FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Tradicionalni preklopni noževi
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty04.10.24 14:27 by Lawman

» Divlji kamp Drava 2024
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty31.08.24 7:16 by NAVIGATOR

» chris reeve sebenza folder
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty31.08.24 7:14 by NAVIGATOR

» 24 sata divljine
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty16.07.24 0:39 by Mladen

» Kožni strop
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty09.07.24 12:12 by oetzi

» Fallkniven noževi
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty28.06.24 12:22 by laredo

» Garmin GPSMAP 66S
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» Sretna 2024.godina
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty28.05.23 23:48 by ness

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

+5
Drvo
Mraz
nordfjord
Stoney
Login
9 posters

Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Login 31.01.12 15:59

Prije par dana sam nabavio "Emergency Bandage" tj. izraelski zavoj, kojeg koristi američka vojska. Odlična stvar koja zamjenjuje nekoliko komponenti prve pomoći i ubrzava saniranje otvorenih rana koje krvare.

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) DSC04684

U prvoj pomoći koju polako nadograđujem i radim na kvaliteti je i celox prah iz ove teme:
https://survival.aforumfree.com/t2263-celox-proizvodi-za-zaustavljanje-krvarenja?highlight=celox
Tako da sam prilično dobro opremljen za slučaj krvarenja
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) DSC04682

Vojska nosi prvi zavoj što brže dostupan, ne bez razloga, pa sam ga i ja stavio u brzo dostupan đep. Još moram prije odlaska na teren nekakvu navlaku staviti na njega da nebude izložen vanjskim utjecajima.
"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) DSC04685

Jedna od boljih stvari je da se vrlo efektivno može kvalitetno podvezati rana jednom rukom u slučaju da ste sami i da vam je rana na drugoj ruci, što znatno komplicira stvari kod standardne sanacije rane.

O čemu se radi i način primjene:

https://www.youtube.com/watch?v=wMRklQkfDLE

https://www.youtube.com/watch?v=S2_EU1T-o-g&feature=related
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 38
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Stoney 31.01.12 17:43

Fora stvar ali nebi ju koristio za manje ozljede... Znaci nesto više od arterijskog izljeva krvi. Previše mi se čini da zbog elastičnosti i same plastike se može previše (nenamjerno) zategnuti i samim time previše blokirati ostale krvne puteve... a onda nakon 45 min nastupa amputacija cijelog ekstremiteta.
Imam nešto slično ali nema ovih plastičnih djelova nego standardno gaza+zavoj, šta je puno korisnije za nekoga tko nije stručan u podvezivanju.

BTW... ovaj kompas/karabin šta ti visi na torbi. Vidio sam jednog takvog za nekih 20 kn. Na drugoj strani je imao kao neki toplomjer... nije valjda da ga koristis? Usporedi ga sa nekim dobrim kompasom jer je moj bio toliko dobar da je položaj gdje ga držim, utjecao na njega.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by nordfjord 31.01.12 18:06

Jeba ih pas ti Izraelci stvarno imaju opremu prva liga,one njihove pancirke za svaki dan mi se posebno sviđaju.Naoružanje isto imaju i teški oklop među najboljima u svijetu.Pokrivaju čitav spektar od vode do zraka.Ne vrag da kane obilaziti krajeve u kojima su prije obitavali,moram pitati starije u familiji jel nam tko nosil jarmulku od familije.Za svaki slućaj zlu ne trebalo.

nordfjord
lingua
lingua

Male
Broj postova : 261
Godine : 57
Lokacija : od trsta do zemuna
Datum registracije : 28.06.2011

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Login 31.01.12 18:11

@Stoney - Da naravno. Ovo je samo za slučajeve extremnog krvarenja, za manje stvari nema potrebe ni isplativosti ovo trošiti, u pp imam dovoljno materijala za to.

Ovaj karabiner sam baš danas opisao u ovoj temi na linku pa da neidem ovdje u OT pogledaj:
https://survival.aforumfree.com/t5479p20-termometar#113278
(kompas je smeće, koristim samo termometar)

@nordfjord - neznam jesu ovo izraelci izmislili, ocito po imenu jesu.. ali stoji da imaju fantastičnu opremu, provjerenu u realnim situacijama, kod njih od uspostave drzave je krizno stanje i oprema se radi po potrebama ljudi na terenu a ne po šminki i objesti kao neki na zapadu. dosta izraelske opreme (vojne) sam imao priliku koristiti.. prva liga.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 38
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Stoney 31.01.12 18:17

Onda super. Meni je i toplomjer bio totalno smece.
Imaš kakav link do ducana sa Izraelskom opremom?
E-bay i kupovinu izvan države izbjegavam u širokom luku pošto sam se opekao jako puno puta. (primjer: carina me koštala više od proizvoda i slicno).
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Login 31.01.12 18:21

Nope.. nema kod nas puno stvari. Moras iz vana Zahal.org i ebay.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 38
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Mraz 01.02.12 9:54

Zanimljiva stvar...
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Drvo 04.02.12 19:59

Malo skrećem van teme ali zanima me jedna stvar.Imali gdje u Hrvatskoj kupiti prvih zavoja upakiranih u PVC omot kakve je nekad koristila JNA?
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 44
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by škorpion 04.02.12 20:03

ja imam par vojni prvi zavoja ,cak sam imo priliku da ga koristim i dobro se pokazo
škorpion
škorpion
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 40
Godine : 113
Lokacija : Zenica
Datum registracije : 07.01.2012

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by zippo 01.06.16 20:58

Izvrsna stvar,inaće odnedavno kompletu je individualnog kompleta prve pomoći hr vojnika uz borbenu podvezicu ili ti ga CAT (combat application tourniquet).Možeš ga koristit na razne načine i dolaze u raznim veličinama,vrši izvrsnu komresiju na ranu.Pokazao mi se izvrsnim i kao podveska umjesto CAT-a,kada sam zaustavljao na frendu jako arterijsko krvarenje na ruci kad ga je jedan majmun dobrodano dohvatio sa razbijenom flašom jedno 10 cm iznad lakta pa prema pazuhu...samo ga malo tanje smotas da jaće stisne,a plastičnu kopću stavis na mjesto gdje idu vene da zaustavi protok krvi...
zippo
zippo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 359
Godine : 37
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 12.11.2009

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by vladomado10 02.06.16 11:39

Izraelski zavoj kako ga popularno, ili zapravo integrirani prvi zavoj dolazi u tri veličine 4,6 i 8 inča, gdje je taj posljednji abdominalni zavoj.
Razvijen je kao i većina stvari za potrebe vojske od strane jednog izraelskog field medica.
Ima svoje mjesto u zbrinjavanju blast ozljeda, ranjavanja vatrenim oružjem i izuzetno teškim traumama.
Ljudi koji ga nose u običnom životu ili trebaju pancirne kosulje uz njega ili imaju 150 kuna za bacanje, 3 kalika i gaze su oko 15 kuna.
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Hombre 02.06.16 15:30

Hvala Vlado. Mnogo medicinski korisnih stvari smo naučili od tebe.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by zippo 03.06.16 14:52

Slucajno sam ga imao u vratima od auta...kasnije smo jos stavili gaze i zavoje na ranu,jer nema te gaze i kaliko zavoja koje bi efektivno zaustavio arterijsko krvarenje tako blizu srca bez podveske na ozlijedenom udu...

Uglavnom,izmedu ostalog kao što sam ranije napisao izraelac se moze između ostalog koristit i kao podveska ako se nema ništa drugo...
zippo
zippo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 359
Godine : 37
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 12.11.2009

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by vladomado10 03.06.16 14:59

Za nadlakticu je tlakomjer super sredstvo za zaustavljanje arterijskog krvarenja, a jednina metoda za prava arterijska krvarenja na udovima je podveska.
Kod prave rane prvi zavoj ti ionako ne pomaže, tek će dodatna kompresija sa kilom zavoja preko njega stvoriti ogromna kugla koja je to komprimirati.
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by zippo 03.06.16 15:05

o tom i pričam,u tom slucaju prvo pri ruci mi je bio izraelac,njega sam iskoristio kao podvesku za zaustavljanje krvarenja a onda sam prešao na saniranje rane...
malo offtopic
gdje se može nabavit ona velika igla za pneumotoraks,kanile koje imam su mi premale,a htio bi si između ostalog to dodat u kit.
zippo
zippo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 359
Godine : 37
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 12.11.2009

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by vladomado10 03.06.16 15:15

Na našem tržištu ti je ima StivTrade, al siva braunila ti je dovoljno duga 14-16G, trebaš nešto dugo 6-9cm za prednji pristup u drugom i trećem interkostalnom prostoru medioklavikularno lijevo od sternuma iznad gornjeg ruba donjeg rebra, opet kažem 200 kuna bacanje u vjetar umjesto sive braunile.
Trenutno vojska preferira lateralni pristup u trećem i četvrtom interkostalnom prostoru u srednjoj aksilarnoj liniji uz gornji rub donjeg rebra zbog pancirki, gdje je puno kraći pristupni put pa mogu i manje braunile.
Samo za ventilni penumotoraks ne otvoreni i obični zatvoreni.
Jeste sigurni da vam to treba? Jel imate muda bušit nekoga jako blizu srca bez malo jačeg poznavanja medicine.
Dekompresija je u teoriji jebena stvar i jedna od rijetkuh stvari gdje ispasdneš heroj, u praksi situacija je malo drugačija, mislim da ne postoji primjer da je obavljena u prebolničkoj hitnoj u RH nakon rata , bar ja nemam taj podatak.
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by zippo 03.06.16 15:36

Vojska uci izmedu 2 i 3 rebra,da imam hehe
Imam certifikat,prosao sam tecaj za Combat Life Saver ili CLS,a jedno od tema na testu je pneumotoraks i dekompresija tenzijskog pneumotoraksa...
Zahvaljujem na preporuci za stiv trade a i za 16g iglu..a sad je mislim vrijeme da prestanemo jer ce nas moderatori pojest hehehe
zippo
zippo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 359
Godine : 37
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 12.11.2009

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by vladomado10 03.06.16 15:47

Imat muda u hitnoj situaciji je vrlina tehničara, a oprez liječnika.

P.S. jel kao 68W/CLS polažete ATLS i TCCC, ne znam kako je u HV odnosno pretpostavljam da su američki tečaji BCLS i PALS, a
ako su zastupljeni TCCC i ATLS gdje ih polažete.
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

"Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj) Empty Re: "Emergency/Israeli Bandage" (prvi zavoj)

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.