FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

+56
Hombre
siga
Sule_HR
zuzonja
glock
Šimun
jimkukri
laredo
Guru
rogziel
franciscus
ivo
didapatak
flok
mali mačak
Migach
Drveni Sovac
Mije
Franco G
Guybrush
Ariel
Ernest
PJER
oetzi
yasko
Igsy
bezribic
hankok
Fratt
puls
redbeard rum
Ikarus
.
urbana_gorila
Mr.Cabdriver
Medo Gradela
Mad Max
Target
markonvs
cutlass
Login
Koaksijalac
Mraz
Jolender
Luftwaffe
beargrylls12
Strider
Marko
cabala - baniran
lonewolf
damjan
elvin
Adept
mariobab
Nino G
NAVIGATOR
60 posters

Stranica 1 / 8. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 12.07.10 19:27

nedavno sam bio na jednom višednevnom kanu izletu(stavio sam fotke pod foto reportaža) gdje sam si za zadatak uzeo istestirati Foxov tactical kukri koji sam nedavno kupio. tri dana sam njime mlatio po svemu i svačemu i paralelno radi usporedbe koristio i nož i mačetu, i odabrao ga za svoj nož za putovanja i expedicije. no ja sam jedan od onih pacjenata koji nakon svake ozbiljne upotrebe svoj nož, mačetu ili sjekiru voli malo dovesti u red(brus koža i to) a nož koji bi brijao nakon tri dana rada, makar njime rezao samo i vatu još nisam sreo. idealno vrijeme za to uhvatio sam na pauzi i odmoru od posla koju sam započeo sa suprugom i kćeri na jednom otoku u našoj viksi.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P6251608Small

nakon brćkanja u moru skočili smo par dana na sjeverni velebit (alan, štirovača, lubenovac,zavižan). bila mi je to odlična prilika za isprobati svoj novi CS SISU ali i pred GB small forest axe metnuti neke nove zadatke.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071687Small



iako mi nije bilo primarno napraviti test navedenih igračkica, tjekom nekoliko dana učestalo sam ih koristio. tako da ni fotkama nisam popratio sve etape, nego sam fotkao više nekak emotivne slike...(friškopečeni tata)

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071677Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071678Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071758Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071718Small

čovjek se lako zanese u ovakvom ambijentu

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071726Small


no da se ipak vratim testu. sisu iako američka kopija finskog pukka proizvedena u japanu ugodno me iznenadila odličnom kvalitetom i dobrom ergonomijom. čelik je odličan, dimenzije su idealne za svakodnevne izletničke zahtjeve. kad ga držim u ruci nekao imam osječaj kao da držim skup srebrni naprimjer dupon upaljač(odiše stilom i elegancijom). jako mi se sviđa vrlo tanka laminirana oštrica sa odličnim (ručno brušenim) grindom zbog čega je nož lako naoštriti i dugo ostaje takav. sigurno da tanka oštrica ima i svojih nedostataka ali ja taj nož nikada ne namjeravam koristiti za batoning ili slične zadatke. futrola je također odlično napravljena i upravo me ona i na prvi pogled privukla tom nožu.
dakle tjekom tih par dana nož sam uglavnom koristio za retanje sušenog karea, špeka, kobasa, pripremu vatre, izradu neke drvene igračkice za svoju kćer i oštrenje štapa za peći kobase i sl. sve te zadatke nož je odlično odradio, ali lagao bi kad bi rekao da je drastično bolji od more za 90kn (sisu je oko 400dolara) no ipak s puno više stila a ja cjenim stil. no kod sisu-a je osim u odličnom dizajnu vrijednost i u dosta kvalitetnijem čeliku nego kod more, no omjer cijene i kvalitete definitivno je na strani šveda i to za 10000%.
dakle sisu je odličan nož za šetnjice izlete i kao ukras za pojasom pa nek se nađe, no za ozbiljniji izlet definitivno je potrebno i nešto veće. ja sam na ovaj ponjeo svoju GB sjekiru. iako sam več imao prilike je koristiti svaki puta me iznova oduševi. do prije koju godinu bio sam ljuti protivnik sjekira i na izlete nosio mačetu i nož(u to doba nisam ni čuo za GB niti ga je bilo u HR za kupiti samo jeftino smeće i bosanske sjekire koje su nekada i bile dobre ali sada su odgovorno tvrdim obično smeće(govorim o ovima koje ima za kupiti u bauhausu, gramati i sl centrima, kojima još u dučanu pri prvom zamahu odleti glava s ručke a niti se daju dobro naoštriti jer nisu dobro zakaljene). dakle između tih nekvalitetnih sjekira uvijek sam davao prednost mačeti(i one najjeftinije su odlično odrađivale posao-tramontina). tako je bilo dok nisam kupio nekoliko GB-ova. iako je došla solidno naoštrena s vremenom sam je još dosta ispolirao tako da je sada među mojim najoštrijim sječivima u rangu sa sisuom a možda i žešća. dakle zaključio sam da mi sam sisu nebi bio za sve dovoljan.....

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071731Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071735Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071738Small

naprimjer za izradu skloništa i cjepanje drva za vatru, no onda mi je druga stvar pala na pamet: sve zadatke koje sam radio sisuom pokušao sam sjekirom. pripremu sitnih trešća za vatru rezanje flispapir tankih šnita sušenog karea i špeka, oštrenje i tanjenje grane za peč kobasu i slično. zaključio sam da mi je gotovo sve to podjednako lako raditi sjekirom ako ne i lakše. jedina stvar gdje je sisu bio daleko u prednosti je kod izrade sitne drvene igračke za moju kćer i zbog malih dimenzija kod korištenja u planinarskom domu i slićno jer su me ljudi malo čudno gledali kad sam sjekirom rezao kruh i paradajz.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071740Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071743Small

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA P7071751Small

na kraju bi dodao da nije svaki kukri odličan niti je svaki bodež za prirodu loš, koji put igra i kvaliteta priozvoda koji koristimo, kao u mom primjeru mrzio sam sjekire dok nisam naletio na onu pravu(koristio sam i gerberove i friskasove i razne druge koje baš i nisu smeće ali nema do GB!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Nino G 12.07.10 19:48

Odličan tekst i još bolje fotografije (šteta što nisu u većoj rezoluciji).

Ništa ne može nadoknaditi osobno iskustvo.
Nino G
Nino G
lingua
lingua

Male
Broj postova : 451
Godine : 54
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.09.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by mariobab 12.07.10 19:49

NAVIGATOR je napisao/la:... samo jeftino smeće i bosanske sjekire koje su nekada i bile dobre ali sada su odgovorno tvrdim obično smeće(govorim o ovima koje ima za kupiti u bauhausu, gramati i sl centrima kojima još u dučanu pri prvom zamahu odleti glava s ručke

U RH se još uvijek nađe veeoma dobrih i kvalitetnih sjekira, samo ih se mora znati prepoznati. Kako sam dugo radio i u rasadniku, a i u šumariji ja odgovorno tvrdim da ima sjekira koje su itekako kvalitetne i pariraju GB a za daleko manje novce. Bosanskim sjekirama kvaliteta ovisi o proizvođaču, a po navedenim centrima ne isplati se išta kupovati. Međutim ono što me je začudilo je boldani dio-naime način nasada bosanske (kao i slavonske, srpske, ličke) se razlikuje od uobičajenog ( glava se nasađuje s donje strane drške)i opisano je prilično nevjerojatno da će se desiti. Ukoliko ih je netko nasadio s gornje strane, taj zaista bolje da ne radi taj posao...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 12.07.10 20:03

baš sam išao u kutarevo s namjerom da kupim autohtonu velebitsku sjekiru a tamo sam čuo da ima jedan stari kovač. pronašao sam tipa ali nije imao niti jednu ni približno gotovu pa sam je naručio za par mjeseci. neobično mi je da brdo lokalnih domorodaca nema nikakvog pojma o sjekirama a razgovarao sam sa šumarima pastirima. njima je sjekira sjekira. zaletit ću se ja u bosnu po pravu sjekiru samo se moram raspitati ko stvarno tamo radi umjetnička djela. ako je u pola ko GB uzet ću je. ove kod nas kao što sam rekao su stvarno jako jako loše ali ne oćekujem da mogu biti dobre za 45kn koliko koštaju( mada je tramontana za te novce radila solidne mačete)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Adept 12.07.10 20:25

Iskren tekst sa vrlo suptilno naglašenim inteligentnim humorom!
Osobno mi se svidio dio u kojem se navodi flispapir tanko rezanje sušenog karea i špeka SJEKIROM i zabezeknuti izrazi na licima "bezjaka" kada zaljubljenik u oštrice istom reže kruh i paradajz NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 747986
Da me se krivo ne shvati - mislim da je to potpuno OK i meni je postupak vrlo cool, samo neznam što bih sve dao samo da sam mogao vidjeti izraze lica tih ljudi kada si ulovio sjekirom rezati paradajz NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 747986
Adept
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1588
Godine : 53
Lokacija : astral...
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by mariobab 12.07.10 20:27

Je, ali su im sjekire bile skuplje-i lošije. Inače, za Husqvarnu i Jonsered kuju i GB (i Wetterlings koji su pripojili) i Hultafors (Hults Bruk), kao njihovu (Husqvarna i Jonsered) robnu marku- s tim da su Jonsered drške nešto lošijeg dizajna i od bukovine (američki orah Husqvarna). Inače kvaliteta čelika i izrade je u standardu spomenutih proizvođača. A isplati se potražiti i njemačke sjekire koje imaju oznaku DIN i daleko su kvalitetnije od spomenutog 45-HRK smeče. Za kaljenje si u pravu-tj nisi-one nisu loše kaljene-one nisu kaljene uopće i izviti će se ssječivo na svakom čvoru...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by elvin 13.07.10 0:57

Sve što Navigator odradi ima smisla i vrlo čvrste dokaze potkrijepljene najvećim i najboljim životnim učiteljem,a to je lično ISKUSTVO.
Odlično prezentirano i vrijedno svake pažnje,a o fotografijama da ne govorim.
Ako hoćeš dobru sjekiru Bosansku onda se zaleti do mene u Bihać,ponedjeljkom je pijaca i mogu se naći ručno kovane sjekire lokalnih kovača,ali estetski one nisu kao GB međutim kvalitetne se svakao još uvijek mogu naći jer to su ljudi koji isključivo žive od kovačkog zanata.
zaista ih ima različitih veličina,sa i bez drške,pa ko želi može i sam nasađivati i nisu nešto ni skupe,čak šta više jeftine su s obzirom da je to ručni rad,ali nisu najbolji sa estetikom jer više polažu na funkcionalnost,ali i to se da dotjerati ko ima živaca za poliranje.

elvin
spikač
spikač

Male
Broj postova : 594
Godine : 47
Lokacija : bihac bih
Datum registracije : 17.07.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by damjan 13.07.10 9:29

sve super..samo di je test kukria?.. na temelju čega je izabran za tvoj expedicijski nož?
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 13.07.10 9:42

Mislim da sam malo opsirnije o tome pisao pod temom foto reportaza, kanuom po odri! Ali ukratko odlicna je zamjena noza macete i sjekire, prilicno je kvalitetan, uz par manjih prerada ima odlicnu futrolu i kaj je meni osobno takodjer bitno a i pred kamerama dobro dodje, odlicno, originalno i neobicno izgleda!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by lonewolf 13.07.10 10:21

evo argumentiranog Borisovog odgovora na moju usporedbu GB i Hmezad Jeklo Ruše sjekire - kao prilog i analiza " domačih" sjekira

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 1zf6z7
lonewolf
lonewolf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 496
Godine : 54
Lokacija : Biokovo
Datum registracije : 26.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 13.07.10 13:48

Iako su obe sjekire upotrebljive GB je klasa za sebe. Imao sam u zivotu prilike koristiti "brdo"raznih reznih alata medju njima i puno razlicitih sjekira ali s GB om se neda nista mjeriti. Dali vrijedi te novce? To pitanje je po meni vrlo individualno i ako mene netko pita moj pdgovor bi bio sigurno vrijedi zato sam ih kupio odma tri(kad sam je prvi puta primio u ruku mislio sam da kosta oko 950 kn tako da me 450 ugodno iznenadilo)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by cabala - baniran 13.07.10 14:25

nema do GB![/quote]

Ćerkica Vam je preslatka ali ne dopustimo osjećajima da nas skrenu s teme. Nema do kovanog čelika! Živio!!!

cabala - baniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 329
Godine : 55
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 28.11.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by mariobab 13.07.10 21:17

Kranjska sjekira je kranjska sjekira- Mala sjekira koja ima rupu i rep na glavi je tesarska, ma izgledala ona kao kranjska, vestfalska ili nordijska-naime baš je to čini tesarskom- u ovom podneblju. Ne sjekirom za tesanje -to su bradve, već tesarskom sjekirom- onaj tko je radio jao tesar na građevini zna o čemu pišem. Kućna sjekira je kućna baš zato što stoji u kući i služi za najraznovrsnije poslove-od pravljenja triješća za potpalu, sječeenja glava kokošima, pa do priručnog oružja- i zato je čeesto stajala uz ulazna vrata. Ne treba prevoditi. Naše tradicije (pod time mislim na sve zemlje od kuda su forumaš9) dolaska su jake i sžu daleko u prošlost i jao nama onaj dan kada nam hatchet zamjeni sjekiricu/sikiricu/sekiricu.

Slažem se da GB vrijedi i ne bi bez razloga bio najcjenjeniji svjetski proizvođač-ali ne mislim da vrijedi toliko više- često plaćamo i ime a ne samo proizvod. /Fallkniven A1 je 90ih bio u cjenovnom razredu CS SRK-ali onda još A1 nije bio pojam noža)
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Marko 13.07.10 21:49

ja bi se samo ubacil i slozil se s kolegom cabalom da vam je kcer preslatka =)
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Strider 13.07.10 21:57

Koliko bi koštale te naše domaće kovane? Danas sam bio u Husqarna shopu, i nemaju tih sjekira, treba ih naručit. Košta oko 300 kuna (u katalogu je nabavna cijena, mislim oko 200-220 kn (jedna sa, druga bez PDVa), tako da računam 10% više).
Čak sam se iznenadio da čovjek nešto zna o njoj. Kaže da je više ukrasna, da je tako dobra da mu ju je žao koristit, ali da je najbolja koju je imao, služi ga godinama.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 13.07.10 23:23

Moja kcer je moje remek djelo! Iako nisam nikada radio kao tesar ipak sam u svom novinarskom stazu imao prilike raditi sa brojnim tesarima i drvodjeljama, mozda grijesim ali ustvrdio bi da ove sjekire sa kukom za vadjenje cavli i rupom u ostrici nikako nisu tesarske nego najobicnije gradjevinarske. Tesarske sjekire napravljene su iskljucivo za tesanje drveta i imaju asimetricno postavljenu ostricu, razlicito za ljevaka i desnjaka. Njima se na primjer radi drvena sindra u lici ili salaporke za prozore i stosta drugo. Dok ove s dodatnom opremom za cavle su predvidjene za salunge na gradjevini. Mislim da je gotovo nemoguce kupiti dobru sjekiru ispod 200-300kn pa onda bi ja dodao jos 150 i kupio najbolju GB.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 13.07.10 23:27

Pricao sam sa starim ljudima po velebitu, domorodcima i neki od njih su mi potvrdili da su nekada davno morali cijeli jednu placu dati za sjekiru i da su se onda takve stvari jako pazile i bile i po 100 godina u obitelji. Slicna stvar je bila i s lovackim nozevima.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Marko 13.07.10 23:35

sjecam se svojeg djeda, uvijek je nosil sjekiru sa sobom i uvijek istu, to se nije mjenjalo i jos ju sad imam.

nekad se vise drzalo do toga =)
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 13.07.10 23:47

Moj moto je da kupujem rijetko ali najkvalitetnije(dobro mozda ne rijetko ali svakako kvalitetno) i upravo zato mislim da nije puno dati 450kn za GB kad znam da cu je koristiti cijeli zivot!( ljudi obicno tu lovu daju za mob a vec unaprijed znaju da ce za 2 godine biti totalno smece sa crknutom baterijom)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by mariobab 14.07.10 4:37

NAVIGATOR je napisao/la:Iako nisam nikada radio kao tesar ipak sam u svom novinarskom stazu imao prilike raditi sa brojnim tesarima i drvodjeljama, mozda grijesim ali ustvrdio bi da ove sjekire sa kukom za vadjenje cavli i rupom u ostrici nikako nisu tesarske nego najobicnije gradjevinarske. Tesarske sjekire napravljene su iskljucivo za tesanje drveta i imaju asimetricno postavljenu ostricu, razlicito za ljevaka i desnjaka. Njima se na primjer radi drvena sindra u lici ili salaporke za prozore i stosta drugo. Dok ove s dodatnom opremom za cavle su predvidjene za salunge na gradjevini.

E vidiš lijepo objašnjeno, zato sam napisao i spomenuo da ne za tesanje već tesarske za građevinu. Na građevini sam radio i kao građevinski tesar i kao skelar i istini za volju nisam nikada koristio takvu sjekiru, nego svoju staru 600g njemačku. I još, lijepo si opisao nasad bradve, samo si zaboravio spomenuti da su ti alati jednostrano brušeni (poput dlijeta)-ovisno o tome je li sjekira lijeva ili desna. A ja doma imam dvije stare sjekire koje je moj tast dobio već stare. Da sjekira se čuva i pazi i služi cijeli život-dobro su ti rekli nna Velebitu. A sjekire volim i zato me osobno vrijeđaju smeća iz Kine po bau-centrima.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by beargrylls12 25.04.11 14:31

NAVIGATOR stvarno uživam gledati sve tvoje reportaže i slike,vidi se da imaš gomilu kvalitetnog iskustva i vještina.
-_-
beargrylls12
beargrylls12
bomber
bomber

Male
Broj postova : 165
Godine : 27
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 14.03.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 26.04.11 9:01

Hvala! drago mi je ako ti se svidjaju neke moje price i neka iskustva. stavi i ti koju pricu sa nekog svog izleta.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by beargrylls12 26.04.11 12:46

M stavit ću nego,kada sma tako na kampiranjima ili izletima onda sve ja slikam i snimam,nego stavljanje slika mi se ne da radit tako da...
Budem stavio NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 481349
beargrylls12
beargrylls12
bomber
bomber

Male
Broj postova : 165
Godine : 27
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 14.03.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 26.04.11 13:10

i ja na izletima uvijek sam snimam i fotkam pa ipak se s vremena na vrijeme stanem i u kadar. makar nekoga zamolio da okine fotku ili fotic narihtam na autoknips. citatelji vole i u slici vidjeti onoga tko im pripovjeda pricu a daje i odredjenu vjerodostojnost ako na fotki vide u autorovim rukama alat o kojemu prica, da si ga i koristio a ne fotke i pamet copy pejstao negdje sa neta. ista je stvar i s putopisnim reportazama, vjerodostojnije je da ako radis pricu recimo o usponu na mont blanc, da se i tebe vidi u kadru pri usponu i na vrhu pa makar se i iz ruke sam fotkao drugacije svatko moze dvojit nisi li te fotke samo mastovito preuzeo tudje.

stavljanje price i fotki su drugi i dugi par kobasica i zahtjeva vrijeme, zato je svaka reportaza ma koliko ona lose bila ispricana ipak vrijedna, ako zbog niceg drugog onda zbog vremena ulozenog da bi neki dozivljaj u dobroj namjeri podijelili sa svim forumasima.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by beargrylls12 26.04.11 15:17

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 69343 NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 481349
beargrylls12
beargrylls12
bomber
bomber

Male
Broj postova : 165
Godine : 27
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 14.03.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Strider 26.05.11 17:23

Sve me više zanimaju sjekire i njihova uporaba. Kao i ostali alati, oblici i dimenzije, te namjena ovise o geografskoj širini i o flori. Ujutro sam naišao na ovaj stari serijal koji objašnjava par stvari vezano uz sjekire- oštrenja, nasađivanja, neke glavne oblike i razne namjene. Na youtube accountu vlasnika ovog videa, Skogkniva, se nalazi niz videa pod nazivom "the axe is back" u kojem ih recenzira kako spada, puno korištenja a malo riječi. Valjda je nazivom pokušao reći da se sjekira malo zapostavila kao alat, koji, uz iskustvo i tehniku, nadmašuje ostale u mnogočemu.

Pa, evo vam, uživajte!
https://www.youtube.com/watch?v=Xz3rs-eaN3E&feature=channel_video_title
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 26.05.11 17:53

osobno iako sam ih dosta koristio za cijepanje drva za ogrijev, sjekira mi nikada nije bila omiljeni rezni alat. uvijek pre gromazna teška pre neprecizna, sve to je palo u vodu kada sam kupio svoju prvu GB small forest axe. sada njome režem i špek, kobase, kruh, paradajze, cijepam drva za ogrijev, oštrim po potrebi štap za kobase ili izrađujem čačkalicu. u životu sam prije koristio barem 50-60 sjekira ali GB mi je jedina od svih legla.
osobno mislim da če sjekira ostati zauvijek upotrebljiv i prisutan rezni alat na marginama civilizacije-divljine! osobno če mi uvijek biti artikl koji u kuči "moram" imati )i još jednu rezervnu) iako živim u centru zagreba!

NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Luftwaffe 26.05.11 18:11

hahaha...ja budem sebi bas kupio ovaj jeftilen..hahaha...ono za kaj bu meni trebalo je i vise nego dobra NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 747986

ali...za kasnije...kolko kosta ova GB samll forest axe i imali je kod nas za kupiti?
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 26.05.11 18:47

ma radije si za početak kupi nekaj jeftinije, no ako baš očeš GB prodaje replikart i cijena sjekire je s forumskim popustom 450kn!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Luftwaffe 26.05.11 18:55

pa kazem...za pocetak pravac bauhaus NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 747986

poprilicno kosta...ali koliko vidim iz tvojih dojmova izgleda obecavajuce NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA 704997
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 8. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.