FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

+15
mariobab
neven
djomla
zeleni
Unkas
Mladen
Migach
Ikarus
Ito Ogami
Surfer
kengur32
Sandman
Zile_
Luftwaffe
Elp
19 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Elp 02.06.11 11:02

Vjerujem da će kolega LUKSA i drugi imati više reći o ovome, pa otvaram temu u cilju objedinjavanja znanja i iskustava...

Naime, prije par dana gledao sam neku emisiju na Discovery Channel, vezano za farmaceutska dostignuća viktorijanske Britanije.

Između ostalog, pravili su ASPIRIN. Ono što me posebno dojmilo je podatak da je prije samog izuma film tablete lokalno stanovništvo koristilo sirovu koru vrbe koju su žvakali, čime je ona otpuštala acetilsalicilnu kiselinu koja je pored celuloze u prahu i kukuruznog škroba jedan od sastojaka i današnjeg ASPIRINA. Eto nije loše znati ako kad zapne u prirodi, a zaboravite ili potrošite zalihe tableta.

Ono što mene zanima jesu vaši "recepti" za sve nezgode koje vas mogu zadesiti u prirodi, a da se rješavaju biljem:

- dijareja
- posjekotine
- trovanja

i sve ostalo čega se ne mogu sjetiti. Od bake sam čuo za neke lijekove, tipa "Hajdučka trava" za posjekotine, rendani kesten za dijareju i sl.

Ajmo travari...

Ako je tema neprimjerena sobi, zamolio bih Modove da je premjeste.

Živjeli
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Luftwaffe 02.06.11 16:36

ja znam samo za jednu ljekovitu biljku za koju sam siguran da djeluje...to je poljski trputac

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 108-trputac

otrgnu se listovi zatim se prozvacu ili zgnjece prstima pa se stave na ozlijedjeno podrucije...npr. posjekotinu,upalu,ubod insketa itd.

ubrzava proces zarastanja i izljecenja koze...raste na svim livadama...

OPREZ: nije preporucljivo uzimati onaj trputac sa gradskih podrucija....u nekim slucajevima cak izaziva i proljev ako ga se zvace...
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Zile_ 02.06.11 17:21

Ovo je ogromna tema. Sve ovisi o poznavanju bilja. AKo mislimo započeti ovu temu treba se ograničit samo na općepoznate biljke, tj. na one koje većina ljudi prepoznaju.
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Luftwaffe 02.06.11 17:39

slazem se...ono biljke koje rastu u vecini dijelova RH,BiH i RS...ono opce poznate najjednostavnije a da djeluju Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 393492
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Zile_ 02.06.11 18:46

Evo dodat ću ponešto svakih par dana.
Za početak:

Kupina (divlja) - svi ju znaju prepoznati. Raste u svim djelovima RH. Bodljikavi "korov" koji rodi malim ali jako ukusnim plodovima. Ističem ovu biljku zato što je ima doslovce svuda i u svako doba godine (da, i zimi), a izvrsna je za zaustavljanje proljeva. S obzirom da je takav oblik problema s probavom u prirodi u najmanju ruku neugodan, a zna biti i po život opasan potrebno je nekad posegnuti za prvom pomoći iz prirode.
Dakle naberete punu šaku listova kupine. Prokuhate vodu u posudi koju imate pri ruci i prelijete nabrane listove ili ih namočite u prekipljenu vodu. Poklopite nečim i ostavite cca 10 - 15 minuta. Isti listovi se mogu osušit pa koristit za istu namjenu ali s obzirom da na ovom forumu govorimo o aktivnostima u prirodi a ne doma ostajem pri svježim listovima.
Sve navedeno odnosi se i na divlju malinu. Naravno za istu svrhu mogu se koristiti i uzgojene vrste, ali je na njih teže naić u prirodi.
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Sandman 03.06.11 8:35

trputac, postoje tri vrste sve tri su dobre, ali mislim da sabljasti ima najslabija svojstva (moram provjeriti za to, sabljasti je onaj koji inace raste u vsokoj travi i ima dugacke uske listove) svjez se sazvace i polozi na pojekotinu ili ranu, moze se i istiskati sok, ono sto ljudi neznaju da se moze nabrati, osusiti u hladu i samljeti u fini prah, taj prah se onda koristi kao sto bi koristili bivacin

stolisnik, isto kao i trputac, s tim da se od njega mogu raditi super oblozi za noge pune zuljeva, umorne noge ..., dobro je napuniti carape s njim i obuci kad se ide spavati, noge su ujutro svjeze, brzo zarastaju rane od zuljeva po nogama

ja imam namjeru kad uhvatim vremena nabrati jedno i drugo, dobro osušiti, samljeti i pomjestai prah omjer pola pola i staviti si u prvu pomoc
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Sandman 03.06.11 8:42

štavelj
raste po suhim odvodnik kanalima, uz poljske puteve, livade itd, korov kojeg se tesko rjesit
- sakuplja se plod - sjemenke prije nego sto sazriju ili dok su zrele od toga se radi caj koji ce zaustaviti najgore i najace proljeve

stavit cu slike bilja kad ih nađem i nadopunit postove

moro bi se prisjetiti, prije sam puno znao, korisno je znati s cime si mozes pomoci
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Sandman 03.06.11 8:49

vodopija
biljka drvenaste stabljike ljepih plavih cvjetova, raste gotovo posvuda

koristi se isto za poboljsanje lose probave, ima jos neka ljekovita svojstva medutim ono sta bi nama bilo zanimljivo, pogotovo ljubiteljima kave je da se moze koristiti kao nadomjestak za kavu, korjen se iskopa, posuši u hladu, isprži i samelje, tako pripremljenu kuhamo ko kavu
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Sandman 03.06.11 8:51

čićak

isto jako rasprostranjena biljka, svi je poznamo, samo se sad nemogu sjetiti svojstava, to cu provjeriti pa nadopisati
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by kengur32 03.06.11 8:54

štavelj ili u nekim krajevima ščavjek, moji na selu ga koriste kao ljek za proljev i za životinje (svinje).
za trputac sam čitao u nekoj knjizi da zaustavlja krvarenje ako se zakipi u vodi i stavi na ranu.... za ovo nisam 100% pa ako netko zna nek potvrdi ili demantira
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Surfer 03.06.11 9:03

Elpenor je napisao/la:Vjerujem da će kolega LUKSA i drugi imati više reći o ovome, pa otvaram temu u cilju objedinjavanja znanja i iskustava...

Naime, prije par dana gledao sam neku emisiju na Discovery Channel, vezano za farmaceutska dostignuća viktorijanske Britanije.

Između ostalog, pravili su ASPIRIN. Ono što me posebno dojmilo je podatak da je prije samog izuma film tablete lokalno stanovništvo koristilo sirovu koru vrbe koju su žvakali, čime je ona otpuštala acetilsalicilnu kiselinu koja je pored celuloze u prahu i kukuruznog škroba jedan od sastojaka i današnjeg ASPIRINA. Eto nije loše znati ako kad zapne u prirodi, a zaboravite ili potrošite zalihe tableta.



Živjeli


Odlična tema.
Hvala na ovoj informaciji za koru vrbe Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 393492
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by kengur32 03.06.11 9:30

mali offtopic....
kako se zadnjih dana Luksino ime nekoliko puta spominje i kako nebi pomislili da ignorira forum samo da vam prenesem njegove pozdrave i obavjestim da još neko izvjesno vrjeme neće biti u mogučnosti sudjelovati na forumu!
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Zile_ 03.06.11 9:46

Što se tiče ljekovitog i jestivog bilja nekako mi se čini da bi bilo učinkoviije onima koje to zanima da pronađu dobru literaturu (knjige, a ne internet ili forumi) i mentora koji se u to razumije. Jedino tako ćete doći do pravih znanja i nećete doči u opasnost da zbog nečije nestručnosti nastradate. Budite oprezni jer ima puno nejestivih i otrovnih biljaka koje mogu ličiti na one jestive. Isto tako ima i ljekovitog bilja koje je otrovno za konzumaciju.

To je jako velika baza znanja jer osim što biljku trebate prepoznati u svim uvjetima, trebate znati koji dio se koristi, kada i kako se bere, kako se konzervira, kako se priprema, za što se koristi i u kojoj količini. Previše je znanja potrebno da bi se u to upuštali bez ozbiljne pripreme.

Zato pojednostavite stvari u ovoj temi i držite se općepoznatih biljaka koje su u potpunosti neškodljive i nemaju nejestivnog "brata blizanca".
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 481349
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Elp 03.06.11 10:02

Drago mi je da je tema naišla na ovakav odziv. Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 368870

Da se radi o širokoj temi, sasvim se slažem. Ideja je bila da podjelimo znanja o biljkama koje mi sami koristimo na terenu. Ovo dosad mi je dalo izuzetan elan da nastavim pisati o svemu za što sam koristio po ovom pitanju. Nekada pomislim da se pretvaram u travara. Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 747986

Samo ću parafrazirati rečenicu kolege Marka; "pišite samo o biljkama koje ste lično koristili i provjereno znate da djeluju" da ne bismo došli u poziciju da neko znanja stečena ovdje ne heb na pogrešan način i time sebi ili drugima naškodi.

Čaj od borovih iglica o kojem je ovdje više puta bilo riječi. Da sumiramo i otklonimo sve nedoumice. Borove iglice kao sirovi materijal imaju osam puta veću razinu vitamina C od narandže ili limuna. Idealno sredstvo za prevenciju od prehlade, jačanje imunološkog sistema, a na kraju i održavanje tjelesne temperature u hladnim periodima.

Žuti kantarion ili Gospina trava - Hypericum perforatum kao sredstvo na terenu (odnosno u sirovom stanju) obično koristim kao čaj. Međutim, kao ulje je izuzetno dobro kao sredstvo za ubrzavanje procesa zarastanja rana. Koristio sam ga više puta nakon što sterilizujem ranu alkoholom kao oblogu. Nanošenjem na sterilnu gazu i privijanjem na ranu pomogao mi je pri zarastanju jako velikih posjekotina i poderotina. Za opekotine ga nisam koristio, pa ne znam da li ima efekta.

Divlja nana - Mentha longifolia (ne znam kako je vi zovete) u čaju. Nana deluje antiseptički, antibakterijski, antivirusno i umirujuće, tako da je veoma efikasna u sprečavanju i lečenju brojnih infekcija.

Majčina dušica - Thymus serpyllum, odnosno čaj od majčine dušice vrlo je koristan.Pomaže kod bolesti dišnih organa, jača želudac i živce. Majčina dušica djeluje antibakterijski i spazmolitički, opušta grčeve. Koristi se kod crijevnih i želučanih tegoba, te kod proljeva. Nikako se ne preporučuje osobama sa komplikacijama žučne kesice.

Trputac koji pominjete u BiH je poznatiji kao Bokvica. Nisam ga koristio, pa hvala na savjetima za ubuduće.

Srdačan pozdrav
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Zile_ 03.06.11 11:19

Ako niste sigurni da li se radi o Gospinoj travi otkinite njen listić i pogledajte ga okrenuti prema svjetlosti. Na listićima ćete ugledati male rupice kroz koje prolazi svjetlost. To upravo znači onaj dio u latinskom nazivu perforatum. Te su točkice na listićima žlijezde s eteričnim uljem.

http://www.nzflora.info/factsheet/images/img00023large.jpg
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Zile_ 03.06.11 11:42

Luftwaffe je napisao/la:ja znam samo za jednu ljekovitu biljku za koju sam siguran da djeluje...to je poljski trputac

otrgnu se listovi zatim se prozvacu ili zgnjece prstima pa se stave na ozlijedjeno podrucije...npr. posjekotinu,upalu,ubod insketa itd.

ubrzava proces zarastanja i izljecenja koze...raste na svim livadama...

OPREZ: nije preporucljivo uzimati onaj trputac sa gradskih podrucija....u nekim slucajevima cak izaziva i proljev ako ga se zvace...

Što se tiče trputca ili bokvice ja ju koristim i kao sredstvo protiv kašlja i raznih plućnih bolesti. Bilo u obliku čaja ili sirupa. Isto tako za probleme s dišnim putevima radim čaj i sirup od majčine dušice i sirup od mladih vrhova smreke.

Moram napomenuti da se bilje ne ponaša kao lijek iz ljekarne. Farmaceutski proizvod ima najčešće jednu namjenu i negativne nuspojave ili negativan učinak na nešto drugo. Ljekovito bilje ima naglašen pozitivni učinak na nešto, a ima još nekoliko pozitivnih utjecaja na ostale probleme.
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Ito Ogami 03.06.11 12:04

a uvijek imam ulje od kantariona.ja ga koristim za oziljke i rane.jednom sam izgorio ruku brenerom.mazao sam je dugo vremena i sada se skoro i ne poznaje.opekotina je bila drugog stupnja.citao sam negdje da je dobar za stare oziljke pa isprobao.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by kengur32 03.06.11 12:18

Nevenova mast isto tako pomaže za brže zacjeljivanje rana, u medicini se koristi za opekotine. Pomaže i kod opekotina od sunca. Isprobano!
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Ikarus 03.06.11 12:36

Ovako izgleda kada izgoriš ruku zbog nepažnje a "bio si upozoren" i mazano je sa kantarionovim uljem a ksnije nevenova mast i prorpolis mast...

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Img0389en

Na mjestu di se vidi meso tu nije skidana koža nego je u sekundi izgorila do mesa...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by kengur32 03.06.11 14:12

ufff... ovo izgleda prilićno bolno! s ćim si se to?
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Sandman 03.06.11 17:14

med, dobro je premazati opekotine sa medom, ne javljaju se plikovi i upale, zatvara pristup kisiku pa tome i mogucnost inficiranja, a propolis u njemu pomaze zacjelivanju opekotina ne ostaju ožiljci, isprobao osobno više puta
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Ito Ogami 03.06.11 17:30

ŽALFIJA - KADULJA- Salvia officinalis

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? DSCN4257
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? DSCN4256
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? DSCN4255

Lekovito delovanje: naziv ove biljke na latinskom upucuje nas da je smatramo veoma lekovitom - njeno ime, naime, znaci spasonosna i lekovita, kadulja leci promuklost, cisti krv i jaca živce, grije želudac, otklanja vetrove, pomaže kod svake vrsti nahlade, katara i influence.
Žalfija deluje na cišcenje krvi i time oslobada organizam uzrocnika mnogih bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporucuje kod svih zapaljenja, od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala.kadulja je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluca kadulja taj problem rešava za par dana. Vrlo je stimulativna i podiže tonus. Leci takode i obolele od reumatizma i, receno modernim recnikom, antibiotik je širokog spektra. Za period puberteta i menopauze ona je upravo biljka izbora, jer je nežan ali efikasan hormonalni regulator Izvrstan je lek za cišcenje jetre, za bolesti bubrega i protiv nocnog znojenja. Ako uberete sveže listove kadulje i protrljate njima predeo oko zuba, desni, ucinicete ih zdravijim i cvršcim.

Caj spremite od jedne kašike na šolju vode. Preliti suvo lišce kljucalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Pije se po jedna kafena šoljica tri puta dnevno. Ako imate neuredan menstrualni ciklus, pijte ovaj caj u navedenim kolicinama 21 dan, izmedu menstruacija. Za grgljanje ili vaginalno ispiranje, jedna pregršt ove biljke kuva se u litru vode 10 minuta.

Vino od kadulje, koje se dobija kada se prstovet kadulje provri u šolji dobrog crnog vina, jaca rekonvalescente. U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majcina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tecnost za kupku.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Ito Ogami 03.06.11 17:35

primjetio sam prije nekoliko dana da mi je procvjetala kadulja (zalfija).eto slika gore.a isto tako je rascvjetala i majcina dusica.
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? DSCN4260
slika je malo neuredna ali cisto da stoji nesto.
Majčina dušica - Thimus serpillum, upotrebljava se kao začinska i lekovita biljka našeg podneblja. Kašičicu osušene majčine dušice prelijte šoljom ključale vode (oko 2,5 dl), posle 10 minuta procedite i zasladite bagremovim medom . Pijte jednu do tri šoljice dnevno, pre obroka. Ubrzo ćete se uveriti kako nestaju vaše tegobe sa varenjem - nadutost, bolovi, zatvor, grčevi. Ta biljka svojim delotvornim lekovitim materijama (saponini, tanini, eterično ulje sa timol i karvakrol i dr), leči bolesti probavnog, ali i disajnog sistema. Glavni sastojak je eterično ulje sa dezinfekcionim, antibakterijskim i antimikotičko svojstvima. Stoga majčinu dušicu uspešno koristimo u čajevima i tinkturama kod Helicobacter pilori, E. coli, Ureaplasma i Candide. U inhalacijama pomaže kod upala sinusa i bronhitisa za dezinfekciju tih puteva i lakše iskašljavanje. U spoljnoj primeni za ispiranje kože i sluzokože sklone bakterijskim i gljivičnim upalama, kod belog pranja, ekcema na koži i sl Ne zaboravite! Majčina dušica je i začinska biljka koja će vašu hranu učiniti lepšom oku, mirišljavija nosu, ali i zdravijom za ceo vaš organizam.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Migach 03.06.11 21:58

Sljez Korijen liječe se organi za disanje

Stolisnik Listovi ublažava upalu rana, otklanja smetnje
bubrega i jetre

Kamilica Cvjetna glavica djeluje kao antiseptik

Trputac List čišćenje rana i upala kože

Majčina dušica Listovi i cvjetni vrhovi protiv kašlja, suzbijanja crijevnih parazita
Medvjeđi dlan * Cvijet popravljanje probave i slabokrvnosti
organizma, reguliranje krvnog tlaka
Plučnjak Nadzemni dijelovi sa cvijetom protiv plućnih bolesti, kašlja, protiv bolesti
organa za disanje, čišćenje krvi i jačanje organizma

Lavanda * Grančica sa cvjetovima za lokalnu anesteziju, suzbijanje parazita

Mjehurica * Suhi plod otklanjanje poteškoća pri mokrenju,mokraćnog mjehura, pijeska i kamenca u bubrezima

Ljupčac *(miloduh)Listovi i cvijet suzbija bronhitis, izbacuje gnoj iz pluća -čišćenje, za liječenje povreda i uganuća

Mravinac * Cijela gornja polovica biljke protiv prehlade, bolesti želuca i ženskih bolesti

Kadulja Cvijet i list upale, kašalj, prehlade, za jačanje organizma

Maslačak Korijen poboljšanje probave

Lipa * Cvijet za znojenje

Divlja ruža Plod protiv skorbuta

Borovnica Bobice poboljšanje varenja, protiv proljeva

Ribizla * Plod protiv skorbuta

Malina * Plod, list za znojenje, protiv skorbuta

Jagoda * Plod, list za znojenje, protiv skorbuta

Breza * Pupoljci poboljšanje probave

The SAS survival handbook - John Wiseman / Prijevod i nadopuna Milan Čekada

Eto, uzeto iz SAS priručnika..istina da je copy/paste..ali možda nekom pomogne
Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 42368
Migach
Migach
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2566
Godine : 33
Lokacija : Strmec Podravski
Datum registracije : 17.10.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Ikarus 03.06.11 22:42

@Kengur32 planuo mi je lonac dok sam radio vosak za poliranje a nisam ga imo di spustit..

Onda je planuo i štednjak i tako... :bog:
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by kengur32 03.06.11 22:51

dobro si prošao.....
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Ikarus 03.06.11 22:53

Da poprilično...više manje ni ožiljka nema...

Idu me takve stvari Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? 15955
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Mladen 04.06.11 14:44

Moje osobno dugogodišnje iskustvo ..
najlakši način i najbolji do sad je da biljke doma sadite i uzgajate ..tako ih upoznavate i uvijek pri ruci imate svježu biljku za čaj , miris ili začin .. u prirodi kad ju vidite več znate što imate u tom trenutku ..
primjer slika ..imam toga mali vrt..ali jednostavno sam previše zauzet da bi o tome pojedinačno pisao ..



Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Tnvlasac
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Unkas 05.06.11 14:04

Sandman je napisao/la:med, dobro je premazati opekotine sa medom, ne javljaju se plikovi i upale, zatvara pristup kisiku pa tome i mogucnost inficiranja, a propolis u njemu pomaze zacjelivanju opekotina ne ostaju ožiljci, isprobao osobno više puta

nemoj se uvrijediti,ali zatvaranje pristupa kisika rani uopće nije dobra stvar, naprotiv jako je opasno jer anaerobne bakterije (one koje žive u okolini bez kisika) stvaraju izrazito jake toksine, npr. tetanus uzrokuju takve bakterije ,a tetanus se može pojaviti kad imamo duboku ranu, porezotinu gdje nemože kisik doći

anaerobne bakterije uzrokuju i botulizam, kada se loše konzervira hrana
Unkas
Unkas
tipko
tipko

Male
Broj postova : 55
Godine : 33
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 17.05.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Unkas 05.06.11 14:06

Ito Ogami je napisao/la:ŽALFIJA - KADULJA- Salvia officinalis


oprosti,ali to na slici nije Salvia officinalis
Unkas
Unkas
tipko
tipko

Male
Broj postova : 55
Godine : 33
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 17.05.2010

[Vrh] Go down

Zamjena za farmaceutske preparate na terenu? Empty Re: Zamjena za farmaceutske preparate na terenu?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.