FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Najbolji terenac - Page 12 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Najbolji terenac - Page 12 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Najbolji terenac - Page 12 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Najbolji terenac - Page 12 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Najbolji terenac - Page 12 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Najbolji terenac - Page 12 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Najbolji terenac - Page 12 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Najbolji terenac - Page 12 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Najbolji terenac - Page 12 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Najbolji terenac - Page 12 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Najbolji terenac - Page 12 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Najbolji terenac - Page 12 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Najbolji terenac - Page 12 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Najbolji terenac - Page 12 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Najbolji terenac - Page 12 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Najbolji terenac - Page 12 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Najbolji terenac - Page 12 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Najbolji terenac - Page 12 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Najbolji terenac - Page 12 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Najbolji terenac - Page 12 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Najbolji terenac - Page 12 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Najbolji terenac - Page 12 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Najbolji terenac - Page 12 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Najbolji terenac - Page 12 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Najbolji terenac - Page 12 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Najbolji terenac - Page 12 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Najbolji terenac - Page 12 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Najbolji terenac - Page 12 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Najbolji terenac - Page 12 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Najbolji terenac - Page 12 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Najbolji terenac

+95
OrMar
siga
zhrvoje
Jones32
Hombre
Svizac
Keltan
gorky
maxina
puls
termit520
SmitoBona
Redneck
poljičanin
FrankyRC
duke
Inspektor
madWez
mamac za pecanje
blinddog
simbad
Simke
goxxon
flecktarn
Frenky
niner.alpha
forestpk
pirat
glock
Guybrush
ivo
RubberDuck
Mad Max
nordfjord
gomar
marinko
miles
rox
cutlass
Nemanja88
Alexander
hrvac98
ksian
Ito Ogami
Target
Elp
Aquaman
divlji grab
mrkva4
rolly
RoundMan
StArKa
Drvo
Levi
hankok
jratko30
Fratt
Ikarus
grisport
Julio
gordon
Pole
Marko
Dukati
Jedan
kengur32
Adept
rafter
palac
cro-josip14
Jolender
damjan
jenny
Aries
zippo
Wild Wolf
tigi
maks1969
Mraz
Mandić
forestman
avantura
kile_
Quanah
Stule
D@nijel@
LUKSA
M5
Deda
Antonio Antrić
ggliga022
Mladen
LEGION66
Damir
ficovk
99 posters

Stranica 12 / 18. Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Next

Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by blinddog 27.07.13 20:39

Jedanaest godina sam vozio KIA Sportage. Prva generacija, ne ovi noviji.
Ima klasičan terenski pogon: stražnji stalan, prednji uključiv, reduktor. Nema šperu (blokadu diferencijala) ali nisam imao ni potrebe za šperom. Koristio sam je pri odlasku u ribolov i na ranč. Četiri ribolovca s punom opremom za kamp od pet dana (šator, vreće, ribolovni pribor, voda i hrana) stanu bez problema. Svaki vikend sam u prtljažnik utrpao veliku samohodnu kosilicu, košaru i karnister s 10 litara goriva i na ranču pokosio oko 7000 m2. Toliko o kapacitetu.
Sad je na redu tehnikalija. Motor 2000 ccm benzin, 128 KS, potrošnja od 8 litara na više. Pri brzini od 80 kmh - 8 lit/100; 120 kmh - 10 lit; 150 kmh (autoput) - 13 lit; 185 kmh (autoban D) - 17 lit. Motor do 2000 obrtaja lijen i slab, do 5000 agilan i pun snage, preko 5000 samo troši gorivo.
Na zasnježenoj cesti obavezan pogon na sve kotače jer je po defaultu stražnji pogon a prtljažik prazan. Idealna kombinacija za piruete. Naravno, u igri je i kvaliteta guma. Prvi komplet je bio KUMHO cestovna guma koja je prvih 20000 km bila dobra, nakon toga sama plastika. Drugi komplet do 60000 Toyo neka terenska, ocjena vrlo dobra ali skupa. Treći komplet s kojim sam prodao auto je bio Sava neke gume za laka dostavna vozila i bio je izvrstan. I jeftin s obzirom na dimenziju 205/75*15 koja je rijetka kod nas.
Komfor i sigurnost putnika
Klima, ABS, električni paket (stakla, centralno, retrovizori), pregradna mreža prtljažnika (čelična), euro kuka. Vozilo ima klasičnu šasiju a ne samonosivu karoseriju.
Opći dojam
Od devedesete sam vozio puno 4x4 i sličnih vozila: Niva, Land Rover, UAZ, Fiat kampanjola, razni Pajero, Samurai, Vitara, Hilux, Mazda B2500, Novi Sportage, Tucson, IX35, Fiat Panda4x4 i možda još koje, ne sjećan se sada. Svi imaju prednosti i mane. Ali kako je kod nas ograničavajući faktor novac ne treba Kia Sportage izbaciti iz izbora. Za dobar terenac treba izdvojiti dosta novca pa se mi krpamo s ovim jeftinijima, Niva, Sportage i slično.
Moja Kia je prodana lovcu i prema zadnjim informacijama čovjek je vrlo zadovoljan. Povećana potrošnja mu ne smeta jer i tako povremeno se koristi autom. Servisi nisu skupi a još jeftiniji ako se obavljaju zamjenskim dijelovima.
Da imam viška love kupio bi pick-up tipa Mazda B2500 jer ima mjesta u kabini i ogroman teretni prostor. Nadgrađe teretnog prostora se danas kvalitetno može kupiti kao i winch, bull bar i ostalo. Ograničavajući faktor je samo količina love na raspolaganju.
A na kraju svega, najbitnije je poznavati vozilo i njegove mogućnosti; đaba i špera i 4x4 i redukcija ako smo se precijenilii zapali u 20 cm blata kao ja pri prvoj vožnji Defendera.

A, jesam se raspisao .....

blinddog
tipko
tipko

Broj postova : 63
Datum registracije : 19.07.2013

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by kengur32 27.07.13 21:59

Bas sam danas spomenuo jednom kolegi forumasu putujuci za zg kako ovdje ima vrsnih poznavaoca terenskih vozila.... Ali takvima je tesko dati preporuku za jeftin i prosjecan terenac namjenjen prosjecnom korisniku. Dao samvporedbu da je to kao da pitas navija za preporuku nekog jeftinog noza .. Najbolji terenac - Page 12 747986
Lajkam post...
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Drvo 29.07.13 21:31

Kakvi su terenci UAZ i FIAT KAMPANJOLA? Po kvaliteti mislim.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 30.07.13 9:07

kampanjola je još zanimljiva jedino kao oldtimer, a uaz je hrkljasti ruski terenac, vrlo upotrebljiv za ono što je namjenjen, udobnost za vozača i putnike je očajna, puno troši, sklon je kvarovima itd., ali je u terenu bolji od mnogih razvikanih..
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Drvo 30.07.13 16:25

Frenky je napisao/la:kampanjola je još zanimljiva jedino kao oldtimer, a uaz je hrkljasti ruski terenac, vrlo upotrebljiv za ono što je namjenjen, udobnost za vozača i putnike je očajna, puno troši, sklon je kvarovima itd., ali je u terenu bolji od mnogih razvikanih..
Hvala na odgovoru. Mislio sam da je UAZ kvalitetan.
Drvo
Drvo
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1663
Godine : 43
Lokacija : Hrvatska
Datum registracije : 13.03.2010

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by pirat 04.12.13 18:42

koja godista Pajero kratki najbolje traziti..?
kako sad ide uvoz auta iz EU..?
pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by mamac za pecanje 04.12.13 19:10

Sa čime se vi to hvalite pa ni nijedan vaš auto nemože zači gdje čovijek može.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 62
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by madWez 04.12.13 20:30

Moja preporuka kaj se tice robusnosti, nepoderivosti itd. Lada Niva sa opcijom da se u nju ubaci dizelas 1.5 vulgaris dizel (peugeot-citroen), pase na seraf smanji potrosnju, a dobi snage ohooho ... motor se da jeftino nac ... preinaka nije komplicirana, atest se da rijesit u cvh ...

A ja vec duze vremena nekak gledam wranglere, ne znam zasto sam zapel za taj auto, mozda jer sam od uvijek htio imat JEEP WILLYS, a nema ih i skupi su ko kuga ...
madWez
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 206
Godine : 38
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2013

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Inspektor 05.12.13 0:00

madWez, ja trenutno imam Cherokeeja i isto bih rado uletio u Wranglera i to onaj sa 4 vrata. No, problem s njima je što je jako teško nabaviti rezervne dijelove. Pod tim ne mislim na nabaviti originalne - to nije nikakav problem, ali nabaviti npr. na njuškalu polovne retrovizore ili žmigavce ili tome slične gluposti koje često stradaju.
Inspektor
Inspektor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 424
Godine : 41
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 10.04.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by pirat 05.12.13 10:12

madWez je napisao/la:Moja preporuka kaj se tice robusnosti, nepoderivosti itd. Lada Niva sa opcijom da se u nju ubaci dizelas 1.5 vulgaris dizel (peugeot-citroen), pase na seraf smanji potrosnju, a dobi snage ohooho ... motor se da jeftino nac ... preinaka nije komplicirana, atest se da rijesit u cvh ...

A ja vec duze vremena nekak gledam wranglere, ne znam zasto sam zapel za taj auto, mozda jer sam od uvijek htio imat JEEP WILLYS, a nema ih i skupi su ko kuga ...
i koliko kosta takva preinaka zajedno sa ladom i novim motorom..?

pirat
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1217
Godine : 39
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 19.01.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by madWez 05.12.13 14:24

moje neko misljenje po pitanju Lade, da se Nova Niva ne isplati, prvo limarijske su lose, motori ovi novi su losi, ak kupis novu moras ju komplet raskopat da ju zastitis kak spada, nanosenje kubita, voska itd... Tak da bi ja isao iskljucivo na rabljenje, daju se nac dobri primjerci, a tak i tak bus ju moral malo zastitit

http://www.njuskalo.hr/auti/lada-niva-1700-oglas-8968414

evo primjera, jos se cijena da korigirat ... znaci treba trazit, i ne letit na prvu

motor sa insalacijom i agregatima se nadje za 200-300 € u dobrom stanju, atest motora u CVHu je kolko mi se cini 1000 kuna, e sad za majstora ne znam kolko bi uzel to zavisi do njega samog, ja sam mjenjal motore vadjenje, stavljanje drugog, pustanje u pogon za 1000 kuna, netko moze trazit vise, netko manje to je stvar majstora ...

Znaci sa polovnom Nivom, motorom, atestom, potrosnim materijalom bi mogla ispast 2000 €

Al onda znas da bu isla i isla, i nebu stajala nigdje, i nece ti ju bit zal ganjat kroz granje, rupe, kamenje, kauljuze, blatne kupke itd. npr ko sta bi meni bilo Wranglera, Suzukia, Cherookia itd. Najbolji terenac - Page 12 368870




@ Inspektor: gledam po njuskalu, pa drze cijenu da je to strasno i to bas 4 vratni modeli .. sta je najbolje drze i stari modeli iz 90ih ... skup hobi definitivno .... kaj se tice dijelova kaj nije euroline bil zastupnik ?? ne znam ko sad drzi od kad su propali kod nas u ZG, al imas danas eBay tak da mislim da nije frka ...
madWez
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 206
Godine : 38
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2013

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by glock 05.12.13 16:19

mislim da je bolja solucija plin na Ladi,dizel nije neka razlika u cijeni,a i paljenje na debelom minusu zna bit problem.Moja je iz 96. i ide kud i traktor,a troši 10-12l plina.Naravno,o komforu nema govora ali funkcionalnost je besprijekorna,za ono za što je namijenjena.Ostali auti me ne zanimaju,frend ima Wranglera 98.,isto plin,ali na tehničkom se istroši malo jače,4000ccm i 180KS,heh.Glupi zakoni...plus dodatnih 500kn za plin,kao luksuz,a u zap. Evropi za to dobivaju bonus jer ne zagađuju okoliš.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by duke 05.12.13 17:36

glock, buš me prepelal malo u toj ladi?
htjel bi usporedit nivu i stari sportage...
btw jel ima ko sportage ovdje?
duke
duke
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1239
Godine : 39
Lokacija : Sveti Ivan Zelina
Datum registracije : 04.04.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by glock 06.12.13 8:31

duke,nema frke,uskoro idem gore u Zagorje kroz Zelinu pa se čujemo.Uvijek kad prolazim kroz Zelinu sjetim se 80ih i bicikliranja 30km na bazen,a popodne natrag uz porciju pomfrija, za to smo jedino imali love.Frend ima Kiu,služi samo za patroliranje po ribnjaku al veli da je u 12-13god imal minimum izdataka za nju,peri-deri,za šminku ima Song Yanga ix,oduševljen je korejskim autima,stari mu je vozil mečku i u prvih 10 mjeseci otišlo elektronike u vrijednosti 10 somova Eura.Sad vozi starog Rextona ,a stara Hiundai,dakle Korea 100%.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by madWez 06.12.13 15:20

Vidis kako ko, u familiji smo imali Kiu doticnu, stalno je nekaj rikavalo a ko nova kupljena nemoram napominjat da do auta vise drzim nego do sebe, znaci uredno odrzavanje itd. valjda kak te zapadne ova je bila s kraja tjedna kad im se vise ni delalo na traci Najbolji terenac - Page 12 368870 ...

opcenito sam skeptik po pit pitanju auta sa puno struje, pogotovo ak izadjes na teren u sumu neku zabit radje bi se oslonio na staru ladu nivu za koju mi je dovoljan cekic, serafciger i kljesta, komad zice spage i znam da bum dosel doma, nego ova nova cuda puna struje i elektronike
madWez
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 206
Godine : 38
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2013

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 06.12.13 20:32

@madwez, evo da se i ja malo uključim, pokušat ću malo razjasniti neke stvari glede ladare.

prvo lada njiva i nije terenac u pravom smislu riječi, radi konstrukcije sa samonosećom karoserijom, već apgred obične lade dizajnirane za loše ruske puteve.

za 72.g bila je prilično moderan auto, vjerojatno jedan od prvih tzv. SUV-a.

za to vrijeme je jedina uz range rovera imala permanentni pogon na sva 4 kotača, riješen posebnim transferboksom, sa srednjim diferencijalom i šperom istoga.

uz to je imala i moderno riješen ovjes sa spiralnim oprugama i neovisnim (IFS) rješenjem prednje osovine.

ta rješenja je lada zadržala do današnjeg dana, jedina poboljšanja su se desila na motoru, tj. motor je dobio direktno ubrizgavanje umjesto rasplinjača, nešto ranije je grtriba dobila petu brzinu.

sva ta tehnička rješenja,uključujuči i ovo najnovije su beznadno zastarjela, a ako ladu njivu usporedimo sa suvremenim SUV-m tog tipa i performansi, npr. daciom duster, vidi se koliko je lada auto iz nekih davnih vremena: slabo zaštićen protiv korozije, prevelike potrošnje i neprihvatljivog ispuha co2, neudoban i skučen, spor, bučan i drndav.

tvoja preporuka za preradu na neki diesel motor je u najmanju ruku upitna. u lade su talijani svojevremeno ugrađivali neki peugeotov dizl, pedesetak ks, a rezultat toga i nije bio baš fascinanten. ali u to vrijeme je diesel gorivo bilo prilično jeftinije od benzina, pa je to bilo donekle opravdano.

sam zahvat i nije tako jednostavan. prvo radi broja okretaja dizel motora koji se vrti za otprilike 2000o/min od benzinca za isti ili sličan okretni moment, pa bi lada s takvim motorom i standardnim mjenjačem išla znatno sporije u svakoj brzini.

naravno sklapanje diesel motora i ladine getribe je također zahtjevno, pitanje je pozicije anlasera i sl.

montaža diesel motora skupa sa originalnom getribom je također upitna, jerbo je međuosovinski razmak kratak, pa ne stane transferbox.

hoću reći da priča nije nemoguća za izvedbu, samo nije tako jednostavna kako ti misliš.

ima tu još problema, diesel motor je u principu teži od benzinca, pa treba pojačavati prednji ovjes, što je nauka za sebe, itd, itd..

rezultat takve preinake je isto za razmisliti, zato što dobiješ ladu sa diesel motorom koja ne vrijedi ni onoliko koliko bi vrijedila originalna, a razlika u potrošnji od nekoliko litara nije ekonomski isplativa za takav zahvat i investiciju.

zato vlasnici lada ugrađuju plinske uređaje, ako se namjeravaju puno voziti, a ne diesel motore.

lada je auto takav, kakav je, i ne isplati se puno kemijati po njemu..



Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Fratt 07.12.13 0:22

Ja sve više dolazim do toga da terenac nije terenac ako nema barem 80 cm razmaka od poda do podvozja,đabe konji i špere kad nalegneš na snijeg/blato a onda pomoći više nema...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 07.12.13 18:24

@fratt, slažem se, nije sve ni u konjima, ni u šperama, a bome nije ni u visini, ako ovaj za volanom nema pameti i iskustva.

uglavnom, kod offroad prerada terenaca se sve vrti oko veličine, tj. visine guma.

standardne visine guma za extremni offroad su 33, 35 i 37 icha, dakle, oko 90 cm promjera kotača.

to je oko 30 cm u promjeru više od standarnih, tvornički ugrađenih guma.

tako se postiže da najniža točka terenca, a to je donji dio "buče" diferencijala bude negdeje oko 32-35 cm od tla.

sama šasiaja se diže se tzv. suspension liftingom, dakle montiraju se duži federi, ako su spiralni, a s većim progibom, ako su u pitanju lisnati.

sukladno tome, treba prilagoditi i ostale dijelove ovjesa, da bi ovjes finkcionirao normalno, da bi špur, nagib i zatur bili funkcionalni.

postoji i tzv. body lift, kad se sama karoserija diže na višu distancu od šasije.

moguća je i ugradnja portal osovina, kakve ima npr. unimag, sa bočnim reduktorima, to dodatno diže auto oko 20 do 30 cm.

e, sad kad imamo velike kotače, trebamo imati i dosta konja, pa pojačan kuplung, getribu, prilagođen prenosni odnos u reduktoru, jače diferencijale, poluosovine, homozglobove i sve to kad neki talent nabije na snijeg nije dovoljno.

a sve to skupa nije potrebno, ako se zaobiđu najveće blatne grabe, panjevi i ne pokušava voziti po jako dubokom snijegu ili prelaziti duboku vodu.

relativno standardan terenac, opremljen MT gumama, zaštitom podvozja i rock sliderima, te vitlom je upotrebljiviji od onoga što većini vlasnika takvog auta zaista treba.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Mad Max 19.02.14 7:36

Evo - da se opet malo javim ... prodao sam Hyunday Gallopera koji me dve godine služio dovoljno da ga ne nosim kao lošu uspomenu iako sam imao podosta troškova sa njim ( proizlaze najviše iz razloga da sam kod kupnje štedio i uzeo najjeftinijeg ) .
Dakle odlučio sam ga prodati jer je trom, gomilat težak i vožnja u njemu je slična otprilike kao kada vozimo kamion .
Bio sam par puta sa kolegama na off roadu i odlučio sam da ču zamjeniti Gallopera sa Suzuki Vitarom - onom trovratnom kratkom sa 1.6 16v motorom koja se proizvodila izmedju 1994 i 1996 godine.

Ima sasvim dovoljno mjesta za moje potrebe na vozačkoj klupi, ponaša se kao maleni autič - brza i lagana za voziti - može se po terenu dovoljno dobro ponašati opremljena primjerenim gumama za moje potrebe a kao drugi avto nije teška troma i spora kao npr. Galloper - pa ga može uzeti sin ili moja žena za neki brzi skok do grada i nazad. Dogovoren sam sa jednim kolegom koji je odlučio mjenjati je za jači i bolji stroj i ide u nabavu Landcruiserice a pošto ga znam ( suradnik i kolega ) uzeču Vitaru od njega jer je u vrlo dobrom stanju, več je pripremljena za to što mi treba (CB stanica, bull bar dodatni farovi, podignuta i sa gumama za teren ) Čak i nešto njezine istorije znam iz druženja s njim ... slike i reportaža u kratkom - trebam sačekati, da mjenja stroj pa mi proda Vitaru ... ova sa slike.

Najbolji terenac - Page 12 Vh3nz6

Najbolji terenac - Page 12 Fu9vnn

Gume su za Mud Terrain ... 80% odlične kad se nađeš u blatu ...

Najbolji terenac - Page 12 14y3fo5

L.p. Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Mad Max 13.04.14 11:09

Sada sam več skoro tri mjeseca zadovoljan koristnik Vitare i mogu poručiti kako me služi ! Dobro sam se upoznao sa njenim karakteristikama, potrošnjom, vožnjom ...
Troši ko i svaki benzinac više nego bi trebala ... više nego mi je trošio 2.5 Td Galloper ! Glavni razlog su teški veliki točkovi visoka silhueta vozila teške poluosovine i kardani pa i kratki stepeni menjača ...

Cesta : Vozi se najviše brzinama do sto iako je moguče naterati je i do 140 km/h ali sve što ide preko 100 če izazvati potrošnju i preko 12 litara ! Sa puuno pažnje i kad se stvarno vodi računa o potrošnji moguče je pasti ispod devet litara npr: loše vreme i vožnja oko 60-70 km/h ( po asvaltnoj cesti ) .

Ponaša se više kao običan avto - nije trom kao npr. moj prijašnji - Hyunday Galloper, lagan je i dobro služi ako nečete tražiti od njega ( original konfiguracija ) hard off road jer tvornički nije baš najvišlji ...
Moj ima ispod opruga stavljene plastične uloške tako da je naprijed podignut za nekih tri a pozadi čak za šest i pol santimetra - time je malo omekšao ovjes ali to meni ne smeta.

Stavili smo ga na rekli bi all-terrain protektionirane gume kakve sam imao i na Galloperu sa profilom 50/50 jer mu je namjena više manje asvalt i šumske ceste !
Dimenziju sam promenio za jednu manje i umjesto 215/80 R15  sam stavio zbog smanjenja potrošnje gume 205/75 R15 ... tražio sam jednake kao što ima upisane na homologaciji najuže - 195/80 R15 ali ih nisam nikako uspio pronači ...

Najbolji terenac - Page 12 Js10xu

Te su gume obično dimenzija guma koje se upotrebljavaju na teretnim kombiniranim vozilima i malim kamiončičima i koje imaju zbog težine tereta pojačane sa obično 9 ili čak 10 slojeva guma/klatno pa su bočno jako otporni na rezanje probijanje itd. u glavnom dobar odabir - čak i bolji u nekim uvjetima i od skupljih tvorničkih novih (teren kao na primer - krš gdje se vozi dosta po kamenu koje strši iz zemlje ) !

Najbolji terenac - Page 12 2jbqqus

Bio sam s njim u zadnjih mjesec dana u blatu vodi na kamenu i po šumama i odlično se ponaša u svim uvjetima!
Jedino mi je mrsko što ima mehansko uključivanje prednje vuče pa se moraš kada se nađeš u blatu bez prethodnog upozorenja spustiti u blato i okrenuti ključ sa poluosovinama na prvim točkovima ručno... Gepek moje Vitare koja je manji krači model sa tri vrata je maleni i jedva stoji obavezna oprema ( Lopata, sikira, šatorsko platno koja sitnica i spalna vreča ) ... Mislim - da sam zadovoljan sa svojim odabirom - za low budget terenca ( kod nas stoje izmedju 1500 i 2500 eur / zavisi najviše od stanja ) . poslednji modeli sa reduktorom su pravljeni tamo do 2001 godine ... kasnije se proizvodi Vitara koja spada u grupu SUV koji nisu više pravi terenci jer nemaju više ugrađen reduktor ... mislim da je motor od 97 konja koja ima 16 v verzija odlična kombinacija - kažu da su one 1.6 8v na karburator malo odzivnije i sa više momenta u srednjem režimu okretaja ali su i rastrošnije ... troše više benzina.

Najbolji terenac - Page 12 X3wsn4

U glavnom zadovoljan sam sa njom.

Izvinjavam se za lošu kvalitetu slika ... moraču konačno promjeniti i telefon ...

Ljep pozdrav,
Max


Zadnja promjena: Mad Max; 13.04.14 23:19; ukupno mijenjano 2 put/a.
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Fratt 13.04.14 11:48

Moram nabaviti za zimu ovakve mud terain gume,sad sam na običnim "cestovnim" i zna biti ponekad čupavo kad se ripne napune blatom,u 11 mjesecu sam skoro ostavio terenca u gori,već sam mislio da ću morati po traktor da ga izvučem ali sam ipak nekako uspio vozeći van kolotraga.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Mad Max 13.04.14 13:02

Fratt je napisao/la:Moram nabaviti za zimu ovakve mud terain gume,sad sam na običnim "cestovnim" i zna biti ponekad čupavo kad se ripne napune blatom,u 11 mjesecu sam skoro ostavio terenca u gori,već sam mislio da ću morati po traktor da ga izvučem ali sam ipak nekako uspio vozeći van kolotraga.



Ove sam prodao skoro đabe - kupio sam nove šire čelične felge ali sam pogrešio - ET i onda montirane su stršale iz blatobrana van 5-6 cm.

Gume 215/80 R15 sa felgama su išle za nekih 2400 kn ... time da su gume bile isto skoro nove ... mrzio sam i jer su po cesti pjevale i kada si vozio brzinom oko 70 km/h čulo se Vitaru - ko da je iznad nas neki avion u padu ...

L.P. Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 14.04.14 22:07

max, čestitke na zgodnoj i sposobnoj vitari.

i ja sam nabavio sličan auto i u istoj klasi-daihatsu ferozu.

ako nisi prodao šire, izbačene felge, ja sam zainteresiran.

ja sam svoj auto podigao, oko 5 cm na federima i jedno 10 body lifta, imam gume 31x10,5x¸5 na felgama od vitare (onim kromanim i trebaju mi felge za jačim it-om.


a fratu trebaju gume, ima teški auto i bez dobre takav gume nede po blatu.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by ivo 15.04.14 8:09

Kolega Max, pridružujem se čestitkama, isti auto ima moj kolega lovac Božo (doduše onaj veći, s četvora vrata), često se vozim u njemu i zaista me impresionira terenskim mogućnostima. Ja sam pak od ljetos ponosni vlasnik Jimnyja i tom mališanu ne nalazim zamjerke, osim velike potrošnje.

Kolega Frenky, žao mi je da se nismo uspjeli dogovoriti za probnu vožnju. Što se tiče Freta, nije problem težina njegova Ford Rangera. Nevolja je u njegovoj teškoj naravi, kad se sa svojim stavovima ukopa, ni gusjenitze ne pomažu  Najbolji terenac - Page 12 865284  !!!
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Mad Max 15.04.14 11:29

Frenky je napisao/la:max, čestitke na zgodnoj i sposobnoj vitari.

i ja sam nabavio sličan auto i u istoj klasi-daihatsu ferozu.

ako nisi prodao šire, izbačene felge, ja sam zainteresiran.

ja sam svoj auto podigao, oko 5 cm na federima i jedno 10 body lifta, imam gume 31x10,5x¸5 na felgama od vitare (onim kromanim i trebaju mi felge za jačim it-om.


a fratu trebaju gume, ima teški auto i bez dobre takav gume nede po blatu.

Najbolji terenac - Page 12 25zkpag

Na žalost su prodane sa gumama ali nove su u Ljubljani kod dilera od  40 eur crne čelične 7x15 sa centralnom rupom od 110 mm i ET -20 do max 55 eura komad krom finish - ili komplet 4 iznose oko 1700 kn. za skuplje - kromirane ... ako ti treba pomoč oko nabavke slobodno kaži .

http://www.mamut4x4.com/?kategorija=173&jezik=sl

Ljep pozdrav,
Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 15.04.14 18:31

@max, hvala ti za adresu, trebam, osim felgi i hi-lift i vitlo.

mamut ima dobre cijene.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Mad Max 15.04.14 19:05

Frenky je napisao/la:@max, hvala ti za adresu, trebam, osim felgi i hi-lift i vitlo.

mamut ima dobre cijene.
 Ima skupo vitlo iz europe - Varn i ono jeftino iz kine koje su za povoljne cjene ... možeš slobodno uzeti ona jeftinija jer su sasvim na visini zadatka ...

ljep pozdrav,
Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 15.04.14 21:42

ovo je moja kantica:

Najbolji terenac - Page 12 IMAG0040

97, efi motor, 105ks, el.paket.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 15.04.14 21:49

evo veća slika


Najbolji terenac - Page 12 IMAG0041
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Mad Max 15.04.14 22:22

Prvo sam je htio i ja kupiti jer znam tri iz mog kraja koje ih voze pa jedan maniak je takmičio na hard off road godinama s njom ali pošto je moj kolega Kevin več godinama navučen na nju i stalno mu kuha ko najbolja žena pa sam se tada poslije Gallopera odlučio uzeti Vitaru Najbolji terenac - Page 12 368870

Najbolji terenac - Page 12 25z11sm

Najbolji terenac - Page 12 Fxaur8

Bile su neko vreme i sa BMW motorima zvali su ih Bertone Freeclimber i bili su unutra motori velikih zapremina kao 2.4 Td i 2.7 benz .


Najbolji terenac - Page 12 Zobyc
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Frenky 16.04.14 0:16

taj bertone je diesel, beemveov, 6cl, definitivno pretežak maotor za taj auto.

ofroadom sam se bavio godinama, vozio sam i neke utrke.

s ovim

Najbolji terenac - Page 12 Picture188h


https://2img.net/r/ihimizer/v2/511x383q90/688/picture044cf.jpg


imao sam i civilnog,

Najbolji terenac - Page 12 Picture017l


Najbolji terenac - Page 12 P1070422


Najbolji terenac - Page 12 Picture020l


i na kraju do prošle godine ovog


Najbolji terenac - Page 12 Picture043mv



onda sam se odlučio oreći offroada, ali vrag mi neda mira.

prijatelji mi voze suzukije samuraje, koje su dotjerali do savršenstva.

uglavnom skup je to sport, ne treba biti ambiciozan previše, neka ide po šumi, a kad stane ima vitlo i to je to...
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Najbolji terenac - Page 12 Empty Re: Najbolji terenac

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 12 / 18. Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 18  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.