FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

+127
chagalj
Lawman
elvin
GeoVuky
JamesSurv
ZG-Dubrava
duke
Salix
CroPrepper
zuzonja
siga
Wolfy
erdadj
MarLep
Redneck
iron-man
azur.jahic.5
Keltan
jimkukri
tagart
doktor
Jure.
rinos
madWez
ivanv66
ssverko13
laredo
fuzoo
gordon
fusher
macho
Delete
Od1n
Mad Max
nodado
mamac za pecanje
Hombre
markonvs
Black Jack
Frans03
ivek
Inspektor
pirat
Taks
ratomir6
tarpe
lazar
Franco G
Nubilus
gorky
franciscus
sgt bear
Cober
Ikarus
streetmode
Bare
Sivi Oblak
didapatak
Frenky
trolshein
JillValentine
sremac
brdo
vens
Vilcambu
Guru
roguefox
fero
oetzi
explode
antun
čagalj
ben-66
obg
ivo
kengur32
Knife_maniac
Aries
Jolender
robert
Mladen
djomla
nix1909
marinko
damjan
Drvo
rtiduti
Winterwolf
poletan
cutlass
urbana_gorila
.
maxina
baltazar
Quanah
chikaperadetlic
mortimer
lonewolf
redbeard rum
chumaman
Ernest
puls
GAGY
ante5555
Guybrush
Medo Gradela
goxxon
orao
Mraz
DoomsdayST
lololorenzo
NAVIGATOR
2,9,29
chulaf
Migach
Strider
mariobab
Šimun
Login
glock
miles
Fratt
Igsy
Adept
trail master
PJER
yasko
131 posters

Stranica 10 / 37. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 23 ... 37  Next

Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by djomla 02.03.12 0:33

@Quanah, ako će to poravnavati brusilicom otkalit će oštricu, treba to isjeći nekakvim "hladnijim" načinom, ili ju krknit kutnom pa ponovo napraviti TO..

@nix1909

Bitno je, naravno, iako ovo su tesarske sjekirice koje nisu za teže poslove tako da ne bi trebalo pucati, jedino malo ugrijati u rukama ili kraj vatre na velikim hladnoćama..

djomla
knjižničar
knjižničar

Broj postova : 977
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by nix1909 02.03.12 1:05

Hvala djomla!
nix1909
nix1909
bomber
bomber

Male
Broj postova : 114
Godine : 43
Lokacija : ZG
Datum registracije : 25.08.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by poletan 02.03.12 1:36

Upravo danas mi stigle dvije gransforsice iz dežele sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 350615
Presrećan sam, ne seku same ali imaju vrlo fancy štih i odaju dojam vrhunskih reznih komponenti.
Jedna ide u viksu a drugu ću pokloniti nekom od familijarnog podmladka kako bi ga poučio što su prave vrijednosti.
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 393492
Kramu koju sam do sada imao pokloniti ću ženi sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 990630

Da nisam naišao na ovaj forum ne bih ni znao kakvih sve sekira i noževa ima u svijetu...
poletan
poletan
bomber
bomber

Male
Broj postova : 105
Godine : 55
Lokacija : iznad 2000 m
Datum registracije : 27.03.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by redbeard rum 02.03.12 8:30

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_0174
vidi se da linija pucanja prati liniju diferencijalnog kaljenja, rado bih čuo mišljenje ljudi koji su potkovani u tome (karlo, recimo).

nix, taj dio je bitan samo ako po guzici sjekire lupaš čekićem ili sjekirom po sjekiri - tada se deformira glava (tj.ušica).
na slici se čini da jedna glava ima tanje stijenke od druge, ali se radi o proširenom dijelu drške koji viri iz glave i smanjuje vidno polje.

NAVIGATOR je napisao/la:crvenobradi da ne spamam temu poslat ću ti PM.
mislim da mi nešto nije u redu s primanjem poruka, još nisam ništa dobio sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 990630
šala mala, boljeje ovako, otvoreno sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 69343
NAVIGATOR je napisao/la:
stavit ću popodne fotografije luka i strijela koje sam isključivo sjekirom napravio čak i one najmanje utore i ukrase.
nadam se da imaš videozapis izrade da posluži kao tutorijal sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 69343
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 39
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by rtiduti 02.03.12 11:09

nix1909 je napisao/la:Pozdrav svima!
Imam pitanje uz ovo na slici koje sam oznacio plavim strelicama..
Dal je bitna debljina sjekire na tom mjestu koje sam oznacio!?
p.s rtiduti posudio sam tvoju fotku koju si stavio par stranica prije..nadam se da nije bed sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 393492

To nije moja slika nego sam stavio link. Na slici se zbog kuta čini da je malo materijala no u stvarnosti to nije tako. Na mojoj slici (onoj koju sam sam snimio) bolje se vidi. Jučer sam posjekao jednu trešnju i malena siječe grane kao britva.

LP
rtiduti
rtiduti
bomber
bomber

Male
Broj postova : 140
Godine : 53
Lokacija : PGŽ
Datum registracije : 08.05.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by nix1909 02.03.12 11:53

Readbeard rum hvala!
Rtiduti nije mi se dalo trazit po netu sliku pa sam stavio tu..sad znam jos jednu stvar vise u vezi sjekira zahvaljujuci vama na forumu.
Hvala i pozdrav svima!
nix1909
nix1909
bomber
bomber

Male
Broj postova : 114
Godine : 43
Lokacija : ZG
Datum registracije : 25.08.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 02.03.12 12:14

crvenobradi
istina je da sam jako kratak s vremenom, pošaljem ti poruku sad za vikend a i uslikam luk pa stavim, na žalost nemam tutorijal izrade ali vidi se na njemu da je mojih ruku djelo, zgodna igračka za mog nećaka.

jedva stignem par puta dnevno po minutu dvije kliknuti na forum, nikako ni recenziju jednog noža da stavim koju sam za danas obećao, stavim možda večeras.

mnogi ovdje imaju vremena vrtiti prstima, ili kovati i turpijati i u tome uživati.
ja nažalost zbog profesije i životnog tempa nemam taj komoditet ali nije da se žalim jer sve stvari koje radim u njima uživam, velik dio mog posla je u divljini, zraku, pod morem, pod zemljom na stijeni i u dobrom djelu tih aktivnosti vrlo mi je bitno imati pouzdani alat pa i sjekiru.
na sreću moj posao mi omogučuje da ako mislim da mi trebaju 4 sjekire da si ih kupim 4 pa makar one bile i GB.
uvijek u gepeku auta furam jednu od 4, više puta mi je nenadano trebala. jednom sam njome na brzinu od deblje grane napravio alat kojim sam auto uspio odglaviti iz dubokog snijega, bez sjekire bi mi bilo puno teže i vremenski duže da sam to rukama sve morao kopati.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by redbeard rum 02.03.12 14:11

u redu je, kad stigneš, stigneš - mada bi po broju postova čovjek zaključio da vrtiš palčevima više nego svi zajedno u ovoj temi sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 990630

jest, sjekira je zvijer od alata, meni čak i najdraža, vjerojatno zbog bosanskih gena - majke mi (tj. po majci mi).
za otpiliti granu dobro posluži i victorinox nožić (pilica grize ko' blesava), malo je načneš i slomiš svojom težinom pa prepiliš vlakna dokraja - to je jedina stvar zbog koje mi alox soldier nije kompletan, fali mu pilica..
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 39
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Mladen 02.03.12 16:16

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 747986 ...ima jedna priča sa samog početka foruma..kad se mariobabova sjekira pokazala kao jako dobra stvar u usporedbi na moju pilicu na viktorinoxu..naime trebalo je izvlačiti vatričin auto koji je zaglibio u mokrom šljunku ...da je akcija dobro obavljena moj prijatelj se vjerojatno toga sjeća .. sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 747986 ..mislim da negdje postoje i slike ..
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by redbeard rum 02.03.12 16:42

onda dobro da nemam pilicu sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 990630
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 39
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Mladen 02.03.12 17:10

redbeard rum je napisao/la:onda dobro da nemam pilicu sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 990630

ma ne stari ...pilica na viktorinoxu je jedna od najbitnijih mogučnosti koje uopće mogu biti u sastavu survival stvarčica ..htio sam samo skrenuti pažnju na predhodni post..jer ljudi koji se kreću prirodom vozilima uvijek je dobro uz ostalu opremu imati ašov i sjekiru ..
sjekira odradi posao puno brže nego mala pilica uz naravno druge mogučnosti koje pruža njezina veličina i oblik ..primjer poluge , čekića , prekopa , kuke...i td
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by redbeard rum 02.03.12 17:17

znam, mladene, zezao sam se sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 69343
redbeard rum
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 848
Godine : 39
Lokacija : velika gorica
Datum registracije : 06.12.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by robert 02.03.12 18:11

Sjekira je pravi radni alat od kada se ne upotrebljava kao oruzje .
Sada nosit sjekiru okolo po prirodi , . . . . ipak mi se cini da ima prikladnijih alata .
robert
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 454
Godine : 39
Lokacija : izad 7 gora
Datum registracije : 09.12.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by PJER 02.03.12 18:19

kriva tema sory
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by mariobab 02.03.12 20:08

Sjećam se Mladene, ali ne mogu više naći te slike-jedino se ne sjećam jel platila joha ili topola glavom to izvlačenje.
Lijepa i naivna vremena s početka foruma...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 05.03.12 23:28

kako sam već više puta napisao, dok nisam nabavio prvu GB-icu nisam bio ljubitelj sjekira a u prirodu sam radije nosio velik nož, takav je moj stav bio produkt nepovjerenja prema tome alatu ponajviše iz razloga što je krš od sjekira iz naših krajeva koje sam imao prilike koristiti kroz svoje djetinjstvo i ranu mladost bio na granici upotrebljivosti.
druga je stvar hrđavom sjekirom u dvorištu kuče rascjepati par napiljenih i osušenih cjepanica a drugo je sjekiru u šumi koristiti za rezanje grana, stabala, tesanje i izradu logora.

tipični primjerak bosanske bauštelske sjekire najčešće korištene na prostorima bivše juge pa i kroz moje djetinjstvo.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9640Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9641Small

rekli bi pa normalno da je na granici upotrebljivosti kad je sva stara i pohabana, "ta je više metara drva iscjepale nego li če ikad, bla bla bla...." nije istina ekipo, ova sjekira već iz tvornice dolazi takva poput stojadina i yugića koji su več u tvornici prije isporuke počeli hrđati
i teško je nekome tko je u životu vozio samo stojadine i jugiće objasniti da je wolksvagen ipak bolji auto, je da je skuplji ali je znatno bolji i veći ga je gušt voziti(i nekoliko će puta u trajnosti nadmašiti yugo-zastava tvorevine)
dakle i bosanska sjekira već iz tvornice potpuno nova stiže na granici upotrebljivosti

kupovao sam kožne radne rukavice u dučanu alatima LUX i pogledao policu sa sjekirama
ova je prva koju sam uzeo i glava bi kod prvog ili drugog zamaha vjerovatno završila u nečijoj tuđoj glavi.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9472Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9474Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9475Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9476Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9478Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9479Small

nemam ja ništa protiv alata iz naših krajeva iako se ova sjekira nekako nečka želi li biti kramp ili motika.
istina je da nikada nisam vidio kvalitetnu sjekiru napravljenu na prostoru bivše juge osim nekoliko koje su ljudi osobno sebi iskovali.
upravo zato što mislim da nisu vrijedne osvrta fokus svoje pažnje usmjerio sam na dva primjerka koja sam jučer mogao usporediti, a geografski nisu iz ovih krajeva.

sjekira ima puno vrsta i ja se sada neću upuštati u pametovanje i nabrajanje različitih i prodavanja pameti copy pejstane s neta, napominjem da nisam nikakav stručnjak i dr. sjekira ali sam kroz godine rada skužio što je meni najbolje i što najbolje funkcionira u bushcrafterskim zadaćama.
dakle po meni najbliže onome što nama u šumi treba je sjekira tanke siluete dobra za zasjecanje i tesanje, ajmo uvjetno reči tesarska sjekira. dijametralno suprotna je sjekira za cijepanje i kalanje kojoj je oštrica debela i u obliku klina kako bi sa što manje trenja raskalala napiljeni oblutak.

na nedavnom izletu usporedio sam ove dvije

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9557Small

radi se o najbushcrafterskijem fiskarsovom modelu X10 i odličnoj GB sjekiri koju več koristim dvije godine, modelu small forest axe koju smatram najprikladnijom iz njihove palete za bushcraft. da odma napomenem mislim da su obje sjekire vrlo kvalitetne, pouzdane i vrijede svaku kunu plaćenu za njih.

na prvu me iznenadila težina, x10 je iako znatno kraće šuplje ručke puno teža od GB-ice

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9614Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9615Small

po cijeni su i ne toliko različite x10 je malo više od 350kn dok je GB oko 500kn dakle razlika je manja od 150kn.

uz obje sjekire ide štitnik oštrice(po meni nužan za svaki primjereno oštar rezni alat) s time da mi se od GB-ice kožni daleko više sviđa, nekako mi ima više duše no i ovaj od X10 je solidan, iako malo više tactical looka

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9617Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9618Small

odma se vide i razlike u profilima i obliku glava

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9554Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9610Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9611Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9612Small

svi prisutni su se mogli okušati u cijepanju drva za cutlassov roštilj

tu je fiskarsova X10 briljirala, zbog debele siluete pliče se zabijala u cjepanicu no kalala ju je s nešto manje napora od GBice. radilo se o umjereno debelim oblicama napiljenih motorkom kakvih u divljini i na izletima baš i nemamo često pored vatre.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9593Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9594Small

GB-ica zbog tanje siluete oštrice dublje je zasjecala uz istu snagu udarca ali je za raskalati obluticu trebalo više snage.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9597Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9602Small

dakle ako vam sjekira treba za cijepanje več unaprijed pripremljenih cjepanica mislim da je fiskars X10 bolja i jeftinija varijanta.
no u prirodi u divljini omjer snaga je potpuno drugačiji.

tanka silueta uz puno manje napora zasjeca znatno dublje i u jednom udarcu presjeca daleko više vlakana drva nego fiskarsica.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9503Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9506Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9505Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9508Small

iako je drvo na fotki relativno tanko rušio sam isti dan tom sjekirom i tri puta deblje trupce, probali smo isto i sa fiskarsicom i razlika je bila očigledna, činilo se kao da je X10 zatupljena. dok je GB-ica doslovno jela drvo svakim udarcem a komadi odgrizenog drva su bili veličine manje šake, kod fiskarsice mi se činilo kao umjesto sjekire da udaram batom, a piljevina koju je ostavljala bila je višestruko sitnija.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9536Small

da ne bi ispalo da sam pristran cutlassa sam zamolio da proba na bilo koji način zasječi panj netom odsječenog stabla bukve fiskarsicom.
ni u 20 pokušaja makar gađao i samim čoškom sjekire nije mu to pošlo za rukom

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9521Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9523Small

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9524Small

sjekira se doslovno odbijala od panja kao da je od gume, bila je potpuno nova i solidno oštra.

GB-ica je naprotiv bez problema zasjecala u vlakna panja pri svakom zamahu.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9519Small

probao sam tesati ljeskin kolac kao da radim luk i s GB-icom je to bio gušt činilo se kao da je upravo napravljena za taj posao, X10 nije briljirala iako je i s njom to izvedivo ali treba puno više spretnosti i češće se događalo da sjekira ili zareže pre duboko ili da se samo odbije od štapa.

nekoliko nas je taj dan imalo priliku raditi s obje sjekire pa i oni mogu dodati svoja mišljenja. ja bi uvijek dodao još 150 kuna i uzeo GB-icu, a za doma po dvorištu i blatu dobra je i bosanska za 70kn s početka ove priče.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 IMG_9641Small

znam da će biti komentara foteljpametnjakovića ma ti to reklamiraš GB i lovu dižeš za to, da napomenem da meni sponzorstva nisu strana i da nekoliko jakih brandova stoje iza mene, ali nažalost ne i GB kojeg je u hrvatskoj u zadnje 4 godine bilo moguće nabaviti samo u dva navrata. da bi se nekome isplatilo nekoga sponzorirati on mora jako dobro živjeti od prodaje tog proizvoda to zasigurno nemoža ako taj proizvod uopće nema u svojoj ponudi jer zbog pre velike potražnje na svjetskom tržištu uzrokovane iznimnom kavlitetom taj proizvod u ovome slučaju GB SFax uopće nije dobavljiva(nadam se da će se stanje promjeniti jer imam nekoliko osoba kojima bi jako rado poklonio taj vrijedan dio bushcraft opreme.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 06.03.12 1:01

Fina objašnjenja Navi,to su dvije sjekire različitih namjena.Dok je GB tipična za sječi grane što se i dokazala,Fiska je kralj za cijepat drva gdje se i ona dokazala.Upravo taj tanki profil na GB je uzrok da se drvo ne raširi dovoljno i onda načne dršku sjekire ispod dok kod Fiske toga nema.Njen širi profil sprečava je da ostane duboko zasječena u panj,a to mi je najgore kad ne mogu sjekiru izvuč iz komada koji cijepam pa ga okreći pa izbijaj itd.Ima i Fiski tanjih profila,naravno,svaka za svoj posao.350kn već,prije 2-3god bile su 250,izgleda da svaka nova pošiljka diže cijenu.A na ebay su po 30ak dolara.Jbm ti pohlepu,ako ne zaradiš duplo,nije biznis.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Jolender 06.03.12 9:28

@ Navigator . Tendenciozno i pristrano napisano kao što smo već i navikli od tebe.
Fotografije sjekire napravljene u Bosni su u najmanju ruku isto bolesne tendeciozne radi odabira. Jedna ne održavana, ( isto bi izgledala i GB kada bi se ostavila u vlazi duže vrijeme) druga škart primjerak.
Ovo nije ljubomoran post jer Navigatoru nemam na čemu biti.
Ovo je osvrt, replika i mišljenje koje se u posljednje vrijeme kritizira kao ne potrebno na forumu.
Mišljenja sam da se radi takvih kritika forum pretvara u smrdljivu močvaru koju sve manje i posjećujemo.
Samo da mlađi korisnici ne bi ostali zakinuti za informaciju a vjeruju novonastaloj pristrasnoj propagandnoj mašineriji ovako izgleda bosanska sjekira koja je dobra i koja se održava a odraditi će sve poslove kao i ova švedska.
Ako netko bude voljan odraditi pošten uporedni test poslat ću mu ovu sjekiru pa da se vidi šta će ta švedska više uraditi.
Ovakve sjekire koristimo stolječima koje -uvaženi recezent kudi, stvaro ne znam kako smo preživjeli bez ovih švedskih modela koje su više korisne izgleda za "ja imam"., "ja posjedujem"
Ovdje su u ovom testu baš miješane kruške i jabuke jer su očito testirane sjekira različitih namjena što je Glock spomenuo.
Dakle bosanska sjekira kojih možete btw. kupiti 14 komada za jednu GB baca rukavicu. Znemarujući cijenu smatram da će sve odraditi kao i ovo švedsko preskupo snobovsko pomagalo. sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 478256
Švedska sjekira je dobra ali sam siguran da u proizvodnji nije mnogo skuplja od bosanske a radi raznih nameta koji se plačaju pri kupovini nikada neće biti moj izbor.
To su između ostalog i naljepnice na odjeći raznih manekena koji ih hvale za novce.
Poz...

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 260920111566


Zadnja promjena: Jolender; 06.03.12 9:47; ukupno mijenjano 1 put.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Aries 06.03.12 9:44

osvrt je dobar Navy, samo evo par komentara:

- usporedba bi bila puno interesantnija da ste staru "Bosanku" doveli u red (malo naoštrili + novo štilo).


- moj djed (onaj 91godišnjak iz mojih reportaža) ima par "bosanskih" (jbg. noname) sjekira. Držala radi sam (kao uostalom i za sve ostale alate) i kod njega ni jedna sjekira nije tako nasađena. Kakav je materijal sjekire, da li je kaljena ili ne - iskreno pojma nemam, ali sve je radio s njima (velika za cijepanje, mala za tesanje i finije radove). Dok sam bio klinac i nisam baš znao raditi s alatima, znao sam oštetiti držalo (štilo) kad bih fulao cjepanicu pa zveknuo držalom, znao sam cijepati po betonu pa je bilo zuba sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 368870 Ali, sve to je on riješavao u kratkm roku i s vrlo primitivnim alatima (kakva kutna brusilica i sl. - mislim da u to doba nije imao ni jedan električni alat?).... On će s no-name sjekirom napraviti što većina nas neće znati i s najboljom/najskupljom sjekirom...


Hoću samo reći da ako daš VW-a nekom tko ne znam što radi, u vrlo kratkom vremenu ćeš nazad dobiti šrot od auta


Dalje, kad su cijene u pitanju (mislim da se kod cijena odnosno bolje rečeno oko omjera uloženo-dobiveno na ovom našem forumu najviše lome koplja), mislim da ih ne treba uspoređivati u apsolutnom iznosu. U apsolutnom iznosu je razlika mala tj. samo 150kn (što za proizvod koji bi trebao trajati i trajati zaista nije puno), ali u postotku to je skoro duplo.

Da su u pitanju alati iste namjene (što nisu) postavio bih pitanje da li je GB i duplo bolja?


ps - da se razumijemo, za prirodu ne bih uzeo Fiskaricu



Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 53
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by DoomsdayST 06.03.12 9:51

Zar se 'bosanska' sjekira ne nasađuje odozdo...? Ove bosanske na slikama mi se čine nasađene odozgo, sa klinom...

Ili možda su ovo na temi sjekire iz Bosne, a 'bosanska' sjekira je vrsta sjekire, bez razlike gdje je proizvedena, i nasađuje se odozdo...?

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 30210
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Aries 06.03.12 9:54

@Doomsday:

- ja sam izraz "bosanska" koristio slučajno - umjesto no name sjekire
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 53
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by cutlass 06.03.12 10:02

osobno meni je bosančica bolja od fiskarsice za sve.. neznam za ovu elitnu navijevu ali od ove plasticne je bolja..
i s njom sam nacjepao drva , napravio trijesce za potpalu, zabio cavao itd...
to je legentarna sjekira koja je "napravila" cijelu bivsu jugoslaviju i na svim je baustelama nezamjenivi alat..

kao sto ste i vidjeli ovu fiskarsicu sam probao bacati u drvo na susretu, i unatoc dobrim pogodcima od 10 bacanja zabila se samo 5 puta s time da je svih ostalih 5 puta pala idealno na ostricu i nije ostala zabijena..

ta sjekira ima problem u nacinu na koji je grindana i za kalanje , cjepanje je idealna a za ostale djelatnosti skoro neupotrebljiva..

ovu navijevu nisam imao prilike isprobati jer navi na nju pazi ko na oko u glavi, i nikak da ju navrebam dok njega nema u blizini..

medutim, za ono koliko sam radio njome pokazala se jako dobra. veliki joj je plus sto je bila naostrena ko neki moji nozevi sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 368870 , medutim cini mi se da ima malo premalu masu..

prvenstveno za cjepanje definitivno nije radena jer joj je profil preuzak..
to je sjekira koja ce odraditi fine poslove puno lakse i bolje od "bosančice" ali u omjeru cijena/kvaliteta/isplativost, definitivno je gubitnica.. (to je moje skromno misljenje, ne uzimajte ga srcu jer i nisam neki expert, govorim samo ono sto ja osobno mislim i sto bi i sam napravio)..

i jos bi samo napomenuo da ova stara hrdava nije bila ociscena , nabrusena i nije bila fixirana kako treba , tako da sama po sebi nikako nije bila spremna za nikakvo "testiranje"..
a da je to sve bilo na njoj napravljeno , ove razvikane "kolegice" bi imale itakakvih problema da joj stanu na kraj.. za "plasticnjaru" sam ziher da joj nemoze nista!


lijepi pozdrav..
Denis
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 49
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by poletan 06.03.12 11:04

Ako bih mogao zamoliti za jedan savjet...
Cijepao sam drvo pa sam nepažljivim udarcem o kamenito tlo otkrhnuo parčence brida na mojoj novoj granforsici sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 592423
Da li smijem brusiti kutnom brusilicom radi popravka ili da pošaljem na grindanje prodavaču?
poletan
poletan
bomber
bomber

Male
Broj postova : 105
Godine : 55
Lokacija : iznad 2000 m
Datum registracije : 27.03.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Knife_maniac 06.03.12 11:23

Da nebi bilo daljnje prepreke nudim vam izazov.
Imam 30-ak metara drva koja treba izrezati, iscjepati i naslagati pa mozete doci testirati pile i sjekire do mile volje sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 478256
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by marinko 06.03.12 11:28

poletan je napisao/la:Ako bih mogao zamoliti za jedan savjet...
Cijepao sam drvo pa sam nepažljivim udarcem o kamenito tlo otkrhnuo parčence brida na mojoj novoj granforsici sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 592423
Da li smijem brusiti kutnom brusilicom radi popravka ili da pošaljem na grindanje prodavaču?


nee, nikako sam brusit !!!!

odmah je šalji:

Gränsfors Bruks AB

Gränsfors Yxsmedja
820 70 Bergsjö, Sweden

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 855911 sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 855911 sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 855911
marinko
marinko
lingua
lingua

Male
Broj postova : 252
Godine : 41
Lokacija : grad koji stalno plovi
Datum registracije : 29.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Fratt 06.03.12 11:36

Poletan,ne brusi kutnom jer ćeš je pregrijati...na ruke turpijom i ožeži.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Guybrush 06.03.12 12:19

Svako ime košta više, tako i GB. Bilo bi zanimljivo napraviti hard test na slijepo raznih sjekira, od GB, Huske, Fiskarsa, ostalih raznih sjekira, raznih ručnih kvalitetnih uradaka, i manje kvalitetnih ručnih uradaka kad bi to bilo moguće. Nekako imam osjećaj da ove cijene vrhunskih uradaka nebi držale vodu kad bi se uspoređivale sa no-name kvalitetnim uradcima (naravno ako govorimo o istom tipu sjekire).
To što nešto košta 5 puta više od druge stvari, ne znači da je i 5 puta bolje, isto tako, ne znači da je to realna cijena proizvoda. Isto kao i kod svega ostaloga. Ali, marketing je marketing i uvijek će se naći proizvodi kod kojih će se osim kvalitete plaćati i ime. Tko voli, nek izvoli. Uvijek ima kupaca za sve.
Guybrush
Guybrush
lingua
lingua

Male
Broj postova : 331
Godine : 39
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 17.12.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Migach 06.03.12 12:22

Navi, hvala na recenziji, a vas ostale molim da se suzdržite od nepotrebnih komentara vezanih za cijene proizvoda ako nije problem da opet ova rasprava ne otiđe u krivom smjeru. Hvala
Migach
Migach
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2566
Godine : 33
Lokacija : Strmec Podravski
Datum registracije : 17.10.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Strider 06.03.12 12:44

Da se i ja ubacim;

@Cutlass- da, to i ja kažem, ove klasične GB, koje se razlikuju samo po veličini drške i težini glave (ali stil je isti), npr small forest axe i scandi forest axe, su napraveljene da bi bile podjednako dobre u svim područjima, u cijepanju i rušenju, dakle nekakva sredina multitaskinga. Za rušenje oni imaju predviđene sjekire, tipa american felling axe, ili double bit axe, isto kao što za tesanje imaju jednobridnu bearded axe, sve je stvar namjene i specijalizacije za istu. Ove što svi kupuju su all-around sjekire. Fiskars je predviđena za cijepanje, barem koliko sam dosada pročitao i pogledao, osim onih extra malih modela, koji se lako spreme u ruksak.

Na Dravanturi smo Kan i ja imali prilike cijepati topolu sa Freund sjekirom našeg Mladena, i isto tako, cijepa kao luda (ja sam se ustvari bojao koristiti ju jer nemam motoriku držanja jednom rukom cjepanicu a drugom cijepati istu), ali se od panja odbija. Sad, jeli glava dobro nasađena u onu plastiku ili ne, ne znam, nisam vidio nikakve osvrte na opasnost takvih nasada.

Sve je stvar namjene. Imam doma onu pevecovu koja mi služi za cijepkanje trešćica kada nešto odem kovati i ovu bosansku građevinarsku kojom je miješan beton i vađeni čavli. Takve ne volim, ne zato jer su s divnog li nam Balkana, nego jer mi je preteška (s obzirom na kratku držalicu).

Zahvaljujući Pjeru, pronašao sam sjekiru koju sam tražio i uskoro ću je ići kupiti, pa vam kažem par prvih dojmova, i naravno fotke s terena. Prokletnici jedni, sada ste me inficirali sa virusom sjekira.

Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Mraz 06.03.12 12:51

poletan je napisao/la:
Cijepao sam drvo pa sam nepažljivim udarcem o kamenito tlo otkrhnuo parčence brida na mojoj novoj granforsici sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 592423

Možeš li staviti sliku oštećenja? Ne znam zašto ne bi mogao sam brusiti ako oštećenje nije veliko, pobogu to je sjekira. Straha od pregrijavanja nemaš na tako masivnom komadu, čim pod rukama osjetiš toplinu pusti da se ohladi na zraku i zatim nastavi. I GB u tvornici te sjekire brusi pa ih ne pregrije, a sigurno to ne rade toliko pažljivo koliko ćeš raditi ti.

Obje "strane" su rekle svoje a dok ne vidimo valjani usporedni test "name" i "no name" sjekira sve što napišete je samo teoretiziranje i tjeranje vode na svoj mlin.

Druga stvar.. s obzirom da je opće poznato da se GB i Husquarna rade u istoj tvornici, od istih ljudi, na isti način a razlike su samo estetske prirode ne vidim razloga da se veličaju/uspoređuju/kude samo GB a ne i Husqe koje su u biti isti ali cijenom prihvatljiviji proizvodi. A estetske razlike između njih svako tko ima turpiju i malo brusnog papira može dotjerati.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by goxxon 06.03.12 13:31

inače Fiskars X10 u reportaži je moja sjekira. prvi put je korištena i nije bila naoštrena, došla direkt iz trgovine. X10 jednostavno nije bushcraft sjekira kao GB, ali da ga cijepa, cijepa...i nema problema s drškom. zadovoljan sam s njom. no, državši i koristivši GB-a, osjetio sam potrebu da si nabavim i jednu takvu sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 747986
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 10 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 37. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 23 ... 37  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.