FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

puukko - kovanje i testiranje

+23
vladimir-vlay
redbeard rum
Holyfile
zlatko1
RECON 353
Psychotic
Nino G
Pomorac
Strider
rinos
robertino
tihoos
satara
tigi
p.strumf
mariobab
Knife_maniac
LUKSA
elvin
LEGION66
Dawor
M5
karlo ban
27 posters

Stranica 5 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 07.11.10 22:43

Holyfile je napisao/la:Ako sam dobro shvatija cijeli komad uronim u vodu , izvadim grijem ga dok ne dobijem željeni kal (boju) i kad ga prekrije ponovo ohladim da taj kal ostane ,to je ista stvar samo se radi sa cijelim komadom i potreban je vanjski izvor topline... sto je bolje za noz plavi ili crveni... i Hvala ti na pomoći...

Vidim da si Zlatku1 poslao knjigu u elektronskoj formi ako nije problem posalji i meni da i ja nesto naucim puukko - kovanje i testiranje - Page 5 747986
Hvala!

te boje, i kod kaljenja i kod popustanja ovise o vrsti celika, u krautu imas za vecinu celika temperature za oboje.

karlo ban
lingua
lingua

Broj postova : 456
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 07.11.10 22:47

zlatko1 je napisao/la:Ranije sam ti postavio pitanje kako odrzavas tvoje nozeve posto je vecina ostrice osim samog seciva neravna,a povrh toga(to sam zaboravio da pomenem)sa spoljne strane ti je obicno gvozdje(zeljezo),a u sredini zeljeni celik i ti si mi odgovorio.Ali meni izgleda da ce taj neravni deo zardjati bez obzira kako ga odrzavao jedino da se lakira.Ili se noz koristi samo u nekim situacijam kada nije izlozen prljanju i vlazi.Pa sada,da ne ispadne da gnjavim mnogo(ali si sam rekao na pocetku da pitamo sta nas interesuje),ali mozda nije losa ideja da se sa spoljne strane stavi prohrom ili neki losiji nerdjajuci celik,a unutra ostane isto celik koji treba.Mislim da bi se sa tim dobila zastita od korozije i prljanja sa spoljne strane gde su neravnine,bez problema.Prohrom sam pomenuo jer sam slucajno cuo,posto sam jedan noz napravio od jednog pljosnatog komada koji sam dobio od prijatelja i nimalo nisam bio zadovoljan sa njim jer je bio mek,pa sam pronasao negde da postoje dve vrste(ili cak i vise)prohroma,Jedan od koga se prave nozevi i koji moze da se kali dobijajuci solidnu tvrdocu i jedan,valjda takozvani konstrukcioni,koji nemoze da se kali,ali je takodje nerdjajuci.Sta ti mislis o tome?

moze se i tako kako si rekao, ali to je stavr osobnog izbora, ja jednostavno ne radim sa nehrdajucim celicima.

da, postoji vise vrsta prokroma, to su trgovacki nazivi za neke celike koji imaju svoj sastav, o kojem pak ovisi da li se mogu kaliti ili ne.
karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 08.11.10 12:30

Nemogu sada jer nemam alat.Ali,posto se trudim da ga nabavim sto pre i mislim da hocu,verovatno cu to isprobati,a i jos ponesto.Imam nekoliko ideja na pameti.Meni licno su damaskus nozevi omiljeni i imam gomilu slika skinutih sa neta,vrhunskih nozeva sa bogatom gravurom,pozlatom i drugim stvarima.To i preklopni noz koji nikada nisam pravio ce mi biti prva stvar koju cu da probam da uradim i da usavrsim.Jos nesto da ti kazem,video sam ,cinimi se na tvom forumu neke bruseve koje si probao da napravis od gline.To je i meni palo napamet i takodje imam nekoliko ideja u vezi toga koje cu isprobati.Pomislio sam prvo da je glina previse mekana za ostrenje,da ce da se trosi brzo,ali ako bi se kombinovalo razlicito pecenje mislim da bi to uticalo na rad i samo trosenje.A vidim ti si napravio kao bruseve,a moja je ideja bila da napravim kruzni oblik da bi to mogao da stavim na osovimu i masinski da okrecem.Jer mi se cini da je i brzina bitna.Ona bi nadoknadila manjak korunda ili nekog drugog brusnog sredstva u njoj.Takodje mislim da  treba da se kvasi obavezno taj tocak,da ga tako nazovem.Sad  je to mozda malo glupo ali ideja mi je pala posmatrajuci obradu zemlje plugom.Daske se pri tom ispoliraju prolazeci kroz zemlju koja nije cak ni fina kao glina,pa ipak ih uglaca.Imam neke jos ideje za to da se ne koristi glina nego jedan drugi materijal ali necu o tome sad pricati, prvo cu sam isprobati i jedno i drugo kako ja mislim pa ce mo videti.Ali mislim da ce mi i jedna i druga ideja upaliti.Ali videcemo.Ja ne odustajem lako.Pozdrav,majstore!
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by Holyfile 08.11.10 14:32

ok hvala karlo
Holyfile
Holyfile
bebač
bebač

Male
Broj postova : 8
Godine : 32
Lokacija : Zadar
Datum registracije : 01.11.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 10.11.10 12:33

evo za nijansu bolji odgovor od "moze se i tako kako si rekao, ali to je stavr osobnog izbora, ja jednostavno ne radim sa nehrdajucim celicima." na:


Ranije sam ti postavio pitanje kako odrzavas tvoje nozeve posto je vecina ostrice osim samog seciva neravna,a povrh toga(to sam zaboravio da pomenem)sa spoljne strane ti je obicno gvozdje(zeljezo),a u sredini zeljeni celik i ti si mi odgovorio.Ali meni izgleda da ce taj neravni deo zardjati bez obzira kako ga odrzavao jedino da se lakira.Ili se noz koristi samo u nekim situacijam kada nije izlozen prljanju i vlazi.Pa sada,da ne ispadne da gnjavim mnogo(ali si sam rekao na pocetku da pitamo sta nas interesuje),ali mozda nije losa ideja da se sa spoljne strane stavi prohrom ili neki losiji nerdjajuci celik,a unutra ostane isto celik koji treba.Mislim da bi se sa tim dobila zastita od korozije i prljanja sa spoljne strane gde su neravnine,bez problema.Prohrom sam pomenuo jer sam slucajno cuo,posto sam jedan noz napravio od jednog pljosnatog komada koji sam dobio od prijatelja i nimalo nisam bio zadovoljan sa njim jer je bio mek,pa sam pronasao negde da postoje dve vrste(ili cak i vise)prohroma,Jedan od koga se prave nozevi i koji moze da se kali dobijajuci solidnu tvrdocu i jedan,valjda takozvani konstrukcioni,koji nemoze da se kali,ali je takodje nerdjajuci.Sta ti mislis o tome?


santoku noz sa slijedecih slika ima istu konstrukciju kao i laminirani puukko nozevi sa ove teme - celicnu jezgru (nisam siguran da li je Č.1941 ili Č.4146) i zeljezne stranice iliti bocnice. jedan je od prvih santoku nozeva koje sam napravio i naravno zavrsio u mojoj kuhinji na testiranju.

sva briga oko ovog noza (osim redovitog ostrenja) svela se na, nakon upotrebe, ispiranje pod mlazom vode i stavljanjem na magnetni drzac nozeva u kuhinji (bez brisanja vode sa njega, eventualno sa nekom vlaznom krpicom da ne curi sa njega na radnu povrsinu). ukoliko je rezao meso ili neko "prljavo" povrce, prije mlaza vode pralo bi ga se sa spuzvicom i carlijem, onda mlaz vode da odstrani carli, pa potom magnetni drzac.

apsolutno nikakva zastita nije bila na njemu u smilu bruniranja, redovitog ili ikakvog mazanja lanenim uljem i sl.

zbog prirodnih sokova iz mesa, voca i povrca, na nozu se vidi patina.

ovo nije nacin da se brine o ovakvom nozu ali htio sam ga testirati.


puukko - kovanje i testiranje - Page 5 1

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 2

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 3

nakon ovih slika mislim da se jasno vidi da zeljezene bocnice ne stvaranju nikakav problem u normalnoj uporebi.

buduci da je to jedan od prvih santoku nozeva koje sam napravio, da ne mislite da su i dalje tako gadni :=D evo zadnjeg na kojeg sam neizmjerno ponosan ne samo izgledom nego i procesom kroz koji sam primjenio najtradicionalnije metode do koji sam mogao doci - takoder, laminirani celik, a drska sljiva, impregnirana borovom smolom.


puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Tihomir_laminirani_santoku
karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 10.11.10 14:39

Svaka ti dala!E sad sam miran.Hvala na ovakvom odgovoru.I stvarno lep noz,za kuhinske nozeve.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 10.11.10 14:44

Sto nece ovo da mi postavi sliku,pitao bih te nesto.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 10.11.10 15:37

drago mi je da ti je odgovor sjeo.

ako imas problema sa slikom, imas upute kako se stavljaju negdje na forumu.
karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 10.11.10 18:25

Sada sam tamo bio i postavio njima pitanje u vezi tog problema,valjda ce mi neko objasniti.Nego,Karlo,probacu da te pitam i bez slike.S njom bi bilo lakse za shvatiti,ali stacemo,visa sila(ili moje neznanje).Dakle nije mi jasno kako se ucvrscuju korice na nozevima gde nema nitovanja.Slicno kao kod ovog tvog,ali ja moslim na onu varijantu kada se do seciva ubacuje,kao neki stitnik od metala,pa do njega recimo jedno parce koze,pa na njega parce drveta ,pa opet koza i na kraju opet parce metala.To mi nije jasno.Dali se zadji taj komad lepi za ostatak drske,negde sam procitao,mislim na ovom forumu,da se srafi)ali neznam za sta (valjda za drsku).Ako mozes to da mi objasnis,za ovaj zadnji deo.E,sada posto smo to nekako(ako mi ti objasnis)uradili,dolazi onaj drugi deo sto mi nije jasan.Drska noza kod ovakvog sistema,kako sam ja shvatio,treba da je spicasta.Posto se napravi rupa u drsci gde ce spicasti deo da udje kako se ta drska ucvrscuje za korice?To mi nije jasno.Da li postoje razni sistemi za to,stvarno bi voleo da ih znam?Da li se lepi,ili srafi,nituje ili nesto drugo?Ako ti nije tesko voleo bih da mi objasnis malo detaljnije.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 10.11.10 18:46

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Knife5
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 10.11.10 18:49

Evo i slike,konacno!
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by redbeard rum 10.11.10 19:03

oprostite na upadanju u razgovor,no ovdje imaš dobro objašnjenje:
https://survival.aforumfree.com/izrada-i-odrzavanje-noza-i-alata-f37/scandi-t980.htm
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 39
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 10.11.10 19:15

redbeard rum je napisao/la:oprostite na upadanju u razgovor,no ovdje imaš dobro objašnjenje:
https://survival.aforumfree.com/izrada-i-odrzavanje-noza-i-alata-f37/scandi-t980.htm

bas to...mislim da bolji odgovor nemozes dobiti, rinos je to stvarno dobro objasnio.
karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 11.11.10 13:14

Hvala,sad mi je jasnije.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 12.11.10 18:34

Mozda cu da pogresim sa temom,ali bih voleo da cujem tvoje misljenje ili nekog koji je takodje strucan.Naime,citajuci neke teme,dosao sam do jednog dela u vezi provere zakaljenosti ostrice koji,cini mi se da nije potpuno objasnjen.Radi se o testu sa mesinganom plocicom,sipkicom ili sli.I kaze se da je noz dobro zakaljen ako pri pritisku noza na mesing on njega zareze a da se pri tome ne osteti nimalo secivo.E sada to ne osteti secivo mi nije jasno.Ja svoj alat koji koristim,a to su dleta,nozevi ostirim da brijaju lako dlake.E sada mi nije jasno da li se takav noz"znaci koji brije"testira ovako?I ako ga testiramo da li je uopste moguce da on i posle tog testa i dalje brije?Voleo bih malo da mi pojasnis ovo da bih i ja sam mogao da testiram svoj alat koji budem,nadam se,pravio.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 12.11.10 18:53

Jos nesto sam zaboravio da dopisem.Znaci bitno je da se tacno kaze kakav se noz tako testira.Osim toga,da li je naostren da brije,bitan je i ugao pod koim se ostrica nalazi.Ja,koliko znam(a ako gresim neka me neko ispravi)dleta se recimo ostre na 26-30 stepeni.Zato mislim da je i za noz to potreban ugao,ili je on cak i manji.Mada mislim da je 30 sasvim dovoljno ostar ugao. Ovo za ugao govorim jer sam primetio da je secivo na nozevima iz radnji pod dosta tupim uglom(ili se meni cini,nisam nikad proverio).Jos jednom se izvinjavam,sto sam pobegao od teme.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by vladimir-vlay 12.11.10 19:03

Ovde ti je detaljno opisan taj test:
https://survival.aforumfree.com/nozevi-f11/neke-sitne-osnove-nozevanja-t2484-20.htm

Izlistaj tu stranicu i jos par nakon nje isve ce ti se kazati samo.
Ukratko to je test da li je rezni brid ispravno zakaljen.Ako je premekan brid ce ostati deformisan, ako je pretvrd otkrhnuce se/polomiti, a ako je taman kako treba ostrica ce se vratiti u normalan polozaj kada prestanes da vrsis bocni pritisak.
Pozdrav!
vladimir-vlay
vladimir-vlay
bomber
bomber

Male
Broj postova : 154
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 08.05.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 13.11.10 17:20

Sada sam pogledao ovu temu.I bas posle nje sam i napisao ovo pitanje.Jer,kao prvo misljenja se mimoilaze.Jedni tvrde da se pritiska bocnim pritiskom kako ti kazes,a to i meni kao i onom cije je drugo misljenje nije logicno i drugi,tj.taj,koji tvrdi da se vrsi pritisak  sa ciljem da secivo zareze mesing.Znaci vrsi se normalni,prirodni pritisak.E sada ova druga opcija mi se cini logicnija jer zakaljen noz i treba da bude tvrd.A ako je tako onda ne trpi bocni pritisak,mozda neki manji,ali ne sme doci do vijanja reza.Jer bi takav ,ne samo sto je po ovom drugom izlagacu,a i meni nedovoljno zakaljen,nego uvek postoji opsanost pri nekom tezem radu da ce da se polomi,itd.da ne gnjavim puno oko ovoga uostalom zato sam i trazio neko drugo misljenje,koje je isprobano.Takodje znam da je Karlo taj test radio pred mustrijom,pa me je interesovalo da mi on kaze kako mu je noz bio naostren pre testiranja.Jedno je kada je noz naostren da brije i jos ako ima manji ugao(koji ga cini ureznijim),a sasvim drugo ako to nije slucaj.Ali nema veze tipko,ionako cu to i sam isprobati.Ali sam mislio,posto nemogu bas skoro da nabavim alat kakav bi ja zeleo za pravljenje nozeva,da prikupim pre toga sve dostupne informacije.Nadam se da to ne zvici lose.Ovi ovde ljudi su sjajni i moze se mnogo nauciti od njih,sto i ja radim.I jos da nesto napomenem,bacio sam pogled na ovaj tvoj odgovor pa mi nesto pade na pamet.Ako se secivo vije pri bocnom pritisku,neznaci samo da je malo mekse zakaljeno,uzrok tome moze da bude i mnogo mali ugao ostrice.To sam ja na jednom svom nozu iskusio.Naime to je bio jedan kalemarski noz,ja ko blesav navalio sa brusenjem i jos spustio noz dosta nisko tako da je rez bio skoro kao list papira,i naravno vijao se u svim pravcima,pri tom bocnom pritisku.Mozda gresim,ali sam ubedjen da se nesme vrsiti bocni pritisak pri probi,to nemoze biti tacan test.Dobro necu vise da gnjavim,hvala ti u svakom slucaju.Takodje pozdrav!!!
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by Samobaniran 13.11.10 21:24

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 13:32; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 13.11.10 23:02

Ok.Hvala ti!!!
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 14.11.10 10:52

Bilo bi dobro da neko ko zna engleski dobro, pogleda na netu stranisu(http://www.metalwebnews.com/howto/optpyro.html).Ja cu otprilike reci o cemu se radi,jer neznam engleski bas dobro pa sam morao preko google prevodioca.Znaci ,kako sam ja ukapirao radi se o uputstvu o samostalnom pravljenju pirometra(optickog).Mislim da je on zanimljiv jer nekosta mnogo(mislim izrada,tako ovde pominju),a moze prilicno precizno da pokaze temperaturu materijala.Takodje mislim da nije losa stvar za onoga koji nema profi opremu za merenje temperatura i dosta bi pomoglo pri pravljenju nozeva.A ko ima ko zainteresovan da ovo malo prouci neka postavi prevedeno na forum da mozemo i mi ostali da vidimo.Mislim da je dobra stvar.Pozdrav svima!!!
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 15.11.10 21:03

odgovorio bih ti prije ali vikendom me nekako cesto nema doma...

decki su ti dali odgovore kakve samo pozeljeti mozes...

taj test se koristi samo na nekim vrstama ostrica (uglavnom tanjim - ispod 15 stupnjeva brusenja primarne fazete) i to prilikom zavrsne faze toplinske obrade (popustanja) da vidis da li treba jos popustati, stati ili ponovo krenuti iz pocetka sa kaljenjem.

naravno, test se radi prije ostrenja. ako ga radis nakon ostrenja, ili sluzi za demonstraciju ili ti slijedi tupljenje i ponovo toplinska obrada puukko - kovanje i testiranje - Page 5 368870

testom provjeravas odnos tvrdoce, zilavosti i cvrstoce. tj trazis njihov optimum preko testa i usporedne topilnske obrade. doduse, nikad ih ne saznas, ali rezultate mozes usporedivat, sto ti puno moze reci.

karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 03.12.10 20:45

Nasao sam vrlo zanimljive teme u kojima si ti ucestvovao na jednom forumu.Jedna stvar mi je privukla vise paznje jer sam pre toga puno trazio na netu o tome,ali posto nevladam engleskim jezikom kako bi trebalo,malo je teze to pronaci.A radi se o sledecem.Naime,izrada laminiranog celika,namerno nekazem noza jer to dolazi posle.Bas njega,nekako on mi je veoma zanimljiv.Voleo bih da me ispravis ako gresim i dopunis.A zao mi je sto samo ovako "pricam"jer nemam alat da sprovedem neke stvari u delo pa da ovu moju pricu obogatim i slikama i iskustvom,ali tako je zasad,pa me izvini.Da krenem,dakle.Kako sam do sada uspeo da naucim po ovim forumima i samom internetu,da bi se spojila dva komada celka kovackim varenjem mora da se svede negativan uticaj kiseonika za spoj,na minimum.Inace bi ostao unutra spoja oksidirani deo,koji je kako i sama logika kaze ,veoma los.Da bi se taj stetni uticaj sveo na minimum koristi se neko sredstvo koje dosta usporava taj proces,a to je boraks.E sada meni je odmah posto sam cuo za to,a nisam znao ranije nista o tome,odmah palo u oci to da,kako su pre,sta ja znam 1000 godina,izradjivana seciva od laminiranog celika.Jer oni tada sigurno nisu ni znali za boraks,a ipak su izradjivali tako kvalitetna seciva.Kao sto je recimo katana,koja i danas predstavlja pojam u hladnom oruziju.Dakle,mislim ja,da su verovatno imali neko drugo resenje.Na tom forumu,si ti pomenuo da se laminiranje moze izvoditi i bez boraksa.Necu pisati,o tome.Meni je palo na pamet,mozda glupa ideja,da se recimo,troslojni laminat zavari sa svih strana da se jednostavno zatvori unutrasnji deo na taj nacin,onda bi se unutrasnjost grejala u beskiseonickoj sredini.To valjda znaci da tada ne bi bilo oksidacije.Pa sad te pitam,da li bi to bilo izvodljivo,tj.dalo rezultat,ili ne?Voleo bih da malo o tome napises i sta mislis o toj ideji ili nekoj slicnoj.Hvala!!!
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 03.12.10 21:16

prije se umjesto boraksa koristio kvarcni pijesak puukko - kovanje i testiranje - Page 5 368870
karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 04.12.10 12:50

Znam to,to sam procitao na tom drugom forumu gde si ti to pomenuo.A cinimi se da sam negde procitao da moze i da se koristi i mrvljeno staklo.Logino je,posto se od kvarcnog peska i pravi staklo.Ali nisi mi odgovorio,da li je za kovacko zavarivanje potrebno samo da izmedju metala koji se vare nebude vazduha,posto on izaziva oksidaciju?Jer ako je to samo bitno mislim da ima i drugacijih nacina da se obezbede ti uslovi.Meni je palo varenje na pamet odmah,ali nije losa ni ideja onu nakoju si ti skrenuo paznju(mislim na sajt jedan) gde se materijal koji se spaja zatvori okolo gvozdjem ili necim drugim.I kuje zajedno sa tim.A posle zavrsetka varenja jednostavno bi se prebrusio taj deo oko njega.Mislim,neznam,ti si iskusniji,pa mi kazi jel to moguce izvesti?[i]
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by karlo ban 06.12.10 21:40

Ali nisi mi odgovorio,da li je za kovacko zavarivanje potrebno samo da izmedju metala koji se vare nebude vazduha,posto on izaziva oksidaciju?

nemoguce je da ovakvom metodom (o kojoj sam do sada pisao) izmedu dva komada metala ne bude bar malo kisika...zato se i stavlja boraks ili kvarcni pijesak - oni su zastitni sloj na povrsinama koji stiti od oksidacije.

druga prica bi bila u vakuumskim ili inertnim pecima u industriji sa serijskom proizvodnjom, tada ocito netreba boraksa jer nema opasnosti od oksidacije.

pa mi kazi jel to moguce izvesti?

zavarivanje po rubu vara prije kovackog zavarivanja!?

neznam puukko - kovanje i testiranje - Page 5 368870
karlo ban
karlo ban
lingua
lingua

Male
Broj postova : 456
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 28.06.2009

http://www.karlo-ban.com

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by zlatko1 06.12.10 22:14

Ima jedna prica zanimljiva,ali nemogu ti reci koji je cuveni naucnik to uradio,jer se nesecam.A radi o varenju metala hladnim postupkom(mislim da se tako zove).Taje naucnik je uzeo 2 komada zlata i stranice ispolirao savrseno.I,posto je to uradio probao je da ih spoji,ocekujuci da ce se zavariti.Medjutim nije uspeo,pa se malo razocarao,misleci da nije dovoljno ravno i cisto uglacao metal.Medjutim kada je ponovio taj postupak,pri dodiru dva parceta,on ih je samo malo protrljao(pomerio)jedan o drugi.I naravno uspeo.Metali su se zavarili.E sada,sto sam ti ja ovo ispricao nisam siguran.Ali mislim ako bi se tri metala prilicno uglacala,mislim ne toliko kao ovaj naucnik,ali da bude prostor izmedju njih veoma mali,skoro neznatan prostor i to sve oblozilo sa drugim metalom,opet mislim da bi ostalo unutra zanemarljivo malo vazduha,.Ali bla,bla,pricam bez veze,nadam se da cu skorije probati to i jos neke ideje koje mi padaju na pamet.Pa ce mo da vidimo.I meni ovo deluje bez veze,ali volim da eksperimentisem.Hvala ti na odgovoru.Pozdrav!!!
A izgleda samo eksperimentisem recima.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by deni126 15.01.11 16:29

Imam pitanje za vas kovače, imam jednog frenda koji mi je pričao o kovanju noževa iz lanca motorne pile, pa me interesira dali je to moguće i koje bi onda, takav nož, imao karakteristike? I još jedna stvar (karlo) dali je oštrica noža koje kuješ od ležaja iznimno bolja po držanju oštrice od one oštrice iskovane od nekih drugih čelika?

deni126
bebač
bebač

Male
Broj postova : 6
Godine : 32
Lokacija : pula
Datum registracije : 08.12.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by Fratt 15.01.11 20:07

Valjda iz lista/vodilice motorne pile?
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by Marko 15.01.11 20:33

mislim da je baš lanac u pitanju. ima slika po netu noževa koji su izkovani baš od lanca.
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by Fratt 15.01.11 20:46

Pics or it didn't happen. :migg:
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

puukko - kovanje i testiranje - Page 5 Empty Re: puukko - kovanje i testiranje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.