova nalazmo uglavnom kod riba, npr riba pauk gdje je kod uboda potrebno držaz ekstremitet u vrucoj vodi 30min-1h da se unisti otrov. iz iskustva.
Termolabilan je ZMIJSKI PROTUOTROV i ne smije ga se nositi sa sobom odnosno ubrizgavati osim u ambulanti uz liječnički nadzor jer smrtnost može doći u nekoliko minuta umjesto nekolko sati, dana.

jedan jako dobar savijet što sam negdje pročitao: omotajte oko potkoljenica novine (NE jedan list nego jedne novine) i pričvrstite (navuci čarapu bez stopala ili trakom). najčešći ugrizi su potkoljenice. zmijski zubi ne mogu probiti bunt novina.


Zadnja promjena: snajps; 26.02.11 16:35; ukupno mijenjano 4 put/a.
snajps
snajps
tipko
tipko

Male
Broj postova : 57
Godine : 43
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 29.07.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Ris 25.02.11 12:57

istina svi govore drugačije,ali ovo mi se činilo nekako najlogičnije i najednostavnije za upotrebu....kratko je i jasno... =)
Ris
Ris
spikač
spikač

Male
Broj postova : 509
Godine : 36
Lokacija : Podravina
Datum registracije : 22.12.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Stevan Feher 25.02.11 20:53

Nisam znao da li je termolabilan ili ne ( sad znam ). Odgovor mi se sastojao cisto iz informacije koju su neki momci naveli, a to je da li je otrov proteinske prirode ili ne. Kod nekih zmija jeste ali nisam strucnjak. Hteo sam da kazem samo da ako jeste proteinske prirode onda jeste termolabilan jer su svi proteini termolabilni bez obzira u kom se obliku nalaze. Ljudi mogu da tvrde i jedno i drugo, ali hemija ne laze! Slazem se sa tim da mozda otrov nasih zmija nije termolabilan pa stoga sigurno nije proteinske prirode.


Dobra ideja za novine. Prakticno i jednostavno Pribor prve pomoći - Page 3 747986
Stevan Feher
Stevan Feher
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 49
Godine : 42
Lokacija : Vrsac, Srbija
Datum registracije : 18.01.2011

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Slym 26.02.11 19:10

dado01 je napisao/la:Imam pitanje u vezi teme pribor prve pomoći za iskusnije forumaše.U kućnoj prvoj pomoći imam dosta vojnih prvih zavoja JNA i njemačkog porijekla(ostaci iz rata) ali im je rok trajanja izašao 2009 godine.Oni su u hermetičkoj plastičnoj zaštiti i nisu otvarani.Savjet, da ih bacam ili još valjaju.

Valjaju. Jedino mozda da ih ne stavljas direktno na ranu nego ispod ipak neku noviju gazu, ali svejedno nemas problema s koristenjem toga, to je ipak samo tkanina, moze se eventualno pocet raspadati il nesto.
Slym
Slym
bomber
bomber

Male
Broj postova : 183
Godine : 114
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 20.04.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Slym 26.02.11 19:20

snajps je napisao/la:
jedan jako dobar savijet što sam negdje pročitao: omotajte oko potkoljenica novine (NE jedan list nego jedne novine) i pričvrstite (navuci čarapu bez stopala ili trakom). najčešći ugrizi su potkoljenice. zmijski zubi ne mogu probiti bunt novina.

Baš sam gledao danas na RTLu2 emisiju o životinjama, i bio je tip (naš, iz Hrvatske) koji doma drži neke od najotrovnijih zmija svijeta (zelena mamba itd.). Između ostalog uzgaja poskoke za Imunološki zavod za protuotrov. Kad je držao poskoke imao je rukavicu poludugu, slično kao one za sokoloranje od malo deblje plišane tkanine, a debljine negdje oko 0,5 cm po mojoj procjeni.
Slym
Slym
bomber
bomber

Male
Broj postova : 183
Godine : 114
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 20.04.2010

[Vrh] Go down

Pribor prve pomoći - Page 3 Empty Re: Pribor prve pomoći

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.