FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Tradicionalni preklopni noževi
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty04.10.24 14:27 by Lawman

» Divlji kamp Drava 2024
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty31.08.24 7:16 by NAVIGATOR

» chris reeve sebenza folder
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty31.08.24 7:14 by NAVIGATOR

» 24 sata divljine
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty16.07.24 0:39 by Mladen

» Kožni strop
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty09.07.24 12:12 by oetzi

» Fallkniven noževi
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty28.06.24 12:22 by laredo

» Garmin GPSMAP 66S
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» Sretna 2024.godina
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty28.05.23 23:48 by ness

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Čime hranite svog psa?

+22
pirat
SelinaKyle69
Migach
Target
Ris
Mije
Hombre
biga
Dinx
kengur32
gorance
exkalibur10
Adept
Fili
Strider
D@nijel@
Nahualli
LEGION66
spyder
Stule
commando
Mshai
26 posters

Stranica 4 / 4. Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by Hombre 06.10.11 21:47

biga je napisao/la:kakvu ribu daješ psu?? meni su govorili da psima smetaju kosti od ribe...
Vjerovatno očišćenu ili neku sitniju. Moj je isto obožava ali mu dajem samo pažljivo očišćenu. U zadnje vrijeme, nažalost ne kuham ali mu je riba u svim oblicima spravljanja draga uključujući i tunu u ulju.

Usput, nije mi uopće jasna ta Taste Of The Wild hrana. Bizoni su zaštićene životinje, lov je strogo kontroliran i onda odjednom hrana koje ima po cijelom svijetu. Tu mora da ima bizonovog mesa samo u tragovima.

Hombre
guru
guru

Broj postova : 2624
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by Migach 08.11.11 23:27

Moj je na ostacima hrane koju jedemo, nije baš da se žali, a kad nema dostatno ostataka za njegovu porciju onda dobije krekere pomješane s mlijekom, u tome se ubija doslovno..ustvari, sve jede ..ždere da se izrazim =)
Migach
Migach
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2566
Godine : 34
Lokacija : Strmec Podravski
Datum registracije : 17.10.2010

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by SelinaKyle69 09.11.11 14:31

Moj također na ostacima naše hrane plus tu i tamo mu kupimo neku konzeervu hrane u Lidlu. Čime hranite svog psa? - Page 4 747986
SelinaKyle69
SelinaKyle69
bomber
bomber

Female
Broj postova : 170
Godine : 37
Lokacija : Labin
Datum registracije : 23.10.2011

http://www.beeradvocate.com

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by pirat 26.06.12 0:23

jel ima tko recept kako napraviti domaći barf?
znaci vecu kolicinu, koliko tocno cega, sto ide sirovo, sto skroz kuhano, sto se samo stavi na kratko u kuhanu vodu....

inace mu dajem dehidrat, ali ovo bi uveo par puta tjedno po jedan obrok da pojede
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by bearfaerie 26.06.12 1:14

više ti se isplati kupiti barf već napravljeni..
bearfaerie
bearfaerie
lingua
lingua

Female
Broj postova : 219
Godine : 42
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by pirat 26.06.12 1:27

mislis da cu tako proci jeftinije..? mislim da sam negdje vidio recept i izracun koji je stvarno mizeran, ali ne mogu to naci vise
koliko dodje kila barfa?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by bearfaerie 26.06.12 1:43

12,50kn je 500g vrečica
a za recept stvarno ne znam..
bearfaerie
bearfaerie
lingua
lingua

Female
Broj postova : 219
Godine : 42
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by Target 26.06.12 1:48

pirat odustani od ideje

jedno vrijeme sam i ja to pokušavao, na kraju će te izaći skuplje, kompliciranije i nećeš biti zadovoljan rezultatima, dugo ćeš se mučiti dok ne nađeš pravilan balans među sastojcima

i nije ti dobra ideja to uvoditi kao dodatak dehidratu, bolje samo kuhana hrana
Target
Target
honoris
honoris

Male
Broj postova : 1242
Godine : 38
Lokacija : Rijeka/Gorski kotar
Datum registracije : 05.09.2010

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by pirat 26.06.12 9:33

ma htio bi imati, tipa vikendom ili u danima povecane aktivnosti da mu malo nadopunim prehranu, da ne zdere samo suho non-stop..
tu i tamo bi mu ubacio koju konzervu i to odmah vidis koja je razlika dok jede
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by maff 28.06.12 11:30

evo malo edukacije po pitanju pseće prehrane. malo je dulji post i u njemu je sažeto ono što sam ja saznao informirajući se na internetu o psećoj prehrani. nisam veterinar ili nutricionist, tako da je sve što sam napisao laička interpretacija i filtracija podataka na koje sam naišao i koji su mi se činili pouzdanim koliko je to moguće na internetu.

bez obzira na kvalitetu hrane, bilo da se radi o gotovoj, kuhanoj ili sirovoj hrani (BARF), najbitnije je vidjeti kako nekom psu hrana odgovara. tu ne msilim samo na to jel ju hoće jesti ili ne. bitnije je gledatineke druge stvari.

prva je kvaliteta stolice. od dobre prehrane stolica mora biti tvrda i mora je biti malo. ako pas puno izbacuje van, znači da ne iskorištava sve što dobiva u hrani, tj. da u njoj ima više stvari koje nisu dobre za njega. uz to, tvrda stolica prirodnim putem čisti analne žlijezde. loša prehrana i zbog nje mekana stolica je jedan od razloga problema s analkama.

druga bitna stvar je kvaliteta dlake. za razliku od stolice prema kojoj se hrana može relativno brzo procijeniti (nakon početen faze prilagodbe na novu hranu kad psi uglavnom dobiju proljev), da bi vidjeli promjene na dlaki obično mora proći nekoliko mjeseci. ako dlaka gubi sjaj, postaje tvrđa, suša ili rjeđa, lako je moguće da nešto s hranom ne valja.

treća stvar (ne i najmanje važna) ja ponašanje psa. ako je hrana loša pas može ne dobivati dovoljno energije i biti malo sporji, manje energičan nego inače. također, lošu hranu se uglavnom teže probavlja pa se energija troši i na samu probavu što zna "usporit" psa. također, ako pas često jede travu, to je dobar znak da ima problema s kiselinom u želucu što može biti posljedica loše prehrane.


e sad, što se izbora hrane tiče, u teoriji bi najbolji bio kvalitetan BARF, zatim pametno pripremljena kuhana hrana sa svim sastojcima koji trebaju psu, pa onda suha hrana i na kraju konzerve. suprotno uvriježenom mišljenju, konzerivrana hrana je najlošiji gotovi proizvod koji se može naći na tržištu. bez obzira što izgleda kao "pravo" meso i što fino miriši, najčešće je udio mesa malen, a ima puno masti i aditiva. postoje proizvođači čije su konzerve relativno dobre (mislim da je belcando jedan od njih), ali o tome ne znam puno jer konzerve izbjegavam. najbolje je pažljivo čitati deklaracije.

BARF i kuhana hrana, bez obzira što su najbolji izbor, u svakodnevnom životu nisu najpraktičnij, tak da se većina vlasnika pasa na kraju ipak odluči za suhu hranu (dehidrat) barem u nekoj mjeri. tu je izbor hrane daleko najveći, ali kao što je netko već napisao, cijena ovdje ne garantira i kvalitetnu hranu. razvikane i najpopularnije marke kao što su hill's, eukanuba ili royal canin zapravo uopće nisu kvalitetne hrane. stavit ću na kraju posta nekoliko linkova na sajtove koji rangiraju hranu po kvaliteti. glavna logika kojom se te procjene vode je udio mesa u konačnom proizvodu. znači ne udio proteina, nego baš mesa. to je podatak koji zapravo nigdje nije ni točno ni eksplicitno napisan i treba znati čitati deklaraciju na proizvodu da bi se tek naslutilo koliko u nekoj hrani zbilja ima mesa. većina velikih proizvođača da bi uštedila na proizvodnji kao glavni izvor proteina koriste žitarice, a ne meso. uglavnom su to kukuruz, soja i riža. niti jedna od tih žitarica nije sama po sebi problematična, ali njihova kvaliteta je uglavnom loša, a biljni proteini ne bi trebali biti glavni izvor proteina kod pasa koji ipak primarno mesojed (tj. prigodni je svejed). kukuruz je tako jedan od glavnih uzroka alergija kod pasa kao i želučanih problema (npr., gastritisa).

zbog svega toga su u zadnje vrijeme "hit" u prehrani "grain free" dehidrati, tj. suha hrana bez ikakvih žitarica, bazirana na mesu. na našem tržištu su od takvih hrana dostupne orijen, acana, canidae i taste of the wild (trenutno nije dostupan, ali trebao bi se vratiti), a od nedavno i brit care ima u ponudi grain free liniju. ove hrane su uglavnom dosta skuplje od "običnih" hrana, ali su i kaloričnije pa rako da to donekle ublaži cijenu, ali samo donekle. ipak, canidae i brit care su u nekom srednjem cijenvnom rangu od oko 350-380 kn za 13,5 kg.

u svakom slučaju, ako se ne odlučite za grain free hranu iz bilo kojeg razloga (cijena, dostupnost, ne paše psu...) i kod ostalih hrana bi trebalo paziti na udio mesa. njega otrpilike možemo saznati preko popisa sastojaka. tamo sastojci moraju biti navedeni po redoslijedu kojim su zastupljeni u hrani. nisu prikazani postotci, tako da je nemoguće točno reći koliko ima mesa u hrani, ali može se steći neka ideja. što više mesnih sasojaka mora biti na prvih par mjesta. pri tom treba znati da su sastojci navedeni prema udjelu u smjesi koja se dehidrira, a ne prema udjelu u konačnom suhom proizvodu. to je bitno jer kada imate neveden kao prvi sasojak npr. pileće meso, on vjerojatno pada za 3-4 mjesta po udjelu u konačnom proizvodu nakon dehidracije. zato je bolje ako su kao izvori mesa navedena mesna brašna, npr. pileće brašno (na engelskom chicken meal). takvo brašno je djelomično dehidrirano meso pa mu je zato i udio konačnom proizvodu nakon dehidracije cijele smjese otrpilike isti.

međutim, ništa od svih ovih podataka ne govori o kvaliteti sastojaka, što je zapravo najbitnija stvar u cijeloj priči. koliko sam upućen, jedino orijen i acana (isti proizvođač) provjereno koriste namirnice namijenjene za ljudsku prehranu, što kolko-tolko garantira njihovu kvalitetu.

eto, napisao sam ono kaj ja znam o cijelo to problematici, pitajte ak nešto nije jasno ili je sumnjivo ili imate neke druge informacije.

evo linkova koje sam obećao:

http://www.dogfoodanalysis.com/
http://www.dogfoodadvisor.com/
http://www.dogfoodproject.com/

ovaj zadnji sajt ne rangira pojedine hrane, nego je posvećen objašnjavanju toga što je dobro, a što loše u suhim hranama te tome kako čitati deklaracije, što znače imena pojedinih namirnica i sl. svi sajtovi su na engleskom.

maff
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 43
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 06.03.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by pirat 17.03.14 16:24

mi smo već dugo na prey model sirovoj ishrani, znači samo sirovo meso u kombinaciji gdje se imitira plijen koji bi jeli da se sami prehranjuju u prirodi, 80% meso, 10% iznutrice i 10% kosti..
naravno nije svaki put točan niti jednak omjer.. također jede i ribu, srdele i lososove glave..

Čime hranite svog psa? - Page 4 Rk0xh1

Čime hranite svog psa? - Page 4 2zgdwfo

Čime hranite svog psa? - Page 4 2ns40ly

Čime hranite svog psa? - Page 4 28v4nwm

Čime hranite svog psa? - Page 4 Amb6h1
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by Odin 19.03.14 1:05

Moj cane corso Belphegor Invictus IV jede samo staklo i šoder, kada je dobar dobije i stiropora.
Odin
Odin
spikač
spikač

Male
Broj postova : 573
Godine : 42
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.07.2011

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by pirat 19.03.14 9:10

dobro ti je i brukve i vide za masu
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by mamac za pecanje 19.03.14 18:59

Nikako da je naučim da jede grah inače jede sve drugo voće povrće meso riba a dentastika nikada dosta za tim je luda.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 63
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by pirat 19.03.14 21:06

nije preporučljivo psima davati mahunarke..
inaće im voće i povrće nije neophodno za razvoj, ali neće im niti naškoditi.. povrće se preporuča davati sirovo i izmljeveno u kašu, jer inaće ne iskoriste ništa iz njega jer psi nemaju enzime kojima bi razgradili celulozu
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by mamac za pecanje 20.03.14 17:43

Pirat to znam ono sa grahom je bola samo mala šala.Stvarno kaj jedemo mi kod kuće to jede i ona kuhamo pečeno sirovo stvarno nije izbirljiva.Dok nije bila bređa jela je sve kao i sadakada čeka mlade idući tjedan ako bog da treba se kotiti to su joj prvi mladi.Moje cure se nemogu dočrkati.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 63
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

Čime hranite svog psa? - Page 4 Empty Re: Čime hranite svog psa?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 4. Previous  1, 2, 3, 4

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.