FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Oštrenje noža - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Oštrenje noža - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Oštrenje noža - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Oštrenje noža - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Oštrenje noža - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Oštrenje noža - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Oštrenje noža - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Oštrenje noža - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Oštrenje noža - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Oštrenje noža - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Oštrenje noža - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Oštrenje noža - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Oštrenje noža - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Oštrenje noža - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Oštrenje noža - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Oštrenje noža - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Oštrenje noža - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Oštrenje noža - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Oštrenje noža - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Oštrenje noža - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Oštrenje noža - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Oštrenje noža - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Oštrenje noža - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Oštrenje noža - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Oštrenje noža - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Oštrenje noža - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Oštrenje noža - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Oštrenje noža - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Oštrenje noža - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Oštrenje noža - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Oštrenje noža

+91
flok
Dottore
ElPrezidente
tante
JillValentine
tigi
Zile
roby71
maxina
Tandrax
zenomorf
Biber
Koaksijalac
majstor76
Drveni Sovac
DoomsdayST
skyrunner
Utvara
lololorenzo
žohar
cutlass
ng44
dado2
Mornar
gibo
zlatko1
ante5555
Šimun
ivo
mali mačak
Ikarus
markonvs
brdo
puls
PJER
northy
plazzi
Stribog
kengur32
Fugitive
Surfer
MoadDib
hankok
damjan
redbeard rum
point
glock
bop
baracuda
Medo Gradela
jerc1
Drvo
Tango
mimir
Igsy
Storo
Cave Bear
Mladen
Marko
antun
Jolender
NAVIGATOR
rinos
Adept
SoLoSaroman
cabala - baniran
Qark
zeleni
Mraz
zippo
Nino G
Knife_maniac
Samobaniran
Ri istra
forestman
p.strumf
Stoney
Bedanec
LEGION66
bushman
Strider
Damir
M5
LUKSA
( . Y . )
dENIS
Stule
mariobab
commando
bowhunter
Ivan
95 posters

Stranica 2 / 13. Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 31.03.09 19:35

malo drvo je napisao/la:
mariobab je napisao/la:
za neke modifikacije na 12" Ontario mačeti, meni najdražeg "all around" noža.

Da, primijetio sam da si na Ontariu, samo nisam siguran koji model koristiš Traditional Cutlass ili Econo Model. Planiram i ja nabavku, ali nisam siguran kakav je ovaj Econo model, znam da je malo tanji, ali nisam siguran ima li još koji ali.

CT1 i CT2, iako uglavnom koristim bez pile. Za veće grmlje (kupine npr) koristim Tramontinu.Ontario18" je OK, ali tramontina je daleko lakša i manje zamara ruku. Za Econo model ne znam, nije me nikada privlačio.

mariobab
mr.spika
mr.spika

Broj postova : 1910
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 31.03.09 19:41

dENIS je napisao/la:evo jeOštrenje noža - Page 2 P1010003


A dobro, daj reci što si to sjekao s njom kad si uspio napraviti takve zube?Kamen?Čavle?Ja sam recimo sjekao i kosti, a probao sam i čavle (nakon što sam stavio konveksnu oštricu) i nije tako izgledala.Tako je izgledala jedino kada sam čisteći kupine pogodio betonski stup ograde. JoZ@ ti je dao dobar savjet, uredi je, nabrusi i održavaj.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 31.03.09 21:54

A evo i nekih od mojih Tramontina.Kako možeš vidjeti svima je promijenjena drška, na dvije od njih oblik oštrice, a sječivo je na svima konveksno.Ostale su u šupi, pa mi se nije dalo capkati po blatu u mraku.

Oštrenje noža - Page 2 IMAG1859


Zadnja promjena: mariobab; 31.03.09 21:59; ukupno mijenjano 1 put.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Stule 31.03.09 21:57

He,he,neki od mojih.Lipa Hrpa gosp.Mario lipo!
Stule
Stule
spikač
spikač

Male
Broj postova : 735
Godine : 46
Lokacija : Zadar-Nin
Datum registracije : 22.02.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by LUKSA 31.03.09 22:11

da nisi ti radio na poljima šećerne trske kad toliko mačeta imaš? Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by ( . Y . ) 31.03.09 22:42

[quote] da nisi ti radio na poljima šećerne trske kad toliko mačeta imaš?


dobra dobra

( . Y . )
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 33
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 24.03.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Gost 31.03.09 22:54

super drske
denis svakak ak mozes promjeni si drsku

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 01.04.09 18:56

LUKSA je napisao/la:da nisi ti radio na poljima šećerne trske kad toliko mačeta imaš? Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986


Ima ih još desetak, nikad ne znaš što te u životu čeka...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by ( . Y . ) 01.04.09 19:03

ja pak imam proble s ovim sranjem na koje sam potrosil 25 eura!!!

pomoc ljudi
http://www.army-shop.si/index.php?productID=652

( . Y . )
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 33
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 24.03.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Gost 01.04.09 19:09

ahahahahahahaha

odnesi nekom naostrit
a poslje sam odrzavaj

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by ( . Y . ) 01.04.09 19:13

dijamantna brusilica nema mu pomoci

( . Y . )
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 33
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 24.03.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Gost 01.04.09 19:18

nekuzim
kaj nam hoces rec ?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 01.04.09 21:34

Drava je napisao/la:ja pak imam proble s ovim sranjem na koje sam potrosil 25 eura!!!

pomoc ljudi
http://www.army-shop.si/index.php?productID=652

Ne razumijem dio s brusilicom, ali nemoj više kupovati jeftine kopije noževa.Herbertz ima neke svoje dobre noževe, ali ti su skupi, a ovakve kopije WWII Mark 2 (najpoznatiji proizvođač je bio KA-BAR) ne služe ničemu, čelik koji koriste nije čelik za takve noževe, niti za radne noževe uopće. Iz prve ruke, imao sam dva njihova, i jedan je bio OK, drugi mekani, više prezentacijski nož.

Ako želiš takav nož uzmi Ka-Bar, oko 600 HRK, ili Ontario 498 Marine Combat oko 500 HRK, odlični noževi, testirani kroz godine služenja američkoj vojsci.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by ( . Y . ) 01.04.09 22:58

frendov stari se bavi sa zeljezom i ima sve od tokarilice do brusa..
on vec jako dugo brusi nozeve na dijamntnoj brusili tak da mi je predlozil da ga on uzme u ruke i skocka

( . Y . )
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 33
Lokacija : U šumi
Datum registracije : 24.03.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by M5 23.04.09 21:26

Evo jedan tekst o ručnom oštrenju noževa sa brusnim papirom koji sam skinuo sa nekog foruma. Metodu nisam isprobao, ali koliko se sjećam ljudi su bili zadovoljni rezultatima.

I u najprimitivnijim uslovima, bez mnogo opreme ili čak i bez kvalitetnih kamenova je moguće naoštriti nož i to više nego izuzetno, upravo prema rečenici "U ruke Mandušiča Vuka biče svaka puška ubojita".
Kada sam počeo da skupljam noževe oštrenje mi je predstavljalo popriličan problem, i uvek mi se činilo da mi noževi nikada nisu dovoljno oštri. Pretpostavljao sam da je problem u opremi, i savladavanje veštine oštrenja sam usmerio na skupljanje sve bolje i bolje opreme i magičnih alata koji će pomoči da nož zaista bude oštar.
Kada sam pre 5-6 godina nabavio Lanski činilo mi se da su svi moji problemi rešeni, i da će sa njim svi noževi biti savršeno naoštreni. Na kraju , posle desetak godina, jednostavno mogu da konstatujem da je sve to bila zabluda i da sam u traganju za načinom kako da naoštrim nož često skretao na stramputicu. Upravo zbog toga pokušaču da vam prenesem način oštrenja koji se pokazao najefikasniji i koji lično koristim zadnjih nekoliko godina, a čiji su rezultat noževi koji su toliko oštri da se njihove oštrine gotovo plaši večina iskusnih korisnika koji su ih probali.
Prilikom učenja oštrenja, osnovna stvar je da nemate strah od grebanja ili oštećivanja noža pošto upravo ovakav strah predstavlja prepreku za kvalitetno oštrenje. Najbolje je početi na jeftinom nožu, obavezno od ugljeničnog čelika, pošto se oni daleko lakše oštre i nečete se pitati da li je greška u vašem oštrenju, nožu ili nečem trečem.
Ni oprema za početak uopšte nije skupa, dovoljno je u farbari nabaviti šmirglu gradacija 400, 600, 800, 1000 i 1500, deblju podlogu za računarskog miša kojih ima u svim prodavnicama računara, nači komad kože i malo polir paste, moguće je koristiti i finu pastu za poliranje ventila na automobilima, ili purol pastu za poliranje bakra i mesinga, ali je najbolja Hrom oksid zelena pasta koje ima na svim buvljacima i radnjama koje prodaju alat za obradu metala. Uz sve to vam još ostaje da nadjete malo dobre volje i slobodnog vremena.
Česta zabluda je da je oštrenje noževa nešto što može da se radi mašinski. U nizu testova koje sam obavio, jednostavno mašinski naoštreni noževi nikada nisu mogli da se mere sa ručno naoštrenim noževima. Cilj oštrenja je da se dobije što tanje sečivo, na samoj oštrici debljine od gotovo jednog mikrona, a prilikom mašinskog oštrenja na večini mašina ovako tanka ivica se zagreje, i bez obzira što vam se čini da temperatura nikao nije dovoljna za otpuštanje čelika, na samoj ivici koja je jako tanka za kratko vreme temperatura je dovoljna da otpusti samu oštricu i uništi sav trud. Upravo zbog toga, večina fabričkih noževa brzo gubi svoju izuzetnu oštrinu, a kada se obrade rukom, i pomeri se ivica sečiva za pola milimetra u dotada neoštren čelik, sve dodje na svoje mesto, i odjedamput imate utisak da nož seče petostruko duže.
Večina oštrača kod nas noževe oštri mašinski i to je i razlog zašto takvi noževi ne drže oštrinu onako kako bi trebali.
Druga zabluda je da uglovi sa obe strane noža trebaju da budu apsolutno i neprikosnoveno isti, a izvodnice potpuno prave. Ovakvi noževi lepo seku, ali konveksno oštreni noževi čiji je presek oštrice jednak preseku semenke jabuke drže oštrinu bolje pošto sama, jako tanka ivica ima bolju podlogu u pozadini. Uz to i otpori prilikom sečenja kod ovakvih noževa su manji, pa se stoga i kada su tupi, u radu čini da su još uvek oštri.
No vratimo se samom postupku oštrenja. Za početak cilj nam je da stanjimo postoječu ivicu i povučenmo samu oštricu unazad, trošeči nož da bi smo došli do neotpuštenog čelika. Ovo je najednostavnije uraditi na ravnoj tvrdoj površini, koristeči komad šmirgle čija je širina otprilike jednaka dužini sečiva. Ovako veliki komad šmirgle će znatno ubrzati proceduru, ali bez obzira na sve, nemojte štedeti vreme, jer je priprema upravo preduslov za oštar nož.. Stavite nož na šmirglu, sečivom od sebe, podesite ugao koji je mani od finalnog ugla oštrenja koji želite i počnite da vučete prema sebi. Kada pogledate brušenu ivicu jasno će se videti trag šmirgle, koji treba da zahvata celu površinu same ivice, ili njenu gornju ivicu, a nikako samu oštricu, barem ne na početku, dok ne skinete dovoljno čelika. Ako vam je lakše moguće je ofarbati ivicu markerom, da bi se tragovi lakše priometili.. Kada nadjete odgovarajuči ugao zapamtite ga, i držeči nož pod tom uglom vcite ga ka sebi, odignite sa šmirgle, vratite napred, pa opet. Svakih desteak povlačenja potrebno je prokontrolisati kako napredujete, a cilj je da sa suprotne starne sečiva, one koju ne brusite dobijete prevrnutu ivicu. Ovo je i najdugotrajnija faza oštrenja i ne ponavlja se svaki put, več samo prvi, kada formirate oštricu, ili kada otklanjate oštečenja na sečivu.
Kada se na suprotnoj strani pojavi prevrnuta ivica, nož treba prevrnuti i oštriti pod istim uglom kao i prethodnu stranu sve dok se na suprotnoj strani opet ne pojavi prevrnuta ivica, što je znak da je sa obe strane formiran ugao.
Sve sledeče faze se rade na gumenoj podlozi, ili podlozi za miša koja se definitivno pokazala kao najefikasnija. Cilj je da celu oštricu zaoblite i ispolirate. Na podlogu postvite finiju šmirglu, ovog outa 600, pod istim ili malo manjim uglom, i pritisnite toliko da se podloga malo ugne ali bez preteranog pritiska, pošto bi on samo tupio ivicu. Ovom prilikom cilj je da se zaoble ramena na prelazu od brušene ivice i same oštrice i da se uklone tragovi od prethodnog, grubljeg papira. Opet povlačite nož ka sebi i pratite formiranje prevrunute ivice, ili kako se još kod nas zove žice. Kada nestanu tragovi grublje šmirgle, i obradjene su obe strane, predjite na finiju granulaciju, i tako redom , sve dok žicu ne dobijete na obe strane sa granulacijom 1500. Vodite rašuna da smanjujete pritisak i da skinete sve risove od prethodnih granulacija, a bružena površina treba da izgleda kao ogledalo.
Na kraju nam je ostalo da skinemo žicu i ispoliramo ivicu. Skidanje žice je najjednosavnije na komadu kože na koga smo naneli malo polir paste. Ako je polir pasta masna, dovoljno je samo razmazati malu količinu po koži, postaviti kožu na podlogu od miša i vuči ka sebi. Ako radite sa hrom oksidom, zdrobite malu količinu i pomešajte sa malo ulja, recimo balistola, pa to sve nanesite na kožu. Kada skinete žicu sa sečiva, sa obe strane, vratite se na trenutak na najfiniju šmirglu, gradacije 1500 i ponovite povlačenje po njoj 20'30 puta, pa opet na kožu. Zadnji korak nije obavezan, ali dodatno tanji samu ivicu i osigurava da ona nije predebela posle skidanja žice.
Pritisak prilikom poliranja na koži treba da bude lagan, samo toliki da ivica sečiva dodiruje kožu, inače vam se može desiti da zaoblite samu ivicu. Ovako naoštreno sečivo deluje tupo pod prstom na prvi pogled, ali probajte da nešto presečete sa njim, ili da skinete dlakje sa ruke i bičete zadivljeni. Verujte nam na reč
M5
M5
lingua
lingua

Male
Broj postova : 263
Godine : 43
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 13.04.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Gost 23.04.09 22:26

gledala danas na tv

istuce se kamen u sitni prah, uzme komad drvca, oguli mu mu se kora, namoci i na mokro utrlja kamena prasina....i fino se brusi na standardni nacin

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by M5 23.04.09 22:50

Baš to je radio i Bear Grylls u, ako me pamćenje služi, Ekvadorskoj prašumi. Valjalo bi isprobat.
M5
M5
lingua
lingua

Male
Broj postova : 263
Godine : 43
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 13.04.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 24.04.09 8:40

Metoda je dobra i radi.Što se tiče konveksne oštrice, to je oblik koji koristim već godinama, meni se pokazao najbolji, ali to je osobna stvar, neki vole scandi, neki full flat.Jedino što nema baš poklonika je hollow grind, dobar je za britve, ali ne vidim svrhe na radnom nožu-previše oslabi oštricu-s druge strane, kod jeftinijih noževa je čest jer je valjda strojno najjlakše napraviti.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Damir 24.04.09 9:48

Metoda je odlicna i ja to radim na suho. Rucno se ne uspije pregrijati i ide brze. Samo jedan prolemcic imam sa tim. Kada se mora nadoostriti na terenu sa brusnim kamenom... izgubi se vise vremena jer se mora izravnati konveksnost ostrice.
Na "radnom" nozu ne poliram preko gradacije 400 (max 600...ali samo za praznike) neka ostane onako malo grubo... to mi radi efekt "nazubljena ostrica" pa bolje reze kad se sa nozem pili.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 24.04.09 10:05

Ja isto ostavljam malo grublju oštricu-poliram kuhinjske noževe.A suho brušenje prakticiram već dugo, radio sam i mokro i s uljem,ali mi je ovo nekako najbolje,Iako-kao i kod svega svaka metoda ima svoje protivnike i zagovornike.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 24.04.09 10:10

vatrica je napisao/la:gledala danas na tv
istuce se kamen u sitni prah, uzme komad drvca, oguli mu mu se kora, namoci i na mokro utrlja kamena prasina....i fino se brusi na standardni nacin

Možda bi valjalo isprobati, ali ne vidim veliku prednost.Mrvljenje kamena nije baš toliko jednostavan posao, i teško će se dobiti prašina makar približne granulacije, za to vrijeme sa malim komadićem oblutka mogu vratiti oštricu.


Zadnja promjena: mariobab; 24.04.09 13:35; ukupno mijenjano 1 put.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Gost 24.04.09 13:26

ajoj nisam vidjela da teme vec ima, neka neko ovo makne onda

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 24.04.09 13:36

Evo
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Strider 24.06.09 15:59

ja imam problem sa Windlas khukrijem. Nikako da ga naoštrim! Probao sam sa svim brus papirima, od 400 do 1200 ali ništa, samo ljepše izgleda. Probao sam oštriti kao flat, kao convex, ali ponovo je tup! Pokušao sam kao i sve ostale noževe na benchstoneu od silicon carbida (ostali noževu su oštri kao žilet)...
Znači ja nešto krivo radim ali što? Oštrim pod kutom od 30, guram oštricu od sebe...što bi krivo mogao raditi?
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Gost 24.06.09 16:33

mozda materijal nevalja

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by bushman 24.06.09 18:59

Kukri je tezak za ostrenje zbog krivina ostrice.
Tesko je sa sirim alatom za ostrenje izvuci kompletno secivo.
bushman
bushman
lingua
lingua

Male
Broj postova : 315
Godine : 55
Lokacija : INDJIJA,SRBIJA
Datum registracije : 07.05.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Strider 24.06.09 19:02

kaže gdje sam ga kupio...od ugljičnog čelika
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Damir 24.06.09 19:32

Da je materijal bi naostrio... ali bi brzo izgubio. Ja mislim da ti Strider (sa tim nikom bis morao biti majstor u nozevima Oštrenje noža - Page 2 469245 Oštrenje noža - Page 2 469245 .... www.striderknives.com ) gresis kut, odnosno original kut nije bio 30° po strani (tj 60°) ... a to ti je vise kut za sjekire nego za macete. Dobar kut za macetu je meni oko 40 - 45°. Znaci oko 22° po strani.
U svakom slucaju...
pocni sa 400 ili ako imas onaj ovalni umjetni kamen (aluminijum oksid) sto se koristi za ostriti alat, on je od 300...brze ce ici. Radi na suho bez straha.
-Moras ostriti na samo JEDNOJ strani sve dok se ne napravi rub na suprotnoj strani. Moras ga osjetiti sa noktom.
-Onda ostris drugu stranu, skines rub i nastavis sve dok opet ne osjetis rub pod noktom na suprotnoj strani.
- Tad predjes na 600, pa skines rub i opet nastavis dok ga ne napravis sa druge strane.
- Skines rub pa opet nastavis ... sad pazljivo, cim se pocne radit rub na drugoj strani stanes i lagano ga skines. Gotovo. Na maceti je meni 600 Grit cak i previse ali ako hoces nastaviti sa 800 ... opet ista igra. Ali ja nebi...ne brijem se sa nozem. Oštrenje noža - Page 2 368870
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Strider 24.06.09 19:43

he he he moj nick je stariji od tih noževa...Aragorna su tako zvali u prvom dijelu lotr-a Oštrenje noža - Page 2 747986
biti će da je kut kriv...svi noževi su mi oštri osim moje sjekire i khukrija...imaju rub al nikakav, tup.
probat cu sa drugim kutovima pa cu javiti.

nemam onaj puck, ovalni...imam onu kladu od silicon carbida, dobra mi je za ostale stvari.

no...da mi bude oštrica konveksna ili ravna
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by mariobab 24.06.09 22:23

Damir ti je lijepo objasnio,strpljenja i slijedi naputak.Ili odnesi majstoru, objasni što bi želio, a ti uzmi kuhinjske oštrice i vježbaj .
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Damir 24.06.09 22:33

Sta bis htio reci da je moja kultura ogranicena na nozeve i slicno! Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986 Oštrenje noža - Page 2 747986
Sad neznam kakva ti je ta klada... ali ako ima jednu sasvim ravnu stranu (barem 30mm) je ok i to.
Cuj, svi oblici ostrice su ok, ali ih je tesko izvesti na terenu. Ravna ostrica je naj jednostavnija za odrzavati.
Za odredit kut ofarbas ostricu sa flomasterom. Pa prodjes sa brusom, nasao si kut kad brus "obrise" boju po svoj sirini ostrice. Vazno je radis samo na jednoj strani dok se kraj ostrice ne okrene pa onda na drugoj. Ono klasicno.. par puta sa jedne pa par puta sa druge strane nicemu ne vodi.
Pogledaj tu gore post od M5 ... sad sam primijetio da je on lijepo opisao isti sistem iako on koristi mekanu podlogu. I to je vrlo dobro. Ali za napravit novi kut prije ces sa brusom, a jos lakse je napraviti od drva kosu (kut sto ti treba) podlogu i nasloniti noz sa ostricom prema gore i raditi sa brusom u ruci. Drzati brus u vodoravnom polozaju je puno lakse nego drzati noz pod odredjenim nagibom i vuci ga po brusu.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Oštrenje noža - Page 2 Empty Re: Oštrenje noža

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 13. Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.