FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Uređivanje noza kojeg ste napravili

+3
Knife_maniac
mariobab
Domo
7 posters

Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Domo 26.05.09 18:39

Evo ovo sam otvorio zato sto nigdje ne pise kako napaviti pilu na nozu i te ostale stvari.
Ode pisite i kako napaviti rucku za noz i sve.
Ako neka zna kako napaviti pilu, rezac zice ili ko zna sto jos na nozu neka napise ili jos bolje stavi slike kako bi bilo lakse.
Domo
Domo
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 28
Lokacija : Drniš
Datum registracije : 11.05.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by mariobab 26.05.09 19:35

Ovisi kakva pila, neke je kao na Vicu gotovo nemoguće ručno napraviti, neke su samo kosi urezi na vrhu leđa-često na mačetama-dobro za manje utore, a imao sam dva sa prilično funkcionalnom pilom, rezale su i svježe kosti i dobra je bila za skidanje krljušti riba.Mislim da Joža iam sliku takve pilice, prilično se jednostavno napravi prije kaljenja na mekanom materijalu, recimo sa 4mm okruglom turpijom za lance motorke.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Knife_maniac 27.05.09 7:43

mariobab je napisao/la:Ovisi kakva pila, neke je kao na Vicu gotovo nemoguće ručno napraviti,
khmm Uređivanje noza kojeg ste napravili 747986 Uređivanje noza kojeg ste napravili 69343
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by LEGION66 27.05.09 8:15

Dobro a zakaj su svi tak zapeli za te pile na noževima? Ako već napraviš bushcraft nož koji ima relativno kratku oštricu -do 15ak cm, na njemu baš i nema mjesta za uporabljivu pilu. Ako neznaš kaj bi napravil, a nekaj bi turpijal po nožu, napraviš lijepo file work u obliku loze na leđima noža. Nema baš neku funkciju, a lijepo izgleda.
Rezač žice, hm, to imaš na bajonetama i stvarno nema smisla nagrđivat ručno rađeni nož s tim, osim toga moraš imat i specijalizirane korice.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by mariobab 27.05.09 20:08

LEGION66 je napisao/la:Dobro a zakaj su svi tak zapeli za te pile na noževima?Ako već napraviš bushcraft nož koji ima relativno kratku oštricu -do 15ak cm, na njemu baš i nema mjesta za uporabljivu pilu.

Nisam baš ljubitelj nikakvih pila po nožu, ni po leđima ni po trbuhu, ni cijele niti pola, ali i takvi imaju svoju publiku, i ljude koji se kunu da je to super stvar.Svakome ono što voli.Pa ako Domo želi pilu, dajmo mu savjet kako, neka sam nađe ono što mu paše.Pa makar bilo i ovo.

Uređivanje noza kojeg ste napravili RamboSurvivalKnife

Knife_maniac je napisao/la:khmm Uređivanje noza kojeg ste napravili 747986 Uređivanje noza kojeg ste napravili 69343

Nisam potpuno razumio...,ono što sam želio reći kod VICa je da to nije samo nasuprot ubrušen materijal, već malo zahjevniji rad, ručno rašpom postići jednaki razmak, nagib i kut oštrice je veoma teško, ja se ne bih u to upuštao.A tu je i pitanje kvalitetne termičke(kućne)obrade takve pilice .S druge strane kao vrsta smo pokazali da ništa nije nemoguće.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by LEGION66 27.05.09 20:14

Bravo majstore.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by mariobab 27.05.09 20:50

Bravo,svaka čast,za to ne ne bih imao strpljenja, ali VIC nema takvu pilu.Za ovo treba koncentracije i pažnje da se ručno dobro napravi, ali ono je ipak prilično zahtjevnije...Evo našao sam sliku na netu



Uređivanje noza kojeg ste napravili Pilak
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by bushman 27.05.09 20:52

Kada idem u sumu,obicno nosim nekoliko seciva.Obavezni su sekirica,Bahco testera,veci noz i naravno manja britvica.
Mnogima to izgleda smesno,zato sto se uglavnom upuste u avanturu sa jeftinom kineskom britvicom.Naravno da ona moze biti dovoljna,ali tesko da moze zadovoljiti zahtevniji posao od seckanja slaninice.
Mozda i vama to deluje preterano,ali za mene svaki alat ima svoju namenu,te nije samo stvar u lakoci obavljanja posla,vec i u tome da cete sacuvati secivo od ostecenja ako ga namenski koristite.A tako duze traje.
Moja iskustva govore da univerzalna seciva postoje,ali i da imaju ogranicene mogucnosti.
Kada sam bio mladji,privlacila su me moderno dizajnirana,vizuelno atraktivna seciva.
Vremenom sam ih se uglavnom resio,te se okrenuo tradicionalnim.Vecinu tih novih su dizajnirali skolovani ljudi,sto u principu postujem,ali su to uglavnom ljudi bez iskustva u boravku u divljini.
Iza tradicionalnih stoje stotine godina iskustva,ali prakticnog.
Ne treba pomisliti da je sve novo neupotrebljivo,ne treba zanemariti napredak,Samo ne treba smetnuti s uma da je noz noz,sekira sekira,a pila pila.
Treba poznavati prirodu,predvideti potrebe u okruzenju u koje odlazimo,te naspram toga odabrati opremu i alat koje nosimo.
Nakon toga analizirati sve,te izvuci pouku u smislu da sledeci put budemo efikasniji.
bushman
bushman
lingua
lingua

Male
Broj postova : 315
Godine : 55
Lokacija : INDJIJA,SRBIJA
Datum registracije : 07.05.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Gost 27.05.09 20:54

vic nema bas takvu
razlika je u dubini i velicini zuba

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Stoney 27.05.09 21:14

E ma MORAM jednom u zivotu napravit svoj noz, mislim da cu slinit nad njim godinama.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Knife_maniac 27.05.09 23:38

Razlika izmedju pile Vica i pile Trackera kojeg je Joza pokazao je jedino u debljini materijala i razmaku izmedju zuba.... Sve se to da napraviti istom turpijom.
Samo sto treba vise paziti sto je manja povrsina za obradu.
I ta pila sa Vica/Trackera se zove "brutal saw" i jedna je od najefektivnijih pilica na nozevima.
Radio sam i neku svoju repliku Rambo "survival" noza i radio pilu kao i na njemu ali je prakticki beskorisna.

Mogli bi napraviti i neki test pila/zuba sa nozeva. Ima li zainteresiranih ??
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Gost 27.05.09 23:43

bushman je napisao/la:Samo ne treba smetnuti s uma da je noz noz,sekira sekira,a pila pila.
Treba poznavati prirodu,predvideti potrebe u okruzenju u koje odlazimo,te naspram toga odabrati opremu i alat koje nosimo.

Iako je cijeli post u potpunosti na mjestu, ovo sam posebno izdvojio.
Ja sam isto prije nekih 10 godina kad me već sigurno uhvatilo ovo ludilo kupovao skoro svaki nož koji sam vidio i koji sam si mogao priuštiti.
Polako, ali sigurno sam ostao na nekoliko komada. Istina ima tu još smeća, ali ne prodaje mi se ga više, ne jede mi kruha pa neka stoji.

Uglavnom s godinama mi je kosir (kojeg sam u početku smatrao lošim, jer hoću ja Rambo nož) postao nezamjenjiv. Kod mene je drugačija šuma nego u unutrašnjosti.

Sjekira mi je često jednostavno često bila suvišna, tako da sam polako odustao od nje (nošenja sa sobom) i nosim je samo kad znam da ću je koristiti.

Sve što mi je trebalo obavljao sam s kosirom i preklopnom pilom (mila majka za čiste rezove kroz suho drvo).

Iako sam često tada nosio neke noževe koji su beskorisni, teglio sam ih valjda iz nekog gušta. S godinama sam skužio da kad mi treba nož koristim ili kosir ili Opinel.
Tako sam odustao i od nošenja većeg noža. Kad mi je stari prije nekih 5 godina dao svoju Moru, koja je kupljena sredinom 70-ih i nikad korištena, strpao sam i nju u džep prsluka. Lagana je i dobra, pa ju nosim sa sobom.

U zadnjih nekoliko mjeseci kosir sam zamijenio s kukrijem. Dobra je to stvar, ali sigurno nije neko čarobno sječivo s čijom ćete kupnjom odjednom pokupiti svu mudrost šume. Mislim da je zadnjih godina kukri više u modi, nego što je to najbolji mogući alat.
Također sezonski mijenjam neke stvari koje nosim. Npr. u sezoni šparoga mi je potrebna duža a lagana oštrica. Tu koristim SOG Fusion mačetu, nije nešto posebno dobra, a sada je i preskupa. Kad sam je ja kupovao bila je jeftinija. Kupio sam je jer sam izmjerio da tu dužinu mogu lagano 'sakriti' pod košulju.
Također ako nisam siguran da ću naći šparoge (početak/kraj sezone) ili uopće ih ići tražiti (idem u šetnju s psima, pa onda u sred šetnje počnem brati) nosim CS Bushman. Meni izvrstan nož zbog toga što mogu u njegovu dršku nabiti nekakvu granu od 30-ak cm, staviti čavao kroz onu rupicu i dobiti 'mačetu' za laganu zelenu bodljikavu vegetaciju (kupine, šipak, mladice akacije, pomicanje šparožine i sl).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by tigi 28.05.09 20:50

ja sam kupio jeftini nož koji na sebi ima pilu sličnu kao na vicu i moram priznati da sam ugodno iznenađen kako pili, imao sam(kažem imao jer su mi ga ukrali kad sam bio ranjen) gerber sa pilom na leđima i moram priznati da je ipak bila funkcionalna!
tigi
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.02.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Knife_maniac 30.05.09 16:02

Evo pile koju sam radio na svom prvom ozbiljnijem nozu.
Neka verzija Rambo noza, koja je jos u fazi nekih preinaka i dorada...
Pila je slabo iskoristiva, uglavnom za zarezivanje nekih zareza ili trigera za zamke.

https://2img.net/h/i656.photobucket.com/albums/uu286/Knife_maniac/Nozevi/Moji%20radovi/DSC00017.jpg?t=1243692001
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Uređivanje noza kojeg ste napravili Empty Re: Uređivanje noza kojeg ste napravili

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.