FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Next
Autor/icaPoruka
puls
guru
guru

Broj postova : 2848
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   02.11.14 18:06

A i nezamjenjiva je alatka za tradicionalno držanje "za vratima", ako znate na što mislim....
[Vrh] Go down
iron-man
bebač
bebač

Male
Broj postova : 6
Godine : 52
Datum registracije : 29.10.2014

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   02.11.14 18:40

Upravo se vratih iz šume, bio sam naložio vatricu za kavu, izvadio sam sjekiru iz ruksaka, ali sva drva sam pripremio lomljenjem s rukom i nogom, i tako vratih sjekiru bez da sam ijednom zamahnuo.
[Vrh] Go down
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1443
Godine : 43
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   02.11.14 21:41

maxina je napisao/la:
Da dodam argument u prilog sjekiri-u našem podneblju se dosta nesuglasitza riješi kada sugovornika nasikiraš,što je nemoguće s drugim alatima.

Upravo suprotno, kolega cijenjeni! "Nasikirati nekoga" je moguće sa bilo čime... ponajčešće postupcima...a bogami i jezikom! Sikira je doduše poput kalkulatora: dobra za obračunavanje. ;-)
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1889
Godine : 47
Datum registracije : 12.02.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   02.11.14 22:31

iron-man je napisao/la:
Upravo se vratih iz šume, bio sam naložio vatricu za kavu, izvadio sam sjekiru iz ruksaka, ali sva drva sam pripremio lomljenjem s rukom i nogom, i tako vratih sjekiru bez da sam ijednom zamahnuo.

naloziti vatru i skupiti par drvaca za kavu..i biti dva tri dana negdje vani ..ne bi to uopće upoređivao..sutra sa majim jopcom idem u sumu na dnevni izlet i ponijeti cu sjekiricu ipak..
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   02.11.14 23:29

ja sjekiru najviše koristim u krugu vikendice ili na gepek kampiranjima iz auta(GB-ice). na hodačkim turama kako sam to već nebrojeno puta napisao najradije nosim Tora ili desetljećima prije tora vjernog fantastičnog CS-ovog trailmastera.
Veliki nož nad sjekirom ima puno prednosti i samo nekoliko nedostataka.
Tor i laplander su fantastična kombinacija.
Mene je kod autorskih sjekira iz naših krajeva također uvijek živcirala ta nedovršenost-nesavršenost, a o BiH nebrendiranim kovačkim uradcima iz bauhausa i sličnih dućana to uopće neću komentirati koliko je to škart roba, dovoljno je reći da bi svakoj drugoj otpala glava već pri prvom cijepanju.
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   03.11.14 12:41

Navi uspoređivati sjekiru i nož je kao uspoređivati žlicu i vilicu :-)
[Vrh] Go down
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 334
Godine : 55
Datum registracije : 29.03.2012

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   03.11.14 13:30

..potpisujem..uz malu opasku..i jedno i drugo je alat..znači..za što nam treba i kako se znamo koristiti tim alatom..a sad o kvaliteti i upotrebljivosti pojedinih alata..cijenama..možemo ajme..
..
[Vrh] Go down
iron-man
bebač
bebač

Male
Broj postova : 6
Godine : 52
Datum registracije : 29.10.2014

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   03.11.14 13:47

Slažem se s navijem, sjekira (ne sjekirica) za oko kuće, eventualno za kamp (kada treba nacijepati puno drva), a za u šumu "na noge" veliki nož, lakše ga je koristiti i sigurniji je za rukovanje, a za ono malo što treba nacijepati može se batonirati. Evo jučer, prije bi mi zatrebala lopatica nego sjekirica!
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   03.11.14 15:53

nagledao sam se dovoljno puta kako ti veliki noževi ostaju u futroli oko pojasa a vadi se i koristi ta preteska sjekirica...od Vudelja..Dravanture ...pa do Kestenijade...tako stoje stvari koje cu vrlo rado potkrijepiti slikama jer sam bio tamo,..da smo ovisili o noževima samo..bespredmetno je uopće pričati...hmmmm jedino doduse priznajem..Urbana Gorila bi napravio dovoljno drva nožem :-)
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   03.11.14 16:11

Pjer slažem se da nož nije ni do koljena za neke zadaće sjekiri(zato ih imam nekoliko, sjekira) ali opet pitanje je i kakav je nož. Nije isto mala mora ili neki veliki bowie koji 5-6 cm grane cijepa ko od šale.
Dakle ja sam govorio o usporedbi velikog noža u mojem slučaju Tora sa recimo sjekirom kamperske veličine pogodnom za nošenje u ruksaku. Sasvim nam sigurno na hodačkoj turi od 3-4 dana neće biti potrebno obarati stabla, uloga u kojoj bi se sjekira sigurno bolje snašla.
Dakle govorim o tome da je za mene na hodaćkom izletima veliki nož bolja opcija upravo zato jer na takvom putu ima puno više potrebe za zadaćama namjenjenih nožu nego sjekiri a oni malobrojni zadaci za koje bi trebali sjekiru solidno će odraditi i velik nož.
Vudelja, Dravantura i Kestenijada upravo spadaju u kategoriju gepek izleta gdje smo zapravo vrlo blizu mjesta gdje su nam parkirana vozila, niti sat vremena hoda do njih,  pa nije veliki problem dovući i veliku sjekiru štednjak i slično.
Sjekiru bi eventualno nosio na zimski hodački izlet za koji znam da neću spavati u domu ili skloništu nego u šatoru ili improviziranom bivku. Mada sad kad razmišljam vjerujem da bi čak i u tom slučaju radije nosio veliki nož i pilu.
Sjekiru bi definitivno imao sa sobom da idem negdje statično na dva tri mjeseca pa da znam da ću graditi solidniju kolibu-brvnaru koju će trebati grijati ili na recimo putovanje rijekom drvenim čamcem i slično.

Zadnja promjena: NAVIGATOR; 03.11.14 16:21; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   03.11.14 16:21

u svakom slučaju slažem se sa svojim prijateljem Navigatorom...stvar osobnog izbora i afiniteta...svakome prema osobnom ukusu..a sto se tice batoniranja i kojekavih kerefeka...dobro bi se nasmrzavao dok se drvo ne pripravi..niti sam se ogrijao na ograncima vec na kvalitetnom i debelom drvu a na njemu sa noževima modu se pisati samo inicijali..pila da u svakom slučaju..eka viking..sa Risom kada sam bio nisam mogao vjerovati koliko je dobar alat..
[Vrh] Go down
MarLep
bebač
bebač

Male
Broj postova : 3
Godine : 51
Datum registracije : 26.01.2015

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   26.01.15 14:20

yasko je napisao/la:
Koje su najbolje? Kakva izrada je najbolja? koja marka? Drška? Metal?..

prezivljavanje i buscraft su dvije razlicite stavke ,za prezivljavanje je namjenjeno imat sto manje korisnih stvari te najcesce to su one stvari koje nosimo kao edc...a buscraft je prakticki vjezba za prezivljavanje u kojoj  mozemo si pomoc svim alatima koji su nam potrebni.....

sjekira je uz noz jedno od najpotrebnijih  alata (orudja) u bushcraftu...ima razlicitih modela i vrsta to jest sve ovisi o duzini drske i raznolikosti glave (djela kojim se sjece) ...

posto je najjednostavnija  za nosenje najcesce se susrecemo sa malim sjekirama koje su lagane i jednostavne za nosit...kao naprimjer

u danasnje vrijeme ima dosta "kamp" sjekira ali njihova kvaliteta nazalost nije bas pretjerana jer  drske su im radjene od plastike ili aluminija tako da vrlo lagano dolazi do puknuca

ima razlicitih modela i razlicitih  proizvodjaca... ja imam jednu rucno kovanu glavu kupljenu u BIH..pa me zanima sta i o tome mislite?

koja su vasa misljenja i koje sjekire koristite??

Na linku http://www.kresevo.net/talk/ možete pod "proizvodi" vidjeti proizvode poduzeća "TALK" d.o.o. Kreševo koje proizvodi razni alat za domaćinstvo, industriju, poljoprivredu i željeznicu. Možda neki od proizvoda već posjedujete u svojoj kući
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   26.01.15 23:39

yasko je napisao/la:
Koje su najbolje? Kakva izrada je najbolja? koja marka? Drška? Metal?..

u danasnje vrijeme ima dosta "kamp" sjekira ali njihova kvaliteta nazalost nije bas pretjerana jer  drske su im radjene od plastike ili aluminija tako da vrlo lagano dolazi do puknuca

Baš si našao koga ćeš citirati. Mora da je te "plastične" drške vidio samo na slikama jer da je probao ne bi mu palo na pamet nešto tako napisati.
[Vrh] Go down
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1465
Godine : 26
Datum registracije : 24.05.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   07.03.15 22:35

Hombre..citirao je mene to jest ja sam zapoceo temu tim pitanjem...koristio sam hrpu sjekira..ima plasticnih koje pucaju ima plasticnih koje nema sanse da puknu...
[Vrh] Go down
erdadj
lingua
lingua

Male
Broj postova : 252
Godine : 42
Datum registracije : 25.12.2013

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   08.03.15 20:58

Ja koristim ovu Fiskarsovu s plastičnom drškom, fantastična je.
Jedino je oštrica izuzetno oštra ali jako osjetljiva na udarce po kamenu i sl. Inače, reže ko britva, svinjsku kost u jednom udarcu prepolovi

Zadnja promjena: erdadj; 08.03.15 22:21; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   08.03.15 21:50

yasko je napisao/la:
Hombre..citirao je mene to jest ja sam zapoceo temu tim pitanjem...koristio sam hrpu sjekira..ima plasticnih koje pucaju ima plasticnih koje nema sanse da puknu...

Isto kao da si rekako kako si koristio hrpu noževa od istih materijala različitih proizvođača. Ovi rijetki kod mene koji ih imaju i ostatak ekipe s foruma nikad neće reći da je plastična loša ako je dobar proizvođač, a opet ima stručnjaka koji bi je slomili da je ne znam od čega.
[Vrh] Go down
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1465
Godine : 26
Datum registracije : 24.05.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   09.03.15 0:55

Bas zato i je postavljena tema kako bi ostali iznjeli svoja misljenja i testiranja ,poznatih i manje poznatih brendova sjekira ,te prikazali samim time nedostatke i prednosti....nekad cijena ne znaci kvaliteta....
[Vrh] Go down
Wolfy
bomber
bomber

Male
Broj postova : 103
Godine : 29
Datum registracije : 22.01.2015

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   09.03.15 1:30

Koliko ovo ima smisla? djeluje dobro, a puno jednostavnije za nosit

[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Godine : 38

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   09.03.15 23:50

Jednostavnije od čega?

Kompliciranije od noža a nema dovoljno mase da bude sjekira.......da ne spominjem nepraktičnost ovog vezanja......
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3267
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 10:21

Podupirem stav uvaženog kolege Pulsa. Potpuno.
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 774
Datum registracije : 12.09.2012

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 10:27

Ovo čudo svezati na štap, a da bude čvrsto i upotrebljivo i da se ne okreće i klima i što već ne, je prava umjetnost u idealnim uvjetima, a kamoli u survival situaciji...
Mislim da je ovo već negdje na forumu netko pokazao, isto nije baš pokupilo najbolje komentare...
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3267
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 10:31

Već pri prvom dobro odmjerenom udartzu u Goksonovu ličku glavudžu, cijela konstruktzija bi se potpuno raspala.
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2806
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 22:11

siga je napisao/la:
Ovo čudo svezati na štap, a da bude čvrsto i upotrebljivo i da se ne okreće i klima i što već ne, je prava umjetnost u idealnim uvjetima, a kamoli u survival situaciji...
Mislim da je ovo već negdje na forumu netko pokazao, isto nije baš pokupilo najbolje komentare...

Potpuno se slažem.

Btw,naš kolega Navigator nam je napomenuo da je naišao na reklamu za ovaj "alat" i zaključili smo da,osim za rezanje bureka,nije neka sreća.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6526
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 23:22

...od sada i u lokalnoj pekari!

[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 23:50

Koliko sam vidio cijena nije baš zanemariva.
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2806
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.03.15 23:52

Hombre je napisao/la:
Koliko sam vidio cijena nije baš zanemariva.

Al kada vidiš kako prereže burek,pitu ili gibanicu u survajvl situaciji nije ti žao izbrojat toliko dolarsa.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3724
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   11.03.15 0:01

atax pizza cutter
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   11.03.15 0:43

ivo je napisao/la:
Podupirem stav uvaženog kolege Pulsa. Potpuno.

Odveć hvala komšija.
Vaša podrška mi u mnogome imponuje.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6526
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   08.08.15 16:17

Od nedavno sam i ja vlasnik GB sjekirice Naravno, čim sam ju dobio sam morao "doraditi" pa sam izravnao stražnji dio glave, napravio kožni štitnik i omotao dršku. Kožni štitnik je napravljen "za prvu" da vidim kako će to uopće funkcionirati pa se nisam zamarao detaljima. Drška je omotana kudeljom i premazana lanenim uljem. Ne klizi u ruci a komad iste te kudelje fino gori kada se zapali pa može poslužiti i kao fitilj.

[Vrh] Go down
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 542
Datum registracije : 06.11.2012

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   09.08.15 5:21

Fiskars x15 sikira. 300kn na INA pumpama. Isplati li se ili ne? Najjeftinija x15 u HR bi bila di i koliko?
[Vrh] Go down
erdadj
lingua
lingua

Male
Broj postova : 252
Godine : 42
Datum registracije : 25.12.2013

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   10.08.15 8:34

Mislim da vrijedi, imam manju X10 mislim da je model (već sam zaboravio i to je oštro kao britva.
Cijepat drva s njome ili tako nešto sitno raditi kad ideš na pecanje, planinarenje i slično je neprocjenjivo.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   Today at 12:54

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 32 / 33.Go to page : Previous  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Next
 Similar topics
-
» sjekira, alat bez kojeg se ne moze
» Tomahawk
» Sjekira iz kovačnice!