FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Kako se obraniti od životinja?

+40
Fratt
maxina
ivo
gorky
puls
Mraz
Šimun
Svizac
zhrvoje
zuzonja
termit520
poljičanin
WILLY
oetzi
Target
đoni
girdeaux
Stoney
LEGION66
MI666999
rolly
bushman
D@nijel@
Zile_
( . Y . )
Dawor
commando
dENIS
miha_vg
Stule
Damir
Mshai
Mladen
tigi
spyder
fallenangel385
mariobab
trkač
gladiator
LUKSA
44 posters

Stranica 3 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 24.03.09 17:43

pas koji je napal covjeka je bil bijesan, to ga i natjeralo da se ne samo priblizi kucama vec ude i u dvoriste, ili vrt sto to vec bilo u pitanju



Isto tak postoji pitanje kaj napravit ak naiđeš
na bijesnu životinju u šumi?
Nije bitno jel to vuk,lisica ili nekaj treće?
Mislim da takva životinja neće bježati.

tocno, vele da bijesna zivotinja ne bjezi, odlicno pitanje koje i iziskuje odgovor, jer je ovo vrlo opasna situacija

nadam se da cemo uskoro znati sto i kako u tim situacijama

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by dENIS 24.03.09 19:14

zivotinja koja je bijesna je zbunjena i ne boji se,polako se krece bez obzira na oklinu,tj. najcesci primjer lisica koje po danu tumaraju kroz grad ili selo,dok zdravu lisicu je teko vidjet,siguran znak da je zivotinja bijesna je da nakon par dana joj pocne oduzimati zadnje noge a moze doci i do potpune paralize zadnjih nogu,zivotinja doslovno vuce zadnje noge,takve zivotinje su opasne i ako ju ustrijelite ili naiđete na les nikako se nesmije rukama dirati zivotinju a pogotovo otvarati celjust da vidite zube ili slicno jer se mozete zaraziti
dENIS
dENIS
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 42
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 11.03.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by mariobab 24.03.09 21:33

Zdravi vukovi neće napasti čovjeka, osim ako nisu baš izludjeli od gladi, ai tada će se prije odlučiti za recimo psa.Posnaju nas predobro.
Ovo me podsjetilo na krasnu pripovijetku Jack Londona "LOVE OF LIFE", kad bolesni vuk prati iznemoglog čovjeka u nadi da će ovaj prvi umrijeti.

Bijesna lisica s kojom sam imao iskustva , nije bježala, došla mi je u dvorište, pas je poludio i potukli su se, ustrijelio sam je lukom, poslije su i psa i sve mačke (12) odveli na eutanaziju, a mjesto gdje je lisica pala rekli su da spalim benzinom.U svakom slučaju, bjesnoća je strašna, ali ne dobije se toliko lako, kako ljudi misle, mislim da je zadnji smrtni slučaj uzrokovan bjesnoćom u RH bio krajem 60-ih.Virus je na svu sreću slabo otporan i ne preživljava izvan nositelja, pa se prenosi slinom i rijeđe krvlju.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 24.03.09 22:11

ma dobije se lako ako smo u kontaktu sa zarazenom zivotinjom, zato je i bilo postalvjeno pitanje kako se obraniti u slucaju da se sretnemo sa takvom zivotinjom, odgovor je vjerojatno....snadi se i moli boga za spas, jer ne vjerujem da ima neko opceprihvaceno pravilo kaj napraviti u tom slucaju, ovisn i u kom stadiju bolesti je zarazena zivotinja, ako ju je vec pocela hvatati paraliza, onda ju vjerojatno mozemo zatuci bez veceg problema


copy sa:

MEDICINA HR

bjesnoća (rabies, rabijes)-akutna zarazna bolest koja zahvaća središnji živčani sustav čovjeka i drugih sisavaca, a uzročnik je virus bjesnoće iz skupine rhabdovirusa. B. je zoonoza koja se javlja primarno među životinjama, ali i čovjek može biti zaražen. Bolest se može širiti kao "urbana bjesnoća" koju prenose necijepljeni psi i mačke, ili kao "silvatička (šumska) bjesnoća" koju kod nas najčešće širi lisica. Virus se prenosi najčešće ugrizom životinje, ali i kontaktom sa zaraženo slinom, ili infekcijom otvorene rane inficiranim predmetima. Klinička slika: inkubacija bolesti traje obično 20-60 dana, što ovisi o više faktora. Prodromalni stadij traje 1-4 dana i karakteriziran je povišenom temperaturom, glavoboljama, razdražljivošću, mialgijama. Pojava parestezija, trnjenja i fascikulacija na mjestu ugriza životinje mogu već u ovom ranom stadiju ukazivati na bjesnoću. Encefalitički stadij počinje pojavom pojačane motorne aktivnosti i opće agitiranosti. Javljaju se stanja konfuzije, halucinacije, agresivnosti, bizarnih misli, znakova meningitisa, epileptičnih napadaja koji se izmjenjuju s razdobljima potpune lucidnosti. Česta se javljaju hiperestezija, preosjetljivost na svijetlo (fotofobija) ili buku (hiperakuzija). Oštećenje moždanog debla prezentira se pojačanom salivacijom i otežanim gutanjem, što se vidi kao "pjena na ustima". U oko 50% bolesnika javlja se hidrofobija, strah od vode. Bolesnik konačno zapada u komu, s napadajima apneje i potpuno iregularnim disanjem. Smrtnost je gotovo 100%-tna, a zabilježena su tek tri slučaja bjesnoće u ljudi koji su preživjeli bolest.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by mariobab 24.03.09 22:24

Ma je, ta tri slučaja su toliko zanemarivo malo, da su ustvari devijacije, osim kod Kanađanke, koja je ciljano liječena novim metodama (umijetna koma, davanje svakojakih pripravaka), to je bilo negdje prošle godine.Tako da bih ipak rekao da smrtnost je 100% Nemam ovdje Medicinsku enciklopediju, kod oca mi je u Osijeku, ali prije nekih desetak godina me je to poprilično zanimalo, pa sam se zaista iznenadio, kako se mogućnost zaraze rapidno smanjuje ako je ugriz kroz tkaninu.A i postotak zaraženosti preko gole kože nije toliko velik. Strašno je to jer lijeka nema, jednom kada se bolest razvije.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 24.03.09 22:30

cek negdje se ne razumijemo......ti si napisal da je smrtnost mala te da je krajem 60-tih zabiljezen zadnji smrtni slucaj, ja baratam podatkom da barem 5 ljudi godisnje umire od bjesnoce (a i vise)
nadem na netu podatak da je tek troje ljudi prezivjelo, a ti velis da je to zanemarivo malo...
sad si me spetljal Kako se obraniti od životinja? - Page 3 747986

ovo oko zaraze preko tkanine....nemam pojma, to zaista prvi puta cujem tako da ti to moram vjerovati...

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 24.03.09 22:36

kako se mogućnost zaraze rapidno smanjuje ako je ugriz kroz tkaninu.A i postotak zaraženosti preko gole kože nije toliko velik.

ne razumijem ja nikako ovo...ok, preko tkanine se vjerojatno smanjuje kontakt sline sa ozljednom na tijelu covjeka, ali ovaj drugi dio tvoje recenice...hoces rec ako nas ugrizne bijesan "netko"....da nije nuzno oboljeti???

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by mariobab 24.03.09 22:50

mariobab je napisao/la:U svakom slučaju, bjesnoća je strašna, ali ne dobije se toliko lako, kako ljudi misle, mislim da je zadnji smrtni slučaj uzrokovan bjesnoćom u RH bio krajem 60-ih.Virus je na svu sreću slabo otporan i ne preživljava izvan nositelja, pa se prenosi slinom i rijeđe krvlju.

Ne da je smrtnost mala, smrtnost je 100%, nije toliko velika mogućnost zaraze koliko se misli.Podatak o zadnjem slučaju se odnosio na RH, ali za godinu nisam toliko siguran, znam da se radilo o čovjeku koji je gulio zaraženu životinju, godišnja smrtost od bjesnoće je 35000, od toga 60% u Indiji, dakle usporedi broj poginulih u saobraćajnim nesrećama, poginulih od pada u vlastitoj kupaonici ili kuhionji, onda to nije toliko strašno Ponavljam, strašno je to što nema lijeka, bolest ima gadne simptome i kraj je mučan i bolan.Treba se paziti.

Žao mi je ako je došlo do nesporazuma.

Nije nužno oboljeti.Kao kad na tebe kihne netko sa gripom ne znači da ćeš je dobiti.Ovisi o fazi bolesti, količini virusa...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Mshai 24.03.09 22:52

vatrica je napisao/la:
kako se mogućnost zaraze rapidno smanjuje ako je ugriz kroz tkaninu.A i postotak zaraženosti preko gole kože nije toliko velik.

ne razumijem ja nikako ovo...ok, preko tkanine se vjerojatno smanjuje kontakt sline sa ozljednom na tijelu covjeka, ali ovaj drugi dio tvoje recenice...hoces rec ako nas ugrizne bijesan "netko"....da nije nuzno oboljeti???
Čim postoji i najmanja sumnja ideš na injekcije.

Bjesnoća mi je na TOP5 shitlisti.... Susjedu je prije par godina preskočila ogradu lisica, upucao ju je s puškom. Ispostavilo se da je bila bijesna, tako da su mu uspavali sve životinje koje su tamo prošle... a čitava obitelj je dobila injekcije ili tak nešto. Zeznuto je to s bjesnoćom... Fala Bogu da su sve lisice na koje sam ja naletio bile plašljive do srži. Najslađa mi je bila jedna na Krku u Njivicama. Zapalili smo vatru na plaži, svirali, pjevali, plesali, zezali se... i odjednom se stvorila beba lisica i maznula jednom dečku nekakav sendvič i pobjegla kolko su je noge nosile nazad u šumu. Slatkica.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Mshai 24.03.09 22:54

mariobab je napisao/la:Ponavljam, strašno je to što nema lijeka, bolest ima gadne simptome i kraj je mučan i bolan.Treba se paziti.

Kako nema lijeka? Pa šta nisu neke injekcije za to? Neki serum? Ako nisam pomješao s nečim drugim, mislim da se dobije nekoliko injekcija za to.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by mariobab 24.03.09 23:01

Nema lijeka, cjepivo je učinkovito kao preventiva,samo dok se virus ne razvije, inkubacija traje neko vrijeme.A kada se bolest razvije cjepivo ne pomaže.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Mshai 24.03.09 23:43

... Ufff.... to je onda gadno. Jako gadno.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 25.03.09 9:37

tako je cim postoji najmanja sumnja ides na ljecenje, e pa onda je vise nego gadno cekati da vidis jesi se zarazil ili ne, oce li se bolest razviti ili ne, uzasnoo...nedo nam bog to nikom dozivjeti

a ovo da nije nuzno oboljeti....zaista nisam znala, mislila sam da svi obole ako su napadnuti i imaju kontakt sa krvlju ili slinom

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Dawor 25.03.09 15:49

Sad sam ja zbunjen. Zašto potamane sve životinje koje su bile
u kontaktu sa npr. zaraženom lisicom. Čemu služi cijepljenje protiv
bjesnoče svake godine (mislim na cucka).
Dawor
Dawor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 157
Godine : 42
Lokacija : Daruvar
Datum registracije : 27.01.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Mshai 25.03.09 15:54

Dawor je napisao/la:Sad sam ja zbunjen. Zašto potamane sve životinje koje su bile
u kontaktu sa npr. zaraženom lisicom. Čemu služi cijepljenje protiv
bjesnoče svake godine (mislim na cucka).
Mislim da je čisto radi potencijala opasnosti. Lakše je njima uspavati psa nego riskirati da ne djelovanjem umre čovjek. Iako da, pitanje ti stoji - čemu onda cjepljenje pasa? 130kn svake godine dajemo za šta?
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 25.03.09 16:20

Sad sam ja zbunjen. Zašto potamane sve životinje koje su bile
u kontaktu sa npr. zaraženom lisicom. Čemu služi cijepljenje protiv
bjesnoče svake godine (mislim na cucka).

prevencije radi, tesko je znat koja zivotinja je bila u kontaktu sa zarazenom i na koji nacin.
cjepljenje je obavezno, sto zbog peseka, sto zbog nas samih vlasnika


nisam sigurna, nemam na srecu ni osobna iskustva, ali ocete vi reci da ubiju i psa koji je bil cijepljen? ja mislim da ne!
ali ima jos mnosto necjeplejnih pasa, na zalost i macaka jos veci broj, a kod macki cjepljenje nije obavezno, sto mi nikad nije bilo jasno zasto je tako

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 25.03.09 16:21

130kn svake godine dajemo za šta

kod nas je 100 kuna =)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Dawor 25.03.09 16:35

Kod nas je isto 130, meni je svejedno imam samo jednog
ali šogorica ima tri kujice. Kako se obraniti od životinja? - Page 3 865284
Dawor
Dawor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 157
Godine : 42
Lokacija : Daruvar
Datum registracije : 27.01.2009

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by mariobab 25.03.09 22:35

Ja cijepim i mačka, tj. cijepio sam ga dok je bio živ, nakon onog događaja kada su ih sve pobrali na uspavljivanje, mačke se lakše zaraze bjesnoćom.A psa bez obzira na cijepljenje vode na promatranje, kako mi je objasnio vet., pa ga tamo drže, ne sjećam se više, a ti onda platiš smještaj.Te godine sam baš nekako morao odlučiti hoću li mu platiti smještaj ili ću jesti, pa sam se odlučio za drugo...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 25.03.09 22:52

meni je jednom veterinar dolazil doma svaki dan i gledo psa

bilo je to davno dok sam bil klinac
nisam cjepil psa
a on je ugrizel neku babu koja ga je htela nagazit sa biciklom
pa se baba prjetila tuzbom itd

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by miha_vg 26.03.09 0:06

Baš sam se vratio s cuge na kojoj smo slučajno došli do teme šuma, divlje životinje i slično... pa mi je frendica rekla da je neka njezina poznanica šetala s dečkom po turopoljskoj šumi i da ju je napala domaća mačka! Napala! Skočila na nogu, zgrabila ju kandžama i grizla. Dečko ju je šutao nogom, malo mačku, malo promašio, pa curu, mačku je dobro udario par puta, ali ona nije popuštala, nego je sve jače uronila kandže! Konačno ju je puknuo nogom da je odletila i lega mrtva. Veterinar je potvrdio da je bila bijesna. Od toga je prošlo cca 2 mjeseca, baš sam ju pitao da li zna kakve su posljedice za curu, ali ne zna. Nadam se da je ok. S obzirom na ovo što čitam na forumu, naježim se na pomisao što bi moglo bit da ju je zarazila...

miha_vg
tipko
tipko

Broj postova : 65
Datum registracije : 18.12.2008

[Vrh] Go down

Kako se obraniti od životinja? - Page 3 Empty Re: Kako se obraniti od životinja?

Postaj by Gost 26.03.09 14:20

nadam se da je sa curom sve u redu, cudno da taj decko to nezna!



ovaj filmic spada ovdje
DOJAVLJIVAC ZIVOTINJA KAD SPAVAMO U SUMI