FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Specijalizirano oružje za preživljavanje

+19
Tandrax
Salix
Sule_HR
ruger357
Ikarus
chumaman
Drvo
Okibex
Revengo
FrankyRC
maxina
Fratt
wolwerine502
puls
Frenky
goxxon
Hombre
ivo
poljičanin
23 posters

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Revengo 06.05.14 22:24

Za zrno (.308 win) neću ništa reći, ali težina od 3 kg i dužina cijevi 42cm i ukopna 1m mi i ne zvuči toliko veliko i teško. Nisam stručnjak i ne znam, možda griješim...

Revengo
tipko
tipko

Broj postova : 93
Datum registracije : 27.03.2014

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Hombre 06.05.14 22:33

Frenky je napisao/la:ovo pišem iz ono malo iskustva koje imam, dakle nije svejedno kud ćeš gađati cilj udaljen 25, ili 35, ili 45 metara, pogotovo, ako je malen poput zeca npr.

za lov malih životinja bi radije koristio zamke i od sačmare i od bilo kakve puške ili samostrela.

Tko će to samostrelom gađati zeca na 45m udaljenosti ako mu baš nije o glavu iako su novi samostreli jako moćni i precizni i strelica nije nimalo spora.
Ta oružja za preživljavanje predviđena su za vojnike koji se kreću u potrazi za civilizacijom ili svojom postrojbom, nalaze se u skučenom avionu i skučenom prostoru koji ide s tobom kad se spuštaš s padobranom. Mala težina, mali broj municije, mali prasak kod opaljenja... sve su to uslovi stavljeni pred konstruktore takvih oružja i zato jesu kakva jesu mada bi konvencionalne puške bile bolje. Zamke su izvrsno rješenje za onog tko se sporo kreće ili određeno vrijeme boravi na istom prostoru što u ovoj temi nije slučaj.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Okibex 06.05.14 23:01

A M1A1? Ameri su ih izdavali padobrancima i jedno vrijeme je postojala inicijativa da M1A1 postane sekundarno oružje, umjesto Colta 1911. 2.6kg napunjena puška, dužine 90cm sa rasklopljenim kundakom (A1 je verzija sa sklopivim kundakom)

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Z
Okibex
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 570
Godine : 29
Lokacija : Kutina
Datum registracije : 27.11.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 07.05.14 0:05

Moj BAR je 30-06 i ukupne dužine 1 m.Okretan ko čigra i sa optikom koja ima crvenu točku težak je oko 3,5 kg.Sintetik stock,svaki Cigo bi ga prim'o u ruke da se ku*či...kao homestead oružje sa dodatnim spremnikom od 10 komada je više nego dovoljan.I nemojte miješati red-dot,IC i laser dot,potpuno različite stvari.
Ovaj Ruger je obrtno-čepni,ako hoćemo slično M14 onda je to Ruger Mini u 7.62x39 ili Springfield M1A u .308 Win,oba DMR verzija puške sa posudbom plinova.
Samostrjeli i lukovi su prekomplicirani za rukovanje onom tko se prije nije time koristio plus nepraktični,jednom ispucanu strijelu možeš zaboraviti ako ne pogodi cilj.Koliko možeš nositi metaka u džepu a koliko strijela?
Prvi AK 47 su imali uputstva bez teksta,crteži su objašnjavali jednom pastiru sa Urala kako rastaviti i sastaviti pušku i kako nekog iz nje ubiti,to je bila osnovna namjena tog alata i Rusi nisu filozofirali previše sa manualima.Zato je AK danas ikona za razliku od starijih oružja koja su bila kompliciranija i time teža za korisnika.
Fire & forget,hit & run,to bi trebale biti premise preživljavanja kad se sranje počne događati,ove Rambo stalker sniper ghost recon gluposti sa samostrijelima i lukovima su bajke,želudac neće razumijeti zašto ti već 10 dana ne možeš pogoditi lukom i strijelom lovinu...
I s druge strane,vidjeli smo kako prolaze narodi koji nisu koristili vatreno oružje za obranu.Nema ih ili su podjarmljeni.
Savršen primjer survivalista vam je jedan Masai koji vjeruje u lukove i strijele i atl-atl ali je jedva čekao da zamjeni 5 koza za prastari AKM,vatreno oružje je osnovna stvar zašto mi ovdje pišemo po forumu dok jedan Masai ili Berber rašpa pete u svojoj kućici od balege.


Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by maxina 07.05.14 0:24

Evo primjera strastvenog ljubitelja i poznavatelja vatrenog oružja s jakom predrasudom prema samostrelima.
Nekom tko ne gađa dobro ni pun ruksak metaka nije dosta,da ne govorim da dućani s municijom nisu baš česta pojava u zabitim krajevima.
Moja bokerica kombinirka 7x57 i 12 je meni savršen vatreni multi tool i nemam dilemu uopće oko toga.

Neukih s oružjem mi je bilo dosta trpiti u ratu a to mi je i danas fobija kada vidim pojedine lovce tako da legendu o AK47 ne uzimam kao posebnu pozitivnu stvar.
Samo hoću reći da bi samostrel,možda,bio moj prvi izbor jer je uz ubojitost i iznimno tih.
Tako i tako su to naša razmišljanja i fantaziranja "šta bi bilo.." koja se neće moći isprobati u stvarnosti...na sreću.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 07.05.14 6:18

Ja samo tvrdim da je lakše ucmekati nešto iz duplenke nego iz compounda...ak se ne slažeš s tim žao mi je jer ću onda morati banirati Ivu na par dana,čisto da znaš...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Drvo 07.05.14 21:51

poljičanin je napisao/la:Sauer M30 Luftwaffe survival drilling

Otac ovog tipa pušaka za preživljavanje je Sauer M30, prerađena lovačka (također survival drilling) puška napravljena za potrebe pilota Luftwaffe tijekom njemačke kampanje u Africi. Koristi značajno jače streljivo od prije opisane TP-82: sačmene cijevi kalibra 12 i karabinski kalibar 9.3x74R. Ova kombinacija je pokrivala mogućnosti lova od ptica do lavova, ali i za samoobranu.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 1366967016

Oružje se držalo u aluminijskom kovčegu s 20 metaka za karabin i 45 patrona, ukupne težine 15 kg. Sama puška je duga 107 cm (cijevi 65 cm) i teška 3,4 kg.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 1366967043
Čini mi se da je ovo jako lijep primjer kako puška za preživljavanje mora izgledati i u kojem kalibru. U kalibru .22 LR ne vidim nikakvog smisla u oružju za preživljavanje. A kad bih morao u situaciji preživljavanja nositi samo jedno oružje onda bi to bila sačmarica pumparica kalibra 12. U pumparicu možeš staviti više vrsta streljiva, od sačme za ptice do "BRENEKE" kugle.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Hombre 07.05.14 22:05

Drvo je napisao/la:Čini mi se da je ovo jako lijep primjerak kako puška za preživljavanje mora izgledati i u kojem kalibru.

Ta puška je rađena za područje Afrike prije xx godina. Hajde molim te reci bi što bi to na ovim zemljopisnim širinama ubijao puščanim kalibrom od 9mm
Tako se i ostalo oružje te vrste radilo za predviđena područja, a pogotovo ono što je bilo u slobodnoj prodaji.
Razvoj takvog oružja, a pogotovo sa strane US Army prestao je iz jednostavnog razloga jer ako kojeg i obore pošalju čopor helikoptera krcatih komandosima koji ga pokupe  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 478256 

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ivo 08.05.14 8:08

Hombre je napisao/la:
Drvo je napisao/la:Čini mi se da je ovo jako lijep primjerak kako puška za preživljavanje mora izgledati i u kojem kalibru.

Ta puška je rađena za područje Afrike prije xx godina. Hajde molim te reci bi što bi to na ovim zemljopisnim širinama ubijao puščanim kalibrom od 9mmTako se i ostalo oružje te vrste radilo za predviđena područja, a pogotovo ono što je bilo u slobodnoj prodaji.
Razvoj takvog oružja, a pogotovo sa strane US Army prestao je iz jednostavnog razloga jer ako kojeg i obore pošalju čopor helikoptera krcatih komandosima koji ga pokupe  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 478256 

Hombre, makar pitanje nije meni upućeno, dozvoli.... Svašta bi ubijao; kalibri 9,3 X 62, 9,3 X 64 i 9,3 X 74 odlični su za lov sve krupne europske divljači, a pogotovo krupnih primjeraka divljih svinja i medvjeda, vrlo su popularni među lovtzima.
Vidim da dosta forumita spominje "pumperitze". Ne čudi me da o tome pišu mladići čija su jedina veza s oružjem aktzijski filmovi. Čudi me da takvo oružje u svom izboru spominje forumit Fret, koji je lovatz. Pokušalo se njima loviti, posebno nakon rata, kada ih je hrpa ostala, no danas je rijetkost sresti nekoga u lovu s takvim tipom oružja. Pokazale su se izrazito nepouzdanim puškama, sklonima zagljavljivanju patrone i što je još opasnije, nekontroliranim slučajnim opaljenjima. Na taj je način više lovaca stradalo od vlastite puške, pa su gotovo konsenzualno odbačene.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 08.05.14 8:41

Ovdje se ne govori o pumperitzi u svrhu lova nego u svrhu preživljavanja kod neke anarhične situacije u društvu,moje mišljenje o pumperici u lovu je jednako kao i PAP-ovki u lovu na divlju svinju pogonom.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Hombre 08.05.14 8:55

ivo je napisao/la:Hombre, makar pitanje nije meni upućeno, dozvoli.... Svašta bi ubijao; kalibri 9,3 X 62, 9,3 X 64 i 9,3 X 74 odlični su za lov sve krupne europske divljači, a pogotovo krupnih primjeraka divljih svinja i medvjeda, vrlo su popularni među lovtzima.

Stalno mi je u glavi početak threada gdje se govorilo isključivo o oružju pilota aviona koji love "u hodu" i kratko vrijeme. Pogledaj samo koliko je municije na raspolaganju i vidjet ćeš da je to minimum i onda pišem tako.
U uvjetima nekog univerzalnog preživljavanja svakako sačma i zrno, snajper, ctvena točka... sve kako bi lakše i efikasnije došao do hrane, a preživljavanje u takvim uvjetima ne mora uvijek biti samo lov za hranu nego i samoobrana.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by chumaman 08.05.14 9:11

9mm? Kel-Tec Sub 2000  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 747986 http://en.wikipedia.org/wiki/Kel-Tec_SUB-2000
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 2ldvy95
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Frenky 08.05.14 17:27

Fratt je napisao/la:Ovdje se ne govori o pumperitzi u svrhu lova nego u svrhu preživljavanja kod neke anarhične situacije u društvu,moje mišljenje o pumperici u lovu je jednako kao i PAP-ovki u lovu na divlju svinju pogonom.


pa jeli pumperica za lov ili nije ne zavisi od sistema kak se puška puni, nego od cijevi, valjda..

imal samneku pumpericu, na udaljenost od 10m, na kantama od jupola čuda radi.  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 478256 
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 08.05.14 18:17

Ma ovdje se više radi o nekoj etici nego o neprikladnom alatu za lov,imam prijatelja koji ide isključivo s pumpom u lov na patke i ima zavidni ulov svaki put...ali mi nekako pumpericu u lovu nije lijepo vidjeti.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Drvo 08.05.14 20:24

Hombre je napisao/la:

Hajde molim te reci bi što bi to na ovim zemljopisnim širinama ubijao puščanim kalibrom od 9mm
...

Slažem se s Ivom što je rekao za veliku divljač i kalibar 9mm. Nisam lovac ali sam slušao od lovaca da je to dobar kalibar za divljač koju je Ivo nabrojao. Osim toga nisam baš mislio da to mora biti kalibar 9mm nego sam htio reći da puška za preživljavanje mora imati "pristojan" kalibar, a ne kalibar .22 LR koji je, ako je vjerovati literaturi, dobar jedino za sitnu divljač.


Zadnja promjena: Drvo; 08.05.14 20:44; ukupno mijenjano 1 put.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Drvo 08.05.14 20:39

ivo je napisao/la:


...
Vidim da dosta forumita spominje "pumperitze". Ne čudi me da o tome pišu mladići čija su jedina veza s oružjem aktzijski filmovi. Čudi me da takvo oružje u svom izboru spominje forumit Fret, koji je lovatz. Pokušalo se njima loviti, posebno nakon rata, kada ih je hrpa ostala, no danas je rijetkost sresti nekoga u lovu s takvim tipom oružja. Pokazale su se izrazito nepouzdanim puškama, sklonima zagljavljivanju patrone i što je još opasnije, nekontroliranim slučajnim opaljenjima. Na taj je način više lovaca stradalo od vlastite puške, pa su gotovo konsenzualno odbačene.

Pitanje se postavlja koliko su korisnici sami krivi za slučajno opaljenje. Najčešće se u slučajevima nekontroliranog opaljenja ispostavi da su korisnici to skrivili nepažljivim rukovanjem(može se vidjeti u crnoj kronici).
Što se tiče pumperice malo teško mi je povjerovati da su tako nepouzdane. Dosta vojnih i policijskih jedinica ih koristi u cijelom svijetu.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Ikarus 09.05.14 9:52

Ne petljam se prviše u ovu temu ali jedno pitanje za znalce, dali je ovo 22-ojka o kojoj se priča?

Počinje oko 4te minute na videu...

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Hombre 09.05.14 12:11

Ikarus je napisao/la:Ne petljam se prviše u ovu temu ali jedno pitanje za znalce, dali je ovo 22-ojka o kojoj se priča?

Prije 4. minute gledam ja što je stavio ciglu iza stakla dok nisam vidio da je balistički gel .

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 09.05.14 14:05

To je "ta" 22 LR o kojoj pričamo.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 09.05.14 14:39

Tema pometena,back to topic,fala lijepo...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 09.05.14 15:29

Bio sam službeno izočan nekoliko dana, pa da se vratim na temu.

Prvo, vratimo se na početak teme. Puške za preživljavanje vezane su, u prvom redu, uz zrakoplovstvo. Razlog je jasan: zrakoplovom brzo prelazimo velike udaljenosti (pročitajte npr. Samuraj! Sabure Sakaija ili pogledajte letove bombardera u istom ratu, tisuće kilometara u jednom borbenom letu) tijekom kojih prelaze preko različitih prostora. U koliko dođe do pada zrakoplova u nenastanjenom prostoru, pilot i posada ili putnici su osuđeni na borbu za preživljavanje, izraženije nego u i jednom drugom slučaju. Pogledajmo samo čuveni slučaj iz 1972. godine kada je avion "Fairchild F-227" Urugvajskog zrakoplovstva, kojeg je iznajmila amaterska momčad u ragbiju, kada se srušio u Andama, priče o prežiljavanu pilota u ratu na Pacifiku, zanimljive priče o padovima zrakoplova u Kanadi, na Aljasci, u Australiji.

Zašto amerikanci više ne koriste puške za preživljavanje kod posada zrakoplova? Generalno gledano, amerikanci danas raspolažu neviđenom tehnikom za spašavnje vlastitih pilota. Međutim, trebali su im dani (preciznije 6) da pokupe pilota Scotta O'Gradya oborenog kod Mrkonjić Grada 2. lipnja 1995. kada su bosanski Srbi sustavom 2K12 Kub (SA-6 Gainful) oborili američki F-16. Kako je to bilo u žiži predizborne kapanje Billa Cintona, napori su bili maksimalni (i politički nagrađeni), ali recimo u padu zrakoplova u nekom rutinskom ili transportnom letu, ljuto je pitanje da li bi bili toliko efikasni. Uz to, to je obaranje bilo na borbenoj zadaći, kada postoje pripremljeni specijalizirani timovi za izvlačenje oborenih pilota, što tamo gdje ih nema? Zanimljivi su komentari njihovih pilota koji kažu kako bi bili sretniji s takvim oružjem za preživljavanje.

Tako, npr., priča o TP 82 počinje prizemljivanjem dvočlane posade sovjetske misije Voskhod-2 u zaleđenu tajgu 1965. godine. Uz sve napore ondašnjeg SSSR-a, trebala su im dva dana da ih pokupe, a oni su ta dva dana potrošili svo raspoloživo streljivo za Makarov PM pištolje, više tjerajući pucnjima (hrane su još imali) nego s nakanom ubijanja – vukove i medvjede. Jedan od tih pilota, Aleksej Leonov, idejni je začetnik TP 82, upravo zbog tog iskustva, i na njegovo inzistiranje su i uvedeni u opremu kozmonauta. Američki astronauti su taođer bili naoružani, ali mislim samo pištoljima.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 09.05.14 16:16

Vidim kako na ovu problematiku forumaši uglavnom gledaju iz našeg kuta gledanja, međutim, osim Sauera M30, ne znam ni za jedno oružje za preživljavanje koje su izradili europljani, a i ta puška je bila namjenjena za Afriku, pa su tome i prilagodili kalibar.

Još malo informacija o njoj: ta puška je bila u aluminijskom kovčegu koji s njom i streljivom teži 15 kg, i svakako nije bila predviđena da je po iskakanju pilot nosi sa sobom. Nakon iskakanja pilot je morao pronaći olupinu zrakoplova i iz nje uzeti oružje, pa je zato sanduk bio toliko težak, kako bi preživio pad zrakoplova. Unutražnjost sanduka je bila obložena plutom.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 09.05.14 17:42

Na tragu priče o puškama za preživljavanje u kalibru .22 LR, pojavom AR-7, u SAD-u se pojavili različiti proizvođači pušaka za preživljavanje u kalibru .22 LR, češće kopijom prije opisanih modela, ali i svojim konstrukcijama. Glavna značajka su im uglavnom rudimentalni izgled i konstrukcija (najčešće bravljenje puške prelamanjem), te spomenuti kalibar. Svakako, treba razlikovati kada sustav stoji iza nečega i kada tržišno natjecanje za kupcima stoji iza nečega (makar nije pravilo: 7,61 x 51 NATO je usvojen znatno iza njemačkog 7,9 X 33 ili sovjetskog 7,62 x 39, nepotrebno jak i slabo iskoristiv, ne zato što su to tražili stručnjaci, nego zato što su 3 generala uz piće tako odlučila), osobito u izboru puške. Želim reći kako je to uglavnom marketniški trik kojim se nastoji odgristi dio tržišta s beznačajnim i bespotrebnim modelima dodajući prefiks „survival“. Još je čudno što, recimo, neznatno jačim (i neznatno težim) konstrucijama uz korištenje metka u kalibru .22 magnum, osobito uz uporabu lovačkog streljiva, te puške mogu postati i učinkovite za lov, pa i za samoobranu od manjih predatora. Evo nekih interesantnih:

Chiappa Little Badger

Jednocjevka, puni se prelamanjem, vanjski kokot, lagana, kalibar .22 LR, četiri Picatinny šine (što će joj ih uopće toliko?).

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Little-badger-extended

American Arms EXP64/SM64

Da ispravim ono što sam prije rekao o europskoj produkciji ovakvih pušaka: ovaj model je izrađivao talijanski Marocchi, a u SAD je uvozio American Arms, pa odatle i naziv, ali samo za američko tržište. Zanimljiva avangardna konstrukcija, a koliko je američko tržište, koje svašta može pojesti, držalo do ovoga govori što je uvoz trajao samo godinu dana. Poluautomatska puška, puno plastike, kalibar .22 LR.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 D3ac5bacdc40af2b592c647635071ac0

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 6c146d08463613f6db303a1e4a53544f

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Fd65b740c2fa2edb13e43e7d8724fc06


Marlin Model 70P Papoose

Zanimljivo kako ovu pušku proizvođači ne zovu puškom za preživljavanje, ali je trgovci često reklamiraju upravo tako. Poluautomatska puška, kalibar .22 LR, cijev od nehrđajučeg čelika, kundak od fiberglasa, 7 metaka u spremniku.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 800px-Marlin_Model_70PSS

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 800px-Marlin70PSS_Disassembled

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 09.05.14 22:23

Kolega forumaš Chumaman je spomenuo Kel-Tec SUB 2000 u kalibru 9mm, zanimljivo i futurističko oružje, kao i uglavnom sve što Kel-Tec proizvodi, ali ono što je interesantnije je to isto oružje u kalibru 40 S&W. Kako je riječ o karabinu, a ne pištolju, kontrola jačeg metka nije problematična. Uz, dakako, ima daleko veći učinak na cilju. Kao oružje za preživjavanje interesantni bi bili i modeli Kel-Tec SU-16D (83 cm dugačka rasklopljena, 57cm sklopljena; 1,75 kg teška bez spremnika, spremnik od 20 metaka)

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 414-355-DSC05870
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 414-355-CIMG2467

ili Kel-Tec SU-16A (95 cm dugačka rasklopljena, 67cm sklopljena; 2,3 kg teška bez spremnika, spremnik od 10 metaka, dva takva idu u kundak), oba u kalibru 5,56 x 45, osobito što se tiče kompaktnosti.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 414-355-CIMG1966
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 414-355-CIMG1692
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 414-355-CIMG1736
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 414-355-CIMG1782

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Fratt 09.05.14 22:32

Ova posljednja je baš tacticool,super mi je.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 09.05.14 22:58

Postoji još jedan zanimljiv američki proizvod iz ove obitelji oružja, a njegovi konstruktori su izbjegli zamku korištenja slabih pištoljskih kalibara, a pri tom iskoristili mogućnost poluautomatske paljbe uz jednostavnu konstrukciju i slab trzaj :

TNW ASR ( Aero Survival Rifle ) 45 acp carbine

Zanimljiv uradak kojemu možemo samo zamjeriti nemogućnost preklapanja, ali to i nije neka zamjerka ovako kompaktnom modelu. U samom nazivu se daje namjena oružja, izrađuje se u tri kalibra (9mm, .40 S&W i .45 ACP), ambidekstralan (mogu ka koristiti i ljevaci i dešnjaci), teška 2,5 kg, aluminij, može koristiti spremnike od Glocka.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 RIFLETNW9MMBLACKD_0
Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 ASRparts_zps96e39588

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 09.05.14 23:18

Koliko je ovo popularan i uspješan koncept govori i postojanje brata blizanca:

Just Right Carbine

Svi podaci o TWN ASR važe i za ovu pušku, i težina i kalibri, i korištenje Glockovog spremnika, samo što je ova izgledom daleko više amerikanizirana, za razliku od sapartanskog modela TWN ASR (makr i od njega znaju napraviti božićnu jelku).

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 DSC09244

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ivo 12.05.14 8:16

Poučno, kolega Poljičanin, nema što. Koju ste literaturu koristili ?
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 12.05.14 9:07

Nekada davno, tamo početkom rata, bila mi je poznata konstrukcija TP-82. To je bilo i vrijeme izrade svekolikog primitivnog naoružanja po kućnim radionicama i garažama. Nekako u to vrijeme sam počeo i planinariti i došao sam na ideju da sam naopravim nešto nalik na TP-82. Crvena zastava je cijevi koje nisu prošle testiranje koristila za izradu osovine volana u Fići. Tako sam došao do cijevi kalibra 16 (za tu namjenu to mi je bio izvrstan kalibar u kombinaciji sačma + kugla). Ma, da ne duljim, napravio sam improviziranu jednocjevku kalibra 16 s kundakom od kosira oko kojeg je bio namotan konopac, oko rukohvata također, a cijev je imala drvenu oblogu da bi se mogla ta skalamerija koristiti kao kosir. Ispalio dvije patrone, utvrdio kako je to opasnije za korisnika nego za okolinu, a neupotrebljivo kao kosir, kosir poklonio, cijev ispilao, povario i iskoristio kao nosač za cvijeće na blakonu i ostao pasionirani ljubitelj oružja za preživljavanje. Tako da nema literature, nego bespuća interneta kroz forume, blogove i proizvođačke stranice i mašta kako bih napravio nešto ozbiljno u suradnji s nekim puškaromm, ali svjestan da do realizacije nikad neće doći.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by ivo 12.05.14 9:26

Legendarni Fićo kiplaufi  Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 478256 Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 478256 Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 478256  !
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by poljičanin 13.05.14 10:08

Slijedeća skupina od 3 karabina koji koriste pištoljsko streljivo nastavak su priče o jednostavnim i učikovitim oružjima za preživljavanje. Ono što veže ova tri oružja nije to što ih proizvođači reklamiraju kao oružje za preživljavanje, niti ih prodavači tako reklamiraju, ali ono što je važno je da ih u oružje za preživljavanje svrstavaju mnogobrojni forumi i blogovi koji se bave preživljavanjem, osobito u SAD-u. Važno bi bilo napomenuti kako zakoni pojedinih država u SAD-u neka od ovih oružja ne dozvoljavaju za civilnu uporabu, odnosno, nema zakonskog kriterija koji bi reako zabranjujemo poluautomatske karabine s pištoljskim streljivom, nego se zabrane pojedina oružja koja odgovaraju tom kriteriju, a druga, identičnih značajki ne (svaka država donosi svoje propise, pa nema generaliziranja, svugje je to različito).

The Hi-Point carbine

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Hp995carbine22

U ovu seriju spadaju modeli 995 i 4095, proizvode se u kalibrima 9x19mm Parabellum, .40 S&W, i .45 ACP. Razvijani su kao jurišno oružje policije, ali su kasnije došli na civilno tržište. Sama konstrukcija je jednostavna uz uporabu polimera i aluminija gdje godje to moguće. Zajedno s jednostavnim zatvaračem ovo daje jeftino oružje. Neuobičajeno je korištenje pištoljskog rukohvata sa spremnikom. Kod ranijih modela karabina 995 to je bio spremnik od 10 metaka...

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 HP995-15rdfront3

... dok kod redizajniranog novijeg modela je to spremnik s 15 metaka. Težina oružja je 2,6 kg; duljina 83 cm, od čega je cijev 42 cm. Brzina zrna na izlazu iz cijevi je oko 390 m/s, jasno, ovisno o streljivu i kalibru, ali svakako, brže nego kod pištolja za isti metak zbog veće duljine cijevi i veće iskoristivosti razvijene energije.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Newstk2

Serija 4095 je rbusnija, teža (3.2 kg), s nešto duljom cijevi od 440 mm.


Beretta Cx4 Storm

Talijansko je čedo, također poluautomatski karabin. Proizvodi ga poznata talijanska industrija oružja Beretta. Kompatibilan s okvirima Berettinih modela pištolja i koristi pištoljsko streljivo kalibra 9×19mm Parabellum, 9×21 IMI, .40 S&W i .45 ACP. U izradi je široko primijenjen tehnopolimer koji je omogućio da se izradi veoma lagan (2,575 kg) i tehnički napredan karabin duljine 755 - 810 mm (ovisno o kalibru), s cijevi duljine 422,5 mm

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 800px-Beretta-Cx4-Storm-p1030164


Thureon Defense "GA" Carbine 9mm

Sam izged ne daje ništa revolucionarno u odnosu na opisane modele, radi se u nekoliko inačica, u kalibrima: kalibrima 9x19mm Parabellum, .40 S&W, i .45 ACP, čime ni malo ne odskače od ove klase. Komatibilan je s Glock spremnicima za samokrese, s dvije duljine cijevi 16.5” ili 19”.

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Newrnd%20hguard%20longsmall

Cijenovni razred svih navedenih modela je oko 1000 $.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

Specijalizirano oružje za preživljavanje - Page 2 Empty Re: Specijalizirano oružje za preživljavanje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.