FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

+13
duke
Hombre
yasko
elvin
Franco G
poletan
Fratt
Igsy
Ikarus
Mraz
flok
Kuzma
NAVIGATOR
17 posters

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by poletan 25.06.13 0:17

Ma divan i prepredobar nož.
Ako ovako reže trakice onda se zasigurno sa njime da i preživjeti.

Ja ću također uskoro u svojoj viksi napraviti test novoga kuhala.
Iako tamo imam lijepe gradele pokušat ću prirediti omanju kotlovinu na novome primusu u želji da istestiram najnovije hi-end dizne (sorry na malom off-u)

poletan
bomber
bomber

Broj postova : 105
Datum registracije : 27.03.2011

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 25.06.13 23:34

nekako mi je  teško prisilit se koristiti neki novi hi-end artikl dok ne odleži barem 2-3 mjeseca u ladici, da se "privikne" na klimu.
no zna se dogoditi da koji puta već u početku nešto zeznem ili mi dotična stvar padne ili je ja ili netko drugi okrzne ili zguli, skine joj jumf. e tada dotični artikl strelovito ulazi u upotrebu.

nešto se slično dogodilo i sa mojim novim ZT-om.
prtljao sam njime po rukama i otvarao ga i zatvarao i tada mi je palo na pamet (ko profesoru baltazaru) da bi i onako nestvarno mali otpor otvaranja tog noža zasigurno bio još manji kada bi dotični kuglični ležaj  podmazao s kapi ulja.

kako sam baš montirao neku novu ronulačku priču za HRT, sjedio sam za računalom pored ladica gdje mi stoji ulje i alati za noževe. kapnuo sam kap ulja a ZT umjesto da poleti oštrica iz ručke još strelovitije, ako je to uopće moguče, ona je nakon uljenja počela škripati i izgubila na "glatkosti" otvaranja.
iako mi je neobjašnjivo da nešto kada se naulji kvalitetnim uljem da može biti teže za pokrenuti i s većim otporom. pogotovo pošto znam da je i ulje odlično renomiranog proizvođača koje koristim već 15 godina.

eto zasrao sam i nije bilo druge nego da nož rastavim i očistim. da mu skinem junf.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7735Medium_zps3eb9d7c5

sva sreća da sam investirao u kvalitetean komplet alata WERA, u bauhausu je kompletić koštao skoro 200 kn. e na ovome se nožu već isplatio. svi šerafi-torxi su na njemu bili toliko zategnuti i zaljepljeni da su mi oči poispadale od napora dok sam ih uspio odšerafiti. bio sam siguran da će se nešto auzrajzati ili torxi ili alat. na sreću očito da je i jedno i drugo vrlo kvalitetno pa oštećenja nije bilo.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7736Medium_zps8a19b845

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7768Medium_zps060790b6

ovako izgleda moj rastavljeni ZT 561

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7740Medium_zpsc0dbe984

odma se vidi fantastično skeletonizirana konstruklcija. zbog toga je nož iznimno lagan sa svoju veličinu. proces skeletoniziranja sigurno nije jeftin i jednostavan a ovako izveden gotovo da uopće ne utječe na konstrukcijski integritet noža.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7741Medium_zps01224580

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7744Medium_zpscd403a72

idealna prilika da i u živo vidim za mene novi KVT kinetic velociti technologi sistem kuglagera.
radi se o dva vjenčića od po sedam kuglica povezanih poliuretanskim ringom u koji su uprešane i u kojemu se slobodno okreću s ponešto lufta.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7751Medium_zps413d7d7f

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7749Medium_zps54bb75b0

dobra je stvar kod KVT-a za razliku od nekih ranijih sličnih konstrukcijskih rješenja što se kuglice kod rastavljanja noža neće rasuti nego ih plavi prsten sigurno drži na okupu.
ja bi osobno više volio da je na ovu dimenziju vjenčića uprešano 8 umjesto 7 kuglica radi još bolje  raspodjele opterećenja.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7748Medium_zpsb0ae4289

vide se ufrezani utori za ležaje, po ovome zaključujem da KVT sistem nije moguće ugraditi u bilo koji folder ima tu dosta mašiniranja da bi se to moglo.

vidi se da je u mekšem titanu to frezanje odrađeno fantastično ali u daleko tvđem elmaxu ima i nekih neravnina i tragova obrade zbog kojih iskreno nisam baš presretan. ali mislim si, ma ako se onako glatko otvara ma neka im se potkrala i ta mala greškica a kuglice će si kroz mikro brazde korištenjem utrti put.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7753Medium_zps3d467c42

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7755Medium_zpsf8b20b68

nastavak za tren
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 25.06.13 23:59

još prije ideje da ga nauljim palo mi je na pamet da umjesto ulja koristim bijelu mast koju sam dobio od Chris Reeva. no ta je mast vrlo gusta i bilo mi je nemoguće nož njome podnazati osim ako nije rastavljen.
E sada je rastavljen.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7737Medium_zpsa2ce9206

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7759Medium_zps232b7fc0

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7762Medium_zpsa10a15cf

u namašćena sjedišta vratio sam ležajeve i bez puno muke ponovno sastavio nož.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7765Medium_zps89a6b6af

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7778Medium_zps00b58f8c

rezultat je fantastičan, iako mislim da otpor uopće nije manji, oštrica je i prije padala čak samo zbog sile teže ali ipak sada nekako ide još ujendčenije i čini se kao da ima ugrađeni servo motor. tvrdim da se otvara jednostavnije, brže i lakše od bilo kojeg asisted lock noža.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7782Medium_zps230765fc

da bi servis bio potpun trebalo je nož i malo dooštriti, zapravo samo malo oštricu popeglati na strop.
svaki folder koji stropam zaštitim ljepljivom folijom pivot, washere, po novom i kuglagere.
kod stropanja od kože se u širokom krugu odvaja i leti svuda uokolo vrlo abrazivna prašina od sasušene paste ranije nanesene na kožu.
pa nisam potrošio 20 minuta na usavršavanje svog ZT-a pa da sada dozvolim da mu pjesak curi po kuglagerima.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7784Medium_zps11c31960

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7788Medium_zpsc1c68668

eto moj prvi periodički servis ZT-a 561 je završen, bilo je to za mene poučnih pola sata tjekom kojih sam do u detalje proučio i shvatio kako funkcionira moj novi oštri ljubimac.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Franco G 26.06.13 1:27

@NAVIGATOR

Navi, nisam se htio odmah javiti da ne izgleda da odmah skačem s kritikom.

No, prije svega pohvale na izvrsnoj foto reportaži i reviji svih detalja uključivši i rastavljanje tvog superfoldera.

Nadasve je za pohvaliti tvoj veliki trud sa slikama a još i više tvoj entuzijazam i euforiju koju unosiš.

Pa imali li nešto i za prigovoriti?

Citiram te:


istina da malo čitam druge sadržaje na internetu mimo ovoga foruma, ...
...


… prava je istina da nisam gotovo ništa vezano za ovaj nož proučavao po internetu ni youtubeu, tek dva tri video klipa i to tek nakon što sam nož kupio.



Vidiš, problem je u tomu da ti nisi sklon da poput Ikarusa sjediš, pregledavaš i studiraš revije na inozemnim forumima, pogledaš snimljene video prikaze itd. Ukratko, ti si sam sebi kriterij - sve što pišeš je tvoje i samo tvoje iskustvo i razmišljanje.  Stoga ti jesu neke tvrdnje upitne ili čak krive kao što ti je Ikarus više puta ukazao. Ali ti nekako tjeraš svoje.

Meni ZT 0560 izgleda prima facie izuzetan folder, pun pogodak jer dobiješ 'Hinderera' za puno manje novaca nego originalnog. Ali samo prima facie.

Nekoliko razmišljanja:

1. A priori sam skeptičan u smislu da kolaboracije nikad nisu identične originalu. Nekad to ne smeta (kao kod Spyderca) ali ja bi ili imao Hinderera XM-18 ili ga ne bi imao. Podsjećam, da su folderi iz Buck/Strider kolaboracije, iako vizualno tipični Strideri, po kvaliteti i materijalima, izradi itd. ostali Buckovi.

2. Kad razmišljam koji bih ja folder birao, grublji i veći od Sebenze,  onako kako si ti 'pravdao' nabavku ZT-a, ja bih birao, primjerice, Spydercov Manix (veliki) koji je
- puno snažniji od 0560
- Lock je puno jači (Manix je u kategoriji MBC foldera)
- lock je daleko više reliable nego ZT-ov.

3. Studiranjem članaka i revija naći ćeš da je lock back inherentno (dakle fizikalno, mehanički) jači od linerlock-a i od integralnog locka. Sal Glesser je napisao da mu je nemoguće nabiti liner lock na MBC standard, a integralni lock jedva. Primjera radi, BM-ov axis lock i Spyderco compression lock su inherentno puno jači i bez problema postižu MBC standard. To je ukratko o SNAZI (čvrstoći) locka.

4. LOCK RELIABILITY. ovo je važnije od snage locka. Lock failure znači često fatačlnu ozljedu i mogući gubitak prstiju. Događalo se. Da si čitao više bilo bi ti to jasno. Inače, prije koji mjesec si napisao kako TEBI pitanje lock-a uopće nije važno jer nikad nisi imao problema!!! Vrlo neodgovorna tvrdnja jer bi mlađi kolege koji nemaju iskustva to mogli i povjerovati. A itekako je važno!

5. Vezano uz lock - važno je i koliko će lock trajati (koliko se brzo troši). To je jako važno ako je  liner ili integralni liner načinjen od titana. Titan je mekši od tvrdog tanga od sječiva i zato se brzo troši. Zato je kod Sebenze titan na površini linera koja dira tang dodatno termički tretiran i dignut na visoki HRC. Spyderco to rješava tako da na titanov liner zašarafi čelični umetak i tako izbjegne habanje. Ne vidim nikakve umetke na tvojim slikama - znaš li, dali je možda titanov liner termički tretiran?

5. Iz onog što sam u brzini našao na internetu rekao bih da je konstrukcija 0560 locka vrlo suspektna. Ne mogu reći što je točno razlog zatajenja locka koji su raportirani i snimljeni ali iz Ikarusovog videa mi izgleda da je tang previše radiused. Štogod bilo izgleda komično.

6. To naravno ne znači da je i tvoj 0561 lemon. Ali, meni bi bio suspektan: kada i u kojoj prilici će lock zatajiti, dali će zatajiti, - uglavnom, osjećao bih  neku nelagodu, nesigurnost.

7. Na kraju, zanimljiva je rasprava i videi na Stampovom forumu, pa dajem link na njega kao i Googleov link na 0560 lock failure.

Cliff Stamp - 0560

Google o 0560 lock failure

Navi, unatoč gornjem razmišljanju, još uvijek svaka pohvala za lipu reviju.
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 07.07.13 20:25

nikako da uhvatim vremena i odgovorim na neka pitanja koja mi je uputio Franco G.
tome je razlog to što sam do prije koji dan trebao krenuti biciklima na jedno duže putovanja ali zbog iznenadne bolesti u obitelji(dječijih vodenih kozica) putovanje je odgođeno, ali sam imao dosta okupacije oko točkićaste kćeri.
možda je čekanju na duži odgovor doprinjelo i to što sam se ja osobno vidio sa g.Francom G i u živo prokomentirao njegov raniji post.

na pitanja ću ipak i ovdje na forumu odgovoriti jer odlično pogađaju u srž problematike mojih osvrta na opremu pa tako i noževe, i možda bi još netko želio čuti odgovore na Francova pitanja.

najprije se zahvaljujem g. Francu na pohvali i istina dao sam si truda pofotkati neke detalje vezane uz sam ZT561 i njegovu upotrebu.

istina je da ja gotovo nikada ne pročitam niti jednu recenziju o nekom proizvodu prije nego ga sam recenziram.
razlog tome je da bi tada tuđe mišljenje moglo utjecati na moj osobni prvi dojam. slučaj koji se nesvjesno konstantno događa na youtubeu, da svi ponavljaju tuđe riječi ko papige a da mnogi toga nisu niti svjesni.
druga je stvar da svatko od nas ima svoje osobne kriterije i da ono što je dobro netkome drugome ne mora biti pravilo dobro i za mnene i obratno.
također mislim da u nekim segmentima opreme imam dovoljno praktičnog iskustva da iz svoje percepcije viđenja određenog proizvoda mogu zaključiti vrijedi li ili ne pa mi nije nužno koristiti tuđu pamet.

sve osvrte na opremu pišem za sebe jer to volim raditi, volim i fotkati, sve to na kraju podjelim sa vama jer također možda bi nekome moje mišljenje moglo biti korisno, ali kako sam već desetke puta napisao ne laskam si da je moje mišljenje bogom dano pravilo i da se s njime svi moraju bezuvjetno složiti.

ja ne čitam tuđe recenzije, ne iz razloga zato što ih smatram glupima i netočnima nego zato što nemam vremena u životu sjediti satima i slušati druge kako pričaju o nečemu. ja radije za to vrijeme odradim nešto svoje.
mislim da imam sreće, zapravo se smatram jednim od najsretnijih osoba i uživam u zanimljivim trenucima koje mi život svakodnevno donosi.
dio života koji većina gleda samo preko youtubea ja ima prilike isprobati i proživjeti u živo. upravo zbog toga nemam vremena sate i sate provoditi slušajući tuđe mišljenje koje mi zapravo nije ni bitno. osobno sam znam što meni odgovara i što mislim o nečemu ili nekome i ne treba mi to nitko drugi reči.

kada smo se sreli Franco G je rekao "Navi pa ti si ovaj folder kupio zato jer je prekrasan a ne zato jer je super robustan".

mislim da je većina ljudi na internetu malo zabrijala pa su si utuvili u glavu da su stotine kilograma koje drži neka brava na nožu jako bitni.
nakon 30 godina svakodnevne upotrebe foldera na niti jednom nožu, osim na tuđem kineskom smeću za par kuna, mi niti jedna brava na nožu nije nikada zakazala.
dobar dio života sam koristio samo slipjoint noževe tipa švicarac bez ikakve kočnice i NIKADA mi se nije oštrica nehotice zatvorila i porezala me.
tome je i razlog što od najranijeg djetinjstva baratam sa oštrim noževima pa s nima nisam šeprtljast oni su mi svakodnevica, niti mi treba brava koja drži tone iz razloga što brava na nožu uglavnom uopće kod uobičajenog rezanja ne služi ničemu. dakle brava uopće na nožu nije opterećena ako se nož koristi za uobičajena rezanja kojima je folder namijenjen.
ljudi su si zabrijali u glavi da bi brava trebala držati tone da bi se uopće usudili koristiti nož, u protivnom će si odma sve prste odrezati.
dakle kod normalne upotrebe noža rezanje, kartona, štrikova, špeka, hruha, otvaranja paketa, i svakojakih rezauckanja na koje otpada 99.999% EDC zadaća jednog foldera kočnica uopće neće biti potrebna. ona je pod opterećenjem jedino ako nož koristimo za extremno ubadanje ili zadatke gdje bi bila primjenjena velika sila na tup dio oštrice, leđa.
neznam jesam li ikada u 30 godina upotrijebio folder na takav naćin. eventualno kod bušenja rupa u remenu hlaća i takvim nekakvim zadacima a takva bi mala naprezanja izdržala baš svaka kočnica.

kako sam naveo da prije kupnje ne gledam i ne čitam tuđe osvrte na određeni proizvod no ipak prije kupnje ZT-a iz razloga jer mi je to prvi njihov nož, sam odgledao dva youtube filmića od kojih je jedan onaj ruski mrcvarenja ZT-a 561 po snijegu. moram priznati da me taj neuspjeli pokušaj namjernog uništavanja fascinirao.(linkao sam filmić pod ovom temom u ranijim postovima)

što Cliff Stamp misli o nekom nožu meni je apsolutno nebitno no nakon završenog svog inicijalnog osvrta pogledao sam njegovih nekoliko video uradaka i zaključio da tip ima pojma o noževima ali ne o recenziranju istih. kao prvo ima iritantno dosadan glas bez ikakve artikulacije, muka mi ga je bilo slušati po 15 minuta neprekidnog pričanja bez točke i zareza.
kao drugo tip folder koristi za vađenje 15cm dugih čavli iz drveta i to foldreom da bi time zaključio da brava na nožu nije pouzdana " no shit sherlock".
na kraju još navodi da je nož koji recenzira dobio već izmrcvaren, uništenog čela frame locka i da je to što nije uspio izvaditi čavle a da pritom nije narušio konstrukcijski intergitet brave možda razlog već unaprijed uništen nož tj lock.

u svojem drugom osvrtu na taj nož cliff priča 15 minuta kako elmax čelik dreku ne valja i kako se krha i ne drži oštrinu i da je skuren kod izrade. da bi na kraju ovlaš napomenuo da ga je prije ovog testa njegov kompa brusač iz kvarta kompletno regrindao i na remen skinuo pola oštrice u debljini i da je sada "ukupni" kut sekundarca 20 stupnjeva pa se još čudi što se pod mikroskopom rezni brid kod cjepanja tim nožem zatupio i deformirao.
al nije to kao spalio čelik njegov kompa brusač, nego su to normalno zajeb..li ovi iz ZT-a.

ja osobno mogu reći da nakon skoro mjesec dana EDC-anja. čak i zahtjevnijih zadaća od kojih sam neke i ovdje već opisao.
kupovao sam i kamin za dvorište pa je stigao svaki dio zapakiran u kartone i one široke plastične trake.
nakon par doticaja s ciglama i betonom nož sam ponovno naoštrio i mogu reći da je elmax strava.
stvarno se znatno teže oštri od recimo VG10, skoro duplo više prolaza po istome brusu da bi se postigla oštrina, nije ni čudo jer je i nekoliko rokvela tvrđi, ali kad se nabrusi straaavaaa.

što se brave tiče, do sada nisam imao nikakvih zamjerki. vrlo je čvrsta, široka poluga titana ulazi barem
50% pod tang, iako ja volim da je čak i malo više. da je dodirna ploha veća jer tada je i abrazija materjala trljanjem manja.
ako zaključijem prema sebenzi, kojoj su također i ovdje na forumu spočitavali da joj je brava nedovoljno trajna i da je čelik također za drek, dakle postavio sam vrlo lijepo vidljivo na fotkama da nakon godine i pol korištenja uopće nema tragova na titanu locka na sebenzi.
vjerujem da će vrlo slično biti i sa ZT-om

iako je ovaj nož vrlo blizu savršenstvu ipak bi savjetovao onima kojima treba za cijepanje, batoniranje, pajseriranje, korištenje umjesto penjačkog klina u stijeni i sl., da zaobiđu ovaj ali i sve druge foldere.
puno će jeftinije proći posjete li željezaru jer tamo postoje artikli poput sjekire, čekića, pajsera i sličnih koji će puno bolje odraditi spomenute zadaće a biti će trajniji i jeftiniji u takvima za skopivi nož nepredviđenim situacijama.

proučavanjem ovog noža i osvrta ljudi na njegove predhodnike(ranije verzije istoga modela) zaključio bi da su se u detaljima dogodile mnoge bitne promjene tako da prihvaćam da su raniji modeli mogli imati nekih porođajnih muka. na mojemu pod serijskim brojem 6464 vjerujem prema viđenom i nadam se da su svi ti problemi riješeni.

to je još jedan razlog zašto je seba moj folder br 1, radi se i usavršava više od 25 godina.
teško da nešto može biti tako dugovječno i toliko na cijeni a da ne valja.

na dravanturi Mraz je primjetio da na mojoj 561nici oštrica nije idealno centrirana, bježi u jednu od strana za možda četvrtinu milimetra, razlog tome je vjerujem mojih nekoliko rastavljanja i sastavljanja noža zbog podmazivanja mašću i fotografiranja. sada je ponovno idealno u centru.


i da g.Franco G iako ovaj odgovor nije pisan vama jer smo o tome pričali u živo ali zaista ja sam ZT 561 kupio najprije zato što mislim da je prekrasan nož zavidne kvalitete i umjerene cijene a što se robusnosti i izdržljivosti locka tiče tu uopće ne sumnjam da ću imati ikakvih problema.
meni stvarno uopće ni nije potreban super robustan folder. za takve zadaće koristim boga TOR-a a za sve ostale sebenza je idealna, a biti će odličan i ZT 561 koji ne bi ni bio u mom džepu da sam za robusnost morao žrtvovati preveliku težinu, dakle uz sve ostale epitete "lakoća" je još jedan ključan da se našao u mom džepu.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Fratt 07.07.13 21:47

Ovo je moja "sebenza".
Kupivši ga od Yaska nisam mislio da će mi se tako zavući pod kožu,ovaj folder s pravom mogu nazvati radnim jer se naderao više nego bilo koji fiksni,za AUS8 drži fantastično oštricu...zašto miješam CS Lawman u temu o ZT-u?
Jer da nema takvu kočnicu već bi odavno ostao bez nekog prsta,divno je kad nož zapne u kosti a bremza popusti...3-AD lock,fantastika.
Za tjedan dana ću ga počastiti servisom i preklopnom futrolom,zaslužio je.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_7475
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 07.07.13 21:58

slažem se da nemaju svi iste prioritete.

deranje divljači mi nije jača strana nažalost, volio bi i to naučiti.
kako ti je kod deranja mogla oštrica zapeti za kost?
i kad je zapela, dakle ako si nožem rezao, kako je u tom okršaju važnu ulogu mogla imati kočnica budući da si rezao pretpostavljam oštrim dijelom oštrice a ne leđima?
(pitanje a ne prozivanje)

mislim da je neko maksimalno opetećenje pri kojemu možemo opteretiti koćnicu u jednoručnom hvatu foldera nekih max 30kg, dobro ako si švarceneger onda 40kg.
pretpostavljam da će toliko izdržati svaka iole s mozgom projektirana kočnica, a sve ono što se piše 200, 300kg da je to otprilike kao kad u ferarriju navedu da ima 500konja i da juri 340 na sat.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Fratt 07.07.13 23:10

Kad režeš prsnu kost nožem onda ti je sva težina na leđima drške dok ti je oštrica u odnosu na samu kost pod 45 stupnjeva i vršiš pritisak na način da ti ako je moguće dio gdje počinje choil ustvari reže a ne sami trbuh oštrice ili vrh.
Tu su kojekakvi lockback i linerlock folderi znali neugodno iznenaditi vlasnike,vidio sam na svoje oči famozni Famipin folder kojeg sam i ja svojevremeno idolizirao,popušta i ozljeđuje korisnika.
Super ako ti se to dogodi u gulioni ali ako nahebeš dok pandlaš na terenu onda nije nimalo bezazleno.
Sama kičma je prevelik zalogaj i za CS,tu nastupa bratić tvoje nekadašnje mačete,kukri.

Back to topic,ovo za kilažu se slažem ali mi ipak godi vidjeti da se na moj folder objesi konj od 100 kila i da ne popusti.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 08.07.13 18:42

pa istina da budem iskren i ja bi pod svojom haubom volio imati 500 konja pa makar ih nikada ne iskoristio ali bi me to ekonomski spustilo za 2-3 štenge.

ako je nekoga iznenadilo moje oduševljenje ZT-om 561 evo mu vrlo jasnog odgovora.

ZT 561 je gotovo identičan nož fiksnom foxovom pro hunteru koji mi je osim trailmastera u mom nožarskom stažu bio do nedavno najčešće korišten fiksni nož.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_9718Medium

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_9852Medium

koristio sam ga godinama i uz moju malu doradu, koja se u samo nekoliko detalja razlikovala od originala, bio mi je to najdraži manji fiksni nož.

bok uz bok pro hunter i 561 imaju okvirno vrlo sličnu geometriju i ergonomiju.
nisu identični ali su u upotrebi gotovo isti.
oblik ručke i guard su vrlo slični, jinping, tekstura ručke visina i širina oštrice prelazak oštrice na ricasso, trbuh oštrice kutevi grindova, primarnog i sekundarnog.
dakle gotovo sve bitne značajke koje vrijede za foxa pro huntera a koje su mi bile odlične sada mi vrijede za ZT-a 561 i to još imam skoro identičan nož u sklopivoj i exkluzivnijoj verziji.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8338Medium_zps5eba4fd5

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8342Medium_zps2959e34e

iako je na ZT-u oštrica malo naglašenije drop point forme ipak mislim da bi 561 bio odličan lovački nož. i zbog činjenice da je elmax čelik vrlo otporan na koroziju, krv, itd. i KVT sistem pivota se vrlo lako pere i čisti i bez rastavljanja noža.
dovoljno ga je samo isprati pod jakim mlazom vode.
također zbog zračnosti među kuglicama koje olakšavaju čišćenje takav se sistem i vrlo lako suši i nije sklon koroziji(upitne su jedino same kuglice od kojeg su materjala i koliko su one otporne na koroziju,no to će vrijeme pokazati)

dakle mislim da bi 561 razveselio svakog lovca pa tako i našega Fratta i Ivota.

i čak mislim da bi Frattovi prsti ostali cijeli i nakon susreta s kosti pod 45 stupnjeva.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Fratt 08.07.13 19:13

Ne sumnjam u posljednju rečenicu,jedino bi mi tako nešto bilo žao koristiti u tom poslu...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 08.07.13 19:48

kada sam početkom godine bio na IWA-i imao sam prilike u rukama prvi puta imati benchmadeov ADAMAS, njihov vrlo robustan "taktički" folder.
čim sam ga primio u ruku kroz glavu mi je proletjelo pitanje "tko bi ovakvu ciglu nosio sa sobom" najme adamas je stvarno vrlo, vrlo robustan i težak sklopivi nož.
iako ja osobno volim tanke i lagane EDC foldere, slajsere, ipak nemam ništa protiv ako su oni čvršće konstrukcije, ako zbog toga ne moram žrtvovati i nositi prekomjernu težinu i ako nožu robusnost ne umanjuje dobre rezne osobine.

ZT 560-561 jedini je nož za koji ja znam da je dostupan u hrvatskoj a da uz vrlo veliku pouzdanost i čvrstoću nudi i odličan dizajn, exkluzivnost, iznimno malu masu za tako velik folder i vrlo solidne rezne osobine.

evo ga usporedno sa spomenutim pajserom adamasom

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8300Medium_zps36cee119

iako su noževi gotovo identičnih dimenzija ZT je drastično lakši. 162 nasparm 216 grama koliko teži adamas. bench je za trećinu ZT-a teži što za svkodnevno nošenje u džepu nije nebitno.

adamas je težak čak iako su i njegovi konstruktori jako pazili da što više smanje masu pa su ga također kao i ZT-a što više skeletonizirali.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8317Medium_zps2efc280f

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8322Medium_zps016e76df

znatno manja masa kod ZT-a postignuta je obilnim korištenjem znatno skupljega titana koji je još i 3D CNC-an.

adamas slovi kao tenk od noža ali je po dinenzijama komponenti od kojih je složen gotovo identičan( mislim na debljine skala, pivota, debljinu i visinu oštrice itd). samo što je to kod ZT-a sve nekako puno bolje posloženo, sklopljeno pa u džepu imaš osjećaj da zapravo nosiš puno manji i lakši nož.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8306Medium_zpsb7104af7

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8307Medium_zps23150be8

ZT-ova je ručka nešto uže siluete zbog 3D mašiniranih skala pa je prilagođenija manjim šakama poput mojih za razliku od adamasa.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8312Medium_zpsdf2bac7c

vide se identične debljine oštrica i pivota s time da je kod ZT-a dupli thumb stud ujedno i vrlo robustan stop pin. a u praktičnosti i vizualnom dojmu ja bi uvijek dao prednost dobrom titanskom frame locku nasuprot axis locka.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8310Medium_zps92a03a73

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8315Medium_zps9fb9aee3

u hrvatskoj za forumaše adamas košta oko 1100kn dok ZT 561 košta oko 1700kn.
ja osobno mislim ako uzmem u obzir bolju ergonomiju, bolje i exkluzivnije materjale, manju masu, bolje rezne osobine i ljepši dizajn da ZT vrijedi svaku lipu od 600kn koliko je skuplji od adamasa.

evo primjera radi njihove oštrice. već se na prvu vidi da će ZT znatno bolje rezati u svim uvjetima(zbog višeg primarnog i kvalitetno izvedenog sekundarca)

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8336Medium_zpsef2d7ef9

evo makro fotka sekundarca kod adamasa

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8330Medium_zps932720e7

i vidi se daleko bolje izvedena pod manjim kutem i sa znatno finijom završnom obradom ZT-ova sekundarna fazeta.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8332Medium_zps02c28057

u ovome dvoboju ZT-a i bencha po mojoj ocjeni čak i uz osjetno višu cijenu ZT je ovdje pobjednik po svim parametrima

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8324Medium_zpsab44fa9d
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 08.07.13 20:04

Fratt je napisao/la:Ne sumnjam u posljednju rečenicu,jedino bi mi tako nešto bilo žao koristiti u tom poslu...

mislim da je sve stvar prioriteta.

koliko got to nekome čudno zvučalo ali ZT 561 je moj najjeftiniji nož i nije mi ga žao koristiti, no da imam nož od 300kn jednako bi ga i pazio i koristio(sve s mozgom i primjereno namjeni foldera)

ti se baviš lovom i vjerujem da tvoja jedna puška s optikom vrijedi koliko i svih mojih nekoliko "superskupih" noževa.

meni je gušt rezuckati a tebi loviti i mislim da je i jedno i drugo odlična stvar i da je to još ljepše raditi s pouzdanim i kvalitetnim alatom.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Fratt 08.07.13 21:39

Tako je,ti rezao a ja lovio još 100 godina! ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 478256 ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 393492 
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Ikarus 09.07.13 0:55

Da ne ulazim u polemiku oko isplativosti ili sličnih stvari, jedina stvar koja me osobno dosta smeta a koju ne spominješ ( da ne spominjem sve one prijašnje) je kako G10 skala na takvom folderu koj košta 1900kn kao da nije poravnana sa skalom drške, mao biježi, pogotovo na "Choil" dijelu...
Šta misliš o tome? pogotovo sa obzirom da je sve CNC obrada koja je praktički mikronski točna...

A šta se tiće usporedbe, osobno mi Adams za veličinu i "robusnost" izgleda kao da ima pre kratku oštricu...
I moj bi osobni izbor bio Elmax prije D2,barem se u nećemu slažemo
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 09.07.13 9:46

istina je da g10 skala bježi u odnosu na metalni liner ali ne na choilu nego u području gdje stop pin ili u ovome slučaju i thumb stud dodiruje titan kada je nož otvoren . tu na jednom ćošku se u dužini od jedno pola milimetra za oko desetinku milimetra metal i g10 razilaze u konturama.
to ipak nije slučajno nego štiti mekani G10 da od sile udarca stop pina u skalu da se skala ne okrhne jer je tu sila vrlo velika kako je nož flipper dizajna i vrlo se lako i energično otvara zbog KVT sistema kuglagera oko pivota.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8344Medium_zpsae047a6a

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8348Medium_zps3ddce71e

ono što na choilu misliš da je neprecizan rez je zapravo odlična ideja konstruktora Hinderera koji je identičnu takvu opciju stavio na svoj XM18 i sve njegove inačice.
i mene je začudilo da to nitko nigdje ne spominje pa je zapravo dosta teško doći do ispravnog zaključka ako nož XM18 ili neki od njegovih inačica nemaš osobno u rukama.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8354Medium_zpsd47e3596

kako je Hinderer vatrogasac (barem je nekada bio) onda ajmo to tako reći ima sluha za dečke iz takvih ili sličnih timova. kako policija, vojska i slične službe, kojima je hindererov dizajn foldera namienjen, dobar dio radnog vremena provode u rukavicama onda je na nožu ostavljena vrlo pametna mogućnost tjuninga. dakle mogućnost jednostavnog skidanja toga dijela skale  običnim brusnim papirom(modifikacija koju svatko može napraviti i u svojoj dnevnoj sobi).
na taj način se dobije olakšan pristup titanskom frame locku čak i u vrlo debelim rukavicama.
chris reeves svoje sebenze već isporučuje s takvom napravljenom modifikacijom.
ovdje na ZT561 kao i na XM18 je to ostavljeno kao opcija tako da i pobornici apsolutne sigurnosti, oni koji se boje prelakog deaktiviranja kočnice budu na svome pa pristup framelocku dodatno štiti produljen detalj g10 skale, koji se kako sam već napisao lako da ukloniti po potrebi(dakle nije potrebno brusiti i metalni liner nego samo mekani G10.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8361Medium_zps5d75bf5e

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8365Medium_zps9dc56c1f

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8366Medium_zps9c2e4b9a

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8358Medium_zpse3e21063

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8360Medium_zpsfcdb1875

ja isto volim omjer foldera gdje je u ručku smještena maksimalno duga oštrica, po meni najbolje je to odrađeno na sebenzi gdje oštrica koristi u sklopljenom položaju svaki milimetar ručke.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8371Medium_zps93228e56

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8373Medium_zpsae49370e

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8377Medium_zpsc900d75f

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8381Medium_zps63623b79

kod ZT-a 561 omjer je za oko 2-3 mm u korist ručke što i nije tako nepovoljan omjer.
no jedna stvar koju bi radije na ZT-u mjenjao od dužine oštrice je ta da bi radije da se cijela oštrica sklapa u ručku pa da je silueta sklopljenog noža uža (baš kao kod CR foldera) no okruglasta zdepasta silueta sklopljeniog  je tekovina hindererovog dizajna tako da sam to prihvatio još odavno čim sam zapikirao ovaj model.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 09.07.13 10:41

evo stavio sam fotke da objašnjenje bude jasnije.

za nekoliko dana i sam planiram napraviti modifikaciju G10 skale svojevrsno jailbrejkanje hindererova dizajna. dakle samo otvoriti već unaprijed predviđenu opciju dostupnije frame lock kočnice koja je zbog "vegetarijanaca sigurnosti" za većinu postavljena u super sigurnom modu.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 12.07.13 18:10

ovu ću pod temu nazvati JILBREAKanje ZT-a 561.

teško je udovoljiti svima i napraviti proizvod koji će većini biti jednako odličan.
odlično je kada se konstruktori pametno dosjete i omoguće relativno jednostavne prepravke kako bi i onako praktičan proizvod uz minimalno uloženog truda postao još praktičniji.

upravo je to slučaj kod ZT-a 561.
njegov je frame lock rellese prilično skriven i poravnat s rubom G10 skale. zbog toga treba vještina kako bi se nož otkočio. takva operacija jednoručnog zatvaranja gotovo je nemoguća u rukavicama.
upravo zato je bivši vatrogasac hinderer, autor ZT-ovog modela 561 budućim vlasnicima ostavio mogućnost jednostavnog tjuninga i odklanjanja viška skale kao bi pristup palcem frame locku bio olakšan i izvediv u apsolitno svim uvijetima pa i u debelim rukavicama.

e upravo sam danas uhvatio pola sata vremena i napravio tu preradu.

ovako je nož izgledao u originalu.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8383Medium_zpsa489b33e

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8385Medium_zps357fe34a

iako je spomenutu operaciju jailbreakanja bilo moguće izvesti i bez rastavljanja noža ja sam ga ipak odlučio rastaviti kako bi posao mogao odraditi preciznije i bez opasnosti po druge dijelove noža do li same G10 skale.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8392Medium_zpsca717aed

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8395Medium_zps0808194c

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8396Medium_zps1bf6b72c

iako je sve izvedivo samo sa smotuljkom finog šmirgla ručno ja sam ipak posegnuo za alatima koji će mi taj posao učiniti bržim i preciznijim.
glavni akteri su dremel 4000 i mali ručni grinder Work sharp.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8403Medium_zps36d0073c

bilo je i ovdje pod temom primjedbi da je 561 dosta oštar na rukohvatu. ima u tome i istine.
na sreću stonewashan titan je pri samome procesu stonewasha  fino zaokruženih kontura. jedini prigovor može biti na G10 skalu koja bi istini za volju i po mome ukusu mogla biti malo oblijih rubova.
nije da me to ikada do sada zasmetalo ali u buduće kod dugotrajnijeg rezanja mogao bi na palcu od jimpanog G10 nastati žulj.
zato sam cijelu skalu po rubovima odlučio malo zaokružiti.

ovako je bilo prije dorade

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8387Medium_zps07a788b5

ovbako poslije

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8434Medium_zpsf7c344da

prije

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8390Medium_zps587beab8

poslije

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8436Medium_zpsd7ec3edc

neke konture noža su mi bile nepotrebno široke, pa sam ih malo zaokružio na dijelovima gdje njihova debljina ne utjeće na čvrstoću a po uzoru na tako izbrušenu sebenzu olakšava stavljanje noža u džep i njegov boravak tamo čini neprimjetnijim

prije

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8388Medium_zps5ca3a8a7

poslije

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8454Medium_zps36d29f4d

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8455Medium_zpsd242f9a1

dovoljno je bilo samo nekoliko minuta na work sharpu

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8408Medium_zpsa4fddeac

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8410Medium_zps8766208e

na fotki se dobro vidi nekoliko milimetara viška G10 na choilu kojih moram precizno odstraniti.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8416Medium_zpsfb02c4e0

i opet vrlo jednostavna operacija koju može izvesti svaki amater, s dremel zubarskim nastavkom na sajlu bilo mi je to ko dječja igra.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8425Medium_zps3a74af08

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8419Medium_zps0f8b3ee7

za tren fotke završene prerade.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 12.07.13 18:25

ako se netko zahliknuo što sam se drznuo zapiliti u hi end folder neka se samo prisjeti moje dorade boga TORA.
nemam straha niti moralne dvojbe sve svoje stvari doraditi prema svojim osobitim željama i zahtjevima.
u takve prerade nikada ne srljam nego dobro promislim i isprobam ili čak za preradu najprije uzmem neki sličan znatno jeftiniji artikl.
prije TOR-a sam istu stvar napravio na svom trailu. prije nego sam mislio dorađivati skalu na sebenzi sam to isto napravio na naručenoj zamjenskoj skali, ali sam nakon probe od prerade odustao.
dakle ni ovu preradu ZT-a 561 nisam napravio na vrat na nos.

napravio sam si modificirani ZT koji je ugodniji za rad, lakši i tanji za nositi u džepu i puno intuitivniji u jednoručnom baratanju.

evo fotki.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8430Medium_zpsf936d333

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8439Medium_zps03f6cb6d

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8442Medium_zps55bd6123

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8447Medium_zpsc2bfdcbc

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8448Medium_zpsd0767ff6

iako je ovako framelock kočnica osjetno dostupnija(no nije ni dalje pre lako dostupna) sam hvat noža kod choila za tih skinutih 3-4 mm G10 se nije primjetno promijenio.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_8464Medium_zps7eeba52d

da me se sada pita istu preradu koju sam napravio na TOR-u ponovio bi opet kao i ovu na ZT-u.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by elvin 12.07.13 19:31

Joj Navi kralj si i svaka ti čast na ovome što si napravio i k tomu s nama podjelio,valjalo je dosta truda i za jedno i za drugo!
Ja se nikad ne bih usudio na ove promjene radije bih sebi kupio to što mi treba (znam reći ćeš da nema baš to što hoćeš,ali to je i do tvoga avanturističkog duha jer objektivno koliko će ti puta zatrebati da baš brzo zatvoriš nož u rukavicama ili da toliko radiš sa preklopnim nožem da te nažulja nikakav- poseban žulj koji malo kreme nebi moglo riješiti ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 478256  ) a na TOR-u ono ne bih ni za šta napravio i dalje mislim da je ono veliki grijeh ali poštujem tvoje želje tj.strast da "sve" prilagođavaš sebi što je na koncu dobra osobina koju nosiš životu

elvin
spikač
spikač

Male
Broj postova : 594
Godine : 47
Lokacija : bihac bih
Datum registracije : 17.07.2009

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Mraz 12.07.13 19:44

Navi i ja dijelimo jednu osobinu a to je da sve novo brzo moramo pretvoriti u staro i polovno. Kudos na modifikaciji iako mislim da bi bolje ispalo da si ovo zaobljavanje obavio ručno i skroz zaoblio al bitno da je tebi sada po ćefu.

Modificirani naoštreni pajser ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 368870

EDIT: Samo da ti skrenem pažnju na to da je udisanje prašine koja nastaje brušenjem micarte nezdravo a ako osjetiš onaj intenzivni miris dok brusiš znači da udišeš otrovne pare. Čuvaj se ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 747986
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 12.07.13 23:34

elvin
kada sam prvi puta primio 561 u ruku momentalno me potsjetio na fiksni fox pro hunter, čak i po dosta oštrom jimpingu.
na jednom terenu gdje sam svakodnevno 11 dana koristio taj fox, on mi je doslovno zbog oštrog jimpinga pojeo kožu sa palca i imao sam krvavu ranu.
taj sam fox krenuo modificirati u šumi na DC4, reprofilirao sam mu grind i zaokružio oštre rubove seracija na leđima oštrice.
neki youtube gurui poput nutnfancyja su pokrenuli opći trend, po meni glupi trend, da noževi moraju biti oštri i šilajsti na sve strane. primjer benchmade contego, pa taj nož možeš držati rukama jedino u rukavicama.
bonecolector iako mi je omiljeni folder ipak G10 je toliko hrapav da ti izguli dlanove nakon malo dužeg korištenja.
tom su se mišlju, trendom pretpostavljam poveli i u ZT-u kada su 561ici ostavili malo oštrije rubove seracija na G10. srećom lako se to modificira.

kad razmislim mnoge sam noževe ali i ostalu opremu modificirao prema svojim afinitetima i u većini sam cijelo vrijeme korištenja bio jako zadovoljan prepravkom.
koji puta bi takav prepravljeni artikl i prodao i iznenadilo me da uglavnom i takav prerađen po mom ćefu, vrlo brzo pronađe kupca a taj mi se uglavnom kasnije javi da mu prepravka odlično odgovara.
ljudi bi se križali kada bi na potpuno novoj jakni(i vrlo skupoj jakni, trango raga)nožem odma odrezao kapuljaću.
ali ja znam da ju nikada na njoj neću trebati a da mi smotana u okovratnik smeta.
pa bolje je da ju odfikarim odma nego da se patim godinama i manje ju nosim, pa to onda odrežem 2 tjedna prije nego što ću je baciti od pohabanosti.

isto je i sa ovom preradom ZT-a, TORA, vantagea itd.

Mraz
ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 478256 , da sad definitivno nije nov, a ja ga ne bi dao ovako dorađenog za cijenu novoga.
ma ovo je bio samo prvi stadij dorade još ću ja to malo upicaniti. u živo to izgleda puno pravilnije i bolje nego na fotkama. ostalo je ove prašine kada sam fotkao pa se ne vidi pravo stanje stvari.
u živo izgleda za štufu do tvorničke obrade.

nije ovo naoštreni pajser, osobno prezirem takve. ovo ti je najbolji slajser među pajserima i i najbolji pajser među slajserima.

nisam imao pojma za otrov kod obrade mikarte ali mislim da je ovo G10, nisam siguran vrijedi li to i za taj kompozitni materjal.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Franco G 13.07.13 0:03

Navi
Navigator je napisao/la:nisam imao pojma za otrov kod obrade mikarte ali mislim da je ovo G10, nisam siguran vrijedi li to i za taj kompozitni materjal.


Navi, koliko je meni poznato, G-10 je vrlo opasan (kancerogen). Za micartu prvi put čujem od Mraza. Možda treba malo potražiti na internetu.

Niti micarta niti G-10 nisu otrovni niti opasni dok su kruti. Ako se dobro sjećam, opasno je udisati finu prašinu od G-10.
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Mraz 13.07.13 8:49

Koliko sam ja upućen ista stvar vrijedi za oboje s obzirom da su vrlo slični materijali - dobivaju se na isti način sa razlikom u materijalu tkanja , staklena vlakna tj. tkanina/papir/drvo.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 13.07.13 22:20

nekako mislim da ću ipak preživjeti.
pa ne radim u rezaoni G10, slažem se da treba poduzeti moguće mjere zaštite ali ako kihnem od brušenja jednog choila onda ni nisam za drugo.

grinder se vrti relativno sporo a i dremelica je bila podešena na niski broj okretaja tako da mislim da nije bilo opasnosti od isparavanja a ono malo prašine što je bilo to ću nekako podnijeti.

no svakako korisna imformacija za ubuduće.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by poletan 14.07.13 0:35

Bilo je par smrtnih slučajeva od udisanja prašine nastale brušenjem sintetičkih materijala.
Potražiti ću linkove...
poletan
poletan
bomber
bomber

Male
Broj postova : 105
Godine : 55
Lokacija : iznad 2000 m
Datum registracije : 27.03.2011

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Franco G 14.07.13 1:04

Možda sam pretjerao u šali.


Zadnja promjena: Franco G; 14.07.13 16:42; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Changed mind.)
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 14.07.13 22:13

pa ja do sad nisam od vas Franco G doživio da ste pretjerali.

šteta da nisam vidio šalu prije nego ste ju odlučili promijeniti.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 03.02.14 11:16

Već više od pola godine koristim povremeno ZT 561 kao svoj EDC nož. Moj glavni EDC nož je CR sebenza ali u nekim uvjetima gdje mislim da bi trebao performanse blizu fiksne oštrice a nisam ju u prilici imati, naprimjer zbog težine ili dojma koji može ostaviti fiksni nož poput boga TOR-a, e na takvim zadaćama koristim svoj ZT 561.
Baš sam nedavno opisao svoj "PROJEKT" pod istoimenom temom ovdje na forumu gdje sam tri prošla mjeseca provodio uglavnom pod vedrim nebom. Uz svakodnevnu sebu tu se našlo prilike za korištenje i ZT-a.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0941Large_zps4f1c7bbf

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0928Large_zpsc3c9c9b5

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_1054Large_zps419562a9

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_1328Large_zpsc5bed779

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_1331Large_zps0a6578ee

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_1415Large_zps06e4b041

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0871Large_zps66aa19cd

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0866Large_zps71f3f119

Tjekom PROJEKTA imao sam obavezu podvodnog snimanja u okolnjim izvorima, rijekama i jezerima. Ronjenje u takvome okruženju bez noža bilo bi čak i opasno zbog nepredvidljivih situacija zamućenja vode i mogućnosti zaplitanja u vegetaciju koje u slatkim vodama ima znatno više nego u moru.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0974Large_zps0ec4252f

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0907Large_zps313dd2f3

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0924Large_zps2cf4af64

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0972Large_zps9001d47d

Ovo je možda i najneobičniji zadatak za ZT-a do sada. Dobio je ulogu ronilačkog noža.
Ima to svojih velikih prednosti u odnosu na fiksne oštrice koje sam do sada koristio. Kod foldera ne moram brinuti kod vraćanja noža u futrolu hoću li ju pogoditi ili ću se piknuti u nogu, jednostavno ga zaklopim i karabinerom objesim na najpristupačnije mjesto na jacket.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 DSC00013Large_zps5bca8bd7

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0949Large_zpsf712441b

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 IMG_0911Large_zps0ee8eb50

Pod vodom je upotreba ZT-a identična onoj vani "na suhom" zbog jailbreakanja, za što je nož i predviđen, opisanog ranije pod ovom temom, upotreba je moguća čak i kontra podvodne struje u uvjetima vrlo hladne vode 5-6 stupnjeva s promrzlim prstima u debelim neoprenskim rukavicama. Po završetku obaveznog dijela snimanja za PROJEKT sjetio sam se snimiti i filmić.
(klikni HD 720 za kvalitetniji prikaz)



Također elmax je prilično otporan na koroziju kao i titan tako da je nož uz primjereno održavanje pogodan za ovakve zadaće. Jedini problem s vremenom bi mogle postati kuglice KVT-a za koje nemam pojma od kojega su čelika. Za sada nisu pokazale tragove korozije. Namazane su CR bjelom masti za foldere i mogu reći da ni nakon svih urona gustu bijelu mast nije trebalo nadomjestiti(nož ponovno podmazati) ili rastaviti zbog čišćenja.
Za slane urone tu je marinizirama mora ali za zahtjevne slatkovodne i speleo urone na jacketu će biti ZT 561.

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 DSC00010Large_zps5f4c65ff
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by yasko 03.02.14 11:34

zar nije problem kod skidanja noza sa carabinera...jer moras koristit dvije ruke kako bi otkacio noz...a u svemu tome..nosis ga na prsima kad se treba zavuc negdje  vjerojatnost zapinjanja noza plus karabiner jer dosta velika,,? i ako ronis uz dno  on uvijek prvi visi prema dole i opet tu dolazi do zapinjanja pogotovo  u rijekama gdje ima dosta trave i grana....dosta cesto ronim u rijekama i znam da pogotovo ako hoces doc do ribe moras se zavuc  ispod grana iznad grana i debala koji su pod vodom te masu puta ogrebem sebe i siguran sam da bi noz na tom mijestu zepeo za svasta.... ? ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 918564  ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 877312  ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 30210 

yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by NAVIGATOR 03.02.14 11:48

yasko pretpostavljam da se ti referiraš na apneu jer kod scuba ronjenja nikada nisi u vodoravnom položaju. uvijek si u nekom polu nagnutom položaju prema naprijed a sa jacketa visi još prilično opreme poput rezervnog regulatora, konzole, kompasa itd. dakle ima stvari koje će po difoltu više štrčati od tog noža. Ja osobno do sada nisam niti jdnom nigdje zapeo a što se tiče baratanja dvoručno, možda je to stavr spretnosti ali ja kao i u penjanju uvijek karabiner otvaram jednom rukom. Dakle ne radi se o karabineru matičaru. nego o jednostavnom jednoručnom koji ostaje na nožu, vidi se na zadnjoj fotki crni plastični maresov.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by yasko 03.02.14 11:56

da apena..nisam nikad ronio sa bocom ...hah..da vidio sam po slikama da visi dosta toga sa tebe... nekako mi se ne cini prakticno tako..a i  uostalom nisam nikad nosio folder u vodu sa sobom..  izgleda dok ne probam necu nikad znat
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak - Page 2 Empty Re: ZERO TOLERANCE 561 - Jailbreak

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.