FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Divlji kamp Drava 2024
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty31.08.24 7:16 by NAVIGATOR

» chris reeve sebenza folder
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty31.08.24 7:14 by NAVIGATOR

» 24 sata divljine
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty16.07.24 0:39 by Mladen

» Kožni strop
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty09.07.24 12:12 by oetzi

» Fallkniven noževi
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty28.06.24 12:22 by laredo

» Garmin GPSMAP 66S
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» Sretna 2024.godina
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Sweat Lodge ili obredna sauna Empty28.05.23 23:40 by ness

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Sweat Lodge ili obredna sauna

3 posters

Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Nahualli 29.09.09 0:05

Sweat Lodge ili obredna sauna


Povijest do danas

Sweat Lodge ritual, zajednički je obred mnogim etničkim kulturama (Sjeverna i Južna Amerika, Azija, istočna i zapadna Europa, te Afrika). Nakon dolaska Europljana u Ameriku, obred je bio potaknut utjecajem europske kulture koja je iskvarila ondašnju domovinsku kulturu. Uvođenjem alkohola i nečovječnim postupanjem prema domaćim ljudima, traženje načina čiščenja, te traženje puta natrag tradicionalnom načinu života postala je očita.

Sweat Lodge je mjesto za duhovno utočište, mentalno i fizičko ozdravljenje, mjesto za dobivanje odgovora i smjernice tražeći duhovne entitete, Totem pomagače, Majku Zemlju, prijeko potrebne za mudrost i snagu.

Međutim trag tom ritualu seže još od plemena Maya. U nedavno otkrivenim arheološkim iskopinama, pronađene su drevne saunske kolibe u Piedras Negras-u, Chichen Itza-u i El Paraiso-u, neke stare preko 1200 godina. Osim njih koristili su ih i Rusi, stari Rimljani, Finci, Grci, Turci i Japanci.

Mnoga Indijanska plemena i šamani iz sjeverne i centralne Amerike tradicionalno koriste ovaj oblik saune za pročišćavanje, čišćenje i iscjeljenje duha, tijela i emocija. Osim čiščenja tijela i uma, ritual je bio značajan za pleme tako što im pružao je i osječaj pripadnosti i zajedništva.


Sweat Lodge ili obredna sauna Lodge

Sweat Lodge ili obredna sauna Sweat_lodge_nez

Sweat Lodge ili obredna sauna Sweat-lodge1

Slika preuzeta sa www.wisteria.org

Prvi Europljani koji su upoznali obred bili su Španjolci. Rituale su promatrali u Meksiku, koje su zvali Temezcalli (Teme je riječ iz Azteškog jezika (Nahuatl) što znači kupati se. Calli u prijevodu znači kuća. Na našem prijevodu to bi bilo nešto kao znojna koliba, obredna sauna.


Izgradnja

Dakle, od velikog savitljivog granja stabala, radi se drvena struktura u obliku kupole, ispod koje se na sredini iskopa rupa u zemlji. Kupola sama po sebi je šupljikava, ona se prekriva životinjskom kožom, dekama, gustim granjem, šatorskim krilom, odječom, bilo čime dostupnim kako bi se toplina zadržala. Naravno, treba pustiti otvor za ulaz/izlaz koji se također može naknadno pokriti kako para nebi izlazila vani.

Izvan kupole, na pristojnoj i sigurnoj udaljenosti, iskopa se rupa koja se puni velikim kamenjem. Kamenje se prekrije drvom i granama, te se zapali kako bi se kamen užario. Budući da je kamen vreo, potrebna je lopata (ili nešto improvizirano), kako bi se užareno kamenje moglo staviti u iskopanu rupu ispod kupole. Kamenje se potom polijeva vodom u manjim količinama do željene temperature, te dolazi do pare - efekt saune. Kada se kamen hladi, odlazi se po novo užareno kamenje, i postupak traje koliko mi to želimo.


Opasnosti

Nošenje metalnog nakita može biti opasno, jer se metalni predmeti mogu toliko zagrijati da mogu stvoriti opekline na koži. Kontaktne leće i sintetička odjeća ne smiju se nositi jer toplina može uzrokovati topljenje materijala, a leće pri toj temperaturi su opasne po oči. Pamučna odjeća je preporučljiva, iako je idealno biti gol (ako ste sami) ili prekriven maramom/plahtom. Zbog zemlje na koju se sjedi idealno je staviti neku tkaninu radi što veće udobnosti.

Uslijed prevelike vrućine, moguća je dehidracija, udisanje dima, te rijetko (ali ima slučajeva) i gušenje. Preporučljiv je liječnički pregled prije korištenja (u najmanju ruku da nemamo problema sa dišnim putevima, srcem, tlakom...), i naravno, u prisustvu iskusnog učitelja. Nikako ne pokušavati sam na svoju ruku ako sa vama nije netko učen i iskusan.

Indijanci su (budući da je to ritual, obred) znali koristiti raznorazne biljke (ljekovite biljke koje imaju svoju svrhu u datom ritualu) koje su mješali u vodu. Tu je i opasnost koju predstavljaju moderni kemijski pesticidi, ovisno gdje se biljke beru. Inhalirani toksini mogu naškoditi sudionicima, dakle oprez. Ovdje bih koristila npr. kadulju, lavandu, kamilicu, bor i sl., u malim količinama kao aromaterapiju.


Temu sam napisala kako bih potakla vaša iskustva glede istog. Da napomenem, ritual je ritual, nije služio grijanju kao glavnoj svrsi, ali sigurna sam da znate slične načine zagrijavanja ležaja i skrovišta po zimi uz blagodati aromaterapije i psihofizičkog okrepljenja.


Zadnja promjena: Nahualli; 29.09.09 0:41; ukupno mijenjano 2 put/a.
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Stoney 29.09.09 0:26

Gledao sam neki dan dokumentarac u kojem su nabrzinu govorili o ovome i zelio sam pogledat poslje detalje ovoga ali kako je bilo previse toga, ovo sam zaboravio vidjet.
Kratko, jednostavno, temeljito. Sjedni 5 Sweat Lodge ili obredna sauna 69343
Hvala ti
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Nahualli 29.09.09 18:10

Stoney na kojem si programu gledao dokumentarac, jel Đelo Hadžiselimović ili satelitska?
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Stoney 30.09.09 13:24

Discovery ili slicni neki...
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Mshai 30.09.09 14:26

@Nahualli:

Otkrit ću ti jednu tajnu koja zapravo i nije tajna - imaš nekoliko varijacija na temu takvih sauna, i mogu ti reći da sam bio u jednoj. Napravljena je kompletno od slame. Kao iglu od slame. I prekrasan je osjećaj. Raspitaj se po eko-selima, oni ti svi razmišljaju u tom smjeru i iznenadit ćeš se koliko ih već ili imaju izgrađenu saunu ili je planiraju izgraditi.

=)

Baš sam se iznenadio na prvi dan proljeća ove godine, pričao sam u šatoru s jednom putnicom iz Finske... i prepričavala mi je njihove tradicije, običaje, način života, mentalitet... itd. Uglavnom, tradicionalna sauna im je duboko ukorijenjena i dan danas mladi i stari nekoliko puta tjedno imaju turu - kupanje u jezeru -> sauna -> tuširanje. Ne moram ti ni pričati, ima savršen ten djevojka. Ali doslovno. I fascinira me koliko su snažno ostali povezani s prirodom.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Nahualli 30.09.09 21:12

Mshai je napisao/la:@Nahualli:

Otkrit ću ti jednu tajnu koja zapravo i nije tajna...

Zanimljivo i lijepo. Saune su jako zdrave pa me ne čudi da žena koja živi zdravim životom i "saunira" redovito, ima bezprijekoran ten. I ne samo ten. Saune su općenito jako zdrave. Toplo-hladni efekt pospješuje metabolizam (širenje i sužavanje pora na koži i kapilara, dakle termoregulacija), čiščenje organizma, odlična za cirkulaciju, krvni tlak... U kratko, samo pozitivni efekti ako se pravilno koristi. Još ako je uz aromaterapiju...

Međutim, to što kažeš je "prava stvar", u smislu da je to stil života. Saune o kojima pričaš (od slame i slično) su trajne - hoću reći nisu jednokratne.
Kada sam pisala temu, prvenstveno sam mislila na jednokratnu saunu tijekom boravka u prirodi kratkog perioda. Ideja je sinula kad sam razmišljala o načinima zagrijavanja u prirodi. Jedan Indijanac, koji dolazi u Istru tu i tamo, drži tečajeve i predavanja u svezi njihovih rituala, također i ovospomenutu saunu. Princip gradnje je kao što sam opisala. Mene interesira ako netko sa foruma ima iskustvo u praksi, i da se eventualno nadovežemo za slične načine okrijepljenja i zagrijavanja.

Iako mislim da načini zagrijavanja u prirodi zaslužuju posebnu temu, jer je jako bitna kod preživljavanja. Ovdje se može samo nadovezati.
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Gost 19.03.10 16:45

Koga zanima isprobati u živo.
Ja idem u nedjelju...

http://www.drumtidam.hr/Vijesti/Duh-i-Tijelo/21.3.2010.-Sweat-Lodge-Zlatar-Bistrica.html


Dragi prijatelji!
Pozivamo vas da nam se pridružite u održavanju sweat lodge-a, ceremonije pročišćenja i iscjeljenja koja će se održati u nedjelju 21. ožujka na posjedu udruge Kumaru u Zlatar Bistrici, s početkom u 11h i krajem oko 18h.

Prijava je obavezna, prilikom koje ćete dobiti ostale informacije o tome što treba ponijeti i donijeti. Molimo nazovite:

Marina Budimir
gsm: 091 504 7562
email: marinabudimir@gmail.com Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
ili
Goran Puljko
gsm: 091 5706 478
email: go_and_run21@yahoo.com Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sweat Lodge ili obredna sauna Empty Re: Sweat Lodge ili obredna sauna

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.