FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Lightweight backpacking Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Lightweight backpacking Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Lightweight backpacking Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Lightweight backpacking Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Lightweight backpacking Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Lightweight backpacking Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Lightweight backpacking Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Lightweight backpacking Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Lightweight backpacking Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Lightweight backpacking Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Lightweight backpacking Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Lightweight backpacking Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Lightweight backpacking Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Lightweight backpacking Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Lightweight backpacking Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Lightweight backpacking Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Lightweight backpacking Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Lightweight backpacking Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Lightweight backpacking Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Lightweight backpacking Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Lightweight backpacking Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Lightweight backpacking Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Lightweight backpacking Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Lightweight backpacking Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Lightweight backpacking Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Lightweight backpacking Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Lightweight backpacking Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Lightweight backpacking Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Lightweight backpacking Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Lightweight backpacking Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Lightweight backpacking

+8
majstor76
Guybrush
maxina
Šimun
DoomsdayST
Login
NAVIGATOR
markonvs
12 posters

Go down

Lightweight backpacking Empty Lightweight backpacking

Postaj by markonvs 24.01.12 21:54

Nadam se da nisam fulao sa temom i da nije preširoka no mislim da je korisna za neiskusne u višednevnom kampiranju (kao ja npr. Lightweight backpacking 42368) ili one koji jednostavno ne žele tegliti nepotrebnu težinu.

Dakle, što ponijeti i što ne ponijeti sa sobom na višednevno kampiranje, prijeko potrebna oprema, potpuno nepotrebna oprema te lakša oprema jednake fukncionalnosti kao ona teža, npr. aluminijski lonac umjesto čeličnog ili dehidrirana hrana umjesto konzervi i sl.

Ajmo složiti najlakši mogući ruksak za izlet od recimo 3-5 dana!

Evo za početak moj prijedlog kuhala, Esbit CS585HA
Kuhalo je teško svega 197 grama i kapaciteta 585 ml pa me zanima je li to dovoljan kapacitet za dvije osobe ili je premalo, ako se kuha recimo tjestenina (Talianette)
Kuhalo je na tabletice pa nije potrebno paliti veću vatru za brzi obrok.Lightweight backpacking CS585HA_01_Kochset_(Trockenbrennstoff_nicht_im_Lieferumfang_enthalten)
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by NAVIGATOR 24.01.12 22:24

i ja koristim esbit onaj veći komplet suđa od 800ml. ovaj od 400 sigurno neče biti dovoljan za dvoje a 800 je taman za dvoje a poklopac se može koristiti i kao tavica.

Lightweight backpacking IMG_5505Small
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by NAVIGATOR 24.01.12 22:29

ok je to ultralagano kampiranje koje ekipa na forumu često upražnjava tipa nosim samo nož.
to treba probati koji puta u životu da ostanemo u formi oko bushcrafta no ako je hodačka tura to je neizvedivo jer jednostavno trošiš previše vremena i resursa prirode za izgradnju svaku večer novoga kampa.
nisam protiv sječenja pokoje grane za bivak ali ako to radimo 4 večeri svaki put na drugom mjestu onda mi je to iživljavanje prema prirodi.
ja jesam za light kamping ako to uključuje neku tendu, mali šator, vreću i karimat ili termarest.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by Login 24.01.12 23:23

Odlična tema.

Upravo ono na čemu radim sa svojom opremom. Ali nije lako.. jer sam u drugu ruku ljubitelj opreme razne i svakakvih zanimljivih sitnica. Počeo sam sa ogromnim ruksakom prenatrpanim kao marinac na maršu Lightweight backpacking 747986.
Prvo sam izbacio šator i ceradu/šatorsko krilo. Umjesto šatora i cerade korisim vojni poncho koji moze sluziti kao kabanica, šatorsko krilo (od kojeg je puno lakše) i podmetač na podu. Unutar tog ponča mi je i astro folija koja ima neznatnu težinu. Umjesto sjekire, preklopne pile i mačete ide Kukri ili veci nož. Također izbacio sam i nešto luksuza, jer sam nosio more sitnih stvarčica i pomagala i toga se onda nakupi. Pokušavam da te sitnice svedem samo na ono iz EDC kit-a unutar maxpedition fatty torbice, al nije lako.

To je za sada moj napredak .. dakle sa onog klasičnog velikog ruksaka planinarskog spao sam trenutno na 35L snugpak, ali i on mi je još prenatrpan.

@Navigator - u pravu si sto se tice da nije bas ok raditi svaki dan novi zaklon od prirodnih materijala full cijeli od živog drveta.

Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by DoomsdayST 24.01.12 23:54

Pa svi bi mi želili lightwight kad idemo pješačit, zar ne...? Sad je samo pitanje koliko ić u ekstreme...

Ka šta san već napisa nekome, bivi bag koji diše i vrića, uz eventualno neki pončo ka ceradu iznad i neko uradi sam 'grunf' rješenje za mrežicu priko otvora za glavu, i šator ti ne triba...

Ovih par nije preskupo, nisu Goretex ali donekle dišu...

http://www.kibuba.hr/index.php?&cID=8&scID=50&pID=1090

http://www.ebay.co.uk/itm/Trekmates-Standard-Bivvi-Bag-/280710168884?pt=UK_SportingGoods_HikingEquipment_RL&hash=item415ba14134

Kod ove druge triba pripazit, imaju 3 vrste jako slične, od istog proizvođača, najjeftinija ne diše, srednja ne diše ali ima sloj aluminija, a ova najskuplja diše...

http://www.globetrotter.de/de/shop/detail.php?mod_nr=113440&k_id=0500&hot=0>ID=30239034bde0541b7bd7e17d1c7a9a4fa32

Za vriću mi se najoptimalnija čini Ferrino Nightec 600...

http://www.iglusport.hr/proizvodi.asp?id=693

Uz bivi može vjerojatno uredno izdržat poprilično nisku temperaturu...

Uz nekakav karimat tipa Evamat može se relativno udobno spavat bez da se pravi zaklon svaku noć, znači 'minimal impact'...

http://www.iglusport.hr/proizvodi.asp?id=399

Za toplije vrime, tu se može ukombinirat nekakav hamock sa mrežicom, pa recimo na njemu uz samo bivi, i eventualno pončo iznad ka cerada... A sve je to lightweight...

Za ostalo, sve zavisi, koje oštrice, koliko oštrica, i ostali sadržaj, triba vidit prema željama i potribama, voda, hrana, posuđe itd...

I pripazit šta od odjeće... Virujte mi, znači, naučih na svojoj koži... Beti ski rublje je vrlo dobar izbor, čujem, i kad je toplo i kad je hladno... Ima i dugo i kratko... Bilo je nedavno u Lidla donjeg rublja od poliamida, bokse i kratka potkošulja... Neznan kakve će se pokazat, ali uzeja san po jedno na probu, pa ću vidit... I dalji slojevi su bitni, flis ako nije baš prehladno a za baš hladnije nešto deblje od 50% vune 50% poli-nešto amid, vinil... Ponit možda jedan laganji softshell kad je toplije, kad je hladnije dodat i malo deblji hardshell ili nešto ala usa vojna mix 65%-35% ripstop, battlerip ili već nešto šta neće lako stradat ka softshell, hlače isto tako ne pamučne nego nešto šta se brže suši, pa pri hodanju kombinirat slojeve po potribi...

I tako...

=)
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by Šimun 25.01.12 0:39

Imam taj esbit..A čuj,ovisi koliko tko može pojest,što se tiče 2 osobe..Uz mene osobno ,teško..Ali za sebe se isplati..Nažalost taj veći je izašao ,odnosno nema ih u zalihi u replikarta..
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by markonvs 25.01.12 10:23

Baš mi je drago da ima interesa za temu i super savjeta!

Vidim da je dio rasprave krenuo u vidu survival backpackinga no to nije bio moj cilj jer na to će se samo par najhrabrijih i najzagriženijih Lightweight backpacking 229322 odlučiti.

Dakle ajde da definiramo neka gruba pravila, recimo minimalno ili nikakvo uništavanje prirode što znači da zaklon nosimo sa sobom (šator, tarp,...)
Vidio sam par jako laganih ljetnih šatora pa ću još to malo bolje proučiti pa staviti fotke i linkove.

Za vodu se oslanjamo uglavnom na prirodu osim onoga što smo inicijalno uzeli sa sobom jer je voda dobra trećina ili četvrtina mase opreme. Znači potrebno je poznavanje izvora, potoka, rijeka, jezera i sl. na ruti, drugim riječima dobra karta i sistem za pročišćavanje vode. Tabletice su definitivno najlakša opcija no trebalo bi imati i nekakav filter za prljavštinu pa je pitanje je li samo filter u tom slučaju dovoljan i koji je najlakši i najmanji.

Hranu bi po mome mišljenju trebalo uzeti sa sobom da ne ubijamo vjeverice ili zmije Lightweight backpacking 229322 ili jedemo raznorazne ličinke, paukove, škorpione...
Najlogičnija mi se čini dehidrirana hrana u obliku raznih tjestenina, juha iz vrećice, kandirano voće, orašasti plodovi...
Ribolov je opcija no zahtjeva određenu opremu, iskustvo i vještinu, a i može se desiti da na ruti nema vode bogate ribom pa da završimo na ličinkama Lightweight backpacking 42368

Što se tiče spavanja pretpostavljam da su karimat i vreća neizbježni ako smo u šatoru ili samo hammock ako želimo spavati iznad tla. Nemam iskustva ni sa jednim ni sa drugim no šator mi se čini komotnija opcija, ali i teža i gabaritnija. Volio bih mišljenja i iskustva po tom pitanju, pogotovo za hammock jer mi se čini ovako iz moje perspektive da u tome ne bih mogao zaspati Lightweight backpacking 42368

Eto toliko za sada, idem nešto i raditi, treba zaraditi za svu tu opremu Lightweight backpacking 704997
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by DoomsdayST 25.01.12 11:16

Šta se tretiranja vode tiče, ima puno dobrih informacija na onoj temi baš o tome...
Ugrubo procidit kroz gazu, pa onda recimo prokuhat 5-10 min... Ili isto na onoj temi spomenuti drinksafe... Najkompaktniji njihov sustav je slamka, i s njom piješ iz bilo koje vrst posude, kesice, u koju možeš gurnit slamku...

Lightweight backpacking P1010248_2-link

Trenutno imaju 20% popusta, pa ona sa poštarinom dođe mrvu ispod 29 funti... Čovika se može zamolit da pošalje ne ka dućan nego ka privatna osoba, bez računa u paketu... U tom slučaju, nema carine ni PDV-a do vrijednosti od 300 kn, a ako carina zeza uputiš ih na website sa cijenom di je nova slamka ispod 300 kn, a ova je 'polovna' i posla je prijatelj ka poklon iz UK, poštarina ne ulazi u priču jer je 'prijatelj' platija i nema veze sa tobom... =)

http://www.drinksafe-systems.co.uk/products.php

Naravno, prvu pomoć nekakvu triba uvik imat sa sobon a o zaklonu i spavanju san već pisa nešto gori...

=)
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by maxina 25.01.12 11:51

[quote="DoomsdayST"
Lightweight backpacking P1010248_2-link

Čovika se može zamolit da pošalje ne ka dućan nego ka privatna osoba, bez računa u paketu... U tom slučaju, nema carine ni PDV-a do vrijednosti od 300 kn, a ako carina zeza uputiš ih na website sa cijenom di je nova slamka ispod 300 kn, a ova je 'polovna' i posla je prijatelj ka poklon iz UK, poštarina ne ulazi u priču jer je 'prijatelj' platija i nema veze sa tobom... =)


=)[/quote]

Na zalost tu nisi u pravu jer iznos ispod kojeg se ne carini je 160 kuna-oni to tumace kao zanemariva vrijednost.Sve iznad te vrij.podlijeze haracu milih nam carinika.Nemoj racunati na pricu da je to poklon,rabljeno od prijatelja rodbine i sl. jer ne prolazi!Ako nema racuna u posiljci oni te mogu trazit da im pokazes cijenu na e-bayu ili potvrdu od pay-pall-a koliko si platio i slicno!
Ovo ti govorim iz osobnog iskustva mada mi je cesto znalo proci bez ikakvik troskova jer nisu otvarali moju posiljku i jednostavno postar donese na adresu!
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by DoomsdayST 25.01.12 11:59

maxina je napisao/la:
...
Na zalost tu nisi u pravu jer iznos ispod kojeg se ne carini je 160 kuna-oni to tumace kao zanemariva vrijednost.Sve iznad te vrij.podlijeze haracu milih nam carinika.Nemoj racunati na pricu da je to poklon,rabljeno od prijatelja rodbine i sl. jer ne prolazi!Ako nema racuna u posiljci oni te mogu trazit da im pokazes cijenu na e-bayu ili potvrdu od pay-pall-a koliko si platio i slicno!
Ovo ti govorim iz osobnog iskustva mada mi je cesto znalo proci bez ikakvik troskova jer nisu otvarali moju posiljku i jednostavno postar donese na adresu!

Cijena je na web site-u, malo ispod 25 funti znači ispod 300 kn, a carinski propis o postupanju u slanju fizičke osobe iz inozemstva bez naplate fizičkoj osobi u nas u poštanskom prometu je ovde...

http://www.carina.hr/Carina/CarinskiPostupakPosta.aspx#P3

=)
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by Login 25.01.12 12:05

Što se tiće spavanja..

Za toplijeg vremena ove godine sam nosio razne stvari. Kao dovoljno u pogledu minimalizma su mi se pokazali pvc poncho kao tarp, jakna i pvc vrece. Pvc vrece napunim suhim lišćem i stavim ispod. Na kraju izleta mi posluze za sakupljanje smeća, a u slučaju kiše ih se može razrezati za razne namjene (kabanica, zaklon , pokriti opremu..). Dakle iskoristivnosti im je super. Pogotovo ona velika naračasta bcb vreca iz replika.

Za hladnijeg vremena vreca je uz ovo gore ipak neophodna ako nismo preekstremni.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by markonvs 26.01.12 22:42

Evo još jedan ajtem koji zadovoljava kriterije, TIKKA PLUS®²

Crvena ledica, bijela ledica, 5 modova, 83 grama sa baterijama...Lightweight backpacking E97-pm_1
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by Guybrush 27.01.12 13:53

Od klope bi možda najbolja rješenja bili MRE ako je u pitanju nedostatak izvora hrane ili ako hrana neće biti dostupna.

Npr.

http://www.slate.com/blogs/browbeat/2011/10/13/which_countries_have_the_tastiest_mres_.html
Guybrush
Guybrush
lingua
lingua

Male
Broj postova : 331
Godine : 39
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 17.12.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by markonvs 27.01.12 16:27

To me podsjetilo na CSO no on je daleko oskudniji od ovih Lightweight backpacking 368870

Hm... ovo je uglavnom konzervirana hrana koja je teška, volumenozna i još moraš tegliti i težinu konzervi...

Pod pretpostavkom da na ruti ima dovoljno vode, raznorazne "vrećice" sa umacima, juhama, tjesteninama su daleko bolje rješenje jer su trećinu mase "mokre" hrane, manjeg su volumena i pakirano je u ambalažu neznatne mase. Zamisli da moraš nositi konzervi za 5 dana, odustao bi nakon prvog Lightweight backpacking 368870

Inače ne preferiram takvu hranu, štoviše uopće ju ne jedem i vjerujem da je vrhunac nezdrave prehrane ali u ovakvoj situaciji je dušu dalo...
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by majstor76 06.03.12 20:24

Kad sam poceo sa visednevnim biciklistickim voznjama vozio sam svakojake gluposti ali kila simo-tamo na biciklu i nije problem, ali kad si na nogama cijeli dan tek sam onda gledao da se oprema smanji/racionalizira.
Recimo , nosio sam doslovce escajg za jelo. Kasnije sam presao na spork+svicarac
Vrecu od cca 1200g sam zamjenio za skoro duplo manju/laksu.
Nosio sam dosta tog pamucno/vunenog materijala. Kasnije sam presao na sintetiku. Lakse se susi i ne usmrdi se tako brzo.
Kruh sam sam poceo peci jer sam mogao dobiti vrlo kompakne struce za razliku od napuhanih kupovnih koje mi zauzimaju puno mjesta.
Silterice i sl sam zamjenio sa boonie sesirima jer imaju sirok obod sa svih strana i daju se sloziti u mali volume kad nisu potrebne.
Ambalazu za vodu sam prestao nositi jer sam nabavio hidratatsku vrecu od 3-4L.
Pribor za higijenu sam poceo nositi samo onliko koliko cu potrositi.
Povecao sam potrosnju cokoladica ili grozdjica i sl stvari a smanjio broj konzervi.

No svi gubitci na tezini se anuliraju kad mi hajvani sa kojima se penjem uvale 5L vina :)

majstor76
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 29
Godine : 48
Lokacija : hrvatska
Datum registracije : 05.03.2012

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by raptor257 06.03.12 21:37

E to si dobro napisao, što ušparam na opremi onda mi uvale par litara vina ili piva, prvi put kad smo išli u šumi htjeli su nositi sitnež za potpalu :-)

raptor257
tipko
tipko

Male
Broj postova : 54
Godine : 48
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 07.12.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by explode 06.03.12 23:45

Ranac:

imao sam sjajan Lowe Alpine 75+15 L, udoban kvalitetan, +++ ali 3,5kg prazan
sad imam DEUTER ActLight koji ima oko 1400gr i 40+10 L
(dakle na samom rancu ako se uzme za specificnu namenu moze se ustedeti skoro 2 KG!


Posuda za vodu :

Druga stvar je posuda za vodu. Najbolje mi se pokazao meh Platipus od 3 L, jer najpravilnije rasporedjuje tezinu sam po sebi je lagan, voda lako dostupna preko creva, ... jedini je malo nezgodan za punjenje....

Zaklon:

Ferrino (nije bas neka firma sto se tice kvaliteta) spectre 2 šator sa mrezicom oko 1.7kg
ubedljivo najoptimalnija varijanta u prooprciji : kilaža:vreme postavljanja:zahtevi terena:kondenzacija:.....

Vreca:

e ovo je gigamegahiperultra, nemam je ali sam je porucio. Marmot Helium membrain
perjana, konfor za zene -3, muskarce -10, oko 1050g. ima mambranu od .....texa, tako da perije ne moze da se navlazi, mozda raadi i kao bivi vreca.
(cena sitnica- ubedljivo najskuplji deo opreme)

Posuda za kuvanje

Snow Peak 900 Titanium (takodje u fazi stizanja)

podloga

Thermarest lagana verzija. mozda je laksa penasta podloga nisam siguran.A ova je osetljivija na žar,madaje za sve drugo neverovatno otporna (kamenje, biljke , trnje,...)

hrana: 10-20% iz ranca ostalo (ako nije zima) ima u prirodi, uglavnom nosim med (200g), so i brašno(100g)

e sad jedna od stvari koja može mnogo da uštedi:

android telefon sa gpsom i dobar solarni punjač (80+150g = telefon, radioaparat, visinomer, gps lokator sa oruh topografskim kartama, fotoaparat, gomila knjiga o ishrani,prezivljavanju, gljivama,.....)
dakle stedi sigurno nekoliko kila + lako se pronalaze izvori pa nije uvek neophodno imati pri sebi sva 3 litra vode












explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by majstor76 07.03.12 7:44

Sto se tice posuda za kuhanje, koristim aluminijsku posudu u obliku cuturice. Lagana je (125g), zapremijne oko 0.5L, a sluzi i za ispijanje vode/soka dok sam u kampu.

majstor76
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 29
Godine : 48
Lokacija : hrvatska
Datum registracije : 05.03.2012

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by explode 07.03.12 8:13

NAVIGATOR je napisao/la:ok je to ultralagano kampiranje koje ekipa na forumu često upražnjava tipa nosim samo nož.
to treba probati koji puta u životu da ostanemo u formi oko bushcrafta no ako je hodačka tura to je neizvedivo jer jednostavno trošiš previše vremena i resursa prirode za izgradnju svaku večer novoga kampa.
nisam protiv sječenja pokoje grane za bivak ali ako to radimo 4 večeri svaki put na drugom mjestu onda mi je to iživljavanje prema prirodi.
ja jesam za light kamping ako to uključuje neku tendu, mali šator, vreću i karimat ili termarest.

upravo tako!
Potpisujem Lightweight backpacking 69343

svi znamo koliko je tesko naći pogodno mesto za postavljanje šatora. Za ceradu je to tri puta teže, treba tri puta više vremena, i tri puta više energije (naravno ako hocemo da je postavimo tako da u slucaju jače kiše ili vetra ima funkciju). Sa postavljanjem prirodnog zaklona sve pomnožimo sa deset (složiti sve što važi za štor + dodatni zahtevi, sve na jednom mestu , ) i vreme za secenje, prikupljanje i postavljanje materijala,... Teorijski izgleda jednostavno ali obicno nesto fali ili da je ravno , ili da ima materijala , ili da nisi na vetrometini , ili da nisi ispod drveta koje moze da lupi grom, .ili ....

drugim recima ako planiramo da spavamo na jednom mestu manje od tri dana, mali šator do 2 kg (ili bez šatora ako nema elemantarnih nepogoda), preko tri dana na jednom mestu - cirade, najloni imaju smisla, ..... preko deset dana ima smisla praviti bivak od prirodnog materijala. Dakle ne pokazno-demonstrativno sklonište nego stvar koja će pruziti zastitu jednaku šatoru u uslovima pravog planinskog nevremena. Kad nema nevremena ne trebaju nam ni sklonište ni šator.

explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by explode 07.03.12 9:28

majstor76 je napisao/la:Sto se tice posuda za kuhanje, koristim aluminijsku posudu u obliku cuturice. Lagana je (125g), zapremijne oko 0.5L, a sluzi i za ispijanje vode/soka dok sam u kampu.

nesto ne hvale aluminijum za pripremanje hrane.

Kada sam u prirodi imam običaj da jedem divlju , samoniklju, zdravu hranu pa mi nekako nije gust pomisao da neki aluminijum ispušta nekakav oksid u nju , čak i ako sam svestan da realno neće da mi škodi više od tri piva.

mislim da bih se slicno osecao da pijem cocacolu pored planinskog izvora Lightweight backpacking 69343

explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by majstor76 07.03.12 11:58

[quote]
nesto ne hvale aluminijum za pripremanje hrane.

Kada sam u prirodi imam običaj da jedem divlju , samoniklju, zdravu hranu pa mi nekako nije gust pomisao da neki aluminijum ispušta nekakav oksid u nju , čak i ako sam svestan da realno neće da mi škodi više od tri piva.

mislim da bih se slicno osecao da pijem cocacolu pored planinskog izvora ;)

[/quote]

Ha cuj, ako imas aluminij u vodi, lijekovima, kolacima,keksima, djecijem mlijeku, bombonima, cajevima, vinima, pjenusavim picima, cokoladi, zubnoj pasti ili kremi za suncanje onda ti je najmanji problem jesti krace vrijeme iz aluminijske posude. U italiji su radili testiranja sa aluminijskim posudama (jer se tamo jos dosta toga koristi) i dobili su dnevni intake od 6 mg/dan. EU je donijela 2008 stroziju regulativu gdje ogranicavaju tjedni intake aluminija na 1 mg na kilu mase kroz tjedan dana. Znaci ako si 80-kilas i jedes samo iz aluminijskih posuda imat ces tjedni intake aluminija od 42 mg a za tvoju masu je dopusteno 80mg.

majstor76
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 29
Godine : 48
Lokacija : hrvatska
Datum registracije : 05.03.2012

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by Drobny 07.03.12 18:32

Netko je spomenuo hammock koji je u osnovnoj veziji vrlo upotrebljiv zbog svojih dimenzija, zapremine i činjenice da vas prilikom spavanja udaljava od tla.

Međutim, kako ništa nije savršeno, tako i hammock ima svoje nedostatke. Osnovni je da je uglavnom napravljen za relativno toplo klimatsko područje, a ako se upotrebljava na nižim temperaturama potrebni su dodaci koji dodaju i na težini i na volumenu.
Ja upotrebljavam DD Frontline Hammock kupljen u ReplicArtu koji ima dvostruko (ali ne vodonepropusno) dno u koji se može staviti izolacijski sloj. Ja sam tu izolaciju trebao čak i u toploj srpanjskoj noći na obali mora, a spavao sam u dugom motorističkom rublju sa čarapama na nogama. Dovoljna je bila najtanja alumizirana prostirka koja me čuvala od povjetarca koji počinje neugodno hladiti leđa, križa i stražnjicu (to zovu Cold Butt Syndrom).

U ReplikArtu može se kupiti i model DD Travel Hammock koji ima vodonepropusno dno pa se može upotrebiti kao bivi i to vrlo prostrani ako se nalazimo iznad granice drveća (npr. u Alpama). Nažalost, nije bio dostupan kad sam ja kupovao svoj a bio sam u cajtnotu zbog predstojećeg putovanja.

Što se udobnosti spavanja tiče, uglavnom sam spavao dobro, a imam pune 54 godine, kilažu dobrano iznad sto kg i shodno tome načeta križa, a zbog sportskih napora i koljena. No, rercenzije onih koju se kunu da nikad nisu spavali bolje ipak smatram pretjeranim.

Ako se hammock pravilno zategne, ako se tijelo u njemu namjesti dijagonalno tad je poprilično udoban, a moguće se i okrenuti na bok ako ste naviknuti zaspati u tom položaju. Jedino nisam uspio dugo ležati na trbuhu jer je geometrija takva da to predstavlja prevelik zadatak za moju kičmu.

Problem nastupa kod hladnijeg vremena. Stavljanje npr. vreće za spavanje ima vrlo ograničeni učinak u čuvanju topline jer je tijelo jako komprimira i opet se stražnjica i leđa pothlađuju. Na mom modelu postavljanje karimata u dvostruko dno ima nešto bolji učinak, no tada sa bočnih strana prodire hladan zrak.

Tome je doskočeno tako da se ispod samog hammocka različitim sistemima montraju popluni koji tako nisu komprimirani težinom tijela a obavijaju i bokove. No, tada se hammock od jednog malenog i laganog zaklona pretvara u gomilu voluminoznih stvari koje treba tegliti sa sobom. Nisam isprobao takve "zimske" sisteme ali imam planove nešto sam improvizirati od stare vreče i nešto parakorda.

Još jedan komad opreme koji je gotovo neophodan uz hammock je tarp odnosno cerada koja se montira iznad i štiti od kiše, vjetra i jutarnje rose. Može biti onaj jeftini iz Peveca za tridesetak kuna (tada vas čeka bučna noć!) a može biti i sofisticirani napravljen od ultralakog materijala, ali cijena je tada isto ultra!

Možda nekoga privuče i ovakav noćni zaklon koji se postavlja u roku od par minuta, gdje se ne mora tražiti ravno i mekano tlo, gdje nema straha od bujica, kojega tarp odlično štiti od padalina, u kojemu ste odlično zaštićeni od pužajućih i letećih napasnika i gdje imate odličan pregled. Pa čak, uz malo tehniciranja ne morate noću niti ustajati da bi se olakšali!

https://www.youtube.com/watch?v=mEhzZ771PnI

Drobny
tipko
tipko

Male
Broj postova : 67
Godine : 65
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 05.05.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by raptor257 07.03.12 18:44

Ja sam prije neka tri tjedna spavao napolju u snijegu u priručno napravljenom zaklonu, bilo je toliko hladno od tla da sam jeednostavno legao na leđa u ruksaku koji je malo duži i spavao na njemu, a obzirom da je vreća neki jeftilen samo se pokrio sa njom i jaknom. Bilo je užasno neudobno jer nisam navikao spavati na leđima, al sam uspio malo drijemnuti. Bitno mi je bilo da mi bubrezi nisu na hladnom, a o udobnosti nisam ni razmišljao.

raptor257
tipko
tipko

Male
Broj postova : 54
Godine : 48
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 07.12.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by raptor257 07.03.12 18:46

Da napomenem da smo vatru naložili ispod nogu pa je sa te strane dolazila toplina.

raptor257
tipko
tipko

Male
Broj postova : 54
Godine : 48
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 07.12.2011

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by goxxon 08.03.12 18:09

zanimljiv komad opreme, a lagan i skup.

http://www.greatlandlaser.com/rescue-laser-light.html
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

Lightweight backpacking Empty Re: Lightweight backpacking

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.