FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Tradicionalni preklopni noževi
ontario maceta - Page 2 Empty04.10.24 14:27 by Lawman

» Divlji kamp Drava 2024
ontario maceta - Page 2 Empty31.08.24 7:16 by NAVIGATOR

» chris reeve sebenza folder
ontario maceta - Page 2 Empty31.08.24 7:14 by NAVIGATOR

» 24 sata divljine
ontario maceta - Page 2 Empty16.07.24 0:39 by Mladen

» Kožni strop
ontario maceta - Page 2 Empty09.07.24 12:12 by oetzi

» Fallkniven noževi
ontario maceta - Page 2 Empty28.06.24 12:22 by laredo

» Garmin GPSMAP 66S
ontario maceta - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» Sretna 2024.godina
ontario maceta - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
ontario maceta - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
ontario maceta - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
ontario maceta - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
ontario maceta - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
ontario maceta - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
ontario maceta - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
ontario maceta - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
ontario maceta - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
ontario maceta - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
ontario maceta - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
ontario maceta - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
ontario maceta - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
ontario maceta - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
ontario maceta - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
ontario maceta - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
ontario maceta - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
ontario maceta - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
ontario maceta - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
ontario maceta - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
ontario maceta - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
ontario maceta - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
ontario maceta - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

ontario maceta

+33
Hombre
Draxor
franciscus
rinos
trolshein
ratomir6
Ikarus
DoomsdayST
cutlass
glock
redbeard rum
LUKSA
sinke
Luftwaffe
NAVIGATOR
kengur32
Surfer
Franco G
mali mačak
northy
cabala - baniran
Mladen
damjan
elvin
Nino G
Strider
Nahualli
mariobab
Adept
Zivko Les
Wild Wolf
LupusREBEL
WILLY
37 posters

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Mladen 14.06.10 20:08

tak se preživljava... =) ontario maceta - Page 2 393492

Mladen
honoris
honoris

Broj postova : 2442
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mariobab 14.06.10 20:57

WILLY je napisao/la:Ja živim u metkoviću i kod njih nisam vidio mačetu samo kuhinjskog pribora i par tramuntana noževa tipa lovački,nije mi palo napamet da ih upitam mogu li naručit mačetu.pitat ču ih ovi dana pa javim

E bilo bi mi drago da javiš- noževa ima dobrih, ali ima i svakakvog jeftinog smeća njihove proizvodnje

Wild Wolf je napisao/la:ali upišite u google kukri machete i vidjet ćete rezultate

Razumljiva zabuna, s tim je prije nekoliko godina izašao CS, pa kukri, pa bowie, barong, kopis i šta sve ne-ustvari lagani alat koji ima oblike oruđa spomenutog naziva
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by cabala - baniran 14.06.10 21:15

Idući tjedan predstavit ću katalog noževa koje dizajniram. Neki modeli namjenjeni su krčenju terena pri kretanju ili za logor i nadam se da će vam se svidjeti.

cabala - baniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 329
Godine : 56
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 28.11.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by WILLY 15.06.10 0:23

to će biti super
WILLY
WILLY
lingua
lingua

Male
Broj postova : 468
Godine : 49
Lokacija : dolina neretve
Datum registracije : 13.12.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by WILLY 15.06.10 13:12

mačeta stigla,prvi dojam-zadovoljan,sljedi test na terenu
WILLY
WILLY
lingua
lingua

Male
Broj postova : 468
Godine : 49
Lokacija : dolina neretve
Datum registracije : 13.12.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by northy 31.08.11 23:30

Nasao sam ovde dosta pohvala na racun Ontario macete od 12". Da li isto vazi i za model od 18" ili on zbog dodatne duzine gubi na cvrtstini i mogucnostima?
northy
northy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 42
Lokacija : srbija
Datum registracije : 07.08.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mariobab 01.09.11 7:16

Ne gubi na čvrstini, niti na mogućnostima. Međutim, dok je 12" zaista svestrani kamp nož (odatle joj i naziv CT-camp&trail), 18" je vojna mačeta i kao takva nije u tolikoj mjeri funkcionalna poput pravih poljoprivrednih alata. Prvo, zbog same konstrukcije. Dok recimo mačeta ima raznih oblika, dužina i namjena ovisno o vegetaciji i poslu za koje se koristi, Ontario je tu išao na jedan svestran alat koji kao i svi takvi u tome gubi.
Drugo, da bi se postigla ta svestranost ima i priličnu debljinu za mačetu (3,2mm), što dodaje i težinu. Nije problem za kratki rad oko kampa i kratka krčenja, ali za ozbiljan rad se to itekako osjeti, pogotovo na gornjem mišiću nadlaktice (brachioradialis), a kada taj ode, gotovo je s mahanjem mačetom. Ono što je često nesporazum je što je to mačeta. Mačeta je dugi nož, širokog lista i uskog presjeka (1-2,5 mm) i niti jedan ozbiljni proizvođač ozbiljnih poljoprivrednih alata ne ide preko te debljine, počevši od Tramontine (koja je valjda najkorištenija na svijetu za taj posao), pa do Martindalea (njihov golok je 4mm i sužava se-ali golok nije mačeta i služi za druge stvari u drugom podneblju). Tanko sječivo veoma dobro prolazi kroz zeljasto bilje, a širina mu daje stabilnost i čvrstoću. To se gubi na tvrdom drvetu i nož se jednostavno duboko zacijepi i često se uvija (ne zna li se raditi) Ontario upravo tu ima prednost zbog težine i debljeg presjeka. Koristio sam i 12" (još uvijek koristim) i 18" Ontario i nemam zamjerke, ali za ozbiljan rad čišćenja korova uvijek biram Tramontinu.
18" Ontario se dokazao od II Svj. rata na ovamo u vojnoj upotrebi i zato ga još i koristi vojska.

Sva ostala duga sječiva nebuloznih debljina možda bi poslužila u doba izmišljeno Conana, ali to jednostavno nisu alati, nego samo lijepi ukrasni primjerci.
Mala digresija-unatoč tome što često čitamo da su vitezovi nosili po 12 kg mačeve, to naprosto nije istina-brzina i pokretljivost su tražili lagana sječiva (u razumnoj mjeri), tako da niti dvoručni mačevi nisu zahtijevali nadljudsku snagu.

I još jedna mala napomena-često se pročita da je kupljena mačeta ovakva i onakva. Unatoč našim romantiziranjima, u stvarnom svijetu mačeta je jeftini alat svima dostupan i zato se tu puno ne ulaže u picajzliranje-praktički se očekuje daje krajnji korisnik uredi i korisnički prilagodi, što znači da se izštanca, zakali, popusti, stavi neka (uglavnom rudimentarna) oštrica, koja često ne valja ničemu, prikače se dva komada plastike, drveta za dršku i vozi. Zato slovačke 8koje su prilično dobre) i Tramontine recimo koštaju koliko i tri kave. Esee, CS, Ontario, više paze na tu završnu doradu i estetiku i zato su skuplje.
Dalje, zbog posla koji obavlja, mačeta se radi od ugljičnog čelika i mekše nego nož (48-52), tako da se na terenu lako naoštri turpijom ili brusom (za kosu recimo). Uglavnom se koriste 1055 i 1075, Ontario radi 1095.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by northy 01.09.11 10:41

Zahvaljujem na ovako detaljnom odgovoru.
northy
northy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 42
Lokacija : srbija
Datum registracije : 07.08.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mali mačak 01.09.11 15:42

Kupio sam nedavno tu mačetu, Ontario 18''. Još ju nisam koristio jer je tvornički došla tako tupa da je na dijelovima oštrice žica bila tupa doslovno kao žlica. Uopće na pojedinim mjestima na žici nema reznog brida, već on izgleda kao slovo U, a ne kao V. Trebat će mi dani da ju dovedem u red da ju uopće počnem koristiti... ali mislim da unatoč dužini i težini neću imati s njom problema jer će mi služiti samo za povremene radove krčenja i raskrčivanja.
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Franco G 01.09.11 22:46

mariobab je napisao/la:Ne gubi na čvrstini, niti na mogućnostima. Međutim, dok je 12" zaista svestrani kamp nož (odatle joj i naziv CT-camp&trail), 18" je vojna mačeta i kao takva nije u tolikoj mjeri funkcionalna poput pravih poljoprivrednih alata. Prvo, zbog same konstrukcije. Dok recimo mačeta ima raznih oblika, dužina i namjena ovisno o vegetaciji i poslu za koje se koristi, Ontario je tu išao na jedan svestran alat koji kao i svi takvi u tome gubi.
Drugo, da bi se postigla ta svestranost ima i priličnu debljinu za mačetu (3,2mm), što dodaje i težinu. Nije problem za kratki rad oko kampa i kratka krčenja, ali za ozbiljan rad se to itekako osjeti, pogotovo na gornjem mišiću nadlaktice (brachioradialis), a kada taj ode, gotovo je s mahanjem mačetom. Ono što je često nesporazum je što je to mačeta. Mačeta je dugi nož, širokog lista i uskog presjeka (1-2,5 mm) i niti jedan ozbiljni proizvođač ozbiljnih poljoprivrednih alata ne ide preko te debljine, počevši od Tramontine (koja je valjda najkorištenija na svijetu za taj posao), pa do Martindalea (njihov golok je 4mm i sužava se-ali golok nije mačeta i služi za druge stvari u drugom podneblju). Tanko sječivo veoma dobro prolazi kroz zeljasto bilje, a širina mu daje stabilnost i čvrstoću. To se gubi na tvrdom drvetu i nož se jednostavno duboko zacijepi i često se uvija (ne zna li se raditi) Ontario upravo tu ima prednost zbog težine i debljeg presjeka. Koristio sam i 12" (još uvijek koristim) i 18" Ontario i nemam zamjerke, ali za ozbiljan rad čišćenja korova uvijek biram Tramontinu.
18" Ontario se dokazao od II Svj. rata na ovamo u vojnoj upotrebi i zato ga još i koristi vojska.

Sva ostala duga sječiva nebuloznih debljina možda bi poslužila u doba izmišljeno Conana, ali to jednostavno nisu alati, nego samo lijepi ukrasni primjerci.
Mala digresija-unatoč tome što često čitamo da su vitezovi nosili po 12 kg mačeve, to naprosto nije istina-brzina i pokretljivost su tražili lagana sječiva (u razumnoj mjeri), tako da niti dvoručni mačevi nisu zahtijevali nadljudsku snagu.

I još jedna mala napomena-često se pročita da je kupljena mačeta ovakva i onakva. Unatoč našim romantiziranjima, u stvarnom svijetu mačeta je jeftini alat svima dostupan i zato se tu puno ne ulaže u picajzliranje-praktički se očekuje daje krajnji korisnik uredi i korisnički prilagodi, što znači da se izštanca, zakali, popusti, stavi neka (uglavnom rudimentarna) oštrica, koja često ne valja ničemu, prikače se dva komada plastike, drveta za dršku i vozi. Zato slovačke 8koje su prilično dobre) i Tramontine recimo koštaju koliko i tri kave. Esee, CS, Ontario, više paze na tu završnu doradu i estetiku i zato su skuplje.
Dalje, zbog posla koji obavlja, mačeta se radi od ugljičnog čelika i mekše nego nož (48-52), tako da se na terenu lako naoštri turpijom ili brusom (za kosu recimo). Uglavnom se koriste 1055 i 1075, Ontario radi 1095.

Briljantno napisano! Potpisujem. Bolje se ne bi moglo. Bravo Mario!
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Surfer 24.09.11 9:46

mali mačak je napisao/la:Kupio sam nedavno tu mačetu, Ontario 18''. Još ju nisam koristio jer je tvornički došla tako tupa da je na dijelovima oštrice žica bila tupa doslovno kao žlica. Uopće na pojedinim mjestima na žici nema reznog brida, već on izgleda kao slovo U, a ne kao V. Trebat će mi dani da ju dovedem u red da ju uopće počnem koristiti... ali mislim da unatoč dužini i težini neću imati s njom problema jer će mi služiti samo za povremene radove krčenja i raskrčivanja.



Možda da je prvo vratiš tamo gdje si je kupio i reklamiraš?

Zanima me kako se oštri mačeta s obzirom na duljinu pa ako možeš podijeliti iskustvo.
Isto sam mislio naručiti tu mačetu za povremeno krčenje terena.

Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 56
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Strider 24.09.11 10:15

Sve mačete se na terenu oštre čime stigneš...milsim da je onaj brus za kose univerzalan. Ako imaš vremena nabavi si Sarpmaker od Spydercy i imaš oštrač za sve s oštricom.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by kengur32 24.09.11 11:45

Ontario dolazi "tvornički tup" i đabe vračanje kad su sve takve..... negdje je netko pisao da je to u biti zaštita oštrice koja se u par poteza skine, ja na svojoj nisam skidao nego sam ju takvu koristio jedan dan i onda je u par poteza na brusu za kose (plačenom nekih 10-15kn) naoštrio do brijanja. sada će neki reći da to nije rezanje nego kidanje dlaka seracijama koje je ostavio brus ali meni se baš takva pokazala najboljom iako sam je oštrio i na brusevima kojima oštrim ostale noževe do stvarnog rezanja dlake.
U svakom slučaju ja mogu reći samo rjeći hvale za ontario mačete
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Strider 24.09.11 17:17

Preduga oštrica za picajzliranje =)
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Franco G 24.09.11 18:06

Strider,

ja ne bih to nazvao 'picajzliranje'. Kengur je vrlo ozbiljan outdoorsman i sigurno zna što govori.

Ontario je mačeta - no kengur je uspio oštrenjen ( 1095 čelik se na toj tvrdoći lako oštri) pretvoriti je u izvrstan 'utility' veliki nož.

Ne treba to ignorirati već valja isprobati.

Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Strider 24.09.11 18:24

Ma neee! Ja se slažem s njim, u tome je stvar, kos za bruse je sasvim dovoljan, nikakve super gradacije i japansko kamenje ili dijamanti.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Surfer 24.09.11 21:11

kengur32 je napisao/la:Ontario dolazi "tvornički tup" i đabe vračanje kad su sve takve..... negdje je netko pisao da je to u biti zaštita oštrice koja se u par poteza skine, ja na svojoj nisam skidao nego sam ju takvu koristio jedan dan i onda je u par poteza na brusu za kose (plačenom nekih 10-15kn) naoštrio do brijanja. sada će neki reći da to nije rezanje nego kidanje dlaka seracijama koje je ostavio brus ali meni se baš takva pokazala najboljom iako sam je oštrio i na brusevima kojima oštrim ostale noževe do stvarnog rezanja dlake.
U svakom slučaju ja mogu reći samo rjeći hvale za ontario mačete


E, pa to te ja pitam.
Brus za kosu i deri, znači.
Hvala na savjetu.


Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 56
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mariobab 16.11.11 9:49

Uglavnom sve mačete dolaze tupe i očekuje se da ih krajnji korisnik uredi. No, to nije razlog zašto dižem staru temu-razlog je taj da se vidi što se može napraviti od Ontario mačete uz malo truda. Bark River na svojim stranicama pokazuje kako su modificirali 18" mačetu i ustvari sječivu od 20USD dali novo ruho i novu cijenu (169 USD)
link
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by NAVIGATOR 16.11.11 11:31

luudddoooo!
prekrasna je, jedino mi nije jasno zašto si nisu sami blank izrezali nego koristili ontariov. vjerovatno zato jer se radilo o stvarno maloj seriji, pa bi im bilo drastično skuplje da su sve strojeve morali preštelavati za nekoliko desetaka komada. no svakako to potvrđuje moju tvrdnju da je ontariova mačeta izuzetno dobra sirovina za individualnu doradu, prema potrebama, umijeću i količini love koju na taj projekt želimo spiskati.

NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7021
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mali mačak 16.11.11 14:19

Moje iskustvo sa Ontario mačetom (18-ica) je takvo da sam prvo na početku zažalio što sam ju uzeo. Ali sad vidim da svi pišu da su tvornički tupe. Moja ne da je bila tupa nego je bila doslovno tupa kao žlica, čak na najdonjem dijelu rezne površine, par cm od ručke rezne površine uopće nije bilo- to moram poslikati da vam pokažem jer je stvarno nevjerojatno da bi bilo istina... ali sad kad vidim ovo što je mariobab linkao u postu gore mi odmah daje neke nove ideje s tom mačeticom ontario maceta - Page 2 747986
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Luftwaffe 16.11.11 14:22

jos jedan obozavatelj ontario mačeta ontario maceta - Page 2 747986

ja sam ju dobio i super uber zadovoljan sa njom...ako je dobro naoštrena služi i kao nož i kao sjekira i kao mačeta...ja imam 12"...mačeta je svašta pretrpila i nije nigdje zakazala...stvarno alatkakoju je neizostavno za imati...nije teška i puno je lakše raditi sa njom nego sa sjekirom ontario maceta - Page 2 69343
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 30
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mali mačak 16.11.11 14:37

hahaha, da, tako nekako... malo sam zažalio što nisam uzeo 12'' jer je ova zbog svoje težine fakat samo za mlatarat po granju oko kuće- djeluje mi preteška za nosanje okolo sa sobom. Ali ona tupost na početku, eeej... kad mi je stigla došlo mi je da ju slomim ontario maceta - Page 2 747986 . Zbog nedostatka slobodnog vremena ju još uvijek nisam pošteno naoštrio, jer praktički treba sa dijamantom izvući novi rezni brid cijelom dužinom. Ali budem... a što više gledam ovu Bark Riverovu preradu, sve mi se više sviđa ta ideja o skraćivanju i pogotovo o preradi drške.
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Luftwaffe 16.11.11 14:48

da...ni meni se drška nesvidja previse ontario maceta - Page 2 30210
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 30
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by sinke 16.11.11 16:33

imam 18-icu i jednom sam je koristio bez oštrenja za krcenje i za taj posao, tak 'tvornicki tupa', obavila je fenomenalan posao
sinke
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by sinke 16.11.11 16:35

a sto se drske tica, a nista navukao sam rukavice ontario maceta - Page 2 747986
sinke
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by LUKSA 16.11.11 18:31

Dobro ja nemam Ontario , već Tramontinu koju sam pronašao i sredio ju!
Ovu nedjelju sam krčio stazu, palninarsku za koju sam zadužen i nakon jedno 4 sata efektivnog rada, doslovce odustao i ostavio za drugi put!
Mačeta savršeno radi, međutim nisam ponio brus, pa mi se istupila( udarci u skriveno kamenje )!
Radilo se o Kupnama, mladim izbojcima Bagrema i Kestena i ostalom raslinju koje je preplavilo krčevinu na kojoj sam radio!
U dobroj sam kondiciji ali satralo me!
Što sam htio reći je to da je bitno koji posao obavljaš, ova moja je zakrivljena na vrhu pa se lako može odbacivati materijal koji si sjekao!
Ontario 18 bi bio dobra maćeta ali je teža i time umara više!
Ova zakrivljena Tramontina je odlična.
nabrusim ju i u nove pohode!
I treba nositi bilo kakve rukavice jer se ruka, odnosno gornji dio dlana za sekundu prošara ranicama!
Jako dobar alat za posao za koji trebaš! :bog: =)
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by redbeard rum 16.11.11 18:36

naručio sam jednu prije par tjedana iz istog razloga - rasturit ću dršku i napraviti svoju (vjerojatno od masline), napraviti poštenu futrolu i u kolaboraciji s njegovom ženom dati je šogiju za božić ontario maceta - Page 2 393492
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 40
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by glock 16.11.11 21:57

tramontina je zakon mačeta,jednostavna,efikasna,lako se brusi,elastična i...jeftina,40-50kn max.Ne vidim razlog davat za mačete 300 i više kuna,a teže su,brže se ruka zamara itd.Mačeta je oruđe za mahat cijeli dan,kao kosa,znači težina tj.lakoća i mogučnost laganog brušenja su gl. stvari tu,šminkerija nije važna.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 61
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Surfer 16.11.11 22:35

glock je napisao/la:tramontina je zakon mačeta,jednostavna,efikasna,lako se brusi,elastična i...jeftina,40-50kn max.Ne vidim razlog davat za mačete 300 i više kuna,a teže su,brže se ruka zamara itd.Mačeta je oruđe za mahat cijeli dan,kao kosa,znači težina tj.lakoća i mogučnost laganog brušenja su gl. stvari tu,šminkerija nije važna.


Samo gdje je kupiti?
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 56
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by glock 16.11.11 23:53

bilo ih je u šumoopskrbi Pod zidom,ako ne,Jakuševac nedjeljom.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 61
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by mariobab 17.11.11 6:37

Nema ih već dugo u Šumoopskrbi, niti više ima redvnog zastupnika za RH. ModeliaArt koji je naveden kao zastupnik za RH na Tramontininim stranicama drži samo beštek i ne odgovaraju na mail. Tramontina je mačeta, valjda najkorištenija na svijetu i izuzetan poljoprivredni alat za poslove kojima je mačeta namjenjena.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

ontario maceta - Page 2 Empty Re: ontario maceta

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.