FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Devastacija Velebita Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Devastacija Velebita Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Devastacija Velebita Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Devastacija Velebita Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Devastacija Velebita Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Devastacija Velebita Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Devastacija Velebita Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Devastacija Velebita Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Devastacija Velebita Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Devastacija Velebita Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Devastacija Velebita Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Devastacija Velebita Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Devastacija Velebita Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Devastacija Velebita Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Devastacija Velebita Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Devastacija Velebita Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Devastacija Velebita Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Devastacija Velebita Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Devastacija Velebita Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Devastacija Velebita Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Devastacija Velebita Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Devastacija Velebita Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Devastacija Velebita Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Devastacija Velebita Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Devastacija Velebita Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Devastacija Velebita Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Devastacija Velebita Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Devastacija Velebita Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Devastacija Velebita Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Devastacija Velebita Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Devastacija Velebita

+8
ivo
Igsy
Fratt
Lovac23
2,9,29
jura
PJER
Aries
12 posters

Go down

Devastacija Velebita Empty Devastacija Velebita

Postaj by Aries 07.02.12 17:13

slučajno sam naletio na ovo pa da podjelim s vama:
http://www.zastita-prirode-animalia.hr/?tema=vijesti&baza=vijesti&kat=1&idclanka=31

i

Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by PJER 07.02.12 17:19

Tužno
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by jura 07.02.12 17:45

ovo se ne smije dopustiti. ne smije kapital biti jači od prava zaštite prirode jer ako dopustimo to gdje će završiti prodajom otoka? zagrađivanjem obale?

već je dovoljno priroda kod nas uništena nemarom ljudi (krivolovcima, odlaganjem smeća, sječom šume...) i pojavom nove generacije planinara u tenisicama koji ne znaju osnove ponašanja u prirodi bilo to na Velebitu ili Medvednici

jura
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 36
Lokacija : zg
Datum registracije : 31.10.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by PJER 07.02.12 17:48

Sve nabrojano stoji no odgoj započinje u kući a u današnjim vremenima na žalost roditelji premalo vremena imaju za odgoj djece, pa nije čudo kad vidimo kakva generacija stasa
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by 2,9,29 07.02.12 17:52

Tužno!Jadno!Bezobrazno!

Quote "Jura":
.....i pojavom nove generacije planinara u tenisicama koji ne znaju osnove ponašanja u prirodi bilo to na Velebitu ili Medvednici.

Kakvo je ovo objašnjenje:.....u tenisicama....
Objasni,molim te?
2,9,29
2,9,29
lingua
lingua

Male
Broj postova : 414
Godine : 239
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 16.03.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by jura 07.02.12 18:03

da slažem se, al manjak vremena ti nije isprika da recimo dijete naučiš da se ispravno pozdravlja nekoga. neki dan se penjem po bikčevićevoj i jedno 95% ljudi se ne pozdravlja. nekad je na puntijarki bilo pravilo da se uvijek vraća tacna nakon završetka jela (tako su i mene roditelji učili), a sad me žene čudno gledaju kad im donesem tanjurić nakon štrudle.

mislim to su sve male stvari i možda jesam picajzla, al to sve pokazuje na jedan smjer u kojem se kso društvo ne bi trebali kretati

edit: pod tenesice mislim i dijelom na ovo gore, ali uglavnom na nepripremljenost ljudi kad kreću u prirodu. vidio sam svašta starke, japanke... pa onda ljudi odustaju na pola puta i vraćaju se natrag. umjesto zabavnog izleta ispali problemi i muka

jura
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 36
Lokacija : zg
Datum registracije : 31.10.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by 2,9,29 07.02.12 18:32

Quote "Jura"
......pod tenesice mislim i dijelom na ovo gore, ali uglavnom na nepripremljenost ljudi kad kreću u prirodu. vidio sam svašta starke, japanke... pa onda ljudi odustaju na pola puta i vraćaju se natrag. umjesto zabavnog izleta ispali problemi i muka.

Da,to sam i ja vidio mali milion puta-ima nas svakakvih.....Slažem se s tobom.
Sam koristim tenisice pa ono,mislim si???..............Normalno snijeg,kiša-gojze.

Aries-Sorry za OFF TOPIC! Devastacija Velebita 806172
Kod nas kapital čuda radi.Ali treba tome stati na kraj!!!
2,9,29
2,9,29
lingua
lingua

Male
Broj postova : 414
Godine : 239
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 16.03.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Lovac23 07.02.12 18:37

Sta je meni jednom prilikom rekao jedan kustos u muzeju inace survivalist
Kad god i gdje god se sukobe ekonomija i ekologija...ekonomija uvijek pobjedjuje
Tako su nedaleko od mene unistili i Bardacu koja ima istorijski,prirodni i ekoloski znacaj ali jos...ajmo iskopati jos ribnjaka sasjeci sas da se ne legu ptice...otrovati vidre itd

Sorry na off-u ali situacija je sveprisutna => NAZALOST
Lovac23
Lovac23
lingua
lingua

Male
Broj postova : 211
Godine : 36
Lokacija : Gradiska
Datum registracije : 04.12.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Fratt 07.02.12 23:04

jura je napisao/la:da slažem se, al manjak vremena ti nije isprika da recimo dijete naučiš da se ispravno pozdravlja nekoga. neki dan se penjem po bikčevićevoj i jedno 95% ljudi se ne pozdravlja. nekad je na puntijarki bilo pravilo da se uvijek vraća tacna nakon završetka jela (tako su i mene roditelji učili), a sad me žene čudno gledaju kad im donesem tanjurić nakon štrudle.

mislim to su sve male stvari i možda jesam picajzla, al to sve pokazuje na jedan smjer u kojem se kso društvo ne bi trebali kretati


Jura,mudro i pravilno zboriš.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Igsy 08.02.12 3:47

Ovo je strašno... Taj dio Velebita pruža jedan od najljepših krajolika u Hrvatskoj. Flora je netaknuta, a fauna još uvije ne rastjerana s tog podrčja, te još uvijek tamo obitava i nije izumrla kao u ostatku europe.

Tu se planira gradnja objekta koji imitira pastirske stanove za zaklon pastira od nevremena i sl. koji su bili dimenzija 2x2 , ne veći od 3x3 metra, a ubiti će tu niknuti raskošne vikendice za iznajmljivanje eliti 10X10 m. Sa pristumnim putem tj. cestom koja vodi do samog mjesta objekta. Ono WTF... Ajmo posjeć još XY trupaca i ispeglat XY stijena u srcu nacionalnog parka.

Ne želim da neki tamo švabo u podmaklim godinama s nategnutim čarapama i sandalama ili lokalni načelnik općine parkira svog terenca podno najstrože zaštićenih rezarvata u RH (Hajdučki i Rožanski kukovi). Da bi mogao promatrati mrkog medvjeda u sjeni i zaštiti svoje verande. Novih cesta po NP S.Velebit ne treba, dosta je i ona do pl. doma Alan. Smeća na sve strane ukoliko se malo bolje pogleda pokraj puta. Devastacija Velebita 676815
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by ivo 08.02.12 9:59

Mali offtopic, a možda i nije. Zar nikog ne smeta što spiker, kao i većina pučanstva u Hrvatskoj ime planine krivo izgovara ? Dakle, ne veli se Velebit s naglaskom na prvi slog, nego na srednji.
Ta poslušajte autohtono pučanstvo s obje strane, dalmatinske i ličke, kako izgovaraju ! Meni to, kao djetetu koje je pod Veleb'tom prohodalo strašno bode uši.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Aries 08.02.12 13:40

@ivo:
ovaj spot na Youtubeu je radio Miroslav, amaterski i bez ikakvih inih interesa.

Sam spot je dosta stariji (iz 2006.g. je) od ovog aktualnog linka vezanog za devastaciju - stavio sam ga jer mislim da se dobro nadopunjavaju
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by ivo 08.02.12 14:00

@Aries, ne sumnjam u Miroslavove dobre namjere, kamoli u interese. Moj je post isključivo folklorno-antropološke naravi, zato i rekoh da je možda offtopic. A možda i nije, probaj ga onda razumjeti kao pažljivu poduku. Bilo bi pomalo neobično da netko priča o, npr, Virovitici a izgovara je s naglaskom na zadnjem slogu. Ili Sarajevo, s akcentom na predzadnji... O tom pričam. Da parafraziram, kad si u Rimu, pričaj rimski...
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Aries 08.02.12 14:06

sve u redu, nisam to krivo shvatio (dapače, podržavam tvoj stav) - samo sam htio dati malo dodatnih informacija Devastacija Velebita 393492
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by yo yu 16.12.12 1:20

ova planeta pripada zivotinjamaa, a ne ljudima koji postaju najgore zvijeri

yo yu
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 43
Godine : 44
Lokacija : zg
Datum registracije : 06.12.2012

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Frenky 16.12.12 13:22

evo sad sam vidio ovu temu


video klip je tipični bullshit wonnabe zaštitara prirode i poznavaoca velebita, ter grebatora za lovu namjenjenu za ekološke small ground projekte koje financira, što svjetska banka, što naše banke, uglavnom iz PR razloga.

naravno da šumarija siječe šumu, a naravno da i pošumljava, naravno da gradi ceste da bi to uopće radila.

inače, šumarija senj je jedna od najstarijih u ovom dijelu evrope, a politički i ekološki voluntarsti su odredili granice NP sjeverni velebit, pa su od šumarije pošumljeni dijelovi, a prava prašuma (klepina duliba) je ostala van granica.

sredinom prošlog desetljeća, kad je ovaj video uradak nastao, svjetska banka je ojavila natječaj od milju dolara za eko projekte u rh.

udruge i projekti i tzv.radionice su tada nicali i frcali kao na tekućoj vrpci, a pisani projekti koji nemaju veze sa pameću.

jedan od financiranih projekata je onaj konc logor za male medvjede u kutarevu.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 16.12.12 13:55

Kurac šumari pošumljavaju Velebit.Nisam član nikakvog poktreta,šumar po struci,a ovo šta se radi je tipični mafijaški HR posel.Ušli su cestom i u Crni Dabar,došli pod Crnopac,napravili kaos kod Kugine kuće i još puno toga.A ceste se grade svakak,hodam s frendom gore,spuštamo se s Laktinog vrha i idemo na divlje prema stroju koji razbija gromade i pravi put.Čovjek nas pita jel dolje glavna cesta,je,super,onda mogu ovuda presjeći,i nastavi napamet krčiti.Ostavljaju gume,dijelove strojeva,ispušta se ulje,nitko ne jebe živu silu nit koga proziva,glavna je pinka za trupce koji idu u Italiju jer kod nas se više nezna izrsđivati namještaj,haha.A trupaca ima,koliko još dugo. Etat tj.godišnja masa za sječu u svakoj je šumariji premašena za nekoliko godina unaprijed.Ekološka svijest šumarskih radnika,a i poslovođa-zero.Jedini je plus što više nema koza i ovaca na Velebitu pa se pašnjaci polako pretvaraju u šume.Za Juge se gospodarilo po pravilima šumarske struke i lopove kažnjavalo,ovo danas je kriminal na visokoj razini jer lopovi sjede u foteljama i ne sijeku granu na kojoj sjede ako od toga imaju debele koristi.Tema za dugu diskusiju i bezbroj primjera,evo Medvednica je odmah zu.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 16.12.12 14:01

PS A kud s medekima,u ZOO,ili još se nitko nije dosjetio,mogli bi ih njih izvoziti u EU,tamo gdje su ih već istrijebili.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Frenky 16.12.12 15:04

misliš valjda na ravni dabar, cesta u crni dabar postoji još od sredine prošlog stoljeća. a i ta za ravni je ustvari samo proširena i onaj zadnji dio napravljen na manjoj strmini.

također mi se čini da si crnopac (vrh na ji, velebitu) pobrkao sa nekoim drugim vrhom, ako griješim ispravi me.

nije mi poznato kakav su kaos šumari napravili oko kugine kuće, ove godine uopće od proljeća nisam bio na velebitu,

što se tiče tko i koliko izvozi sirove i piljene građe, mislim da je za taj dio odgovorna politika, a ne šumarska struka.

inače da su bivšoj državi držalo pravila i suzdržavalo od masovne sječe, ne stoji. čak je postojala i žičara za trupce od malog alana do jablanca koja je radila do kasnih šezdesetih, u jablancu su se trupci tovarili na brod.

uglavnom tih diskusija o štetnosti šumarija po hrvatskim šumama i gorama sam se naslušao i nagledao i uvijek kad se u diskusiju umješa netko tko je zaista struka i barata podacima, argumenti samozvanih ekologa i zaštitara prirode, mahom planinara padaju.

npr. na medvednici je 30% više područaja pod šumom, nego što je to bilo pred 100 godina, a svako malo možemo čuti ili pročitati komentar poput tvog.

uglavnom da ne duljim, da šumari nisu probili ceste po velebitu, malo bi ljudi vidjelo velebit, da se tako izrazim iznutra.

btw i ing. ante premužić je bio šumarski inžinjer.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 16.12.12 16:10

Mislim na Crni Dabar gdje je prošle godine spuštena cesta do iznad samog groblja,razlog naravno bukovi trupci.Stara cesta za Crni Dabar vodi do iznad same kotline i ne završava nigdje,građena između 2 rata da poveže Crni i ravni Dabar.Samom izgradnjom ove nove ceste izvučeno je preko 1400 kubika trupaca,a to je tek otvoran put za sječe u budućnosti.
Crnopac znam vrlo dobro,a cesta vodi do ispod Tatekove kolibe,na 20min hoda od iste s time da je izvršena doznaka za sječu prema gore tj.u pravcu kolibe.
Izvoz trupaca naravno potenciraju političari,a to je sprega njih i šumara.Uostalom.i ovu novu cestu u Crni dabar probijao je i trupce izvlačio gradonačelnik Karlobaga koji ima stovarište trupaca i građe pored glavne ceste Baške Oštarije-Karlobag,na odvojku za Ledenik tj. Ravni dabar.
U jugi se definitivno držalo pravila struke,između ostalog da se posadi onoliko koliko se posiječe,a ja NIKAD nisam vidio šumare da sade mladice po Velebitu,čekaju da se šume prirodnim putem obnove pa rastu manje kvalitetne tzv. panjače tj. šume iz panja.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 16.12.12 16:27

Žičara s Alana do Stinice kraj Jablanca izgrađena je 50ih i bila u funkciji 5 god kad je napuštena zbog nerentabilnosti.Nije se sjeklo neplanski,ceste su građene solidno da traju,a ne da posluže nabrzinu uz što manje uloženog novca izvući što veću masu.Ukratko,držalo se pravila koja smo učili u Šumarskoj školi,a danas je moguće npr. da poslovođa u nekoj šumariji ima na ženu registriranu firmu za sječu i izvoz trupaca pa se šumariji "ne isplati" to raditite to plača privatnicima,puno skuplje.Vidiš neku sličnost sa bojanjem tunela?I ja.
Slažem se da cesta kroz Velebit treba ali točno tako,gdje ih treba.A Ante Premužić je STAZU izgradio u turističke svrhe,da ljudi šetaju njome,a i ona je već na više mjesta pretutnjana novoizgrađenom cestom kojom kamioni izvlače trupce,a noću lovokradice u skupim terencima patroliraju i pucaju po svinjama i srnama.
Jedan od razloga tolikim cestama s ličke strane je bio i da u slučaju požara vatrogasci mogu brže doći kamionima.Ha,kako sirove bukve često gore s te strane,moš mislit.Molim te ne uči me mojoj profesiji kad vidim kako i šta se radi na Velebitu.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 16.12.12 16:39

Još jedna stvar,sječa se obavlja od 1.10-31.3,kasnije preko ljeta ne jer je drvo u mezgi tj.radi,a sječe se kad miruje,preko zime.A ljeti je gore baš najaktivnije, jednom sam ulazio s grupom Engleza u NP Plitvice od strane Čuić krčevine,dečki sijeku,pivskih flaša,karnistera od ulja,bačenih guma svud okolo.-Pa šta nije ovo područje Nac.parka?-A je,al eto,malo su ušli unutra. Začuđeni pogledi,naravno.
Ja jesam za to da se tamo gdje je potrebno rade redovite ili sanitarne prorede ali ako bi se držalo reda,to ne bi zadovoljilo 30% šumarijskih planova,a duboke brazgotine i kolotrazi zglobnih traktora oštećuju stabla,mladice i oslabljuju tlo onemogučavajući pravilnu obnovu sastojine.
Neću više duljiti,iovako se previše upuštam ali moram reagirati na nepravilnosti.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Frenky 16.12.12 16:48

sorry, pisao si o okolici kugine kuće, pa sam pomislio da si pobrkao neki toponim.


ova cesta prema crnopcu je bila i prije, samo je od okretišta do tomerlinove kolibe bilo oko 45 minuta, a sama cesta je bila vrlo uska i u lošem stanju...


za lokalne šerife iz karlobaga i gospića znam.


Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Frenky 16.12.12 16:54

glock je napisao/la:Još jedna stvar,sječa se obavlja od 1.10-31.3,kasnije preko ljeta ne jer je drvo u mezgi tj.radi,a sječe se kad miruje,preko zime.A ljeti je gore baš najaktivnije, jednom sam ulazio s grupom Engleza u NP Plitvice od strane Čuić krčevine,dečki sijeku,pivskih flaša,karnistera od ulja,bačenih guma svud okolo.-Pa šta nije ovo područje Nac.parka?-A je,al eto,malo su ušli unutra. Začuđeni pogledi,naravno.
Ja jesam za to da se tamo gdje je potrebno rade redovite ili sanitarne prorede ali ako bi se držalo reda,to ne bi zadovoljilo 30% šumarijskih planova,a duboke brazgotine i kolotrazi zglobnih traktora oštećuju stabla,mladice i oslabljuju tlo onemogučavajući pravilnu obnovu sastojine.
Neću više duljiti,iovako se previše upuštam ali moram reagirati na nepravilnosti.




plitvice su priča za sebe, čuo sam da je bilo govora o tome da će im je unesco čak ukinuti status, radi devastacije i prevelikog komercijalnog iskorištavanja.


reci, dali si ti šumarske struke?
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 17.12.12 10:12

Jesam.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by divlji grab 17.12.12 11:52

Protiv sam bilo kakve devastacije prirode. Mislim da svakodnevno treba raditi na svijesti pojedinaca i utuviti im u glavu koliko je majka priroda važna. Sjevernoamerički indijanci su najbolji primjer, uzimali su od prirode samo onoliko koliko im je trebalo za život.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Frenky 17.12.12 12:31

@glock, prihvaćam tvoje mišljenje, kao čovjeka šumarske struke. vezano uz nepravilnosti glede tendera, tzv. kooperanata, sječe koju oni obavljaju i krađe drvne mase na taj način. već su pisali mediji i vjerujem da je poltika devastirala i šumarsku struku i da uništava resurse koji su naslijeđeni, a to nije slučaj samo sa šumama.


međutim alergičan sam na profesionalne zaštitare prirode i samozvane borce za ekologiju koji, gotovo u pravilu nisu stručni u područjima kojima se, najčešće deklarativno izjašnjavaju, a mnoge ngo i ekološke udruge su čak financirane za lobiranje u funkciji nečijeg interesa (npr. ovo forsiranje solarnih elektrana, zato što koriste obnovljivi izvor energije, kao da hidroelektrane ne koriste obnovljivi izvor)


naravno, nije mi bilo ni na kraj pameti ni tebe, ni nikoga drugog poučavati, bilo čemu, a najmanje struci. jedenostavno nisam refrešao stranicu, pa nism vidio sve tvoje postove.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by glock 17.12.12 20:07

Ma nema problema,kužim te,reko sam da nisam niti želim biti član takvih pokreta jer itgleda da ništa ne možeš pokrenuti,a da neko iz toga ne izvlači nešto u vlastitu korist ili su to politički razlozi ili nešto treće.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Devastacija Velebita Empty Re: Devastacija Velebita

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.