FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo

Go down 
Autor/icaPoruka
siga
spikač
spikač
siga

Male
Broj postova : 831
Godine : 41
Datum registracije : 12.09.2012

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty
PostajNaslov: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty02.05.20 12:21

Pozdrav ekipa,
Nije me dugo bilo i nisam ništa postao kad nije bilo novih uradaka. Kako trenutno nemam radionicu nožarija je na čekanju, ali sam se zainteresirao za nešto novo, bar za mene.
Streličartsvo i to tradicionalno ili čak bi rekli primitivno.
Ideja je bila napraviti set luk is set strijela za gađanje u metu od materijala koji su lako dostupni i ne koštaju ništa ili skoro ništa.
Kao primjer sam koristio konjanički luk (horse bow) kakve radi američki majstor Dave Maed uz manje izmjene oko risera. To je varijacija na mongolske, tatarske, korejanske i razne druge lukove kakve su koristile konjaničke horde za gađanje iz sedla u trku, lukovi su u pravilu kratki i kompozitni sa krakovima od lameliranog drveta ili roga i krutim polugama (siah) na krajevima. Često su backed sa sirovom kožom ili vlaknima tetiva životinja.
Korišteni su samo ručni osnovni alati pila, mora, brusni papir, pištolj za vruće ljepilo

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo NYNRmVY

Materijal za luk je drvo od palete, komad bambusa, trake od plastičnih boca, polypropilensko uže za tetivu i vruće ljepilo za spajanje djelova, spojeve sam omotao trakom nekem stare tkanine jer mi traka od boca nije bila lijepa na oko.

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo FddCbaE

Gotov luk i strele:

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo 4iidpSD

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo GADntCB

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Nsm1hnJ

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo ZwOS3jE

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo SbTBPET

Bambus sam ubrao u nekom bambusovom lugu kojih ovdje ima nekoliko. Narod posadi iz fore a to se širi kao ludo i onda ih ima ko u priči. Ubrao sam najdeblji koji sam našao, oko 8 cm promjera. Debljina stijenke je 7mm. To je relativno tanko i dobio se je lagan luk od 15 lb na 30" nateg. Da sam našao deblji bambus bio bi jači, ali ovo je sasvim ok za početak. Ja nikad nisam koristio luk i lagan luk za početak je ok. Bambusa ima po bauhausu i takvim dućanima. Što deblji to jači luk.
Kod ovog dizajna skoro da nema tilleringa jer letvice bambusa uzeta od istog djela "debla"se savijaju gotovo identično. Kod mene je donja malo kraća zbog asimetričnog risera pa se malo manje savija ali to je ok za donji krak.
Malo sam se potrudio pronaći paletu koja nije od mekog drveta (jela, bor) nego od nečega tvrdog. Mora biti tvrdo drvo. Nije bila euro paleta nego neka bazvezna.

Materijal za strijele su bambusovi štapovi 6-8 mm promjera, čavao za vrh, boca od mlijeka za stabilizatore (fletching) malo vrućeg ljepila i konca. U štap sam ubacio jedan štapić od ražnjića do prvog čvora i onda na to ide čavao, sa malo vrućeg ljepila. To doda malo mase na vrh i čavao se nasloni na štapić da ne propadne . Probao sam pronaći pera ali se pokazalo teže nego što se čini. Da sam imao perja možda bi drška luka bila klasična za pucanje sa ruke a ne ovako sa "arrow shelf-a" ali mislim da ne bi bili fora da mi tanka plastika prolazi preko zgloba prsta.

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo PxhDVYG

Bambusove štapove sam ubrao ali ima ih po vrtnim centrima jeftino. Treba ih izravnati na nakom izvoru vrućine. Ja sam koristio svijeću ali može bilo što, let lampa, fen za skidanje boje, logorska vatra. Svijeća malo čađi ali to se kasnije lagano obrusi. Ne moraju biti savršeno ravne ali što ravnije to bolje. Bambus ima čvorove pa je dobro malo pobrusiti da lakše idu preki risera ali ne previše da se ne oslabi strijela na tom mjestu. Ubrao sam 15-tak štapova i poravnao.
U grubo sam ih spine testirao samo da otprilike budu iste i uzeo 5 koje su najbliže po spineu i masi.

Uglavnom luk je ispao super i jako sam zadovoljan.

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo UspUC9b

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo OkirPtp

Jednu kartonsku "metu" sam već potrošio i ovo je nova (kartonska kutija puna kartona unutra).

pogled na metu sa 20 ft udaljenosti:

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo WX7HxOk

Nakon par tjedana skoro svakodnevnog popodnevnog gađanja po pola sata ovo je grupa na udaljenosti od 20 ft. (prema Gilu sa Hunt Primitive 15 – 20 ft je udaljenost sa koje on otprilike lovi i osjeća da može pogoditi komotno "vitals" zonu na jelenu, prasetu...) na toj udaljenosti se luk putanje strijele ne osjeti jako.

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo WlZhyuj

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo MiNQnbx

Uglavnom zabavan mali projekt i zabavna aktivnost tokom ove samoizolacije- lockdowna a čovjeka veseli kad postaje sve precizniji s vremenom. Probao sam gap shooting i split vision, na kraju sad gađam čisto instinktivno i to mi se pokazalo najbolje.

Kao i uvjek sve kritike i pitanja su dobrodošla.

Siga
[Vrh] Go down
Lawman
lingua
lingua
Lawman

Male
Broj postova : 213
Godine : 36
Datum registracije : 05.04.2014

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty03.05.20 3:20

@siga

Od školskih dana nisam korisitio luk i strijelu. Iako me uvijek to privlačilo. Homemade luk mi izgleda sasvim okay, te posebnu draž daje čovjeku daje kada nešto napravi sa svojim rukama.

Znam da je taj vid streličarstva jedan poseban svijet sa svim svojim pravilima i zakonitostima, te tko se u to upusti otkriva neke nove vidike koji na prvu nisu vidljivi onima "izvana".

Lajkam tvoj uradak Siga.
DIY luk i strijela – backyard streličarstvo 4031665509
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač
siga

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty03.05.20 3:57

Hej Lawman,
drago mi je da ti se sviđa. Forum je nekako slabo aktivan u zadnje vrijeme pa sam se pitao da li će ga itko vidjeti.
Ista stvar sa lukom i kod mene, od kad sam bio mulac nisam ni pravio ni gađao, a tad nisam znao ni kako napraviti ništa bolje od savinutog štapa sa špagom. Sad su informacije lako dostupne i bilo tko da je imalo spretan može napraviti ozbiljan luk i strijele koja su upotrebljive za lov.
Neću ulaziti u legalnost toga jer su različita pravila u različitim zemljama ali u SHTF situaciji bolje imati takvu vještinu nego ne...
[Vrh] Go down
Lawman
lingua
lingua
Lawman

Male
Broj postova : 213
Godine : 36
Datum registracije : 05.04.2014

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty03.05.20 6:52

@siga

I meni je bed šta je forum pomalo neaktivan.
Za nešto napraviti sa svojim rukama, treba imati volje, želje, truda i znanje. Mnogi ma se neda ili ne znaju. Više su po kompjuterima, tabletima, ....

Za HR lukovi ispod sile natega od 450 N ne treba prijava, iznad toga treba. Tako piše u zakonu.

Tako je i vrlo vjerojatno i u drugim ex-YU državama. Mada kaj se tiče legalnosti ako čovjek koristi luk za rekreaciju i zabavu u kontroliranim uvjetima, ne bi trebao imati problema sa zakonom.

Inače, izrada lukova je jedno pravo umijeće. Pravi majstori svoje uratke prodaju za lijepe novce.
DIY luk i strijela – backyard streličarstvo 69343
[Vrh] Go down
marin_2411
tipko
tipko
marin_2411

Male
Broj postova : 95
Godine : 24
Datum registracije : 18.07.2017

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty06.05.20 21:43

Pozdrav!
Svaka čast za ovaj rad.. Zanima me koji je dio bambus?
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač
siga

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty07.05.20 13:14

Hej Marin, bambus je ovaj dio koji se savija .
Na fotografijama je zuckast . Rucka (riser) I krajevi (siahs) su od palete I potpuno su kruti.
[Vrh] Go down
marin_2411
tipko
tipko
marin_2411

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty07.05.20 13:22

Zahvaljujem se 😃
Koja je dužina luka?
I da, strijele su odlične koliko vidim.. Od čega je vrh?
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač
siga

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty07.05.20 13:51

Sa skinutom tetivom 148 cm od vrha do vrha.
Vrh je od malo debljeg cavla cca 3,5 do 4 mm. Sav material za strijele je na 8. Fotografiji.
[Vrh] Go down
marin_2411
tipko
tipko
marin_2411

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty07.05.20 13:58

I samo još jedno pitanjce.. Nadam se da nećete zamjeriti, zanima me da li je bambus brušen pa je dobivena kao letvica za krakove ili je samo raspolovljen?
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač
siga

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty08.05.20 13:02

Ma marine, nema nikakve zamjerke. Uvijek volim odgovoriti na pitanja I pomoci koliko mogu.
Deblo bambusa je bilo nekih 7-8 cm debljine. Prvo sam ga raspolovio pa onda od te polovice napravio dvije letvice cca 2,5 do 3 cm sirine . Prema krajevima se suzavaju na oko 1,0-1,2 cm. Malo sam ih pobrusio iznutra same da skinem ostre rubove.
[Vrh] Go down
marin_2411
tipko
tipko
marin_2411

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty08.05.20 13:07

Skoro zaboravih pitati... Kako je spaja riser i krakovi.. Mislim prije krpe jel išlo nešto ispod?
Planiram nešto praviti pa zato pitam.. Čak možda i malo kraći nego ovaj primjerak iako mi se čini da je ovo izvrstan primjerak čak i za lov.. Stvarno svaka čast na ovako divnom komadu oružja (iako koliko sam vidio namijenjen je u rekreativne svrhe, toliko dobro izgleda da kad bi samo stajalo bilo bi šteta)
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač
siga

Male

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty10.05.20 11:13

Riser I siah su spojeni sa bambusom vrucim ljepilom I onda su spojevi omotani sa tankim trakama izrezanim od plasticnih boca. Moze se omotati bilo kakvom jakom tankom spagom ali ja sam isao na reciklazu pa sam upotrebio boce.
Geometrija I opcenito dizajn ove vrste luka mi se jako svidjela, I definitivno radi kao luk za lov, Ali bi morao biti dosta jaci, barem 35 do 40 lb. Razmatram izradu drugog jaceg pa mozda napravim tutorial. Ovdje je lov lukom I strijelom dozvoljen.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: DIY luk i strijela – backyard streličarstvo   DIY luk i strijela – backyard streličarstvo Empty

[Vrh] Go down

DIY luk i strijela – backyard streličarstvo
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.