FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

+12
Hombre
FrankyRC
flecktarn
puls
Fratt
Frenky
goxxon
ivo
Igsy
RubberDuck
Fugitive
mayra6385
16 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by scout 25.10.12 18:28

@Hombre ,
lipi pozdrav čoviku iz struke !
Malo ću off topic ,nadam se da mod-ovi neće zamjeriti no dio ima veze s temom .
Poznajem Rota-u objekat ,i nije mi stran problem ''upadanja'' talijanskih postaja kao ni
problem koji je konstantan i tehnički prilično teško rješiv po naše komunikacije.Podizanjem snage
odašiljača dolazi i do masu drugih negativnih efekata kao što su ''parazitska'' izračenja na parnim frekvencijama itd ..da ne zamaram forum .
Uglavnom potpisujem svako slovo koje si napisao .Prejaki ,bezobzirni ,pa i bezobrazni se nekom može činiti kao ''prejako'' ,ali upravo to jest istina .
Talijani koliko mi je poznato ignoriraju i nekoliko međunarodnih upozorbi od strane ITU-a koji je regulatorno telekomunikacijsko tjelo na globalnom nivou i čije bi odredbe trebale biti
obvezujuće .Ključno je ono ''trebale bi biti '' .Nažalost u odnosima gdje i politika umješa svoje prste su ''čudni'' i paradoksalni postulati pa je ponašanje tipa bezobrazluk i bahatluk-trend.
Želio sam ukazati na sve negativnosti koje s takvim ponašanjem mogu i hoće imati vrlo loše posljedice u nekom momentu .
Dugo godina na različitim edukacijskim tretmanima učio sam mlađe od sebe ,ne kao autoritet nego kao kolega da svaka bahatost i smetanje imaju svoj negativan epilog .Tako je u telekomunikacijama ,u životu ,u svemu .
Budući da Ti je i profesionalni i radioamaterski ispit poznat (važeći je trajno, neovisno o vremenu i obnovi članstva u bilo kojoj udruzi ) onda ti je naravno poznato koliko se toga ''natrpalo '' po frekvencijama ,koliko sve to zajedno odudara od
civilizirane i propisne komunikacije i koliko je zlorabljenje,na štetu ljudi kojima je to ili potreba ,ili profesija ,ili neki oblik zadovoljstva i hobia.Mnogo je lošeg ,pa sam tekstom htio ..eto jednostavno zamoliti kolege za korektnost i
propisan način korištenja takove vrste komunikacije .Ono što držim bitnim (a ne želim nikom da osjeti na svom primjeru u potrebi ) je : ne ometati ,izabrati drugo područje ako je jedno zauzeto ,ne upadati u konverzaciju ako niste pozvani u istu .Nadglasavanje ,nadjačavanje i bezočnost se kao bumerang može vratiti
bilo kome .To se nažalost zna dogoditi baš u nesretnim momentima kad je najpotrebnije .

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 393492

scout
lingua
lingua

Broj postova : 480
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by pirat 15.01.14 16:21

ja imam Yaesu FT-23R i Motorolu Radius P210 i jednu brodsku, ne znam joj naziv

zanima me da li je upotreba sa njima legalna?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 38
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by UBERSOLDAT 21.01.14 13:41

Stvarno moram pohvaliti one lidlove uredjaje. Jednom prilikom na Krndiji sam se razdvojio od svoje ekipe i uspio s njima komunicirati cijelo vrijeme.

Razdaljina medju nama i nije bila nesto prevelika (cca nekih 1km), no bila je zima, a izmedju nas mnostvo malih brdasaca i gusta suma.
Da stvar bude bolja, pri povratku na kraju baterije su bile na nekih 80%.

Naravno da postoje i puno jaci i bolji uredjaji, no za ulozena sredstva i potrebe vecine forumasa mislim da ovo pruza maksimum.
UBERSOLDAT
UBERSOLDAT
lingua
lingua

Male
Broj postova : 271
Godine : 47
Lokacija : Vallis lacrimarum
Datum registracije : 08.06.2010

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by Hombre 21.01.14 16:13

pirat je napisao/la:ja imam Yaesu FT-23R i Motorolu Radius P210 i jednu brodsku, ne znam joj naziv

zanima me da li je upotreba sa njima legalna?
Nije. Prva je čisto radio amaterska, drugu koriste u profi svrhe dok je treća namijenjena za pomorce. Nažalost ne možeš komunicirati između njih jer nisu na istim frekvencijama i ta P210 (vjerovatno još iz rata) bi se vjerovatno dala programirati da radi s tom pomorskom. Preporučam ti da to rasprodaš i kupiš par PMR uređaja koji ne zahtijevaju dozvole i registracije pa onda možeš komunicirati s nekim ako se razdvojite. Vodi računa da nisu za udaljene veze i idealne su ako odeš u prirodu pa se razdvojite, za komunikaciju ako nešto radite, a predaleko je ili nezgodno za razgovarati, dva automobila jedan za drugim za dogovor i svega drugog što na par stotina metara može biti od koristi. Ide to i preko 1km ali moraš imati optičku vidljivost pa vodi računa da što više prepreka smanjuje domet.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by pirat 21.01.14 16:29

ova motorola je iz rata i programirana je na brodske frekvencije, jedan od 8 kanala je brodski 16-ti, a za ostale ne znam, Yaesa se isto moze prilagoditi njima.. tj. ona ima automatsko trazenje pa sa njom lako nadjem gdje su ove na brodskom..

koliki je domet Yaese i Motorole?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 38
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by Hombre 21.01.14 17:31

pirat je napisao/la:ova motorola je iz rata i programirana je na brodske frekvencije, jedan od 8 kanala je brodski 16-ti, a za ostale ne znam, Yaesa se isto moze prilagoditi njima.. tj. ona ima automatsko trazenje pa sa njom lako nadjem gdje su ove na brodskom..

koliki je domet Yaese i Motorole?
Ta Yaesu je naknadno proširena. Dolazi isključiva s RA opsegom ali je lako prepraviti da ide sve do 174 MHz.
Domet je nevjerovatno podložan uvjetima. U gradu među gomilom zgrada, još ako si u nekom podrumu nećeš postići niti kilometar. Na otvorenom bez problema do desetak km, Yaesu ima mogućnost priključivanja vanjske antene pa takva kombinacija na dobroj poziciji u dobro doba godine bez problema do Italije. Ne postoi univerzalni obrazac jer ovisi od previše faktora, najbitniji su vidljivost, prepreke i visina. Što više prepreka slabije, ako se vidite 10 km nije nikakav problem, ako ste dovoljno visoko da imate optičku vidljivost na 20 i više km ni to nije problem. Istina da se ne može ići u beskonačnost jer signal slabi u prostoru ali s takvim uređajima se bez problema slušaju signali s komunikacijskih satelita. Možeš biti na moru s jedne strane nevelikog otoka dok je sugovornik s druge i nećete se čuti jer nema refleksije koja bi to omogućila. To je strašno zamršeno i samo debelo iskustvo donekle pomaže u nepoznatim situacijama. Zato vidi i probaj ondje gdje ti treba hoće li i kako raditi. Posebno vodi računa gdje radiš na pomorskim kanalima da ne uletiš na neki koji koristi koja služba ili institucija. Oni se često kontroliraju, a u Hrvatskoj imaš centre koji te nepogrješivo lociraju dok trepneš okom i kazne nisu baš bezazlene.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by pirat 21.01.14 17:46

mislim da je ovaj covjek sto mi je to programirao namjestio kanale koji se mogu upotrebljavati, uz taj 16-ti..
i znas mozda gdje nabaviti punjac za Yaesu, davno je crkao.. a nisam ih koristio od onda.. sjecam se da smo sa njom prije nekih 15-ak godina slusali prometnu policiju Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 368870

gdje ih opcenito odnjeti na servis jer mislim da mi od motorole baterije nesto stekaju?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 38
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by Hombre 21.01.14 19:06

pirat je napisao/la:mislim da je ovaj covjek sto mi je to programirao namjestio kanale koji se mogu upotrebljavati, uz taj 16-ti..
i znas mozda gdje nabaviti punjac za Yaesu, davno je crkao.. a nisam ih koristio od onda.. sjecam se da smo sa njom prije nekih 15-ak godina slusali prometnu policiju Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 368870

gdje ih opcenito odnjeti na servis jer mislim da mi od motorole baterije nesto stekaju?
Poduže se ne bavim tim stvarima i prešao sa na nešto sofisticirannije bez predaje.
Yaesu je jako star i teško da ćeš naći original ali može poslužiti neki sličan, a i baterije su ti već sigurno krepale. Nema više slušanja policije. Prešli su na TETRA i priča je gotova.
Gdje ih odnijeti na sevis? Pojma nemam. Ima profesionalni za Motorolu i kod nje je isto tako sigurno krepala baterija, a nova košta ko Sv. Petra kajgana.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by duke 21.01.14 23:31

na koji način te oni centri mogu locirat? nekom triangulacijom ili??
duke
duke
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1239
Godine : 39
Lokacija : Sveti Ivan Zelina
Datum registracije : 04.04.2012

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by Hombre 22.01.14 13:05

duke26 je napisao/la:na koji način te oni centri mogu locirat? nekom triangulacijom ili??
To je najednostavniji dio odgovora. Djelomični ostatak je u nastavku.

Imaš objekt na planini u kojem je soba u koju ulaze antenski kablovi koji vode do kompjutera poređanih ko bebe u inkubatorima . Stotinama ili tisućama km daleko povezano optičkim kablovima nalazi se mjesto odakle se vrši nadzor bio rutinski ili po prijavi, a može vidjeti mnogo toga od izračene snage, točne frekvencije, neželjenih dodatnih zračenja... kod određivanja lokacije složeni algoritmi eliminiraju refleksije koje mogu biti jače od osnovnog signala, kao i ostale anomalije i rezultat je brzo i točno pozicioniranje onog koga se sluša. Tehnika je ponešto uznapredovala u zadnje vrijeme tako da više nije aktualan stereotip vozila s antenama koje na mjestu ili pokretu pokušava odrediti gdje se tko nalazi mada ne sumnjam da takvi i dalje postoje iako oboružani kompjuterma pa dođe isto kao i ono prije navedeno samo u mobilnom obliku. Svima je vrlina izuzetno brzo i točno određivanje mjesta odakle dolazi signal mada mi nije poznato, a niti me interesira koliko točno mada sam siguran da je dovoljno točno za većinu potreba. Već najmanje 20 godina postoje uređaji koji prepoznaju svaki pojedinačni predajnik jer svaki ima svoj digitalni "otisak prsta" i dovoljno je samo preći na predaju da bi bio zabilježen i pohranjen, uspoređen jesi li se, kada i na kojoj frekvenciji javljao, što si emitirao... i sve što od tvorca programa može tražiti naručitelj. To je program koji se kupuje potpuno legalno i u USA ga najčešće koriste vlasnici repetitora za određivanje vremena koliko je korišten u svrhu naplaćivanja po vremenu jer pojedini repetitori mogu imati više raznih korisnika i imaju svoju tarifu. To je jedan od razloga zašto su razvijene frequency hopping i ostale tehnike skrivenog emitiranja jer u slučaju da toga nemaš džaba ti je mijenjati pozivne znakove, ljude, pozicije i način emitiranja kad onaj tko te sluša uvijek zna da se radi o istom uređaju što bi moglo biti kobno u nekim ratnim uvjetima kada bi se postrojba ili pojedinac lako mogao pratiti, a time i njegovo pomjeranje i položaj na terenu što ti na karti točno može ocrtavati njegove linije i smještaj pojedinih postrojbi pogotovo ako se na osnovu analize prometa ili drugih obaviještajnih podataka utvrdi o čemu se točno radi.
To je ono što je objavljeno po stručnim časopisima ili se reklamira po oglasima. Ono što je još opakije i što je obavijeno velom tajne možemo tek naslutiti.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi - Page 2 Empty Re: Korištenje Woki-tokija za vrijeme boravka u prirodi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.