FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Pogled na vanredne situacije Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Pogled na vanredne situacije Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Pogled na vanredne situacije Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Pogled na vanredne situacije Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Pogled na vanredne situacije Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Pogled na vanredne situacije Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Pogled na vanredne situacije Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Pogled na vanredne situacije Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Pogled na vanredne situacije Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Pogled na vanredne situacije Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Pogled na vanredne situacije Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Pogled na vanredne situacije Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Pogled na vanredne situacije Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Pogled na vanredne situacije Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Pogled na vanredne situacije Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Pogled na vanredne situacije Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Pogled na vanredne situacije Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Pogled na vanredne situacije Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Pogled na vanredne situacije Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Pogled na vanredne situacije Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Pogled na vanredne situacije Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Pogled na vanredne situacije Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Pogled na vanredne situacije Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Pogled na vanredne situacije Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Pogled na vanredne situacije Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Pogled na vanredne situacije Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Pogled na vanredne situacije Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Pogled na vanredne situacije Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Pogled na vanredne situacije Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Pogled na vanredne situacije Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Pogled na vanredne situacije

+5
poletan
Branimir76
Igsy
puls
Guru
9 posters

Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Pogled na vanredne situacije

Postaj by Guru 12.02.12 13:12

Postoji bezbroj tema na forumu koje govore o preživljavanju uslijed neke katastrofe, mnogi su ih komentarisali kao preuveličane jer je teško da se nešto tako desi, da dođe do opšteg raspada sistema i sl.
Ja se poslije zadnjih desetak dana sve više vraćam na te teme, analiziram ih bolje, tražim da pročitam ono što sam propustio i prirpremim sebe i porodicu bolje.

Zbog čega?

Kod nas u Crnoj Gori su tokom zadnje dvije nedjelje vremenske prilike veoma loše, ciklon sa obilnim sniježnim padavinama je prošle nedjelje zahvatio cijelu zemlju, sve je bilo zatrpano, a onda još više padavina od prekjuče koje još ne staju.
Pošto se amaterski zanimam za meteorologiju pratio sam prognoze za cio taj period i znao sam da se sprema dobar snijeg, očekivao sam da će državne službe da poslušaju savjete meteorologa i preduzmu mjere kako ne bi došlo do kolapsa u zemlji. Naravno desilo se suprotno od mog očekivanja.

Tokom prošlog vikenda život su izgubile 3 osobe, što je mali broj u odnosu na to koliko je moglo da ih bude. Drugi dan ciklonske aktivnosti svi međugradski putevi su bili zatvoreni i pretrpani snijegom, oni koji su se našli u putu bili su zavijani snijegom koji se obrušavao sa stijena, a kod nas ih nije malo. Posebnu pažnju je privukao autobus sa dvadesetak putnika koji se zaglavio u kanjonu Morače, u Platijama, strancima posebno strašno izgleda taj dio. Oni su bili zarobljeni od ujutru do iza ponoći, oko 24 sata, sve dok se vojnici i planinari nisu probili do njih i evakuisali ih. Pozivi iz autobusa koje su prenosili na televiziji, ljudi u panici, bez vode, hrane, hladno im je a uskoro će nestati goriva autobusu tako da ostaju i bez grijanja.
Njihova prva greška jeste što nisu pratili prognoze jer se takvo stanje očekivalo, ali kad se već to desilo, neupitan je značaj posjedovanja nekog "survival kit-a" u tom trenutku. Tu sam počeo da se preispitujem da li ja nosim sve što bi mi pomoglo u takvoj situaciji, odgovor je - da. Мnogo bi manje panike bilo da su putnici ponijeli koji dio odjeće više, makar malu baterijsku lampu, par slatkiša koji mogu da stanu u džepove i u putnim torbama bocu od 2l vode. Država i dalje ne proglašava vanredno stanje. U udaljenim mjestima zatrpani ljudi bez hrane i osnovnih potrepština, helikopterska jedinica GSS-a odlazi po njih i prebaca ih do gradskih centara! Pazite, kad ljudi na selu nemaju zalihe da izdrže zimu i veliki snijeg?! Nekad se pravila obilna zimnica, imalo brašna na pretek, šećera i ostalih osnovnih stvari.
Završi se prošli vikend, jug i centralni djelovi funkcionišu dobro, sjever i dalje zatpan, fali hrane i osnovih potrebština.

Odmah po ponedjeljku nove alarmantne prognoze, od petka ponovo padavine, više nego tokom prethodnih dana. Meteorolozi upozoravaju, država kaže da je sve spremno za padavine i dolazi petak. Ponovo zatrpavanje, Podgorica do jutra 54cm zvanično snijega. Sve u haosu, saobraćaj nikakav, nestaje struja, ponovo zatrpanih ljudi na glavnim saobraćajnicama, mada manje nego za prošli ciklon jer su preduzete neke mjere da ljudi ne smiju putovat za vrijeme padavina.
Sad već ozbiljno fali hrane na sjeveru, organizuju se skupljanja hrane u Podgorici, ali je problem što ni u prodavnicama u Podgorici nema hljeba. Ja sam mojima rekao šta može da se desi pa su uzeli desetak kg brašna dva dana prije padavina, što se odlično pokazalo jer sad imamo freškog hljeba i sve što nam treba. Ljudi su većinom nezainteresovani da pomažu ikome, pa ni sebi, samo kukaju po internetu a neće ni ispred ulaza da počiste, što me zaista negativno iznenadilo. Sad nam već najavljuju restrikcije struje od narednih dana, tako da i tu treba bit spreman sa plinskim spremnicima, svijećama, baterijama i sl.

Ono što me jeste najviše iznenadilo, a zbog čega sam prvenstveno krenuo da otvaram temu jeste nasilnost kod velikog broja osoba, posebno u Podgorici. Od prošlog vikenda grupe od petnaestak momaka zaustavljaju vozače, gađaju auta i lome šoferšajbne sa grudvama u kojima je kamenje. Juče mi je drugar vozio biciklo i grupa od dvadesetak momaka između 16 i 20 godina starosti su ga napali, pretukli i ostavili tu... Isto mi se tako desilo prije neku noć da gledam veću grupu momaka kako psuju djevojke kroz grad i gađaju čime stignu, ali i one koji izgledaju slabije.

Sve me ovo navelo na razmišljanje o tome kako bi bilo da se nešto više desi, koje su opasnosti i sl. a činjenica je da ne bi bilo ni malo lijepo, možda i gore od scenarija koje smo zamišljali na ovom forumu...

Ne zamjerite što sam ovako dugo pisao, mogao sam i duže no moram čistit snijeg.
Guru
Guru
lingua
lingua

Female
Broj postova : 425
Godine : 38
Lokacija : Priroda
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by puls 12.02.12 14:12

Post ti je na mjestu

Možemo samo zamisliti kako bi to izgledalo da nas pogodi nešto žešće od ovoga.
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Igsy 12.02.12 16:07

U Dalmaciji (pogotovo u Dalmatinskoj Zagori i okolo) je stanje bilo prilično loše, no ne baš toliko kao što si ti napisao da je bilo (i još traje) u CG.

Negdje sam pročitao da nam se sprema još idućih pet ovako kasnih i ekstremno hladnih zima s obilnim padalinama, no da zatim slijedi sve suše i toplije (ljeti će se probijati rekordi u nikad višim °C) vrijema na mediteranu. Navodno zbog poremećaja globalne termohalinske cirkulacije (golfska struja). Prazne priče ili realnost? Vrijeme će pokazati, ali u svakom slučaju treba se pripremiti. Ne samo živežnim namirnicama, odjećom, plinskim kuhalima, alatom, agregatima i sl. već i adekvatnom obranom od nasilnika koji se nisu pripremili i što situacija bude gadnija i eventualni napadi će biti oštriji.

Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Guru 12.02.12 16:19

Mislim da je nemoguće tačno odredit kakva će bit naredna zima, za sad su najčešće takve dugoročne prognoze bile pogrešne.
Ali je nesumnjivo da ću ovog ljeda da živim tako što ću da odvojim "dio sebe" spremajući se za narednu. Dovoljno je malo odvajat da se mogu obezbijedit neke zalihe za nekoliko mjeseci u vidu brašna, soli, šećera, baterija, svijeća itd. itd.

Sad sam veoma slab sa parama, ali kad budem bolji kupiću nekoliko kanistera za skladištenje goriva za auto za nuždu.
Guru
Guru
lingua
lingua

Female
Broj postova : 425
Godine : 38
Lokacija : Priroda
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Branimir76 12.02.12 16:21

Medju nama žive vukovi. To sam više puta napisao. Ljudi koje jedina strah od zakona sprečava da se organizuju u čopore i krenu u pohode. Njihovo vreme dolazi.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by poletan 12.02.12 22:40

Branimir76 je napisao/la:Medju nama žive vukovi. To sam više puta napisao. Ljudi koje jedina strah od zakona sprečava da se organizuju u čopore i krenu u pohode. Njihovo vreme dolazi.
A možda prvo natrče zombiji ? Pogled na vanredne situacije 15955
poletan
poletan
bomber
bomber

Male
Broj postova : 105
Godine : 55
Lokacija : iznad 2000 m
Datum registracije : 27.03.2011

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Login 12.02.12 22:56

Neopremljenost - problemi, nestašica, glad
Opremljenost, zalihe - meta nasilnika i parazita društva

U takvim situacijama ako si je svjestan bitno je dobro se pripremati 1.zanjem 2. opremom,zalihama 3.osiguranjem. Nikome od bližnjih, komšija i sl. govoriti o svojim planovima i opremanju, osim ukoliko nisi s nekim u dogovoru da se udružite i zajedno pripremate, što je poželjno jer gupa je jača nego pojedinac, i prema prirodi i prema ljudima. Tihom pripremom sa sebe skidamo metu onih koji se također bore za opstanak, otimačinom, što je prirodno stanje stvari u takvim situacijama ma koliko grubo trenutno zvučalo. U koliko ipak do toga dođe bitno je da smo osposobljeni i opremljeni za obranu, uzmicanje ili izbjegavanje sukoba ovisno o procjeni prioriteta, što također moramo savladati.

@Rade post ti je na mjestu. Mislim da se večina nas zapitala ovih dana o takvim scenarijima uslijed ove jake zime.

@Branimire - da u pravu si. Da su takvi tu negdje nama se najbolje pokazalo za vrijeme rata, na svim stranama, od prvih crta, preko podzemlja do firmi i politike. Ljudi koji nemaju moralnu granicu vec onu zakonsku, i koji jedva dočekaju otimačinu, pljačku, i uzimanje svega što žele silom.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Luftwaffe 12.02.12 23:16

moji vec imaju tako nesto(al vam nedam adresu Pogled na vanredne situacije 747986 )jer su se starci opekli za vrijeme rata(od oruzija do prehrane samo sa kruhom i vodom)...tako da su zalihe nekih prioritetnijih stvari uvijek dostupne i non-stop pod kontrolom(od isteka roka trajanja) i upravo ovo sto je netko napisao....drzi samo za sebe...nitko pa cak i najuza rodbina nezna za to...drago mi je sto nisu samo moji paranoicni Pogled na vanredne situacije 747986 Pogled na vanredne situacije 747986
Luftwaffe
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 666
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 30.03.2011

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Login 12.02.12 23:34

Bitno je također i lokacija na kojoj si, gdje živiš, stil života i sl. Ja npr i da hocu nemam šanse za takvo pripremanje jer nisam na stalnoj lokaciji, nemam vlastiti stan, a ni adekvatne prostore za to. Pa se radije trenutno pripremam, možda malo težak izraz.. educiram za pokretni način preživljavanja u slučaju "the situacije".
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by tonka 12.02.12 23:34

Ovo je vrlo važna tema koja se uklapa u sve apokaliptične i mi volimo ovakve teme. ne Živim s TV tj živim bez nje, imamo samo komp i radio, tako da ustvari slabo znam što se događa, ugl mi ljudi prenesu pričom. mama me danas zvala iz metkovića i kaže da su zatrpani snijegom i da su im prodavnice prazne. srećom moji imaju dobru konobu i svega u njoj..al recimo moja sestra je podstanar u centru metkovića i njoj je sigurno teško ovih dana.
i sama često razmišljam o najpotrebnijim zalihama i kako sam lijena početi ih skupljati a vrijeme je...TREBA...osjećam kako mi taj sat otkucava i moram početi skupljati zalihe.
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Branimir76 13.02.12 1:30

Za svakog člana obavezan Bug Out Bag. Ranac sa zalihama hrane i vode za 3 dana i sve što se uz to može spakovati (mi ovde uglavnom znamo šta je to). To je minimum. Moj savet je i rezervna odeća i obuća, pa makar i dve torbe pakovali.
Branimir76
Branimir76
lingua
lingua

Male
Broj postova : 344
Godine : 47
Lokacija : Pčinjski okrug - Republika Srbija
Datum registracije : 18.05.2011

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by gibo 13.02.12 6:11

Ovakve situacije su rijetkost ali treba biti spreman na njih. Branimire spomenuo si vukove ali imaš ti i vukova u trgovinama kada trgovci vide priliku i traže stostruku cijenu. Srećom toga još nema ali ...?!?! Malo tko od nas razmišlja o tome, bar za sada a vremenskim prognozerima nije baš za vjerovati. Sjetite se lanjske jeseni, slijedeća zima biti ća najhladnija u zadnjih 1000 godina, sve novine su brujale. Moja Katarina (14), je rekla: "tata, oni ne mogu pogoditi za tri dana unaprijed kamo li za cijelu godinu."
Po zakonu velikih brojeva jednom će i pogoditi i onda će svi reći kako su oni pametni. Uvijek govorimo o nekom pogađanju NAKON što se događaj dogodi, E onaj tamo je rekao da će to biti i .... A tisuću puta prije toga je fulao. Ma je.eš to. Biti će kako će biti a svatko od nas treba spremno dočekati svaku situaciju. Od nas zavisi tko će se kako spremiti i tko je koliko osposobljen i sposoban na nepredviđeno. Ja najbolje funkcioniram kada sve ide svojim tokom a ja lijepo ležim u 'ladu i pijem bijelu bevandu.
gibo
gibo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 311
Godine : 59
Lokacija : Glina
Datum registracije : 10.04.2011

http://www.oluja-grom,com     www.spomenik,info

[Vrh] Go down

Pogled na vanredne situacije Empty Re: Pogled na vanredne situacije

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.