FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Pčelarstvo - Page 6 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Pčelarstvo - Page 6 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Pčelarstvo - Page 6 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Pčelarstvo - Page 6 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Pčelarstvo - Page 6 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Pčelarstvo - Page 6 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Pčelarstvo - Page 6 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Pčelarstvo - Page 6 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Pčelarstvo - Page 6 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Pčelarstvo - Page 6 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Pčelarstvo - Page 6 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Pčelarstvo - Page 6 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Pčelarstvo - Page 6 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Pčelarstvo - Page 6 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Pčelarstvo - Page 6 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Pčelarstvo - Page 6 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Pčelarstvo - Page 6 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Pčelarstvo - Page 6 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Pčelarstvo - Page 6 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Pčelarstvo - Page 6 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Pčelarstvo - Page 6 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Pčelarstvo - Page 6 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Pčelarstvo - Page 6 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Pčelarstvo - Page 6 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Pčelarstvo - Page 6 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Pčelarstvo - Page 6 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Pčelarstvo - Page 6 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Pčelarstvo - Page 6 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Pčelarstvo - Page 6 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Pčelarstvo - Page 6 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Pčelarstvo

+28
franciscus
Strider
goxxon
shpaga
cuci007
Igsy
robert
Mije
marinko
gibo
PJER
trefst21
NAVIGATOR
kengur32
jenny
Mornar
Marko
divlji grab
djomla
rinos
Fratt
Ris
oetzi
Mraz
biga
svarožić
Ito Ogami
zeleni
32 posters

Stranica 6 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 17.05.11 10:54

Pozdrav, momci!
Vidim po vašim rečenicama da sve više ulazim u bit nekih stvari (za razliku prije mjesec dana kad sam učio, gledao razne video klipove i sl.). Ma vjerujte mi, više vrijedi sat vremena sa pčelarom na terenu nego 3 dana na internetu.

@Oetzl - nema ti kod mene baš kadulje, ja sam ti (tj. moje selo gdje držim pčele) iza Mosora u dalmatinskom zaleđu gdje ima livade i drače, i to je to uglavnom.

@Zeleni - nemam na tri nastavka, košnica je na dva nastavka. Ono što se meni vrtilo po glavi je da uzmem još jedan nastavak (košnicu) upravo kako si ti napisao i imam rezervnu zajednicu ako dođe do neželjenih problema. Pitanje: ako uzmem košnicu (jedan nastavak) gdje ću razrojiti novu zajednicu, da li onda moram uzimati nukleus (zvuči mi kao da i jedno i drugo služi za istu radnju)?

Usput, na Klisu kod mene je dućan gdje prodavaju kompletnu košnicu na 3 nastavka sa pripadajućih 30 okvira za 430 kuna. Jel dobra cijena?

divlji grab
lingua
lingua

Broj postova : 286
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 17.05.11 19:12

Svaku košnicu ( zajednica ) koja je u dobrom, iole jačem stanju kada krene glavna paša trebala bi biti na tri nastavka. Stari pčelari kažu: " bolje nastavak viška nego okvir manjka." Ako je sada ova tvoja košnica puna pčela, a okviri puni meda i legla moraš dodati treči nastavak.
S svakom košnicom bi trebao imati tri nastavka koja se upotrebljavaju tjekom godine i uvijek u rezervi spremnu košnicu za pospremiti roj tjekom sezone rojenja.
Znači kada kupuješ košnicu uzmi komplet ( tri nastavka i sve ostalo što ide u komplet ) jer je tako obično i jeftinije. Cijena od 430 kn je 30 kn skuplje nego u Zg znači nije preskupo.
Nukleus ti je mala lošnica obično od pet okvira. Ako razrojavaš sa više okvira legla i više pčela onda možeš i u jedan nastavak pa ti ne treba nukleus.

zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 24.05.11 9:27

Pozdrav! Evo jučer (osmi dan nakon zadnjeg pregleda, nisam mogao prije) sam otvorio košnicu i bilo je nekoliko matičnjaka pa sam ih pokidao. Koliko mi se čini u gornjem nastavku ima manje pčela, a više meda i peludi ( ima nešto malo zatvorenog legla ), dok u donjem nastavku je prepuno pčela ( isto tako po sredini nastavka sam vidio zatvorena legla, a odmah do njih okvire s medom ).
Je li to znak da je matica ipak dolje i da sve ide kako treba?

Nema trenutno u dućanu nukleusa pa ću morat malo pogledati po netu.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 24.05.11 10:56

na sredini ide leglo do njega po krajevima ide pelud i na kraj med.Zasto si pokidao maticnjake ako ne znas zasto su ih gradili.Moguce je da su ih gradili jer je sada period rojenja.u tom slucaju fali im nastavak a mozes i staviti koju satnu osnovu.jos nije kasno.

Ali sta ako su gradili maticnjake jer nemaju maticu.rekao si da ima zatvorenog legla.ali ti trebas gledati da li ima otvoreno i to jednodnevno,dvodnevno.sa time ces znati da li je matica uredu bez da je trazis.

Mislim da je matica dolje,i tako treba biti.
i biti cu malo dosadan jer ovo uvijek spominjem-mozes ih malo i prihraniti,da maticu stimuliras na nesenje i da ojaca drustvo.Kod mene su drustva na tri sprata i puni pcela.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 24.05.11 14:56

Ito Ogami dobro kaže. Moraš dati matici prostora da ima gdje nesti. Ako je sve zatrpano medom neče biti legla pa nečeš moči niti razrojavati jer nečeš imati sa čime.
Več sam ti ranije pisao da moraš ubaciti treči nastavak. Bez legla češ dobiti slabo društvo koje če ti se još i izrojiti.

Ito Ogami kakva je situacija kod tebe? Ovdje je bagrem pri kraju za desetak dana vrcanje. Medišne nastavke jedva dignem koliko su punu. Nadam se da če mi faliti posuda za med Pčelarstvo - Page 6 747986
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 24.05.11 20:29

zeleni,kod mene sve nekako kasnije pocinje hladno vrijeme dosta dugo drzi i onda odjednom pripece.bagrem je poceo ovdje tek prije tjedan dana ali na zalost ne ocekujem nista od njega.ovaj mjesec (svibanj)nije prestalo padati kisa.evo samo sta sam se vratio sa pcelarnika.cekam momente da mogu nesto odraditi zbog kise.dosta nektara ce biti oprano sa kisom.momentalno ovih dana pravim rojeve jer za dva dana trebam presadjivati maticnjake.pravio sam dva ciklusa sa jenterovim aparatom.danas sam pregledao dva odgajacka drustva koje sam napravio i imam 33 dobra maticnjaka.ceka me dosta posla ovih nekoliko dana jer ne smijem nista propustiti.

drago mi je za tebe sta ti se pogodila pasa.Reci ces nam kako si prosao kad budes gotov.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 25.05.11 7:56

Ito Ogami je napisao/la:na sredini ide leglo do njega po krajevima ide pelud i na kraj med.Zasto si pokidao maticnjake ako ne znas zasto su ih gradili.Moguce je da su ih gradili jer je sada period rojenja.u tom slucaju fali im nastavak a mozes i staviti koju satnu osnovu.jos nije kasno.

Ali sta ako su gradili maticnjake jer nemaju maticu.rekao si da ima zatvorenog legla.ali ti trebas gledati da li ima otvoreno i to jednodnevno,dvodnevno.sa time ces znati da li je matica uredu bez da je trazis.

Mislim da je matica dolje,i tako treba biti.
i biti cu malo dosadan jer ovo uvijek spominjem-mozes ih malo i prihraniti,da maticu stimuliras na nesenje i da ojaca drustvo.Kod mene su drustva na tri sprata i puni pcela.

Kidao sam matičnjake jer mi je tako rekao jedan stari pčelar. Prošlu nedjelju smo skupa pregledali stanje i onda ih je on pokidao te mi je rekao da moram najkasnije za 8 dana ih opet obići i napraviti isto. Na jednom okviru sam vidio mladih crvića tako da je ona tu u blizini.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 25.05.11 9:18

onda je ok.trebati ces napraviti opet nekoliko pregleda u toku ovih dva tri tjedna dok traje rojenje.obavezno stavljaj nastavak.ne znam da li imas ali potrudi se da nadjes.kad stavljas drugi nastavak uzmi iz prvog dva-tri okvira sa leglom i prebaci u drugi po sredini da ti bude iznad onog u prvom.a u prvi stavi prazne okvire da ima di matica nesti.tako ces rasteretiti drustvo.nadam se da sam bio jasan ako ne pitaj opet.inace maticnjake si mogao iskoristiti.mogao si napraviti koji roj.ako te zanima to napisati cu ti drugi put.nadam se da si pojeo mljec iz maticnjaka.nemoj mi reci da nisi. Pčelarstvo - Page 6 393492
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 25.05.11 12:01

#nadam se da si pojeo mljec iz maticnjaka.nemoj mi reci da nisi.# Ne smijem ni reći.

Malo mi je ovako i rizik sa jednom košnicom, trebao sam preko zime pripremiti bar još jedan komplet, obojati ga i da je u pripremi. Ovako moram brzat, a nemam puno vremena, ne bih volio da se razroje pa odu.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 25.05.11 14:14

Slusaj sta je tu je.samo nemoj odustati.za godinu dvije ces vidjeti ljepotu ovog posla a i taman ces uci u ritam.bez razlike sta se desi sa ovim jednim.
ja bi ti samo rekao da pocnes razmisljati za drugu godinu jer gledam da te ova uhvatila nespremnog.Znaci napravi nekoliko kompleta(uvjek ce faliti).ono sta je jako bitno u sezoni a posebno u ovom periodu je izgradnja satnih osnova.faliti ce ti naredne godine okviri sa sacem.zato se grade,a i da se zamjene stare jer u starima se moze razviti bolest i u njima rijetko kad nese matica.odprilike godisnje se treba promjeniti trecina okvira.sve ostalo je gola voda.ono sta napravis preko proljeca je najbitnije.
samo ne brini jer i ja kad sam poceo nisam apsolutno nista znao.da problem bude veci pcele sam naslijedio od djeda koji je umro.ostao sam zatecen sa 80 drustva.nisam znao gdje mi je glava.posljedice od mog neznanja sam vukao tri godine dok ih nisam doveo u neki red.tek sada gledam ljepotu svega ovoga.
da te utjesim,nema nikakve filozofije u svemu ovome.samo nauci kako se pcele ponasaju i naci ces nacin da se spravis sa izazovima.odprilike iste radnje se ponavljaju svake godine,neke od njih su kljucne po meni.ako to prodje dobro nema sanse da zafrknes godinu.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 25.05.11 15:14

Hvala na podršci.
Ovako ponešto naučim od vas ekipe na forumu (zlata vrijedi kad netko zna i još k tome ima strpljenja), nešto ću uz jednog pčelara i ići će to.
Vidim da ste vi bili u sličnom (ne)znanju na početku pa se sve to nauči, bitna je volja i strpljenje.
Ono što sad mogu napraviti je znači da sredim još jedan nastavak i pripremim satne osnove. Ako sam dobro razumio, iz drugog nastavka vadim srednja 2 okvira i premještam ih u ovaj novi (treći) nastavak, isto po sredini. Kod nas uglavnom ljudi pčelare na 2 nastavka, al ajde ja ću biti pionir sa 3 nastavka.

Planiram otići i u BIH, u Hercegovinu i pogledati tamo u par mjesta kako kod njih stoje cijene kompleta pa se opskrbit za narednu godinu.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 26.05.11 19:49

Spomenuo sam da ove dane radim rojeve i da pravim matice jenterovim aparatom.evo danas sta sam radio kroz dvije-tri slike.

Pčelarstvo - Page 6 DSCN4221

Trazim iskljucivo zatvoreno leglo,ako ima koje otvoreno nije strasno samo da je mali dio.obavezno gledam da nema matice i to prilicno dobro pregledam.u sprotivnom bi unistio drustvo od kojeg vadim leglo a i roj koji zelim formirat

Pčelarstvo - Page 6 DSCN4223

Leglo stavljam u nukleus u koji stane 4 okvira.tri stavljam leglo a jedan sa polenom.roj formiram najcesce od 2 drustva jer bas mi se pogodilo da tesko nalazim zatvoreno leglo a i 3 okvira sa zatvorenim leglom da oduzmem drustvu bi ih dosta oslabio.zelim ih oslabiti ali ne toliko.Na okviru sa leglom je pretezno mlada pcela koja odrzava to leglo tako da nije problem sta je roj formiran od vise drustva.bitno je da roj ima dosta pcele koje ce topliti to leglo.nikad nisam imao problema zato sto sam roj formirao od vise drustva.

Pčelarstvo - Page 6 DSCN4229
Pčelarstvo - Page 6 DSCN4228

Iz odgajackog drustva vadim dva okvira sa maticnjacima koje sam stvorio jenterovim aparatom (ovdje je prikazan samo jedan okvir).vadim maticnjake jedan po jedan ,odlazem u kutiju na vatu i pazim da ne tresem jer je unutra matica koja treba izaci za dva dana.i stavljam po jedan maticnjak u svaki roj koji sam formirao dan ranije.jer se drustvo,roj treba osjetiti da nema matice.Zato i izbjegavam da stavljam otvoreno leglo da se ne muce stvarati nove maticnjeke.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by biga 27.05.11 11:38

divlji grab je napisao/la:pripremio da dimilica dobro dimi (stavio kartona i pola štapića za dimljenje iz dućana).

ne zna za te štapiće za dimljenje, al samo da smanjiš malo potrošnju novca, dimiti možeš i sa trulim drvetom. nađeš neki panj koji je strunuo i drvo je normalno meko. i samo to zapališ u dimilici i sve 5.

@Ito, dobri matičnjaci ovako na oko za viditi.. veliki i pravilna oblika. ja sam pokušavao razrojiti 15 nukleuza, al pogrješio sam malo pa mi nisu svi uspjeli.. neki su ubili matičnjak, a danas trebam ići gledati jesu li se matice oplodile koje su ostale..

nego sam čuo za neke slučajeve kanibalizma kod pčela. to mi danas jedan pčelar govori. da pčele počinju jesti svoje mlade i nastane grabež, košnica napadne košnicu i opustoši je a pčele ubija...

meni to zvuči na obični grabež kad pčele napadnu jedna druge, al on mi kaže da je to nešto potpuno drugačije, pa jeste vi za to čuli??
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 36
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 27.05.11 14:01

Je, poslije sam vidio da je čak i bolje trulo drvo nego ti štapići koji se i brže ugase nego drvo.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 27.05.11 14:22

Sta se tice dimljenja koristim suhe balege od krave,ovog proljeca jos nisam aktivirao dimilicu.nekako ne volim dim.koristim ga kad vec nemam izbora.a za kanibalizam kod pcela prvi put cjem iskreno.nekako mi je sumljiva ta izjava.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 27.05.11 14:55

Ogami, jučer sam opet bio po nukleus i opet ih nemaju pa sam se odlučio (i uz savjet prodavača) na košnicu (uzeo 5 okvira) tako da sam uzeo jedan nastavak sa svim što ga pripada (podnica, gornja mreža, poklopac i 5 okvira sa 5 satnih osnova). Sad ih moram sastavit da bih mogao prebacit zatvoreno leglo. Pitanje: koliko satnih osnova stavljam u novu, a koliko ih kao zamjenske vraćam u staru košnicu?

Kako kaže prodavač, ovako mi je bolje jer košnica praktički vrši funkciju nukleusa, a poslije ću je koristiti za širenje pčelinjaka.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 27.05.11 15:32

Ito Ogami jako ljepo nadam se da če ti ispasti dobre matice. Super si to poslikao.

Kanibalizam kod pčela ??? Nikada čuo i u to ne vjerujem.

divlji grab, onoliko okvira legla koliko vadiš iz košnice toliko ubacuješ okvira sa satnim osnovama u nju. Pitanje je jedino koliko okvira legla imaš u košnici da je previše ne oslabiš.
Ako slažeš sa 5 okvira moraš pregraditi nastavak lesonitom po polovici. Dva okvira legla, okvir meda i peludi i ostalo satne osnove.
Po meni si trebao kupiti u dučanu 10 okvira a nastavak u novoj košnici složiti sa 3-4 okvira legla okvirom meda, okvirom peludi i ostalo satne osnove. Tu ubaciš maticu a staro društvo sa matičnjacima ostaviš da si formiraju novu maticu.
Ako nema paše košnicama dodavaj šečerni sirup da potakneš izgradnju sača i zaljeganje matice.
Bolje ti bi bilo ( i sigurnije ) da razrojavaš sa oplođenom maticom. To je skuplja varijanta ali sigurnija i brža. Matica če brže početi sa zaljeganjem.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 27.05.11 17:23

@zeleni,vec godinama radim po ovom principu.do sada nisam imao nikakvog problema.i svakome preporucujem da nauci raditi sa jenterovim aparatom.

@divlji grab,pretpostavljam da nemas dovoljno okvira,tako da za pocetak gledaj da stavis satne osnove drustvu kojeg imas(mislim da imas jedno ako se sjecam)trebati ce ti.a poslije ce biti kasno jer ce prestati graditi.mislim da ce ti biti dovoljno po dvije u svakom nastavku.ja stavljam vise ali imam drustva na tri nastavka i prilicno jaka.samo kad stavljas satne osnove gledaj da stavis izmedju legla jer ce ih brze izgraditi u sprotivnom ti se moze desiti,ako stavis sa strane da ne izgrade ili da razvucu samo jednu stranu.
I obavezno pazi da okvir sa satnom osnovom u gornjem nastavku ne bude iznad okvira satne osnove u dolnjem nastavku.znaci ako stavis satnu u prvom nastavku kao trecu po redu,u gornjem nastavku neka bude cetvrta.

kad formiras roj,kao sta je rekao zeleni,drustvu kojem oduzimas leglo stavljas satnu osnovu.
pazi da tamo gdje nije matica ima otvorenog legla.znaci ako pravis roj a nije matica u njemu moras imati otvoreno leglo jer ce iz njega pcele izvuci maticnjake.a zatvoreno leglo ce ti pomoci da se roj odrzi jer ce izaci brzo mlada pcela a samo mlada pcela odrzava leglo.i gledaj da na okvitima sa leglom koje oduzimas ima dosta pcele inace ce ti sve propasti jer nece imati ko topliti to leglo.
i roj trebas obavezno prihranjivati da bi mogli izgraditi maticnjake.
one maticnjake koje si unistio si mogao iskoristiti.mislim da me sada razumjes na sta sam mislio.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 27.05.11 17:31

divlji grab nisam te shvatio,samo 5 okvira si kupio sa kompletom?sta ne idu 10?trebati ce ti.
zaboravio sam da kazem,roj kad formiras zatvori mu sve rupe osim onog gdje ulaze pa cak mozes i smanjiti taj otvor ako je veliki.jer je roj dosta ranjiv pa da ne bude napadnut od drugog drustva.
kad sam rekao da trebas na okvirima sa leglom kojeg uzimas imati dosta pcele to je zato sto dio pcela ce se vratiti u maticno drustvo.mislim stare ce se vratiti mlade ostaju.tako da racunaj da ces imati manje pcela u startu a neko treba topliti leglo.opet kad formiras roj leglo ide po sredini a sastrane u tvojem sluceju ce ici okviri koje je izgradilo maticno drustvo prethodno.ovo govorim sa pretpostavkom da nemas dovoljno okvira.inace bi treba imati i okvir sa peludi i medom.ali zato je tu prihrana.ne ostavljaj ih bez prihrane.biti ces zahvalan poslije nekog vremena
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 27.05.11 18:05

kombiniraj nekako da imas meda,peludi i u roju i drustvu.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 27.05.11 18:56

Ito Ogami je napisao/la:@zeleni,vec godinama radim po ovom principu.do sada nisam imao nikakvog problema.i svakome preporucujem da nauci raditi sa jenterovim aparatom.

Vjerujem da si u tome vješt. Ali sam preporučio divljem grabu oplođenu maticu iz razloga da matica počne prije sa zaljeganjem.
Pčele su mu sada u rojevnom nagonu pošto je našao matičnjake. Iako ih je potrgao sigurno su izvukle nove i te može koristiti u razrojavanju. Samo je pitanje jačine društva koje razrojava. Da li je dovoljno jako da podnese oduzimanje legla da se ne bi desilo da na kraju dobije dva jako slaba društva. U razrojavanju sa matičnjakom treba puno više vremena dok matica počne nesti a i postupak je kompliciraniji za nekoga tko je početnik. Uz to rezultati uspješnosti se vide puno kasnije nego sa oplođenom maticom.
Problem je u tome što ima samo jedno društvo koje je još uvjek na dva nastavka a tu nema u ovo vrijeme puno mjesta za leglo. Ne poznajem pašne prilike na toj lokaciji ali ako sam u pravu matica je blokirana medom i peludi i bojim se da nije ostalo puno mjesta za leglo.
Ali uz malo pažnje i volje te uz dohranu trebalo bi ispasti ok.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by biga 27.05.11 21:04

a evo, potragom po internetu sam našao članak o kojem mi je jaran govorio...
IZVOR...

po meni se događa isključivo zbog nemarnosti pčelara prema pčelama. jbg ostavili pčele gladne, a znate i sami kad uništite trutovsko leglo da pčele 'posišu' larvu. ja mislim da je to to, pa neki digli uzbunu...
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 36
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 27.05.11 22:29

@zeleni,u potpunosti se slazem sa tobom u vezi matice.ako moze naci vec oplodjenu maticu nema boljega.ja sam zelio samo opisati jos jednu stvar kod pcelarstva.mozda sturo ali lako uci u detalje ako neko zeli.
@biga,dosta puta sam gledao kako pcele posisu tecnost,larvu kad unistim trutovsko leglo koje se naslo tamo gdje ne treba.ali to nema veze sa kanibalizmom.pa nece valjda pcele ostaviti to tako.barem pcele odrzavaju higijenu na zavidnom nivou.na to i ja pazim.higijena mi je na glavnome mjestu,tako da nikad nisam imao problema sa bolestima.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 27.05.11 22:48

A da li bi bilo dobro da ovaj treći nastavak samo nastavim dalje na ovu staru košnicu?
Da li to utječe na jačinu društva ili na prinos meda?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 28.05.11 8:47

@divlji grab,bilo bi dobro da stavis treci nastavak.samo zelim da mi kazes vidis momentalno kad otvoris drustvo.koliko ima pcela na drugom nastavku?onako odoka.u prvom vjerujem da ima,pretpostavljam da je dole matica.i zanima me da li imas leglo i u drugom nastavku.ako ti se cini da imas dovoljno pcela u oba dva nastavka,slobodno stavljaj treci.stvar je u tome,ako nemas dovoljno pcela a stavljas jos jedan jastavak racunaj da pcele moraju dodatno da griju veci prostor preko noci i da ga odrzavaju.ne znam kako je kod vas ali kod mene su hladne noci cak i preko ljeta.dosta sam na visokome.
uz dobru pasu i redovnu prihranu,dobiti ces ekstra drustvo i garantiram ti da ce treci nastavak biti pun meda.
a kad ih zazimljujes skidas taj treci nastavak.tako da ces imati dosta pcela i manji prostor koji ce morati grijati preko zime.
garantiram da ce se bolje razviti sa trecim nastavkom.
Samo ti informiraj sta radis,i neces imati problema.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 28.05.11 8:52

Da, to mi je palo na pamet jer si mi prije par dana to savjetovao. Sjećam se da je bilo i malo zatvorenog legla gore ( to je ostalo od predzadnjeg pregleda). Ako ide treći nastavak, onda ide i 10 satnih osnova, ili..?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 28.05.11 10:08

ne idu odjednom 10 satnih osnova.satna osnova u principu mora ici izmedju dvije izgradjene.i bilo bi dobro te izgradjene da nisu ostecene.(ne znam kako da ti kazem).da imaju lijepu formu.zato sto razmak izmedju saca je uvijek jednak.ako je jedno sace deformirano biti ce i drugo.prvo gledaj,stavi dvije satne u prvi i dvije u drugi nastavak ali da nisu jedna iznad druge kako sam napisao.kad stavljas satne izvuci neku sa strane koja je prazna.nju ces iskoristiti za treci nastavak.i slobodno neka je crna.(stara).staro sace ide u treci nastavak za med jer i onako matica izbjegava crno sace za nesenje.nisam siguran da ces uspjeti izgraditi 10 okvira.ne bi ti savjetovao da pitas druge pcelare da ti daju koji okvir viska jer se tako potencijalno sire bolesti.vazno stavi te 4 satne za sada i cuvaj te koje ces izvaditi ,za narednu godinu ali dobro ih pazi jer vosocni moljac sada radi.trebati ces ih redovno pregledavati.o tome procitaj u literaturi ili internetu.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 30.05.11 16:24

Dogodilo se baš ono na što ste me upozoravali. Upravo me brat zvao da su pčele napravile "bradu" oko košnice, a ja ovu rezervnu nisam ni obojao. Moram sutra naći ekstra vremena i probati srediti stanje.
Što sad? Hoće li se te pčele zadržati ili će na prvo stablo pa ujutro kud koji mili moji, ili postoji mogućnost da ih pokupim u novu košnicu? Da li će ova situacija puno utjecati na košnicu u smislu da će biti grabež meda, lošiji prinos i sl.?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 30.05.11 20:53

upitno je da li ces ih naci sutra.nekad ostanu nekoliko dana a nekad se ne zadrze ni pola sata.sjecam se da sam jedan roj pokupio poslije 3 dana visenja na stablu.onda sam bio u istoj situaciji kao i ti.nisam imao okvire sa sacem.pa sam ubacio 10 satnih osnova.i za cudo izgradili su.i to su mi bili jedno do drugog.tako da steta bi bila da ga ne pokupis sutra ako je jos tu.i onako nemas sta izgubiti a mozes samo dobiti.ma ne farbaj sada sanduk.pripremiti ces drugi tokom ovih tjedana.a i farba se treba dobro osusiti inace pcele ti nece prihvatiti sanduk.

inace situacija ce utjecati na kosnicu.kad bjezi roj onda stara matica bjezi sa mladim pcelama.i prije nego pobjegnu najedu se meda.tako da ostanes bez pcela i meda.zato ja ne volim kad mi se roje.ali dobro je ovog proljeca sam uhvatio samo tri.danas sam bas uhvatio taj treci pa cu staviti koju sliku.

pisi sutra sta si napravio.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 30.05.11 21:33

danas sam uhvatio jedan roj.imam srece vec godinama sta mi zastaju blizu pcelinjaka.a i cesto ih mamim sa fintom.posadio sam prije nekoliko godina Matičnjak - Melissa oficinalis,smiruje pcele.inace od toga prave preparate protiv komaraca.ima prijatan miris limuna.skinem jednu grancicu. i namazem granu.tako sam prije tjedan dana uhvatio jedan roj.vidio sam ga kad je izasao i dok je jos bio u zraku skinuo sam malo maticnjaka i brzo otisao do prvog drveta.radi se o vrbama.vise su nalik grmlju.i odma mi se uhvatilo tamo di sam namazao sa maticnjakom.i to sam namjerno namazao pola metra od zemlje da se nebi mucio sa sandukom.inace kad hvatam roj,ono sta smatram bitnim-stavljam u sanduk jedan okvir sa leglom uzet iz nekog drustva.razumje se sa pcelama i bez matice.roj se odma upeca na to.pcele tesko napustaju leglo.to im je u genima.hahha.i moze se staviti koji okvir sa satnom osnovom posto roj ima dosta jak nagon za gradenje.




Pčelarstvo - Page 6 DSCN4232
Pčelarstvo - Page 6 DSCN4231
Pčelarstvo - Page 6 DSCN4230
Pčelarstvo - Page 6 DSCN4237

stavim sanduk sa podnjacom (unutra su okviri sa sacem i jedna sa leglom) na rame,uhvatim granu i sa brzim trzajem stresem pcele u sanduk.zatvorim sanduk sa podpoklopcem i poklopcem i ostavim koju minutu da se smiri da se pokupe i ostale pcele i prenesem u pcelinjak.ucinak stopostotan.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 30.05.11 21:36

zaboravio sam reci obavezno stavljam dascicu na leto.t.j.otvor da ne bude veliki da ne bude napadnut roj.i zatvorim sve suvisne rupe ako ima na sanduku.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 6 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 6 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.