FORUM PREŽIVLJAVANJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Dvogled ili durbin??

Go down 
Autor/icaPoruka
GeoVuky
tipko
tipko
GeoVuky

Male
Broj postova : 63
Godine : 26
Datum registracije : 26.10.2014

Dvogled ili durbin?? Empty
PostajNaslov: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty30.08.20 11:04

Pozdrav ekipa,
Dugo dugo već razmišljam o kupovini dalekozora kojeg bi koristio za istraživanje po prirodi, scouting u lovu, i tu i tamo za gledanje noćnog neba.
Nisam pametan da li da uzmem klasični dvogled ili durbin? Znam da durbini u pravilu imaju veće povećanje što mi se sviđa. Uzeo bi nešto u rasponu 15-45.
Zanima me imate li vi neke prijedloge, možda znate prednosti i mane jednog i drugog?? Hvala unaprijed!
[Vrh] Go down
sgt bear
mr.spika
mr.spika
sgt bear

Male
Broj postova : 1573
Godine : 47
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty31.08.20 20:02

Dalekozor definitivno. Za durbinće ti svakako, zbog povećanja, trebati tronožac
[Vrh] Go down
GeoVuky
tipko
tipko
GeoVuky

Male

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty31.08.20 20:16

Dalekozor okej, ali zašto? Pretpostavljam da tronožac nije jedini razlog..?
[Vrh] Go down
sgt bear
mr.spika
mr.spika
sgt bear

Male
Broj postova : 1573
Godine : 47
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty31.08.20 20:20

Da, želiš vidjeti i malo veći prostor, "iz ruke"? Za nebo ti durbin neće biti dosta
[Vrh] Go down
GeoVuky
tipko
tipko
GeoVuky

Male

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty01.09.20 9:41

Želim da, ali durbin mi nudi raspon povećanja od 15-45 na vidnom polju 60mm. Dvogledi imaju 60-70 mm dakle vidno polje se ne mijenja. Ako želim gledati širu sliku gledao bi sa povećanjem 15x, a u slučaju da me zanima detalj onda povećam do 45x, tu opciju dvogled ne nudi. Zato mi nije jasno koja je njegova prednost osim da gledaš s dva oka istovremeno i to da ti ne treba tronožac/manje se trese.
Što se tiče astronomskih opažanja, durbin s ovim karakteristikama je za moje potrebe i više nego dovoljan. Već na 45x se vide razne maglice i slično. Ali s obzirom da mi astronomija nije u prvom planu nego tek sporedno, ne vidim problem
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru
ivo

Male
Broj postova : 3422
Godine : 57
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty01.09.20 9:51

GeoVuky je napisao/la:
Pozdrav ekipa,
Dugo dugo već razmišljam o kupovini dalekozora kojeg bi koristio za istraživanje po prirodi, scouting u lovu, i tu i tamo za gledanje noćnog neba.
Nisam pametan da li da uzmem klasični dvogled ili durbin? Znam da durbini u pravilu imaju veće povećanje što mi se sviđa. Uzeo bi nešto u rasponu 15-45.
Zanima me imate li vi neke prijedloge, možda znate prednosti i mane jednog i drugog?? Hvala unaprijed!

Kolega, ne znam što vam točno znači "scouting u lovu", ali podrazumijevate li pod tim lov piršom (šuljanjem) i gledanje "iz ruke", tada vam je povećanje od 15 X, a 45 da i ne spominjem, potpuno beskorisno radi trešnje (ne mislim ovdje na voćku trešnju, nego na trešnju slike). Uzmite nešto 6, 7, eventualno 8 x, to bi bio savjet moje malenkosti.
[Vrh] Go down
GeoVuky
tipko
tipko
GeoVuky

Male

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty01.09.20 16:44

Van sezone odnosno za vrijeme lovostaja odem u planine promatrati na koji način životinje funkcioniraju odnosno kako se ponašaju u svojem staništu. Tražim puteve kojima se kreću od mjesta gdje noće do mjesta gdje se hrane. Kad definiram ta mjesta volim izabrati neko udaljenije mjesto s kojeg ih onda mogu u miru promatrati. S obzirom na konfiguraciju terena, vrlo često promatram s brda na brdo pa to zna biti čak i do kilometar udaljenosti.
Pretpostavljam da je najbolja opcija da uzmem jedno i drugo pa ovisno o tipu izleta/boravka u prirodi uzmem što mislim da mi je pametnije...

sgt bear likes this post

[Vrh] Go down
Mraz
master
master
Mraz

Male
Broj postova : 6809
Godine : 34
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty02.09.20 9:28

Eto, zaključio si i sam. Za lov je 6x42 zlato, već na 8x slika često daje krivi dojam o trofeji i ruke nisu toliko mirne. Za lov je sve više od toga besmisleno. U moru dvogleda koji se nude spominje se Delta Optical kao dobra budget kupnja no, nađi nekoga sa (pra)starom Zeiss Jenom ili Swar Habichtom i prema njima uspoređuj sliku.

Dvogled ili durbin?? 6xxcgm
[Vrh] Go down
UBERSOLDAT
lingua
lingua
UBERSOLDAT

Male
Broj postova : 273
Godine : 43
Datum registracije : 08.06.2010

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty02.09.20 16:54

GeoVuky je napisao/la:
Van sezone odnosno za vrijeme lovostaja odem u planine promatrati na koji način životinje funkcioniraju odnosno kako se ponašaju u svojem staništu. Tražim puteve kojima se kreću od mjesta gdje noće do mjesta gdje se hrane. Kad definiram ta mjesta volim izabrati neko udaljenije mjesto s kojeg ih onda mogu u miru promatrati. S obzirom na konfiguraciju terena, vrlo često promatram s brda na brdo pa to zna biti čak i do kilometar udaljenosti.
Pretpostavljam da je najbolja opcija da uzmem jedno i drugo pa ovisno o tipu izleta/boravka u prirodi uzmem što mislim da mi je pametnije...

Kolega GeoVuky posto trenutno posjedujem pozamasnu kolicinu monokulara i dvogleda(... + 1 teleskop) mogu ti udijeliti ponesto svog iskustva.

Koliko sam razumio, ti bi nesto za osmatranje po sumi(u lovu), a istovremeno da to isto koristis kao obzervacijsko pomagalo na malo vece udaljenosti.

Mogu ti odmah reci da raznorazni durbini i monokulari odmah otpadaju, posebice oni s promjenjivim povecanjem. Njih zaobilazi u veeeelikom luku.
Da se razumijemo. Tebi je potrebno nesto s veliko propusnoscu svjetla (jeftinjaci ne dolaze u obzir), solidnim vidnim poljem (dakle, dalekozor), te velikim povecanjem.
Veliku rezoluciju slike pri relativno-velikom povecanju mozes dobiti kvalitetnim prizmama i premazima.

Moja preporuka: 10x50 ili 10x42(eventualno) za minimalno cca. 200eura. Svim ostalim ces biti deeebelo razocaran. Vjeruj mi.

Iz moje kolekcije nesto slicno posjedujem TS10x50 i Vaunguard 10x42. Dok je TS s porro prizmama i BAK4 glomazan, lomljiv i vodopropusan, otprilike ima isti kvalitet slike kao i 4xskuplji Vaunguard...Naravno, govorim o cijenama novih dalekozora.

S ovakkvim dalekozorom ces imati prilike vidjeti nesto i u sumraku u sumi, ali i na drugom brdu kroz otvoreni proplanak 1-1,5km dalje.

Nesto s povecanjem iznad 10x moras imati stalak.
[Vrh] Go down
remulus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 52
Datum registracije : 27.11.2015

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty04.09.20 1:33

GeoVuky je napisao/la:
Dalekozor okej, ali zašto? Pretpostavljam da tronožac nije jedini razlog..?

Zato jer dalekozor ima dvostruko veću propusnost svjetla s istim ulaznim otvorom (2x1=2), a kako gledaš sa dva oka imaš i dvostruko veću rezoluciju. i manje se trese i bolje izgledaš (čitaj muževnije) gledajući kroz dalekozor nego čireči kroz pizdasti durbin za gusare i tetkice. Okej?
[Vrh] Go down
GeoVuky
tipko
tipko
GeoVuky

Male

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty07.09.20 20:03

Hvala za savjete svima!
Ali ovaj tvoj remulus "izgledaš muževnije" izgleda da će biti presudan hahah
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Dvogled ili durbin??   Dvogled ili durbin?? Empty

[Vrh] Go down

Dvogled ili durbin??
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.