FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Održavanje obuće - Page 4 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Održavanje obuće - Page 4 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Održavanje obuće - Page 4 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Održavanje obuće - Page 4 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Održavanje obuće - Page 4 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Održavanje obuće - Page 4 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Održavanje obuće - Page 4 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Održavanje obuće - Page 4 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Održavanje obuće - Page 4 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Održavanje obuće - Page 4 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Održavanje obuće - Page 4 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Održavanje obuće - Page 4 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Održavanje obuće - Page 4 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Održavanje obuće - Page 4 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Održavanje obuće - Page 4 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Održavanje obuće - Page 4 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Održavanje obuće - Page 4 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Održavanje obuće - Page 4 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Održavanje obuće - Page 4 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Održavanje obuće - Page 4 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Održavanje obuće - Page 4 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Održavanje obuće - Page 4 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Održavanje obuće - Page 4 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Održavanje obuće - Page 4 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Održavanje obuće - Page 4 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Održavanje obuće - Page 4 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Održavanje obuće - Page 4 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Održavanje obuće - Page 4 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Održavanje obuće - Page 4 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Održavanje obuće - Page 4 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Održavanje obuće

+34
Kiša
rade1969
kojijesam
Igsy
FrankyRC
NAVIGATOR
Frenky
Hombre
pirat
Ziga
jura
Krik Naglas
Fratt
glock
jratko30
Guybrush
Aries
Guru
Ikarus
elf z7
baracuda
Slym
girdeaux
bowhunter
ekstrem
Strider
LUKSA
ficovk
bushman
mariobab
Mladen
antun
LEGION66
tonka
38 posters

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Guru 01.02.11 17:20

Ja sam valjda napravio grešku što sam mazao običnom mašću, a ne kremom za goretex...

Cipela nije brušena koža, čak ni ne izgleda kao nubuck skroz, skoro je skroz glatka, zato sam ih i mazao... Jbg... A ispod je "air-tex" membrana koju sam vjerovatno uništio mazanjem

Guru
lingua
lingua

Broj postova : 425
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by girdeaux 01.02.11 17:28

hahahah ne mogu vjerovati koja slučajnost! Održavanje obuće - Page 4 747986 Kak sam samo pogodio!!
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Slym 01.02.11 23:35

Ma to ti je fini nubuck, ja imam također jedne Alpinine gojze od tog finog nubucka.

ZGORNJI MATERIAL / UPPER MATERIAL
goveji nubuk / nubuk leather

PODLOGA / LINING
AIR-TEX

VLOŽEK / INLAYSOLE
Planika trekking - Antibacterial

PODPLAT / SOLE
GU-PU VIBRAM 129P / rubber-PU


Tako da zbog ove air tex membrane ti treba sprej za cipele s membranom. Ja bih također bio zahvalan ako netko zna gdje se takvi sprejevi mogu kupiti, našao sam kod Kibube Nikwaxov takav sprej ali je cijena s dostavom 96kn. -.-
Slym
Slym
bomber
bomber

Male
Broj postova : 183
Godine : 114
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 20.04.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Guru 01.02.11 23:42

Jesam li pogriješio što oprah cipele deterdžentom?
Guru
Guru
lingua
lingua

Female
Broj postova : 425
Godine : 39
Lokacija : Priroda
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Fratt 01.02.11 23:47

Ne ako deterđent ne sadrži omekšivač u sebi.Ja sam prao više puta Gore tex jakne i gojze sa membranama ali sam uvijek vešmašini programirao ciklus ispiranja vodom bez ičega kako bi izbacila preostali omekšivač.Jakne su i danas ko nove.
Sve znam delati,od vešmašine do kuhače...da nisam oženjen eto prilike. Održavanje obuće - Page 4 747986
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Guru 01.02.11 23:51

Našao sam zanimljiv članak o goretex-u, pa da ga podijelim s vama:

Gore-Tex tkanina može biti izvedena u dvoslojnoj ili troslojnoj konstrukciji. Dvoslojna je lakša i mekša, pogodna za sporstku odeću i odeću za ulicu. Troslojna tkanina je za teže uslove, pogodna je za ozbiljnije klimatske uslove i ozbiljnije planinarenje.

Gore-Tex nije toplotni izolator.

Obuća sa slojem Gore-Tex-om se pere mlakom vodom i ostavlja da se osuši. Zatim se može naneti sprej za impregnaciju. Ne smeju se u tu svrhu koristiti voštani preparati ili masti, jer to može smanjiti sposobnost disanja obuće.

Gore-Tex odeća se normalno pere, Ustvari redovno pranej pomaže obnavljanje površinskog sloja koji odbija vodu (prljavština umanjuje njegovo delovanje u ovom smislu).

Hemijsko čišćenje ne oštećuje Gore-Tex. Ali drugi materijali na odevnom predmetu možda to enm trepe, pa treba pogledati naznake proiizvođača odevnog predmeta.

Slana voda ne oštećuje Gore-Tex odeću jer ne može da prodre do membrane sa porama i da zapuši njene pore, niti može da promeni Gore-Tex materijal na bilo koji način.

Ako se mehanički ošteti, Gore-Tex materijal može se popraviti Goreovim kitom za popravku.

Spoljašnji sloj Gore-Tex tkanine je prevučen ultratankim slojem polimera koji se zove DWR (Durable Water Repellent). To je polimer koji penetrira vlakna i smanjuje površinski napon spolješnjeg sloja tkanine, usled čega se voda skuplja u kapljice (kao na karoseriji novog automobila) i otkotrlja, umesto da bude apsorbovana. Ovakva tkanina za spoljašnji sloj odeće obezbeđuje dodatnu izolaciju i sprečava da se taj sloj natopi vodom usled čega se u odevnom predmetu možemo osećati "vlažno-hladno". Čak nam se može učiniti da naša jakna propušta, iako to nije slučaj.

DWR sloj nije trajan - on propada tokom vremena, usled habanja, prljavštine, dejstva deterdženata i raznih nečistoća, a vek mu zavisi od toga koliko se dobro održava odevni predmet i koliko se intenzino koristi. Najbolji način da se odrava DWR sloj je da se odevni predmet opere, ispere, i stavi u sušač. Pranjem se uklanjaju materije koje kontaminiraju DWR a toplota u sušaču pomaže da se DWR ponovo raznese po površini.

Ako se voda ne skuplja u kapljice na površini opranog i osušenog odevnog predmeta, DWR sloj je stigao do kraja svog životnog veka. Ali sposobnost spoljašnje površine da odbija vodu može se potpuno povratiti korišćenjem sredstva za impregnaciju. Gore-Tex preporučuje "Revivex Water and Stain Repellent" koji ne samo da pokriva mesta na tkanini na kojima je originalni sloj DWR-a nestao, nego se meša sa preostalim DWR-om i potpuno obnavlja sposobnost odbijanja vode.

Gore pomenuti prvi sloj na odevnim predmetima ovakvog tipa (impregnirani sloj, dakle ne gore-tex membrana) posle nekog vremena (obično usled pranja) izgubi impregnaciju i tada vodene kapi počinju da ga kvase i natapaju, umesto da samo skliznu sa njega kao kada je jakna bila nova. Kod "obične" jakne bi ovo uglavnom značilo da će kiša početi da prodire do nas, ali kod gore-tex jakne vodonepropusnost se ne umanjuje jer je membrana ta koja predstavlja glavni otpor vodi. (Impregnacija spoljašnjeg sloja se svejedno može i obnoviti, sprejevima koji služe u tu svrhu.)

Gore-tex membrana u jakni nema mnogo smisla ako voda još uvek može da prođe kroz rupice od šivaće igle na šavovima - stoga svi kritični šavovi treba da su sa unutrašnje strane prelepljeni posebnom trakom (izgleda kao da je preko šava nalepljen malo čvršći "selotejp"). Ovo treba proveriti prilikom kupovine - ako traka nije vidljiva sa unutrašnje strane jakne (kao što i neće biti ako postoji postava), može se napipati sa spoljašnje strane šavova.

Gore-tex odevni predmeti su skupi, a bili su još skuplji dok je Gore bio jedini prioizvošač takvih materijala. Sada na tržštu postoje različiti "tex"-ovi čiji proizvođšaći garantuju ista svojstva. Odeća sa ovakvim materijalima najčešće ima prikačeno brdo raznih kartončića na kojima se objašnjava princip rada datog "tex"-a i potvrđuje njegova autentičnost. Treba pripaziti na to da li u deklaraciji stoji da je materijal otporan na vodu, jer ima i takvih koji služe kao toplotni izolatori i štite od vetra, ali ne i od kiše.
Guru
Guru
lingua
lingua

Female
Broj postova : 425
Godine : 39
Lokacija : Priroda
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by glock 02.02.11 1:15

Sprejeva ima takodjer u Iglu sportu,cijena isto oko 1ookn ali ja preferiram kremu,jedino utrljavanje traje duze ali 1 do 2 puta mjesecno i Garmont Idaho igraju vec cetvrtu zimu,a prosle su i Prokletije,Durmitor,a Velebit bar jedanput na mjesec.Prije puno godina kupio sam Alpina Tibet i nakon 4 mjeseca po snijegu bez ikakvog tretiranja propustile su na mjestu gdje je sympatex membrana bila ljepljena.Problem je bio u ljepilu,a u trgovini u Ilici su se pravili grbavi,kao molekule rose su sitnije od obicnih molekula vode pa prodju i sl.Odonda nikad vise Alpina.Puno je kojekakvih texova,jedan je goretex.Pranje u masini deterdjentom,hm,bolje rucno samo vodom izvana,svaka membrana ionako ode nakon par godina,zavisno o habanju.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Aries 02.02.11 11:13

otkad je Goretexa u obući otad se i vode diskusije od održavanju tj. impregnacijski sprej vs kojekakve kreme

osobno, cipele (Alpina Tibet) redovito očistim, pustim ih da se osuše skroz i onda ih mažem kremom. Kad koža upije kremu onda ih nasprejam impregnacijskim sprejem.

Zašto?
- zato što mislim da sam impregnacijski sprej ne može nahraniti kožu i ona će uskoro početi gubiti elastičnost i početi pucati na mjestima pregiba (osim toga, moje gojzerice se poprilično izraubane - imaju puno ožiljaka od kamenjara).
- debljina kože kod većine standardnih gojzerica je u pravilu 2-3 mm i čisto sumnjam da krema prođe skroz do membrane (i ev. začepi istu)

Inače, kod pranja svega što ima bilo koju vrstu membrane vrijedi pravilo da se ne koriste deterđenti koji sadrže omekšivače jer oni začepe mikropore.
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by girdeaux 02.02.11 11:32

Sad sam opet na početku.....Alpina tibet ima isto brušenu kožu?! Ili se varam?
Jel ti nije krema promjenila izgled kože?
Ja ima Alpinu Yukon i isto se radi o nekoj brušenoj perwanger koži...jel da i ja počnem mazati sa kremom ili što?!
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Aries 02.02.11 11:36

joj, ne znam što bih ti rekao Održavanje obuće - Page 4 69343

gojze su sad neke 4-5g stare i koža je (sad) glatka, iako je nominalno - nubuk
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by girdeaux 02.02.11 11:45

Pa to ti ja kažem...koga god pitam svatko to radi na svoj način! Svatko ima neke drugačije navike. Više ne znam ni sam..... Održavanje obuće - Page 4 865284
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Krik Naglas 02.02.11 12:18

Ja svoje Triglav pro mažem Centralinom (masnoća za impregnaciju obuće) u trgovinama Borovo 20,00kn. Istina da su odmah pri prvom mazanju potamnile ali to im i daje onaj pravi look... kako tko voli, možeš ih i nemazat i pazit gdje staješ ili mazat i hodat kroz vodu... možda vam gojzerice neće prokvasit bez impregnacije jer imaju neku ...tex membranu, ali koliko se dugo suši vanjski sloj (koža) nakon što se napije vode, zato ja impregniram gojzerice i nema brige.
Krik Naglas
Krik Naglas
bomber
bomber

Male
Broj postova : 108
Godine : 45
Lokacija : Slatina (Drava/Papuk)
Datum registracije : 13.08.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by girdeaux 02.02.11 14:26

Napokon sam nešto pronašao....za sve koji imaju perwanger kožu....upute o čišćenju i održavanju...
http://www.perwangerleather.com/pflege_en.html
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by jura 13.02.12 0:15

tražim savjet kak da pokrpam cipelu, pukla je taman napred na pregibu na dijelu od brušene kože (otprilike 2cm je rupa). najvjerojatnije sam opalio o nešto i rasjekao ju. problem je u tome što je ispod goretex membrana koja je čitava, ali zbog nje ne mogu zašiti kožu. Žao mi je cipele jer je relativno nova ali i skupo plaćena Održavanje obuće - Page 4 810591

tražim savjet bilo kakav. staviti zakrpu i zalijepiti ju?
evo i slike dole gdje sam označio mjesto
http://upload.slike.com/slike/qvGTd.jpg

jura
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 36
Lokacija : zg
Datum registracije : 31.10.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Ziga 26.02.12 22:53

jura je napisao/la:tražim savjet kak da pokrpam cipelu, pukla je taman napred na pregibu na dijelu od brušene kože (otprilike 2cm je rupa). najvjerojatnije sam opalio o nešto i rasjekao ju. problem je u tome što je ispod goretex membrana koja je čitava, ali zbog nje ne mogu zašiti kožu. Žao mi je cipele jer je relativno nova ali i skupo plaćena Održavanje obuće - Page 4 810591

tražim savjet bilo kakav. staviti zakrpu i zalijepiti ju?
evo i slike dole gdje sam označio mjesto
http://upload.slike.com/slike/qvGTd.jpg

Kolega,

MOj savjet je da odeš postolaru, ipak su se oni školovali za rad s kožom-tekstilom.
Ziga
Ziga
tipko
tipko

Male
Broj postova : 86
Godine : 44
Lokacija : Zagreb, Maksimir
Datum registracije : 02.12.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by pirat 11.12.12 20:55

uzeo sam Alpina Prima Mid gojzerice, sa Alpitex membranom.. bio sam vani sa njima već ali ih nisam impregnirao.. kada sam ih probavao prodavačica mi je pokazala neki sprej za 20kn.. drugi put kad sam ih došao kupiti je bila nova prodavačica koja je tek počela raditi taj dan i ona mi je nudila neki drugi sprej za 60-ak kn.. na njemu piše da je za dišuće membrane, dok na ovom prvom piše samo impregnirajući sprej.. tako da nisam uzeo ni jedan..

da li treba neki poseban sprej..?
imam doma neki Erdal sprej, piše na njemu "Protects all kinds of leather, textiles and high-tech materials"... da li se može sa njim impregnirati da ne kupujem novi sprej bezveze..?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Hombre 11.12.12 21:32

pirat je napisao/la:uzeo sam Alpina Prima Mid gojzerice, sa Alpitex membranom.. bio sam vani sa njima već ali ih nisam impregnirao.. kada sam ih probavao prodavačica mi je pokazala neki sprej za 20kn.. drugi put kad sam ih došao kupiti je bila nova prodavačica koja je tek počela raditi taj dan i ona mi je nudila neki drugi sprej za 60-ak kn.. na njemu piše da je za dišuće membrane, dok na ovom prvom piše samo impregnirajući sprej.. tako da nisam uzeo ni jedan..

da li treba neki poseban sprej..?
imam doma neki Erdal sprej, piše na njemu "Protects all kinds of leather, textiles and high-tech materials"... da li se može sa njim impregnirati da ne kupujem novi sprej bezveze..?
Ovo hight-tech materials miriše na Goretex ali ako ti nije baš problem kupi taj sprej od 60kn jer je on baš za te dišuće membrane tipa Goretex, Alpitex, Sympatex...

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Frenky 11.12.12 21:46

ja kupujem cipele sa gore tex memranom da ih nebi morao mazati i impregnirati.


dovoljno je pranje vodom
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Hombre 11.12.12 21:48

Frenky je napisao/la:ja kupujem cipele sa gore tex memranom da ih nebi morao mazati i impregnirati.

dovoljno je pranje vodom
Svoj toj obući je potrebno održavanje i sa svakom cipelom/gojzom dobiješ kojekakve listiće ceduljice s uputstvima.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by pirat 11.12.12 22:10

mislim da bi trebao impregnirati jer su nakon 2 dana snjega po 3-4 sata na dan, iznutra malo vlažne
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by glock 11.12.12 23:58

Ne mora značit da su propustile,bilo bi prerano,možda je snijeg upao odozgora,preko ruba u cipelu,a možda je od znojenja.Ako je vanjski materijal natopljen vlagom ona dolazi do membrane i tu se zaustavlja ali je u cipeli osjećaj hladnoće.Davno,prije 13g kupio sam Alpina Tibet,nakon 4 zimska mjeseca su pustile,bio je problem s ljepljenjem,puštale su na šavovima gdje je membrana šivana odnosno ljepljena.Nisu priznali to u dućanu pa odonda nekako izbjegavam Alpinu iako mislim da su do sada sredili taj nedostatak.Ipak,puno je texova ali jedan je Goretex.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by pirat 12.12.12 0:05

nije upao preko ruba.. uglavnom je cijelo vrijeme cipela bila u snijegu ili je snijeg bio na njoj..
vjerojatno se koža natopila pa pustila iznutra.. čarape mi nisu bile mokre, ali na opip rukom iznuta osjetim vlagu..
jel se impregnacijom ukloni pojava vlage unutar cipele..?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Ikarus 12.12.12 0:06

Kad sam prije nekih god dana bio u Iglu-u rekli su da se Gojze sa membranom (Goretex-om) nikako nesmiju impregnirat/mazat samstandardnim kremama ili tuljanovom masti (koja je meni jedna od nadražih za te stvari) jer se na taj način začepljuje koža i membrana nemože disat...

Neka iskustva vezana sa ovim?
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by glock 12.12.12 0:40

da,onda dobiješ efekt najlon vrećica,ne propušta unutra ali ni van pa ti se znoje noge i ostaju mokre jer membrana ne diše.Grangers krema u Iglu sportu dođe 50kn,za obuću s membranom,nešto na bazi silikona.Evo od subote sam svaki dan po par sati u snijegu s Garmont Idaho,6 god i ne puštaju,ok,suh je snijeg i nakremane su ali ipak dobro drže.Uzeo sam nove Haix Air power goretex,tek ih čeka prava zima,samo su nešto niže pa ne idu u dubok snijeg.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by NAVIGATOR 12.12.12 1:09

svoje garmontice idaho GTX sa gore tex membranom nosim već 5 godina i mažem ih isključivo kremom centralin za kožna sedla i jahaću opremu. jako sam izbirljiv što se cipela tiče i noga mi i žmirečki otkrije vrijedi li cipela ili ne no ta mast u kombinaciji s kvalitetnom kožom radi svršeno. niti cipela pušta niti se noga znoji.
to da cipele s gore tex membranom ne treba mazati nego samo čistiti po meni je jako jako krivo jer bez obzira na membranu kožu treba mastiti da bi ostala elastična i da ne bi ispucala.

kada bi se na cipeli morao odreći jednog sloja gore-texa ili kože odma bi reskirao gore tex. on i onako nakon sezone dvije na pregibima ispuca i tada jedino dobro namašćena koža drži vodu dalje od noge.
jedini primjer po mojem iskustvu u kojemu to nije tako je upravo na idaho GTX cipelama na kojima se na koži nakon 5 godina vide poprilične pukotine a membrana još drži ali za razliku od cipela koje se u ovoj temi spominju idaho ima pletenu puno robustniju gore tex membranu a ne špricanu kao ostale cipele.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by FrankyRC 12.12.12 1:32

Nijedna vrsta membrane (Gore tex, sympa tex,...) nije svemocna bez vanjskog zastitnog zastitnog (koža i sl.) odnosno impregnacije koji drze cipelu/odjecu vodoodvbojnom. Dišuce membrane imaju svoj vodeni prag poropusnosti kao i sve druge samo je u njih malo veci. Nisam jednom doživio da vrhunski komad neke opreme od gore texa-a nakon "mucenja" od par dana u mokrom snigu propusti. Redovno održavanje opreme (mazanje il impregnacija) pridonjet ce dosta da takve doživljaje svedemo na minimum
FrankyRC
FrankyRC
spikač
spikač

Male
Broj postova : 513
Godine : 37
Lokacija : Makarska
Datum registracije : 18.11.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by pirat 13.12.12 10:45

je li ovo dobar sprej za impregnirati kožu sa Alpitex membranom?

Održavanje obuće - Page 4 Dscn4010


Održavanje obuće - Page 4 Dscn4011u

pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by girdeaux 13.12.12 11:54

Da, sprejevi neće naškoditi membrani.
girdeaux
girdeaux
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1077
Godine : 36
Lokacija : Slatina
Datum registracije : 21.10.2009

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Igsy 13.12.12 15:02

Dobar je... biže kapljice sa gojze nakon njega. Imao sam takav i jedan Grangers. Nema neke razlike između ta dva osim mozda sto Grangers vise smrdi i malo duze traje, al moja preporuka je da ih prvo dobro ocistis i iscetkas onda naspricas 1. "ruku" i za 15 min - pola sata kad se osusi 2. "ruku" obe umjereno u tankim slojevima da se ne pocne cijedit niz obucu.

To je za impregnaciju, ali bilo bi dobro redovito i malo "nahranit" kozu nekim uljem/kremom.

Da ne pisem sad ponovo, kopirat cu post sa teme gojzerice u gradu.

Hombre je napisao/la:
Igsy je napisao/la:
pirat je napisao/la:s čime se impregnira Alpitex membrana?


Membrana se nalazi između vanjske kože i unutarnje fudre (tkanine) i najsličnija je aluminijskoj foliji za domaćinstvo. A samu kožu na gojzama ja impregniram ovim http://www.kiwicare.com/kiwimcmssite/us/products/outdoor/campdry-mink-oil.html .
Odlično. A gdje to kupuješ?

Igsy je napisao/la:Bilo je po 50-tak kn u www.peko.hr al izgleda da više namaju, bar ne u Splitu. Ja sam uzeo prije 2,3 godine i prošli tjedan istrošio zadnje ostatke iz tećice na nove Tundrice. Još ću malo potražit, al ako ne nađem nigdi lokalno (+ svi me čudno gledaju kad zatražim kunino ulje za kožu Održavanje obuće - Page 4 990630 ) morat ću naručit izvana http://www.ebay.com/sch/i.html?_stpos=&_sop=15&_fcid=53&gbr=1&_localstpos=&_sacat=0&_from=R40&_dmd=1&_clu=2&_nkw=Kiwi+Mink+Oil&_dcat=11450&rt=nc&LH_ItemCondition=3... tamo bar ima na tone uz nešto skuplju cifru zbog shippinga al isplati se, stvar je zakon... mix ulja, hidratacije koja nahrani/omekša kožu i silikona da "biže" kapljice. Koliko sam primjetio ne smeta ni protoku zraka kroz membranu, tako da se stopako ne znoji pretjerano unutra.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Hombre 13.12.12 16:38

Igsy je napisao/la:Bilo je po 50-tak kn u www.peko.hr al izgleda da više namaju, bar ne u Splitu. Ja sam uzeo prije 2,3 godine i prošli tjedan istrošio zadnje ostatke iz tećice na nove Tundrice. Još ću malo potražit, al ako ne nađem nigdi lokalno (+ svi me čudno gledaju kad zatražim kunino ulje za kožu Održavanje obuće - Page 4 990630 ) morat ću naručit izvana http://www.ebay.com/sch/i.html?_stpos=&_sop=15&_fcid=53&gbr=1&_localstpos=&_sacat=0&_from=R40&_dmd=1&_clu=2&_nkw=Kiwi+Mink+Oil&_dcat=11450&rt=nc&LH_ItemCondition=3... tamo bar ima na tone uz nešto skuplju cifru zbog shippinga al isplati se, stvar je zakon... mix ulja, hidratacije koja nahrani/omekša kožu i silikona da "biže" kapljice. Koliko sam primjetio ne smeta ni protoku zraka kroz membranu, tako da se stopako ne znoji pretjerano unutra.
Hajde ako nađeš uzmi i za mene jednu, a ako ne bude onda nam ne gine ebay.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by kojijesam 11.10.14 12:54

Da ne otvaram novu temu.

Kupio sam jučer Alpina Prima Mid (nije reklama) i ne znam trebam li kožu namazati nekom impregnacijom.
Inače sam prije nekih godinu dana kupio preko ebaya Sno-Seal koji je na bazi pčelinjeg voska (možete na linku vidjeti nekoliko stotina pozitivnih ocjena, a meni je odlično funkcioniralo na običnim kožnim cipelama).
E sad, s obzirom da ove Alpina imaju Alpinatex, trebam li namazati sa ovim jer, ako namažem, hoće li koža disati?

Hvala i pozdrav.

kojijesam
bebač
bebač

Male
Broj postova : 15
Godine : 41
Lokacija : Split
Datum registracije : 08.10.2014

[Vrh] Go down

Održavanje obuće - Page 4 Empty Re: Održavanje obuće

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.