FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

+127
chagalj
Lawman
elvin
GeoVuky
JamesSurv
ZG-Dubrava
duke
Salix
CroPrepper
zuzonja
siga
Wolfy
erdadj
MarLep
Redneck
iron-man
azur.jahic.5
Keltan
jimkukri
tagart
doktor
Jure.
rinos
madWez
ivanv66
ssverko13
laredo
fuzoo
gordon
fusher
macho
Delete
Od1n
Mad Max
nodado
mamac za pecanje
Hombre
markonvs
Black Jack
Frans03
ivek
Inspektor
pirat
Taks
ratomir6
tarpe
lazar
Franco G
Nubilus
gorky
franciscus
sgt bear
Cober
Ikarus
streetmode
Bare
Sivi Oblak
didapatak
Frenky
trolshein
JillValentine
sremac
brdo
vens
Vilcambu
Guru
roguefox
fero
oetzi
explode
antun
čagalj
ben-66
obg
ivo
kengur32
Knife_maniac
Aries
Jolender
robert
Mladen
djomla
nix1909
marinko
damjan
Drvo
rtiduti
Winterwolf
poletan
cutlass
urbana_gorila
.
maxina
baltazar
Quanah
chikaperadetlic
mortimer
lonewolf
redbeard rum
chumaman
Ernest
puls
GAGY
ante5555
Guybrush
Medo Gradela
goxxon
orao
Mraz
DoomsdayST
lololorenzo
NAVIGATOR
2,9,29
chulaf
Migach
Strider
mariobab
Šimun
Login
glock
miles
Fratt
Igsy
Adept
trail master
PJER
yasko
131 posters

Stranica 28 / 37. Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 32 ... 37  Next

Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ssverko13 12.03.14 7:13

Ima i interwiew s njom :Dhttps://www.youtube.com/watch?v=2-msQVhB440 Vrlo interesantna žena..

ssverko13
bomber
bomber

Broj postova : 163
Datum registracije : 04.10.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by chumaman 12.03.14 8:30

Ikarus , davno prije postavih isto pitanje bez odgovora... sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 747986 
Isti žig ali u boljem stanju....
[img]url=http://www.pohrani.com/?2l/f3/wN9EMVm/dsc02900.jpg]sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Dsc02900[/url][/img]
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivo 12.03.14 9:05

Mi smo, ljudi, u sve većem sranju.
Samo žig je u dobrome stanju  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 676815  !
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Ikarus 12.03.14 10:35

@chumaman očito u puno puno boljem stanju... kako izgleda ta "glava"?

Ja pretpostavljam da je to sa "yu" prostora ili najdalje možda Austrija, sa obzirom da mi je ili od djeda ili generaciju starija....

Nekako sam se nado da će možda neko ko Mariobab znat ili se javit ali pritanje je dali upoče više prati ovu temu...

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by chumaman 12.03.14 11:49

Ikarus prije bih rekao česi ili austrijanci, nasljedio istu od pokojnog djeda (98)
ova je glava vrlo sačuvana jer je did bio stolar i jakoje pazio na sve alate.
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 1215sb4
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 2rpa5uv
Ova je cca 500g možda manje bila mu je omiljena vinogradska  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 747986 
a po kvaliteti izrade tipujem na čehe jer je završna obrada za ono vrijeme jako dobra.
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Strider 12.03.14 22:11

I mene zanima, imam ja jednu sekiru, loša drška, tupa ko klinac, ne da mi se s njom zezati zasada. Mislim da je isti žig, ili barem profil, podsjetila me ova grba iznad oštrice na gornjoj strani :Pp
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Strider 12.03.14 22:16

Grba na Ikarusovoj sekiri*
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 19.03.14 21:07


Evo momčići jedan test moje. Vide je na eng,ali uskoro cu napisat subbove.Da ne ispadne da se ne koristi GB i da joj samo stoje oltari doma sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 350615
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 20.03.14 11:02

dobra prezentacija upotrebe. al onaj ti se panj kod cjepanja opasno klima.
ja ju nakon upotrebe uopće ne održavam samo obrišem vrh oštrice u hlaće.
jednom ju godišnje natrljam lanenim uljem i oštrim po potrebi.
teško se i jedna sjekira bez prerade i dorade može mjeriti u reznim performansama u bushcraftu sa GB-icom, lijepo se to vidi nekoliko puta u tvom filmu.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 22.03.14 2:15

Panj je brzinski smješten tamo tak da,nadam se da se ne zamjera previše.
Kao što sam rekao u videu,iako ne služi za cijepanje,za sječenje je strava. Evo pikiram i Fiskars uskoro pa napravim neki review. Neću naravno pljuvati po istoj,nego onako kako je,ako reže,sječe,razlike i ost. Ništa reklamerski. (Dok nas ne počnu plaćati sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 350615 šala naravno.)
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by madWez 22.03.14 16:27

dobar video, al bolje pricaj na nasem (pa nije valjda da se sramis) sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 469245 a englezima i oni koji se tako osjecaju stavi titlove
madWez
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 206
Godine : 38
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 22.03.14 16:30

ne,nego sam vecinski na stranim forumima,i svi mi kukaju oko toga,statistički 10% pogleda je iz RH,tako da takav tip nezainteresiranosti mi ne uliva volju neku,pa plesnem ovako i to je to. Volio bi da ima vise ljudi zainteresiranih za takav tip videa,al bez naslova tactical,bulletproof i ost teško išta prolazi,nažalost.
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 393492
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by pirat 25.04.14 8:05

meštar svog zanata.. kakva mašina

pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 25.04.14 11:40

vidio sam već tu ausvinkl sjekiru ali je nisam isprobao,vjerujem da je dobra mada,ovo je ipak breza i to ravna,puca ko staklo.Volio bih vidjeti kako radi na malo ozbiljnijem pa i kvrgavijem drvu,recimo brijest za početak,malo žilavija bukva ili recimo suhi bagrem.Ne potcjenjujem čovjeka nipošto,ovo je samo demonstracija,ali za takve ficleke je dovoljan i nadžarčić,idealno fiskars sedmica ili nešto slično.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivo 25.04.14 11:43

Mmmda, bilo bi junaka interesantno vidit u srazu sa suvom česminom.... sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 676815 
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.04.14 12:45

glock je napisao/la:vidio sam već tu ausvinkl sjekiru ali je nisam isprobao,vjerujem da je dobra mada,ovo je ipak breza i to ravna,puca ko staklo.Volio bih vidjeti kako radi na malo ozbiljnijem pa i kvrgavijem drvu,recimo brijest za početak,malo žilavija bukva ili recimo suhi bagrem.Ne potcjenjujem čovjeka nipošto,ovo je samo demonstracija,ali za takve ficleke je dovoljan i nadžarčić,idealno fiskars sedmica ili nešto slično.

Prvo što mi upadne u oči kad gledam te reklame je upravo vrsta drva. Sve neko glanc bez ijedne kvrge ali to tako u reklamama inače ide i tu nema spasa. Ono što mi je odmah privuklo pozornost je guma. Zgodno da komad drva ne skače naokolo, i meni naročito bitno, kad promašiš drvo što se meni redovito događa ne riskiraš lom ili oštećnje drške. Od kada su starci pomrli nema potrebe za loženjem pa sam prodao šporet mada mi zimi ponekad zapucketa vatra u mislima. Pošto smo većinom ložili kupovnu bukovinu kalanu i metar dužine kod lokalnih ljudi sam vidi da sve duže pilaju tako da od daske naprave oblik slova H gdje je horizontala svoji 30cm iznad zemlje, a okomice svojih 30cm razmaka i sve otprilike 1,5m visoko i isto tako dugo. Onda se u to jednostavno složi metrica koliko ide pa samo dereš motorkom od vrha do dna. Ide strašno brzo mada sam ih viđao da pilaju direktno na gomili pogotovo koji imaju peći u koje nije toliko bitno je li duže ili kraće. Pošto sam inače lijen i ne obožavam cijepati kvrgave komade jednostavno bih ostavio takve sa strane i kasnije ih raspilao motorkom na pogodnu veličinu.
BTW. Ono na videu su drva za potpalu. Cijepa ih na tanko, a iza se vidi da su upakirana u mrežicu jer se inače tako prodaju na manje količine.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 25.04.14 13:02

Hombre,sretnik si u jednu ruku što nemaš zajebancije s drvima i loženjem,a opet kad je vani hladno peć i pucketanje vatre je užitak za uši i ugoda za tijelo.Znam ovdje ljude,s velikim kućama i centralnim,koji potroše i preko 50 metara preko zime ali i to je jeftinije jer ako plinom griješ takvu kuću dođe te 3-4 soma mjesečno,a drva platiš 10-13 zavisno od vrste drva.Ova gume je korisna,moram priznati da su mi noge pune kvrga i modrica od letećih komada pri cijepanju.A Nordijci cijepaju ono što najviše imaju,breza i crnogorica,šta bi oni dali za naš hrast lužnjak i bukvu.Naravno,ako je komad pun kvrga,možeš po njemu tuć do besvjesti,ko po gumi,ne puca,za takve je samo motorka.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by pirat 25.04.14 13:56

meni nije vidio zanimljiv zbog sjekire, nego zbog nacina cjepanja
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.04.14 14:17

Moj Glock. Stvar je daleko kompliciranija nego što misliš ali ti i nemaš razloga misliti drukčije jer živiš u drukčijim uvjetima. Prije par dana sam pričao s prijateljem i kažem mu kako se u zadnjih petnaestak godina makija po brdima raširila, narasla, pokrila mjesta gdje se nekada vidio samo kamen... tip me blijedo gleda i kaže da je to isto govorio njegov otac prije 40 godina. Ovo je kamenjar i raslinje je maleno, a tamo gdje je i najmanji komadić ravno bila je obradiva zemlja jer se živjelo na rubu egzistencije. Sada uzmi koliko je jedno selo trošilo tog tankog i oskudnog drva za cijelu godinu. Nije bilo plina ni struje pa je svako kuhanje ili pečenje čak i usred ljeta zahtijevalo loženje. Uz to što su kuće bile malene grijati je cijelu bio bi nezamisliv luksuz. Bila je glavna prostorija i ognjište gdje bi se sjedilo i suzilo, a nerijetko su okolo bila sazidana postolja na kojima se spavalo. Još uzmi da se stoka hranila mladim lišćem i vidjet ćeš neumitni pomor svega debljeg od par cm i to na širem prostoru. Kako bi se istrošili bliski resursi išlo se sve dalje i dalje pa se priroda jednostavno nije mogla dovoljno brzo obnoviti pa nije bilo ništa neobično ako se ispila stara maslina da se mukotrpno izvadi svaki mogući komad korijena (hrek) tako da bi na mjestu masline ostala rupa metar duboka u koju bi se nasula zemlja i sadila nova. Pamtim ne baš davne priče roditelja koji su vreću trave ili naramak grma za stoku išli ukrasti kod onih koji su imali mnogo zemlje ili riskirali glavu da bi se preko litice spustili na plato gdje je bilo trave, kad se svijeća ili petrolejka gasila ranije ne da se ide ranije na spavanje nego da se uštedi na petroleju ili svijeći jer nije bilo. Tako brzo smo zaboravili svakodnevni život naših predaka koji bi u sadašnje vrijeme slobodno nazvali survival. Ja nisam zaboravio, a pošto otvorenih očiju hodim ovim svijetom vidim da se priroda tu obnovila, opet vidim orlove kako križaju iznad brda, sokolove i kopce kako se obrušavaju kad navrate do grada na fast food trome golubove i sve zbog toga jer u tom obnovljenm raslinju buja i životinjski život pa ima miševa i ostalog svijeta koji čini prehrambeni lanac.
Back to the sjekira. Meni je ta guma prvo upala u oči mada više nemam potrebe ali kad mene privlači svaka nova ideja pa pošto se baviš time ne bi bilo zgoreg poslije određenog vremena nabaciti neki komentar koliko taj način uštedi kvrga i modrica. Pošto ih ima svugdje u svim veličinama neće ti biti teško naći optimalnu. Prije dolaska motorki kvrgavi komadi i korijnje su se eliminirali klinovima jer se nije moglo dopustiti da se drvo baci tek tako.
Inače najgore drvo koje sam vidio u životu je planika tj. maginja. Raste tako da se uvija kao svrdlo, a kada je cijepaš baca iskre. Je li do toga što u rastu pokupi neki mnji kamen ali u svakom slučaju tvrdo i žilavo drvo.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.04.14 14:28

pirat je napisao/la:meni nije vidio zanimljiv zbog sjekire, nego zbog nacina cjepanja

Radi kao domaćica kada ispeče pleh kolača pa ih reže. Prvo okomito pa horizontalno (ili kako već hoćeš) ali princip je isti i logično traži najmanje vremena i snage mada je ovo što je prikazano već prošlost. Sada se komad drva protjera hidraulikom kroz naoštrenu rešetku pa imaš cjepke za loženja uniformne veličine koje ne mogu prelaziti dimenzije zadane veličinom oka rešetke.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 25.04.14 15:22

Eh šta su ti Dalmoši,samo gledaju što i kako je lakše,pa prvo primjete gumu,a ja odmah gledam kojom sjekirom cijepa.Istina hidraulični kalači sve više ulaze u đir,pogotovo kod onih koji rade stvarno na veliko jer i ulog je visok,od 2-4 hiljade eura,zavisno od modela.Ovdje je u modi i iznajmljivanje istih pa onaj ko ima nekoliko komada polako vraća i kroz rentu.Ja ću ostati kod ručne tehnike jer ne mislim ni povečavati proizvodnju,a i samo cijepanje mi je super trening i sat-dva dnevno ili samo nekoliko puta tjedno je odličan trening za cijeli torzo i ruke.
Uvijek kad gledam stare filmove ili slike iz Dalmacije i primorskih planina,sve je golo,upravo iz razloga što si naveo,sve se koristilo,a i puno je više bilo koza i ovaca koje su brstile sve zeleno.Danas je bezbroj starih torova na Velebitu obraslih u šumu i šikaru,a nekad su bili na livadama.Vrijeme i način života se mijenjaju i idu nezaustavljivo dalje,tek su negdje zaustavljeni.I,naravno,sve šta raste iz kamena je čvršće.žilavije,teže se bori za mjesto i život.Vjerojatno i ta planika pokupi kamenčiće sa sobom pa iskri.Ja sam nedavno u grabu promjera nekih 40cm presjeko čavao debljine 5mm koji je neko davno ,možda tadašnji vlasnik šume zabio ukoso u mlado drvo pri korjenu,da ga zaštiti od kradljivaca i eto,nakon jedno 30ak godina našao je kandidata iako se ovaj puta sjeklo legalno.Naravno,lanac na temeljito brušenje.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.04.14 18:13

glock je napisao/la:Eh šta su ti Dalmoši,samo gledaju što i kako je lakše,pa prvo primjete gumu,a ja odmah gledam kojom sjekirom cijepa.Istina hidraulični kalači sve više ulaze u đir
Vjerojatno i ta planika pokupi kamenčiće sa sobom pa iskri.Ja sam nedavno u grabu promjera nekih 40cm presjeko čavao debljine 5mm koji je neko davno ,možda tadašnji vlasnik šume zabio  ukoso u mlado drvo pri korjenu,da ga zaštiti od kradljivaca i eto,nakon jedno 30ak godina našao je kandidata iako se ovaj puta sjeklo legalno.Naravno,lanac na temeljito brušenje.

Nisu Dalmoši takvi nego sam ja krivo nasađen. Lako za sjekiru jer ih ima bezbroj modela ali pogled prvo privlači kako je on "obukao" drvo da se ne raspada naokolo.
Ja sam par puta imao čast pilati korijen masline koju je bura isčupala iz zemlje. Kako se korijen račva u međuprostorima ostane zemlje koja je malo pjeskovita. To sam ustanovio kad je list prestao prodirati kroz drvo, a lanac se normalno vrti, a ja nisam primjetio apsolutno ništa neobično. Tako ga je izbrusilo da ni grančicu više nisam mogao prepilati pa je i moj završio na servisu i brusilici.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by rinos 25.04.14 18:53

pirat je napisao/la:meni nije vidio zanimljiv zbog sjekire, nego zbog nacina cjepanja

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Fetch?url=http%3A%2F%2Fwww.geek.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F04%2FVipukirves-590x330

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Fetch?url=http%3A%2F%2Fwww.geek.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F04%2FVipukirves_x_jpg-590x391

Finski izum, Vipukirves(poluga-sjekira),izumitelj je prenio tehniku sječenja,gdje se pri udarcu sjekira zanese i rascijepi drvo,ovdje s dodatnim opterećenjem na jednu stranu sjekira to sama radi štedeći zglobove
rinos
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 668
Godine : 58
Lokacija : tu i tamo
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Strider 25.04.14 19:42

Dobar alat.

Vidim po trgovačkim centrima one hidrauličke cijepače, na klinove i šiljke tako velikih kuteva da valjda nemaju izbora nego staviti 2 tone pritiska da bi se drvo rascijepalo. Em su spori i opasni.
A ovo pak...čini mi se puno jednostavnijem, manje mase, manje glomazno, a i trešćica se može cijepati jednako kao i cijeli panj.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.04.14 20:00

rinos je napisao/la:Finski izum, Vipukirves(poluga-sjekira),izumitelj je prenio tehniku sječenja,gdje se pri udarcu sjekira zanese i rascijepi drvo,ovdje s dodatnim opterećenjem na jednu stranu sjekira to sama radi štedeći zglobove

Vidi zbilja  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 877312 sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 877312 sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 877312 

Malo sa razmišljao o gumi kao rješenju da komadi ne lete naokolo i da se štedi držalo sjekire od udara prouzročenih promašajem. Kako to već biva isto piće ne godi svakome podjednako pa izgleda ni taj patent. Sve je to divno i krasno kad je drvo mekano i bez čvorova što bi činilo možda 50% onog što sam iscjepao. Ostalo je trebalo junački mlatnuti, a sami čvorovi su se brinuli da mi štede zglobove. Još je najbolje kad je komad ispilan na nekom čvoru koji se ne vidi i ti udariš sjekirom kao u komad tvrde gume.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 25.04.14 20:50

O tome ti pričam,Hombre,ko po gumi.E,a sada o ovoj gumi oko ovog drveta,koliko dobra,pitam se kako reagira na već spomenutu kvrgavost kada zapravo i trebaš prostora da razvališ komadinu.Sjekira je nekonvencionalna,na polugu i kako veli Rinos,to štedi zglobove,drugim riječima poluautomatska,ti je samo digneš,a ona sama pada.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.04.14 23:03

glock je napisao/la:O tome ti pričam,Hombre,ko po gumi.E,a sada o ovoj gumi oko ovog drveta,koliko dobra,pitam se kako reagira na već spomenutu kvrgavost kada zapravo i trebaš prostora da razvališ komadinu.Sjekira je nekonvencionalna,na polugu i kako veli Rinos,to štedi zglobove,drugim riječima poluautomatska,ti je samo digneš,a ona sama pada.

O tome sam i pisao. Kada sjekira zbog kvrgavosti mora doći skoro do podloge gumena obloga bi pravila problem pa zato i jeste ono da isto piće ne godi svakome. Ljudi su našli način da to radi s njihovom vrstom drveta i ja se odmah ponadao. Kad sam malo razmislio vidio sam da postoji kvaka što te svakako ne bi smjelo obeshrabriti u pokušaju da barem malo zaštitiš noge i malo eksperimentiraš s tanjim gumama tipa Dawoo Tico koje bi trebale omogućiti duboku penetraciju sjekire, a spriječiti nestašne komade da te pikaju po nogama. Ako bolje pogledaš fotke i video uratke vidjet ćeš da su neiscjepani komadi uniformnog promjera jer veći ne mogu stati dok bi se već nešto manji rasipali. Što se tiče patenta za sjekiru sve me strah da bi u našem podneblju prošao kao i guma s obzirom da kvrga u drvu treba nešto drukčiji pristup nego bez nje.
Sam sebe podsjećam na br 1 iz Alan Forda  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 478256 
Prije svojih 40 godina dok je Dubrovnik imao želj. prugu i teretnu luku. Jednom je došlo drvo iz Bosne za izvoz ali oguljeno od kore. Bilo je to drvo za celulozu i nešto su zabrljali pa je kupac otkazao teret prije nego je ukrcan tako da ga je luka jednostavno prodala u bescijenje kao ogrjevno. Pošto su moji bili tijesno vezani poslom u luci kupili su tog drveta za dvije godine i od tada znam kako izgleda lako cijepati jer zbog prerade nije smjelo imati kvrge, nije bilo ni tvrdo i tu si baš mogao cijepati kao što je vidljivo na već priloženim videima.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 26.04.14 0:42

Naravno,prvoklasni trupci ne smiju imati kvrge,za furnir,za celulozu,samo ravno čisto deblo,poslastica za cijepanje.Što se tiče guma,možda bolje da razmislim o kostobranima i štitnicima za koljena.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 26.04.14 1:57

glock je napisao/la:Naravno,prvoklasni trupci ne smiju imati kvrge,za furnir,za celulozu,samo ravno čisto deblo,poslastica za cijepanje.Što se tiče guma,možda bolje da razmislim o kostobranima i štitnicima za koljena.

Ma baš takvi. Mada mislim da nisu primljeni zbog toga što nisu bili prvoklasni po propisima ili nešto slično ali se moglo cijepati skoro nožem. Samo spustiš sjekiru i drvo na dva dijela. O štitnicima sam i ja pomislio ali nisam htio kvariti idilu. Ipak probaj neku tanju gumu, čisto onako da probaš i da imaš neko iskustvo, a možda i bude uspješno. Nemoj mene sada natjeravati da kupujem drva samo da bih to isprobao. Ne košta te ništa osim malo dobre volje.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by glock 26.04.14 20:54

evo idući tjedan ću dofurati nešto ravne bukve ili bagrema pa stavim u gumu od lade nive da vidim kako funkcionira.Za tu priliku fiskars,finski izum pa nek ga cijepa finska sjekira,javim ti rezultate.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 12.05.14 20:19

nesto novo od mene....svima su poznate tramontinine machete...pa evo jedna sjekira za promjenu...[img]sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 169nh39[/img]

[img]sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 2agiu84[/img]

evo usporedba sa prosjecnom kamp axe icom ..

[img]sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Xn52mo[/img]
[img]sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Jqna1i[/img]
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 28 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 28 / 37. Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 32 ... 37  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.