FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

4 posters

Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by damjan 03.12.09 14:12

otvorio sam temu ovdje jer nisam znao gdje da stavim tu pricu..
sigurno je većina uvjerena da misli na svaki detalj mogućih opasnosti prilikom pripreme mjesta za spavanje ili općenito boravka u prirodi,
ali postoje puno nepredvidljivih situacija koje MORAMO predvidjeti....
..vidio sam negdje pricu od vuka kad je pripremao ležaj u šumi da je pogledao svuda okolo ali ne i gore, te da se ujutro probudio pored velike srušene suhe grane ili tako nesto (VUCE PONOVI PRICU AKO TI SE DA)...uglavnom ja sam par puta spavao drito ispod drveta a nisam se ni sjetio pogledati jel mozda koja grana suha, napukla ili sl.

evo i razloga zbok kojeg ovo pisem...
..kad sam bio u italiji (neki kanjon sa zapuštenim rimskim termama na putu između sienne i grosseta), kampirali smo 1 mjesec u šumi na mjestu na kojem je jedan prijatelj imao kolibu zadnjih 3 godine tako da je znao taj teren detaljno... pokazao nam je dio šume u kojem je dobro mjesto za kampiranje... uglavnom oveća ravnica u šumi, relativno gusto drveće, mali potok širine do 1 metra, korito potoka plitko, tlo uz potok i lišče oko njega suho, uglavnom nemam sliku pa mi treba 1000 riječi da opišem mjesto al reklo bi se da je idealno mjesto za kampiranje.
mislio sam postaviti šator bliže ali ne znam točno iz kojeg razloga postavili smo šator nekih 5-6 m od potoka.. i tako 2 tjedna je sve bilo super..svako jutro budio sam se 5-6 metara udaljen od potoka, a onda jedno jutro spavam i čujem neku glasnu konstantnu buku...provirim kroz šator a ono ja na manje (čitaj MANJE) od pol metra od rijeke široke nekih 10 m...bilo je okolo i većeg kamenja tako da je voda udarala u njih i u okolno drveće..nisam mogao vjerovati da sam to prespavao, moglo me je neko deblo pokupiti jer je rijeka nosila čudo od materijala dalje u šumu
..šta reći problijedio sam, to je bilo najveće nevrijeme u neznam koliko godina i još je bilo rano proljeće, pa se uz to otopio snjijeg sa okolnih planina...
izasao sam bez riječi, iščupao klinove i odnio šator dublje u šumu na neki povišen hum kojem sam malo izravnao vrh..nikad više blizu potoka..cijeli dan mi je bio čudan, razmišljao sam o 100 stvari a najviše me je brinulo to kaj sam bio uvjeren da sam stvarno sve predvidive situacije predvidio a skoro odplutao..
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by Gost 03.12.09 21:38

??? pa zar imas tako tvrdi san???

ali postoje puno nepredvidljivih situacija koje MORAMO predvidjeti

nemoguca misija:) jednostavno to se ne moze
i kad pomislis da si razradil u glavi svaki moguci detalj i scenarij ne mozes unaprijed sve predvidjeti
cisto zato jer bi to bio pogled u buducnost:)
naravno da trebamo misliti na sve moguce sto nam padne na pamet, to je u redu,tako se cuvamo od opasnosti, iako su bas faktori izenenadenja oni koji neki dogadaj ili dozivljaj cine posebnima (meni barem i naravno sve dok ta iznenadenja nisu preopasna)
a cesto i ucimo na nepredvidenim situacijama

ja sam sada na dravi kad smo bili imala takvu situaciju, sve sam razradila u glavi, a tamo me docekalo nesto sasvim drugo, trebala sam potpuno mjenjati plan, ali od razocaranja sto nije onako kak sam ja mislila da si budem smjestaj slozila...sam zakazala..pa sam i on sto sam znala zaboravila da uradim:)
ali volim sto je bilo tako, jer me to iskustvo naucilo punooo toga

Gost
Gost


[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by ekstrem 03.12.09 21:50

mjesto za bivak se trazi van vodenih tokova,po okolini mozes prepoznati gdje su povremeni vodeni tokovi,isto tako se izbjegavaju kanjoni,usjeci i vjetrometine,da ti se ne dogodi da te udar vjetra otpuse skupa s satorom,na jednoj ekspediciji u alpama sator blizu naseg je udar vjetra odnio preko 200 metara skupa s dva alpinista u njemu,takoder se bivak ne radi u lavinsko opasnom podrucju.
treba malo iskustva i lako prepoznas opasna kao i dobra mjesta za bivakiranje
ekstrem
ekstrem
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 45
Godine : 45
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 20.08.2009

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by damjan 04.12.09 7:52

slazem se sa svime sto si rekao..
ali ako se nades na mjestu okruzen vodenim tokovima u radijusu od 80 km, ne mozes traziti mjesto za bivak izvan tog podrucja (zao mi je sto nemam sliku mjesta) ali nesumnjivo voda nije nikad prolazila po toj ravnici u toj širini pošto je obuhvatila okolno drveće..

ovo za alpiniste je zaje*ano i vrlo korisna informacija pošto sam dosad bio uvjeren da je nemoguće da vjetar stvori toliki pritisak na šator zbog aerodinamičnosti i ako se postavi snijeg oko prosirenog platna-( zamke za snijeg) i još pogotovo sa dva čovjeka unutra, još ak su imali i opremu...daj malo opiši taj slučaj, jeste komentirali poslje sta su krivo napravili osim što su postavili šator na vjetrometini (iako bio je blizu vašeg pa je to vjerojatno bilo logično mjesto za postavu)

morat cu bolje pripaziti, hvala
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by ekstrem 04.12.09 13:04

bio je udaljen od naseg stotinjak metara,nije neka velika razdaljina ali ipak je,po snijegu je puno lakse vidjeti potencionalno opasna mjesta,vidis po tome da je tu puno manje snjeznih nanosa i iznad i ispod takvih mjestasu obicno cistine,ja uvik zamislim da se kojim slucajem odjednom stvori velika rijeka i samo pogledam kuda bi tekla i sta bi nosila pred sobom,vjetar i snijeg se isto ponasaju
lako vidis odakle vjetar nosi snijeg i gdje ga nabija odnosno gdje pravi smetove
u suhim odnosno bezsnjeznim podrucjima vidis gdje brije teren a gdje ne,na vjetrometini su stabla i vegetacija puno rijede i manje razvijene nego u zavjetrini
a sto se tice otpora koji sator pruza vjetru sjeti se kako hoce da iskida kapuljacu na glavi pa usporedi velicinu
ekstrem
ekstrem
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 45
Godine : 45
Lokacija : dalmacija
Datum registracije : 20.08.2009

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by damjan 04.12.09 13:41

ekstrem je napisao/la:ja uvik zamislim da se kojim slucajem odjednom stvori velika rijeka i samo pogledam kuda bi tekla i sta bi nosila pred sobom

vidis takve informacije sam htio prikupiti u ovom postu, vidim imas dosta iskustva, ja od kad mi se ono desilo isto zamisljam kuda bi tekla iznenadna rijeka, ali prije toga mi nije bilo ni na kraj pameti da ce potocic postati nil ..

..ako netko ima još neke stvari na koje pazi prilikom boravka u prirodi, a misli da vecina o takvim stvarima ne razmislja bilo bi super kad bi ih podijelili s nama..
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by Zile_ 04.12.09 19:22

Izbor mjesta za kampiranje nije baš lak zadatak.
Treba izabrati prostor koji niti u slučaju jače kiše ne bi trebao biti pod vodom ili naletom vode. Izbjegavati riječne tokove (koliko god se malima činili), riječne i morske obale, vjetrometine i močvarne prostore. Izaberite prostor koji je zaklonjen od većine potencijalnih vremenskih neprilika, a otvoren suncu. Toplina je dragocijena, a svjetlost ima veliku psihološku vrijednost jer nam daje sigurnost. Što prije sunčeve zrake dođu do nas to nam je lakše. Tu dobro dođe orijentacija kako bismo izabrali topliju južnu stranu na kojoj imamo šanse da nas eventualne sunčeve zrake utople i obasjaju.
Pripazite na prostor koji koriste divlje životinje. Nemojte postaviti svoj šator na životinjskim tragovima i stazama. One imaju običaj često koristiti iste staze, pa bi mogli imati ozbiljnih neugodnosti.
Razmislite i što vam može pasti na glavu. Veliko kamenje s planine, suha grana ili suho drvo iznad vas...
Izbjegavajte spilje i prirodne otvore jer uglavnom već imaju stanovnike, a i postoje opasnost u slučaju zagrijavanja da vam se svod spusti na glavu.
Viši predjeli uglavnom su osjetno hladniji, pa je bolje noć provesti u nešto nižim predjelima. Svaki stupanj se računa u hladnim noćima.
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by Zile_ 04.12.09 19:34

Često ljudi previde opasnost slivnica. Slivnice su prostori kojima oborinske vode silaze s prirodnih uzvišenja. Postavljanje svog šatora unutar ili ispod slivnice može biti jako neugodno pa i opasno u slučaju jače kiše. Njih treba izbjegavati i u kretanju po šumi u suho vrijeme jer su uglavnom prepune lišća i granja koje može biti jako duboko pa može prekriti veće jame ili udubljenja koja vas doslovce mogu progutati.


Treba iskoristiti prirodnu konfiguraciju terena da radi u našu korist, a ne protiv nas.
Zile_
Zile_
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 47
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 31.03.2009

http://s3bor.weebly.com/

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by snajps 13.02.11 22:14

Žile je napisao/la:Tu dobro dođe orijentacija kako bismo izabrali topliju južnu stranu na kojoj imamo šanse da nas eventualne sunčeve zrake utople i obasjaju.
Zavisi koje je godišnje doba. Ljeti ne bi baš stavio šator na sunce, dok opet nije pametno blizu stjenja ili drveća..
snajps
snajps
tipko
tipko

Male
Broj postova : 57
Godine : 43
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 29.07.2010

[Vrh] Go down

planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje Empty Re: planiranje neplaniranog-mjesto za spavanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.