FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

+2
franciscus
ben-66
6 posters

Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 02.11.15 18:14

U mogucnosti sam nabaviti nesto ulja ,rabljenog,iz trafo.stanica koje sluzi kod hladjenja trafoa u istima ,Zanima me dali je netko radio sa tim uljem ,recimo kaljenje i ima li bilo kakva iskustva u njegovoj primjeni ,Znam da se kod mene dosta trazi i tesko ga je nabaviti jer se razgrabi a ulje je jakio fino ,svjetlo ,i cini mi se da bi bilo dobro za kaljenje ,Evo pa ako ima neke informacije u vezi toga dobrodosle su .Pozz
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 02.11.15 18:40

Ne znam je li dobro za kaljenje, ali imam jedno upozorenje: doduše, to se ne bi smjelo dešavati, ali se dešava da nakon zamjene transformatora punjenih Piralenom, drugim PCB-ima ili fluidima koji sadrže PCB, određena količina tih fluida ne bude na odgovarajući način zbrinuta, nego završi kojekuda. PCB k'o PCB, o njima se manje-više sve zna, ali eto... Kopkalo bi me da nisam rekao.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 02.11.15 19:24

Franciscus ,mozes li mi reci sta je to PCB jer mi je nepoznato i dali je pravilo da se to nalazi u takovim uljima iz trafoa ,Hvala
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by Hombre 02.11.15 19:32

Da ti ne pričam Markove konake Wikipedija (i internet kao takav) je dobar izbor za pojašnjenje nepoznatih pojmova:
https://en.wikipedia.org/wiki/Polychlorinated_biphenyl

Kod nas su majstori prali ruke s njim, na moje oči je u zemlju proliveno na tisuće litara mineralnih ulja ali to je tek vrh ledenog brijega.
Poanta posta koji je napisao Franciscus je da takva ulja ne bi smjela u ruke neukim ljudima i da bi trebala biti propisno zbrinuta.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by fusher 02.11.15 19:45

znam da neki mješaju to ulje s naftom u omjeru 1:3 i sipaju u traktore i normalno rade

fusher
tipko
tipko

Male
Broj postova : 79
Godine : 23
Lokacija : zadubravlje,okolica slav. broda
Datum registracije : 10.02.2014

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 02.11.15 19:57

Pa, uz ono što je Hombre napisao, da dodam pomalo: PCB i trafo ulja na bazi PCB (poliklorirani bifenili) su sigurno najbolji fluidi za tu namjenu i bolje mislim da ne možemo niti napraviti, sa tehnološkog stanovišta. Zanimljivo je da su u početku proizvodnje stavljani i u gume za žvakanje, jer im poboljšavaju mehanička svojstva, a miris im je sasvim OK - meni je prijatan, ali ja sam tehnolog naviknut na svakakve smradove, pa to uzmi sa rezervom. Međutim, ispostavilo se da su otrovni (ne posebno) i kancerogeni (apsolutno), ulaze u čovjekov organizam na sve poznate načine, penetriraju kroz kožu sasvim opušteno, tako da se za zaštitu ne mogu koristiti klasične latex rukavice jer kroz njih prolaze. Čovjekov metabolizam nema mehanizam za njihovo odstranjivanje, tako da se u organizmu zadržavaju i gomilaju. Oprema u kojoj su korišteni ne može se očistiti, nego se mijenja zajedno sa punjenjem. I još jedna sitnica: Golfovi dvojke i Mečke 123 (dizeli) na Piralen (100% francuski PCB) idu k'o F16. Na tu temu, računam da sam pretakajući kojekakva trafo ulja klasičnom ratnom metodom (gumeno crijevo + usta) popio makar dvije litre raznih PCB-ova. Još sam živ, a ne znam da li sam dobio rak.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by puls 02.11.15 20:05

Ako je suditi po tvojoj slici na avataru, čini se da nije ostavilo traga...... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 478256
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 02.11.15 20:12

Hvala na infu svima ...Hombre ,Wikipedia i ostalo je uvijek prvo sto proceslajm u potrazi za objasnjenjima ali sam namjerno pitao Franciscusa jer je ipak osobno iskustvo i ostala takva saznanja nesto sasvim drugo .Sve u svemu ..dalje od tog ulja .... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 323904 Jga ,steta ,,,,,a bilo dzabe ... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 469245 .Hvala momci jos jednom ...
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 02.11.15 20:19

@ben-66, prije nego odustaneš pitaj odakle je to ulje. Ne mora biti na bazi PCB-a, možda je obično mineralno trafo ulje, koje je zamijenjeno zato što negdje piše da ga treba mijenjati nakon toliko i toliko. Elektroprivrede imaju novaca i mijenjaju i kad neko drugi ne bi na to ni pomislio. Ako je tako, a lako može biti, onda je sve što treba uraditi s njim to da ga ostaviš da stoji u nekoj providnoj ambalaži nekih mjesec dana, da se istaloži voda i imat ćeš sasvim upotrebljivo ulje.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 02.11.15 20:22

puls je napisao/la:Ako je suditi po tvojoj slici na avataru, čini se da nije ostavilo traga...... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 478256
Pa ne mogu staviti ljekarske nalaze na avatar Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 368870
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 02.11.15 20:34

Ma kod nas je neka acija u Elektri i mjenjaju komplet trafoe iz stanica tako da je na otpadu destak cijelih trafoa sa radijatorima za hladjenje sa strane i iz vecine njih je izvadeno ulje ali se kod rastavljanja moze iz svakoga jos izvuci 5-6 litara ,,,Trafoi mi se cine dosta stari tako da mislim da su i ulja starijeg godista ,ali cu pitati ,,mozda ipak imaju vise podataka o tome ..
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by siga 02.11.15 21:15

ben-66 je napisao/la:tako da je na otpadu destak cijelih trafoa ..

Pretpostavljam da su bez bakra, inače neće tamo dugo ostati.... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 368870 Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 368870
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 02.11.15 22:28

siga je napisao/la:
ben-66 je napisao/la:tako da je na otpadu destak cijelih trafoa ..

Pretpostavljam da su bez bakra, inače neće tamo dugo ostati.... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 368870 Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 368870
Hahahhah.....mislio sam na otpad ali firmu koja se tim bavi ,,,gledam lika kako iz tih trafoa vadi sipke bakra debljine oko 5 cm !!!!...Ne brine ga ulje ni 1 % .... Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 469245
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 03.11.15 7:34

ben-66 je napisao/la:Ma kod nas je neka acija u Elektri i mjenjaju komplet trafoe iz stanica tako da je na otpadu destak cijelih trafoa sa radijatorima za hladjenje sa strane i iz vecine njih je izvadeno ulje ali se kod rastavljanja moze iz svakoga jos izvuci 5-6 litara ,,,Trafoi mi se cine dosta stari tako da mislim da su i ulja starijeg godista ,ali cu pitati ,,mozda ipak imaju vise podataka o tome ..
Nisam pratio kako je to išlo u Hrvatskoj, ali u BiH elektroprivrede su se već riješile opreme koja je sadržavala PCB (barem tako tvrde), u skladu sa Stocholmskom konvencijom. Računam da ste to vi morali učiniti i prije ulaska u EU, pa ti provjeri za to ulje - nekako ne vjerujem da bi Elektra na taj način kršila zakone, barem ne tako očito. Iako, i otpad koji sadrži obična iskorištena ulja predstavlja poseban otpad, pa i ti transformatori potpadaju pod nadležnost APO. Da budem iskren, malo sam iznenađen.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 03.11.15 14:44

Evo bas sam danas provjerio i ovi su transformatori stari oko 40-50 godina pa se radi toga i mjenjaju .Iz njih su ulja uglavnom skroz izvucena ali se jos nade na dnu radijatora koji su sa strane oko 4-5 litara ...tako da se glavnina ulja vec sigurno negdje uskladistila ,vjerujem po propisu .
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 03.11.15 15:52

Ja, iz čistog opreza, ne bih koristio ta ulja za kaljenje. To može biti bilo šta, ali ako lijepo izgledaju kako ti veliš, ja tipujem na PCB. Sva se druga vremenom raspadaju, zamute, potamne, ali PCB ne. Nešto vode u njima ima sigurno, prskala bi kod kaljenja, a prema Murphy-jevim zakonima prskala bi po tebi. Mala ušteda, a popriličan rizik.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by ben-66 03.11.15 16:14

Bit ce red ostati na biljnom ulju koje vec koristim ...Hvala Franciscus !
ben-66
ben-66
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 58
Lokacija : svagdje
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by franciscus 03.11.15 16:26

ben-66 je napisao/la:Bit ce red ostati na biljnom ulju koje vec koristim ...Hvala Franciscus !
Ma prirodno je prirodno Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? 368870 Sretno kaljenje, drugar!
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ? Empty Re: Ulje za hladenje trafoa kao medij pri kaljenju ?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.