FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Gerber Metolius Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Gerber Metolius Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Gerber Metolius Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Gerber Metolius Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Gerber Metolius Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Gerber Metolius Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Gerber Metolius Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Gerber Metolius Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Gerber Metolius Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Gerber Metolius Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Gerber Metolius Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Gerber Metolius Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Gerber Metolius Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Gerber Metolius Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Gerber Metolius Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Gerber Metolius Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Gerber Metolius Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Gerber Metolius Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Gerber Metolius Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Gerber Metolius Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Gerber Metolius Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Gerber Metolius Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Gerber Metolius Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Gerber Metolius Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Gerber Metolius Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Gerber Metolius Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Gerber Metolius Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Gerber Metolius Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Gerber Metolius Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Gerber Metolius Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Gerber Metolius

+3
đoni
Samobaniran
neon
7 posters

Go down

Gerber Metolius Empty Gerber Metolius

Postaj by neon 09.03.10 0:35

Da odmah kazem da nemam ovaj noz, ali mi je zapeo za oko zbog dizajna i cijene. Gerber ga reklamira kao noz opce prakse s upotrebom u kampiranju kao najcesce spominjanom.

Metal od kojega je napravljen noz je 9Cr18MoV (kazu da je to kineski celik svojstvima slican 154CM). Noz je full tang, a materijal rucke je glass-filled nylon. Duzina ostrice je 9,5 cm, a cijelog noza 21,6 cm.

Cijena ovog noza u americkim online trgovinama jest oko 30 dolara - bez troskova dostave. Dakle sagledajte ovaj noz kroz njegovu cijenu.

Ne znam da li postoji hrvatski zastupnik Gerber nozeva pa ne znam ni traziti ima li ga kod nas u prodaji.

Ima li netko ovaj noz da nam nesto kaze o njemu?

Dobrodosla su i misljenja onih koji ga nemaju, ali imaju neku pametnu za podijeliti.

Free Image Hosting
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Samobaniran 09.03.10 0:55

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:09; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by đoni 09.03.10 9:24

Meni se svidja
đoni
đoni
bomber
bomber

Male
Broj postova : 155
Godine : 30
Lokacija : Županja
Datum registracije : 04.03.2010

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Aries 09.03.10 9:29

StepenWolf je napisao/la:Ne znam da li je pametna, ali izneću svoj stav koji je poduprt stavovima mnogih ozbiljnih i boljih stručnjaka:
Kad god na nožu ugledam konkavno brušeno sečivo, a pročitam da je takav nož namenjen za outdoor, jednostavno znam da su prodavcu ili proizvođaču potrebni novci do kojih pokušavaju da dođu na onaj lakši način...

Bok StepenWolf:
ovo si naveo i kod SOG Vulcan (mislim na hollow grind)... Što se metodologije izrade tiče (i s time povezanih troškova izrade) - o tome pojma nemam, ali na baš svim outdoor i nož-forumima se vodi diskusija Flat grind vs. Convex Grind vs. Hollow grind i ni na jednom nema baš nekog do kraja argumentiranog zaključka koji bi rekao da je ovaj ili onaj oblik oštrice bolji.

Jay Fisher npr. piše: "For example, my military clients who require thin, sharp, but tough and strong blades for Combat Search and Rescue insist on hollow grinds."
http://www.jayfisher.com/Blades.htm#The%20Hollow%20Grind:

Dalje, koliko sam uspio vidjeti većina preklopnih noževa (i manjih full tang) - pogotovo iz donje i srednje cjenovne klase (a mislim da su upravo to klase koje mi najviše gledamo) su hollow grind (ne znam kakva je situacija kod nožina preko npr. 6" dužine sječiva kao i kod preklopnih koji su u gornjoj cjenovnoj klasi tj. puno skuplji)?

Molio bih da i/ili netko s foruma tko se razumije u oštrice navede argumentirano što bi bile prednosti, a što mane određene vrste oštrice pa nek' svak za sebe odluči što mu najviše odgovara.

Fala gdje čuo i ne ćuo

ps - vezano za namjenu ovakvog noža (kao i preklopnih noževa ove veličine) - pa oni i nisu namjenjeni za grube radove... ili?
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by neon 09.03.10 10:03

Hmm nekako mi se cini da modernoj industriji otprilike jednako kosta kako god izbrusili ili izlili noz. Pricamo o industrijski proizvedenim nozevima, a ne rucno radenim primjercima.

Kvalitetni metali se danas obraduju u oblike u koje zelimo i to za ne bas veliku paru tako da ne vidim neku znacajniji ustedu u ovom ili onom brusenju ili lijevanju.

Naglasavam da nisam strucnjak za industrijske procese obrade metala vec zakljucujem logicki s obzirom na more proizvoda oko nas i njihove cijene.
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Aries 09.03.10 10:15

i ja to mislim...

Naravno, i dalje mislim da i kod noževa vrijedi "koliko para toliko muzike", ali mislim da se to prvenstveno odnosi na materijale korištene u izradi (određene materijale je sigurno teže obraditi, a i skuplji su)...

Iz osobnog iskustva mogu reći da imam neki mali preklopni nožić (420) i uspjevam ga uvijek lijepo naoštriti. Da li ga pravilno oštrim - ne znam jer pojma nemam koji tip oštrice ima. Ali, dođem do potrebnog rezultata. Da li se može brže i tehnički bolje ("ispravnije") naoštriti - vjerovatno može.
Koliko oštrica drži - ne znam, ne mjerim to niti mislim da je to uopće realno mjerljivo (osim ako ne usporedimo skroz jeftine sa skroz skupim oštricama)

Zato bih volio čuti vaša iskustva iz realnog života vezano za tip oštrice - dakle, isključivo iz osobnih iskustava, a ne preko copy/pase linkova (rek'o ovaj ili onaj stručnjak).


ps - neon, i ja gledam taj nož, samo u preklopnoj varijanti
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by neon 09.03.10 10:55

Do sada sam najvise koristio (dvije godine) ostricu na Leatherman Skeletoolu (420HC) i mogu reci da je to dosta mekan celik. Relativno brzo se zatupi, naravno radi li se o nekom zahtijevnijem poslu. Nece se zatupiti na papiru i speku. Gerber Metolius 747986

U mom slucaju je bilo dosta rezanja drveta, malo lupetanja po kamenu (slucajno), rezanja na tanjuru, koristenja vrha za ciscenje skoljaka i puno, puno rezanja razne ambalaze. Noz se zatupio i malo ostetio, no sve se lako popravilo i naostrilo.

Imam i jednu AUS-8 ostricu (SOG Aegis) koju par mjeseci koristim kao EDC noz. Dakle reze spage, plasticne omote, papir, plasticne boce, karton, plasticne vezice i pokoju granu i jos uvijek je jako ostar. Nisam ga do sad imao potrebe ostriti.

Preklopnih nozeva imam dovoljno. Fiksni Gerber Metolius mi se cini kao prilicno dobar omjer ulozenog i dobivenog, svida mi se kako izgleda, ne cini mi se preagresivan i vjerujem da bi za povremeno opce koristenje kojim ga ja planiram izloziti dao sasvim dobre rezultate.


Zadnja promjena: neon; 09.03.10 11:25; ukupno mijenjano 1 put.
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by rinos 09.03.10 11:11

,kao materijal i tip oštrice je bitan,jer ako se radi duže nije svejedno dali će se cijeli posao odraditi bez potrebe za oštrenjem ili sa više prekida radi oštrenja,i dali će nož kroz materijal ići lako ili zapinjati..moja zapažanja u radu s različitim tipovima noža,

Konveksni je vjerovatno najbolji jer pruža najmanji otpor pri rezanju s punom oštricom, ali ga je i najteže održavati na terenu dok se ne nauči,ja u tu svrhu imam kožni stropkoji kombiniram s brusnim papirom,( Fallkniven noževi su serijski proizvedeni ali ručno oštreni)
Scandi grind(njih imam najviše i najviše ih koristim),pruža najbolju kontrolu pri rezanju i pogotovo radu s drvom,(većina"bushcraft"noževa su tako rađeni),lako se oštri(ne zaboraviti da se oštri cijela površina oštrice)

Flat,preporučen za deblje oštrice da bi se dobila zadovoljavajuća oštrina,odlično reže(pogotovo u kuhinji :bog:),lako se održava,

Konkavni(hollow) je konstrukcijski slabiji jer jednostavno ima najmanje matrijala u stranicama oštrice,pri rezanju radi gornjeg dosta šireg dijela pruža veći otpor pri rezanju(za razliku od konveksnog),radi sekundarnog reznog ruba lako se oštri(oštriti se samo manji dio).

Najbolje je na jeftinim noževima to isprovati pa sam zaključiti šta kome odgovara,meni osobno pri radu s drvom,nije svejedno raditi s konkavnom oštricom koja počme s tankim rezom koji se pretvori u klin koji rascijepa umjesto da razreže ili s scandijem koji mi pruža puno više kontrole i sigurnosti..
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Samobaniran 09.03.10 13:16

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:09; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Aries 09.03.10 15:34

@ Rinos i StepenWolf:

eeee, TO je objašnjenje - zaista hvala na trudu (pogotovo dio "spaljene ivice" mi je nov; kako koja oštrica izgleda i kako reže mi je poznato).

A sad da nastavimo dalje (s mojom edukacijom):
ovakvi mali noževi (bilo preklopni, bilo fiksni - do recimo 3,75" dužine sječiva) baš i nisu namjenjeni za grube radove poput sječe drva za vatru, izrada skloništa i sl.), već za fine radove - npr. za ubrati grančicu za peći kobasice i sl. :bog:

Svi koje poznam obično imaju kombinaciju malog noža i sjekire/mačete/pile.
Ako samo jedan alat - onda zaista poveći komad noža (tj. razne varijante bushcraft"noževa) i tu mi je sve jasno, tu se 100% slažem s vama.

Osobno, kad ljeti idem u planinu nikad ne radim sklonište već spavam pod šatorskim krilom. Jednostavno, ne volim ostavljati tragove iza sebe, a i više volim u smiraj dana tiho promatrati prirodu nego trošiti vrijeme na izgradnju skloništa... A tad mi je dovoljan i samo mali (ali solidan) nož... Jeli vi radite nešto drukčije kad ste u planini?

Dok još malo pogledam što se nudi na tržištu, zatražiti ću savjet ovdje na forumu za preklopni nož pa vas zato sad peglam s ovom raspravom
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 52
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Samobaniran 09.03.10 16:49

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:08; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by rinos 09.03.10 17:17

A tad mi je dovoljan i samo mali (ali solidan) nož... Jeli vi radite nešto drukčije kad ste u planini
Gerber Metolius 747986 naravno da je normalno dovoljan jedan dobar nožić;,pa i preklopni,ja sam često samo s U2 ,SAK farmer(baš tražim taj model),ili kad proizvedu više bushcraftera(SAK by Bianco),ali gušti su gušti pa ja nosim obično više alata,ne toliko iz potrebe koliko ....iz gušta Gerber Metolius 368870 da nu bude zabune,mislim na uobičajene šetnje koje su po šumama na rubu grada,ako sam malo dalje onda je ipak uvijek fiksni nož sa mnom
Gerber Metolius IMG_6498

Gerber Metolius IMG_6497

Gerber Metolius IMG_6491
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Zivko Les 09.03.10 18:17

rinos daj mi reci kako si zadovoljan s H1z i za sto ga inace koristis. mnogi mu zamjeraju manjak branika i debljinu, iako mislim da to ne bi smjelo igrati nikakvu ulogu na nozu takvog tipa i za ono sto je predviden. i od kojeg je celika?

inace, i ja si pikiram taj noz, iako se jos dovumim izmedu f1 i njega....
Zivko Les
Zivko Les
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 42
Godine : 38
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 10.02.2010

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by rinos 09.03.10 19:33

Zivko Les je napisao/la:rinos daj mi reci kako si zadovoljan s H1z i za sto ga inace koristis. mnogi mu zamjeraju manjak branika i debljinu, iako mislim da to ne bi smjelo igrati nikakvu ulogu na nozu takvog tipa i za ono sto je predviden. i od kojeg je celika?

inace, i ja si pikiram taj noz, iako se jos dovumim izmedu f1 i njega....

Moj H1 (z je zytel za tip futrole koja ide s njim,ja imam kožnu)je od Fallknivena najbliži scandi stilu,s tim što ima konveksnu oštricu(+),materijal oštrice je laminat kojemu je središnji dio VG10 a stranice 420J ,koristio sam ga za sve a najmanje za ono ¸što je namijenjen(lovački nož),pokazao se odličan pri radu u kampu,mada nije za cijepanje,prekratak i lagan za tu upotrebu.
drška je vrlo ergonomski izvedena i prilično ugodna,neće se klizati kad su ruke mokre,a textura nije preagresivna da smeta pri dužem radu,
sad,taj "nedostatak" štitnika je meni prednost,kada se nauči na to (scandi noževi se rade stotinama godina bez štitnika)sama drška je jedna od stvari uz oblik što mi se sviđa,
debljina oštrice je druga stvar,5mm kičme je malo previše za radni nož,bez obzira što daje veliku čvrstoću nožu,ali ga nemem namjeru koristiti kao polugu,a za ostalo bi mi 3-3.5 mm bilo idealno.
Imam i F1 pa ako se dvoumiš između ta dva,a štitnik ti igra ulogu,F1 ima (doduše)mali ali ipak štitnik na dršci koja je malo tvrđa od drške na H1,i malo tanju oštricu istog laminata(osim tog laminata ,oba noža se rade i u 3G verziji,laminat koji je dosta skuplji)
Kojega god da odabereš nećeš promašiti.
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by vandall 10.03.10 13:05

rinos, isti komplet kao na tvojoj drugoj slici koristim i ja.. osim ovog alata za izdubljivanje zlice, to nemam
vandall
vandall
lingua
lingua

Male
Broj postova : 206
Godine : 43
Lokacija : Nedelišće
Datum registracije : 20.09.2009

http://www.pknedelisce.hr

[Vrh] Go down

Gerber Metolius Empty Re: Gerber Metolius

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.