FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
novi covijek - pitanja & slike Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
novi covijek - pitanja & slike Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
novi covijek - pitanja & slike Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
novi covijek - pitanja & slike Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
novi covijek - pitanja & slike Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
novi covijek - pitanja & slike Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
novi covijek - pitanja & slike Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
novi covijek - pitanja & slike Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
novi covijek - pitanja & slike Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
novi covijek - pitanja & slike Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
novi covijek - pitanja & slike Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
novi covijek - pitanja & slike Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
novi covijek - pitanja & slike Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
novi covijek - pitanja & slike Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
novi covijek - pitanja & slike Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
novi covijek - pitanja & slike Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
novi covijek - pitanja & slike Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
novi covijek - pitanja & slike Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
novi covijek - pitanja & slike Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
novi covijek - pitanja & slike Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
novi covijek - pitanja & slike Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
novi covijek - pitanja & slike Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
novi covijek - pitanja & slike Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
novi covijek - pitanja & slike Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
novi covijek - pitanja & slike Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
novi covijek - pitanja & slike Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
novi covijek - pitanja & slike Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
novi covijek - pitanja & slike Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
novi covijek - pitanja & slike Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
novi covijek - pitanja & slike Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

novi covijek - pitanja & slike

+4
Zile
Ikarus
siga
n3m0
8 posters

Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 12.09.13 16:15

Pozdrav dobri ljudi.
Ime mi je Gregor i eto napokon se odlucio okusati u izradi noza malo bolje kvalitete. vec sam dosta toga procitao po ovom i drugim forumima ali me ipak muce neka pitanja na koje bih volio dobiti direktan odgovor =)

prvo jedno uobicajeno pitanje: koji je ovo metal =D
istroseni cirkular i pila iz rezaone kamena
mislim da bi trebao biti pogodan celik za izradu noza. pila je jako savitljiva (skoro je mogu do pola presavinuti i vraca se u ravan polozaj) i obrada je bila dosta zahtjevna (slika alata ce biti dole).
zna li tko koji je to metal i kako se toplinski obradjuje (opustanje valjda do nemagneticnosti i onda pustiti da se hladi sa peci, normalizacija = ? , kaljenje = ? , popustanje = ?)


drugo pitanje je u vezi peci
naime namjeravam napraviti pec od siporeksa za pocetak
ovog tipa: http://www.zoellerforge.com/firebrickforge.html
ono sto me najvise interesira jest pravilno postavljanje plamenika. neznam dali treba staviti na sredinu odozgora kako je prikazano u linku ili gurnuti do kraja i pod kutem. razlog - ravnomjerno grijanje noza. tako da mi sredina ne bude toplija od vrha i drske. svi savjeti dobrodosli

takodjer jedino sto trenutno imam jest brener za keramiku ( http://www.njuskalo.hr/rucni-strojevi-alati/brener-fi-45mm-bez-rucke-oglas-1435882 )
dali ce posluziti? (namjeravam napraviti drugi, sa boljim dotokom zraka, ali to cu vas pitati drugi put =D)

planiram prvo napraviti pec da mog opustiti metal radi lakse obrade

evo par slikica sto sam uradio do sada

noz od navedene pile (nesvidja mi se dizajn ali ionako se prvi macici u vodu bacaju XD, izrezao kutnom brusilicom, obradio alatima na slici dolje + turpija + smirglanje)
novi covijek - pitanja & slike Prvi_zps2f19bd44

prvi pokusaj. napravljeno od lisnate opruge debljine oko 1 cm
fantasy dizajn onako iz glave, kasnije je stari dovario neke dijelove i brazde. iz milja ga zovemo zmajomor =D
grijano u peci za taljenje metala (bio uronjen malo u mesing, vidi se na uvecanoj slici) popustanje napravio u pecnici
malo sam malatio po panjevim i gredama i zacudo bez ostecenja
novi covijek - pitanja & slike Zmajomor_kaljenje_zpse3946d31

novi covijek - pitanja & slike Zmajomor_1_zps8b795e60

novi covijek - pitanja & slike Zmajomor_2_zps00312028

radio sam i neke drvene maceve i nozeve za trening ratnickih vjestina/samoobrane/europskog macevanja

traning noz specwog warrior (nedovrsen, inox, predebel i pre tezak za full contact trening novi covijek - pitanja & slike 469245)
novi covijek - pitanja & slike Specwog_warrior_treining_zpsa528b8b7

i na kraju alati s kojima radim (+kutna, busilica, razne "zuje", turpije i smirgl, rucna tracna brusilica [beskorisna -.-])
novi covijek - pitanja & slike Alati_zps335126a4


eto to je to... nadam se da vas nisam zagnjavio s puno teksta =D
jos sam pocetnik i vjerovatno cu vam jos masu pitanja postaviti, ali s ovim se mislim pozabaviti ozbiljnije u nadi da bih jednog dana mogao raditi kvalitetne nozeve kao vi =)

puno hvala i pozdrav!
G
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by siga 13.09.13 8:49

Dobro ti nama došao.
Čestitam na radu i na radionici, a posebno na želji da nešto napraviš sam.
samo mali komentar: ono ti nije siporeks, nego firebrick (šamotni blok- lagana mekša verzija, ne šamotna cigla, teška i tvrda), mislim da probaš napraviti sa siporeksom da bi se sve skupa razletilo u P...M..., uz mogućnost ozbiljnih ozljeda.
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by Ikarus 13.09.13 9:29

Pozdrav n3m0 siguran sam da će ti dosta ljudi sa foruma pomoć jer ima dosta majstora koji su radili svoje peči, ako malo potražiš po starijim postovima možeš i sam naći...

Molim te da se predstaviš u rubrici predviđenoj za to i usput pročitaj pravila...

Pozz
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by Zile 13.09.13 18:58

Evo još jedan koji se zarazio:bok: Neka,neka,što nas jeviše to bolje.Prvo siporeks ni u ludilu.Ta cigla koju ti trebaš se zove poritna cigla i ima više vrsta prilagođene za razlićite temperature.Za razliku od šamota (koji ti je također potreban) porit je izolator.A što se tiće brenera,ni to nije dobro jer kao prvo ,izgorit će ti i izmrviti se nakon kratkog vremena.Možeš iskoristiti cijev i diznu.Kad ga montiraš na peć neće ti raditi,dakle ili pravi atmosferski plamenik ili plamenik s ventilatorom tj. s upuhivanjem zraka.Sve to skupa neće dobro raditi bez regulatora protoka plina.Preporučujem regulator do 10kg/h, s njim nožeš raditi sve što se tiće TO.Kao druga opcija pravljenja peći ti je metalno kučište izolirano s unutrašnje strane keramičkom vunom koje isto ima više vrsta za različite temperature.
Zile
Zile
lingua
lingua

Male
Broj postova : 304
Godine : 62
Lokacija : osijek
Datum registracije : 05.05.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 13.09.13 22:47

Sa siporeksom ili ytongom bi ti čak i radilo ali dva tri paljenja i onda ćao. Cigla bi se jednostavno izmrvila i ne bi ništa ostalo. Firebrick se da nabaviti u dućanima specijaliziranim za prodaju/izradu keramike(peći, žice cigle kao rezervni djelovi). Možeš pitati i u firmama koje se bave izradom peći za toplinsku obradu metala keramike, labos peći itd. iako nije baš jeftina. Ovo što ti žile veli je puno jednostavnije i jeftinije iako po meni je ako misliš raditi peć bolja električna jer se jako jako precizno može pratiti temperatura ali to je skuplja varijanta!
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by Keltan 14.09.13 20:44

Ja planiram za sebe da izradim od cigala iz termoakumulacione peci ?
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 14.09.13 21:20

Keltan je napisao/la:Ja planiram za sebe da izradim  od cigala iz termoakumulacione peci ?
Cigle iz termoakumulacione peći imaju veliku toplinsku masu. U prijevodu to znači da će trebati dugo da se peć zagrije a kad se zagrije onda će duuuuggooo ostati zagrijane. Trošit će dosta energije za zagrijavanje. Cigle za peći koje služe za toplinsku obradu zapravo odbijaju toplinu i super su dobar izolator. To ne znači da se neće zagrijati ali dok se one zagriju ti si već obradio predmet ili si već pri kraju obrade...

Dodatno ne znam maksimalnu radnu temperaturu cigli iz termoakumulacione ali bi za potrebe ove peći trebale imati bar 1200°C.
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 16.09.13 13:58

nisam bas imao vreman da vam odgovorim as sam bio posvuda
hvala na dobrodoslici. budem se predstavio u temi koja je namjenjena za to a sto se tice pravila, procitao sam ih i mislim da nisam nigdje zgrijeso. ako jesam molim da me ispravite =)

odlucio sam se za siporeks jer ga imam na bacanje (dobro ajde par komda novi covijek - pitanja & slike 469245) i zato sto je jeftin. inace smo ga pekli tako da znamo sto znaci izgoreni sip ;)krt je inace a jos prepecen mrvi se na pogled.
dali je to jedini problem ili su tu jos neke opasnosti? mislim da se ne razleti? ne bi trebao, osim ako bas necime ne lupim. inace je dobar izolator i trebao bi valjati.

planiram ja napraviti zeljeznu (od stare boce plina, metis majka) i keramicke vune (vec smo napravili par vecih za keramiku i metal) ali sada nije bas bajna financijska situacija a ne zelim stagnirati (kao recimo od 2011 -.-)

ista stvar sa brenerom. planiram napraviti (kad saznam kako) bolji s dotokom zraka. ovaj nas grije pec za taljenje vec godinama i jos uvijek mu nis ne fali tako da ce posluziti.

imamo jednu elektricnu za keramiku ali njoj treba 12 sati da dodje do 900C... ne hvala =D

danas idemo u nabavku boljih turpija pa se bacamo na sljaganje peci (slikam pa stavim)

ali i dalje me muci par stvari
koj je to celik? kako ga toplinski obraditi?

kako usmjeriti brener u pec da se noz ljepo i ravnomjerno zagrijava (kockasti prostor)
vidio sam da ljudi znaju staviti noz pod neki drugi metal. jel to da ne dobije direktan sut topline ili nesto drugo?

hvala
G
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 16.09.13 14:40

Jesi razmišljao da promijeniš grijače i elektroniku na toj za keramiku? Kolike su joj dimenzije. Ako je prevelika onda se ne isplati...
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by siga 16.09.13 14:56

pogledaj pećicu od ovog lika
https://www.youtube.com/watch?v=R98cGkhN18o
u 4:40

jednostavno i malo, a izgleda da radi ko zmaj.
sretno sa izradom

Siga
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by marko5000 16.09.13 15:04

Za čelik ne možeš sa sigurnošću reć ako nemaš neke oznake, možžda da pitaš u toj rezaoni kamena koje pile koriste pa probaš pronać na internetu...
A ako ne možeš doć do tih informacija najsigurnije ti je da ga popustiš, izrežeš 4-5 traka za probavanje i kališ ih, popuštaš, lupaš po njima čekićem, probaš naoštrit i sl. zapisuješ rezultate i otprilike vidiš kakva ti toplinska obrada odgovara za taj čelik... Neće bit savršeno, al može se... Čak i da ti netko kaže točne podatke mislim da bez ove metode ne možeš bit siguran u dobar rezultat ako nemaš električnu peć sa točnom temperaturom, mjerne instrumente i sl. Nisam neki preiskusan, al et što sam dosad shvatio...
Za brener neću tvrdit ništa, nikad nisam radio sa takvom peći, ali možda da ga usmjeriš da plamen šiša paralelno sa nožem, možda malko iznad njega... Možda bi ga tako donekle ravnomjerno grijao? Možda netko iskusniji zna...
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 24.09.13 12:32

eto mene nazad

gorky je napisao/la:Jesi razmišljao da promijeniš grijače i elektroniku na toj za keramiku? Kolike su joj dimenzije. Ako je prevelika onda se ne isplati...
ne. stvar je  u tome sto je to pec radena za potrebe keramike a ona zahtjeva sporo dizanje temperature da nebi doslo do pucanja gline

@siga
odlicno izgleda ta mini pec. tako sam napravio i svoju ali nije ispalo najsretnije rijesenje. tj. dobro je za malenu ali ne za veliku. vise o tome na kraju

@marko5000
i mislo sam tako doznati ali nemogu samo nazvati firmu jer su mi to radnici dali onako ispod ruke pa da ne dovedem nekog u neugodnu situaciju. budem pitao kad sljedeci put budem ishao u tom smijeru. ako uopce budu znali o.O

evo sada slikice peci koje sam sklepao

izrezao par komada siporeksa
novi covijek - pitanja & slike IMG_2331_zps86f700b3


stavio cavlice da se ne mice kod sklapanja, zastite za rubove i sve stegnuo sa zicom
novi covijek - pitanja & slike IMG_2338_zps0cb81367

novi covijek - pitanja & slike IMG_2336_zps0a623db7

malo nespretno postavljen brener ali ajde za prvu pokusnu pec moze proci =D
novi covijek - pitanja & slike IMG_2346_zps14d85703


kako izgleda plamen, stavio keramicku plocu na drugu stranu da mi sut plamena ne pojede siporeks
novi covijek - pitanja & slike IMG_2344_zps20f45780


ovako izgleda izvana... vrata priblizim blize tako da neide plamen van a opet ima malo procjepa da plinovi imaju kamo pobijeci
novi covijek - pitanja & slike IMG_2348_zpsa0c12d8d


temp nakon kojih 15 do 20min rada
novi covijek - pitanja & slike IMG_2350_zpsbca33a86


tako sve to izgleda, a sad par zapazanja
temperatura se ljepo penje do nekih 700 stupnjeva a poslje toga dosta sporo. zanimljivo da je izvana siporeks hladan! normalizirao sam noz dva puta, siporeks se zagrijao i temperatura je bez problema dosla do 800. kada otvorim "vrata" da provjerim boju i nemagneticnost temperatura naglo skoci za 70 stupnjeva te se nakon toga hladi. valjda se vatra razbukta zbog priljeva svijezeg kisika a onda gubi toplinu zbog otvorenih "vrata".
plamen ide preko ostrice i ispunjava cijelu pec. neznam koliko je to dobro.

zakljuci
pec je prekratka i plamenik je krivo postavljen (od prednjeg dijela ide prema kraju i lagano prema gore). tako mi se desava da mi se ostrica zagrije puno vise nego drska a to rezultira krivljenjem kod testa (ne ostrice nego kod pocetka drske).
planiram napraviti vecu pec, isto od siporeksa, okruglu s ravnim podom, plamenik na sredini i pod 45 stupnjeva odozgo. tako mislim da ce plamen ici u sredinu noza a ja cu imati prostora da idem naprijed nazad te razvucem toplinu ravnomjerno po cijelom blank-u (valjda je to dobar naziv) dali je to dobar nacin ili ima neki pametniji?

par pitanja
vidim da ljudi stavljaju rupicu na straznjem zidu peci. cemu to? za plinove?
dali je uredu da plamen bude po cijeloj peci? ili bi trebalo staviti plamenik dalje, da ide kroz neku cijev pa da samo toplina ulazi u pec?
znam da je vec pisano po forumu i da je lako naci tu informaciju ali malo sam si ljen :Pkakva je TO lisnate opruge? normalizacija i kaljenje? sve se to vrti oko 750-800 stupnjeva?

hvala i obavjestavam vas dalje novi covijek - pitanja & slike 69343
G
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 24.09.13 12:59

Kako ćeš odrediti temperaturu noža? Sonda bi trebala biti na mjestu noža da bi imao točna mjerenja. Ako je sonda sa strane temperatura se može razlikovati od 100 - 200°C. Opet ako ideš plamenom direktno po sondi onda trebaš oklopljenu K-tip sondu da ne pregori od plamena. S druge strane ako misliš pomicati nož dok se grije unutar peći temperatura sonde i noža neće biti ista. Peć bi trebao obložiti sa keramičkom vunom jer siporek neće izdržati visoke temperature a za izolaciju je dobar.

Što se tiče kaljenja, prvo napravi nuliranje čelika(Normalizacija, Meko žarenje) a zatim ide kaljenje i popuštanje. Po meni bi bilo dobro zagrijati komad do 890°C(temperatura će pasti dok ga izvadiš iz peći i gurneš u ulje) i onda ga kaliti u ulju.

Normalizacija - zagrij do 850 i ostavi da se hladi izvan peći
Žarenje - zagrij do 850 i ostavi da se hladi preko noći u peći

Evo to je po mom skromnom mišljenju.
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 24.09.13 13:02

n3m0 je napisao/la:eto mene nazad

gorky je napisao/la:Jesi razmišljao da promijeniš grijače i elektroniku na toj za keramiku? Kolike su joj dimenzije. Ako je prevelika onda se ne isplati...
ne. stvar je  u tome sto je to pec radena za potrebe keramike a ona zahtjeva sporo dizanje temperature da nebi doslo do pucanja gline
Dizanje temperature ne ovisi o peći već o elektronici. Peć se može programirati da recimo diže temperaturu u koracima koje ti zadaš i zadržava tu temperaturu određeno vrijeme. Radim si trenutno peć pa sam malo u tome:)

gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 24.09.13 13:17

sonda je malo pokraj noza, vidi se na slici unutrasnjosti. znam da tu moze puno varirati. ali meni je temperatura vise onako okvirno. vise mislim pratiti boju noza (iako nemam pojma koja boja treba biti a i cinjenica da sam daltonist ne pomaze XD)

mislim napraviti zeljeznu pec sa keramickom vunom ali zasada mi je to jednostavno preskupo pa radim s cim mogu =)

dal se ove gore spomenute temp odnose na lisnatu oprugu?
dal smeta to sto je plamen u unutrasnjosti peci?
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 24.09.13 13:45

Lisnate opruge se rade po nekom standardu. DIN17xxx nešto. Točan udio ugljika ne znam(možda od 0.5 - 0.8%) a i to može varirati ovisno o opruzi.
Što se tiče TO za materijale za koji ne znaš točan sastav ideš metodom pokušaja i pogreški. Uvijek možeš 'nulirati' materijal i probati ponovno. Zapisuj rezultate i kad dođeš do zadovoljavajućeg - bingooo:))

Možda je već netko ovdje i radio s lisnatim oprugama pa ti da bolji savjet...
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 26.09.13 19:19

a moze li mi tko reci sto se ovdje dogodilo?

novi covijek - pitanja & slike IMG_2425_zps1f4d63cc

ovaj komad je bio zakaljen i popustan ali nije mi se svidjelo pa sam odlucio da ce biti peri deri, za isprobavanje turpije, filework i sl.

zato sam ga ponovo opustio. zagrijao do nekih 850 stupnjeva zajedno sa dvije lisnate opruge i pustio da se hladi zajedno sa peci preko noci.
mislim da je 850 bilo previse za tako tanki noz i da gubi magneticnost na puno manjoj temperaturi. takve tragove iako puno vece tj. manje izrazene sam naso i na oprugama.

sto se tu desilo? previse zagrijao ili je to nesto drugo?
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 27.09.13 9:15

n3m0 je napisao/la:a moze li mi tko reci sto se ovdje dogodilo?

Da li su ovo nekakva udubljenje(ove crne fleke) ili je samo površinski zaštitni sloj otpao?

Inače što se tiče grijanja, nije fora samo zagrijati i odmah u ulje. Trebao bi ovisno o debljini ostaviti nož na na toj temperaturi neko n vrijeme - možda minutu, dvije tri.. i tek onda kaliti. Za to neko vrijeme bitno je da temperatura bude konstantna i da ne ide više od npr. 850°C!

Jesi probao izmjeriti negdje tvrdoću koji si dobio nakon kaljenja?
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 27.09.13 10:23

probao sam turpijom prelaziti preko ostrice i vise manje je klizila ali ipak ostavljala sitne tragove.
probao sam ga kriviti tako da sam stavio ostricu u skrip i onda rucno natezao ali dogodilo mi se da se nakon ostrice krivi (ne sama ostrica)
ostrio nisam pa nemogu reci kakav je rub

nakon kaljena je nastao sloj koj se bez problema skinuo smirglom ali ovo gore nije nakon kaljenja vec nakon mekog zarenja, ostavljeno da se hladi preko noci zajedno sa peci.
zanimljivo je da taj sloj kada ga se obraduje sa brusevima ne daje iskre nego tek nakon sto se skine i dodje do metala ispod.

evo jos jedna slika uvecana
novi covijek - pitanja & slike IMG_2426_zps0ad98492

iskreno mislim da je temperatura bila prevelika... da gubi magneticnost vec oko 700 stupnjeva... valjda nece raditi problem kasnije ionako mislim normalizirati bar 2 puta
ponavljam, ovo gore je peri deri, trenutno radim na blanku od gibnja od koji 6-7mm
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 04.10.13 14:56

mali updejt
nova pec je na cekanju. napravio sam si vodilicu za turpiju i oblikovao blank od lisnate opruge.
nisam zadovoljan rezultatima XD ali to je vise do toga sto sam uzeo veliki komad i neiskustvo.
bio je to pokusaj scandi grind/chisel point. linije su bile kolko tolko ravne ali su se kod smirglanja potpuno izgubile -.-
mislim da cu pomocu turpije raditi samo manje full flat grindove
slikam uskoro pa dodam
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by zlatko1 05.10.13 11:51

Ako nisam zakasnio,mislim da testera za secenje kamena nije nikakav celik.Jer ni logicki nema razloga da se stavlja neki visokougljenicni celik za nju kada u stvari kod nje kamen sece dijamant,a ne celik koji je zalepljen ili sta vec,na rub same testere.Verovatno je u pitanju neki niskougljenicni celik koji mozd aima povecanu kolicinu nekih legirajucih elemenata koji bi mu mozd au vrh glave davale neku otpornost na vise temperature ili sli.Mada pri secenju kamena testera se non stop kvasi vodom.Sve u svemu los izbor,bar po meni,za noz.A ovo sto se desilo stvarno nemam ideju.Moguce da je jednostavno pri dugom drzanju na povisenim temperaturama stvorio debljli sloj sljake koja je negde otpala a negde nije.Mislim samo neko moje razmisljanje.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 07.10.13 11:37

hvala zlatko, i ja sam imao slicne sumnje.
svejedno budem probao naci tocne informacije sljedeci put kada budem u blizini rezaone.
pogledaj na slici, pokraj cirkulara, stoji jedan list koji slici na pilu za drvo. savijao sam ga i preko 90 stupnjeva i vraca se u prvotni oblik (skoro me polomila kad sam je krivio XD) zar nebi znacilo da bi to mogo biti dobar celik? ma, nemoze se nis ovako... probam ja nabaviti tocne informacije

imama jedno drugo pitanje. sve celicane koje sam nasao oznacavaju celik po JUS standardima.
postoji li kakava lista č.xxxx pogodna za izradu nozeva?
za sad sam samo nasao ovo
http://www.m3tubecomponents.com/images/Cross%20Reference%20of%20Steel%20Standards.pdf

EDIT: lazem, nasao sam i ovo XD mislim da bi to trebalo biti dovoljno
http://www.scribd.com/doc/60535649/Standardi-za-celik
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by zlatko1 07.10.13 12:22

U principu kada se tako savija i vraca trebalo bi da znaci d aje celik.Ali nemora da znaci da je dobar.Nisam imao neka iskustva sa nisko ugljenicnim celicima,sta se desava posle kaljenja.Takodje mi nekako prolazi kroz glavu koja je donja granica kolicine ugljenika ispod koje celik nemoze uopste da se kali.Nisam siguran,lupicu,al mislim da je mozda negde oko 0,20%.Ali za nozeve ili bilo koji alat potrebno je da bude iznad 0,40.A to imaju dosta vrste celika.
Ovo tvoje drugo pitanje ,neznam kako bih rekao,ali bre imas ovde na forumu more informacija koji su dobri celici za nozeve.Ja do sada nisam kupovao celik,vec vecinom radim takozvanu "reciklazu".Ali je bolje kupiti,mislim sigurnije.I to koristim pretezno turpije,najvise kosuljice lezaja,tanjiri od tanjiraca ali ima tu dosta toga.Mogu se koristiti sajle, nozevi od kosacica za seno, i more drugih.A ako ti zelis bas kupovati celik iz fabrike onda nabavi Krauca u njemu imas opisane vrste celika i njihove primene.Sasvim dovoljno po meni.A ima i ovo
http://www.metalravne.com/selector/html/standards.html
novi covijek - pitanja & slike 747986 
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 07.10.13 16:03

vec sam se ja nacitao po forumu o kojim se vrstama celika radi (aisi standard), uglavnom sa 0,80% ugljika pa na vise. samo me zbunjivao jus standard. uglavnom, naso sam tablice pomocu kojih mogu vidjeti sta je sta ali hvala na linku novi covijek - pitanja & slike 69343
takodjer sam nabavio i krauca, neznam tocno koje izdanje. ali kniga je odlicna
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 05.11.13 11:19

doslo do male pauze zbog posla a i tokaru se bas ne zuri napraviti pogonski kotac. to ti je kad se radi za par pivi -.-
posto mi se neda cekat, poceo sam obradjivati turpijom par lisnatih opruga. na njima je stajala deklaracija:

SP MMK Bratstvo pucarevo
SP Fabrika autodijelova Mehanika Derventa
Gibanj
tip vozila : Z-128
spec. G01.00.00
kat. broj. 4250379

malo sam guglao i saznao da su fabrike odavno zatvorene, da je to gibanj stare zastave ali nisam uspio saznati o kojem se tocno celiku radi. 1075? vjerovatno 5160 ali bih voli biti siguran pa ako netko zna, help!
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 28.11.13 22:17

ljudi pomagajte. frend mi se javio da ima nesto elektromotora koji bi se mogli srediti ali neznam kakav mi treba
vec sam gledao po forumu i kuzim da treba biti preko 1.5 kw (ili konja?) ali neznam koliko okretaja...
nemam bash puno znanja o motorima i neznam sto mi treba novi covijek - pitanja & slike 469245

dakle nashao mi je sljedece
0.75ks sa 3000 o/min
3ks na 1000 o/min
6ks 1400o/min

vjerujem da mi je ovaj od 6ks nepotrebno prejak a ovaj od 0.75 mozda preslab.
ovaj od 3ks je upitan dal radi ali mislim da bi mi najbolje odgovarao (2.2kw?) samo me brine dal je dovoljno 1000 o/min

help =)
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by gorky 28.11.13 23:48

n3m0 je napisao/la:ljudi pomagajte. frend mi se javio da ima nesto elektromotora koji bi se mogli srediti ali neznam kakav mi treba
vec sam gledao po forumu i kuzim da treba biti preko 1.5 kw (ili konja?) ali neznam koliko okretaja...
nemam bash puno znanja o motorima i neznam sto mi treba novi covijek - pitanja & slike 469245

dakle nashao mi je sljedece
0.75ks sa 3000 o/min
3ks na 1000 o/min
6ks 1400o/min

vjerujem da mi je ovaj od 6ks nepotrebno prejak a ovaj od 0.75 mozda preslab.
ovaj od 3ks je upitan dal radi ali mislim da bi mi najbolje odgovarao (2.2kw?) samo me brine dal je dovoljno 1000 o/min

help =)
Od ova tri ja bih izabrao 2,2kW. okretaje riješiš s remenicama. Veću staviš na motor a manju na pogonski i imaš dovoljno. Možeš si dati napraviti višestupanjske remenice pa onda si postavljat kako ti odgovara..

Ovdje možeš provjeriti brzinu ovisno o dimenzijama remenica i brzini motora:
http://www.blocklayer.com/Pulley-Belt.aspx

Pazi da ako je motor trofazni da imaš i trofazni priključak....

Inače motor od 1.5 kW ima čisto dovoljno snage. Možeš ih naći od 1400 o/min - 2850 o/min- Obje verzije prolaze
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 29.11.13 0:25

hvala gorky na info i prijasnjoj pomoci =)

ako radi taj od 2,2kw odmah ga uzimam. hvala i na linku, ide u bookmark =D

sad samo ostaje pitanje koje okretaje trazim. znam da za finije granulacije (150+?) treba manje okretaja.
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by Keltan 29.11.13 2:25

zlatko1 je napisao/la:Ako nisam zakasnio,mislim da testera za secenje kamena nije nikakav celik.Jer ni logicki nema razloga da se stavlja neki visokougljenicni celik za nju kada u stvari kod nje kamen sece dijamant,a ne celik koji je zalepljen ili sta vec,na rub same testere.Verovatno je u pitanju neki niskougljenicni celik koji mozd aima povecanu kolicinu nekih legirajucih elemenata koji bi mu mozd au vrh glave davale neku otpornost na vise temperature ili sli.Mada pri secenju kamena testera se non stop kvasi vodom.Sve u svemu los izbor,bar po meni,za noz.A ovo sto se desilo stvarno nemam ideju.Moguce da je jednostavno pri dugom drzanju na povisenim temperaturama stvorio debljli sloj sljake koja je negde otpala a negde nije.Mislim samo neko moje razmisljanje.
Evo koji celik ide u testere sa dijamantima   . . .  samo ako mislimo na iste

http://www.asbilek.com/product-detail/steel-cores-for-gang-saw-blades.html

http://stahlbecker.de/produkte/werkzeugstahl-niedrig-legiert-75cr1
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by n3m0 29.11.13 11:27

bio bih sretan da je 1075 celik =D ali nemogu znati dal su to te... jednom se budem zaletio do te rezaone i pitao od kud nabavljaju. tada nece biti problem saznat od cega su radjene

hvala
n3m0
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 37
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 21.12.2011

[Vrh] Go down

novi covijek - pitanja & slike Empty Re: novi covijek - pitanja & slike

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.