FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Pčelarstvo - Page 5 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Pčelarstvo - Page 5 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Pčelarstvo - Page 5 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Pčelarstvo - Page 5 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Pčelarstvo - Page 5 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Pčelarstvo - Page 5 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Pčelarstvo - Page 5 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Pčelarstvo - Page 5 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Pčelarstvo - Page 5 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Pčelarstvo - Page 5 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Pčelarstvo - Page 5 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Pčelarstvo - Page 5 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Pčelarstvo - Page 5 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Pčelarstvo - Page 5 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Pčelarstvo - Page 5 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Pčelarstvo - Page 5 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Pčelarstvo - Page 5 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Pčelarstvo - Page 5 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Pčelarstvo - Page 5 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Pčelarstvo - Page 5 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Pčelarstvo - Page 5 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Pčelarstvo - Page 5 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Pčelarstvo - Page 5 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Pčelarstvo - Page 5 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Pčelarstvo - Page 5 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Pčelarstvo - Page 5 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Pčelarstvo - Page 5 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Pčelarstvo - Page 5 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Pčelarstvo - Page 5 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Pčelarstvo - Page 5 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Pčelarstvo

+28
franciscus
Strider
goxxon
shpaga
cuci007
Igsy
robert
Mije
marinko
gibo
PJER
trefst21
NAVIGATOR
kengur32
jenny
Mornar
Marko
divlji grab
djomla
rinos
Fratt
Ris
oetzi
Mraz
biga
svarožić
Ito Ogami
zeleni
32 posters

Stranica 5 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 18.04.11 11:53

divlji grab je napisao/la:POJILICA:Nakon toga sam ulio vodu, ubacio trećinu šake soli, !
Gore sam napisao da paziš sa soli!!!
To što si ubacio u vodu NA VALJA. Tolika koncentracija soli u vodi truje pčele.

zeleni
lingua
lingua

Broj postova : 406
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 18.04.11 14:42

Onda ću promijenit vodu ujutro, radio sam pa savjetu starog pčelara, on na 10 L stavi šaku soli, čovjek ima 60 godina i 70 košnica, valjda zna što radi.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 18.04.11 18:05

Nažalost taj pčelar ne radi dobro. No, nitko ne zna sve. Probaj ga upititi na ovu koncentraciju a evo i zašto:
Pokusima vršenim u saveznom znanstvenoistraživačkom institutu u Moskvi utvđeno je da koncentracija soli u vodi od 0,01 % je najbolja za pčele.
Veče koncentracije imaju toksično djelovanje za pčele i što je koncentracija veča, to je trovanje veče.
Tako je utvrđeno da su pčele koje su dobivale sol u koncentraciji od 0,5 % živjele svega 10-11 dana, dok one koje nisu dobivale su živjele 25-30 dana.

E sada zamisli koliko žive pčele sa koncentracijom soli u vodi kod ovog pčelara. Sreča je da pčele baš ne vole uzimati vodu sa toliko soli pa su vjerojatno pronašle i neki drugi izvor.


zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 18.04.11 19:03

kako ne razumjes zeleni da su to neke morske pcele. Pčelarstvo - Page 5 747986 salu na stranu.ja ako nisam siguran oko doziranja opcenito kod bilo cega radim sa minimalnim koncentracijama.i malo logike.cijela saka na 10 litara mi odma govori da je previse.cak i za covjeka a kamoli za pcelu.cak nije ni bitno da li ce se osjetiti sol u vodi.ja uzmem pola male zlice ,znaci negdje oko 2-3 grama na tri litre.eto i ja sam zaboravio tocnu koncentraciju nego stavljao iz sjecanja ali milo mi je sta je zeleni razjasnio stvar koncentracije soli u vodi.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 18.04.11 20:34

Puno pčelara ima različitu dozu soli koju stavlja u vodu i sve su onako od oka. Zato sam svojedobno malo istražio o tome i najčvršču tezu koju sam pronašao je ova iz Moskve. Nju sam uzeo kao mjerodavnu jer na tom institutu su si stvarno dali truda u israživanju pčela.
U pravu si kada kažeš da je bolje ako nisi siguran iči na manimalnu koncentraciju.
Kod lječenja pčelapčelari znaju također određivati koncentracije odokativnom metodom što zna biti pogubno. Ili pretjeraju pa naškode pčelama i matici, ili stave premalo pa nema učinka.
Stvar je u tome da se tu radi o gramima i treba biti vrlo precizan. Neophodno je imati preciznu vagu za odrediti količinu i znati izračunati postotke kod pravljenja otopina.
Ne bih htio da ovo netko shvati kao da držim prodike i da mislim da sam najpametniji samo želim pomoči. I ja puno toga ne znam i učim od drugih i od vas na ovom forumu. Do nekih informacija je jako teško doči jer ih ljudi sakrivaju i ne žele odati ili upute u krivom smjeru. Ja to ne razumijem i moja logika je totalno suprotna. Ako u nečemu pogrješim računam na to da me ispravite. Pčelarstvo - Page 5 393492
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by biga 18.04.11 20:55

čitam i nikako ne kontam zašto sol u pojilice??? i potražih po sveznajućem googlu(hehe), istina nisam našao baš neki odgovor, al nađoh upozorenje na jednom forumu, pa ću ga quotat ovdje. sad ne znam ja jel on u pravu ili ne, samo stavljam da vidite:
Ne stavljati sol u vodu - samo jod !

Naime,sve do veljače ove godine i ja sam "solio" vodu. No, na našoj pčelarskoj skupštini ove godine krajem veljače gost predavač je bio dr. veterine iz Vinkovaca (zaboravio sam mu ime) gdje je potanko opisivao prehrambene potrebe i navike pčela s akcentom na otrovnost i potencijalne štete pojedinih kemijskih spojeva.

Nakon završenog izlaganja, izravno sam ga pitao što misli o našoj navici da solimo vodu.Njegov stav je bio vrlo negativan i rekao je da to treba napustiti ODMAH jer je sol u biti natrijev klorid - klor je jako štetan za pčele - zbog toga treba izbjegavati i gradsku vodu u pojilicama jer je ista - klorirana.

Zanimljiva je njegova opaska na pčele i pčelinjake u blizini mora - o ovome mogu kazati više naše kolege s obale. Ako je sol tako dobra,kako to da nema nijedne pčele na morskoj slanoj vodi - i njima ona ne odgovara kao i nama ljudima.

Zato ja od ove godine stavljam samo otopinu joda u pojilice - 2-3 kapi na staklenku od 2,5 l vode - to je manja koncentracija nego što se stavlja u preljev na pogače - obično jod dodajem u pojilice jedanput mjesečno.

Ovaj post nije nikakva kritika - više obavijest jer sam i sam koristio sol (jer je jodirana). No,zanemario sam (loš) utjecaj klora i ove godine to ispravio!
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 36
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 18.04.11 21:39

ja sol stavljam samo kratak period dok se grade satne osnove.koliko sam procitao negdje sol stimulira pcele na lucenje voska.inace vec godinama koristim jod u poilicama isto tako odredjen period isto kao i biga(nekoliko kapi u poilicu).a sta se tice klorirane vode...pa ko ce svaki dan kuhati vodu za 150 drustva.neke stvari nisu izdrzljive u praksi.
od sada izbacujem sol iz upotrebe.ima i drugih nacina za proizvoditi vosak.dovoljno je redovna prihrana posto pcele dosta trose od hrane za proizvodnju voska.
Zeleni slazem se sa tobom,sve sta mogu pomoci sa prakticne strane biti ce mi cast podjeliti sa vama.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 19.04.11 11:50

Pčelama je sol neophodna. Da li je dovoljna samo jod ne znam. Ali je sigurno da su pčele živjele puno prije pčelara i pojilica i konzumirale su sol.
Ako se izostavi sol iz pojilice sigurno je da če pčele preživjeti. Ali je isto tako sigurno da če morati pronači sol negdje drugdje. A to su mjesta izlučevina mokrače - stajski gnoj, smetlišta, i sl. što nitko ne želi.
Kao argument navoditi da pčele ne piju morsku vodu je u najmanju ruku smješno. Pa i ljudima je sol neophodna pa ne pijemo morsku vodu.
Možda bi bilo najbolje rješenje postaviti dvije pojilice. Jednu sa soli drugu bez pa da pčele same odaberu. One ipak najbolje znaju. :migg:
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 19.04.11 13:37

Zeleni, kako ti pčelariš, sa LR ili AŽ košnicama? Kako je lakše?

Vidim kod mene priroda poludila, sve buja od života, livade i voćaka koliko hoćeš. Zato jer je dobra pozicija, volio bih nabaviti još koju košnicu, ali o tom potom, ići će i to.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 19.04.11 15:05

Ja pčelarim sa LR. Sa AŽ nisam nikada pčelario pa ti ne mogu reči iz prve ruke. Međutim koliko sam se informirao sa LR je puno bolje pogotove za početnike jer je bolji pregled košnice. Prednost LR tj. nastavljača je i u tome što možeš raditi sa nastavcima i nastavljati ih koliko hočeš. Kod AŽ radiš sa okvirima što je kompliciranije. Oni koji rade sa AŽ če sigurno braniti te košnice a na tebi je da odvagneš.
Danas koliko vidim najviše su zastupljene LR košnice pa i to nešto govori.
Ja sam zadovoljan sa LR i ne bi se mjenjao.
Priroda buja i to je normalno. Pripremi si barem jednu a još bolje dvije prazne košnice jer če ti se sigurno izrojiti i nečeš ih imati kuda smjestiti. Računaj na to da nove košnica moraš pripremiti ( ofarbati, nažicati okvire, staviti satnu osnovu... ) pa ih nabavi na vrijeme.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 19.04.11 18:57

ne postoji dobra ili loša košnica samo dobri ili loši pčelari ,ja pčelarim AŽ košnicom i seleći sam pčelar,zadovljan sam sa tim tipom košnice,ima izreka u pčelara "MED RODI NA KOTAČIMA"ukoliko budete imali ambicija za selidbu pčela na daleke paše svakako AŽ
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 19.04.11 20:15

Da je seleče pčelarstvo daleko unosnije od stacionarnog to je istina. Isto tako se slažem da je jednostavnije tako pčelariti sa AŽ košnicama, mada puno pčelara seli i LR. Ja osobno nemam za sada ambicija seliti a vjerujem niti divlji grab i mislim da mu je bolje učiti sa LR i barem za početak držati se jednog tipa košnice. Dakako, to je samo moje mišljenje i kao što sam prije napisao na njemu je da odvagne.
Oetzi, sigurno su ti pčele na repici pa jel medi?
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 19.04.11 20:46

Pošto se spremam po prvi put otvoriti košnicu, recite mi što mi je činiti? Znam da im uvijek treba doći sa zadnje strane, lagano otvoriti, onda zadimiti, pa skinuti sito. Recite mi kako dalje, trebao bih i odvojiti gornji nastavak i dva nastavka fizički odvojiti Shermanovom rešetkom. Da li na donjem dijelu nastavka postoji ikakvo sito ili su one skroz fizički spojene? Kako prepoznati maticu i ako je gore kako je vratiti dolje (naravno prije nego se uvjerim da je već polegla larve u gornjem nastavku)?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 19.04.11 21:04

Počela ja cvatnja repice, jučer sam obavio selidbu,vrjeme je stabilno i ima unosa nektara,nemam vagu nemogu biti precizan točno koliko .


Pčelarstvo - Page 5 Img5412xPčelarstvo - Page 5 Img5413s
oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 19.04.11 21:30

Kod rešetke valjda misliš na matičnu rešetku. Ona služi za blokadu matice dok pčele kroz nju slobodno prolaze.
Maticu možeš prepoznati ako je obilježena. Ako nije onda če ti biti malo teže pošto nemaš iskustva.
Moj ti je savjet da prije sutrašnjeg otvaranja, ako ti nema tko to sve to pokazati, pogledaš za početak što više filmića na youtube-u. Slika ti u ovom slučaju znači više od tisuču riječi. A u što skorije vrijeme se uhvati čitanja literature o pčelarstvu.

Probaj ovdje:
https://www.youtube.com/results?search_query=prakti%C4%8Dno+p%C4%8Delarstvo&suggested_categories=1%2C27%2C22&page=1

https://www.youtube.com/results?search_query=beekeeping&suggested_categories=15%2C27%2C26%2C24&page=1
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 19.04.11 21:36

oetzi izgleda super Pčelarstvo - Page 5 393492 , vremenska prognoza je obečavajuča nadm se da če ti biti medno. Ja nemam repicu pa sve tempiram na bagrem koji bi trebao biti bomba ako ne zezne vrijeme kao prošle godine.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 19.04.11 22:35

Divlji grab,za pocetak gledaj da ti je leglo po sredini,sa strane idu okviri sa peludi i po krajevima med.ne znam na koliko okvira imas leglo,ako ti se nadje koje prazno sace stavi izmedju legla da ima matica di nesti.jako je to bitno jer ako blokiras maticu poceti ce se rojiti,a to ne zelis.ja maticu nikada ne trazim jer na puno kosnica nemam vremena je traziti.ono sta je bitno gledam da ima otvoreno leglo.pa znam da je sve ok.matica je najcesce na okvirima gdje je otvoreno leglo.gdje nema legla manja je vjerojatnost da je tamo.inace maticu lakse nadjes ujutro jer je najcesce sa istocne strane.gledaj da ti vise prostora ostane na drugom katu jer matica kad popuni prvi kat se penje na drugi.zato ces sresti negdje po literaturi o rotaciji katova.stvar je da se matica dovede na prvi kat jer se uvijek krece prema gore.pretpostavljam da nemas okvire sa satnim osnovama.steta.sada je pravo vrijeme za to.dobijes novo sace i bonus okvire sa sacem.za jos jedan kat.ili neki potencijalni roj.inace satne osnove stavljas izmedju legla jer tako pcele brze izgrade sace i gledas da je sace sa strane pravog oblika jer ako je deformiranog oblika i sace iz satne osnove ce ispasti tako.ali za sada napravi ono pocetno sta sam ti napisao.
nisam shvatio o kakvom situ govoris.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Ito Ogami 19.04.11 22:39

i da,nisam ti rekao da kad slazes okvire.izvadi prvo te sa strane.pretpostavljam da tu nema legla.kazem da se ne bi desilo da zgnjecis maticu.prvo slazes leglo po sredini pa poslije ostalo sa strane iz istog razloga da ne zgnjecis maticu.i ne nabijaj okvire sa leglom od gore,nego stranicno ih priblizi jedna do druge.plasim se da nisam bio jasan.pitaj jos jednom ako treba.
Ito Ogami
Ito Ogami
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 45
Lokacija : Prilep
Datum registracije : 20.02.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 20.04.11 15:41

zeleni je napisao/la:http://www.pcelinjak.hr/index.php/en/Iz-drugih-udruga/braniteljska-pelarska-zadruga-dalmacijamed.html

Tu imač nekaj za pogledati.
Kupi si odjelo, rukavice, pčelarski nož i dimilicu prije nego dođu pčele da možeš do njih.

Bio sam danas!!
Odlično, ljudi su susretljivi, ma nema šta nema, i još je dobro to što mi je na putu prema selu. Zahvaljujem na informaciji.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 20.04.11 15:44

Ito Ogami je napisao/la:i da,nisam ti rekao da kad slazes okvire.izvadi prvo te sa strane.pretpostavljam da tu nema legla.kazem da se ne bi desilo da zgnjecis maticu.prvo slazes leglo po sredini pa poslije ostalo sa strane iz istog razloga da ne zgnjecis maticu.i ne nabijaj okvire sa leglom od gore,nego stranicno ih priblizi jedna do druge.plasim se da nisam bio jasan.pitaj jos jednom ako treba.

Ito, hvala na savjetima. Probat ću ja to sve naći, mada bi bilo lakše da mi netko pokaže.
Danas sam promijenio vodu jer je bilo previše soli. Uglavnom, pčele su u velikom poslu. Možda ipak da im stavim još jednu pogaču?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 20.04.11 17:18

Nemoj im više davati pogaču, ima paše u prirodi a vjerujem i meda u košnici. Potpuno je nepotrebno i može doprinjeti razvijanju rojevnom nagonu.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 20.04.11 17:21

Dogovoreno. Znači sad se moram koncentrirati na to da vidim di je matica, tj. di nese larve?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 20.04.11 17:46

Pogledaj i probaj prebrojati koliko ima okvira sa leglom. U nastavku je leglo uvjek na okvirima koji su jedan do drugoga. Znači ne može biti leglo pa okvir bez legla pa opet sa leglom osim ako pčelar tako ne posloži ali to pčele brzo poprave.Vidi dali ga imaš u oba nastavka i koliko okvira u kojem i da li ima mladog legle.
Dalje vidi dali na okvirima imaš praznog sača ( znači bez legla, bez meda ili peluda ) i kako su smješteni s obzirom na leglo. Znači da li su odmah pokraj legla, što je malo vjerojatno, da li su uz rub ili na 1,2,3... okviru od stranice nastavka. Maticu nemoj tražiti jer time ne dobivaš ništa za sada.
Pazi na okvire koji ti se čine da je obično prazno sače a pokraj legla su. U njima može biti mladih tek položenih jajašaca koji su na dnu sača ( tj. čelije ) i jako su sitna. Izgledaju ti kao mali sitni crviči mogu stajati okomito ili nagnuto u stranu ovisi o starosti jajašca. To je znak da je matica tu i da nese.
Budi jako nježan i oprezan da ne ozljediš maticu.
Javi stanje pa čemo dalje.

zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 20.04.11 20:37

Baš si čitko i razumljivo sve napisao, svaka čast. E, ali ja idem 1, nekad 2 puta tjedno na selo tako da moram više posla obaviti pa me zanima kad pronađem okvire sa leglima, jel ih spajam ako su odvojena ili ih vraćam na mjesto di sam ih našao? Znači maticu ne dirati zasada?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 21.04.11 8:30

Svi okviri s leglom moraju biti jedan uz drugog. Osim kada pčelari između okvira s leglom ubacuju okvire sa satnim osnovama da ih pčele brže izgrade. To se radi kada ima paše i puno pčela u košnici a vrijeme toplo.
Isto tako leglo treba biti složeno u stup. To znači da leglo u oba nastavka mora biti složeno jedno iznad drugog.
Pošto matica uvjek zaleže u "stup" leglo je uvjek tako posloženo osim kada ga premjesti pčelar.
Pokraj zadnjeg okvira sa leglom sa svake strane u nastavku, je okvir sa peludi jer sa peludi pčele hrane leglo. Da bi sprječio rojevni nagon trebalo bi ubacivati satne osnove između okvira s peludi i legla. To je jedna od metoda za sprečavanje rojevnog nagona jer zaposliš mlade pčele na izgradnji sača, a one ako su besposlene pokreču rojevni nagon.
Znači trebao bi imati nekoliko okvira sa satnim osnovama za ubaciti ako je potrebno.
Ako je društvo jako može se umetati i treči nastavak. Zato ti je bitno procjeniti snagu društva tj. broj okvira s leglom, broj pčela, količinu i raspored praznog sača...
Također ti je bitno odrediti po datumu kada u tvom kraju zamedi namedonosnija biljka. Taj period naziva se glavna paša pa prema tom datumu razvijaš društvo u cilju da je jako na početku glavne paše a da ne uđe u rojevni nagon. Kod mene je glavna paša na bagremu.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 25.04.11 20:14

Pozdrav svima!
Obišao sam svoju košnicu i odradio kako ste mi rekli (djelomično). Prvo sam navukao šešir, bijelo odijelo, kirurške rukavice (ruke namazao octom) i pripremio da dimilica dobro dimi (stavio kartona i pola štapića za dimljenje iz dućana). Onda sam ju lagano otvorio sa zadnje strane i zadimio pa onda skinuo poklopac i gornju rešetku. Ono što sam prvo vidio jest da su se pčele koncentrirale po sredini u manji krug koji je pokrivao vrh okvira (bilo je i pčela unutar drugih okvira, ali znatno manje). Nisam vadio okvire jer je zahladilo i palo i par kapi kiše i u jednom trenu ih se nekoliko i zaletilo prema meni. Uzeo sam pogaču, razrezao je tako u više linija i polako postavio na okvire pazeći da ne prignječim pčele.
Nakon toga, izvadio sam limenu podnicu i na njoj uočio više malih žutozelenkastih okruglica (peludi?) i jako sitnih crnih okruglica(?).

Da li sam trebao staviti pogaču na onu gornju rešetku ili okvire? Ovo je moje prvo iskustvo sa pčelama i jako sam zadovoljan učinjenim.

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 25.04.11 20:26

Pogaču stavljaš na okvire sa sačem tj. satonoše ili jednostavno u hranilicu jer je toplo vrijeme da ne zatvaraš ventilaciju košnice. Otvoriš je tako da izrezuješ trakice širine cca 2 cm po najlono u kojoj je pogača i te trakice najlona naravno makneš, i tu starnu na kojoj si izrezao trake okrečeš prema gore. U rano prolječe kada je još hladno otvoteni dio na pogači okrečeš prema dole.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 16.05.11 14:58

Pozdrav pčelari, kakvo je stanje kod vas?
Ja jučer obišao svoje sa jednim iskusnim pčelarom. Ono što smo zatekli jest da je bilo dosta matičnjaka u gornjem nastavku (ali i u donjem) koje je on smaknuo da ne bi došlo do rojenja.
Onda smo probali naći maticu da je prebacimo u donji nastavak, ali nam to nije pošlo za rukom. Tada smo se poslužili jednom jednostavnom metodom. Vidjeli smo mladih larvi od jedan dan u gornjem nastavku i taj nastavak smo spustili dolje s pretpostavkom da je ona u tom nastavku, stavili Hermanovu rešetku, a donji nastavak stavili kao gornji. E, sad, nijedan od nas nije 100 posto siguran pa moram za tjedan dana opet obići, maknuti matičnjake i pogledati gdje je ostavila larve.
U međuvremenu, moram nabaviti nukleus, obojati ga, sklopiti okvire i saće i isto tako za tjedan dana prebaciti 2 okvira sa larvama i jednim matičnjakom u nukleus te onda iz drugog nastavka natresti pčela i spremiti ga na udaljeno mjesto tjedan dana.

Uf, jesam sve dobro napisao?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by oetzi 16.05.11 18:29

Pozdrav

Odgovor na prvo pitanje je "loše"kad je repica cvala nije bilo povoljno vrijeme,pa onda mraz u nizini,pa strepnja dali je bagrem smrznuo ,fala bogu nije jako nešto če biti,pa sad opet amorfa kažu ljudi da je smrzla u posavini,možda ima neko od tamo pa neka kaže u kakvome je stanju to je biljka koja raste uz korita rijeka i voli vlagu.

to što imaš matičanjake je i dobro jer želiš povečati broj košnica pa češ ih umjetno razrojiti na način koji si opisao,to ču i ja napraviti sa svojim košnicama jer uvijek treba imati dobru rezervu i logistiku,u kojem je nastavku matica možeš provjeriti i prije ,za oko 4 dana ako ti se žuri,rojenje je nepoželjno u smislu da košnica koja se izroji oslabi ,izgubi dio pčela i ne iskoristi glavnu pašu,tako se radi kod mene na kontinentu,ne poznajem pašne prilike u primorju ali vjerujem da se ne razlikuju previše,jer i kod vas traje paša kadulje i to je jedna od boljih paša,smisao kod razrojavanja je taj da se iskoristi pčela u glavnoj paši i napravi novo društvo, tako češ imati i med i novo društvo za na godinu sa mladom maticom

oetzi
oetzi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 923
Godine : 39
Lokacija : koprivnica
Datum registracije : 25.07.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by zeleni 16.05.11 23:13

Bok!
Kod mene do sada slabo. Na bagremu je krenulo a onda ovo zahlađenje. Valjda če od sutra zatopliti i razvedriti.

Divlji grab nisam primjetio da imaš treči nastavak. Ne znam pašne prilike kod tebe ali ako ima kadulje i pčela u košnici trebao bi nabaciti treči nastavak.
Razrojavanje je ok. Ima još jedan način da umnožiš pčelinjak u ovakvim situacijama. Nađeš maticu i prebaciš ju u drugu košnicu ( na jedan nastavak ) sa tri-četri okvira legla i pčelama na njima. Još malo natreseš pčela u njega i još ubaciš okvir sa medom i okvir sa peludi. Ostalo okvire sa satnom osnovama i imaš novu zajednicu koja če se brzo razviti.
U košnici iz koje si uzeo maticu i ostale okvire potrgaš matičnjake ali ostaviš dva-tri največa. Tu če se izleči i oploditi nova matica i to je to. S time da če košnica iz koje uzimaš nešto oslabiti ali donjeti če med i neče biti rojenja. Ako nešto krene po zlu uvijek te dvije košnice možeš spojiti.
zeleni
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 406
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 09.04.2010

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by divlji grab 17.05.11 10:54

Pozdrav, momci!
Vidim po vašim rečenicama da sve više ulazim u bit nekih stvari (za razliku prije mjesec dana kad sam učio, gledao razne video klipove i sl.). Ma vjerujte mi, više vrijedi sat vremena sa pčelarom na terenu nego 3 dana na internetu.

@Oetzl - nema ti kod mene baš kadulje, ja sam ti (tj. moje selo gdje držim pčele) iza Mosora u dalmatinskom zaleđu gdje ima livade i drače, i to je to uglavnom.

@Zeleni - nemam na tri nastavka, košnica je na dva nastavka. Ono što se meni vrtilo po glavi je da uzmem još jedan nastavak (košnicu) upravo kako si ti napisao i imam rezervnu zajednicu ako dođe do neželjenih problema. Pitanje: ako uzmem košnicu (jedan nastavak) gdje ću razrojiti novu zajednicu, da li onda moram uzimati nukleus (zvuči mi kao da i jedno i drugo služi za istu radnju)?

Usput, na Klisu kod mene je dućan gdje prodavaju kompletnu košnicu na 3 nastavka sa pripadajućih 30 okvira za 430 kuna. Jel dobra cijena?

divlji grab
lingua
lingua

Male
Broj postova : 286
Godine : 49
Lokacija : Kaštela
Datum registracije : 02.01.2011

[Vrh] Go down

Pčelarstvo - Page 5 Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.