FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

+3
SoLoSaroman
Adept
kengur32
7 posters

Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by kengur32 29.09.10 14:51

Neki dan dolazip na poso i ugledam:

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina DSC01396

meni je to djelovalo pomalo misticno....

Radi se o Perunikinoj kruzoliski, tekst koji sljedi prepisan je iz knjige "Gljive" autor Romano Bozac.

Klobuk;
5-15 cm sirok,mesnat,najprije polukuglast,zatim konveksan i na kraju otvoren;rub je dugo vremena tipicno uvrnut, kad plodno tjelo ostari rub klobuka postane valovit, prljavo bjel ili oker, za vrjeme kisa natopi se vodom i postane vodenasto smed,u mladosti je na povrsini injast zatim gladak.
Listici;
gusti, nejednako dugi, zaokruzeni do strucka ili pprirasli, ponekad mogu biti slobodni ili jos rjedje kao da se spustaju po strucku, boje su prljavo bjele ili imaju svjetlo ruzicasti ton.
Strucak;
3-15cm visok, debeo,pun, prema dnu najcesce zadebljan,neposredno ispod klobuka bjel, prema dolje bjelkasto oker, kao da je vlaknast ali prilicno lomljiv.
Meso;
debelo, bjelo ili lagano oker,miris aromatican po perunici (Iris germanica), okus ugodan.
Spore;
u masi bjele ili lagano rdjaste , elipticne 7-9x3-4um.
Staniste;
raste u jesen, pa cak i na pocetku zime grupno ili u fantasticnim krugovima na livadama,pasnjacima ili rjedje u listopadnim sumama.
Upotrebljivost;
JESTIVA, vrlo dobre kakvoce.

U jednom krugu se moze sakupiti i do 30kg .

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Images5

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Images4


A ja nisam ubrao niti jednu, sve su istrunule....kakva steta.
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Adept 29.09.10 14:58

:migg:
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by SoLoSaroman 30.09.10 10:49

Uistinu mistično,ako neuzmemo u obzir da ih je netko posadio što je i više nego za povjerovat.
SoLoSaroman
SoLoSaroman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 111
Godine : 44
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 20.09.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Adept 30.09.10 10:54

Ma nema tu nikakvog sađenja.
Kengur je naveo knjigu u kojoj to lijepo piše, a zna se tko je Romano Božac. Razlog sam ja naveo prije par dana u još jednoj gljivarskoj temi. Bilo kakav upliv tipa "sađenja" ne dolazi u obzir i to nije "više nego za povjerovat". Radi se o više nego čestoj prirodnoj pojavi i to je to.
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Levi 30.09.10 11:31

Vilina kola zaista izgledaju neobično i nije čudno što su naši preci izmišljali maštovite priče vezane za ovu pojavu. Ja sam ih prvi put video jednog kišnog dana proletos. Kiša koja je moj aparat učinila mokrim sprečila me je da promenim objektiv i šire snimim lokaciju na kojoj je bilo puno više vilinih kola nego što se vidi. Nedavno sam obišao ove livade ponovo po sunčanom vremenu u želji da ponovim snimanje, ali nigde nije bilo ni traga ni jednom vilinom kolu od pre nekoliko meseci. Zna li neko da mi odgovori zašto je tako?


Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Dsc5322z
Levi
Levi
bomber
bomber

Male
Broj postova : 152
Godine : 46
Lokacija : Planeta Zemlja
Datum registracije : 11.03.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by SoLoSaroman 30.09.10 12:15

Ok,ima li itko onda stručno objašnjenje,kako biljka može formirati krug.Mislim sve je moguće,samo zanima me kako?
SoLoSaroman
SoLoSaroman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 111
Godine : 44
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 20.09.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Adept 30.09.10 13:30

Kao što sam rekao u temi "Koja je ovo gljiva?" i opet ću ponoviti (za gljive):
"Ljudi - to su vam "vilinski krugovi", a njihova je tajna jako jednostavna: mladi micelij se širi a stari odumire u sredini kruga i eto “čuda u travi”".
Evo i linka (SoLo - pa to je tema koju si ti pokrenuo...):
https://survival.aforumfree.com/ishrana-f15/koja-je-ovo-gljiva-t2335-20.htm?highlight=koja+je+ovo+gljiva
@Levi
Za travu neznam, ali za gljive je objašnjenje ovo što sam gore naveo.
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Levi 30.09.10 14:50

Kako su mi šumari objasnili vilina kola na travi nastaju od istog micelija. Nisam stručan da dam tačno objašnjenje, ali to je valjda neki tip mikorize ili neke druge simbioze trave i ovih gljiva. Zbog toga trava uz pomoć ove gljive ima drugačiju boju od okolne po kojoj ove gljive ne rastu. Možda se pojavi neko stručan da nam razjasni u čemu je zavrzlama.
Mene zanima zašto vilina kola na travi ne traju duže?
Narodno verovanje kaže da su to mesta na kojima su vile igrale kolo. Originalno nema šta! Ko u njega kroči snaći će ga neko zlo. Interesuje me iz etnoloških razloga kakvo zlo će tačno da ga strefi? Nisam našao odgovor pretragom interneta, pa napišite ako znate.
Levi
Levi
bomber
bomber

Male
Broj postova : 152
Godine : 46
Lokacija : Planeta Zemlja
Datum registracije : 11.03.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Adept 30.09.10 15:33

Levi je napisao/la: Interesuje me iz etnoloških razloga kakvo zlo će tačno da ga strefi? Nisam našao odgovor pretragom interneta, pa napišite ako znate.
Postoji li neki specifičan razlog, osim naravno - etnološkog, poradi kojeg pitaš točno to što pitaš?
Hmmm...
Pitam to zbog toga što si pitanje postavio kao da za određenu stvar postoji određeno "zlo"... Koje će zlo da strefi nekoga kome crna mačka prijeđe preko puta?!? Ni ja za ovo pitanje nisam našao odgovor na internetu.
To je pitanje u tom stilu. A koji je to stil?
Asociraš li na, naravno etnološkog razloga radi, ikakvo patognomonično zlo koje se može nepobitno povezati sa ulaskom u takav krug - iliti, aludiraš li na išta - ili, pak, samo pitaš točno određenu stvar, ali onako... tek tako...?

Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Levi 30.09.10 16:13

Adept ode ti predaleko u tumačenju mog pitanja. Nisam ni najmanje sujeveran i ne verujem u horoskope, bapske priče i narodna verovanja. Ne aludiram ni na šta. Samo sam radoznao, jer se takvi mitovi danas zaboravljaju, a nalazim da su vrlo zabavni. Na neki način ta verovanja su deo našeg kulturnog nasleđa.
Ako smatraš da je neprimereno pisati o ovom narodnom verovanju na ovom forumu obriši moje pitanje i nastalu diskusiju.
Levi
Levi
bomber
bomber

Male
Broj postova : 152
Godine : 46
Lokacija : Planeta Zemlja
Datum registracije : 11.03.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Adept 30.09.10 16:20

Levi, daleko od toga da je neumjereno pisati - niti u ludilu - ode ti predaleko u tumačenju mog podpitanja.
I meni su te stvari zabavne.
I ja sam radoznao...
Hajdemo "crtati" - postoji li određeno zlo koje se veže za određenu stvar - tipa: što će snaći nekoga tko uđe u takav krug? To je ono što sam ja pitao...
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Mraz 30.09.10 16:35

Evo baš jutros naišao na ovo "čudo" Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 350615 Promjer kružnice je bio 15ak metara.


Slika je koma jer je snimljeno mobom ali vidi se o čemu je riječ.

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Slika0179

Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Adept 30.09.10 16:41

Izvrstan primjer!
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by kengur32 30.09.10 17:31

Ima u prirodi jos puno kojekakvih cuda a ne samo vilinih kola, nekad su ljudi imali puno vise vremena (nije bilo interneta , TV...) pa su u trenutcima dosade smisljali kojekakve price vezane uz ovu i slicne pojave....
Adept je dao dobro obajsnjenje za nastanak Kola, ja sam ga potvrdio (odnosno g. Romano B )..... i jedva cekam da naletim na sljedece kolo pa da mi zaplese u tavici Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 690498 ovaj zadnji komentar mozda i nije bas onak ok ali sta cu
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Levi 30.09.10 18:02

Kengur32, ljudi su nekada imali manje vremena za dokolicu od nas. Nama je tehnološki napredak u mnogome olakšao život i doneo slobodnog vremena. Različita bajkovita verovanja koja su preživela do današnjih dana rezultat su njihovog neznanja. Nauka je značajno uznapredovala i objasnila mnoga čuda, mitove i praznoverja.
Levi
Levi
bomber
bomber

Male
Broj postova : 152
Godine : 46
Lokacija : Planeta Zemlja
Datum registracije : 11.03.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by kengur32 30.09.10 18:16

Levi, djelom si u pravu ali djelom i nisi. Istina je da su ljudi nekad puno vise radili, ali vrjeme odmora ili u zimsko doba kada nije bilo poslova sjedili su i pricali price- tako su nastajali mitovi i legende. Danas znanost donosi "boljitak" , razbija stare mitove i legende ali isto tako nam , sva ta cuda moderne tehnologije, ubrzavaju zivot i oduzimaju vrjeme... neznam kakvim ti stilom zivota zivis ali oko mene sve vise ljudi zali za proslim vremenima kad je tempo bio puno slabiji i kad se imalo puno vise vremena. Ja osobno bih rado mjenjao sve te moderne igrackice za stare price, mitove i legende. Radje bi mislio da je Vilino kolo nesta misticno nego znao znanstveno objasnjenje za njega.....
No bilo kako bilo, otisli smo u neku drugu sferu, ovdje se ipak radi o ukusnim gljivama :migg:
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by SoLoSaroman 30.09.10 22:43

Ja mislim da te gljive sade vile kao pokazatelj da su još prisutne i da nisu nikakav mit.
Zato se i zove vilino kolo.
Neznam jeli tko primjetio,nemogu ovo tvrditi kao totalno pravilo.no dosta starijih ljudi,generacije 50godište imaju rođendane oko 9,10,11 mjeseca.Što znači zime duge,noći kratke,samo svijeća,nema strruje i sličnih modernih uzbuđenja,šta preostaje nego da se muž sa ženom zabavlja od 5 poslije podne pa do nekih doba.Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 747986
SoLoSaroman
SoLoSaroman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 111
Godine : 44
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 20.09.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Drvo 01.10.10 19:15

SoLoSaroman je napisao/la:Ja mislim da te gljive sade vile kao pokazatelj da su još prisutne i da nisu nikakav mit.
Zato se i zove vilino kolo.
Neznam jeli tko primjetio,nemogu ovo tvrditi kao totalno pravilo.no dosta starijih ljudi,generacije 50godište imaju rođendane oko 9,10,11 mjeseca.Što znači zime duge,noći kratke,samo svijeća,nema strruje i sličnih modernih uzbuđenja,šta preostaje nego da se muž sa ženom zabavlja od 5 poslije podne pa do nekih doba.Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 747986
To je nekad bila jedina zabava. Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 747986 Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 747986 Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 747986 Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina 747986
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Nahualli 02.10.10 17:31

SoLoSaroman, tema je Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina
Ako imaš pitanja u vezi gljiva, pitaš slobodno ovdje:
Koja je ovo gljiva?
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by SoLoSaroman 02.10.10 19:58

OK,budi slobodan pa mi prebaci post.Ono što radim je da ovdje čitam Latest topics,i ugledo sam temu o gljivama i tu sam smjestio post.Nisam se dovoljno potrudio da pronadjem ispravno mjesto.
SoLoSaroman
SoLoSaroman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 111
Godine : 44
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 20.09.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by SoLoSaroman 03.10.10 7:49

VIlino kolo,jučer sam čuo od prijatelja,da vilino kolo može napraviti više vrsta gljiva,radi se o tome da matična gljiva ispusti sjeme oko sebe i tko nastane krug,nisam baš sve pohvato.
SoLoSaroman
SoLoSaroman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 111
Godine : 44
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 20.09.2010

[Vrh] Go down

Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina Empty Re: Vilino kolo perunikine kruzoliske-Lepista irina

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.