FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Ziveti u divljini - Page 4 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Ziveti u divljini - Page 4 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Ziveti u divljini - Page 4 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Ziveti u divljini - Page 4 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Ziveti u divljini - Page 4 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Ziveti u divljini - Page 4 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Ziveti u divljini - Page 4 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Ziveti u divljini - Page 4 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Ziveti u divljini - Page 4 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Ziveti u divljini - Page 4 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Ziveti u divljini - Page 4 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Ziveti u divljini - Page 4 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Ziveti u divljini - Page 4 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Ziveti u divljini - Page 4 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Ziveti u divljini - Page 4 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Ziveti u divljini - Page 4 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Ziveti u divljini - Page 4 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Ziveti u divljini - Page 4 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Ziveti u divljini - Page 4 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Ziveti u divljini - Page 4 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Ziveti u divljini - Page 4 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Ziveti u divljini - Page 4 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Ziveti u divljini - Page 4 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Ziveti u divljini - Page 4 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Ziveti u divljini - Page 4 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Ziveti u divljini - Page 4 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Ziveti u divljini - Page 4 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Ziveti u divljini - Page 4 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Ziveti u divljini - Page 4 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Ziveti u divljini - Page 4 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Ziveti u divljini

+26
Frenky
Storo
Fratt
Strider
chumaman
neven
dux aeron
mamac za pecanje
didapatak
Ikarus
kengur32
pirat
ivo
Igsy
Inspektor
beskućnica
divlji grab
forestman
damjan
Dawor
bolle
Mladen
rinos
mimir
Stoney
tonka
30 posters

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by ivo 15.04.14 9:45

Kad su već karte na stol bačene, apeliram na forumita Maxinu, eminentnog survivalista, da participira konstruktivnom idejom. Ja je, iskreno, nemam. Moguće da, relativno dobro upoznat s ćudima slobodne prirode, a uljuljan u komfornu civilizacijsku odstupnicu, kojoj se uvijek vraćam kad mi snaga ponestane, naprosto nisam motiviran za takvu vrst razmišljanja.

ivo
guru
guru

Broj postova : 3335
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 15.04.14 9:48

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 7:38; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by chumaman 15.04.14 9:53

Diko draga vjerovatno ne možeš pojmiti koliko smo slični u neku ruku ....samo iz tog razloga i postam u ovoj temi  Ziveti u divljini - Page 4 304316 
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 15.04.14 10:10

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 7:39; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Ikarus 15.04.14 10:39

@Beskučnica ako tako dobro sve znaš i svega si svijesna i daješ komentare tipa ovoga..."Ako je hlaaaadnooooo onda ću nasjeć i zapalit malo drva, pa šta? Imam ruke, a najvažnije je da imam jaku volju. Eto...."

sta onda uopće tražiš tu? pa sama imaš odgovor na sva svoja pitanja i probleme....

Moraš shvatit jednu naj jednostavniju stvar, ako te nešto zanima a to je samački život, kreni od početka proučavati ko tako živi, kažeš da ne želiš biti na jednome mijestu, znači htijela bi živjeti nomadski...

Posteje dvije stvari koje su obavezne, za sve šta ti treba da normalno živiš sama, moraš imati neko oruđe i oružje....

Znaći trebaš imati i odgovarajuću vještinu za uporabu i održavanje tog oruđa....

Za grijanje ti treba sjekira, pila, nož za rezanje i komadanje, motika pod obavezno, iz nečega trebaš jest, ajde to možeš možda i sama napravit, tipa drv tanjur. ali trebaš u nećemu držati vodu, svoje stvari.
Moraš imati mogučnost održavanja higijene radi bolesti i ono najbitnije, spavanje i provizorni krov nad glavom....

Nakon toga dođeš do zaključka da ti treba, kako god okreneš, nekakvo sredstvo prijevoza i transporta.
Bez obzira dal se tu radilo o magarcu ili autu, to sredstvo (uzmimo da je magarac) isto treba hranu vodu i održavanje da se ne razboli itd...

Šta se tiće odjeće ti moraš biti spremna na 4 sezone šta znaći najmanje 4-6 odjevnih kombinacija koje ćeš moći kombinirati sukladno vrmenu i potrebama a u to spada barem 2 para "jačih" cipela i barem jedne "lakše"...

To je dosta stvari koje moraš nositi sa sobom...

Ako se misliš stacionirati, opet to maraš dovući na tu lokaciju.

Lokacija je najveći problem, trebaš imati zemlju i klimu pogodnu za uzgoj, znači da jako veliki dio Hrv. otpada, ako ćeš blažu klimu onda možeš krenuti prema jugu, prema dolini Neretve npr, klima će ti pogodovati šta se tiće uzgoja i samoga života...

Ali opte ćeš teško naći svoj kutak di nitko nogom neće kročiti...

Ako imaš tako nervozne odgovore na sve šta ti netko napiše, zašto uopće pitaš???

Ima jedna stara poslovica a kaže "Usus magister egregius" ili iskustvo je najbolji učitelj...

Kolko je meni poznato, ti si već otišla bila negdje pa si se vratila?

Kako je bilo? di si bila? od čega si živjela? zašto si se vratila?

I nemoj molim te uplitati probleme u odrastanju i okolinu u to, život ti je onakav kakva si ga sama skrojiš. a za takve probleme postoje psihijatri i psiholozi koji to riješavaju...

I kao zadnje će ti spomenut i upitat, zašto nisi probala ić raditi na brod npr? putuješ po cijelom svijetu, zarađuješ, imaš stan hranu... ili na one berbe jagoda, jabuka, narađa, maslina....???
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 15.04.14 11:01

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 7:39; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by ivo 15.04.14 11:19

beskućnica je napisao/la:Kod ljudi najviše me smeta što me svi prvo gledaju prema spolu, a onda i prema godinama, a tek na kraju ih zanima eventualno kako da me iskoriste. Meni je toga dosta.

Meni zaista, houmles kolegice, nije namjera ovu vašu temu odvesti u smjeru psihoanalize. Ipak, dio koji citiram pomalo je nekonzistentan, nije vjerodostojan, hipokritičan bi bila suviše teška riječ. Kako se da razabrati, vi ne biste željeli da vas ljudi na ikakav način više gledaju. Ipak, vi u ovom trenu upravo u njih gledate, kakvi god da su, kroz forumsku interakciju tražite moguće rješenje svojeg problema. Gledate ih, dake, "kako bi ih iskoristili", da se vašim izrazom poslužim. Nije li to, uz toliku količinu mizantropije koja iz vaših postova izvire (a koju mogu razumjeti; uostalom, ne volim da itko pati), pomalo licemjerno (eto, na kraju i te vražje etikete  Ziveti u divljini - Page 4 726657 ) ?
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 15.04.14 11:30

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 7:42; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by chumaman 15.04.14 12:36

Iskustva.....čovjek je napisao knjigu ...objavljenu 1854. koliko se meni čini malo što se promjenilo  Ziveti u divljini - Page 4 323904 
Pa pitam zato da ne radim greške koje je netko već napravio.... Ziveti u divljini - Page 4 150683 
Ma kako god imali o sebi mišljenje da smo jednistveni....često nismo.

Predlažem ti da poslušaš ili pročitaš dotičnog autora i sama izvučeš po neke od zaključaka.


Nemam namjeru te obeshrabrivati a ni poticati sukob....samo se sjeti kompromisa  Ziveti u divljini - Page 4 304316
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 15.04.14 13:19

beskućnica je napisao/la:
pirat je napisao/la:imaš dosta neozbiljno shvaćanje takvog života..
Po čemu je neozbiljno? Postoje ljudi koji tako žive, negdje na planeti. Ovo je forum za perživljavanje i samo tražim malo ideja da si ih ukomponiram, ne tražim gotovo i potpuno rješenje. Znam da je 90% na kraju opet snalaženje "u hodu", nisam mala beba.

pirat je napisao/la: i hranu ne možeš uzgajati u platnenim džepovima
A zašto ne bihu mogla? Stavim malo zemlje unutra, ljudi to rade, malo proguglaj.

pirat je napisao/la:možeš živjeti na nekom imanju bez plaćanja poreza.. napraviš vrtnu kučicu za alat na poljoprivrednom zemljištu, nemaš struju, vodu i eto ne moraš plaćati ništa..
O ovome sam isto razmišljala i to jest jedna od opcija, samo ne vrtna kućica, šta će mi to, mislila sam na jurtu ili nešto na drveću, samo je kod nas problem to što moram kupiti veliki komad zemlje i onda opet plaćati porez na zemlju, živjela ili ne na njoj, a drugo, zna se dobro kakvi su ljudi i teško da bih mirno spavala ako ljudi znaju da sama kampiram na svojoj zemlji...
Razmišljala sam onda, ali nisam još promjerila, smijem li ja recimo postavit visoku ogradu s natpisima "privatno - zabranjen pristup" i onda unutar toga još 3 ograde s visokim naponom Ziveti u divljini - Page 4 469245 

neozbiljno je po tome što ulećeš u to ko muva bez glave, pročitaj ikarusov post pa napiši da li si takve pripreme radila, barem računice koliko čega ti treba na recimo godišnjoj osnovi..

ne trebam ja guglati da bi vidio da ljudi sade začine po platnenim vrećama, to nije hrana.. probaj za pokus i da stekneš dojam na balkonu gdje sada živiš uzgajati hranu u platnenim vrečicama i hraniti se samo sa tim, pa mi reci kako ide i koje to kulture uzgajaš i u kojim količinama..

možeš recimo u dogovoru sa nekim vlasnikom nekog zemljišta isto održavati u zamjenu da možeš živiti u njemu.. najbolje ti je uzeti kampicu, pa je po potrebi možeš seliti..

mi smo tu da ti pomognemo, ali mi se čini da je tu jako puno nerealnog maštanja, a malo konkretnog planiranja
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Storo 15.04.14 21:39

Ovo je kao da slušam svog malog (ima tri goidne) kad mi priča o kampiranju i kako bi spavao u šumi i palio vatru... Strašno.

Ako si došla po savjet na forum i ako ti ga ljudi daju, nemoj biti tolka spodoba pa pljuvat njihove savjete. Nijedan ovdje savjet od toga da si nađeš mušku osobu za suživot do kupnje grunta nije loš, eventualno nije ono šta si ti htjela ćut.
A to kaj ti ekipa govori da to nije sam tak otič i živjet probaj shvatiti kao da profesor govori da moraš ućit da bu ti poslje lakše u životu, govore to s razlogom jel imaju iskustva i znaju kak bi to eventualno moglo bit.

I nemoj govorit kak si jakog duha i te fore jel je očito tvoj duh slomljen još u djetinjstvu kad tak očajnički želiš pobječ i imaš tolko mržnje prema svim drugim ljudima...

I za kraj bi se i ja nadovezao s jednom starom... "Svaka budala ima svoje veselje!"
Storo
Storo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 323
Godine : 40
Lokacija : Zagreb - Jarun
Datum registracije : 16.11.2009

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 16.04.14 6:10

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 7:31; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 16.04.14 8:00

beskućnica je napisao/la:a ovi ostali savjeti mi stvarno nisu potrebni.

samo naprijed sa tim stavom, daleko ćeš stići
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 16.04.14 12:01

Da, uvijek ću ostati pri tome stavu i buniti se ako mi ljudi daju savjete koje ne tražim umjesto onih koje tražim, makar znam da će me svi osuđivati jer ne prihvaćam ono što nisam tražila.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 16.04.14 12:31

ja sam ti dao savjete koje si tražila, a da tebe to stvarno interesira onda bi ih uzela u razmatranje i malo promislila o tome..
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by chumaman 16.04.14 13:25

Zanimljivo ,nema što Ziveti u divljini - Page 4 368870 kako već rekoh ne bih bitno utjecao na tvoje odluke i karakter
ALI ti jednostavno ne želiš poslušati nikakav argument....ne treba tebi savjet ti već sve znaš i
te isto tako imaš predožbu kako je to moguće.....pa samo navali.
Nisam baš dobio dojam da si sem brzog jezika i britkog karaktera odmakla nekud u ostvarivanju
te svoje želje.
Naime jedino i logično je jasno da ,zapamti , nema šanse da vucaraš sa sobom a kamo li tegliš
sve potrebno da živiš tako ni tjedan dana a kamoli neki duži period.
'Gdje' je u tom momentu apsolutno ne bitno....
Te dodati ću samo još jedno, daleko se lakše ovako riječito boriti s okolinom nego s prirodom i samim sobom i svojim mogućnostima.....da si bar pokušala odradit nekakav boot kamp možda bi shvatila
geslo -hoću,mogu,moram- ovako je to samo karakterna crta...koja će se slomiti vrlo brzo
pokušaš li izvesti bilo što od tvojih zamisli.

Nadasve želim ti sve dobro i ne zamjeri smo pokušavam biti nešto manje okrutan nego situacije koje te čekaju na tvom putu.

Toliko, dalje nema više smisla ni svrhe išta ti savjetovati dok sve ovo ne osjetiš na svojoj koži.
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Frenky 16.04.14 18:10

beskućnica, ovo što pišeš, uz dužno poštovanje, sliči prije na pubertetsko durenje i lupetanje, pa ako zaista imaš toliko godina koliko si napisala, onda uz te godine u kojima bi trebala biti zrela osoba, imaš i gadan problem.

istinski usamljenički život na ovim prostorima, danas, ide jedino uz profesionalno čuvanje stada ovaca negdje na svilaji, promini ili južnom velebitu.

a i za to trebaš prilično iskustva.

kao i za socijalizaciju...

u svakom slučaju, postoje puno brži i sigurniji načini za suicid od odlaska u npr. velebitsku divljinu, sa kućicom koju ćeš nositi na leđima, gdje ćeš već nekako nasjeći drva i zapaliti vatru i gdje ćeš se hraniti biljkama koje rastu u torbama sa zemljom, koje ćeš, dakako isto nositi sa sobom.

no hard feelings.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 21.05.14 6:30

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 8:05; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 21.05.14 7:50

---


Zadnja promjena: beskućnica; 21.05.14 8:26; ukupno mijenjano 1 put.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by beskućnica 21.05.14 8:04

I ok, ne mogu ponijeti puno stvari, ali sigurno mogu naučiti živjeti tako da "usput" nađem hranu i smještaj i napravim si što mi treba, kad već ne ide drugačije.
beskućnica
beskućnica
tipko
tipko

Female
Broj postova : 84
Godine : 50
Lokacija : zg
Datum registracije : 20.11.2013

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 21.05.14 8:10

tebi stvarno nema pomoci.. pa sto ne odes zivjeti u divljinu neko vrijeme, ne vidim ni da pokusavas.. samo teoretiziras i neku negativnu energiju odasiljes..
drugi ljudi te nece ometati kada ih naucis ignorirati i baviti se svojim poslovima, ima na tisucu mjesta u nasoj drzavi gdje mozes zivjeti sama bez da te itko dira..
neke osobe se mogu rijesiti materijalne ovisnosti o drugima, ali ja mislim da ti nisi sposobna za to, nemas vjestine ni znanja kojima bi mogla prezivjeti bez pomoci drugih ljudi i civilizacijskih tekovina, zato ti je najbolje zivjeti na rubu nekog sela da imas uvijek pristup trgovini jer bi inace umrla od gladi za tjedan dana
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by DoomsdayST 21.05.14 8:53

Živjeti samodovoljno treba naučiti... Tako nešto nećeš naučiti na forumu...

Na silu otići u divljinu i pokušati živjeti samodovoljno samo će ti priskrbiti Darwin Award...

Inteligencija u biti znači moć prilagodbe, fleksibilnost... Prilagodi se... Budi inteligentna...

Postoji puno različitih načina kako živjeti na rubu društva, bez prevelikih veza sa većinom u tom društvu, bez prevelike ovisnosti, i bez prevelikih zahtjeva/luksuza... Inzistirati na samodovoljnosti u divljini, bez ikakvog iskustva, nije inteligentno...

Tko traži, nađe... Sretno...

:-)
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 02.06.14 10:35

ozbiljno razmisljam o tome da si uredim prostor za zivot u vocnjaku koji se nalazi jako blizu grada, 1,5km udaljen od obiteljske kuce, a opet je u sred prirode okruzeno poljima, vrtovima i vocnjacima, u blizini sume.. grada ni ne vidis, ni ne cujes, a opet si jako blizu da nebi bio problem od tamo ici na posao ili svakodnevno u neke obavaze u grad..
namjera mi je urediti vocnjak nesto kao ranc, posaditi jos neke razne vrste vocaka, povrtnjak, mozda i neku perad jednog dana, zeceve... parcela je povrsine cca 2500m2
jos je to sve u nekim mislima, daleko od konkretnih planova i ideja.. ali namjera bi bila jednog dana imati samoodrzivu kucicu i imanje, bez prikljucaka na struju, vodu, rezije.. nista veliko, dovoljno za 1-2 osobe da sa uzitkom mogu boraviti.. eventualno koji krevet na kat za primanje gostiju, prijatelja..
htio bi sve to dobro isplanirati prije nego uopce pocnem sa ikakvom gradnjom, ali koliko vidim moguce je imati i dovoljno struje i rjesen sanitarni cvor u takvim kucama..

ako imate kakve ideje, prijedloge slobodno se raspisite..

evo meni 2 zanimljiva rjesenja, doduse ovaj hrvatski proizvod je jako skup, ali zanimljiv

http://domidizajn.jutarnji.hr/samoodrziva-kuca/

http://www.treehugger.com/slideshows/tiny-houses/tiny-tack-house-packs-lot-140-square-feet/page/4/#slide-top
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Hombre 02.06.14 10:50

pirat je napisao/la:nista veliko, dovoljno za 1-2 osobe da sa uzitkom mogu boraviti.. eventualno koji krevet na kat za primanje gostiju, prijatelja..
htio bi sve to dobro isplanirati prije nego uopce pocnem sa ikakvom gradnjom, ali koliko vidim moguce je imati i dovoljno struje i rjesen sanitarni cvor u takvim kucama..

Dobro se raspitaj u nadležnim ustanovama i kod onih koji su to uradili ili pokušali. Dok je legalno režije ti ne ginu. Također ako je legalno vodu moraš imati i platiti.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 02.06.14 10:53

u tom dijelu ima dosta kucica po vrtovima, vocnjacima.. neke su kontejneri, neke zidane, neke drvene..
ja cu jos istraziti sto se tice zakona, ali mislim da se mobilna kucica moze smjestiti bez ikakvih prikljucaka..
to je polje, ceste su makadamske, ne mozes imati legalni prikljucak ni na vodu niti na ista drugo
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 02.06.14 12:19

za sada me najvise zanima kako bi se struja rjesila da se moze puniti mobitel i laptop, koristiti par zarulja, te eventualno neki frizider..?

te kako rjesiti sistem kanalizacije, da wc ipak bude unutar kucice..?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Fratt 02.06.14 13:34

Uzmeš jednu cisternu (onu plastičnu sa kavezom),odrežeš joj dno,iskopaš joj rupu i spojiš odvod iz kučice u nju.Nakon toga je prekriješ zemljom.Obavezno napravi sifonski (kao vodoravno S) spoj cijevi da ti tu stoji voda jer će ti u suprotnom miris iz septičke ići kroz zahodsku školjku.Školjku postavljaš sa kotlićem kao da je postavljaš u normalnoj kući.
To sve je dobro ako misliš koristiti WC povremeno i bez kemikalija,prvo da stigne "gutati" ( Ziveti u divljini - Page 4 478256 ) a drugo da ne zagađuješ okolinu jer sav sadržaj ide direktno u tlo.
I nemoj imati takav WC ako misliš imati kraj njega bunar,mislim da ne trebam objašnjavati zašto. Ziveti u divljini - Page 4 478256
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 02.06.14 13:54

ne mislim imati bunar.. imam 2 takva kanistera vec koji mi sluze da drzanje vode..
namjera mi je kad bi se namjestila se potpuno preseliti tamo, tako da bi se wc koristio svakodnevno
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by siga 02.06.14 21:40

S obzirom da živiš u dalmaciji, svako kopanje je ustvari bager sa pikamerom, i cca 120 kn/m3 iskopa
a što se tiče septičke jame i gusterne, mogu biti jedna pored druge (ali bolje ne) ako su zatvorene, tj kupe se plastični spremnici tipa ovo

http://vodotehna.hr/kanalizacija-kucna/spremnik_roto_septiki_za_vodu_za_kinicu/

iskopaš rupu, postaviš dva takva i zaspeš nulom, i sve riješeno, na jednog spojiš WC, a na drugog dovod kišnice, ali bi trebao imati jedan mali sifonski preljev prije ulaza u gusternu, da prva kiša ode van a tek ona druga "čista" u gusternu. voda za piće ti bude pod zemljom, na hladnom i u mraku, da se ne razvijaju bekterije a ti je svako toliko odneseš na kontrolu, pa ako treba tretiraš. veličinu bi trebalo proračunati prema broju članova kućanstva, potrošnji...

takvu zatvorenu septičku jamu treba prazniti, svako neko vrijeme, i ubaciti one bakterije koje jedu fekalije.

to što ti Frat pričaš je septička sa otvorenim dnom, što je s ekološkog aspekta totalno neprihvatljivo, a da ne spominjemo da su sve podzemne vode u kršu povezane, tako da na taj način direktno se...eš u nečiji bunar, ili vodocrpilište. to je razlog zašto su česte pojave zarazom escherichiae coli...
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by pirat 02.06.14 22:04

na otoku ima jedan stari covjek koji mi prica kako mu je septicka ispod smokve koja je ogromna, veca od kuce i radja nenormalno svake godine.. jel se moze kako to reciklirati pa da udje u zemlju a da ne ostecuje nista..? nemaju tamo ljudi busotine pa nema straha od zaraze..
planirao sam jedan takav kanister staviti na poviseno pa da slobodnim padom u kolibi ima vode za wc i sudje, a pitku bi nosio sa sobom ili nekako drugacije rjesio vremenom
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Fratt 02.06.14 22:36

Najbolja bi bila zatvorena septička sa duplim taložnim nivoom,onda je bez brige što se tiče zagađenja ali je mora prazniti.
Ovakve s otvorenim dnom su najčešće u Dalmaciji,skoro svaka 4. je zatvorenog tipa u što sam se uvjerio jer sam dva ljeta tjerao zidariju po obali dok sam bio mulac...slažem se da nije milijun posto po HACCP-u ali nije ni poljski zahod pa su ljudi doživjeli duboku starost.Malo dreka ne škodi,to najbolje znaju Švabe i Francuzi koji su upravo sterilnim uvjetima uspjeli uzgojiti Zlatni stafilokok.
Kako god,ja sam više objašnjavao princip spajanja WC-a iz kučice nego nekaj drugo...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Ziveti u divljini - Page 4 Empty Re: Ziveti u divljini

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.