FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

+127
chagalj
Lawman
elvin
GeoVuky
JamesSurv
ZG-Dubrava
duke
Salix
CroPrepper
zuzonja
siga
Wolfy
erdadj
MarLep
Redneck
iron-man
azur.jahic.5
Keltan
jimkukri
tagart
doktor
Jure.
rinos
madWez
ivanv66
ssverko13
laredo
fuzoo
gordon
fusher
macho
Delete
Od1n
Mad Max
nodado
mamac za pecanje
Hombre
markonvs
Black Jack
Frans03
ivek
Inspektor
pirat
Taks
ratomir6
tarpe
lazar
Franco G
Nubilus
gorky
franciscus
sgt bear
Cober
Ikarus
streetmode
Bare
Sivi Oblak
didapatak
Frenky
trolshein
JillValentine
sremac
brdo
vens
Vilcambu
Guru
roguefox
fero
oetzi
explode
antun
čagalj
ben-66
obg
ivo
kengur32
Knife_maniac
Aries
Jolender
robert
Mladen
djomla
nix1909
marinko
damjan
Drvo
rtiduti
Winterwolf
poletan
cutlass
urbana_gorila
.
maxina
baltazar
Quanah
chikaperadetlic
mortimer
lonewolf
redbeard rum
chumaman
Ernest
puls
GAGY
ante5555
Guybrush
Medo Gradela
goxxon
orao
Mraz
DoomsdayST
lololorenzo
NAVIGATOR
2,9,29
chulaf
Migach
Strider
mariobab
Šimun
Login
glock
miles
Fratt
Igsy
Adept
trail master
PJER
yasko
131 posters

Stranica 26 / 37. Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31 ... 37  Next

Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by puls 08.02.14 18:01

Hombre, samo u ovaj procijep zabij drvenu kajlu i miran si.

Isteši je od tvrđeg drveta, namaži ljepilom za drvo, nabij koliko ide, odreži višak i.....voila!
Metalna kajla poslije ovog vjerojatno i neće trebati, a ako je želiš stavi manju poprijeko ili, još bolje, onu okruglu/elipsastu...

puls
guru
guru

Broj postova : 2791
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 08.02.14 18:58

puls je napisao/la:Hombre, samo u ovaj procijep zabij drvenu kajlu i miran si.
Metalna kajla poslije ovog vjerojatno i neće trebati, a ako je želiš stavi manju poprijeko ili, još bolje, onu okruglu/elipsastu...

Koliko planiram da ću je koristiti bit će dovoljna i samo drvena makar nijeproblem na tokarski stroj naoštriti komad cijevi, poslije ga malo čekićem da bude elipsast i udri.
Ove elipsaste sam davno radio za čekiće jer sam ih dosta koristio.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 09.02.14 13:59

ja imam takvu sjekiru za radove oko kuce znaci od cjepanja drva za rostilj do vadjenja cavliju , razbijanja cigle i ostaloga... naostrena da brije uvijek.... zakovana je cjevastim klinom pa prije jedno dvije god cca i sta sve prolazi jos uvijek drzi...nema klimanja ...evo slike....

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 K3ukxd


sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 2wn9ttv

yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by mamac za pecanje 09.02.14 18:03

Jedino kaj moram priznati da je to jedna od boljih sjekirica za sve samo ako je u pravim rukama ona i držalica mogu dugo raditi.To je sjekirica za sve.Dovoljno teška da se sa njom sasiječe drvo i zabiju kojekakvi klinovi drveni stupići ako radite sklonište.Baš danas sam našao komad graba lijepi za držalicu malo sam ga istesao i ostavio da se suši za jednu takvu sjekiru.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 62
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivek 09.02.14 21:32

Kupio sam fiskars x7 sjekiricu pa me zanima s cim bi ju bilo najbolje odrzavat. Vidio sam da se spominje par stranica prije ocat, ulje i wd40. Koji bi bio najbolji izbor?

ivek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 40
Godine : 31
Lokacija : Samobor
Datum registracije : 02.01.2014

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by maxina 09.02.14 21:35

Ivek-nema ovdje posebnog održavanja-Fiske su tvornički zaštićene od korozije ne brini.

Oni savjeti su se odnosili na sjekire čije oštrice hrđaju a to nije slučaj s tvojom.

Cijepaj i uživaj bez brige.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by pirat 09.02.14 21:44

ivek je napisao/la:Kupio sam fiskars x7 sjekiricu pa me zanima s cim bi ju bilo najbolje odrzavat. Vidio sam da se spominje par stranica prije ocat, ulje i wd40. Koji bi bio najbolji izbor?

gdje si je uzeo i posto?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivek 09.02.14 22:12

hvala Maxina.

Na ini onaj set za 350 kn.

ivek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 40
Godine : 31
Lokacija : Samobor
Datum registracije : 02.01.2014

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 10.02.14 13:00

Što si dobio u setu?
Ili se to tak zove set.

Za mog Mraza nešto  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 690498  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 690498 
Evo koristi je netko  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 85288 
12:20
Jedino na prvom isječku siječe se ne može dočarati pod kojim kutem tučem i izgleda da tučem skoro pod kutem od 180°,ali se vidi kad presiječem.



Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by ivek 10.02.14 13:18

U setu se dobi Fiskars X7 sjekirica, Fiskars Xsharp ostrac i Gerber Paraframe I sklopivi noz.

ivek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 40
Godine : 31
Lokacija : Samobor
Datum registracije : 02.01.2014

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Ikarus 10.02.14 15:29

@Rus lijep video!

Sa obzirom da je to mala sjekira mislim da bi puno više snage i kontrole imo da si klećo kod ovog prvog siječenja.

A da se vratimo na onu iskoristivost, kolko nepotrebnog materijala i vremena je tu potrošeno u odnosu na dobru pilu, a da ne spominjem ogromnu razliku u težini, zato sam i reko na temi o sjekirama da je to jednostavno ono šta netko voli, svi imamo različite sisteme...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 10.02.14 16:34

@Ikarus točno.
Pilu još nemam,odnosno imam priliku kupiti,ali ciljam na Bahco Lapplandera,i cekam da mi uleti negdje dobra ponu. Pilao s koleginom,tribalo duplo više vremena. Gledam i Fiskarsovu,al ono,lapplander mi je nekako klasik sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 350615
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Mraz 10.02.14 16:41

@Navi: Ne mjeri se kvaliteta u klikovima. Teme su toliko "popularne" jer nekolicina stano diže jedne te iste teme, koje su shodno tome uvijek među top temama i naravne - prve na meniju.

Oprema o kojoj ti pišeš... eh... ja ne mogu ozbiljno shvatiti recenziju u kojoj se neki predmet opisuje hvalospjevima i desetcima epiteta, a tuđa negativna iskustva se poseru. Meni to izgleda kao reklama. Ne kažem da jeste, kažem da meni tako izgleda.

Naravno, nemam ništa protiv tebe. Cijenim te i kao čovjeka i kao prijatelja. Samo kažem što mislim.

@Rus: Pod usitnjavanje nisam mislio na cijepanje na sitno, mislio sam na situaciju kada imaš srušeno deblo i želiš ga "izrezati" na komade prikladne duljine kako bi stali u vatru. Pravilno se cijepa pod kutem od 45* - znači da širina ureza odgovara debljini debla što pak znači da za deblo promjera 20cm, isto toliko komad baciš u vidu otpada.

Suhe oblice do 10ak cm promjera izlomiš uglavljivanjem između dva stabla/kamena i lomljenjem po principu poluge. Ne treba niti približno vremena i energije koliko treba za sjekiru, zato je ista meni nepotreban alat u prirodi, barem ako govorimo o bushcraftu.

EDIT: Što se pile tiče, moj glas ide za Fiskarsicu. To što ima zeru manji list i nije "robusna" je meni nebitno pored njene težine koja je skoro zanemariva.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 10.02.14 17:07

Mraz je napisao/la:Što se pile tiče, moj glas ide za Fiskarsicu. To što ima zeru manji list i nije "robusna" je meni nebitno pored njene težine koja je skoro zanemariva.
Prvo je bio link na sam video pa sam tamo napisao komentar jer nisam znao da ima i ovdje. Kad sam vidio kako se Rus obrušio na ono stabalce i još k tome s GB naoštrenom ko brijač odmah mi je na pamet pala mala sklopiva pila. Nekako dobivam utisak da je s tom sjekirom potrošeno mnogo više snage dok pila svira ko violina i još ne pravi toliku buku. Ja imam Felco i isprobao sam je na zapuštenom terenu pored puta, a žrtva je bio odbačeni komad grane čempresa nekih 8 cm u presjeku jer mi je žao pilati živo drvo kojeg kod mene nema previše. Isti komad sam donio kući pa ponovio dva puta na balkonu, malo jelovine, kada sam čistio smokvu još debljih komada ali će kupiti Rus i Laplandera pa ćemo gledati u nekoj slijedećoj emisiji...

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 10.02.14 17:13

Iskreno,mene više umara pila,i brže se uznojim,baš smo o tome pričali ja i kolega,možda sam samo ja,ali kod čvrščih drva,nakon nekog vremena mi se podlaktica više grči i umara. Sa sjekirom radi više mišića,a ona nije tako teška tako da ne ide pretjerano puno snage. Nije da branim sad sjekire ili nešto i ost,nego čisto moje osobno mišljenje
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 10.02.14 19:36

Mraz je napisao/la:@Navi: Ne mjeri se kvaliteta u klikovima. Teme su toliko "popularne" jer nekolicina stano diže jedne te iste teme, koje su shodno tome uvijek među top temama i naravne - prve na meniju.

Oprema o kojoj ti pišeš... eh... ja ne mogu ozbiljno shvatiti recenziju u kojoj se neki predmet opisuje hvalospjevima i desetcima epiteta, a tuđa negativna iskustva se poseru. Meni to izgleda kao reklama. Ne kažem da jeste, kažem da meni tako izgleda.

Naravno, nemam ništa protiv tebe. Cijenim te i kao čovjeka i kao prijatelja. Samo kažem što mislim.


Znam ja da broj klikova nije uvijek objektivan pokazatelj dobre teme ali je uvijek najbolji pokazatelj interesa za tu temu. Naprimjer tema "projekt" je dobila u manje od dva dana više od 1000klikova, dakle prije je imala 300-400 a nakon malo koketiranja pod tom temom s kvalitetnom opremom taj se broj i interes vrtoglavo popeo.

Ako razmisliš nekako je logički da o svojoj opremi pišem u hvalospjevima pa godinama sam ju izabirao iz ogromne mi dostupne palete i metodom pokušaja i pogreške došao do nekih artikala koje smatram da su u samome vrhu po performansama.
Nažalost su vrlo često u samome vrhu i po cijeni ali to je drugi par kobasica. Ja nikada nisam tvrdio da je išta od toga što koristim best buy. Ja samo propagiram filozofiju "kupuj kavlitetno pa kupuj jednom". Tako je puno prihvatljivije i za ekologiju koja će u budućnosti sigurno biti vrlo veliki ako ne i najveći problem čovječanstva.
Mislim da s godinama iskustva i načinom života koji sam živio dovoljno dobro kalibrirao kompas što je kvalitetno a što nije.
Nikada ja u životu nisam popljuvao ničiju kritiku jedino već spomenutih youtube kauboja koji se kritički izjašnjavaju jedino po iskustvima drugih (rekla kazala).
Realnos je i ta da je vrlo malo ljudi kompetentnih ovdje komentirati nešto od toga što koristim i to ne kažem pocjenjivački nego zbog činjenice da istini za volju da većina kritičara ono o čemu pišem nije niti držala u ruci a kamo li time radila i stekla neko iskustvo pa ipak gorljivo pljuju po nečemu što nisu nikada ni vidjeli.
Vrlo mi je indikativan slučaj sa GB sjekirama za koje nekada glavni kritičari sada nakon pravog iskustva u živo imaju samo riječi hvale.
Također nikada nisam vidio ovdje na forumu da je netko napisao istinitu tvrdnju tipa "imam sebenzu ili tora koristim ih već godinu dana i rekao bi vam da to kur..cu ne vrijedi".
Bilo je pokušaja ne sjećam se više tko je to napisao da je pronašao u šupi staru GB sjekiru i da nije bog zna što da mu je bolja bosanka. Na kraju je i sam priznao da GBicu nije nikada ni primio u ruke.

Ako netko ustvrdi da je toyota land cruiser odličan terenac za velebit pa neću ga ja popljuvati samo iz razloga što si ja jedva mogu priuštiti ladu, nego ću s interesom pročitati njegovo iskustvo i to bez zavisti i s nadom da ću si je jednom i ja moći priuštiti.

Na kraju bi ipak ostavio mogućnost i poveznicu s izrekom "svaki cigo svojega konja hvali" jer to je jludski ali kada se tome doda i neupitna potvrđena kvaliteta mislim da je jedino što se raspravi o mojoj opremi može zamjeriti je pitanje zašto netko izdvoji toliko novaca za neki artikl, e a to uglavnom povlači pitanje zavisti, e u tome smo mi hrvati carevi, zašto netko može, ima, a ja ne.

E pa svijet nikada nije bio optočen pravdom i žalosno je da to neki sa godinama pristojno visokih decimala nisu još shvatili i s time se pomirili.

A to ne znači da se na forumu smije pisati samo o morama i opinelima, ako se uvede takvo pravilo ja ću bez grča na licu prestati pisati o ičemu i kliktati i skupljati postove samo na pozdravnim temama novopridošlica.

Mislim da je ovaj forum njegovim članovima pa i slučajnim prolaznicima veliko blago sa brojnim zanimljivim i korisnim temama. Zašto netkome smeta (pod time ne mislim na Mraza ali on je ponovno načeo temu) da se piše i o hi end proizvodima ako ih netko ima prilike posjedovati a nije ih ukrao, još će dugo za mene ostati nepoznanica.

na kraju još da napomenem da pripremam nekoliko fotki upotrebe jedne krasne sjekirice o kojoj sam već davno pisao ovdje na forumu koja me prati od najranije mladosti i nakon dugog zaborava dobila je novi bagremov štil koji sam sam napravio i nasadio. nakon dvije godine povremene upotrebe pokazala je sve svoje prednosti i vrline ali i nedostake. nedostatke koje kod GB-a nisam upoznao.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by maxina 10.02.14 21:09

Kolega Yasko-tvoj post će biti obrisan zbog vikanja i vrijeđanja.

Dokle god forumaši razglabaju o sjekirama,mada često jalovo i neuvjerljivo,imat će prostora u ovoj temi.
Podrazumijeva se tolerancija i pristojnost.
Svi imamo opciju neotvaranja posta-često je koristim u zadnje vrijeme i sam.

maxina
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by fusher 10.02.14 22:46

evo da i ja pokažem svoje sjekire:
pohttps://2img.net/r/ihimg/a/img850/597/ixxa.jpg
meni najdraža za cjepanje.napravio mi ju je kovač iz susjednog sela prije cca 30 god i ovo joj je još orginal držalo,a svake godine cijepa 30 metara drva.
https://2img.net/r/ihimg/a/img850/597/ixxa.jpg
ova mi je najdraža za šumu kad idem u drva.stric mi ju je napravio prije cca 20 god,ali je tek pred nekoliko god dobila držalo.ova ima 1000g,a prije nje sam koristio sličnu od 600g i istom držalicom.obje su tesarske.
https://2img.net/r/ihimg/a/img706/2886/7iba.jpg
ove sam si sam pravio tako što sam komad cijevi oblikovao u rupu za držalo i na to vario komade alatnog čelika prethodno izrezane u v oblik te je onda obrušen var te su zakaljene.njih sam napravio za šumu prije cca 20 god dok sam radio u đuri.
https://2img.net/r/ihimg/a/img844/7728/i2b4.jpg
bez ove bradve ni jedna moja držalica nije napravljena.za nju sam dao jednu drugu sjekiru.

ima tu još nekih sjekira koje koristim za sitnaž,prepolavljanje svinje i slično.

fusher
tipko
tipko

Male
Broj postova : 79
Godine : 23
Lokacija : zadubravlje,okolica slav. broda
Datum registracije : 10.02.2014

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 10.02.14 22:53

Na višednevnim hodačkim izletima gdje nosim šator meni je najbolja opcija nositi jači folder, veliki nož, i preklopnu pilu. S time mislim da mogu zapravo sve odraditi.
Ako idem na nekoliko dana autom na kampiranje i planiram se malo više zadržati na jednom mjestu i posvetiti se drvodjeljstvu, izgradnji kampa i slično tada je u ruksaku obavezna i sjekira.
Već se puno ovdje razglabalo o tome što je bolje pila ili sjekira.
Moje je iskustvo takvo da kada sam gotov sa postavljanjem kampa, šatora, po drva za vatru odlazim isključivo sa sjekirom. Kada prikupim dovoljnu količinu drva dovučem ih u komadu u kamp i tamo dalje trančiram pilom ili pretvaram u trešće Torom ili sjekirom.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by gordon 11.02.14 16:25

Mraz je napisao/la:Ja pak mislim da ste dosadni. Ko proljev.

Na ovom forumu se već dugo ne može pročitati ništa što u raspravi ne sadrži veličanje raznorazne "hi-end" opreme, GB, CRK i naravno "boga Tora". Što je najžalosnije, još nisam vidio da je itko tu opremu stvarno koristio, sve ostaje na reklami samome sebi i reklami proizvođaču/prodavaču.

Primili ste se sjekire a realno, vrlo ograničen alat. Bez obzira tko ju je napravio. Sjekira služi za cijepanje i ništa više. To nije alat za rušenje, nije alat za usitnjavanje, nije alat za rezanje a definitivno nije ni alat za napraviti feather-sticks i nagrindati kranjske kobasice.


Osim što bih dodao da je dobra i za zabijati šatorske klinove, slažem se u potpunosti.

gordon
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 28
Godine : 56
Lokacija : Zagorje
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 11.02.14 17:08

Neki pak imaju veći self-reliance od šatora i nošenja frižidera sa hranom na teren. Ja u 90% situacija spavam u prirodnom skloništu,iz iskustva,ne iz mišljenja,u višim šumama,ne mogu bez sjekire. A po ovakvom nacinu rasprave,najbolje je Stihlovku ponijeti,i jedan ekstra veliki ogromni bowie za batoning,klat medvjede i ost. Piše se o bedastoćama,zadržite svoja takva mišljenja za sebe. Svak ima svoje,ovo je tema o sjekirama,ne ''Pila ili Sjekira''. Ako ce netko drugi voziti i bager na teren,to se mene ne tiče,mislim da je ime teme jasno.
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by gordon 11.02.14 19:17

Netočno, tema nije o sjekirama već o "sjekiri - alatu bez kojeg se ne može". Ljudi imaju pravo demantirati takvu tvrdnju jer su nebrojeno puta očito i dokazali na vlastitom iskustvu da bez sjekire MOGU.
Kad bi tema bila naslova: sjekira - "alat bez kojeg JA ne mogu", onda bi to bilo puno drugačije. Iskazao bi svoje mišljenje, razloge, iskustvo, potkrijepio bi to s nekim dobrim primjerom i tako to... Sigurno bi netko u dobroj namjeri dao svoj primjer kako bez sjekire može.
I nema nikakve ljutnje i prepucavanja.
A sad, svatko ima pravo otvoriti temu.Čak i ako ima takvih koji ne mogu bez šatora, motorke, bagera i ne treba se ljutiti kad dobije kakav odgovor.
U najboljoj namjeri, pozdrav svima.

gordon
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 28
Godine : 56
Lokacija : Zagorje
Datum registracije : 07.11.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 11.02.14 19:51

Istina,ali raspravljamo i dalje o sjekirama,i korištenju sjekire,a čisti je spam pisati ''pila je bolja od sjekira'',''s pilom mogu i što sa sjekirom'',pretvaramo se pomalo u roberta. Meni ovaj forum nista ne znaci,niti neciji post,ali me cudi da ljudi koji bi u svojim godinama trebali bit zreli,imaju argumente za raspravu djeteta,i ne znaju prihvatit tuđe mišljenje. Ja cijenim svakog tko neće kupit GB,Fiskars ili bilo šta,ali onda čemu pisati u ovoj temi o tomu? Ima lijepo tema o pilama i to je to. Svak će nosit što želi,sjekiru,kramp.
A za ove što govore: ''Sjekira je teška'' . Ako vam razlika od par stotina grama smeta u ruksaku,onda je vaša kondicija na razini mog pokojnog pradjeda.
Svaka čast svakomu,al kritizira se nas da reklamiramo GB sjekire i ost. Praktički onda,ovaj forum reklamira svaki proizvod o kojem se rasprava vodi. A ovdje 90% ljudi koji komentiraju oko GB,nikad nije imalo GB sjekiru,nit su radili s njima,to je vidljivo. A sviđalo se nekom ili ne,oću ja dat 12498237587kn za sjekiru i ne,to se tiče samo mene i mog buđeta. Ako netko ne može priuštiti,odma je ''puno mi je para za to dat,ne vrijedi'' i ost.
Poštujem nekog tko je stariji,ali ko i inače,godine rijetko kad znače zrelost,pogotovo na ovom forumu.Lp
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by mamac za pecanje 11.02.14 20:28

Rus(poskok) slažem se stobom i navigatorom u potpunosti.Rekli ste sve.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 62
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by pirat 11.02.14 20:50

volio bi isprobati onu malenu fiskarsovu x5, ne znam gdje ih ima.. jel koristi tko?
mislim da bi ideala bila jedna takva sjekira u kombinaciji sa preklopnom pilom..
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by fuzoo 11.02.14 21:15

pirat je napisao/la:volio bi isprobati onu malenu fiskarsovu x5, ne znam gdje ih ima.. jel koristi tko?
mislim da bi ideala bila jedna takva sjekira u kombinaciji sa preklopnom pilom..

imam x7..nebi verovao kako sece..mislim da je bolja x7 jer je dovoljno kompaktna za ranac,a ima i snage za najveca drva..jednostavno neverovatan alat..

fuzoo
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 37
Godine : 27
Lokacija : kula,vojvodina
Datum registracije : 05.02.2014

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by pirat 11.02.14 21:34

probao sam x7 i pazarit cu je, doduse stariji model, ali vise zbog radova nego zbog izleta.. na izletima nemam potrebe sjeci drva, osim nacjepati ako treba za vatru, a za to mislim da bi mi x5 bila sasvim dovoljna
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by maxina 11.02.14 23:20

pirat je napisao/la:volio bi isprobati onu malenu fiskarsovu x5, ne znam gdje ih ima.. jel koristi tko?
mislim da bi ideala bila jedna takva sjekira u kombinaciji sa preklopnom pilom..

E baš koristim tu kombinaciju i bez obzira na podsmjeh "mahera" kojima je veće-bolje odradim sve što treba za vatru,šator i sl.
X 5 ima svoja ograničenja al meni je za alat kojeg možeš nositi na pojasu odlična.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 11.02.14 23:24

Mislim da ako neces rusit debla promjera pola metra,za nešto sitno,i sjekire do 30cm su dovoljne. Jer mislim da nećeš dobit smrtni umor ako malo upreš u rad. A i zabavnije je,svi volimo sjekuckat stvari sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 350615
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 11.02.14 23:49

koristio sam male sjekire godinama, nekoliko modela, Fiskars X5, neku istu takvu samo broj veća od nekog njemačkog proizvođača, mio standard, tri ručno kovane male, dva GBova mala modela i da budem iskren meni je znatno upotrebljiviji veliki nož nego ta mala sjekira. Sjekira ima svoje kvalitete ali da bi one bile izraženije sjekira mora imati i veličinu i težinu. Ove male ne kažem da nisu upotrebljive ali veliki nož je po meni bolji.
Najveća im je po meni prednost za klince za učenje baratati tim alatom a da je težina i veličina primjerena njihovoj dobi.
čuvam jednu takvu za svoju kćer kad krene s tataom malo po velebitu, za sad svakodnevno koristi svoju rozu moru.
Koliko nekome nešto paše uglavnom je stvar navike i uglavnom nam daljnje opredjeljenje diktira ono što nam je prvo palo šaka još u ranoj maldosti, zato bi ja umjesto male sjekirice uvijek radije tora ili traila za pojasom. Sreo sam ljude koji svoj kosir, mačetu ili sjekiru ne bi mijenjali niti za jedan drugi rezni alat bez obzira o kojoj je rezačkoj zadaći rijeć.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 12.02.14 2:06

gordon je napisao/la:Netočno, tema nije o sjekirama već o "sjekiri - alatu bez kojeg se ne može". Ljudi imaju pravo demantirati takvu tvrdnju jer su nebrojeno puta očito i dokazali na vlastitom iskustvu da bez sjekire MOGU.
Kad bi tema bila naslova: sjekira - "alat bez kojeg JA ne mogu", onda bi to bilo puno drugačije.  

kolega gordon ...zamolio bi vas da se vratite na prvi post i utvdite o cemu se tocno radi u temi i sta se trazi ...naslov teme je je jedno a tematika je nesto drugo ... hvala
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 26 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 26 / 37. Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31 ... 37  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.