FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Go down 
Go to page : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34
Autor/icaPoruka
mariobab
guru
guru

Broj postova : 2034
Datum registracije : 28.01.2009

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty
PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty03.11.17 16:49

Ta je kupljena u željezari koja je propala odavno, nema oznake proizvođača, ali koliko se sjećam da je bio uvoz iz BiH, Kreševa, 0,7 sjekira.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Delete
lingua
lingua
Delete

Male
Broj postova : 292
Godine : 25
Datum registracije : 09.01.2012

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty05.11.17 1:57

Ima li neko iskustva sa slovenačkim sjekirama "Tovarna kos", vidim da imaju neku nisku cijenu a ne djeluju mi loše?
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR
maxina

Male
Broj postova : 3034
Godine : 50
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty05.11.17 14:55

Delete je napisao/la:
Ima li neko iskustva sa slovenačkim sjekirama "Tovarna kos", vidim da imaju neku nisku cijenu a ne djeluju mi loše?

Ako ovdje netko o tome išta zna to ti je Max.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
GeoVuky
zelembara
zelembara
GeoVuky

Male
Broj postova : 38
Datum registracije : 26.10.2014

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty14.06.19 0:01

Pozdrav ekipa, imam pitanje prepoznaje li netko možda ovaj žig sa slike? Imam doma četiri sjekire s tim žigom i jako puno ljudi ih imaju ali nitko mi nije znao reći tko što i odakle. Prema potpisu kovača na jednoj tesarskoj koju imam čini se da je Slovenac, moguće i Kovačija isto?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Img_2013
[Vrh] Go down
laredo
lingua
lingua
laredo

Male
Broj postova : 325
Godine : 45
Datum registracije : 19.02.2014

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty14.06.19 16:44

Dragič definitivno zvuči kao slovensko prezime..
[Vrh] Go down
Mad Max
spikač
spikač
Mad Max

Male
Broj postova : 698
Godine : 52
Datum registracije : 15.01.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty15.06.19 0:54

Pogledao sam malo po prošlosti i nema tog imena kod nas u Sloveniji ... Kovaški obrt je bio nekada prisutan u svakom selu sa jednim ili više pojedinaca koji su znali napraviti alatke za okolne seljake , najjače su ti zanati bili razvijeni u krajevima uz rijeke gdje se razvijala ta grana zanata do polovine dvadesetog stolječa . Krajevi kao što su : Kropa, Kamna Gorica, Železniki, Mežica , Kamniška Bistrica , Lokavec nad Ajdovščino i u Črni na Koroškem su razvijali taj obrt uspješno do kraja 19 stolječa i najdulje preživljali radom sebe i porodice - neki i do kraja drugog svetskog rata ! Samo su dvije/tri od starih porodica zadržali obrt do danas neprekidno od početka . To su porodice : Grašič iz Šmarce pri Kamniku koja ima skoro 300 godina kovanja iza sebe, porodica Krmelj iz okoline Škofje Loke i porodica Horvat koja je več 200 godina u tom poslu ali su proizvodnju promenili u muzej ( Raskrižje) , Kovaštvo Bizovičar je mlada kovačka radnja iz sredine devedesetih godina prošlog stolječa koja se uspješno bori za svoj prostor u izradi alata , svima poznati Unior koji sve viiše radi specijalnae alate i sve manje sekire - to prepušta svojoj blqagovnoj znamci Mtech i Jeklo Ruše . postoji još nekoliko tvrtki koje rade na izradi sikira i koje polako stupaju na trg više manje su to mladi momci poneseni kovanjem iz ljubavi koji su dobro postavljeni na trg kao Dan Pečnik iz okoline Postojne Dragič je izgleda ili neki mali zanatlija ili kovač iz Srbije ( prezime nije baš 100% Slovensko) iako izviremo iz istog slavenskog roda na kraju - kod nas nisam našao ni jedan upotrebljiv podatak o njemu .
Ja bi upotrebljavao one starije modele sikira koje su pravili do kraja osamdesetih godina ove nove sekire nisu baš na nivou osim prije pomenutog Krmelja i Dana Pečnika ... imam njihove sikire po koji primjerak .
Kvalitetno kovanje je vremenski i fizički vrlo intenzivno i traži tehnike koje su vezane na velike potrošače ili energije ili energenata pa se malo ko uspješno može baviti time . Dan Pečnik ima električne maljeve i sve grije sa koksom i crnim ugljem - lignitom tako da je cjena preko 100 eura za komad dok Krmelj ima maljeve koje pogoni voda i može da si priušti malo manji trošak pa ima bolju cjenu . Bio sam u njegovoj radioni i tamo mi radi jedan dobar drug - trebao sam iči na kurs ali sam bio baš tada odsutan iz države ... Stric od mog oca je bio kovač - majstor koji je radio u tvrtki Slavnik Koper do svoje penzije i ja sam sa očem radio ponekad u njegovoj radioni . Moj otac je bio orudjar ali mu je zanat bio i kaljenje i radio je termičke obrade za Mehanotehniku izola, i na kraju je prešao i radio do penzije u tvornici - Lama Dekani . Obrt je učio na Tomosu u Kopru kod majstora Flego Ivana, koji je kasnije bio najjači privatnik sa serijskom termičkom obradom - gdje sam radio j ja neko vreme . Radio je za sve velike tvrtke u okolini Kopra ( Tomos , Cimos , sve manje privatnike a i za Italijane iz okoline Trsta . Čekam da mi kolega koji mi radi malj (federhammer) javi da ga je završio i onda i ja počnem baljegati pomalo sa čelikom ... hobi varijanta - baš završavam sa kompletiranjem radione - do penzije ču ostati gdje sam sada ( Luka Koper ) a to če mi biti gubivreme za penziju .

http://www.kovastvo-krmelj.si/spletna-trgovina

https://alexoutdoors.com/pages/dan-pecnik

L.p. Max
[Vrh] Go down
GeoVuky
zelembara
zelembara
GeoVuky

Male
Broj postova : 38
Datum registracije : 26.10.2014

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty15.06.19 1:09

Pozdrav Max puno hvala na iscrpnom odgovoru! Što se tiče marke ove sjekire sigurno nije Dragič jer to je ime koje se spominje samo na jednoj jedinoj a vidio sam ih preko 20 različitih. Izgleda da su se samo na neke posebne primjerke potpisivali kovači koji su radili u toj tvornici. Nešto kao gransforsbruk danas (brana je GB ali postoji i potpis kovača). Samo sam rekao da me to navelo na slovensko podrijetlo ali opet nisam siguran. pošto sam vidio kako puno tih sjekira i u Sloveniji i Hrvatskoj i Bosni zaključio sam da je radnja morala biti velika. Što se tiče malih kovača, ako cijenim ljude poput Pečnika i Rovtara koji danas rade odlične alate između ostalog i sjekire, izgleda da Slovenci imaju ono nešto kovačko u sebi sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 747986 (imate pod alatima u temi brand vs no name slike nekih odličnih primjeraka). Inače slažem se s ovim što ste rekli o kvaliteti starih i novih sjekira... Stvarno se nadam da ću pronći proizvoda tih sjekira, jako mi je čudno da nitko ništa ne zna a tako su veliko tržište imali. Na jednoj je otisnuta 1952. godina i kako tata kaže navodno ju je dobio u vojsci...
[Vrh] Go down
Mad Max
spikač
spikač
Mad Max

Male
Broj postova : 698
Godine : 52
Datum registracije : 15.01.2011

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty15.06.19 1:14

Pogledao sam malo po prošlosti i nema tog imena kod nas u Sloveniji ... Kovaški obrt je bio nekada prisutan u svakom selu sa jednim ili više pojedinaca koji su znali napraviti alatke za okolne seljake , najjače su ti zanati bili razvijeni u krajevima uz rijeke gdje se razvijala ta grana zanata do polovine dvadesetog stolječa . Krajevi kao što su : Kropa, Kamna Gorica, Železniki, Mežica , Kamniška Bistrica , Lokavec nad Ajdovščino i u Črni na Koroškem su razvijali taj obrt uspješno do kraja 19 stolječa i najdulje preživljali radom sebe i porodice - neki i do kraja drugog svetskog rata ! Samo su dvije/tri od starih porodica zadržali obrt do danas neprekidno od početka . To su porodice : Grašič iz Šmarce pri Kamniku koja ima skoro 300 godina kovanja iza sebe, porodica Horvat koja je več 200 godina u tom poslu ali su proizvodnju promenili u muzej ( Raskrižje) i porodica Krmelj iz okoline Škofje Loke ... Kovaštvo Bizovičar je mlada kovačka radnja iz sredine devedesetih godina prošlog stolječa, koja se uspješno  bori za svoj prostor u izradi alata , svima poznati Unior koji sve više radi specijalnae alate i sve manje sekire - to prepušta svojoj blagovnoj znamci M-tech (Kina) i Jeklo Ruše . postoji još nekoliko tvrtki koje rade na izradi sikira i koje polako stupaju na trg ... više manje su to mladi momci poneseni kovanjem iz ljubavi koji su dobro postavljeni na trg kao moj prijatelj Dan Pečnik iz okoline Postojne !  Dragič je izgleda ili neki mali zanatlija ili kovač iz Srbije ( prezime nije baš 100% Slovensko) iako izviremo iz istog slavenskog roda na kraju - kod nas nisam našao ni jedan upotrebljiv podatak o njemu .
 Ja bi upotrebljavao one starije modele sikira koje su pravili do kraja osamdesetih godina ove nove sekire nisu baš na nivou osim prije pomenutog Krmelja i Dana Pečnika ... imam njihove sikire po koji primjerak .
  Kvalitetno kovanje je vremenski i fizički vrlo intenzivno i traži tehnike koje su vezane na velike potrošače ili energije ili energenata pa se malo ko uspješno može baviti time . Dan Pečnik ima električne maljeve i sve grije sa koksom i crnim ugljem - lignitom tako da je cjena preko 100 eura za komad sikire dok Krmelj ima maljeve koje pogoni voda i može da si priušti malo manji trošak pa ima bolju cjenu .  Bio sam u njegovoj radioni i tamo mi radi jedan dobar drug - trebao sam iči na kurs ali sam bio baš tada odsutan iz države ...

Stric od mog oca je bio kovač - majstor koji je radio i u Brodogradilištu Rijeka prije drugog sv. rata pa poslije i u Trstu i u Monfalconeu dok je penziju sačekao u tvrtki Slavnik Koper ... i ja sam sa očem radio ponekad u njegovoj radioni . Moj otac je bio orudjar ali mu je zanat bio i kaljenje i radio je termičke obrade za Mehanotehniku Izola, i na kraju je prešao i radio do penzije u tvornici - Lama Dekani . Obrt je učio na Tomosu u Kopru kod majstora Flego Ivana, koji je kasnije bio najjači privatnik sa serijskom termičkom obradom kod nas - gdje sam radio i sam neko vreme . Majstor Ivan Flego je radio je za sve velike tvrtke u okolini Kopra - Tomos , Cimos , kao i sve manje lokalne privatnike a i za Italijane iz okoline Trsta . Čekam da mi kolega koji mi radi malj (federhammer) javi, da ga je završio i onda i ja počnem baljegati pomalo sa čelikom ... hobi varijanta - baš završavam sa kompletiranjem radione - do penzije ču ostati gdje sam zaposlen sada ( Luka Koper )  a to če mi biti gubivreme za penziju i da pobegnem za par sati dnevno od žene ...

http://www.kovastvo-krmelj.si/spletna-trgovina

https://alexoutdoors.com/pages/dan-pecnik

L.p. Max
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze   sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 34 Empty

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze
[Vrh] 
Stranica 34 / 34.Go to page : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34