FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
moj folder nož - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
moj folder nož - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
moj folder nož - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
moj folder nož - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
moj folder nož - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
moj folder nož - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
moj folder nož - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
moj folder nož - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
moj folder nož - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
moj folder nož - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
moj folder nož - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
moj folder nož - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
moj folder nož - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
moj folder nož - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
moj folder nož - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
moj folder nož - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
moj folder nož - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
moj folder nož - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
moj folder nož - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
moj folder nož - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
moj folder nož - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
moj folder nož - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
moj folder nož - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
moj folder nož - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
moj folder nož - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
moj folder nož - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
moj folder nož - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
moj folder nož - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
moj folder nož - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
moj folder nož - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

moj folder nož

+10
Mraz
sttomost
.
cutlass
ante5555
badzo
™pico
sgt bear
yasko
striderSMF
14 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by striderSMF 04.01.12 8:46

hvala na pohvali,

da nož ima jako debelu oštricu ali to je nešto što sam oduvijek volio...ja obožavam 'overbuild' noževe moj folder nož - Page 2 368870

striderSMF
tipko
tipko

Broj postova : 68
Datum registracije : 16.11.2011

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by zlatko1 04.01.12 10:34

Rece da ima 15 stepeni sa obe strane reza,znaci kompletan ugao je 30 stepeni?
Mislim,da sa 15 stepeni ne bi trebao da isprobavas te vratolomije.Mozda uspe,al velike su sanse da se malo okrnji,pogotovo ako ne tuces u njega strogo pravo.Ugao od 30 stepeni(ako ti je taj)je gladijator,sila za rezanje.Moze da istrpi pa skoro sve.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by striderSMF 04.01.12 13:28

15° odnosno 30° je onaj nož sa smeđom ručkom, moj prvi i taj je naoštren ko britva i nikako nije za 'heavy duty' uporabu.

ovaj drugi nož s crnom drškom s kojim probijam kovanicu je 23° odnosno 46° ukupno.. i on je namjenjen za nemilosrdno korištenje moj folder nož - Page 2 69343
striderSMF
striderSMF
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 43
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.11.2011

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by zlatko1 04.01.12 14:54

Pa,nisam ni znao da se toliki ugao koristi za nozeve.Negde na ovom forumu je bilo reci o oglovima.I koliko se secam najveci koji su pomenuti su od 30stepeni.Al 46 je dosta.Pa sa tim mozes da seces i sajle da se ne osteti,a kamoli novcice od mesinga.Mislim ekstra,to sam hteo reci.Drago mi je da sam cuo ovu informaciju.Al mislim i taj od trideset bi mogao da probije taj novcic i vrlo malo da skine zicu,taman koliko na svetlu da primetis.
Znaci koliko sam te ja razumeo,ovaj test koim si ti testirao ovaj od 46 stepeni ne bi trebalo da se koristi i na onim od trideset?Jel ce sta da se desi(bez uvrede)?Mislim,zanimljivo mi je ovo jer sam ja izgleda malo pobrkao neke stvari oko testiranja i uglova,a mrzelo me da pitam.I uopsteno,nakako mi to testiranje nije bas potpuno jasno.Recimo,nemozes,bar ja mislim, sa kuhinskim santokuom koji je naostren na recimo 15-17 stepeni ukupno,da teses suvu hrastovu dasku recimo debljine ruke i preseces,a da on nema ama bas nikakva ostecenja.Ili,dobar noz moze?
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by striderSMF 04.01.12 17:06

dosta sam se informirao o apsolutno svemu prije nego što sam se uhvatio stvarnog posla...tako da sam i istraživao kut ruba noža...

nekako vidim da sve više i više knifemakera koriste oštre kuteve oko 15° po strani odnosno 30° sve ukupno. bilo da se radi o folderu ili fix bladeu, jednostavno to jepostala nekakva moda... po meni to nema smisla jer takve oštrice su izvanredni 'sliceri' ali ne mogu podnjeti neke zahtjevnije poslove bez obzira o kojem se čeliku radi... amerima je glavno da skida dlake s ruku moj folder nož - Page 2 747986

mislim da za neke gentleman foldere debljine oštrice do 3mm kut bi trebao biti ~15°(30°) ali za sve ostalo moje mišljenje je da je taj kut pre oštar..
pričao sam sa dosta knifemakera i svi koji rade malo robusnije foldere koriste kut ~20°(40°ukupno)

sjećam se da sam negdje na USN forumu naišao na post micka stridera koji zvuči odprilike ovako:

-ako želiš zadiviti prijatelje sa oštrinom svog noža i provoditi dane 'push cutting a paper' onda je kut za tebe 15°(30°)

-ako želiš utility nož koji se može koristiti u bilo kojoj situaciji koristi ~20°(40°)

strider brusi svoje noževe na 22.5°(45°) i ja sam time jako zadovoljan tako da ću i ja tako brusit svoje...

s ovim svojim nožem sa tanjom oštricom s kutom 15°(30°) jednostavno se ne osudim probijati kovanicu, nekako me strah da ne sjb vrh , a i to mi je prvi nož koji sam sklopio pa bih ga htio sačuvat.

ovo za cijepanje hrastovine, ne znam što bih rekao... ja mislim da nož naoštren na 15-17° ukupno stvarno extremno tanak za takve poslove...ja se nebi osudio koristiti takav nož za takve poslove pogotovo ako je nešto skuplji primjerak.

nadam se da sam ti koliko toliko pomogao.



Zadnja promjena: striderSMF; 04.01.12 18:06; ukupno mijenjano 1 put.
striderSMF
striderSMF
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 43
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.11.2011

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by zlatko1 04.01.12 17:50

Pa mogu ti se samo neizmerno zahvaliti,jer si mi stvarno razresio neke dileme i preterane zahteve koje sam ja postavio svoim nozevima,a u stvari nisam razumeo dobro uglove.Izgleda to sto sam ja procitao,te pomenute uglove,je u stvari ugao jedne strane ,a ne ukupni ugao.Nozeve koje sam ja pravio,sa svima sam tesao tu pomenutu hrastovinu,bez obzira koji je ugao.U stvari po mojoj nekoj proceni nije veci od 30 stepeni al ukupno,samo manji.Na nekima je bas premali.Pa sam se puno puta razocarao kada se zatupio posle tesanja,ali nije nikad previse.Mada nemogu da siguram to jer nisam tacno merio uglove,vec je to bilo odokativno.
.Bas sad imam jedan zavrsen,samo ostalo da se dobro osusi laneno ulje,pa da ga voskiram,i njega sam testirao tesanjem hrastovine i jos nekih meksih komada.Pa cu bas da proverim ugao.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by striderSMF 04.01.12 18:17

drago mi je da sam ti pomogao, isto tako treba uzeti u obzir da oštrenje noža do oštrine kada brije dlake ili lagano reže papir nije preporučena oštrina za utility noževe kojima želiš rascijepat drvo ili rezati neke deblje/tvrđe materijale.

osobno sam imao jako puno noževa većinom spyderco, i mogu reći da na svima ali apsolutno svima oštrica koja je naoštrena da reže papir i brije dlake ne izdrži dugo, pogotovo ako koristiš noževe za zahtjevnije poslove...da se razumijemo oštirca ostaje dugo oštra (utility sharp) ali nikada toliko da bi s njom mogao rezati papir ili kako bi spyderco ekipa rekla 'scary sharp'


ja osobno održavam noževe onoliko oštrima da ih mogu koristiti za čišćenje ribe, rezanje mesa itd.. jer u protivnom dooštravam nož svaki dan, a to mi se stvarno neda pogotovo iz razloga što mi tolika razina oštrine ne treba...
striderSMF
striderSMF
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 43
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.11.2011

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by zlatko1 04.01.12 18:18

Sada sam merio ugao.Negde oko 20 stepeni ukupno,negde ispod .Jos bi te nesto pitao.Pominju se po internetu,kao i na ovom forumu razni testovi za nozeve,za njihovu naostrenost i sl.Pa ima jedan kada se nozem presece neko drvo,a posle toga presece konopac u jenom zamahu ili samo konopac.E sada,ja tu uvidjam opet jedan problem.Ja,cisto sumnjam da bi se sa tim uglom od 45 stepeni ukupno,mogao preseci konopac uopste.To mu je valjda ABS test.Da li sam u pravu ili gresim?I kada se virsi taj test,mislim za koje nozeve,uglove ?
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by zlatko1 04.01.12 18:19

Hvala ti na zadnjem odgovoru,opet neki noviteti zamene.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by striderSMF 04.01.12 19:32

mislim da sam vidio taj filmić...tu na kraju tip savije oštricu od noža...

uglavnom postoji nekoliko stvari , prvo taj nož s kojim je rađen test je poprilično velik fiksni nož i ako s njim zamahneš istom akceleracijom i konačnom brzinom kao s nekim lakšim nožem/folderom , taj teži će imati puno jaču silu i samim time će lakše prerezati konopac...

mislim da fiksni nož takvih dimenzija sa 20°(40°) oštricom bez problema reže takav konop u jednom zamahu..(nisam probao!)

no bez obzira na to, ja sam imao 3 spyderco military noža 2 serrated i jedan obični... ti noževu su do danas bili definitivno najbolji sliceri koje sam koristio...ali kada sam probao iz jednog pokušaja prerezati konopac debljine cca 1cm nisam uspio (konop je slobodno visio)

nakon negog vremena ostao sam samo na 1-nom fully serrated militaryu i ponašao se prilično dobro do jednog dana kada sam pokušao izrezbariti nešto na jednom komadu drva..tada mu je vršak puknuo i usrao sam cijeli nož...imam ga i sada tu i pre ružan je s tim otrgnutim vrškom...poanta je da uvijek postoji trade off... očeš čvrst nož koji možeš koristit kao polugu, cijepat drva itd...ili očeš neki nož koji je oštar ko britva i reže pogledom moj folder nož - Page 2 368870

što se tiće tvog kuta , ja mislim da je to pre oštro za neki utility folder

p.s. ovdje su se gledali drugačiji testovi http://www.bluelinegear.com/t-faq.aspx#71whatis po meni mjerodavniji
striderSMF
striderSMF
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 43
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.11.2011

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by Fratt 04.01.12 19:42

Gospon Strider SMF,kolko kožica bi koštao takav jedan Čak Noris od foldera,može i na PM.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by striderSMF 04.01.12 19:50

nigdje nisam stavio cijenu noža zbog toga što još nisam potpisao ugovor sa spydercom o licenciranju spyder holea, ali eto baš danas sam u pošti dobio njihov ugovor i dozvolu za rad moj folder nož - Page 2 747986

cijena za ekipu s ovih prostora će biti 1250kn ,a za strance sa bladeforums ili slično cijena će biti 350$ , o cijeni sam puno razmišljao i razgovarao sa jako puno ljudi uključujući i 2 custom knifemakera i mislim da je to realna cijena.




striderSMF
striderSMF
tipko
tipko

Male
Broj postova : 68
Godine : 43
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.11.2011

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by Fratt 04.01.12 20:01

Hvala na odgovoru,za mene trenutno previše ali vjerujem da sam D2 čeliko i ovakvim performansama vrijedi te novce sigurno.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by zlatko1 05.01.12 9:17

Na internetu ima more testova za nozeve.I svi su u neku ruku zanimljivi.A sto se tice filmica kojeg si pomenuo,znam ga i prebacen mi je na racunar,i jedan mi je od omiljenih,ali nisam na njega posebno mislio.Kao sto pomenuh,na netu ima mnogo testova i dosta njih ima,kao jedan od testova,i rezanje komopca.Taj konopac je mislim biljnog porekla(kod mene se zove tezinjavi,i sl.).Ja nemam takav konopac,ali zato imam tanje kanape od istog materijala,takozvane uzice.I kada sam napravio zadnja dva noza,naostro sam ih da briju,mozda ne da savrseno briju,al prilicno dobro.Cak taj zadnji,veci sa uglom od 20 stepeni je malo bolje to radio.Znaci kada sam ih napravio probao sam da prerezem taj kanap(otprilike je promera 2mm,mozda malo manje ,a mozda malo vice,rascupan je pa je tesko proceniti).Uspeo sam sa manjim da odsecem parce,ali ne lako i sasvim,ostale su krpice.To me je opet malo razocaralo.Medjutim,pala mi je jedna stvar na pamet.Zasto se u svim tim testovima bas preseca konopac,a ne tanak kanap?.Pa zato sto je dosta kruci,deblji i samim tim mnogo vece su sanse da njega prereze noz.Sada nameravam da tu moju teoriu isprobam.Da napravim od tih kanapcica malo konopce i probam tada.Ubedjen sam da ce da uspe.Slicna je fora i kod presecenja plasticnih flasa.Naime mora da budu pune da bi uspelo presecanje.Jer inace bi ruka morala mnogo brze ba se krece da bi je presekla.Te male forice mogu dosta da zezaju.Mene su bar mucile.Skorije cu da stavim na forum oba noza,a mozda i testic u slikama,pa ce da se vidi o cemu pricam,a ne samo zamislja.Bitno mi je ovo sve iz tog razloga,da bi mogao odokativno da proverim koliko su mi dobri nozevi koje napravim.Drugacije neznam.A sto se koriscenja tice,pa planiram taj veci da mi bude za obradu svinja,tj,secenje snicli,odvajanje mesa od kostiju,dranja i svemu sto je vezano za klanje i sredjivanje debelih svinja.Za to mi bas fali noz.A drvo ne planiram da tesem s njim,mozda neki put kada nemam pri ruci moja dleta koja sluze za to,mada ce to biti retko.Hvala ti na ovim odgovorima ,dosta si mi stvari razjasnio.Pozdrav
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

moj folder nož - Page 2 Empty Re: moj folder nož

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.