FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Vunena deka Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Vunena deka Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Vunena deka Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Vunena deka Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Vunena deka Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Vunena deka Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Vunena deka Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Vunena deka Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Vunena deka Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Vunena deka Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Vunena deka Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Vunena deka Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Vunena deka Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Vunena deka Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Vunena deka Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Vunena deka Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Vunena deka Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Vunena deka Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Vunena deka Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Vunena deka Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Vunena deka Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Vunena deka Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Vunena deka Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Vunena deka Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Vunena deka Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Vunena deka Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Vunena deka Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Vunena deka Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Vunena deka Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Vunena deka Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Vunena deka

+3
Zile_
Jurgen
LUKSA
7 posters

Go down

Vunena deka Empty Vunena deka

Postaj by LUKSA 10.07.11 18:14

Pozdrav svima!

Evo još jedne reportažice sa boravka u prirodi od prije mjesec dana i malo više.

Pa da krenem!

Vunena deka IMG_7067

Zaputio sam se biciklom do sela na obroncima Zrinske gore gdje Kiki i ja imamo kamp. Ovdje saam stao i natočio izvorske vode , na jednom od mnogobrojnih izvora Banovine. Ovaj je u selu Pecki.

Vunena deka IMG_7075

Teren je mješovit na Banovini i zato ju volim, malo brda, gdje ispustiš dušu, pa malo nizbrdica gdje juriš, prekrasnih pogleda i vrlo slabog prometa, što je možda i najbolja stvar.

Vunena deka IMG_7076

Možda za nekog nije brzina , ali sa 15 ak kila i mojuh skoro 100 ovo je odlična brzina za MTB, najveća koju sam postigao je dosada 69 na ovom biciklu.

Vunena deka IMG_7071

Tu sam zastao okinuti sliku, nije bilo nešto posebno, slikam ja, ne vidim nikoga, kad tu iza ograde, ustane se žena iz pognutog položaja, radila je nešto u vrtu. uopće junisam skužio, žena se uklopila u vrt kao kameleon.

Vunena deka IMG_7073

Put me vodio kroz Donju Bačugu, Banski Grabovac i evo me sad kod pravoslavne crkve u Vlahovićima. Za ovo selo vežu me dva bitna događaja iz mog života.
Naime u akcii Oluja sa pokojnim Marinkom sam nazdravio oslobođenje Slunja, što smo čuli na radiju. Otkuda je on bio rodom. Nakon jedno 15 minuta pojavili su se ljudi na rubu šume , te smo su o tome otišli obavjestiti ostale.
Trojca njih , među njima i Marinko , ubrzo se začulo puškaranje.
A za koju minutu smo saznali da je Marinko mrtav.
Oni su se kretali cestom a na njih je zapucao uplašeni domobran, koji je nedugo prije istovaren iz kamiona. Metak se odbio od ceste i ovaj dobio šus u glavu, gotov u sekundi, kao kad svinju pištoljem " omamiš ". Ova dvojca su vratila paljbu i tek na izlasku skužili da je taj ustvari naš. To je bilo malo dalje od one sjene na cesti.

Vunena deka IMG_7074

A za ovo mjesto me veže još jedan događaj 5 godina kasnije. Surađivao sam sa specijalnom policijom u treženju četverostrukog ubojice, koji je poslje Oluje živio u šumi, bushcraftersko odmetnički, dok nije ubio lovca, pa bračni par, pa i četvrtu osobu.
U onom gore šljiviku se razvalio bombom kada, je shvatio da je u okruženju policije.

Vunena deka IMG_7079

Krenuo sam dalje i sljedio je poprilično dosadan, odnosno ravan komad od kojih 8 km, uz vjetar u prsa, što nikako ne volim na biciklu.

Vunena deka IMG_7081

U Donjem Klasniću primjetio sam crkvu pod brdom, pa sam odlučio skrenuti i vidjeti o čemu se radi. Zbog doga volim bicikl, skrenem, ostavim bicikl, nastavim pješice i u miru polako razgledam što me zanima.

Vunena deka IMG_7087

Evo crkve, mislim da je Sv Duh, ( koliko se sjećam ) malo sam se odmorio u hladu, jeo Šumske Jagode...

Vunena deka IMG_7085

pa mi je za oko zapela stara planinaraska oznaka, naime prije rata je bilo puno više staza koje su bile vezane uz partizane NOB i ostale komunističke šeme, tako i ova vodi do sela Brestik koje je bilo poznato mjesto partizanskog pokreta na Zrinskoj gori. A ta staza je kretala skroz od šume Brezovice, gdje je formiran prvi partizanski odred u Hrvatskoj , uglavnom da neduljim poprilično dobar komad puta od sigurno 80 kilometara.
Naravno sada to više nije aktivna staza, ali meni su kao planinaru takve stvari zanimljive, a o detaljima sam čuo od čovjeka koji je sve to prehodao.

Vunena deka IMG_7090

Dalje sam nastavio i već sam bio na nekih 6 km od odredišta, tu sam stao i napunio boce sa vodom, malo odmotrio jer me čeka dobrih 3 km uzbrdice.

Vunena deka IMG_7089

Ko za vraga opet partizani, gore iznad izvora piše da su izvor nedavno mještani uredili i obnovili.

Vunena deka IMG_7091

Autobusna stanica, ali autobus tu više ne stoji, a ni ne vozi!

Vunena deka IMG_7093

Naravno umro sam pedalirajući gore, ali znatno mi je olakšavalo što sam izabrao SPD pedale i cipele, koje mi skupljaju prašinu, tako da sam morao nositi još par obuće koji ste vidjeli zavezan na ruksaku za hodanje i ostale aktivnosti.Evo sklonište je tu.

Vunena deka IMG_7094

Putem sam ogladnio , te je trebalo nešto baciti u kljun. Išao sam isprobati kako funkcionira za kuhanje ovo kuhalo od kartona, jer sam do sada samo probao koliko dugo gori. Za početak treba zagrebati vosak da se dođe do kartona i zapaliti ga.

Vunena deka IMG_7095

Prilično dobro gori i močno , ali treba zaštititi od vjetra.

Vunena deka IMG_7096

Ovo je na vrhuncu gorenja, jedini je nedostatak za ovu praktičnu stvarčicu, jako dimljenje! začadi poprilično posudu.

Vunena deka IMG_7097

I kraj gorenja, trajalo je 20 minuta, ali za ovu veliku posudu mi nije bilo dovoljno, jer samo za kuhanje tjestenine mi treba 10 ak minuta , a voda treba i zakipiti.

Vunena deka IMG_7099

Slika je mutna, ali pažnju mi je zaokupila ptica grabljivica, koja se nalazi na sredini negdje, mislim da bi mogao biti orao, kojih ima na Zrinskoj gori. Međutim nisam ga vidio bolje da bi mogao točno potvrditi.

Vunena deka IMG_7100

Ručak je gotov, nekakva tjestenina upola jeftinija od Talijaneta Podravkinih, sa 4 vrste sira i Majčine dušice kao začin, bilo je prva liga, za prste polizat!
Vunena deka 86830

Vunena deka IMG_7101

Nakon klope, moj nemirni duh je proradio i morao sam smisliti neku p****!
Pred početak ljeta se ja sjetim presađivati kesten, kako bi bolje zamaskirao sklonište i dobio bolji hlad. Dok sam ga iskopao , umro sam, brutalno sam korjenje posjekao....

Vunena deka IMG_7102

Iskopao sam rupu...

Vunena deka IMG_7103

Stavio sjena....

Vunena deka IMG_7104

Konjske balege otišao skupiti malo dalje, ma sve po PS! ILi ti kako sam i ja napokon naučio po Defaultu! Vunena deka 747986

Vunena deka IMG_7105

Čak sam i zamalčirao sa sjenom, zalio obilno!

Vunena deka IMG_7107

Malo da promjenim boju! Ružice sa posljepodnevne šetnje!

Vunena deka IMG_7108

Pa pogled sa čeke. Za mene podmuklog mjesta, daš recimo srni da jede i skineš ju!
Kakvi frajeri!

Vunena deka IMG_7112

Malo sam uživao pred zalaz sunca, ruke su mi poprilično izgorile, na putu do mjesta, nosio sam majcu bez rukava a ja bijel ko sir!
A evo i za nožomane sa foruma, naime dodao sam na špagicu jedan ( modni ) dodatak! Radi se o florescentnom plastičnom dijelu sa jeftinog šatora iz Lidla koji svjetli u mraku i barem malo demaskira nož, tako da ga možeš naći kada padne u lišće ili po mraku!

Vunena deka IMG_7124

Loša slika , ali se nadam da kužite što je pjesnik htio reći, da sam okinuo blicom, nebi bilo nikakvog efekta.

Vunena deka IMG_7117

Evo i za survivere koji u životu nisu vidjeli Krpelja!
Vunena deka 747986

Vunena deka IMG_7129

Pa večerica! Soženac sa svinjskim mesom iz vojnog cjelodnevnog obroka, ali uz malo feferona i bilja bio je i on za prste polizat! Ne volim konzereve, a ne možeš bez njih!

Vunena deka IMG_7132

Evo i odgovora zašto vunena deka! Nabavio sam vunenu deku, da imam pravu bushcraft stvar, još ima i retardant za vatru, ma divota!
Ali teška je i na 10 stupnjeva, 9 stupnjeva , koliko je bilo u najhladnijem dijelu noći nije me baš grijala. Ali razlog moje hladnoće je i groznica izazvana opekotinama 1. stupnja koje sam dobio po nadlakticama. Pa ti nemoj nositi kremice!

Vunena deka IMG_7135

Naravno čaj se pije uvijek, zasladio sam ga malo i evo radnici oblizuju šalicu!

Vunena deka IMG_7137

Izlazak sunca, ono za što se živi!

Vunena deka IMG_7144

Napravio sam dobar stretching i naravno da bi ih jeo, skupio jagode i guštao uz čaj na izlazećem suncu!

Vunena deka IMG_7146

Nakon meditacije i doručka , krenuo sam vidjeti kakva je situacija sa obližnjim potocima, jer nam je potrebna voda!
Zrake sunca su se probijale , u šumi je bilo prekrasno!

Vunena deka IMG_7149

Svugdje naokolo su bukve sa zanimljivim korjenjem!

Vunena deka IMG_7150

Ovdje se spajaju dva potoka i najbolje je mjesto za doći po vodu, ali malo daleko od kampa!

Vunena deka IMG_7154

Pa pogled odozdo prema gore!

Vunena deka IMG_7155

Zanimljiva simbioza Kesten i Bor ( koliko se sjećam )

Vunena deka IMG_7156

Ovdje je bilo zanimljivo! Izašao ja iz šume na cestu, kad čujem glasove. A kad ono muškarac, zena i mladić " bunare " nešto po napuštenoj kući..
Pojavim se ja sa mačetom u ruci, nožem za pasom, maskirne pustinjske hlače, a oni trk u auto i po gasu! Auto se vidi u daljini! Umro sam od smjeha!

Vunena deka IMG_7160

Pas ili Vuk stvarno neznam, proučavao sam po netu vučije tragove, takvi su, pasa tu nema, vukova potvrđeno ima na Zrinskoj gori. ako netko zna neka potvrdi.

Vunena deka IMG_7159

Tragovi su sljedili tragove od Srne!

Vunena deka IMG_7165

Zanimljiv detalj, ovaj dio šumskog puta je potpuno obrastao mladicama Bukve!

Vunena deka IMG_7166

Put je prokopan na nekoliko mjesta tako da se ne može vozilom njime proći.

Vunena deka IMG_7174

Ono što volim kod naših potoka, a to je da možeš sa guštom popiti vodu!
Naravno možda gore negdje upravo Srna ili Divlja svinja pije vodu, ali to me čini još bližim sa prirodom!

Vunena deka IMG_7179

Putem sam naravno proučavao biljni svijet i pronašao dosta toga, meni zanimljivog, tako da moram doći i pobrati što trebam.

Vunena deka IMG_7187

Panoramica, pogled je ono što tražim kada sam u brdu i to mi puni akumulatore!

Vunena deka IMG_7189

Banijska drvena kuća, propada,nažalost i još stotine njih!

Vunena deka IMG_7193

Interesantan dimnjak!

Vunena deka IMG_7198

Pakiram stvari i put pod noge! Sve je čisto i čeka Kikija sa njegovim psima!

Vunena deka IMG_7199

Za kraj moj madi Kesten , malo je usahnuo!
Pitam ja poslje Kikija kako mi je Kesten " ne brini se potpuno je suh ! " Vunena deka 747986 Vunena deka 747986

Putem mi je još i žbica na zadnjem kotaču pukla nakon samo 11 km, pa sam morao usporiti ,ali sve u svemu dobar izlet!

Nadam se da ćete biti zadovoljni! Slobodno komentirajte i ako imate koju pametnu dodajte! :bog:


Zadnja promjena: LUKSA; 01.01.12 10:31; ukupno mijenjano 6 put/a.
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by Jurgen 10.07.11 19:50

odlična reportaža! zbilja se vidi da si si u prirodi 'doma' =)
Jurgen
Jurgen
tipko
tipko

Male
Broj postova : 75
Godine : 36
Lokacija : Zagrep
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by LUKSA 10.07.11 21:26

Bilo je nekakvih grešaka pravopisnih i koje slovo viška, te neke slike nisu bile one koje su trebale ali sada je sređeno!

I u prirodi sam svoj na svome! Vunena deka 747986 Vunena deka 747986 :bog:
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by Zile_ 10.07.11 23:16

Još jedna odlična reportaža. Kao domaći moram ti zahvaliti na promidžbi našeg kraja. Malo je ljudi svjesno ljepote Banovine.
E, da i ono je definitivno trag vuka.
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by Elp 11.07.11 8:55

Luksa, da ti pravo kažem nedostajale su mi tvoje priče. Opet malo travarenja, malo kuhanja, ponešto se uradilo, a prezentacija kako smo i navikli - na nivou! Vunena deka 393492
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by kengur32 11.07.11 12:17

Nisam bio gore već mjesec dana i moram priznati da mi malo fali.... a trebalo bi i kesten zaliti Vunena deka 747986
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by sgt bear 11.07.11 16:47

vidi se da nemaš ruku za hortikulturu... Vunena deka 747986
dobra reportaža, to nam je falilo!
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by LUKSA 11.07.11 18:06

kengur32 je napisao/la:Nisam bio gore već mjesec dana i moram priznati da mi malo fali.... a trebalo bi i kesten zaliti Vunena deka 747986


Zaliti ćemo sebe , jer kestenu nema pomoći ali pivom! Vunena deka 86830

I naravno drago mi je da ste zadovoljni!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by Šimun 12.07.11 0:54

Super =)
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Vunena deka Empty Re: Vunena deka

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.