FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Poruka u boci  Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Poruka u boci  Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Poruka u boci  Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Poruka u boci  Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Poruka u boci  Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Poruka u boci  Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Poruka u boci  Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Poruka u boci  Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Poruka u boci  Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Poruka u boci  Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Poruka u boci  Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Poruka u boci  Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Poruka u boci  Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Poruka u boci  Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Poruka u boci  Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Poruka u boci  Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Poruka u boci  Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Poruka u boci  Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Poruka u boci  Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Poruka u boci  Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Poruka u boci  Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Poruka u boci  Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Poruka u boci  Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Poruka u boci  Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Poruka u boci  Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Poruka u boci  Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Poruka u boci  Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Poruka u boci  Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Poruka u boci  Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Poruka u boci  Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Poruka u boci

4 posters

Go down

Poruka u boci  Empty Poruka u boci

Postaj by Olimp 31.12.12 22:01

Kao maleni dječačić, koji je znao čitati i pisati, negdje sam pročitao nekakav tekst koji mi se utisnuo u sjećanje. Bio je to tekst o porukama koje su ljudi, ploveći morima, stavljali u boce i izbacivali ih u more, a ono ih je nosilo svojim prostranstvima.

Poruka u boci  Sam0199ew


Nakon višegodišnjih putovanja, prolaska kroz kojekakve oluje, bonace, hladne i tople dane, boce bi nalazili ljudi koji su se nalazili ili u brodovima, ili negdje na rubu mora sa obalom. Uvijek bi se začudili pronađenoj boci, pažljivo je otvorili, pročitali tekst.


Poruka u boci  Sam0200r


Nekada nije bilo lako pročitati napisano jer je pisano različitim jezicima, pismima, pa čak i posve nepoznatim znakovima. Tada bi takve poruke pobudile dodatnu radoznalost nalaznika, nagnale ga da se potrudi da pronađe osobu koja bi mogla protumačiti ili pročitati tu poruku. Pročitavši i razumjevši je poduzimao bi određene aktivnosti za koje je smatrao da bi bile korisne kako bi udovoljio molbi pisca poruke.


Poruka u boci  Sam0201w


Nikada nisam razmišljao da bi se mogao susresti sa tako jednom porukom u boci. Nikada se nadao da će biti susreta sa mnom i bocom u kojoj je neka poruka, mada sam plovio mnogo hiljada kilometara raznim rijekama.

Ali jednoga dana, kako to već biva u pričama, ploveći po rijeci Odri susreo sam se sa "riječnom poštom", sa bocom u kojoj je poruka.


Poruka u boci  Sam0216m


Osvrnuo sam se niz rijeku ne bi li vidio nekoga da ju je možda postavio prije nego sam naišao, međutim, sve je bilo mirno, idilično i bez prisustva ljudi. Pravi riječni mir dostojan riječne pošte. Posvetio sam pažnju boci.


Poruka u boci  Sam0225z


Za niskoga vodostaja rijeke i velike vegetacije riječnoga bilja, boca sa porukom se zaustavila na površini rijeke čekajući viši vodostaj da je ponese dalje niz vodu do nepoznatoga primatelja, da je oslobodi raslinja i svih prepreka koje su je zaustavile u vodi.


Poruka u boci  Sam0214a


Probijajući se kroz riječno raslinje doplovio sam do boce, razgledao je i uzeo k sebi u kanu. Zainteresirala me kako svojim pakovanjem, tako i sadržajem koji se nalazio u njoj.


Poruka u boci  Sam0215r


Ponio sam bocu sa sobom , kući. Kroz poluprozirne stjenke boce, vidio sam da je nekakva poruka, ali je nisam mogao vidjeti izvana. Golicala me mašta o čemu se radi, što sadržava poruka u toj boci.


Poruka u boci  Sam0004x


Samo pakovanje je bilo malo nepraktično. Naime u manjoj boci se nalazila poruka, a ta je boca umetnuta u veću i potom izolir trakom su slijepljeni dijelovi veće trake kako ne bi propuštali vodu u bocu . Malo nespretno i nepotrebno da se to radi, ali autor je to smatrao izuzetno važnim.


Poruka u boci  Sam0005s


Količina upotrebljene ljepljive trake govorila je da je pošiljaoc želio do maksimuma osigurati sadržaj boce od utjecaja vlage i vode. Pažljivo sam sve otmotao.


Poruka u boci  Sam0006o


Iz prve, veće boce, nakon odmotavanja ljepljive trake, ispala je manja boca koja je bila hermetički zatvorena i u kojoj se nalazila poruka. Zastao sam malo sa daljnjim radom osmotrivši sve to, ali i zagolicavši svoju maštu. Što je u boci? Kakva poruka i kome namjenjena?


Poruka u boci  Sam0007t


Dok sam je vadio van iz boce, prisjetio sam se svih svojih dječačkih maštanja koja su se razvila nakon pročitanih tekstova o bocama kojima su slane poruke morskim prostranstvima. U tim svojim, sada već odraslim, maštanjima, svašta sam zamišljao. Tko bi mogao slati poruku, koliko je stara i kome je namjenjena?


Poruka u boci  Sam0008mz


Pažljivo sam je izvadio , raširio na tlo i "pročitao". Iz nje sam "saznao" da je neko djete, sa dvojicom odraslih ljudi (vjerojatno s ocem i prijateljem ili rođakom) otišlo negdje uz rijeku Odru na ribolov. Ribu su lovili sa više udica i bilo je ulova.


Poruka u boci  Sam0010n


Veličina ulovljene ribe, baš i nije imponirala autora poruke. Ali se vidi da ga je raslinje na vodi iznenadilo. Umjesto valova na riječnoj površini, pojavljuju se linije koje pokazuju prisustvo puno trave u rijeci, a to znači da je riba lovljena krajem augusta ili početkom septembra kada je rijeka puna riječnoga raslinja.

Ne zanimajući ga previše ulovi ribe, autor ove poruke napisao ju je kako bi svima dao na znanje da je prisustvovao ribolovu, da nije bilo velikih ulova ribe, ali i da se pohvali svima da je bio i lovio ribu.


Poruka u boci  Sam0009mk


Nakon "čitanja" poruke istu sam pažljivo vratio u staru "kovertu", tj. bocu, ponovo je zalijepio kako je bila zalijepljena, a nakon toga je "poslao" rijekom Savom dalje nizvodno. Tko zna da li će je i tko pronaći i da li će je znati pročitati.


Nije me razočarala ta poruka iako sam očekivao ne znam ni sam kakvu poruku i kojega sadržaja. Oduševila me. Drago mi je da sam je našao, "pročitao" i dao je vama na "čitanje". Sami je, svako za sebe, "pročitajte". Možda je drugačije shvatite nego ja.


Da ne bih pisao poruku u boci, pišem je sada i u ovoj svojoj priči svima vama. U njoj vam želin sve najbolje, puno zdravlja, veselja, izleta u prirodu u Novoj 2013. godini. Živi , zdravi i veseli bili, a u moje ime i pivcu popili

Olimp


Poruka u boci  393492 Poruka u boci  393492 Poruka u boci  393492
Olimp
Olimp
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1399
Godine : 64
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.01.2011

http://www.panoramio.com/user/2299965

[Vrh] Go down

Poruka u boci  Empty Re: Poruka u boci

Postaj by Mad Max 01.01.13 3:00

Olimpe stari riječni mačak i ja ti želim sve najbolje kao i svim ostalima na forumu i tom prilikom bih obudio jednu staru moreplovcima znanu prigodu i pamčenje na staru pomorsku tradiciju ...

U ranim osamdesetim sam se godinama otisnuo na more gdje sam prilikom osamdesetih a kasnije i devedesetih godina preživio jedan pozamašan dio života.
U to vreme - 83 godine su brodovi bili još stare gradje, prevoznici nisu gledali puno na trošak i izgubljeno vreme - važno je bilo da ide naprijed, da ljudi imaju plaču ... Tada su na brodovima bili još vinčevi na parni pogon i zbog toga je broj posade bio veči nego su danas ... puno veči .

Stariji su mi ljudi u to doba prolaskom Messine svaki put pričali štoriju o tome kako su moreplovci u starijim vremenima bacali tu boce sa zatvorenim pismima i nekom manjom svotom novca za poštansku marku i kako bi ta pisma sigurno dolazila kasnije na slane adrese ... Pošto smo bili na Med-Pac liniji - mediteran - Pacific znači put oko svijeta Messinu smo prolazili svake tri mjeseca i jednom smo pokušali na taj način slati pismo . Pismo je stiglo na adresu ko da bi ga bacili u poštanski sanduk !

Ima takvih krajeva svijeta gdje je taj način komunikacije bio nekada stalna praksa zbog potrebe i gdje se i danas zbog tradicije iako ne često - to obavlja !

L.p. Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Poruka u boci  Empty Re: Poruka u boci

Postaj by Ikarus 01.01.13 10:10

Napokon!
Dugo ste nas držali u neizvjesnosti od prvog predstavljanja "pisma u boci"

Drago mi je da ste napravili ovaj nastavak i "prezentirali" pismo u boci pa makar je to i dječji crtež

Poruka u boci  393492

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Poruka u boci  Empty Re: Poruka u boci

Postaj by puls 01.01.13 10:23

I meni je drago da ste nam to prezentirali i ovako uspješno dešifrirali....nisam siguran da bih i sam uspio u tome....

Svako dobro!
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Poruka u boci  Empty Re: Poruka u boci

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.