FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Divlji kamp Drava 2024
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty31.08.24 7:16 by NAVIGATOR

» chris reeve sebenza folder
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty31.08.24 7:14 by NAVIGATOR

» 24 sata divljine
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty16.07.24 0:39 by Mladen

» Kožni strop
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty09.07.24 12:12 by oetzi

» Fallkniven noževi
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty28.06.24 12:22 by laredo

» Garmin GPSMAP 66S
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» Sretna 2024.godina
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Prioriteti u survivalu

+10
Ernest
Bobo
.
Stribog
maks1969
goran.h
Target
Mraz
Šimun
Login
14 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Ernest 30.12.11 23:02

I nemaš WC-papira kod sebe ....katastrofa ..
Prioriteti u survivalu - Page 2 450789

Ernest
tipko
tipko

Broj postova : 52
Datum registracije : 21.02.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 23:24

mornarmornar je napisao/la:vidim da si gledao bear gryll -a! ti i on se možda možete popeti na stabla pomenuta u prići!
situacija br.2!! -ispao si iz motornog zmaja a on odletio u mađarsku!
situacija br 3.-ispao si iz jedrilice-nema benzina!!
Ajmo ovako redom ako se ne možeš pošeti na stablo to propada.No dam si odrezat glavu ako nećeš prije ili kasnije noći na neko mjesto u šumi di ima pogled na orijentir.PS:Sad se više ja nemrem penjat sje.. sam kičmu.
2.ako si ispao iz motornog zmaja a on uspio odletiti do Mađarske i ti ne pogineš pri padu imaš tolio sreće da ćeš pasti na put sa oznakama di da ideš.I Mađaricom sa košaricama XXXL sa pivom u ruci.

3.A sada što se tiče jedrilica.Jedrilice imaju akumulatore,ako si preživio pad akumulatorom možeš i zapaliti vatru-iskrenjem ali i dozvati pomoć jer u jedrilicama imaju radiostanice.ako nije preživjela radoi stanica nećeš ni ti.
kome se to desi najbolje je ostati kod jedrilice jer se one nadaleko vide.a i konrtola leta i spasilačka služba zna otprilike gdje da te traže.Imaš veće šanse tako po meni.
Paraglider ima hrpetinu jakoh konopaca i krilo.Krilo je korisno u takvim situacijama kao i konop.S tim konopom se doista može penjati po večim stablima-ako nećemo sada o gigantskim sekvojama pricati.Koliko znam kod nas ih nema. Prioriteti u survivalu - Page 2 69343 Kompa sa paragliderom opet gledaš iz ptičje perspektive.Od pada možda zaboraviš šta si vidio ali svrha paraglidinga je i uživanje u panorami..Sad se postavlja pitanje a šta ako te pobere djed Mraz sa letećim saonicama?U prirodi se uvijek dešavaju neočekivane stvari tako da je ova tema uistinu neiscrpna.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 55
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 23:32

mornarmornar je napisao/la:ja sam htio ustvrditi da bi najveća većina ljudi panično ,bez ikakvih priprema pokušala se domoći nečega,negdje,neštedeći snagu,vjerujući da će se za 2-3 sata dočepati neke prometnice ili naselja! u ti tim brdskim uvijetima bez staza ikakvih kretanje je jaaako teško.uzima snagu i živce a to je najgori scenario!
U pravu si.U pravilu ginu oni koji počnu paničariti.Gore sam napisao.Prvo se smiriti ali i po čumi se ne trči nego se mora oprezno kretati.Ako se polomiš veća je vjerovatnost da ćeš umrijeti.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 55
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by maks1969 30.12.11 23:35

Login na Papuku sam bio rekoh u vrijeme rata i da tamo zaglibim prvo bi morfao skupiti ja.. da krenem dalje jwer sam kod Mokrog brda zaglibio sa dečkima u minsko polje.


Zadnja promjena: maks1969; 31.12.11 0:43; ukupno mijenjano 1 put.

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 55
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by . 30.12.11 23:51

vidim da smo se napokon razumjeli! ni ja više nemogu na drvo -kičmica+125 kg!!

.
bomber
bomber

Male
Broj postova : 172
Godine : 54
Datum registracije : 09.10.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by NAVIGATOR 31.12.11 1:33

čitajuči postove u ovoj temi, čini mi se da se neke stvari uzimaju zdravo za gotovo pročitane iz nekih priručnika koji su napisali neki koji možda i nemaju nekog terenskig iskustva. malo ću prolamentirati o situaciji koja je stvarna i koja se meni događa na velikoj većini višednevnih izleta.
razmišljanje i navika koja je primjenjiva kako na običnim planiranim izletima u divljini tako i u stvarnim survival situacijama.

dakle kroz postove (nisam ih pročitao baš sve jer sam se kasno uključio u temu) sam u više navrata čuo poredak "prvo ću složiti sklonište(bivak) onda ići paliti vatru. osobno mi se pokazalo to potpuno pogrešno, obrazložit ću i zašto.
mislim da je najprije bitno pronaći mjesto gdje ćemo napraviti sklonište ili neki prirodni oblik iskoristiti za izgradnjui, no naglasak je samo na pronaći mjesto za sklonište, ali ga ne odma početi raditi. prva stvar koju trebamo napraviti čim to nađemo je zapaliti vatru. dok su nam još ruke koliko toliko tople i prsti pokretni. dakle odma se bacamo na paljenje vatre koje nikada nije jednostavno niti je uspjeh zagarantiran no najviše šanse imamo ako to odradimo što odmorniji i pribraniji. nakon što smo zapalili vatru tek se onda bacamo na izgradnju skloništa. ukoliko se bliži noć, pada kiša ili je snijeg a ruke nam se od vučenja kolaca iz šume ili razgrtanja snijega za izradu skloništa potpuno ohlade i promrznu, uvijek imamo spas topli plamen vatre da nas ugrije. velika je šansa da ćemo se kod izrade skloništa zbog cijepanja debljih grana i sličnog i ozlijediti. ranjenima nam je gotovo nemoguće zapaliti vatru. ako nam se ozljeda dogodi kod paljenja vatre a zaklon još nismo napravili to je manja šteta jer je več dovoljno da se uz vatru pokrijemo vodonepropusnom jaknom i da tako možemo i za zima uz toplini vatre probdjeti noć. da napravimo neznam kakav zaklon ako nemamo debele pernate vreće za spavanje a vani je minus biti ćemo u daleko nepovoljnijem položaju. .
po meni prvo vatra onda zaklon.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7021
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 31.12.11 9:55

Gle navigator slažem se s tobom u određenim situacijama. Možda nemam iskustva kao ti, pogotovo ne izvan HR,al po meni to nesmije biti pravilo da uvjek ide vatra pa zaklon, 4 osnovna prioriteta (zaklon,vatra,voda,hrana) bi se trebala rotirati po važnosti ovisno o situaciji i na tebi je da kroz sakupljanje iskustva i treninga znaš što pravilnije odvagati njihovu važnost.

Ruke ti se neće smrznuti ako nisu baš nekakve sibirske zime ako radiš na izradi skloništa, ali će ti se vatra ugasiti ako ju samo zapališ bez osiguranja dugotrajnosti (debelo drvo unutra) i odeš raditi sklonište. Po meni treba prvo sakupiti dovoljno goriva za vatru, uvjek više nego što misliš da trebaš i lijepo složiti ložište da vatru upališ kad budeš htio, i onda krećem uređivati kamp i sklonište, pa palim vatru kad polako završavam sa fizičkim radom, tako štetim gorivo za vatru a dovoljno sam ugrijan radom. Tako barem ja radim na svojim izletima, vjerujem da bih tako radio i u nekoj ozbiljnijoj situaciji jer dovoljno sam ugrijan i previše dok navlačim, cijepam i slažem drva bilo za ogrijev ili zaklon. No kako sam rekao sve ovisi o više faktora, od načina paljenja vatre, suhoće goriva, temp vani, oborina, vjetra i sl.

Još jedna stvar po meni bitna je i ostaviti si sa strane i nešto sitnih suharaka preko noći ako se ugasi vatra da ju možeš opet razbuktati. Jer ako u takvoj situaciji zaspeš uz finu ugodnu vatru i onda se probudiš promrzao nemaš svjetla nemaš šta ubaciti u vatru da će uhvatiti žar.. hm.. zahebato.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 38
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Mraz 31.12.11 10:44

To volim, kada Navi govori iz iskustva a ne samo o nekim tamo noževima Prioriteti u survivalu - Page 2 350615

Da li prije vatra ili sklonite... pa ovisi. Ja prvo nađem pogodno mjesto za napraviti sklonište a dok prepremam tj. čistim mjesto usput i sortiram granje za paliti vatru. Dok tražim materijal za izradu skloništa usput skupljam i drva pa potpalu tako da kada nakupim sve za izradu skloništa usput imam i sve potrebno za zapaliti i neko vrijeme održavati vatru. Prvo palim vatru pa onda krećem sa izradom skloništa, jer mi je puno teže zapaliti vatru kada se ruke smrznu a ovako mogu tokom izrade skloništa uzimati pauze da zgrijem ruke kraj vatre.

Ono što stalno ponavljam ali smatram da je vrlo važno je stvoriti naviku da tokom cijelog dana dok se krećete kroz prirodu skupljate onaj najfiniji materijal za zapaliti vatru i držite u nekom džepu gdje ga toplina tijela dodatno osuši. Em olakša posao kasnije, em ste sigurni da imate barem onaj prvi plamen vatre koji jako puno znači i za psihu.

Ovo je od prije par dana, vidi se da se istovremeno radi i na vatri i na skloništu. Istinabog bili smo dvojica no i sam bi radio istu stvar:

Prioriteti u survivalu - Page 2 9vjhqp
Prioriteti u survivalu - Page 2 10gwi6e
Prioriteti u survivalu - Page 2 2mgumnk
Prioriteti u survivalu - Page 2 293umnm
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Login 31.12.11 11:03

@Mraz - super ste izradili ovo sklonište, možda je trebalo samo ovu prvu gredu do vatre malo jaču staviti? malo se savila ili se čini na fotki..
Ovo sa sakupljanjem suhih i finih materijala također odličan i koristan savjet svima.

U ovakvim mokrim uvjetima, da li sušite ogrijev sa strane? Vidio sam tu na forumu da neki naprave kulu od ogrijeva oko vatre da ga osuše.. Sljedeći puta ću probati napraviti reflektor u kojem cu uzmenjivati debla, kako se jedna osuše njih ubacujem u vatru a dok se suše ujedno i reflektiraju.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 38
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Mraz 31.12.11 11:13

Savila se da, trebalo je samo na sredinu staviti rašlje ali bio sam ljen za to.

Suho drvo je bitno za zapaliti vatru, nakon toga svako drvo gori bez obzira bilo suho, mokro ili svježe tako da je sušenje po meni nepotrebno. Mokro drvo sporije gori što može biti i dobra stvar jer vatra duže traje.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by NAVIGATOR 31.12.11 15:02

Mraz je napisao/la:

Suho drvo je bitno za zapaliti vatru, nakon toga svako drvo gori bez obzira bilo suho, mokro ili svježe tako da je sušenje po meni nepotrebno. Mokro drvo sporije gori što može biti i dobra stvar jer vatra duže traje.

u potpunosti se slažem, kao i sa gore navedenim razlozima i redosljedu vatra-bivak!

jedino ovo za sušenje drva ne stoji ako vatru naprimjer palimo u špilji(kao LUKSA u nedavnoj avanturi. tada je drva dobro preventivno sušiti iz razloga što mokra drva znatno više dime a to je bitan faktor kod loženja u zatvorenim prostorima koji nemaju dimljak.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7021
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Mraz 31.12.11 15:28

Istina, mokro drvo dosta više dimi... toga se nisam sjetio.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Fratt 31.12.11 17:15

Od svih predradnji koje trebaš učiniti kad se izgubiš mislim da je prva stvarno paljenje pljuge tj. da sjedneš i dobrano razmisliš kako ćeš iskoristiti preostale sate ili minute do mraka,nakon toga PRIONUTI POSLU jer dok radiš nemaš vremena razmišljati o panici.
Koliko toliko udobno provesti noć jer jutro je uvijek pametnije...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by puls 31.12.11 18:38

Ako imaš pljugu,znači upaljač,već si u višestrukoj prednosti...


Neznam,ovako nabrzinu razmišljam:
-prvo,znači smiriti se ,razmisliti(pljuga ako pušiš)
-drugo ako sam mokar,a hladno, je vatra(pod uvjetom da je mogu zapaliti(jer ako sam iz nekog razloga mokar...)
-ako ima vremena do mraka,prvo bih se pokušao orijentirati i pronaći nekakve znakove civilizacije(put npr.)-pod orijentirati mislim barem držati koliko toliko pravac
-uglavnom,ostaviti dovoljno vremena do noći za napraviti zaklon ako vidim da je noćenje potrebno-znači nakon neuspješnog izvlačenja
-vjerojatno prije toga vatra
-hoću reći,prvi dan se ne bi koncentrirao na traženje hrane,pa čak ni vode,osim ako na nešto ne neletim usput
-mislim da svko može izdržati 12-24 sata bez hrane
-ako naletim na vodotok,džim ga se nizvodno-ako je prohodno
-ako se razvuče na drugo jutro ili još koji dan,moram pronaći vodu,zatim hranu

Puno je tu "ako",ali da rezimiram:
-pokušaj izvlačenja
-vatra
-sklonište
-voda
-hrana
-signalizacija
-pokušaj izvlačenja(orijentacija)
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Drvo 02.01.12 18:04

goran.h je napisao/la:...
- hlače obavezno moraju imat džepove sa strane i u jednom par energetskih pločica (mogu se vrlo fine napravit i doma u kuhinji) i već spomenutih mini zaliha fruktoze...
Ispričavam se na OT ali možeš li dati recept za energetske pločice.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 44
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by goran.h 02.01.12 18:57

Znam da je OT, ali ako zanima još nekoga osim Drvo:

http://www.joyfulabode.com/2008/04/11/homemade-granola-bar-recipe-no-high-fructose-corn-syrup-in-these-bars/

meni najbolji recept... budem slikao prvo sljedećom prilikom kada će se meni dat ih raditi opet Prioriteti u survivalu - Page 2 469245

ima svakakvih recepata, meni je ovaj najbolji, jer nema čokolada i sličnih takvih stvari koje se bezveze tope u ruci/džepu...

i savjet za topit med - najbolje je to raditi u lončiću koji se stavi na veći lončić u kojem se kuha voda, tj. med se topi na pari, tako se ne može zagoriti za dno posude

može se dodati i raznog drugog sušenog voća (suhe višnje, banane, narezati suhe smokve na manje komadiće, marelice suhe...)

budem si jedan od ovih dana dao truda, pa ću otvorit posebnu temu s izradom ovakvih pločica...
goran.h
goran.h
bomber
bomber

Male
Broj postova : 109
Godine : 37
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 27.11.2011

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by NAVIGATOR 02.01.12 20:10

na ove kraće izlete često idem u nadi da ću koji gram smršaviti tako da mi ne pada na pamet nositi energetske pločice Prioriteti u survivalu - Page 2 747986
šalim se, ja obično nosim čokoladice, mars(ostalo mi u navici nakon knjige bravo two zero ) ili neke druge. osim kao izvor energije fino mi ih je za jesti naprimjer zavaljenom u snježni igloo u toploj vreći za spavanje.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7021
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Drvo 02.01.12 21:34

Hvala Goran.h Prioriteti u survivalu - Page 2 393492
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 44
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Prioriteti u survivalu - Page 2 Empty Re: Prioriteti u survivalu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.