FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Korištenje kompasa - Page 3 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Korištenje kompasa - Page 3 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Korištenje kompasa - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Korištenje kompasa - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Korištenje kompasa - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Korištenje kompasa - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Korištenje kompasa - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Korištenje kompasa - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Korištenje kompasa - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Korištenje kompasa - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Korištenje kompasa - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Korištenje kompasa - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Korištenje kompasa - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Korištenje kompasa - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Korištenje kompasa - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Korištenje kompasa - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Korištenje kompasa - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Korištenje kompasa - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Korištenje kompasa - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Korištenje kompasa - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Korištenje kompasa - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Korištenje kompasa - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Korištenje kompasa - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Korištenje kompasa - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Korištenje kompasa - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Korištenje kompasa - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Korištenje kompasa - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Korištenje kompasa - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Korištenje kompasa - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Korištenje kompasa - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Korištenje kompasa

+22
goxxon
Ri istra
Radioactiv
Franco G
WildChild
commando
rinos
robertino
tromic
antun
ekstrem
Domo
MI666999
bushman
mimir
trkač
Damir
tigi
gladiator
LUKSA
mariobab
M5
26 posters

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by LUKSA 18.09.09 19:29

Imam pitanje za g. Tromica!

Zašto si vadio kučište ili što već iz kompasa, za koju svrhu, ne razumijem uništiti kompas za određivanje azimuta, relokacije itd. daj nam , mi malom pojasni!

LUKSA
guru
guru

Broj postova : 2320
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by tromic 23.09.09 7:41

LUKSA, već sam napisao da imam nekoliko kompasa. Ovom iz Turbo sporta dao sam novu namjenu. Sam indikatorski dio je kvalitetan. Igla je u tekućini, trenje je malo. Lišen četvrtaste kutije i zrcala koji mi nisu potrebni zgodan mi je da ga imam u svakoj prilici, u džepu, kada mi nije neopkodna velika točnost. Naprimjer kao pričuvni kompas uz GPSMAP 60csx.
Korištenje kompasa - Page 3 Kompas
Napravio sam dodatnu skalu (u Corelu) i naljepio je na kućište. Kada skrećeš desno iz smjera sjever, stupnjevi se povećavaju od 0 prema 360 stupnjva (unutar kućišta je originalna skala sa stupnjevima u obrnutom smjeru).
Za najveću točnost najbolji mi je REKTA DP-10, kompas koji ima zrcalo, ali i prizmu što je puno važnije. Rezolucija ovog kompasa je +-0,3 stupnja!
tromic je napisao/la:
LUKSA je napisao/la:... nemoj ni slučajno kupiti u Turbo sportu!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Kompas koji sam ja kupio imao je samo jednu manu - centralna vertikalna crta povučena preko zrcala nije bila vaš vertikalna. Pogledao sam kasnije i neke druge kompase iste vrste. Ti su bili OK.

Taj kompas iz Turbo sporta je savim upotrebljiv. Malo je možda ružniji i glomazniji od sličnih modela REKTE ili SUUNA, ali ni u kom slučaju nije, ni približno, toliko puta lošiji, koliko je puta jeftiniji. Već sam ranije napisao da ni poznata imena ne garantiraju savršenost u skladu s cijenom. Prije DP-10 uzeo sam DP-6. Taj nije imao prizmu. Imao je mogućnost podešavanja magnetske varijacije. Međutim šarafčić za podešavanje bio je toliko labav da sam ga vratio u dućan i uzeo DP-10. Kod DP-10 isti šarafčić bio je OK. Kod DP-10 problem je nedovoljna centriranost skale za očitavanje elevacije. Greška je možda 1-2 stunja. Gotovo da sam i ovaj kompas vratio u dućan ali sam ga ipak zadržao pomalo nezadovoljan jer je problem više u konstrukciji samog kompasa. Tih 1-2 stupnja nije u praksi toliko važno ali čovjeka ljuti kada da 700 kn i očekuje vrhunski proizvod.


Zadnja promjena: tromic; 25.09.09 8:58; ukupno mijenjano 1 put.

tromic
bebač
bebač

Male
Broj postova : 10
Godine : 69
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by LUKSA 23.09.09 20:11

Vidiš, vidiš! odmah si na kontraazimutu!
Interesantna ideja! i za svaku pohvalu!

I ja kupujem jeftino ali nisam znao da je ovaj iz turbo sporta sa tekučiniom, to je već informacija zlata vrijedna, mislio sam da je bez i tome bez , treba " pola sata da se smiri igla"

jesi zaštitio autorska prava , ako nisi ode ti ideja u moju memoriju i pozabaviti ću se njome!

I Tromic daj mi reci kako si zadovoljan sa Garminom 60 CSX, namjeravam ga kupiti?
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by tromic 24.09.09 7:13

LUKSA je napisao/la:
...
jesi zaštitio autorska prava , ako nisi ode ti ideja u moju memoriju i pozabaviti ću se njome!

I Tromic daj mi reci kako si zadovoljan sa Garminom 60 CSX, namjeravam ga kupiti?

LUKSA, Čini mi se, da se vani čak i može birati, za neke poznatije marke, kakvu skalu želiš. Ima prednosti i jedna i druga varijanta - zavisi od načina korištenja kompasa. Za ovakav jednostavan kompas kao na slici ovako je zgodnije, za onaj sa ogledalom bolje je ono drugo rješenje, ako se koristiš ogledalom za određivanje azimuta.

Zadovoljan sam sa GPSMAP 60CSX. Sinu sam kupio VISTU HCX. I taj je odličan izbor, a jeftiniji je. Za 2500 kn dobiješ i Adria Topo kartu. Ima sve što i 60csx osim priključka vanjske antene i vanjskog napajanja 12 V, ali ima i manju potrošnju struje.

tromic
bebač
bebač

Male
Broj postova : 10
Godine : 69
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by robertino 24.09.09 15:07

Pozdrav ekipi u civilizaciji,
LUKSA, ako ti smijem dati savjet oko GPS-ova. Ja ih koristim vec duze vrijeme I malo su mi se uvukli pod kozu. Moj prvi je bio GPSMAP 60 CsX. Nema sumnje vrlo dobar receiver. Drugi je GPSMAP 76 CsX. Jos bolji I ima bolje senzore. Odlican je za visoke sume I duboke kanjone. Moj zadnji je Oregon 300. Ima iste senzore kao I 76-tica ali I osjenceni reljef I vise memorije (mislim oko 850 MB) I mozes ga koristiti za pohranu odredjene kolicine podataka (kao eksternu memoriju). Ima jos I touch screen I jos puno toga. Npr. ako karta koja je u njemu to podrzava I 3D navigaciju (slicno ko u Google Earthu…vidis I profil terena). Navigacija je zbog touch screen tehnologije puno brza nego kada pritiskas dugmice po ko zna koliko puta. Pazi kada kupujes 60-tice I 76-tice jer je u njih ugradjena stara tehnologija (nisam siguran ali mislim da je u pitanju olovo u nekim elementima GPS-a). I jos kod skidanja karata ne podrzavaju najnovije karte jer novije karte su radjene u malo naprednijoj tehnologiji koju stariji GPS-ovi ne podrzavaju. Zbog toga sam se ja I odlucio za Oregona 300. Sada vec ima I Oregon 400 I 550. Taj 550 model je cak I sa kamerom tako da mozes I slikati poziciju koju memoriras. Dobro je sto sa Oregona mozes izmjenjivati podatke preko wireless tehnologije sa drugim uredjajem (POI,routes, tracks itd…). Meni je GPS desna ruka ali naravno da mi je u rancu UVIJEK I kompas I karta terena na kojem boravim. Vec sam dobro prozvakao rad sa GPS-om, sprega Google Earta I MapSource-a (dobijes ga Sa GPS-om) ali uvijek osvjezavam znanja iz koristenja kompasa (crknu baterije I onda ti je GPS samo balast). Oprosti zbog ovih velikih slova I ali pisem na tastaturi na engleskom jeziku I neda mi se svako malo mjenjati ili ispravljati.
Pozdrav
robertino
robertino
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 59
Lokacija : Zadar/Zaire
Datum registracije : 12.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by tromic 24.09.09 18:49

robertino je napisao/la:Pozdrav ekipi u civilizaciji,
LUKSA, ako ti smijem dati savjet oko GPS-ova. Ja ih koristim vec duze vrijeme I malo su mi se uvukli pod kozu. Moj prvi je bio GPSMAP 60 CsX. Nema sumnje vrlo dobar receiver. Drugi je GPSMAP 76 CsX. Jos bolji I ima bolje senzore. Odlican je za visoke sume I duboke kanjone. Moj zadnji je Oregon 300. Ima iste senzore kao I 76-tica ali I osjenceni reljef I vise memorije (mislim oko 850 MB) I mozes ga koristiti za pohranu odredjene kolicine podataka (kao eksternu memoriju). Ima jos I touch screen I jos puno toga. Npr. ako karta koja je u njemu to podrzava I 3D navigaciju (slicno ko u Google Earthu…vidis I profil terena). Navigacija je zbog touch screen tehnologije puno brza nego kada pritiskas dugmice po ko zna koliko puta. Pazi kada kupujes 60-tice I 76-tice jer je u njih ugradjena stara tehnologija (nisam siguran ali mislim da je u pitanju olovo u nekim elementima GPS-a). I jos kod skidanja karata ne podrzavaju najnovije karte jer novije karte su radjene u malo naprednijoj tehnologiji koju stariji GPS-ovi ne podrzavaju. Zbog toga sam se ja I odlucio za Oregona 300. Sada vec ima I Oregon 400 I 550. Taj 550 model je cak I sa kamerom tako da mozes I slikati poziciju koju memoriras. Dobro je sto sa Oregona mozes izmjenjivati podatke preko wireless tehnologije sa drugim uredjajem (POI,routes, tracks itd…). Meni je GPS desna ruka ali naravno da mi je u rancu UVIJEK I kompas I karta terena na kojem boravim. Vec sam dobro prozvakao rad sa GPS-om, sprega Google Earta I MapSource-a (dobijes ga Sa GPS-om) ali uvijek osvjezavam znanja iz koristenja kompasa (crknu baterije I onda ti je GPS samo balast). Oprosti zbog ovih velikih slova I ali pisem na tastaturi na engleskom jeziku I neda mi se svako malo mjenjati ili ispravljati.
Pozdrav

robertino, mislim da si naveo nekoliko netočnih tvrdnji. 60csx i 76csx su praktično isti uređaji u različitoj kutiji. Imaju istu osjetljivost. 76csx je rađen za more - može plutati na vodi. Oba uređaja imaju stariji čipset koji je jednako osjetljiv kao i novi ali troši nešto više struje od novog i skuplji je od novog. Na oba uređaja idu i najnovije karte. Najnovije karte ne idu na stariju seriju bez dodatka "x" u imenu. Oregon je novija generacija koja ima ekran osjetljiv na dodir i prednosti koje iz toga proizlaze ali i manu da je ekran slabije čitljiv po jakom suncu a i baterije traju duplo kraće.


Zadnja promjena: tromic; 25.09.09 7:04; ukupno mijenjano 1 put.

tromic
bebač
bebač

Male
Broj postova : 10
Godine : 69
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by LUKSA 24.09.09 20:19

Dečki hvala u svakom slučaju na informacijama, dobro su došli savijeti iz prve ruke od onih koji svaki dan koriste ovaj uređaj!

Kod nas je on još uvijek velika nepoznanica i malo ljudi se zna služiti GPS!
Meni je prvenstveno bitna cijena, odnosno omjer uloženog i dobivenog!

O modelu Oregon nisam ni razmišljao, 60 i 76 modeli su tu negdje po cijeni ( CSX ) a sada sam na Amazonu gledao da je Oregon 300 skuplji 30 dolara, što nije strašno ako je novija tehnologija i bolje performanse!

Samo vi pišite, imam vremena dok mi se frend vrati za razmišljanje!

Kod nas je cijena 3000 kn za 60 i 76 csx dok je oregon 300 , 3900 kn, a ti modeli su na Amazonu 1500 do 2000 kn jeftiniji!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by tromic 05.10.09 8:30

Poslikao sam većinu kompasa koje imam, pa evo ih na jednom mjestu.
Korištenje kompasa - Page 3 Svikompasim
1. Recta kompas s ogledalom i kurvimetar
2. Kompas iz Turbo sporta s ogledalom. Sasvim OK kompas, ništa lošiji od 1.
3. Recta kompas za rad na karti. Dobar kompas za rad na karti.
4. Suunto kompas koji se nosi na ruci kao sat.
5. Kompas koji se nosi na ruci kao sat (na slici fali remen)
6. Recta DP10 kompas sa ogledalom i prizmom. Ovaj je najbolji ali i najskuplji. Može se koristiti kao kompas s ogledalom ili kao kompas s prizmom. Može mjeriti i nagib. Metalna pličica koja služi kao ogledalo, kod ovog je kompasa sa donje strane što mi se čini puno praktičnije nego da je sa gornje strane. Naravno, postoji i mogućnost podešavanja magnetske devijacije.
7. Kutija s iglom izvađena iz kompasa iz Turbo sporta.
8. Kompas s povećalom. Ako je kvalitetno napravljen, meni je bolji od kompasa s ogledalom. Nažalost u ZG sam viđao samo jako nekvalitetne kompase koji čak i nisu bili jeftini (čak do 130 kn). Glavna mane: preveliko trenje igle, traljavo centriranje igle na skali. Kod nekih kao da igla nije bila namagnetizirana. Neki su bili bez tekućine u kaseti s iglom, a skupi.


Zadnja promjena: tromic; 22.10.09 8:32; ukupno mijenjano 1 put.

tromic
bebač
bebač

Male
Broj postova : 10
Godine : 69
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by tromic 21.10.09 7:58

Neki dan sam malo detaljnije pogledao kompas u dućanu u Zagrebu.
http://www.frontline-aos.com/ostalo/kompasi/view/1017
Igla je toliko spora i neprecizna da nisam mogao vjerovati svojim očima. Inače kompas na prvi pogled izgleda veoma solidno. Košta 200 kn.

tromic
bebač
bebač

Male
Broj postova : 10
Godine : 69
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 18.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by rinos 21.10.09 17:26

Pozdrav svima,evo malo iz neke ladice zaboravljenih znanja..
Osjetljivost,je svojstvo kompasa da osjeti promjenu(i najmanju)kursa,Mirnoća je svojstvo kompasa koje sprečava kompasnu ružu da počme oscilirati iz bilo kog razloga oko svoje osi,Stabilnost je svojstvo kompasne ruže da osigura vodoravan položaj u posudi,to su tri osnovna svojstva koja trebaju biti zadvoljena da bi kompas bio pouzdan,ručni kompasi koji se koriste pri topografskoj navigaciji mogu manje više zadovoljiti te uvjete ali kao i bilo što drugo nema savršenog,(ili možete pokušati sa digitalnim )i ključevi u džepu i nož za pojasom utječu na kompas,po mom davnom iskustvu s topo navigacijom,azimut se lako odredi(koliko se sječam kartu češ staviti na nepomičnu podlogu što umanjuje to gibanje igle,a smjeranje iz ruke prema nekom objektu se uvijek može ponoviti par puta da budeš siguran), ali sam kompas te neće nikada(ma koliko dobar i precizan bio )odvesti na poziciju,treba znati čitati kartu da dođeš gdje želiš.
U svakom slučaju,na nepoznatom terenu, bilo kakav kompas je bolji nego nikakav .(svatko ko je ušao u malo dublju šumu van svog okruženja zna na što mislim.)
:bog:
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by commando 21.10.09 22:50

Svaki osim neispravnog. :bog:
commando
commando
lingua
lingua

Male
Broj postova : 230
Godine : 58
Lokacija : zg-53nja
Datum registracije : 19.02.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by rinos 21.10.09 23:34

Tu se slažem,ali to se da provjeriti...(prije nego zatreba)
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by WildChild 17.11.09 22:27

ovaj kompas koji je joza stavio se u vojsci koristi za ntajcanje u orjentaciskom trcanju zgodna stvarcica nakon 100 sati vjezbe i ucenja
WildChild
WildChild
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Lokacija : Hrv
Datum registracije : 02.11.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Franco G 08.01.10 0:22

tromic je napisao/la:
robertino je napisao/la:Pozdrav ekipi u civilizaciji,
LUKSA, ako ti smijem dati savjet oko GPS-ova. Ja ih koristim vec duze vrijeme I malo su mi se uvukli pod kozu. Moj prvi je bio GPSMAP 60 CsX. Nema sumnje vrlo dobar receiver. Drugi je GPSMAP 76 CsX. Jos bolji I ima bolje senzore. Odlican je za visoke sume I duboke kanjone. Moj zadnji je Oregon 300. Ima iste senzore kao I 76-tica ali I osjenceni reljef I vise memorije (mislim oko 850 MB) I mozes ga koristiti za pohranu odredjene kolicine podataka (kao eksternu memoriju). Ima jos I touch screen I jos puno toga. Npr. ako karta koja je u njemu to podrzava I 3D navigaciju (slicno ko u Google Earthu…vidis I profil terena). Navigacija je zbog touch screen tehnologije puno brza nego kada pritiskas dugmice po ko zna koliko puta. Pazi kada kupujes 60-tice I 76-tice jer je u njih ugradjena stara tehnologija (nisam siguran ali mislim da je u pitanju olovo u nekim elementima GPS-a). I jos kod skidanja karata ne podrzavaju najnovije karte jer novije karte su radjene u malo naprednijoj tehnologiji koju stariji GPS-ovi ne podrzavaju. Zbog toga sam se ja I odlucio za Oregona 300. Sada vec ima I Oregon 400 I 550. Taj 550 model je cak I sa kamerom tako da mozes I slikati poziciju koju memoriras. Dobro je sto sa Oregona mozes izmjenjivati podatke preko wireless tehnologije sa drugim uredjajem (POI,routes, tracks itd…). Meni je GPS desna ruka ali naravno da mi je u rancu UVIJEK I kompas I karta terena na kojem boravim. Vec sam dobro prozvakao rad sa GPS-om, sprega Google Earta I MapSource-a (dobijes ga Sa GPS-om) ali uvijek osvjezavam znanja iz koristenja kompasa (crknu baterije I onda ti je GPS samo balast). Oprosti zbog ovih velikih slova I ali pisem na tastaturi na engleskom jeziku I neda mi se svako malo mjenjati ili ispravljati.
Pozdrav

robertino, mislim da si naveo nekoliko netočnih tvrdnji. 60csx i 76csx su praktično isti uređaji u različitoj kutiji. Imaju istu osjetljivost. 76csx je rađen za more - može plutati na vodi. Oba uređaja imaju stariji čipset koji je jednako osjetljiv kao i novi ali troši nešto više struje od novog i skuplji je od novog. Na oba uređaja idu i najnovije karte. Najnovije karte ne idu na stariju seriju bez dodatka "x" u imenu. Oregon je novija generacija koja ima ekran osjetljiv na dodir i prednosti koje iz toga proizlaze ali i manu da je ekran slabije čitljiv po jakom suncu a i baterije traju duplo kraće.

Tromic, Robertino, ostali,

dobio sam za Božić Garmin GPSMAP 60CSx s 1GB memorije (prazna microSD card) i htio bih kupiti Adria Topo. Pitanje:

dali je bolje kupiti CD i onda prebaciti sadržaj na micro karticu (koliko je uopće prostora potrebno) ili da kupim AdriaTopo na microCD Card?

Prednosti, mane?

Franco
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by robertino 08.01.10 16:08

Franko,

U pocetku sam koristio CD-ove i prebacivao djelove karata koji bi mi trebali na GPS receiver. S CD-ovima sam uvijek imao probleme; ili se zagubi ili pukne.... Sa CD-a mozes mapu otkljucati samo za tvoj uredjaj. Kada sam kupio GPSMAP 76CSx koristio sam samo microSD kartice. MicroSD radi na bilo kojem uredjaju tj ti mozes dati nekomu SD karticu ili posuditi od nekoga i nema problema...sve radi. Kod Oregona 300 na memoriju uredjaja sam kopirao AdriaTopo kartu a ostale karte koristim sa MicroSD kartica (AdriaRoute, Western Europe itd.).

Ja se puno komfornije osjecam kada koristim Micro kartice nego kad sam koristio mape sa CD-a. Imam kutijicu u kojoj se nalaze sve SD kartice koje imam i po potrebi mijenjam a kao sto sam napomenuo AdriaTopo mi je u memoriji GPS-a. Kod kartica nema instaliranja i otkljucavanja, ne moras pamtiti kod itd. samo ubacis i navigas. Ubuduce, CD cu koristiti samo u nuzdi (ako mapa koju zelim ne postoji na MicroSD kartici).

Pozdrav

Robertino
robertino
robertino
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 59
Lokacija : Zadar/Zaire
Datum registracije : 12.09.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Franco G 08.01.10 23:56

Robertino,

hvala na savjetu. U stvari, ovog jutra sam kupio Adria TOPO CD u Algorithmu u Gajevoj. Nemaju microSD, no kako ja imam u Garminu microSD s 1 GB slobodne memorije prebacio sam karte na tu karticu, dakle isto kao i ti. Eventualne nove karte uzimat ću na microSD kartici, ne na CD-u.

Lipi pozdrav,

Franco
Franco G
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 750
Godine : 77
Lokacija : Zagreb/Šibenik, Croatia
Datum registracije : 29.08.2009

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Radioactiv 06.05.10 16:10

gdje kod nas ima za kupiti SILVA kompase tipa Voyager8040 ili Ranger16 što je naveo Damir i kolike su otprilike cijene pojedinih modela?
Radioactiv
Radioactiv
bebač
bebač

Male
Broj postova : 17
Godine : 30
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 05.05.2010

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Ri istra 08.05.10 14:37

vidim da nitko ne zna pravi razlog ogledala na kompasu.



pa barem je to jednostavno, kad pogledas u njega vidis ko se izgubio. hahahahahahehhehehe

Ri istra
tipko
tipko

Male
Broj postova : 80
Godine : 44
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 09.01.2010

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by goxxon 28.05.12 14:35

`vako trebam mišljenje o kompasu kojeg sam dobio kao klinjo, malo sam guuglao i saznao da je to istočno-njemački vojni kompas F73. evo fotki

Korištenje kompasa - Page 3 28052012502



Korištenje kompasa - Page 3 28052012501



Korištenje kompasa - Page 3 28052012503



što mislite kakav je? planiram malo učiti navigaciju pa me zanima iskoristivost. po ovoj temi ovdje ne preporučuju se vojni kompasi za civilnu upotrebu.
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Mate 28.05.12 20:05

Vojni kompasi se, koliko je meni poznato, ne preporučuju jer imaju podjelu skale u tisućitima. Takva podjela se koristi za navigiranje artiljerije dok se u orijentaciji koristi podjela u stupnjevima. Ovaj tvoj koliko vidim ima podjelu u stupnjevima.

Mate
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 39
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 23.03.2011

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by goxxon 28.05.12 22:21

znači za civilne svrhe je ok?
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Mate 29.05.12 13:33

Najbolje bi bilo da provjeriš preciznost tako da ga usporediš s nekim drugim kompasom ali mislim da bi trebao biti sasvim dobar za sve potrebe orijentacije i snalaženje uz kartu i tome slično.

Mate
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 39
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 23.03.2011

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by goxxon 29.05.12 14:53

hvala kolega. evo jedne stranice s virtualnim kompasom

http://www.digitalarena.co.uk/teach/virtual_compass/index.htm
goxxon
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3594
Godine : 44
Lokacija : ZG/OT
Datum registracije : 17.11.2010

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Perdurabo83 27.01.13 12:05

Prvo da navedem da se ne razumijem u kompase,a kako skupljam stare stvari sa područija Rusije i SSSR-a jednom prilikom sam dobio na poklon ruski kažu padobranski kompas.
Sada kako ja nemam pojma ni obični korisiti postavio bi pitanje može li mi ovaj kompas pomoći kao civilnoj i ne prezahtjevnoj osobi u korištenju prirodom,barem za početak.
Na sebi ima još i nekakav kožni remen kojeg sam skinuo zbog potrebe slikavnja i on se može oko ruke staviti.
Ono što me muči je što su svi ovi silni brojevi,a predpostavljam da ova mala žuta crta na 360 predstavlja N.
Molio bi savjete nekog ko zna što je ovo i čemu služi.
Korištenje kompasa - Page 3 P1010043ir


Perdurabo83
bebač
bebač

Male
Broj postova : 8
Godine : 40
Lokacija : Bristivica
Datum registracije : 27.01.2013

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Maglic 29.09.13 15:29

ako ste u situaciji Korištenje kompasa - Page 3 15955  da vam je bitno da odredite strane svijeta mozete da napravite ''PRIMITIVNI KOMPAS'' potrebno je da imate METALNU iglu (baslija, snala..), u posudu ( rupU u zemlji, drevetu..) naspete vodu ubacite jednu manju lisku koja nece potonuti, zatim iglu protrljate nekoliko puta kroz kosu i stavite na lisku.. magnetizam ce dalje uraditi svoje, imate pravac sjever- jug. Korištenje kompasa - Page 3 85288 
Maglic
Maglic
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 35
Lokacija : Maglic
Datum registracije : 28.09.2013

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by poljičanin 01.10.13 18:25

Zanimljiva prezentacija o orijentaciji u prostoru, u kojoj se, pored ostalog, nalazi objašnjenje kako se koristi kompas s lećom.

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.landnavigation.org%2FDocuments%2FLAND%2520NAVIGATION%2520Part%25201.ppt&ei=YPRKUvqKBomItQa16YDIBw&usg=AFQjCNFc-KxHsjE6refKovVO29NVH6PfXQ&sig2=waqQu7Rm2aw7iU0kPKyZeg&bvm=bv.53371865,d.Yms

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Korištenje kompasa - Page 3 Empty Re: Korištenje kompasa

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 3. Previous  1, 2, 3

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.