FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

+33
Born_Survivor
Hombre
ssverko13
franciscus
Pilgrim
zoki208
Dark00
zuzonja
puls
Sule_HR
DoomsdayST
Mraz
poletan
ivo
djomla
SmitoBona
Keltan
dhorvatic
Jerko
maxina
Fratt
goxxon
gorky
dzolix
n3m0
oštrač
siga
Fagus
nodado
chumaman
fusher
Okibex
Login
37 posters

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 07.12.14 22:08

@ostrač - puno hvala za vlastite savjete i tekst.
toliko toga korisnog ovdje ima da sam počeo hvatati biljeske sa strane u notes... Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 304316 kad krenem sa izradom biti ce kao da gledam recept za kuhanje hehe.

@jerko - paaa.. u biti i je jasnije. sve sto su ljudi napisali sam skuzio. teoretski naravno.
da bilo bi lijepo imati mentora privatno, ali nebih ljude davio.. neka ovdje odgovori tko ima volje. ja samo skupljam znanje. sve to ovako za sada mi zvuci prilicno jasno. ali kad pocmem s izradom sigurno ce biti konkretnijih mojih pitanja.. hvala sto si se ponudio za maslinu, Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 304316 svakako ti se javim, samo da obiđem drvarnicu na selu da vidim sta imam tamo, da bezveze nešalješ ako nađem nesto adekvatno.

Login
mr.spika
mr.spika

Broj postova : 1136
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 07.12.14 22:47

...sve svoje uradke u Temu Nož 32 ili tako nešto.
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by gorky 07.12.14 22:50

Zlo se proširilo. May God help us Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 478256
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by dzolix 07.12.14 23:06

Vidim idesh u smjeru japanskih stilova ,,, lijep noz ...  ,, lOgin pazi kad birash turpiju da nije puno zahrdjala neznam bash da li ova sa slike moze proci ovi majstori to sigurno bolje znaju


Zadnja promjena: dzolix; 07.12.14 23:29; ukupno mijenjano 1 put.

dzolix
bomber
bomber

Male
Broj postova : 124
Godine : 52
Lokacija : Omis
Datum registracije : 21.10.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by maxina 07.12.14 23:15

Molim kolege forumaše da se drže teme tj da odgovaraju na konkretna pitanja kolege Logina i da se suzdrže od samopromocije i razvodnjavanja teme.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 08.12.14 1:22

dzolix je napisao/la:Ostrach izgleda ja puno vjerujem ulichnim prichama  u komshiluku i to ... ti si vidim u tome  inzinjer Tako sam chesto slusho od  ljudi koji imaju bravarske i sl ,radione iz komshiluka,, ovdje kod mene nepostoje kovachi  To  bash nije moje iskustvo, metalske sam struke , nisam napravio noz  ali me interesuje to onako .. Ali slozicesh se , turpija je ipak krta nesluzi dzabe za obradu metala.. imash li ti noz od turpije koji je elastichan ,,,,
Kolega , jesam inženjer po struci. Hemija -keramike , smole , lepkova , metala a takođe u hemija sitnerovananja- su moje uže specijalnosti...Radio sam noževe sa od turpjie AISI 1095 , i mogu ti reći da sam umereno zadovoljan.Ipak opružni čelici AISI 5160 i 51200- su moj izbor u smislu - primata .Ostalale koristim u damasticiranju.Radio sam i sa rapidnim čelicima- neverovatno tvrdi- brzorezani i sa mnogim drugim...
Imaš jedan moj nož u " TEMI NOŽ 32"- laminat - tanto.Nemogu da se setim koji mu je beše naziv - pa pogledaj.
Može tuprija da se dovede da bude jako lepa obradu samo treba da se zna kako se radi sa tim čelikom...
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by dhorvatic 08.12.14 11:12

Prvo odreži špicu od turpije onaj dio koji ide u dršku. Njega probaj zakaliti i ako ti to uspije do odgovarajuče tvrdoće onda se prihvati posla oko izrade noža. Ulje i koje ulje upotrijebiti za kaljenje, te temperatura ulja utječe na kaljenje. Postoji mnogo problema sa kojim češ se susretatai prilikom izrade noža. To nije jednostavan posao i traži puno znanja iskustva prakse, ali ako češ se truditi i biti uporan sve se da naučiti. Nadam se da sam ti ovim postom ušparao par sati truda.

dhorvatic
tipko
tipko

Male
Broj postova : 50
Godine : 59
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 14.03.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 08.12.14 14:19

dzolix je napisao/la:Vidim idesh u smjeru japanskih stilova ,,, lijep noz ...  ,, lOgin   pazi kad  birash turpiju da nije puno zahrdjala neznam  bash da li ova sa slike  moze proci  ovi majstori to sigurno bolje znaju

Pa koliko sam uspio pregledati hrđa je površinska, nema dubljih oštećenja. Čak sam smatrao kako je ova moja turpija u super stanju, pošto je na dosta površine čista, a vidio sam da ljudi rade noževe od potpuno crvenih turpija.
Našao sam na netu turpiju od koje je kolega Ban (ili netko od forumaša sa njegovog foruma) radio nož.. slično stanje kao moja, mozda malo čistija.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSjHpT8JH4_iaPtmpU1JyRjgW1uE1rBpfk5uI6NXy6AELYXUxWijQ

Mislim(nadam) se da će biti ok.

dhorvatic je napisao/la:Prvo odreži špicu od turpije onaj dio koji ide u dršku. Njega probaj zakaliti i ako ti to uspije do odgovarajuče tvrdoće onda se prihvati posla oko izrade noža. Ulje i koje ulje upotrijebiti za kaljenje, te temperatura ulja utječe na kaljenje. Postoji mnogo problema sa kojim češ se susretatai prilikom izrade noža. To nije jednostavan posao i traži puno znanja iskustva prakse, ali ako češ se truditi i biti uporan sve se da naučiti. Nadam se da sam ti ovim postom ušparao par sati truda.

I ja se nadam Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 304316 Dobar savjet sa ovim za probu.. mogao bih jedan dan napraviti trening TO-a, pa isprobati to sa tim komadićem. Za ulje.. probati ću nabaviti korišteno ulje, ako ne kupim novo. Zagrijati ću ga malo netom prije kaljenja sa drugim komadima metala koje cu paralelno grijati, na cca 40-60c kako je reko kolega djomla u svojoj temi.. a temp. mjeriti prstom Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 865284
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by fusher 08.12.14 15:30

Evo ovako je izgledala turpija prije brušenja:Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 241rwwk
A ovako obrušena:
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 2ldhimeIzradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 2ldhime
Samo ću je još stanjiti na 3 mm,sad je na 5.5 mm Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 865284

fusher
tipko
tipko

Male
Broj postova : 79
Godine : 23
Lokacija : zadubravlje,okolica slav. broda
Datum registracije : 10.02.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 08.12.14 15:37

Nice. Od komada turpijetine, do zgodne oštrice.
Čime radiš tu obradu da ovako ipadne i čime ju stanjuješ na 3mm?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by fusher 08.12.14 16:20

Prvo flexom skidam 2 mm od crte,a zatim brusnim kamenom do "nule".onda radim grind isto sa brusnim kamenom.daljnja obrada ide sa šmirgl šajbama svih vrsta.
Evo "disk brusilica"kojom stanjujem na 3 mm(tocilo,glavni stroj u mojoj radioni Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 469245 )
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Kbd8v7
Trenutno je na njemu piksa umjesto remenice da dobijem cca 2500 rpm.ta piksa ide na osovinu i na nju se stavljaju ove šajbe što su složene po rubu ladice,osim ova dva velika filca,a u ladici su sve moguće šajbice sa osovinom(gumeni nosači prstena od šmirgla,lamelaste šajbice,brusni čepovi,a ništa od toga nisam sam kupio.pokojni susjed bio veliki majstor,sam napravio tokarski i veliku glodalicu samostojeću.nedavno njegovi sinovi čistili tu radionu i vozili na željezo sve što im ne treba.pokupio sam i stolnu bušilicu sa mehaničkim prijenosom ispravnu za 10 kn,a staru dvostepenu elektrokovina pumpu za 15 kn,samo ju trebalo očistiti)
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 15yhcvn
Ovo su još neke šajbe koje koristim (ono u drugom redu zadnje je velika remenica za 1100 rpm)
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 2ni04gl

fusher
tipko
tipko

Male
Broj postova : 79
Godine : 23
Lokacija : zadubravlje,okolica slav. broda
Datum registracije : 10.02.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by dhorvatic 08.12.14 17:00

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 2hdtz0j

Ovo su ti moji noževi napravljeni od turpije sa turpijom i šmirglom,
čista manifaktura. Micarta je isto rađena doma.

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 2vm68wn

dhorvatic
tipko
tipko

Male
Broj postova : 50
Godine : 59
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 14.03.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 08.12.14 17:55

@dhorvatic - lijepi radovi.. motivacija svakako Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 747986

@fusher - lijepa aparatura. ja imam turpije, brusilicu običnu i onaj aparat sa brusnim kamenom. Dakle sve osim turpija mi je okruglo pa me to najviše brine kako ću izvući ravan grind.. najviše se uzdam u obične ručne turpije za to posto nemam tračnu brusilicu.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by fusher 08.12.14 18:18

Pa prvo sa brusnim kamenom,slobodno može biti ružno,a onda turpijom popraviš.onakav nosač prstena(fi 65) ti je oko 30 kn,a prsten za njega oko 5 kn u renotexu.lamelirane šajbice su po 20-30 kn u uradi sam.triput olakšaju posao,a to ti je investicija koju jednom radiš.takve stvari jako dugo traju,uzmeš si koju lameliranu šajbicu,nosač prstena i 4 prstena,2 najgrublja i 2 srednje fina.
www.youtube.com/watch?v=pTArvTJt5eI
Uzmeš najjeftiniju bušilicu i napraviš joj stalak kakav je malo kasnije u videu,i s tim obrađuješ.za početak bi ti preporučio konveks,puno je lakši za napraviti

fusher
tipko
tipko

Male
Broj postova : 79
Godine : 23
Lokacija : zadubravlje,okolica slav. broda
Datum registracije : 10.02.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 08.12.14 23:10

Kolega login- nemoj žurit sa izradom noža.Nzm kolika i kakva su tvoja iskustva za sa svim operacijama koje prate izradu noža- brušenje , poliranje i ostalo .Moj ti je prijateljski savet - da prvo probaš da okališ jedno parče čelika više puta .Da naučiš T.O.Da probaš da iskoveš neki komad metala- da stekneš iskustvo- potezi , na uvežbaš ruku , stekneš osećaj .To isto važi i sa brušenjem , poliranjem- koje nije ni malo jednostavno .Probaš sve to na nekom čeliku.Kada to uradiš - onda kreni sa izradom noža.Nemoj za početak tupriju.Teška je za T.O. Nije laka ni za kovanje i slično...
Uzmi neki običan čelik pa probaj sa njim.T.O. - zagrevanje - vežbaj sa brenerom .Da vidiš šta je ljuto kaljenje - kakva je stuktura čelika posle ljutog kaljenja - polomi je .Pa onda uradi ponovo zagrevanje pa popuštanje do raznih boja .Stavi je u stegu - probaj da je saviješ , da vidiš koliko je elastična.Pa je udariš čelićem - da osetiš ceo taj proces....
Tako sam ja počinjao pre 10- ak godina.Tako većina ljudi radi...
Razmisli o ovome što sam ti rekao ....Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 747986
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Keltan 08.12.14 23:42

Login je napisao/la:@dhorvatic - lijepi radovi.. motivacija svakako Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 747986

@fusher - lijepa aparatura. ja imam turpije, brusilicu običnu i onaj aparat sa brusnim kamenom. Dakle sve osim turpija mi je okruglo pa me to najviše brine kako ću izvući ravan grind.. najviše se uzdam u obične ručne turpije za to posto nemam tračnu brusilicu.

Pogledaj ovu temu

https://survival.aforumfree.com/t9359-rucni-grinder-za-grubo-skidanje-i-100-precizno-ostrenje
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 09.12.14 13:20

@oštrač - svakako neću žuriti, imam iskustava sa radom na alatima koji se koriste u izradi ali nisam radio grindove i sl. , već sam rekao prvo malo treninga. pa onda ide nož i to u etapama, jer se ni vremenski nemože sve u jednom danu.

@keltan - dobra tema, bacio oko, pročitam kasnije.


Imam dva preciznija pitanja, pogledao sam par video uradaka, pa mi nije jasno nešto..

Kaljenje u ulju - dakle koliko točno vremena nož ostavljate u ulju da se hladi. Neki kažu dok se prestane dimiti, drugi 5-10min. ?

Popuštanje temperatura - konkretno za w2 ili 1095 (kaže se da im je ista top. obrada). na koliko stupnjeva da radim 2x po 1h. pročitao sam neke teme, temp. variraju za te čelike..
http://usaknifemaker.com/metals-c-93/stainless-steels-all-types-c-93-35/heat-treat-information-data-faq.html
http://htsteel.blogspot.com/p/complete-1095-heat-treating-procedure.html
sve skupa sam mislio raditi na 260-270C što bi bio neki prosjek različitih informacija za 58-59hrc
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 09.12.14 18:50

Drugar, napravi ti ovakvo sredstvo za kaljenje...
Kanta sa vodom do 1/2 zapremine.Pa sipaš 2 litra ulja prženje.To se zove- dvostepeno kaljenje.Nemoj prerađeno ulje da sipaš vodu- ne u ovom slučaju.Ima razloga.Turpija - 1095 - ima svoje specifične karakteristike.I prerađeno ulje - može se ponašati kao voda- a onda teško tebi ! Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 166116...popucaće sve...
Kada radiš gašenje čelika- idi potez - kao da hoćeš nekoga da ubodeš ili pod kosininom ili pravo- pod uglom od 90C.Spuštaj ga polako - nemoj brzo.Pazi da ti ruka ne ide levo desno u toku spuštanja- jer može doći do krivjenja sečiva.Kada ga spustiš , sačekaš nekih 5 sek.Pojaviće se plamen, i drži dotle dok se plamen ne ugasi...Posle ideš gore- dole , ne levo - desno...Kada je upitanju slabiji čelik- manje krt , ( sa manjim % uglenika), onda ideš malo brže.
Drugi način je da to uradiš brzo na dole , pa ga izvučeš, pa opet ga spustiš još jednom i zadržiš dok se ne ohladi...Ako će se pojaviti plamen - slobodno ga izvuci prilikom prvog spuštanja...
Popuštanje u rerni 2.5- na nekih 220C...mora da ti se pojavi ljubičasta boja na čeliku- to ti je najbolje popuštanje za turpiju...
Pitanje za tebe- šta ćeš uraditi ako se nož iskrivi u jednu stranu ? kako ćeš taj problem rešiti?Još jedno pitanje za tebe- zašto mešavina vode i ulja za prženje.
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 09.12.14 20:53

hvala!
neznam zasto mjesavina ulja i vode.. mislio sam samo u ulju raditi za pocetak da nekompliciram puno
ako mi se iskrivi noz. a neznam.. to predpostavljam tijekom mekog zarenja moze biti, onda ga ravnam čekičem, imam finu veliku zeljeznu podlogu sa slike gdje je turpija slikana
da vidio sam na videima ovo sa ljubicastom bojom, treba biti ljubicasta sve do ostrice a ona i vrh da vuku na smeđe?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 10.12.14 20:55

Kolega logion...Uradi ovako kako sam ti rekao...pa kada uradiš- videćeš i sam zašto...ta kombinacija stedstva za kaljenje- je najbolja za turpiju i slične čelike njoj...
Što se tiče krivljenja- ako dođe do toga- ponovo zagrej nož- ispravi ga, pa ga ponovo okali....Vodi računa da ti ruka bude prava u toku gašenja sečiva...
Što se tiče popuštanja- celo sečivo popuštaš do ljubičaste boje...Nijedna druga boja- za turpiju nije dobra- da bi dobio elastičnost i žilavost- najbolju za taj čelik! ...
Uradi tako i stavljaj slike u toku rada - pa ćemo ti pomoći...šta treba , a šta ne treba da uradiš...
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 11.12.14 0:57

znaci kažeš mješavina pola voda pola ulje? to bi kao bilo jer dok prođem kroz ulje ohladi se malo, pa kad dodje dolje u vodu još više se hladi, a nije direkt u vodu da nebude prebrzo.. tako nest ,ak sam skonto dobro?

ok jasno si objasno ovo ostalo, hvala. zapisano!
javim se sa početkom radova, ja se nadam da ce biti cim prije.. iskreno volio bih zapoceti s ovim, samo da uhvatim slobodan dan za skupiti sve alate, preparate, sloziti pec, omekšavanje, pa da pocmemo sa brušenjem..
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Okibex 11.12.14 10:17

Samo ak ćeš da mješavinom radit, moraš polako kroz ulje jer kad dođe do hladnije vode naglo, čelik puca ko staklo...najbolje u toplom ulju za početak, kasnije eksperimentiraj sa mješavinama.
Uzmi kantu rabljenog ulja, umoči nož unutra i lagano ga pomiči u svim smjerovima da se ohladi kako treba i kad prestanu plamenovi i cvrčanje ostavi malo da se još pohladi i ko bog
Okibex
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 570
Godine : 29
Lokacija : Kutina
Datum registracije : 27.11.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 27.01.15 21:35

Napokon sam krenuo u izradu.. kada bude gotov staviti cu u posebnu temu cijeli proces izrade i slike. Za sad samo početak radova dokle sam stigao da me ispravite jos dok se moze.

Popuštanje odrađeno, dakle zagrijao do nemagnetičnosti, provjerio magnetom, i pustio da se skroz ohladi u žaru-pepelu jedan dan.

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 DSC0134038333


Večeras sam dizajnirao nož i krenio sa grubim oblikovanjem. Ovo su slike dokle sam stigao. Ograničen sam duljinom i debljinom turpije. Volio bi da mi kažete sada odmah ako ima kakvih bitnih pogrešaka u dizajnu, dok se može srediti. Još dno leđa drške mislim zaobliti malo da nežulja, i leđa vrha noža još malo izvuči prema sredini i izravnati da nebude ovako zaobljeno jako.

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 DSC01343c407d

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 DSC013458af19

recimo da bi na ovo želio dovesti konačan grubi oblik

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 DSC013451789ca
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by SmitoBona 28.01.15 13:20

pratim ovu temu hajde jos slika Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 150683 oblik mi se svidja pravo, samo nastavi zanima me kako ce na kraju izgledat.
SmitoBona
SmitoBona
lingua
lingua

Male
Broj postova : 440
Godine : 32
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 27.12.2014

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by siga 28.01.15 14:25

Biti će dobar primjerak, koja je debljina turpije?
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 28.01.15 14:37

5mm.. malo cu ga stanjiti prema vrhu i prema kraju drske.. da bolje podnosi savijanje u stranu a i da težinu smanjim.
radio sam malo na tračnoj brusilici (TRAČNA JE ZAKON!!!!) i dobio ovaj oblik sa zadnje photoshopirane slike sto sam stavio, super izgleda. zaboravio slikati, ako danas u radionicu odem jos poslikam

PITANJE - ako zna netko, da li se ovaj kružni usjek na kraju oštrice kod dršte radi prije ili nakon izvlačenja grinda?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by gorky 28.01.15 17:01

Ajde, super da si krenuo s izradom. Taj mali usjek naziva se choil. Stavi ga kad završiš s grindom i ne mora biti jako dubok. Služi samo za lakše oštrenje noža.

Vidim biti će saber grind. Dakle radiš neku 'sjekiru' za batoniranje. Ja bi ga ostavio malo mekšeg 56-57HRC-a. čisto da ne pukne. Drška je možda 'preplitka' i lako će ti se dogoditi da ti prsti kliznu na oštricu pa bih i to još malo izbrusio - finger choil
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 28.01.15 18:07

Pa u biti se ja nekuzim bas tolko u te grindove.. ovaj sam odabrao po uzoru sa ka-bara i srk-a koji su mi se pokazali kao super noževi koje sam do sada imao, imao sam i jedan full flat grind (rat7) ali nekako mi nije sjeo.. neznam zasto. Šta misliš da bi taj full flat bio bolji? u biti neradim za batoning, all around nož želim, za obradu mesa, divljači, drveta, sječu grana, ponekad batoning.. uneverzalno nesto imam na pameti e sad... jbg
Znači da ovo udubljenje naprijed na drski napravim malo dublje da kažiprst dublje sjeda, ok poradim na tome.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by siga 28.01.15 18:28

Bolje će rezati ako odeš na full flat. 5 mm je puno.
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by gorky 28.01.15 18:29

Onda povuci liniju grinda jedno 5mm do ledja. Nakon kaljenja kod zavrsne obrade izgubit ces jos jedno 2mm i imas noz za ono sto zelis. Nemoj zaboraviti izbusiti rupe na drski za pinove. Isto ubusi par rupica po drski da ti epoxy bolje ulovi. Ako si dobro popustio noz trebalo bi ici kao kroz puter
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by djomla 28.01.15 18:53

Letimično sam preletio temu, pa samo ukratko...

Možda bolje ne diraj dršku zasada-lako ćeš to kasnije izbrusiti. Kada napraviš nož daj si zadatak rezbariti nešto malo kompleksnije-par sati, po mogućnosti ne premekano drvo. Nakon toga ćeš znati manjkavosti drške, a i noža općenito.

Bolje ne kali u vodi, za razliku od ulja vrlo niska točka vrelišta uzrokuje stvaranje omotača pare oko noža pri kaljenju koji se ponaša kao izolator te usporava hlađenje.. Jeftin i solidan odabir je biljno ulje zagrijano na oko 40-50c. Pobrini se da imaš dovoljno ulja, barem 3-4 l, ako ćeš višestruko kaliti tada dodaj još koju litru.

Prije sam također urezivao choil, sada više ne bi. Taj dio odlično zapinje za vlaknasti materijal, a ponekad su baš sekunde presudne...

Kada zakališ nož, ostavi ga unutra dok se ne ohladi da ga možeš držati u ruci.

Bolje popusti za 10-20 stupnjeva manje od planiranog, pa isprobaj nakon toga kako ti se ponaša pri oštrenju i korištenju-ako ti se čini pretvrd tada idi na veću temp.

toliko za sada, sretno! Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 304316



djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 2 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.