FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

sjekira, alat bez kojeg se ne moze

+127
chagalj
Lawman
elvin
GeoVuky
JamesSurv
ZG-Dubrava
duke
Salix
CroPrepper
zuzonja
siga
Wolfy
erdadj
MarLep
Redneck
iron-man
azur.jahic.5
Keltan
jimkukri
tagart
doktor
Jure.
rinos
madWez
ivanv66
ssverko13
laredo
fuzoo
gordon
fusher
macho
Delete
Od1n
Mad Max
nodado
mamac za pecanje
Hombre
markonvs
Black Jack
Frans03
ivek
Inspektor
pirat
Taks
ratomir6
tarpe
lazar
Franco G
Nubilus
gorky
franciscus
sgt bear
Cober
Ikarus
streetmode
Bare
Sivi Oblak
didapatak
Frenky
trolshein
JillValentine
sremac
brdo
vens
Vilcambu
Guru
roguefox
fero
oetzi
explode
antun
čagalj
ben-66
obg
ivo
kengur32
Knife_maniac
Aries
Jolender
robert
Mladen
djomla
nix1909
marinko
damjan
Drvo
rtiduti
Winterwolf
poletan
cutlass
urbana_gorila
.
maxina
baltazar
Quanah
chikaperadetlic
mortimer
lonewolf
redbeard rum
chumaman
Ernest
puls
GAGY
ante5555
Guybrush
Medo Gradela
goxxon
orao
Mraz
DoomsdayST
lololorenzo
NAVIGATOR
2,9,29
chulaf
Migach
Strider
mariobab
Šimun
Login
glock
miles
Fratt
Igsy
Adept
trail master
PJER
yasko
131 posters

Stranica 22 / 37. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 29 ... 37  Next

Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 23.01.14 21:47

Evo jedan post iz iskustva.
Nemam ju pretjerano dugo,ali je odradila 15ak dana intenzivnog rada na terenu,a iskustva imam s dosta ostalih sjekira,pa čisto u ovoj temi,prije no snimim video s više sjekira i usporedbu,čisto malo info.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01128_zps9e0b2e78
Gransfors bruks,sjekire koje u sebi imaju toliko duha,da je ponekad i čast raditi s njom.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01129_zpsd0b8a7b4
Preciznost izrade cijele sjekire,opravdava sve dobre kritike za navedenu.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01130_zps30a5726b
Futrola je kvalitetno napravljena,iako,da je za jedan sloj kože deblja,bila bi taman. Sam gumb za zatvaranje je jako osiguran,i osigurava da se sjekira može nositi i za pojasom.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01131_zps7896e964
Oštrina nakon svakodnevnog korištenja,nakon par dana kada se prođe s njom preko DC4,vrlo lako vraća oštrinu koja brije,koja je sasvim dovoljna za sjekiru. A iznenađujuće je kako brzo,nakon samo par povlačenja dobije natrag tu oštrinu.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01132_zps9d592257
Tom ''duhu'' sjekire,još više daje potpis kovača koji ju je iskovao.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01133_zpscd2abd7b
Nema sumnje,kad pričamo o sigurnosti baratanja,i sigurnosti glave,da je Gransfors bruks napravio odličan posao osiguravajući glavu za dršku s klinovima,drvenim,i čeličnim.

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01134_zpsf439505a


sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01136_zpse6020aa4

E sad moje osobno mišljenje između razlika i diskusija.
Diskusija se vodi uglavnom na račun materijala izrade,moderni materijali,ili drvo.
Čak na najjeftinijim jeklicama,bosanskim sjekiricama s pijace (kako iz nazivaju),meni se,u protekle 4 godine rada s istim alatima,nikad nije dogodilo da pukne drška,niti da se ošteti. Događalo se uvijek isto,da se glava rasklima,i da se sjekira mora sanirati čavlima,i ost da bi glava bila na mjestu.

Ako tražite sjekiru za cijepanje drva za kućanstvo,onda nema sumnje. Obična jeklo ruše sjekira za cijepanje bit će Vam dovoljna za te potrebe,makar se glava rasklima,sanirat će se,i bit će te mirni za životni vijek. Bar ljudi iz dalmatinskih zaseoka jesu.
Ako tražite sjekiru pak za terenski rad,onda imate izbora koliko vam srce želi. Osobno,ne kupujem sjekiru zbog njenog izgleda,ali ću reći ovo:
Realno su ljudima ljepše GB sjekire,ALI,ne možemo pobjeći od činjenice da moderni materijali napreduju,i da postoje dosta čvršće varijante materijala za drške i ost.
Osobno,više se pouzdam u GB,nego u Gerber ili Fiskars,a koristio sam ih obje,kratko vrijeme,ali jesam.
I to je moje OSOBNO mišljenje iz iskustva rada s navedenim sjekirama. Tako da bi volio,da Fiskarsoholičari,GBholičari,Jekloholičari i sl. drže do realnog mišljenja,a to jest,koji je materijal čvršći za što,a ne se osjećati ugroženo ako netko kaže nešto,ili usporedi neki drugi alat,s njihovim omiljenim. Pogotovo ljudi koji i nemaju alat,ali su pročitali da je dobar i onda ga brane.
U slučaju da vas je strah za vašu GB sjekiru za koju ste dali toliko novca,a da se pak znate koristiti s njom,a strah vas je da vam ne pukne ili ost,tu je i 20ogodišnja garancija za navedenu sjekiru.
Ugodnu večer,i držite sjekire za rad na terenu,ne za međusobno cijepanje na forumu.
Lp
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 393492

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 DSC01137_zps37a70090

Šimun
guru
guru

Broj postova : 2747
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Black Jack 23.01.14 22:00

Drvena drška se na rasklima nego se drvo rasuši. Sjekira se nebi trebala držati kraj peći nego na malo vlažnom mjestu. Ja kad znam da mi treba sjekira dan dva prije potopim joj glavu u vodu i nema klimanja.

Black Jack
tipko
tipko

Male
Broj postova : 55
Godine : 54
Lokacija : Moslavina
Datum registracije : 08.11.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 23.01.14 22:02

Zna se na šta se odnosi kad se kaže da se sjekira klima.
Istina,ali ju opet moraš sanirati vodom i ost,a moja je konstantno na suhom,i nikakvih ni naznaka.
Mislim da je sve opisano u postu iznad. Lp,živio sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 393492
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 23.01.14 22:15

rus...dobro si objasnio...ali ono u sto sam se ja uvjerio i sto sam napisao gore.... daj meni bilo kakvu glavu i stilo od bukve ja cu ti zakovat tako da se nece rasklimat nikada.... stvar je u jeftinoj masovnoj proizvodnji ili u ljudima koji sami sebi zakivaju sjekire ali na krivi nacin...
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 23.01.14 22:55

Istina,ali moj cjelokupni post nije o tome.
sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 393492
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 24.01.14 9:10

sve u svemu slazem se sa tvojim navedenim...  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 393492 sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 481349 
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by lonewolf 25.01.14 1:08

...nije baš da mi smeta Rus-ovo omalovazavanje kovacnice iz malog mjesta Ruse na granici sa Stajerskom ( jeklo-zeljezna legura, ugljicni celik ), ali logike radi ( Rus voli Moru, a analogija JR-GB i Mora - npr. Bark River je u Rusovu slučaju neprincipijelna, tj sasvim suprotna ) Dakle, slazem se s Rusom da su sjekire iz zeljezare ( hardware store axe. hrv. Pevec ) lose zbog lose izrade, klimava , lose nasadjena glava, los odabir godova na drsci, nepodudaranje linije glave i drske..i.t.d....Valjda je to zbog niske krajnje cijene tako...Iako i tako lose ako se dobro odaberu, ucvrsti glava i malo personaliziraju :-) mogu biti korisna gepek sjekirica...

Ali htio sam o Jeklu Ruše...imaju novi, kvalitetan site....vrijedi ga prouciti...kao mozda prilog brandiranja trivijalnog proizvoda ( kuju od 1840 i to kvalitetne alate - vidi katalog , Granfors Brooks od 1902. )

http://www.jekloruse.si/

..imaju i "novi" ????.. bushcraft brand - brand je COLUMBUS.... doradjene patinirane glave, bez kemije, boje i lakova, najbolje drske od izvrsnog jasena

http://www.jekloruse.si/rocno-orodje/sekire-columbus/

http://www.jekloruse.si/rocno-orodje/sekire-columbus/sekira-hisna-columbus/

a onaj, ko misli da je Columbus, nekvalitetna sminka nek pogleda seriju S-PLUS...dvostruki okrugli zeljezni klin + drveni klin za ucvrscivanje glave...zeljezna zaštita drske...ne znam koje sjekire imaju takve detalje, takvu izradu...

http://www.jekloruse.si/rocno-orodje/sekire-s-plus/

http://www.jekloruse.si/rocno-orodje/sekire-s-plus/supercepilna-sekira-s-plus/

http://www.jekloruse.si/rocno-orodje/sekire-s-plus/gozdarska-sekira-s-plus/
lonewolf
lonewolf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 496
Godine : 54
Lokacija : Biokovo
Datum registracije : 26.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 25.01.14 9:50

Ja nisam nikoju kovačnicu omalovažio,već kažem onako kako je. Istina da se glava može dodatno ''zaklinati'' i da si miran,ali,za oštrenje je jako zafrkana,i glava mi je izletjela na zadnjoj koju sam kupio za rad oko doma i ost.

A ove pak,columbus i s-plus bi trebalo prvo testirati pa napisat neko mišljenje,izgledaju ok,ali dal su kvalitetne,to se ne moze znati bez nekog vremena koristenja.

Lp
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by lonewolf 25.01.14 10:40

hehe....ne sudi po svojoj prvoj sjekiri, odnosno drugoj. ako racunamo onu koju ti je baba poklonila...
Uspio si odvalit glavu s nje, ali bio si mlad i pun energije :-)))....tvoje lupanje je vjerujem bilo ekstremno...(vidi reportazu)

Inace Hmezad jeklo Ruse, ima dobar celik, dobro drvo za rucke, profil glave je na mojoj gradbenoj odlican za bushcraft ( inace bez zeljeznog klina dolazi,ja sam ga sebi stavio , ti ga nisi imao )..a onomad je u jednoj reportazi stara Huskica nakon udarca u kamen dobila ne zub nego 5 mm defekt reznog brida, tako da...shit happens
lonewolf
lonewolf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 496
Godine : 54
Lokacija : Biokovo
Datum registracije : 26.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 25.01.14 10:48

Glava mi je otpala (ne moja,od sjekire sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 350615),nakon dva,tri mjeseca korištenja,jer se jako brzo rasklimala,pa sam to sanirao. Zatim mi je iz nje drveni klin izletio,pa sam ga lijepio,tek nakon dodatna 2 okrugla klina,bila je na mjestu,neko vrijeme,dok se nije ponovno ''rasklimala''. Nakon nekog vremena sam kupio njihovu tzv ''tesarsku'' sjekiricu,opet isto,samo što mi s njom nije ispao drveni klin iz nje. Veće za cijepanje drva me i dalje služe,ali isto su tražile sanaciju,ali da,za 100kn,mislim da je i to ''fer''

A udarit sjekiricom u kamen se naravno neće postići nikakvo dobro. A defekt ovisi o kakvom se kutu radi na sjekirici. Ali istina,jeklo mi je 100 puta u tvrdi materijal,kamen i što god,pa nema tolikog defekta koji se ne može ispraviti. Ali opet se i tu radi o krutoći,žilavosti i ost. elemenata čelika.
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 25.01.14 11:16

osobno nisam sretan s alatom kojega da bi ispravno mogao koristiti moram najprije dva dana natapati u vodi.
istina je i ta da u hrvatskoj nisam naišao niti na jednu sjekiru u prodaji osim Husqe i fiskarsice na kojoj to nije nužno napraviti. dakle sve one iz"domaćih kovačnivca" su po meni za drek. niti jedna nije ispravna pa čak niti skroz nova u dučanu a kamo li nakon upotrebe.
kako Yasko spominje sve se to da više ili manje svojim radom dotjerati. Ja se s time slažem ali dan mog rada ili slobodnog vremena cijenim više od cijene kvalitetne sjekire tako da je meni neisplativo kupiti smeće u bauhausu ili pevcu i onda potrošiti dva dana kako bi ju dotjerao da bude upotrebljiva.
Ta dva dana radije provedem s obitelji na nekoj zanimljivoj aktivnosti.
moju GB-icu ni nakon 4 godine stajanja u suhom stanu sa centralnim grijanjem nisam morao potapati u vodu kada sam ju nedavno koristio (ona koja je svakodnevno u upotrebi je zabunom ostala na vikendici pa sam morao posegnuti za jednom iz zlatnih rezervi)

teško je nekome tko nije ozbiljnije radio s GBicom objasniti u čemu je razlika između nje i svih ostalih.

slažem se da ipak uz sve rečeno ta sjekira i njezina cijena baš nisu podešeni svima i da će vrlo blisko u performansama iste zadaće druge znatno jeftinije sjekire odraditi vrlo slično, no tako je to u svemu mali napredak u kvalitetei uvijek košta neproporcionalno puno. za nekoga ta razlika vrijedi te novce a za nekoga ne.
svaki violinist priželjkuje stradivarija iako gude po svačemu.


Huske i friskasice po cijeni i nisu bitno jeftinije od GB-a tek nekih 150kn po modelu s time da fiske nemaju futrolu koja također košta, pitajte cutlassa
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by markonvs 25.01.14 11:35

Taman sam se spremao piknuti GB Mini Hatchet kada sam vidio ovaj video:



pa za sada i dalje ostajem na mojoj Buckovoj plastiši  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 69343 
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 25.01.14 12:11

markonvs je napisao/la:Taman sam se spremao piknuti GB Mini Hatchet kada sam vidio ovaj video:



pa za sada i dalje ostajem na mojoj Buckovoj plastiši  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 69343 


1) I chipped a chunk off my beloved little hatchet
2) I confirmed, yet again, that I am an idiot.

I think it breaks at 2:47. On my local HD version I see the chipped piece stick in the wood at 2:47 and stays there until 2:49 when it drops out.

I blame myself, not the hatchet. I think I did not use it in the optimal way and pushed it beyond its capabilities.

I was hasty and did not prepare as I should have to use it properly. I tried to rotate the trunk to chop a shallower V all around it but because the trunk was curved it would not roll and stay in place. It kept rolling back. The jumps in the video are edits where I tried to wrestle the trunk into a different angle but the trunk won.

So I just cut on one side mostly into a very deep V on a broad trunk. To avoid hitting my hand on the trunk I sometimes did not chop into the middle of the trunk but on the edges and did not connect with the entire edge of the hatchet, only with the corners. And the grind is just too thin for such a lot of stress.


Sve rečeno.

Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 25.01.14 12:33

http://www.husqvarna.com/hr/accessories-old/tools/sumarski-alati/sumarska-sjekira/

Valja razmotriti
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 25.01.14 13:03

NAVI- slazeme gore a tobom u svemu osim u onome da za jednuglavu sjekire stavit na tilo ces izgubit dva dana..neces treba ti realno sat vremena da oblikujes stilo nozem i zasjeces vrrh za drveni klin...stavis glavu zakucas drveni i preko njega metalni klin i toje sve..treba ti uvrh glavetri sata ....

i nebi ekao da je i to vrrijeme gubljenje..nego je to po meni gust ...jer znas da si slozio alat svojim rukama koji je nepoderiv...
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by djomla 25.01.14 16:56

markonvs je napisao/la:Taman sam se spremao piknuti GB Mini Hatchet kada sam vidio ovaj video:



pa za sada i dalje ostajem na mojoj Buckovoj plastiši  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 69343 

Iako ovo nije alat za ovakve poslove, netko upućeniji odradio bi ovaj posao barem duplo brže.  "V" usjek treba biti širok otprilike kao promjer debla, krakovi usjeka se usjecaju pod cca 45 stupnjeva zbog najbolje penetracije u drvo. Zbog preuskog otvora usjeka, vrh usjeka mu se našao otprilike na polovici promjera debla i tada čovjek počinje manijakalno lupati po sredini usjeka okomito na uzdužnu os stabla. Falio je samo oblačić s tekstom iznad stabla: Netje da može sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 368870

Rasklimavanje glave na dršci događa se iz nekoliko razloga, ako glava nije dobro nasađena, tada naravno ne treba očekivati postojanost. Korištenje sjekire kao čekića za udaranje-naročito ako se udara po metalu ili tvrdim objektima (klinovi i sl.) -glava se tada deformira i oko sjekire više ne odgovara obliku drške. Velike atmosferske razlike (vlažnost zraka) u odnosu na uvjete u kojima je drška nasađena. Drvo je higroskopan materijal što znači da apsorbira ili desorbira vodu iz i u atmosferu, promjene u postotku vlažnostu uzrokuju promjene u volumenu drveta te posljedično i rasklimavanje. To se može djelomično ublažiti impregnacijom drške uljima, voskovima i sl.. te čuvanjem drške u jednoličnim i stabilnim uvjetima..

Namakanje sjekire u vodi može biti privremeno rješenje, ali dugoročno to je jako opasno.. Voda uništava stanice drveta, drvo s vremenom postaje krtije, poroznije i sklonije iznenadnom pucanju, čime se riskira da tijekom rada glava odjednom poleti u neželjenom smjeru.. Puno bolje i trajnije rješenje je namakanje u lanenom ulju.

Imao sam priliku raditi sa raznim poznatijim sjekirama i nedvojbeno je gušt dobiti odmah kvalitetan alat bez potrebnih preinaka.. Ali kao i većina hrvata često sam zbog financija pribjegavao jeftinijim rješenjima. Uz malo informiranja može se vrlo jeftino proći za sjekiru s kojom će se odrađivati posao jednako učinkovito kao i netko sa skupim alatom-podrazumijevajući tada približno istu razinu znanja rada sa sjekirom tih dviju osoba.

Većinom su velike razlike u izradi, a ne u materijalima, što znači da se manjkavosti donekle mogu kompenzirati preinakama i doradom... npr. GB radi sjekire od čelika bliskom AISI 1055, dakle ništa specijalno. Čelik jeftin i dostupan svima, pa čak i za džabe na autootpadima sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 368870
djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 25.01.14 17:14

yasko pa slažem se da je za naštilat sjekiru dva dana malo previše. radio sam to dosta puta u životu i rekao bi da za napravit to pošteno ti treba barem 3 sata. pod dva dana sam mislio za cijelu sjekiru dovesti u red dakle treba kupit sjekiru pa treba kupiti i novi štil. pa kad se štil postavi i pošteno zakajla treba kompletnu sjekiru regrindati i na kraju je treba naoštriti i sašit joj futrolu.
tek tada bi mogla uopće doći u obzir kao neka konkurenvija GB sjekirama, a za sve što sam nabrojao rekao bi da je dva dana i malo za sve to odradit kako valja.

onaj gore video  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 448217  tip ne da je precjepao ogroman balvan nego je to učinio više puta, vidi se jedan već odsjećeni komad pod njegovim nogama. Također se vidi i da je tip koji puta fulao i prošao do zemlje(tko zna što je bilo ispod i u šta je pod lišćem okinuo.
na koncu to je kao da čačkalicom ideš u lov na vepra.
zna se čemu služi hachet, a ovaj balvan bio bi ozbiljan zalogaj i za daleko ozbiljniju-veću sjekiru, i to još nekoliko puta. Tu bi se i gorila oznojio.
Nevjerovatno mi je koliko je drveni štil izdržao. vidi se da je tip već umoran i da mu ruka bježi na sve strane i da je neprecizan i drvenim štilom lupa po tvrdom drvu, baš me pozitivno iznenadilo.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Fratt 25.01.14 19:01

Rus,vjerujem da ova huska nije ništa lošija od GB-a u istoj veličina.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 25.01.14 19:04

Da,ja bih rekao na način da će te ista služiti isto ko i GB,ako se znaš koristiti s njom.
Jedina razlika je u težini,husqvice su malo teže
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 25.01.14 19:14

husqe imaju nešto deblji grind, zapravo deblje sjećivo što je za neke zadaće bolje a za neke nije.
nešto su lošije u završnoj obradi, to se vidi iz aviona(čim se obje prime u ruke.
husqe imaju kraću oštricu, rezni brid u odnosu na težinu glave i dužinu štila.
po materjalima su približno iste ali im ni cijene nisu različite kao nekada.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 25.01.14 19:17

Da,još jedna napomena:Ako netko iz vana naručuje navedenu,nek dobro provjeri što je naručio i dal ima tzv. uši kao na slici (kružni dio glave). Često se događa da postoje negdje još uvijek nova i stara verzija,pa ljudi dobiju što nisu htjeli,a malo je zahebancija slat natrag u stranu zemlju i mijenjat i ost.
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 25.01.14 19:45

Ono na videu nije ogroman balvan. Nije ga precijepao više puta, a ako i jeste to je bilo drugi dan jer mu je pri kraju videa podrhtavala ruka, a počeo je punom brzinom. Pod lišćem je bila zemlja. Ono sigurno nije tvrdo drvo i drška je sigurno od tvrđeg.

Precijepao je osrednje debelo svježe i ne tvrdo drvo sjekiricom koja je namijenjena za sitne stvari i tu nema nikakvih mudrolija što bi uradio i bilo kojom normalnom i dobro naoštrenom sjekiricom. Očito je da imaš GB samo ti treba da počneš režirati reklame i postigneš globalnu popularnost  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 855911 

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by NAVIGATOR 25.01.14 23:24

ne raspravlja mi se oko gluposti, tip je sigurno cijepao dva puta vrlo veliki balvan koji debljinom skoro nadmašuje dužinu štila sjekire, cjepanica koja mu stoji pod nogama sigurno tu nije od jučer.
to što je tip počeo žestoko samo govori da je između dva cjepanja uzeo pauzu da postavi kameru, a to što mu se ruke pot kraj cjepanja tresu samo potvrđuje moje navode da se brzo nakon dužeg cijepanja neprikladnim alatom umorio.

svakako hatchet nijenamjenjen takvim izazovima a većini bauhaus-pevec sjekira bi pri ovakvim zadacima otpala glava sa štila.

siguran sam da bi mi u komercijali dobro išlo no nikako da se toga ozbiljno uhvatim, hvala.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Ikarus 25.01.14 23:55

Navi tip je cijepao više puta tu si u pravu ali ne sa sjekirom, i nije uzeo pauzu da postavi kameru, kamera je već bila postavljena, ako neko hoće mogu ga i pitat osobno jer smo komunicirali već nekoliko puta u prošlosti...

a koga zanima šta je cijepao i kako mogo je jednostavno samo kliknuti na link iz videa pa na njegov profil...

Budući da niste evo link pa bacite pogled šta je cijepao i kako...

https://www.youtube.com/user/l2lku/videos

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by mamac za pecanje 26.01.14 19:05

Koliko vidim sjekiricaje u redu to kaj mu malo ne leži u rucu pa malo felša može biti da je držalica malo tanja i nije za njegovu ruku.Svi znamo da držalica nesmije plesati u ruci ai nesmije biti pre široka da se nemože obuhvatiti što dolazi do ispadanja iz ruke.Danas rade strojno kladične držalice pa je teško naći odgovarajuču.Kaj se sjekire tiće mora bit dobro kaljena ne prejako ne pre slabo da kada se naoštri da brzo ne zatupi nakon nekoliko udaraca o drvo.Kada pravi kovač napravi sijekiru i pravi drvodijelja držalicu to traje godinama ako ne cijepate drva sa držalicom sjekire.A naročito treba paziti kada se brusi da se ne spali oštrica ako se brusi sa brusilicom.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 62
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by yasko 26.01.14 20:19

ima tu dosta faktora sta kako zasto... covjek je i sam rekao da je preforsirao.... a ostalo je se sad relativno...em je nepravilno udarrao vjerojatno odumora em je to velik griz ako je vise puta cjepao sa tom sjekirom toliki kmad....
yasko
yasko
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1318
Godine : 34
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 24.05.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by nodado 26.01.14 20:30

taj l2lku ima valjda milijun kn u noževima.
možda i više...
sjekirica je premala za ovakve radove, ali taj tip očito voli udarat po drvima a ima i bome s čime sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 855911 
nodado
nodado
bomber
bomber

Male
Broj postova : 187
Godine : 35
Lokacija : Bilogora
Datum registracije : 24.11.2013

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 27.01.14 16:15

yasko je napisao/la:ima tu dosta faktora sta kako zasto... covjek je i sam rekao da je preforsirao.... a ostalo je se sad relativno...em je nepravilno udarao vjerojatno odumora em je to velik griz ako je vise puta cjepao sa tom sjekirom toliki komad....
Ikarus je poslao link gdje se može vidjeti što i kako je udarao, a ja ga još jednom stavljam. Tip je deblo iskasapio cijelim arsenalom među kojim je bila i ta malecka sjekirica i zna kako udara ali je ovdje izjavio da je ispao idiot.
Vidi se kada je stavio ruku na kraj debla da nije velik promjer, a meni (idiotu) je trebalo tri dana da u naslovu filma vidim da je 6 inča tj. 152 mm  sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 855911 

https://www.youtube.com/user/l2lku/videos

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 27.01.14 16:29

Na videu na kojem mu je pukla,siječe totalno krivi V notch,imao on 234857 milijuna kuna u noževima ili ne,činjenica je da tuče sjekirom pod krivim kutem za toliko drvo.
A argumentirati se nema smisla s nekim tko je navedenu sjekiru vidio samo na youtube videu,i tvrdoglavo tvrdi da su njegove,bosanske,plastične,gransforsice,husqvarne itd bolje.
Lp
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Hombre 27.01.14 16:54

Vidi zbilja. Na linku videa koji je stavio markonvs nema pokazivanja da je slomljen dio pa mi je sve bilo čudno, a ostalo što je stavio Ikarus nije mi se gledalo dva puta istu sjekiru (nisam čitao naslov) i onda mi je taj insert promakao. Što se mene tiče ni malo dobra reklama za GB jer je očito da je prekaljena. Iako meni nije nikada pukla sjekira vidi sam ih (sve no name) koje su pukle na ušicama i to zato što su s njima zabijali željezne klinove.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Šimun 27.01.14 17:12

GB ima oko 20 kovača,tako da,nije svaka glava ista,niti je svaka isto kaljena,ali bez obzira.
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

sjekira, alat bez kojeg se ne moze - Page 22 Empty Re: sjekira, alat bez kojeg se ne moze

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 22 / 37. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 29 ... 37  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.